Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κιλά εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!Διανύω την 26η βδομάδα και είμαι ξάπλα τον τελευταιο καιρό,λόγω τραχήλου.Μέχρι στιγμής έχω βάλει 10 κιλά,όμως στην τελευταία μέτρηση έχασα μισό παρόλο που δεν κινούμαι.Έχει τύχει σε καμία να χάσει έστω και λίγο σε αυτό το διάστημα?

Γενικότερα πόσα κιλά βάλατε στην εγκυμοσυνη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Stella_kl είπε:

Γεια σας κορίτσια!Διανύω την 26η βδομάδα και είμαι ξάπλα τον τελευταιο καιρό,λόγω τραχήλου.Μέχρι στιγμής έχω βάλει 10 κιλά,όμως στην τελευταία μέτρηση έχασα μισό παρόλο που δεν κινούμαι.Έχει τύχει σε καμία να χάσει έστω και λίγο σε αυτό το διάστημα?

Γενικότερα πόσα κιλά βάλατε στην εγκυμοσυνη?

Εγώ νοσηλευτηκα στο νοσοκομείο την 26η εβδομάδα και είχα πάρει μέχρι τότε 6 κιλά τα οποία στο νοσοκομείο τα έχασα ΟΛΑ! Το μωρό μια χαρά αναπτύσεται ασχετα πόσα κιλά θα πάρεις!! Μετά την 30η εβδομάδα τα κιλά θα ανεβαίνουν ραγδαία και δεν θα ξέρεις πως...εγώ πήρα 10 κιλά μετά που βγήκα από το νοσοκομείο και μου φώναζε ο γυναικολόγος (ακόμα φωναζει...είμαι 36+2) να τα χάσω...σε κάθε ραντεβού μου λέει την επόμενη φορά που θα σε δω θέλω να έχεις χάσει...Δεν μπορώ όμως να τα χάσω... τουλάχιστον διατηρούμε σε αυτά που έχω πάρει ως τώρα!! Το να πάρεις κιλά είναι πολύ πιο επικίνδυνο...μπορεί να ανεβάσεις ξαφνικά ζάχαρο και αυξάνεις τις πιθανότητες για προεκλαμψία...τουλάχιστον κόψε τελείως το αλάτι!! Μην βάζεις ούτε κοκο...! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Stella_kl είπε:

Γεια σας κορίτσια!Διανύω την 26η βδομάδα και είμαι ξάπλα τον τελευταιο καιρό,λόγω τραχήλου.Μέχρι στιγμής έχω βάλει 10 κιλά,όμως στην τελευταία μέτρηση έχασα μισό παρόλο που δεν κινούμαι.Έχει τύχει σε καμία να χάσει έστω και λίγο σε αυτό το διάστημα?

Γενικότερα πόσα κιλά βάλατε στην εγκυμοσυνη?

Καλημερα κοπελα μου δηλαδη ποσο ηταν η μετρηση του τραχηλου που σε αναγκασε να εισαι στο κρεβατι; Ειχες καποιο ιστορικο,κληρονομικο ή απλα κουραστηκες και συνεβη; Που οφειλετε; Σε ρωταω γιατί ειμαι με διδυμα και εχω θορυβηθει καπως με αυτο,διοτο μου ειπε να το τσεκαρουμε προληπτικα συχνα.βεβαια ειμαι στην 12 η βδομαδα και ειναι 33 τωρα στη μετρηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ria27 είπε:

Εγώ νοσηλευτηκα στο νοσοκομείο την 26η εβδομάδα και είχα πάρει μέχρι τότε 6 κιλά τα οποία στο νοσοκομείο τα έχασα ΟΛΑ! Το μωρό μια χαρά αναπτύσεται ασχετα πόσα κιλά θα πάρεις!! Μετά την 30η εβδομάδα τα κιλά θα ανεβαίνουν ραγδαία και δεν θα ξέρεις πως...εγώ πήρα 10 κιλά μετά που βγήκα από το νοσοκομείο και μου φώναζε ο γυναικολόγος (ακόμα φωναζει...είμαι 36+2) να τα χάσω...σε κάθε ραντεβού μου λέει την επόμενη φορά που θα σε δω θέλω να έχεις χάσει...Δεν μπορώ όμως να τα χάσω... τουλάχιστον διατηρούμε σε αυτά που έχω πάρει ως τώρα!! Το να πάρεις κιλά είναι πολύ πιο επικίνδυνο...μπορεί να ανεβάσεις ξαφνικά ζάχαρο και αυξάνεις τις πιθανότητες για προεκλαμψία...τουλάχιστον κόψε τελείως το αλάτι!! Μην βάζεις ούτε κοκο...! 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,γιατί είχα θορυβηθεί λίγο επειδή κάθε βδομάδα έβαζα έστω μισό!Να σαι καλά και με το καλό να κρατήσουμε τα μωράκια μας όταν θα ρθει η στιγμή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Καλημερα κοπελα μου δηλαδη ποσο ηταν η μετρηση του τραχηλου που σε αναγκασε να εισαι στο κρεβατι; Ειχες καποιο ιστορικο,κληρονομικο ή απλα κουραστηκες και συνεβη; Που οφειλετε; Σε ρωταω γιατί ειμαι με διδυμα και εχω θορυβηθει καπως με αυτο,διοτο μου ειπε να το τσεκαρουμε προληπτικα συχνα.βεβαια ειμαι στην 12 η βδομαδα και ειναι 33 τωρα στη μετρηση

Είναι η πρώτη μου εγκυμοσυνη, αλλά έχω δίκερη μήτρα ,οπότε  επειδή το μωρό έχει λιγότερο χώρο πιέζει συνήθως κάτω για αυτο παρατηρούσαμε συχνα τον τράχηλο.Μέχρι τη β επιπέδου ήταν πολυ καλός(3,5 εκ) και τωρα που είμαι 26η βδομάδα πήγε ξαφνικα 2,2 εκ.Τώρα λοιπον είμαι ξάπλα και φουλ προγεστερονη.Κατω απο 2,5 γενικά δεν είναι καλό,ειδικά αν φτάσει 1,5.Βέβαια έχω δει οτι αρκετές κοπέλες έιχαν αυτό το πρόβλημα.Ελπιζω  να πάνε όλα καλά στο τέλος και να μην έχουμε θεμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Stella_kl είπε:

Είναι η πρώτη μου εγκυμοσυνη, αλλά έχω δίκερη μήτρα ,οπότε  επειδή το μωρό έχει λιγότερο χώρο πιέζει συνήθως κάτω για αυτο παρατηρούσαμε συχνα τον τράχηλο.Μέχρι τη β επιπέδου ήταν πολυ καλός(3,5 εκ) και τωρα που είμαι 26η βδομάδα πήγε ξαφνικα 2,2 εκ.Τώρα λοιπον είμαι ξάπλα και φουλ προγεστερονη.Κατω απο 2,5 γενικά δεν είναι καλό,ειδικά αν φτάσει 1,5.Βέβαια έχω δει οτι αρκετές κοπέλες έιχαν αυτό το πρόβλημα.Ελπιζω  να πάνε όλα καλά στο τέλος και να μην έχουμε θεμα!

Ααα ναι τωρα το θυμηθηκα μου ειπε οτι ειναι το οριο 25 κατσε ξαπλα και μια χαρα εισαι γιατί μετα θα «τρεχουμε» :-) ναι ειναι συχνο... απλα Θελει αραγμα..να πανε ολα καλα που σιγουρα θα πανε! Καλη συνεχεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ χαζεύω τα αυτοκόλλητα για το δωμάτιο!!!! 😍😍😍έχετε δει τι τιμές παίζουν; Για κούνιες κορίτσια.,, στο Ίντερνετ βλέπω διαφορά πακέτα αλλά από κοντά στα μαγαζια κάνουν προσφορές; Δεν εμπιστεύομαι και μαγαζια που δεν ξέρω (για να παραγγείλω χωρίς να τα έχω δει) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Stella_kl είπε:

Γεια σας κορίτσια!Διανύω την 26η βδομάδα και είμαι ξάπλα τον τελευταιο καιρό,λόγω τραχήλου.Μέχρι στιγμής έχω βάλει 10 κιλά,όμως στην τελευταία μέτρηση έχασα μισό παρόλο που δεν κινούμαι.Έχει τύχει σε καμία να χάσει έστω και λίγο σε αυτό το διάστημα?

Γενικότερα πόσα κιλά βάλατε στην εγκυμοσυνη?

Εγώ είμαι στην 31ή εβδομάδα και έχω πάρει σύνολο 22 κιλά περίπου. Αλλά είμαι σε δυδιμη κύηση .περίπου στην 27ή εβδομάδα που έτρεχα με το δωμάτιο τους είχα χάσει περίπου ένα κιλο αλλά τα μωράκια μεγάλωναν φυσιολογικά. Τα κιλά από όσο μου είχε πει και ο γιατρός μου μπορεί να επηρεάζονται κ από ψυχολογικούς παράγοντες παρ' όλα αυτά δεν συντρέχει ανησυχία για το μωράκι .Εύχομαι να πάμε όλα καλά και να έχεις μια καλή κ τελειομηνη εγκυμοσύνη ❤😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ααα ναι τωρα το θυμηθηκα μου ειπε οτι ειναι το οριο 25 κατσε ξαπλα και μια χαρα εισαι γιατί μετα θα «τρεχουμε» :-) ναι συζνο ειναι απλα αραγμα..να πανε ολα καλα που σιγουρα θα πανε! Καλη συνεχεια!!

Κορίτσια εγώ στην 28η εβδομαδα σε μια απλη επισκεψη στο γυναικολογο παρατηρησε απτον υπερηχο πως ο τραχηλος ηταν κοντος και τον μετρησε 1,5! Ξαφνικά και χωρις να υπαρχει καποιο θεμα ως εκεινη την στιγμή. 

Εννοειται πως την εβγαλα στο κρεβατι ως την 36η εβδομαδα και τελικά γεννησα με προκληση 40η εβδομαδα..

Γενικα μην κουραζεστε οσο μπορειτε, να προσεχετε κ ολα θα πανε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Stella_kl είπε:

Γεια σας κορίτσια!Διανύω την 26η βδομάδα και είμαι ξάπλα τον τελευταιο καιρό,λόγω τραχήλου.Μέχρι στιγμής έχω βάλει 10 κιλά,όμως στην τελευταία μέτρηση έχασα μισό παρόλο που δεν κινούμαι.Έχει τύχει σε καμία να χάσει έστω και λίγο σε αυτό το διάστημα?

Γενικότερα πόσα κιλά βάλατε στην εγκυμοσυνη?

Κορίτσι μου μην ανησυχείς καθόλου.. Ειμαι 23 εβδομάδων και δεν εχω παρει ούτε γραμμάριο ακόμα.. Αντιθέτως έχασα κιλά μόλις έμεινα έγκυος και τωρα σιγά σιγά είμαι στα ίδια κιλά με τα οποία ξεκίνησε η εγκυμοσύνη μου.. Κι εγώ οταν άρχισα να χάνω τρόμαξα αλλά ο γιατρός μου όχι απλά δεν ανησύχησε ήταν και χαρούμενος.. Βέβαια έχει σημασία και πόσα κιλά ξεκίνησες αλλά πίστεψε με αν υπήρχε κάτι ανησυχητικό θα σε είχε ενημερώσει ο γιατρός σου.. Έχε του εμπιστοσύνη και απόλαυσε την διαδρομή χωρίς να αγχώνεσαι για τέτοια θέματα.. Το σώμα μας είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να κάνει οτι ακριβώς χρειάζονται τα μωράκια μας.. ❤️ ❤️ ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα.. Να μην αγχώνεσαι καθόλου. Εγώ είχα κ ζάχαρο κ θέμα με τον τράχηλο. Ήμουν από τον 5ο μήνα σε ακινησία. Με διατροφή πήρα συνολικά 10 κιλά. Έχασα κιόλας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Κ τώρα έχω στην αγκαλιά μου ένα μπεμπούκο 5μηνων.. Όλα καλά θα πάνε. Με το καλό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...