Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

@Nefeliap @Antelopeκορίτσια είχατε γιατρο? Πως είστε?

Εγώ καλά είμαι αλλά δεν πήγα τελικά γιατρό. Την άλλη Δευτέρα που θα ειμαι 34. Εκτός απροόπτου φυσικά. Δεν ανησυχεί για τα μωρά γιατι δεν έδειξαν κανένα πρόβλημα στο ντόπλερ.  Κι εγώ δεν έχω ούτε συσπάσεις, ούτε πίεση, ούτε ζάχαρο ούτε κάτι άλλο που θα μας έκανε να τα πάρουμε νωρίτερα. Οπότε λέει θέλει να κερδίσουμε όσο χρόνο μας επιτρέπει ο τράχηλος. Προσπαθώ να του έχω εμπιστοσύνη γιατί αλλιώς θα τρελαθώ όσο σκέφτομαι ότι θα έχουν περάσει 4 εβδομάδες που δεν θα τα έχουμε δει. Ευτυχώς που κάνουν πολύ αισθητή την παρουσία τους με τις κινήσεις κι ηρεμώ.

Η @Evi 89 Επίσης θα έχει νέα λογικά. Μπορεί και να έκλεισε ημ/νια! 

Εσύ πως εισαι; Πόσο ακόμα λες να αντέξεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια μου πως ειστε?? 26+6 εγώ σήμερα, είχαμε γιατρο την  Παρασκευή. Μια χαρά οι μικρές, 800γρ , μαζί πανε.. Είναι καλές?? 

Τράχηλο 35, κ ο πλακουντας τα ίδια, χαμηλά Μ πε δεν είναι ακριβώς πάνω στον τράχηλο λιγάκι δίπλα του. Αλλά η μικρή έχει κάτσει έτσι κ τον κουτουλαει. Είναι δυνατόν? 🤣 πφφφ.. Όπως κ να έχει καναπέ είμαι με προσοχη.. 

Βγήκε κ η καμπυλη πολυ καλη, εντός ορίων όλα.. 🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Εγώ καλά είμαι αλλά δεν πήγα τελικά γιατρό. Την άλλη Δευτέρα που θα ειμαι 34. Εκτός απροόπτου φυσικά. Δεν ανησυχεί για τα μωρά γιατι δεν έδειξαν κανένα πρόβλημα στο ντόπλερ.  Κι εγώ δεν έχω ούτε συσπάσεις, ούτε πίεση, ούτε ζάχαρο ούτε κάτι άλλο που θα μας έκανε να τα πάρουμε νωρίτερα. Οπότε λέει θέλει να κερδίσουμε όσο χρόνο μας επιτρέπει ο τράχηλος. Προσπαθώ να του έχω εμπιστοσύνη γιατί αλλιώς θα τρελαθώ όσο σκέφτομαι ότι θα έχουν περάσει 4 εβδομάδες που δεν θα τα έχουμε δει. Ευτυχώς που κάνουν πολύ αισθητή την παρουσία τους με τις κινήσεις κι ηρεμώ.

Η @Evi 89 Επίσης θα έχει νέα λογικά. Μπορεί και να έκλεισε ημ/νια! 

Εσύ πως εισαι; Πόσο ακόμα λες να αντέξεις;

Γεια σου @Antelope ! Δεν έχω πολλά νέα! Οπως ειπες δεν εχω ουτε πίεση, ουτε ζάχαρο, ουτε συσπάσεις οποτε προχωράμε. Ο τράχηλος 3,1. Χθες ημουν 33+5 και τα μωρα είναι 2100 και 2187. Αυτή με βλεπει για 36 έτσι οπως πάω και μου λεει μέχρι 37 αν πας κλπ κλπ. Λεω από μέσα μου ναι σιγα μην φτάσω πέρα απο τις 36. Ειπαμε πάω καλά, αλλά δεν ξέρω αν αντέξω τα θηρία μέσα μου. Κουνιουνται όλη μερα και βαράνε και ποναει κιολας.. αύριο πάω για κορδέλα. Αυτά τα νεότερα!  Και συ όλα καλα ε; Προχωράς άνετα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

@Nefeliap @Antelopeκορίτσια είχατε γιατρο? Πως είστε?

Σημερα θα πηγαινα ,αλλα μου το αλλαξε για τη πεμπτη που θα ειμαι 36 ακριβως..οποτε πεμπτη θα κανω το καρδιοτοκογραφημα κ τον απλο κοιλιακο να δουμε τι γινεται..ολα καλά γενικως τα ιδια ,κοιλια τεραστια ,5 βηματα κ λαχάνιασμα ,3 φορες τη νυχτα στο τσακ προλαβαινω τη τουαλετα.κατα τα αλλα ουτε πονακια ,ουτε συσπασεις κ οχι πολυ ορεξη για φαγητο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Εγώ καλά είμαι αλλά δεν πήγα τελικά γιατρό. Την άλλη Δευτέρα που θα ειμαι 34. Εκτός απροόπτου φυσικά. Δεν ανησυχεί για τα μωρά γιατι δεν έδειξαν κανένα πρόβλημα στο ντόπλερ.  Κι εγώ δεν έχω ούτε συσπάσεις, ούτε πίεση, ούτε ζάχαρο ούτε κάτι άλλο που θα μας έκανε να τα πάρουμε νωρίτερα. Οπότε λέει θέλει να κερδίσουμε όσο χρόνο μας επιτρέπει ο τράχηλος. Προσπαθώ να του έχω εμπιστοσύνη γιατί αλλιώς θα τρελαθώ όσο σκέφτομαι ότι θα έχουν περάσει 4 εβδομάδες που δεν θα τα έχουμε δει. Ευτυχώς που κάνουν πολύ αισθητή την παρουσία τους με τις κινήσεις κι ηρεμώ.

Η @Evi 89 Επίσης θα έχει νέα λογικά. Μπορεί και να έκλεισε ημ/νια! 

Εσύ πως εισαι; Πόσο ακόμα λες να αντέξεις;

Σου είπε να μην πας λόγω τραχήλου?Για να είσαι ξαπλωμένη και να μην ταλαιπωρηθείς? Λογικό να θες να τα δεις πάντως.. Και εμένα χθές δεν μου τα μέτρησα οι μπάσταρδοι στο νοσοκομείο και στεναχωρήθηκα πάρα πολύ. Μόνο Doppler κάνανε για να δούνε τη ροή και το αμνιακο είδαν. Δεν έχει νόημα λέει κάθε βδομάδα να τα μετράνε.. Οπότε δεν ξέρω πόσο μεγάλωσαν από την προηγούμενη εβδομάδα.. 

Πόσο διαφορετική αντιμετώπιση πάντως οι γιατροί.. Εμένα θέλουν να περπατώ.. Και χθές περπατούσα ανέβαινα σκαλες 4 ώρες ήμουν στο νοσοκομείο πάνω κάτω.. Τρελή κούραση μιλάμε. Αύριο γίνομαι 36+0 και ελπίζω να γεννήσω αυτή την εβδομάδα. Δεν αντέχω άλλο. Δεν μπορώ να αναπνεύσω καθόλου. Το βάρος μου δεν ανεβαίνει με τίποτα.  Δεν γίνεται να πάμε για την άλλη εβδομάδα. Είναι πάρα πολύ.

Γενικά αισθάνεσαι καλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Σημερα θα πηγαινα ,αλλα μου το αλλαξε για τη πεμπτη που θα ειμαι 36 ακριβως..οποτε πεμπτη θα κανω το καρδιοτοκογραφημα κ τον απλο κοιλιακο να δουμε τι γινεται..ολα καλά γενικως τα ιδια ,κοιλια τεραστια ,5 βηματα κ λαχάνιασμα ,3 φορες τη νυχτα στο τσακ προλαβαινω τη τουαλετα.κατα τα αλλα ουτε πονακια ,ουτε συσπασεις κ οχι πολυ ορεξη για φαγητο..

Τα πας περίφημα εσύ πραγματικά!!! Αφού πας μόνη σου τουαλέτα πραγματικά σε θαυμάζω. Εμένα με σηκώνει ο άντρας μου για να πάω τουαλέτα και φοράω και σερβιέτα για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα φύγει τίποτα. Βέβαια πλέον επειδή μου έχουν κόψει και το νερό δεν κατουράω κιόλας.. 3 φορές την μέρα μαξ. 

Αντε με το καλό να πας να δούνε τα μωράκια και λογικά θα σου δώσει και ημερομηνια κιόλας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Σου είπε να μην πας λόγω τραχήλου?Για να είσαι ξαπλωμένη και να μην ταλαιπωρηθείς? Λογικό να θες να τα δεις πάντως.. Και εμένα χθές δεν μου τα μέτρησα οι μπάσταρδοι στο νοσοκομείο και στεναχωρήθηκα πάρα πολύ. Μόνο Doppler κάνανε για να δούνε τη ροή και το αμνιακο είδαν. Δεν έχει νόημα λέει κάθε βδομάδα να τα μετράνε.. Οπότε δεν ξέρω πόσο μεγάλωσαν από την προηγούμενη εβδομάδα.. 

Πόσο διαφορετική αντιμετώπιση πάντως οι γιατροί.. Εμένα θέλουν να περπατώ.. Και χθές περπατούσα ανέβαινα σκαλες 4 ώρες ήμουν στο νοσοκομείο πάνω κάτω.. Τρελή κούραση μιλάμε. Αύριο γίνομαι 36+0 και ελπίζω να γεννήσω αυτή την εβδομάδα. Δεν αντέχω άλλο. Δεν μπορώ να αναπνεύσω καθόλου. Το βάρος μου δεν ανεβαίνει με τίποτα.  Δεν γίνεται να πάμε για την άλλη εβδομάδα. Είναι πάρα πολύ.

Γενικά αισθάνεσαι καλα?

Μου είπε ότι δεν χρειάζεται να τα δούμε, δεν έχουμε κάποια ένδειξη ότι δεν αναπτύσσονται καλά. Και άρα να μην ξεσηκωθώ να παω να μπλέξω στην κίνηση να περιμένω τόση ώρα κλπ. Αλλά γενικά με θέλει σε ακινησία και μου κάνει εντύπωση γιατί στην αρχή στις θεωρητικές συζητήσεις έλεγε ότι δεν προσφέρει κάτι και είναι ξεπερασμένες μέθοδοι να βάζουν τις γυναίκες μήνες στο κρεβάτι. Μπορεί και να φοβάται λίγο εμένα γιατί στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ήμουν υπερδραστήρια και του ζητούσα συνέχεια βεβαιώσεις για γυμναστήρια, κολυμβητήριο, να παω για ορειβασία και πολλά άλλα. Οπότε σου λέει, αυτή δεν κρατιέται, κάτσε να βάλω πιο αυστηρές απαγορεύσεις χαχα. Βέβαια μου το είχε πει εξαρχής ότι η δίδυμη κύηση όσο τέλεια και να πάει δεν είναι για πολλά και κοινώς να ξεχάσω αυτά που ήξερα.

Αχ κορίτσια εσείς που περνάτε τόσα, αν αποφασίσετε να κάνετε κι άλλο παιδάκι μετά θα σας φανεί περίπατος!

Ευτυχώς είμαι μια χαρά, όπως η @Nefeliap η συχνουρια είναι το μεγάλο πρόβλημα και η κοιλιά που λόγω όγκου δεν με αφήνει να κάνω πολλά. Αλλά δεν κάνω και τίποτα σπουδαίο όποτε κομπλέ. Είμαστε power κι εμείς οι 40αρες χαχα!

Δηλαδή σε εσένα ισχύει το πλάνο για 38 εβδομάδες; δεν άλλαξε κάτι ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Μου είπε ότι δεν χρειάζεται να τα δούμε, δεν έχουμε κάποια ένδειξη ότι δεν αναπτύσσονται καλά. Και άρα να μην ξεσηκωθώ να παω να μπλέξω στην κίνηση να περιμένω τόση ώρα κλπ. Αλλά γενικά με θέλει σε ακινησία και μου κάνει εντύπωση γιατί στην αρχή στις θεωρητικές συζητήσεις έλεγε ότι δεν προσφέρει κάτι και είναι ξεπερασμένες μέθοδοι να βάζουν τις γυναίκες μήνες στο κρεβάτι. Μπορεί και να φοβάται λίγο εμένα γιατί στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ήμουν υπερδραστήρια και του ζητούσα συνέχεια βεβαιώσεις για γυμναστήρια, κολυμβητήριο, να παω για ορειβασία και πολλά άλλα. Οπότε σου λέει, αυτή δεν κρατιέται, κάτσε να βάλω πιο αυστηρές απαγορεύσεις χαχα. Βέβαια μου το είχε πει εξαρχής ότι η δίδυμη κύηση όσο τέλεια και να πάει δεν είναι για πολλά και κοινώς να ξεχάσω αυτά που ήξερα.

Αχ κορίτσια εσείς που περνάτε τόσα, αν αποφασίσετε να κάνετε κι άλλο παιδάκι μετά θα σας φανεί περίπατος!

Ευτυχώς είμαι μια χαρά, όπως η @Nefeliap η συχνουρια είναι το μεγάλο πρόβλημα και η κοιλιά που λόγω όγκου δεν με αφήνει να κάνω πολλά. Αλλά δεν κάνω και τίποτα σπουδαίο όποτε κομπλέ. Είμαστε power κι εμείς οι 40αρες χαχα!

Δηλαδή σε εσένα ισχύει το πλάνο για 38 εβδομάδες; δεν άλλαξε κάτι ε;

Το φαντάζομαι ότι με το ένα μωρό είναι τόσο πιο εύκολα.. Τις έβλεπα χθες εκεί στο νοσοκομείο όλες χαλαρές και μου φαινόταν τόσο περίεργο. Σκυβανε κινούνταν με ευκολία κάθονταν 90 μοίρες.. Εγώ δεν μπορώ χωρίς μαξιλάρι στην πλάτη με τίποτα. Δεν μπορώ να κάτσω για πάνω από λίγα λεπτά στην καρέκλα και ειδικά κάθετα με τίποτα! Μόνο με κλίση γίνεται..

Την τόση ακινησία που σου κανει εσένα δεν την περίμενα η αλήθεια είναι.. Αλλά δουλεύει! Οπότε μια χαρά παει 😊

Αυτή η Ισπανίδα γιατρός μου είπε ότι κατάλαβαινει ότι δεν είναι λογικό για ένα τόσο μικρόσωμο άτομο σαν εμένα να φτάσει μέχρι 38η εβδομάδα. Οπότε μου είπε ότι εάν νιώσω μεγαλύτερη δυσφορία από ο,τι ένιωθα χθες να της στείλω email να δούμε πως θα το κανονίσουμε νωρίτερα. Ήδη οι παλμοί μου φτάνουν 120 μόλις τρώω.. Όμως δυστυχώς έτσι από μόνη της η γιατρός δεν μπορεί να πάρει την πρωτοβουλία να το αλλάξει το ραντεβού. Δεν είναι δηλαδή στην δικαιοδοσία της. Πρέπει να ακολουθήσει τους κανόνες του νοσοκομείου βάσει πρωτοκόλλου κλπ.. Γιατί θα της πούνε γιατί να την προγραμματισες νωρίτερα? Τι έχει? Δυσφορία στα δίδυμα έχουν οι περισσότερες.. Άστα δεν βγάζεις άκρη. Αφού λέμε με τον άντρα μου να πάμε πχ την Πέμπτη ή την Παρασκευή και να πούμε ότι έχω ανεβάσει πίεση και παλμούς και αισθάνομαι χάλια τουλάχιστον να με κρατήσουν εκεί και ίσως έτσι το οργανώσουν άμεσα..

Σε ενοχλεί πλέον η κοιλιά και εσένα εε? Μεγάλωσαν τα μικρούλια! Καλό είναι αυτό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver το βρήκα τι θα κάνεις! Θα πηγαίνεις κάθε μέρα στα επείγοντα ότι δεν αισθάνεσαι καλά (που δεν θα ειναι και ψεμα) μέχρι να βαρεθούν να σε βλεπουν και να σε βάλουν για καισαρική! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

@Magaiver το βρήκα τι θα κάνεις! Θα πηγαίνεις κάθε μέρα στα επείγοντα ότι δεν αισθάνεσαι καλά (που δεν θα ειναι και ψεμα) μέχρι να βαρεθούν να σε βλεπουν και να σε βάλουν για καισαρική! 

Ούτως ή άλλως δεν είναι ψέμματα. Ειλικρινά δεν αντέχω. Από μέρα σε μέρα το πάω να δω πόσο θα βγει ακόμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Κορίτσια μου πως ειστε?? 26+6 εγώ σήμερα, είχαμε γιατρο την  Παρασκευή. Μια χαρά οι μικρές, 800γρ , μαζί πανε.. Είναι καλές?? 

Τράχηλο 35, κ ο πλακουντας τα ίδια, χαμηλά Μ πε δεν είναι ακριβώς πάνω στον τράχηλο λιγάκι δίπλα του. Αλλά η μικρή έχει κάτσει έτσι κ τον κουτουλαει. Είναι δυνατόν? 🤣 πφφφ.. Όπως κ να έχει καναπέ είμαι με προσοχη.. 

Βγήκε κ η καμπυλη πολυ καλη, εντός ορίων όλα.. 🙏🙏

Πολύ καλά όλα άρα!!! Συνεχίζεις έτσι συντηρητικα άρα φαντάζομαι και ελπίζουμε να μην πέσει από την μικρή πιο πολύ βάρος και πλακώνει τον πλακούντα. Ίσως να αλλάξει και θέση. Είναι νωρίς ακόμα και μπορούν ακόμα να κουνιούνται τα μωρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Πολύ καλά όλα άρα!!! Συνεχίζεις έτσι συντηρητικα άρα φαντάζομαι και ελπίζουμε να μην πέσει από την μικρή πιο πολύ βάρος και πλακώνει τον πλακούντα. Ίσως να αλλάξει και θέση. Είναι νωρίς ακόμα και μπορούν ακόμα να κουνιούνται τα μωρά!

Ετσι πιστευω πως μπορεί να αλλάξουν θέση ακόμα, υπάρχει χώρος 😅😅 θα δείξει.. Όπως το είπες συνεχίζω συντηρητικά κ με ηρεμία.. Δευτέρα έχω ξανά στο γιατρό του νοσοκομείου υπερηχο.. Εσυ εισαι καλα?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Ετσι πιστευω πως μπορεί να αλλάξουν θέση ακόμα, υπάρχει χώρος 😅😅 θα δείξει.. Όπως το είπες συνεχίζω συντηρητικά κ με ηρεμία.. Δευτέρα έχω ξανά στο γιατρό του νοσοκομείου υπερηχο.. Εσυ εισαι καλα?? 

Ναι σίγουρα υπάρχει χώρος. Μέχρι 29η εβδομάδα σίγουρα υπάρχει περιθώριο! Ελπίζω να αναδιαταχθούν😊 

Εγώ δύσκολα.. Τη βγάζω δεν τη βγάζω σήμερα. Είχα συσπασεις για κανένα 2ωρο στις 6 τα ξημερώματα και μετα σταμάτησαν. Πλησιάζει η ώρα το νιώθω. Απλά δεν θέλω να πάω στο νοσοκομείο πολύ νωρίτερα γιατί θα με στείλουν σπίτι και θα ταλαιπωρηθω αδίκως. Λόγω κορονοιου ειδικά εάν δεν πάω με συσπασεις και πόνους δεν θα με κρατήσουν..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Ναι σίγουρα υπάρχει χώρος. Μέχρι 29η εβδομάδα σίγουρα υπάρχει περιθώριο! Ελπίζω να αναδιαταχθούν😊 

Εγώ δύσκολα.. Τη βγάζω δεν τη βγάζω σήμερα. Είχα συσπασεις για κανένα 2ωρο στις 6 τα ξημερώματα και μετα σταμάτησαν. Πλησιάζει η ώρα το νιώθω. Απλά δεν θέλω να πάω στο νοσοκομείο πολύ νωρίτερα γιατί θα με στείλουν σπίτι και θα ταλαιπωρηθω αδίκως. Λόγω κορονοιου ειδικά εάν δεν πάω με συσπασεις και πόνους δεν θα με κρατήσουν..

 

Αμαν κ αυτοί πια.. Ναι πλησιαζει η ώρα να τα παρεις αγκαλιτσα, έφθασες πλεον στο τέλος της διαδρομής κ ολα θα πάνε καλά!! 🌈🙏😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Αμαν κ αυτοί πια.. Ναι πλησιαζει η ώρα να τα παρεις αγκαλιτσα, έφθασες πλεον στο τέλος της διαδρομής κ ολα θα πάνε καλά!! 🌈🙏😍

Ναι!!!  Σήμερα είμαι 36+0 οπότε είναι καλοδεχούμενα όποτε αποφασίσουν να έρθουν δεν έχει νόημα να σταματήσουμε τον τοκετό. Θα σας γράψω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Ναι!!!  Σήμερα είμαι 36+0 οπότε είναι καλοδεχούμενα όποτε αποφασίσουν να έρθουν δεν έχει νόημα να σταματήσουμε τον τοκετό. Θα σας γράψω!

Έτοιμα είναι τα παιδάκια σου 🤗

Οι συσπάσεις ήταν δυνατές; Το τοκολυτικό το συνεχίζεις; 

Πάντως πολύ καλό που υπάρχει και η Ισπανίδα γιατρός κι ας μην μπορεί να κάνει πολλά. Να νιώθεις ρε παιδί μου ότι υπάρχει ένας άνθρωπος που σε καταλαβαίνει!

Εσύ δηλαδή θα πας στο νοσοκομείο και θα σε αναλάβει όποιος έχει βάρδια εκείνη την ωρα; Δεν έχεις δικό σου γιατρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Έτοιμα είναι τα παιδάκια σου 🤗

Οι συσπάσεις ήταν δυνατές; Το τοκολυτικό το συνεχίζεις; 

Πάντως πολύ καλό που υπάρχει και η Ισπανίδα γιατρός κι ας μην μπορεί να κάνει πολλά. Να νιώθεις ρε παιδί μου ότι υπάρχει ένας άνθρωπος που σε καταλαβαίνει!

Εσύ δηλαδή θα πας στο νοσοκομείο και θα σε αναλάβει όποιος έχει βάρδια εκείνη την ωρα; Δεν έχεις δικό σου γιατρό;

Δεν εχεις δικαίωμα να διαλέξεις μαιευτήρα όπως στα δημόσια στην Ελλάδα. Μόνο γυναικολόγο για την παρακολούθηση της κύησης μπορείς να διαλέξεις. Όμως αυτοί οι γυναικολόγοι δεν ξεγεννουν.

Η μαία η Ελληνίδα που έχω βρει μας είπε ότι στο παρελθόν υπήρχαν μαιευτήρες που τους έβρισκες έξω σε αναλαμβαναν και σε ξεγεννουσαν στα νοσοκομεία. Όμως οι ασφαλιστικές εταιρείες τους υποχρέωσαν για να το κάνουν αυτό να πληρώνουν ένα εξωφρενικά τεράστιο πόσο κάθε χρονο (τύπου 100.000) και σταμάτησαν όλοι. Επίσης εάν έχεις ιδιωτική ασφάλεια μπορείς να ζητήσεις να σε χειρουργήσει αυτό που λένε στην Γερμανία Uberartzt δηλαδή αρχιγιατρος. Εάν έχεις απλή ασφάλεια (αντίστοιχη του ΕΟΠΥΥ σκέψου) σε χειρουργεί αυτό που λένε Facharzt  δηλαδή γιατρός με ειδίκευση. Δηλαδή ποτέ δεν σου κάνει την καισαρική πχ νέος γιατρός ειδικευομένος παρόλο που μπορεί να παρεβρισκεται στο χειρουργείο για να βλέπει και να μαθαίνει. Για μένα είναι καλύτερο εντέλει να σε αναλαβει ο Fachartz καθώς αντιμετώπιζει καθημερινά παρά πολλά περιστατικά ενώ ο Uberartz συνήθως ειναι πολύ μεγάλος σε ηλικία και δεν είναι πλέον τόσο συχνά στα χειρουργεία. Οπότε γιαυτό και εγώ δεν έχω κάνει ιδιωτική ασφάλεια. Επίσης εάν κάνεις ιδιωτικη ασφάλεια μετά δεν σε ξαναδεχεται ποτέ πίσω το δημόσιο δηλαδή ο αντίστοιχος ΕΟΠΥΥ. Είναι για μένα πολύ μπερδεμένο το σύστημα υγείας με τις ασφαλιστικές εταιρειες. Κάπως έτσι θέλουν να το κάνουν και στην Ελλάδα αλλά μέχρι τώρα ευτυχώς δεν έχει επιβληθεί. Εννοείται φακελάκια σε δημόσιο νοσοκομειο ούτε για πλάκα. Κανένας γιατρός δεν επιτρέπεται να πάρει χρήματα για να σε χειρουργησει προσωπικά.

Ελπίζω να κατάλαβες την πολύπλοκοτητα της κατάστασης.. Ευτυχώς αυτή η Ισπανίδα με καταλαβαίνει ναι καθώς και σε αυτή ξενίζουν πολλά που έχουν εδώ στο σύστημα. Παράδειγματος χάρη πριν μπεις για χειρουργείο σου λένε τα χειρότερα και πρέπει να υπογράψεις ότι συμφωνείς. Ώστε εάν γίνει ζημιά σε κάποιο από τα όργανα σου να μην μπορείς να κάνεις μήνυση.. Και ειναι εντελώς φρικιαστικα αυτά που ακούς. Δηλαδή σου λένε πχ ότι στην καισαρική μπορεί να αναγκαστούν να σου βγάλουν όλη τη μήτρα ή αλλά πράγματα που συμβαίνουν με απειροελάχιστες πιθανοτητες αλλά θέλουν να έχεις υπογράψει ότι σε ενημέρωσαν και τα γνώριζες. Και στην Ελλάδα νομίζω ισχύει αυτό αλλά δεν είναι τόσο σκληροί. Δηλαδή δεν σου λένε λίγο πριν χειρουργηθείς ότι μπορει να πεθάνεις παρόλο που υπάρχει ίσως και αυτή η πιθανοτητα καθώς ένα χειρουργείο δεν παυει να εγκυμονεί κινδύνους. Κατάλαβες με το σεντόνι που εγραψα τι συμβαίνει εδώ? Αντε ηρέμησε δηλαδή εάν δεις εδώ και δεν είσαι Γερμανός να το έχεις συνηθίσει αυτό το σύστημα..

Η Ισπανίδα στην περιδεση μου το είχε πει ότι όλα αυτά που υπέγραψα είναι καταστροφολογιες και τίποτα δεν θα συμβεί. Αλλά ο Γερμανός πχ που με ενημερώσε για τις διαδικασίες μου είπε ότι μπορεί να πεθάνει το μωρό αφού θα σπρώξει το σάκο μέσα στη μήτρα και μπορει να το σπάσει ο γιατρός. Σκέψου τι κλάμα έριξα.. Γιατί πρέπει να ξέρω αυτή την πιθανότητα?

Όχι το τοκολυτικο το σταμάτησα. Βέβαια θεωρούν ότι το τοκολυτικο σε τόσο μικρή δόση λειτουργεί σαν πλασιμπο και δεν μπορεί να σταματήσει τον τοκετό. Τώρα αυτό όποιος θέλει το πιστεύει.. Από τη μια μου φαίνεται λογικο ότι δεν γίνεται ένα χάπακι (που κοστίζει 3 ευρώ το κουτί) να σταματήσει κάτι τόσο δυνατό όσο ο τοκετός. Από την άλλη πολλά χρόνια χρησιμοποιειται η τοκολυση ακόμα και προληπτικά στο σπιτι. Εσύ τι γνώμη έχεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχει μια λογική παντως αυτο το συστημα. Εχω και μια φιλη γιατρό στη Γερμανία που λεει δεν θα μπορούσε να δουλέψει σε ελληνικό νοσοκομείο μετά από τόσα χρόνια σε Γερμανικό. Εμένα θα με τρόμαζε αυτή η ψυχρότητα με την οποία σου λένε τα χειρότερα! Πάντως και στην Ελλάδα υπογράφεις πριν από χειρουργείο κάτι και είναι όλοι καλυμμένοι για αστική ευθύνη. Τουλάχιστον στην υστεροσκόπηση που έχω κάνει κάτι υπέγραψα αλλα χωρίς να διαβάσω.

Από την άλλη αν απλά έχεις συνηθίσει αυτό το σύστημα δεν σε αγγίζουν τόσο πολύ τα πιθανά αρνητικά σενάρια που θα σου πουν. Εξάλλου κάθε τι που κάνουμε εμπεριέχει πάντα ρισκο. Απλά να μάθουμε να ζούμε με αυτό. Ότι δεν υπάρχουν πουθενά 100% εγγυήσεις για τίποτα.

Για το τοκολυτικό εγώ πιστεύω ότι με βοηθάει γιατί δεν κάνω συσπάσεις. Αλλά δεν ξέρω τελικά αν είναι αυτό, το μαγνήσιο, η προγεστερόνη, η ακινησία. Μάλλον ένας συνδυασμός όλων. Κι εμένα πάντως μου είπαν ότι αν ξεκινήσει τοκετός δεν τον σταματάει τίποτα. Θέλει εισαγωγή για ενδοφλέβια και πάλι δεν μπορούν να εγγυηθούν. Επίσης έχουν την διαστολή 4 ως όριο μη αναστρέψιμο. Άντε στο 3 κάτι μπορεί να γίνει με δυσκολία. Τώρα εσύ με την περιδεση δεν ξέρω πόση διαστολή μπορείς να κάνεις κι αν υπάρχει περίπτωση να γίνει ρήξη των ραμμάτων. Αλλά μου φαίνεται απίθανο σενάριο να μην σε προλάβουν

Πλέον θεωρώ ότι δεν θα σε διώξουν αν πας με συσπάσεις ή τους πεις ότι πονάς (είναι και υποκειμενικό) τώρα που θα είσαι 36+. Αν σου ξανασυμβεί μπορείς έστω να πάρεις τηλέφωνο στη γραμματεία/στις μαίες να περιγράψεις τι νιώθεις και να σου δώσουν οδηγίες; Να μην τρέχεις και τσάμπα αν είναι να μην σε δεχτούν. Τη γλώσσα φαντάζομαι την ξέρεις καλά έτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Εχει μια λογική παντως αυτο το συστημα. Εχω και μια φιλη γιατρό στη Γερμανία που λεει δεν θα μπορούσε να δουλέψει σε ελληνικό νοσοκομείο μετά από τόσα χρόνια σε Γερμανικό. Εμένα θα με τρόμαζε αυτή η ψυχρότητα με την οποία σου λένε τα χειρότερα! Πάντως και στην Ελλάδα υπογράφεις πριν από χειρουργείο κάτι και είναι όλοι καλυμμένοι για αστική ευθύνη. Τουλάχιστον στην υστεροσκόπηση που έχω κάνει κάτι υπέγραψα αλλα χωρίς να διαβάσω.

Από την άλλη αν απλά έχεις συνηθίσει αυτό το σύστημα δεν σε αγγίζουν τόσο πολύ τα πιθανά αρνητικά σενάρια που θα σου πουν. Εξάλλου κάθε τι που κάνουμε εμπεριέχει πάντα ρισκο. Απλά να μάθουμε να ζούμε με αυτό. Ότι δεν υπάρχουν πουθενά 100% εγγυήσεις για τίποτα.

Για το τοκολυτικό εγώ πιστεύω ότι με βοηθάει γιατί δεν κάνω συσπάσεις. Αλλά δεν ξέρω τελικά αν είναι αυτό, το μαγνήσιο, η προγεστερόνη, η ακινησία. Μάλλον ένας συνδυασμός όλων. Κι εμένα πάντως μου είπαν ότι αν ξεκινήσει τοκετός δεν τον σταματάει τίποτα. Θέλει εισαγωγή για ενδοφλέβια και πάλι δεν μπορούν να εγγυηθούν. Επίσης έχουν την διαστολή 4 ως όριο μη αναστρέψιμο. Άντε στο 3 κάτι μπορεί να γίνει με δυσκολία. Τώρα εσύ με την περιδεση δεν ξέρω πόση διαστολή μπορείς να κάνεις κι αν υπάρχει περίπτωση να γίνει ρήξη των ραμμάτων. Αλλά μου φαίνεται απίθανο σενάριο να μην σε προλάβουν

Πλέον θεωρώ ότι δεν θα σε διώξουν αν πας με συσπάσεις ή τους πεις ότι πονάς (είναι και υποκειμενικό) τώρα που θα είσαι 36+. Αν σου ξανασυμβεί μπορείς έστω να πάρεις τηλέφωνο στη γραμματεία/στις μαίες να περιγράψεις τι νιώθεις και να σου δώσουν οδηγίες; Να μην τρέχεις και τσάμπα αν είναι να μην σε δεχτούν. Τη γλώσσα φαντάζομαι την ξέρεις καλά έτσι;

Χαχαχαχα καθόλου καλά. Τα γερμανικα μου είναι τρισάθλια. Μόνο να παραγγείλω σε εστιατόριο ήξερα μέχρι πρότινος. Τώρα στα νοσοκομεία προσπαθώ αλλά δύσκολα. Στα αγγλικά δηλαδή κυριως. Η δουλειά μου είναι στα αγγλικά και κάνω εννοείται μαθήματα αλλά δεν μπορείς να φτάσεις σε καλό επίπεδο έτσι χωρίς πρακτική.

Ναι είναι πολύ ψυχρός ο τρόπος πολλών. Βέβαια κάποιοι είναι αλλιώς. Εξαρτάται ποιόν θα πετύχεις.. Εννοείται η φίλη σου προτιμά εδω. Πληρώνεται φαντάζομαι καλά και δουλεύει νορμάλ ωράριο όχι όπως στην Ελλάδα στο ΕΣΥ.

Το πολύ αύριο θα πάω στο νοσοκομείο. Σιγά μην περάσω το ΣΚ στο σπίτι με συσπασεις και πόνο. Εάν είναι να είμαι σε ασφαλές περιβάλλον. Εάν τους πω ότι ζαλίζομαι και κανένα άλλο ψέμα θα με κρατήσουν. Στο νοσοκομείο εάν θέλουν κάθομαι και μέχρι τις 37+0. Στο σπίτι να υποφέρω φοβάμαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/1/2021 at 4:13 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

Μου είπε ότι δεν χρειάζεται να τα δούμε, δεν έχουμε κάποια ένδειξη ότι δεν αναπτύσσονται καλά. Και άρα να μην ξεσηκωθώ να παω να μπλέξω στην κίνηση να περιμένω τόση ώρα κλπ. Αλλά γενικά με θέλει σε ακινησία και μου κάνει εντύπωση γιατί στην αρχή στις θεωρητικές συζητήσεις έλεγε ότι δεν προσφέρει κάτι και είναι ξεπερασμένες μέθοδοι να βάζουν τις γυναίκες μήνες στο κρεβάτι. Μπορεί και να φοβάται λίγο εμένα γιατί στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ήμουν υπερδραστήρια και του ζητούσα συνέχεια βεβαιώσεις για γυμναστήρια, κολυμβητήριο, να παω για ορειβασία και πολλά άλλα. Οπότε σου λέει, αυτή δεν κρατιέται, κάτσε να βάλω πιο αυστηρές απαγορεύσεις χαχα. Βέβαια μου το είχε πει εξαρχής ότι η δίδυμη κύηση όσο τέλεια και να πάει δεν είναι για πολλά και κοινώς να ξεχάσω αυτά που ήξερα.

Αχ κορίτσια εσείς που περνάτε τόσα, αν αποφασίσετε να κάνετε κι άλλο παιδάκι μετά θα σας φανεί περίπατος!

Ευτυχώς είμαι μια χαρά, όπως η @Nefeliap η συχνουρια είναι το μεγάλο πρόβλημα και η κοιλιά που λόγω όγκου δεν με αφήνει να κάνω πολλά. Αλλά δεν κάνω και τίποτα σπουδαίο όποτε κομπλέ. Είμαστε power κι εμείς οι 40αρες χαχα!

Δηλαδή σε εσένα ισχύει το πλάνο για 38 εβδομάδες; δεν άλλαξε κάτι ε;

Ακριβως ! Δοξα τω θεω λεω δεν ειχα κανενα θεμα..προς το παρων..3βηματα κ τεζα βεβαια ! Καναπε κρεβατι τουαλετα φαγητο..πεμπτη  παω γιατρο θα ειμαι 36 οποτε θα μαθω τι θα γινει..θα του πω αν ειναι καλα κιλα να παμε να γεννησω..ποσο πια; Χαχα περασε κοριτσια ο καιρος δε το πιστευω ακομα !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ακριβως ! Δοξα τω θεω λεω δεν ειχα κανενα θεμα..προς το παρων..3βηματα κ τεζα βεβαια ! Καναπε κρεβατι τουαλετα φαγητο..πεμπτη  παω γιατρο θα ειμαι 36 οποτε θα μαθω τι θα γινει..θα του πω αν ειναι καλα κιλα να παμε να γεννησω..ποσο πια; Χαχα περασε κοριτσια ο καιρος δε το πιστευω ακομα !!!!

Και εσύ κοντεύεις! Άντε με το καλό! Αντεξες μια χαρά! Πολυ καλη βδομάδα! Μπραβο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Ακριβως ! Δοξα τω θεω λεω δεν ειχα κανενα θεμα..προς το παρων..3βηματα κ τεζα βεβαια ! Καναπε κρεβατι τουαλετα φαγητο..πεμπτη  παω γιατρο θα ειμαι 36 οποτε θα μαθω τι θα γινει..θα του πω αν ειναι καλα κιλα να παμε να γεννησω..ποσο πια; Χαχα περασε κοριτσια ο καιρος δε το πιστευω ακομα !!!!

Ναι ναι και εγώ μια από τα ίδια νιώθω. Να έλεγα παιδιά να τα πάρουμε να μην διακινδυνεύσουμε ούτε εκείνα ούτε εμένα. Αλλά εδώ δυστυχώς δεν μπορείς να πεις τίποτα. Δεν μπορείς εσύ να αποφασίσεις ποτέ θα βγουν..

Πέρασε πάντως ο καιρός όπως τα λες! Μια μια γεννάει!

Πολύ καλή επιτυχία αύριο με τον έλεγχο! Να είναι όλα καλά και να μας πεις τα ευχάριστα για ημερομηνία τοκετού!!!😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Ναι ναι και εγώ μια από τα ίδια νιώθω. Να έλεγα παιδιά να τα πάρουμε να μην διακινδυνεύσουμε ούτε εκείνα ούτε εμένα. Αλλά εδώ δυστυχώς δεν μπορείς να πεις τίποτα. Δεν μπορείς εσύ να αποφασίσεις ποτέ θα βγουν..

Πέρασε πάντως ο καιρός όπως τα λες! Μια μια γεννάει!

Πολύ καλή επιτυχία αύριο με τον έλεγχο! Να είναι όλα καλά και να μας πεις τα ευχάριστα για ημερομηνία τοκετού!!!😊

Νομιζα οτι αν  παρουν τα κατάλληλα κιλα και επειδη θα κανω καισαρικη θα μπορουσα να του πω παμε την αλλη βδομαδα να τελειωνουμε χαχαχ! Ευχαριστωωωω @Evi 89

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Βρίσκομαι στην 14η εβδομάδα δίδυμης κύησης μάλλον έχω κοριτσάκια. Θα ήθελα να σας ρώτησα με τα κιλά της εγκυμοσύνης πως τα πάτε. Από πόσα ξεκινήσατε και πόσο έχετε φτάσει εσείς που είστε στις μέρες σας; Εγώ προς το παρόν δεν έχω βάλει κιλα. Ο γιατρός μου μου λέει το πολύ μέχρι 15.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Γεια σας κορίτσια. Βρίσκομαι στην 14η εβδομάδα δίδυμης κύησης μάλλον έχω κοριτσάκια. Θα ήθελα να σας ρώτησα με τα κιλά της εγκυμοσύνης πως τα πάτε. Από πόσα ξεκινήσατε και πόσο έχετε φτάσει εσείς που είστε στις μέρες σας; Εγώ προς το παρόν δεν έχω βάλει κιλα. Ο γιατρός μου μου λέει το πολύ μέχρι 15.

Γεια σου! 

Με τα κιλά γενικώς στην δίδυμη κύηση είσαι πολύ large. Οι περισσότερες κοπέλες που γέννησαν στον 9ο μας λένε ότι μια εβδομάδα μετα τον τοκετό είναι 15-18 κιλά ελαφρυτερες. Οπότε τα 15 ακούγονται λίγα. Βέβαια ο γιατρός ξέρει αναλογα από πόσα ξεκινάς. Εγώ ξεκίνησα 49 κιλά και έχω πάρει 16. Θεωρώ ότι πήρα πολύ λίγα (θα έπρεπε τουλάχιστον 20) γιατί νιώθω συχνά αδυναμία ειδικά μετά τον 7ο. 

Θα σε συμβούλευα να φας και να πάρεις κάποιο βάρος τώρα που είσαι σε μικρή εβδομάδα. Προς το τέλος τα μωρά πιέζουν το στομάχι και δεν μπορείς να φας όσο θες. Και οι απαιτήσεις από δύο μωρά είναι τεράστιες. Ρουφάνε πολύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...