Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπαθούμε αλλά...Υποψήφιος πατέρας


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά , θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομος γίνεται . Σίγουρα δε περιμένω επιστημονικές απαντήσεις αλλά όλο και κάποια ιστορία κάποιας μαμάς από εδώ πέρα μπορεί να βοηθήσει . Καταρχήν να ενημερώσω ότι είμαι ο υποψήφιος μπαμπάς και πραγματικά είμαστε σε μια φάση που πιστεύουμε πως ότι είναι να γίνει , θα γίνει . 

Λοιπόν , με την σύζυγο προσπαθώ εδώ και 2.5 χρόνια για παιδάκι . Εξ αιτίας της ηλικίας της συζύγου ( 40 ετών τώρα , 38 τότε ) είπαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική με την μέθοδο των χαπιών που χορηγούνε οι γιατροί ακολουθώντας πρωτόκολλα . Η ιστορία ξεκινάει κάπου εδώ . Το μείζων ζήτημα μας είναι το μέγεθος του ενδομητρίου που από τις 3 προσπάθειες που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής , δεν είχε το κατάλληλο μέγεθος . Ενώ έχουμε υγιέστατα έμβρυα και άρτια μορφολογικά απ'όσα μας είπανε οι γιατροί και ενώ έχοντας κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις ( αιματαλογικές κλπ ) θεωρούν οι γιατροί ότι το πρόβλημα είναι στο ενδομήτριο . 

Στα 2.5 χρονια αυτα , έχουμε κάνει 2 φορές προσπάθειας εξωσωματικής που θεωρήσε ο γιατρός ότι είναι οι κατάλληλες συνθήκες με χωριακή στην ''γκρίζα ζώνη'' .

Επειδή ο αδερφός μου είναι γυναικολόγος στην γερμανία και ακούγοντας όλο αυτό το ιστορικό , πήρε την πρωτοβουλία να έρθει και να δει και ο ίδιος τι συμβαίνει . Θέωρησε ότι πρέπει να γίνει υστεροσκόπηση και αντιμετώπισε ζήτημα με την μήτρα καθως και με την είσοδο της , τα τοιχώματα είπε ότι ήταν σε μεγάλο βαθμό ''κολλημένα'' και αναρωτήθηκε πως οι δυο εξωσωματικές που κάναμε αν έγιναν σωστή τοποθέτηση . 

Βρισκόμαστε στην φάση που πάμε για την 3η εξωσωματική και πραγματικά πιστεύουμε μόνο ο Θεός πλέον θα μας δώσει δύναμη να τα καταφέρουμε . Συγνώμη αν πολλα από όσα λέω ίσως μην γίνουν κατανοητά . 


Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η MrKk είπε:

Καλησπέρα παιδιά , θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομος γίνεται . Σίγουρα δε περιμένω επιστημονικές απαντήσεις αλλά όλο και κάποια ιστορία κάποιας μαμάς από εδώ πέρα μπορεί να βοηθήσει . Καταρχήν να ενημερώσω ότι είμαι ο υποψήφιος μπαμπάς και πραγματικά είμαστε σε μια φάση που πιστεύουμε πως ότι είναι να γίνει , θα γίνει . 

Λοιπόν , με την σύζυγο προσπαθώ εδώ και 2.5 χρόνια για παιδάκι . Εξ αιτίας της ηλικίας της συζύγου ( 40 ετών τώρα , 38 τότε ) είπαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική με την μέθοδο των χαπιών που χορηγούνε οι γιατροί ακολουθώντας πρωτόκολλα . Η ιστορία ξεκινάει κάπου εδώ . Το μείζων ζήτημα μας είναι το μέγεθος του ενδομητρίου που από τις 3 προσπάθειες που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής , δεν είχε το κατάλληλο μέγεθος . Ενώ έχουμε υγιέστατα έμβρυα και άρτια μορφολογικά απ'όσα μας είπανε οι γιατροί και ενώ έχοντας κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις ( αιματαλογικές κλπ ) θεωρούν οι γιατροί ότι το πρόβλημα είναι στο ενδομήτριο . 

Στα 2.5 χρονια αυτα , έχουμε κάνει 2 φορές προσπάθειας εξωσωματικής που θεωρήσε ο γιατρός ότι είναι οι κατάλληλες συνθήκες με χωριακή στην ''γκρίζα ζώνη'' .

Επειδή ο αδερφός μου είναι γυναικολόγος στην γερμανία και ακούγοντας όλο αυτό το ιστορικό , πήρε την πρωτοβουλία να έρθει και να δει και ο ίδιος τι συμβαίνει . Θέωρησε ότι πρέπει να γίνει υστεροσκόπηση και αντιμετώπισε ζήτημα με την μήτρα καθως και με την είσοδο της , τα τοιχώματα είπε ότι ήταν σε μεγάλο βαθμό ''κολλημένα'' και αναρωτήθηκε πως οι δυο εξωσωματικές που κάναμε αν έγιναν σωστή τοποθέτηση . 

Βρισκόμαστε στην φάση που πάμε για την 3η εξωσωματική και πραγματικά πιστεύουμε μόνο ο Θεός πλέον θα μας δώσει δύναμη να τα καταφέρουμε . Συγνώμη αν πολλα από όσα λέω ίσως μην γίνουν κατανοητά . 


Ευχαριστώ

Ειναι πολύπαραγοντικό το θεμα θα σας το ειπε ο αδερφος σου,το κυριοτερο ειναι η σωστη επιλογη γιατρου & να εχει καλο εμβρυολογικο το κεντρο..θελει πολυ προσοχη εχουμε διαβασει απειρα τρελά.με συγκεκριμενα χαπια το ενδομητριο λεπταινει..ειμαι 42 πηγα κατευθειαν σε εξωσωματική για να μη χανω χρονο με θεραπειες χαπιων κ σπερματεγχυσεις λογω οχι υψηλων ποσοστων επιτυχιων κ δοξα τω θεω ολα πηγανε καλα,σε 5 μηνες εμεινα εγκυος αλλα δεν εχασα χρονο τα εκανα ολα γρηγορα! Υστεροσκοπηση εκανα κ εγώ ειχα 2 πολυποδες που επρεπε οπωσδηποτε να αφαιρεθουνε.αλλα γινεται κ διαγνωστικη...θεωρω αν προσεξετε σε ποιον γιατρο θα απευθυνθειτε και να γινει σωστα βηματα ,διεγερση κλπ θα εχετε επιτυχια! Ευχομαι οτι καλυτερο! υπαρχει κ το γκρουπ με κοπελες εξωσωματικης ρωτα μας οτι θελεις θα χαρουμε να βοηθησουμε οπου  μπορουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 30/9/2020 at 12:49 ΠΜ, ο/η MrKk είπε:

Καλησπέρα παιδιά , θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομος γίνεται . Σίγουρα δε περιμένω επιστημονικές απαντήσεις αλλά όλο και κάποια ιστορία κάποιας μαμάς από εδώ πέρα μπορεί να βοηθήσει . Καταρχήν να ενημερώσω ότι είμαι ο υποψήφιος μπαμπάς και πραγματικά είμαστε σε μια φάση που πιστεύουμε πως ότι είναι να γίνει , θα γίνει . 

Λοιπόν , με την σύζυγο προσπαθώ εδώ και 2.5 χρόνια για παιδάκι . Εξ αιτίας της ηλικίας της συζύγου ( 40 ετών τώρα , 38 τότε ) είπαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική με την μέθοδο των χαπιών που χορηγούνε οι γιατροί ακολουθώντας πρωτόκολλα . Η ιστορία ξεκινάει κάπου εδώ . Το μείζων ζήτημα μας είναι το μέγεθος του ενδομητρίου που από τις 3 προσπάθειες που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής , δεν είχε το κατάλληλο μέγεθος . Ενώ έχουμε υγιέστατα έμβρυα και άρτια μορφολογικά απ'όσα μας είπανε οι γιατροί και ενώ έχοντας κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις ( αιματαλογικές κλπ ) θεωρούν οι γιατροί ότι το πρόβλημα είναι στο ενδομήτριο . 

Στα 2.5 χρονια αυτα , έχουμε κάνει 2 φορές προσπάθειας εξωσωματικής που θεωρήσε ο γιατρός ότι είναι οι κατάλληλες συνθήκες με χωριακή στην ''γκρίζα ζώνη'' .

Επειδή ο αδερφός μου είναι γυναικολόγος στην γερμανία και ακούγοντας όλο αυτό το ιστορικό , πήρε την πρωτοβουλία να έρθει και να δει και ο ίδιος τι συμβαίνει . Θέωρησε ότι πρέπει να γίνει υστεροσκόπηση και αντιμετώπισε ζήτημα με την μήτρα καθως και με την είσοδο της , τα τοιχώματα είπε ότι ήταν σε μεγάλο βαθμό ''κολλημένα'' και αναρωτήθηκε πως οι δυο εξωσωματικές που κάναμε αν έγιναν σωστή τοποθέτηση . 

Βρισκόμαστε στην φάση που πάμε για την 3η εξωσωματική και πραγματικά πιστεύουμε μόνο ο Θεός πλέον θα μας δώσει δύναμη να τα καταφέρουμε . Συγνώμη αν πολλα από όσα λέω ίσως μην γίνουν κατανοητά . 


Ευχαριστώ

Καλησπέρα. Σας εύχομαι πραγματικά να φτάσετε και να πραγματοποιήσετε το στόχο σας όσο το δυνατόν συντομότερα και με τις καλύτερες ευχές για ένα υγιές μωράκι. Αν δεν έχετε ήδη προγραμματίσει υστεροσκόπηση καλό θα ήταν να την κάνετε για να είστε σίγουροι πως απ'την πλευρά σας τα κάνατε όλα.

Επίσης λένε για αιματολόγους κύησης , οι οποίοι μέσα από εξειδικευμένες εξετάσεις αιματολογικές κατευθύνουν στις σωστές κινήσεις και επιλογές ώστε να είναι όλα οκ με τον οργανισμό και το χρονικό διάστημα που θα γίνει η εμβρυομεταφορά. Δεν έχω επισκεφθεί κάποιον τέτοιον γιατρό προσωπικά, αλλά πήγαν φίλες μου που δεν είχαν επιτυχείς εμβρυομεταφορές (είτε είχαν κάνει την υστεροσκόπηση είτε όχι). 

Καλή δύναμη και όλα γίνονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/11/2020 at 5:39 ΜΜ, ο/η condios είπε:

Καλησπέρα. Σας εύχομαι πραγματικά να φτάσετε και να πραγματοποιήσετε το στόχο σας όσο το δυνατόν συντομότερα και με τις καλύτερες ευχές για ένα υγιές μωράκι. Αν δεν έχετε ήδη προγραμματίσει υστεροσκόπηση καλό θα ήταν να την κάνετε για να είστε σίγουροι πως απ'την πλευρά σας τα κάνατε όλα.

Επίσης λένε για αιματολόγους κύησης , οι οποίοι μέσα από εξειδικευμένες εξετάσεις αιματολογικές κατευθύνουν στις σωστές κινήσεις και επιλογές ώστε να είναι όλα οκ με τον οργανισμό και το χρονικό διάστημα που θα γίνει η εμβρυομεταφορά. Δεν έχω επισκεφθεί κάποιον τέτοιον γιατρό προσωπικά, αλλά πήγαν φίλες μου που δεν είχαν επιτυχείς εμβρυομεταφορές (είτε είχαν κάνει την υστεροσκόπηση είτε όχι). 

Καλή δύναμη και όλα γίνονται.

@MrKkΑν είστε στην Αθήνα, πηγαίνετε στην Τσεκούρα, στο Έλενα (τμήμα καθ' έξιν αποβολών). Κι εσείς με τις αποτυχίες αντιμετωπίζεστε με τον ίδιο τρόπο όπως οι καθ' έξιν αποβολές. Είναι αιματολόγος ειδική για τα αναπαραγωγικά ζητήματα, όπως είπε και η κοπέλα παραπάνω. Φυσικά υπάρχουν και ιδιώτες αυτής της εξειδίκευσης, ΑΛΛΑ, πηγαίνοντας εκεί, πηγαίνετε σε ένα οργανωμένο νοσοκομείο, όπου μπορεί να την παραπέμψει για περαιτέρω εξετάσεις εκεί μέσα (π.χ. ίσως ζητήσει υπέρηχο από συγκεκριμένη ακτινοδιαγνώστρια, ίσως σας παραπέμψει για υστεροσκόπηση σε συγκεκριμένο γιατρό, ίσως σας στείλει στο ανδρολογικό ή σε ενδοκρινολόγο). Επίσης, αν θέλετε να κάνετε πλήρη αιματολόγικο και ανοσολογικό έλεγχο, ιδιωτικά είναι πανάκριβος, ενώ εκεί γίνεται δωρεάν. SOS, τα ραντεβού είναι δυσεύρετα, ωστόσο μόλις προχθές άνοιξαν για το Δεκέμβριο στο 1535, οπότε αν είστε τυχεροί, θα προλάβετε να κλείσετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/9/2020 at 12:49 ΠΜ, ο/η MrKk είπε:

Καλησπέρα παιδιά , θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομος γίνεται . Σίγουρα δε περιμένω επιστημονικές απαντήσεις αλλά όλο και κάποια ιστορία κάποιας μαμάς από εδώ πέρα μπορεί να βοηθήσει . Καταρχήν να ενημερώσω ότι είμαι ο υποψήφιος μπαμπάς και πραγματικά είμαστε σε μια φάση που πιστεύουμε πως ότι είναι να γίνει , θα γίνει . 

Λοιπόν , με την σύζυγο προσπαθώ εδώ και 2.5 χρόνια για παιδάκι . Εξ αιτίας της ηλικίας της συζύγου ( 40 ετών τώρα , 38 τότε ) είπαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική με την μέθοδο των χαπιών που χορηγούνε οι γιατροί ακολουθώντας πρωτόκολλα . Η ιστορία ξεκινάει κάπου εδώ . Το μείζων ζήτημα μας είναι το μέγεθος του ενδομητρίου που από τις 3 προσπάθειες που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής , δεν είχε το κατάλληλο μέγεθος . Ενώ έχουμε υγιέστατα έμβρυα και άρτια μορφολογικά απ'όσα μας είπανε οι γιατροί και ενώ έχοντας κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις ( αιματαλογικές κλπ ) θεωρούν οι γιατροί ότι το πρόβλημα είναι στο ενδομήτριο . 

Στα 2.5 χρονια αυτα , έχουμε κάνει 2 φορές προσπάθειας εξωσωματικής που θεωρήσε ο γιατρός ότι είναι οι κατάλληλες συνθήκες με χωριακή στην ''γκρίζα ζώνη'' .

Επειδή ο αδερφός μου είναι γυναικολόγος στην γερμανία και ακούγοντας όλο αυτό το ιστορικό , πήρε την πρωτοβουλία να έρθει και να δει και ο ίδιος τι συμβαίνει . Θέωρησε ότι πρέπει να γίνει υστεροσκόπηση και αντιμετώπισε ζήτημα με την μήτρα καθως και με την είσοδο της , τα τοιχώματα είπε ότι ήταν σε μεγάλο βαθμό ''κολλημένα'' και αναρωτήθηκε πως οι δυο εξωσωματικές που κάναμε αν έγιναν σωστή τοποθέτηση . 

Βρισκόμαστε στην φάση που πάμε για την 3η εξωσωματική και πραγματικά πιστεύουμε μόνο ο Θεός πλέον θα μας δώσει δύναμη να τα καταφέρουμε . Συγνώμη αν πολλα από όσα λέω ίσως μην γίνουν κατανοητά . 


Ευχαριστώ

Καλησπέρα! Καταρχάς καλή επιτυχία εύχομαι ολόψυχα! 

Έχει λεπτό ενδομητριο? Υπάρχει θεραπεία με ορμόνες για αυτό το θέμα που φτιάχνει! 

Έχει κάνει σαλπιγγογραφια? Αν υπάρχουν υδροσαλπιγγες μπορεί να ριχνει τα έμβρυα..γενικα έχει κάνει λαμπαροσκοπιση για μα ελέγχει εσωτερικά το ενδομήτριο. .

Εγώ για να μπορέσω να συλλαβω μπήκα πρώτα  σε αυτήν την διαδικασία της λαπαροσκόπισης κ κατάφεραμε με πρώτη προσπάθεια! Για ψάξτο πάρα πάνω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...