Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Οχι δε μου ειπε,γιατι μου ειπε οτι γινονται συνηθως 31 /32 και οποτε θεωρω «κρατανε»μεχρι να γεννηθούνε..αλλα εσυ που τις εκανες 24η ειναι νωρις ,εχεις δικιο ισως χρειαζεσαι ξανα ..

Ναι αυτό πιστεύω και εγώ.. Θα τις επαναλάβω λογικά.

Εσύ πότε έχεις ΠΗΤ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Ναι αυτό πιστεύω και εγώ.. Θα τις επαναλάβω λογικά.

Εσύ πότε έχεις ΠΗΤ?

Εχω ακομα ειμαι 28 βδομαδων ,θελει να φτασουμε μεχρι τις 37 λεει αλλα ποτε δε ξερεις δηλ εξαρταται απο ντοπλερ που θα κανω σε 2 βδομαδες ,τραχηλο κλπ.προς το παρων δεν εχω καποιο ιδιαίτερο θεμα αλλα θα δειξει..4/3 πητ αλλα μεσα φεβρουαριου θα γεννησω λογικα .;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Εχω ακομα ειμαι 28 βδομαδων ,θελει να φτασουμε μεχρι τις 37 λεει αλλα ποτε δε ξερεις δηλ εξαρταται απο ντοπλερ που θα κανω σε 2 βδομαδες ,τραχηλο κλπ.προς το παρων δεν εχω καποιο ιδιαίτερο θεμα αλλα θα δειξει..4/3 πητ αλλα μεσα φεβρουαριου θα γεννησω λογικα .;;;

Πολύ καλά!!! Αφού αισθάνεσαι καλά έως τώρα είναι πολύ σημαντικό αυτό για την πορεία! Πολλά θέματα θα είχαν εμφανιστεί εάν υπήρχε κάτι. Θα τα ξαναπούμε μέχρι το doppler! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nefeliap πολυ καλα κανεις και μας αναφέρεις τις ενέσεις. Αν Και νομίζω ότι οι γιατροί μας το χουν κατά νου στις δίδυμες κυησεις, καλό είναι να είμαστε κι εμείς ενήμερος. @Magaiverαπο αυτα που εχω διαβάσει κατάλαβα ότι κάνουμε στην περίπτωση που υπάρχει πιθανότητα τοκετού στο άμεσο μελλον πχ εντός 1-2 εβδομάδων.

Θα μου πεις τότε γιατί να μην κάνουμε συνέχεια κάθε 2 εβδομάδες από τις 24 και μετά για να είμαστε καλυμμένοι; Ή απάντηση είναι ότι συστήνεται να γίνονται μέχρι 2 σετ τετοιων ενέσεων συνολικά. 

Προσωπικά ζήτησα στο γιατρό μου να κάνω στις 24 εβδομάδες και μου είπε κατηγορηματικά όχι και ότι θα το δούμε στο μέλλον πότε θα τις κάνουμε.

Άρα σε μια μη επιπλεγμένη κυηση σαν της Νεφέλης (φτου φτου έτσι να συνεχίσει το κορίτσι μας μέχρι τελους) η καλύτερη επιλογή ειναι να γίνουν μετά τις 30 εβδομάδες.

Πως ειστε σημερα κορίτσια; σας έχει πιάσει καθόλου το πνεύμα των Χριστουγέννων;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@Nefeliap πολυ καλα κανεις και μας αναφέρεις τις ενέσεις. Αν Και νομίζω ότι οι γιατροί μας το χουν κατά νου στις δίδυμες κυησεις, καλό είναι να είμαστε κι εμείς ενήμερος. @Magaiverαπο αυτα που εχω διαβάσει κατάλαβα ότι κάνουμε στην περίπτωση που υπάρχει πιθανότητα τοκετού στο άμεσο μελλον πχ εντός 1-2 εβδομάδων.

Θα μου πεις τότε γιατί να μην κάνουμε συνέχεια κάθε 2 εβδομάδες από τις 24 και μετά για να είμαστε καλυμμένοι; Ή απάντηση είναι ότι συστήνεται να γίνονται μέχρι 2 σετ τετοιων ενέσεων συνολικά. 

Προσωπικά ζήτησα στο γιατρό μου να κάνω στις 24 εβδομάδες και μου είπε κατηγορηματικά όχι και ότι θα το δούμε στο μέλλον πότε θα τις κάνουμε.

Άρα σε μια μη επιπλεγμένη κυηση σαν της Νεφέλης (φτου φτου έτσι να συνεχίσει το κορίτσι μας μέχρι τελους) η καλύτερη επιλογή ειναι να γίνουν μετά τις 30 εβδομάδες.

Πως ειστε σημερα κορίτσια; σας έχει πιάσει καθόλου το πνεύμα των Χριστουγέννων;

Πολύ σωστά τα λες κορίτσι μου, επίσης πλέον ενδείκνυται μέχρι τις 34 εβδομάδες μετά δε χρειάζονται, το λέω με κάθε επιφύλαξη. Εμένα πχ επειδή δεν έχει ενδείξεις για άμεση προωροτητα πλέον δε μου ζήτησε να τις κάνω. Χωρίς να αποκλείω το τι θα φανεί στο ντοπλερ, μπορεί τότε να μου πουν πήγαινε να κάνεις. Γενικά δεν είναι πανάκεια, ειδικά σε όσες έχουν διαβήτη καθώς η κορτιζόνη απορυθμίζει τελείως το ζάχαρο. Καλό είναι να είμαστε ενημερωμένες και να πορευόμαστε βάσει των οδηγιών του γιατρού μας.

Να σου πω αγάπη από πνεύμα Χριστουγέννων τίποτα.. Κλεισμένη στο σπίτι, άντε στο τσακίρ κέφι να αφήσουν ένα σούπερ μάρκετ ποια Χριστούγεννα; Με την αηδία του κορονοϊού φέτος πάνε κι αυτά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@Nefeliap πολυ καλα κανεις και μας αναφέρεις τις ενέσεις. Αν Και νομίζω ότι οι γιατροί μας το χουν κατά νου στις δίδυμες κυησεις, καλό είναι να είμαστε κι εμείς ενήμερος. @Magaiverαπο αυτα που εχω διαβάσει κατάλαβα ότι κάνουμε στην περίπτωση που υπάρχει πιθανότητα τοκετού στο άμεσο μελλον πχ εντός 1-2 εβδομάδων.

Θα μου πεις τότε γιατί να μην κάνουμε συνέχεια κάθε 2 εβδομάδες από τις 24 και μετά για να είμαστε καλυμμένοι; Ή απάντηση είναι ότι συστήνεται να γίνονται μέχρι 2 σετ τετοιων ενέσεων συνολικά. 

Προσωπικά ζήτησα στο γιατρό μου να κάνω στις 24 εβδομάδες και μου είπε κατηγορηματικά όχι και ότι θα το δούμε στο μέλλον πότε θα τις κάνουμε.

Άρα σε μια μη επιπλεγμένη κυηση σαν της Νεφέλης (φτου φτου έτσι να συνεχίσει το κορίτσι μας μέχρι τελους) η καλύτερη επιλογή ειναι να γίνουν μετά τις 30 εβδομάδες.

Πως ειστε σημερα κορίτσια; σας έχει πιάσει καθόλου το πνεύμα των Χριστουγέννων;

Το αναφερω γιατί καποιοι ουτε που το λενε και μετα εχουν αναπνευστικά τα μωρα.εδω σε καποιες λενε να μην κανουνε ντοπλερ και οτι δε χρειαζεται..οτι να ναι οιγιατροι τελικα..κανενα πνευμα δυστυχως :-( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατάλαβα κορίτσια. Δεν θα κάνουμε Χριστούγεννα φέτος χαχα. Όντως έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν σου κάνει αίσθηση. Εγώ στόλισα και πήρε μια άλλη ατμόσφαιρα το σπίτι. Αλλά ειλικρινά αν δεν είχα τον μικρό δεν θα έμπαινα καν στον κόπο. 

Από την άλλη να σας πω την αμαρτία μου, νομίζω ότι με βολεύει που είναι όλοι κλεισμένοι. Δεν το λέω με την κακή έννοια, αλλά αν ήταν να κάνουμε καραντίνα λέω καλύτερα τώρα που έχω και προσωπικό απαγορευτικό. 2 σε 1 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Κατάλαβα κορίτσια. Δεν θα κάνουμε Χριστούγεννα φέτος χαχα. Όντως έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν σου κάνει αίσθηση. Εγώ στόλισα και πήρε μια άλλη ατμόσφαιρα το σπίτι. Αλλά ειλικρινά αν δεν είχα τον μικρό δεν θα έμπαινα καν στον κόπο. 

Από την άλλη να σας πω την αμαρτία μου, νομίζω ότι με βολεύει που είναι όλοι κλεισμένοι. Δεν το λέω με την κακή έννοια, αλλά αν ήταν να κάνουμε καραντίνα λέω καλύτερα τώρα που έχω και προσωπικό απαγορευτικό. 2 σε 1 😉

Κ γω στόλισα με τα χιλια ζορια,ουτε ηθελα φαντασου...σιγουρα μας « βολευει» δεν ειχα κ ουτε θα εχω & καμια ορεξη για επισκεψεις κ πολλα πολλα..κ χειμωνας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! Εμένα για τις ενέσεις κορτιζόνης δε μου έχει πει κάτι ακόμη, φαντάζομαι περιμένει να δει τι θα γίνει με τη χολοσταση και θα μου πει, βέβαια εγώ καλού κακού θα ρωτήσω μόλις μιλήσω για τα αποτελέσματα των εξετάσεων. 

Κι εμεις στολισαμε για το καλό, κατά τα άλλα με έχει πιάσει άγχος με το δωμάτιο των κοριτσιών γιατί δε μπορώ να τα βάλω σε σειρά, πάλι καλά που τα μωρά αρχικά θα τα έχουμε σε λικνα στο δωμάτιο μας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/12/2020 at 9:24 ΠΜ, ο/η Antelope είπε:

@Nefeliap πολυ καλα κανεις και μας αναφέρεις τις ενέσεις. Αν Και νομίζω ότι οι γιατροί μας το χουν κατά νου στις δίδυμες κυησεις, καλό είναι να είμαστε κι εμείς ενήμερος. @Magaiverαπο αυτα που εχω διαβάσει κατάλαβα ότι κάνουμε στην περίπτωση που υπάρχει πιθανότητα τοκετού στο άμεσο μελλον πχ εντός 1-2 εβδομάδων.

Θα μου πεις τότε γιατί να μην κάνουμε συνέχεια κάθε 2 εβδομάδες από τις 24 και μετά για να είμαστε καλυμμένοι; Ή απάντηση είναι ότι συστήνεται να γίνονται μέχρι 2 σετ τετοιων ενέσεων συνολικά. 

Προσωπικά ζήτησα στο γιατρό μου να κάνω στις 24 εβδομάδες και μου είπε κατηγορηματικά όχι και ότι θα το δούμε στο μέλλον πότε θα τις κάνουμε.

Άρα σε μια μη επιπλεγμένη κυηση σαν της Νεφέλης (φτου φτου έτσι να συνεχίσει το κορίτσι μας μέχρι τελους) η καλύτερη επιλογή ειναι να γίνουν μετά τις 30 εβδομάδες.

Πως ειστε σημερα κορίτσια; σας έχει πιάσει καθόλου το πνεύμα των Χριστουγέννων;

Ναι ακριβώς όπως το λες. Δεν ήταν στο πρόγραμμα να κάνω αυτές τις ενέσεις. Λόγω της επείγουσας περιδεσης μου τις έκαναν. Γιατί δεν ήταν σίγουροι ότι θα πάνε όλα καλά στο χειρουργείο.

Κορίτσια από κοιλιές πώς είστε? Είναι εξωπραγματικα μεγάλες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Κορίτσια από κοιλιές πώς είστε? Είναι εξωπραγματικα μεγάλες?

Βρε κορίτσια εμένα δεν είναι πολύ μεγάλη. Άσε που μερικές φορές όταν είμαι ξαπλωμένη (συνέχεια δηλαδή 😂) νιώθω ότι εξαφανίστηκε! Και είναι και δεύτερη εγκυμοσυνη που υποτίθεται ότι μεγαλώνει πιο πολύ. 26η εβδομάδα βέβαια. Ίσως πάρει μπρος από δω και πέρα

Εσενα που είσαι και αδύνατη φαίνεται ηδη τεράστια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Βρε κορίτσια εμένα δεν είναι πολύ μεγάλη. Άσε που μερικές φορές όταν είμαι ξαπλωμένη (συνέχεια δηλαδή 😂) νιώθω ότι εξαφανίστηκε! Και είναι και δεύτερη εγκυμοσυνη που υποτίθεται ότι μεγαλώνει πιο πολύ. 26η εβδομάδα βέβαια. Ίσως πάρει μπρος από δω και πέρα

Εσενα που είσαι και αδύνατη φαίνεται ηδη τεράστια;

Όταν είσαι ξαπλωμένη απλώνει κιόλας. Γιαυτό ίσως δεν σου φαίνεται. Δηλαδή θα έλεγες ότι είναι παρόμοια με την πρώτη σου εγκυμοσύνη που ήταν ένα μωρό? Από εδώ και πέρα που θα παίρνουν πολύ βάρος τα μωρά κάθε βδομάδα νομίζω θα σου φανεί και εσένα..

Ναι εμένα είναι πολύ μεγάλη. Δεν ξέρω πως θα ήταν με ένα μωρό βέβαια αλλά φαντάζομαι η μισή? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Βρε κορίτσια εμένα δεν είναι πολύ μεγάλη. Άσε που μερικές φορές όταν είμαι ξαπλωμένη (συνέχεια δηλαδή 😂) νιώθω ότι εξαφανίστηκε! Και είναι και δεύτερη εγκυμοσυνη που υποτίθεται ότι μεγαλώνει πιο πολύ. 26η εβδομάδα βέβαια. Ίσως πάρει μπρος από δω και πέρα

Εσενα που είσαι και αδύνατη φαίνεται ηδη τεράστια;

Γεια σου! Και γω 26+3 ειμαι. Εμενα ειναι η πρωτη μου εγκυμοσύνη και ειναι σαν να ειμαι 9 μηνων με ενα μεσα. Εδω και βδομαδες ειναι μεγαλη πολύ οπως μου λενε και οι άλλοι βέβαια. Ειμαι 56-57 κιλά με 1,60 αλλα δεν εχω βαλει πουθενα εκτος απο κοιλια. Ουτε ποδια ουτε προσωπο. Αλλά οπως ειπατε απο δω και πέρα θα φανει η διαφορά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Κι εμένα μεγάλη είναι, είμαι βέβαια στην 32 εβδομάδα και πήρα 13 κιλά, τα οποία είναι μόνο κοιλιά και στήθος, οπότε επειδή ήμουν και αδύνατη, φαίνεται η διαφορά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

Όταν είσαι ξαπλωμένη απλώνει κιόλας. Γιαυτό ίσως δεν σου φαίνεται. Δηλαδή θα έλεγες ότι είναι παρόμοια με την πρώτη σου εγκυμοσύνη που ήταν ένα μωρό? Από εδώ και πέρα που θα παίρνουν πολύ βάρος τα μωρά κάθε βδομάδα νομίζω θα σου φανεί και εσένα..

Ναι εμένα είναι πολύ μεγάλη. Δεν ξέρω πως θα ήταν με ένα μωρό βέβαια αλλά φαντάζομαι η μισή? 

Από φωτογραφίες που συγκρίνω είναι λίγο πιο μεγάλη τώρα. Διπλάσια σε καμία περίπτωση! Τα μωρά θα είναι περίπου 35-38 εκατοστά και γύρω στα 700-800 γραμμάρια το καθένα. Όσο κουλουριασμενα και να είναι αναρωτιέμαι που χωράνε! Βάλε και τους σάκους με τα υγρά και τους πλακούντες και τα δικα μας εσωτερικά όργανα, ε περίμενα μεγαλύτερο όγκο κοιλιάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ μένα είναι μεγάλη οκ αλλά όχι κάτι τρομακτικό. 32η βδομάδα κ γω (31+2) κ έχω πάρει 10 κιλά. Μόνο στην κοιλιά έχουν μπει. Αλλά έχει πλάκα γιατί έτσι όπως είναι γυρισμένος ο μικρός, ξαπλωμένος για την ακρίβεια η κοιλιά μου είναι στρογγυλή σαν μπάλα κ όχι μυτερή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nefeliap Λένε ότι η κοιλιά στις 29 εβδομάδες με δίδυμα είναι σα να μπαίνεις στον 9ο με ένα μωρό.. Εάν το σκεφτείς όπως λέει και η @Antelope τα μωρά σε αυτή την εβδομάδα ζυγίζουν πάνω από κιλό συν δύο πλακούντες και δυο αμνιακα υγρά φτάνουν σίγουρα το βάρος ενός μωρού στην 36η εβδομάδα. 

@Sweetie79 λογικά εσύ πρέπει όντως να έχεις κοιλιά τελειομηνης. Είναι μεγάλα τα μωράκια σου?

@Evi 89 Μπορώ να φανταστώ πως είναι η δική σου γιατί ειμαι στο μέγεθος σου σε σωματοτυπο.. Κοιμάσαι πλέον? Βρίσκεις κάποια θέση να σε βολεύει?

@Antelope εσύ έχεις και μετρό σύγκρισης από την πρώτη εγκυμοσύνη και μπορείς να κρίνεις καλύτερα νομίζω. Βέβαια το εξωπραγματικό μέγεθος νομίζω εμφανίζεται μετά την 32η εβδομάδα. Ίσως βοηθάει κιόλας το ότι είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη σου γιατί η μήτρα ήδη έχει διαταθει μια φορά και έχει μνήμη.. Είσαι οντως συνέχεια ξαπλωμένη για τον τράχηλο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Κ μένα είναι μεγάλη οκ αλλά όχι κάτι τρομακτικό. 32η βδομάδα κ γω (31+2) κ έχω πάρει 10 κιλά. Μόνο στην κοιλιά έχουν μπει. Αλλά έχει πλάκα γιατί έτσι όπως είναι γυρισμένος ο μικρός, ξαπλωμένος για την ακρίβεια η κοιλιά μου είναι στρογγυλή σαν μπάλα κ όχι μυτερή...

Τι θέση έχει ο μικρός? Ξαπλωμένος εννοείς εγκαρσια? Στρογγυλή απο προφίλ ή από μπροστά ?

Μέχρι πότε άραγε μπορούν και αλλάζουν θέσεις? Σου έχει πει ο γιατρός? Είναι φοβερό πως βρίσκουν χώρο και στριφογυρίζουν!

Έχεις πάρει πολύ λίγα κιλά! Μπράβο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Magaiver είπε:

Τι θέση έχει ο μικρός? Ξαπλωμένος εννοείς εγκαρσια? Στρογγυλή απο προφίλ ή από μπροστά ?

Μέχρι πότε άραγε μπορούν και αλλάζουν θέσεις? Σου έχει πει ο γιατρός? Είναι φοβερό πως βρίσκουν χώρο και στριφογυρίζουν!

Έχεις πάρει πολύ λίγα κιλά! Μπράβο!!!

Μα δεν τρώω κ πολύ πολύ, μια οι καούρες μια το ζάχαρο, μια που ο μικρός κάθεται πάνω στο στομάχι μου δε μπορώ να φάω😂😂😂

Εγκαρσια είναι ναι σαν μισοφέγγαρο, το κεφαλάκι του είναι στα αριστερά κάτω από τα  πλευρά μου κ τα ποδαράκια του δεξιά κάτω από τα πλευρά, η μικρή είναι κάθετα με το κεφάλι της στον αφαλό κ τα πόδια προς τα κάτω😂 Σαν Τ είναι τα παιδιά μου ότι να ναι..

Δε ρώτησα μέχρι ποτε θα αλλάζουν θέση, δε νομίζω ότι έχουν περιθώρια πλέον να πάνε πουθενά άλλου. Ούτως ή άλλως με καισαρική θα πάω όποτε ας κάτσουν όπως είναι να μην πιέζεται κ ο τράχηλος. Δε θέλει ο γιατρός να πάρουν θέση. 

Απ όπου κ να τη δεις την κοιλιά μου είναι ολοστρογγυλη σαν μπάλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

@Nefeliap Λένε ότι η κοιλιά στις 29 εβδομάδες με δίδυμα είναι σα να μπαίνεις στον 9ο με ένα μωρό.. Εάν το σκεφτείς όπως λέει και η @Antelope τα μωρά σε αυτή την εβδομάδα ζυγίζουν πάνω από κιλό συν δύο πλακούντες και δυο αμνιακα υγρά φτάνουν σίγουρα το βάρος ενός μωρού στην 36η εβδομάδα. 

@Sweetie79 λογικά εσύ πρέπει όντως να έχεις κοιλιά τελειομηνης. Είναι μεγάλα τα μωράκια σου?

@Evi 89 Μπορώ να φανταστώ πως είναι η δική σου γιατί ειμαι στο μέγεθος σου σε σωματοτυπο.. Κοιμάσαι πλέον? Βρίσκεις κάποια θέση να σε βολεύει?

@Antelope εσύ έχεις και μετρό σύγκρισης από την πρώτη εγκυμοσύνη και μπορείς να κρίνεις καλύτερα νομίζω. Βέβαια το εξωπραγματικό μέγεθος νομίζω εμφανίζεται μετά την 32η εβδομάδα. Ίσως βοηθάει κιόλας το ότι είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη σου γιατί η μήτρα ήδη έχει διαταθει μια φορά και έχει μνήμη.. Είσαι οντως συνέχεια ξαπλωμένη για τον τράχηλο? 

Για τον τράχηλο μου είπε να είμαι ξαπλωμένη και μάλιστα την τελευταία φορά ειπε να έχω και τα πόδια ψηλά όσο μπορώ. Η αλήθεια είναι ότι μου κάνει εντύπωση γιατί παλιότερα που το συζητουσαμε (θεωρητικά τοτε) μου είχε πει ότι τείνουν να αναθεωρούνται οι παλιές τακτικές της ακινησίας γιατί δεν έχει αποδειχτεί ότι όντως βοηθάει.

Ίσως να είναι αυτό που είπε η @annie! επειδή το κεφάλι της μπέμπας είναι τελείως στον τράχηλο, σαν να έχει πάρει θέση να βγει (έτσι το είδα εγώ τουλάχιστον με την μεγάλη εμπειρία μου 😂) και ίσως για αυτό μου έδωσε πιο αυστηρές οδηγίες. Μου βάλατε ιδέες, θα τον ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού

Εσάς τι σας έχουν πει; Καθιστές σε καρέκλα είναι οκ να είστε ή καλύτερα τελείως ξαπλα; μπορείτε να βγείτε για περπατημα εστω 10 λεπτα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver πριν μιάμιση βδομάδα που τις είδαμε η μία ήταν 1570 και η άλλη 1780, ελπίζω τώρα να κοντεύουν τα δύο!!!!

@Antelope εγώ δεν είχα θέμα προς το παρόν με τον τράχηλο, αλλά γενικότερα πρόσεχα, δεν πήγαινα για περπάτημα, το μόνο που έκανα ήταν μαγείρεμα και πλύσιμο πιάτων. Τώρα επειδή έχω βαρύνει είπα να κόψω κι αυτό, οπότε όπως καταλαβαίνεις από καναπέ κρεβάτι και πάλι πισω😄😄, ασιδερωνω και τα ρουχαλάκια των κοριτσιών, αλλά εννοείται καθιστή !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Για τον τράχηλο μου είπε να είμαι ξαπλωμένη και μάλιστα την τελευταία φορά ειπε να έχω και τα πόδια ψηλά όσο μπορώ. Η αλήθεια είναι ότι μου κάνει εντύπωση γιατί παλιότερα που το συζητουσαμε (θεωρητικά τοτε) μου είχε πει ότι τείνουν να αναθεωρούνται οι παλιές τακτικές της ακινησίας γιατί δεν έχει αποδειχτεί ότι όντως βοηθάει.

Ίσως να είναι αυτό που είπε η @annie! επειδή το κεφάλι της μπέμπας είναι τελείως στον τράχηλο, σαν να έχει πάρει θέση να βγει (έτσι το είδα εγώ τουλάχιστον με την μεγάλη εμπειρία μου 😂) και ίσως για αυτό μου έδωσε πιο αυστηρές οδηγίες. Μου βάλατε ιδέες, θα τον ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού

Εσάς τι σας έχουν πει; Καθιστές σε καρέκλα είναι οκ να είστε ή καλύτερα τελείως ξαπλα; μπορείτε να βγείτε για περπατημα εστω 10 λεπτα;

Εμένα μ έχει σε καναπεδοθεραπεια. Από βόλτες με αφήνει να βγω μέχρι την αυλή κ πολύ μου είναι. Μετά την 34η λέει θα χαλαρώσουμε που θα έχουμε ξεφύγει κ την έντονη προωροτητα. 2 μιση βδομαδες έμειναν. Να πω την αλήθεια μου τις τελευταίες 2 βδομαδες έχω πάει κανα 2 φορές μάρκετ αλλά για λίγο. Κ στο μεγάλο που πήγαμε με βάλανε σε καροτσάκι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η annie! είπε:

Μα δεν τρώω κ πολύ πολύ, μια οι καούρες μια το ζάχαρο, μια που ο μικρός κάθεται πάνω στο στομάχι μου δε μπορώ να φάω😂😂😂

Εγκαρσια είναι ναι σαν μισοφέγγαρο, το κεφαλάκι του είναι στα αριστερά κάτω από τα  πλευρά μου κ τα ποδαράκια του δεξιά κάτω από τα πλευρά, η μικρή είναι κάθετα με το κεφάλι της στον αφαλό κ τα πόδια προς τα κάτω😂 Σαν Τ είναι τα παιδιά μου ότι να ναι..

Δε ρώτησα μέχρι ποτε θα αλλάζουν θέση, δε νομίζω ότι έχουν περιθώρια πλέον να πάνε πουθενά άλλου. Ούτως ή άλλως με καισαρική θα πάω όποτε ας κάτσουν όπως είναι να μην πιέζεται κ ο τράχηλος. Δε θέλει ο γιατρός να πάρουν θέση. 

Απ όπου κ να τη δεις την κοιλιά μου είναι ολοστρογγυλη σαν μπάλα..

Όντως καλύτερα που είναι έτσι για να μην πιέζουν τον τραχηλο! Ωραία θέση έχουν πάρει πάντως! Δεν έχω ξανακούσει Τ😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Για τον τράχηλο μου είπε να είμαι ξαπλωμένη και μάλιστα την τελευταία φορά ειπε να έχω και τα πόδια ψηλά όσο μπορώ. Η αλήθεια είναι ότι μου κάνει εντύπωση γιατί παλιότερα που το συζητουσαμε (θεωρητικά τοτε) μου είχε πει ότι τείνουν να αναθεωρούνται οι παλιές τακτικές της ακινησίας γιατί δεν έχει αποδειχτεί ότι όντως βοηθάει.

Ίσως να είναι αυτό που είπε η @annie! επειδή το κεφάλι της μπέμπας είναι τελείως στον τράχηλο, σαν να έχει πάρει θέση να βγει (έτσι το είδα εγώ τουλάχιστον με την μεγάλη εμπειρία μου 😂) και ίσως για αυτό μου έδωσε πιο αυστηρές οδηγίες. Μου βάλατε ιδέες, θα τον ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού

Εσάς τι σας έχουν πει; Καθιστές σε καρέκλα είναι οκ να είστε ή καλύτερα τελείως ξαπλα; μπορείτε να βγείτε για περπατημα εστω 10 λεπτα;

Και εμένα δεν μου έχουν πει να είμαι ξαπλωμένη. Μέχρι και 30 λεπτά περπάτημα 3 φορές την εβδομάδα λέει. 

Αλλά κάνω συσπασεις πολύ συχνά και δε νιώθω άνετα να είμαι πολύ όρθια. Εσύ που έχεις και την εμπειρία από την προηγούμενη εγκυμοσύνη είναι νορμάλ να κάνει πετρωματα η κοιλιά εκεί που είναι τα μωρά? Ειδικά όταν κουνιέται οι κινήσεις του μου δημιουργούν πετρωματα με πόνο κιόλας κάποιες φορές. Και μπορείς να δεις πχ τον πωπω του και άλλα μέρη του σώματος του. Με τρομάζει αυτό όταν συμβαίνει. Και στον καρδιοτοκογραφο το καταγράφει ως συσπαση. Πάντα αναρωτιεμαι πως διαφέρει η συσπαση τοκετού από αυτό το πετρωμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...