Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική γονιμοποίηση χωρίς επιτροπή


Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάποια εμπειρία από το εξωσωματική γονιμοποίηση χωρίς επιτροπή. 

Πόσο είναι το κόστος και πόσο σε καλύπτει η ασφάλεια του ΙΚΑ 

Ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Κατερίνα 789 είπε:

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάποια εμπειρία από το εξωσωματική γονιμοποίηση χωρίς επιτροπή. 

Πόσο είναι το κόστος και πόσο σε καλύπτει η ασφάλεια του ΙΚΑ 

Ευχαριστώ πολύ 

Γεια σου, εγώ ξεκίνησα χωρίς επιτροπή. Αργεί βλέπεις κι εγώ είμαι ανυπόμονη. Πλήρωσα κανονικά τις ενέσεις μου 2 puregon που βγήκαν γύρω στα 500 ευρώ. Έχω καταλάβει ότι χωρίς επιτροπή δε σου καλύπτει τίποτα η ασφάλεια. Αλλιώς αυτά θα τα έπαιρνα τζάμπα κ θα έπαιρνα κ επιστροφή 350 αν θυμάμαι καλά. Ας με διορθωσει οποία ξέρει κάτι παραπάνω για την επιτροπή. Κάποια άλλα φάρμακα που χρειαστηκα μου τα έγραψε η γιατρός και βγήκαν νορμάλ τιμές. Τι σκέφτεσαι να κάνεις εσύ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Κατερίνα 789 είπε:

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάποια εμπειρία από το εξωσωματική γονιμοποίηση χωρίς επιτροπή. 

Πόσο είναι το κόστος και πόσο σε καλύπτει η ασφάλεια του ΙΚΑ 

Ευχαριστώ πολύ 

Η επιτροπή το μόνο που σου καλύπτει είναι τα φάρμακα και μετά την εμβρυομεταφορά το ΙΚΑ σου επιστρέφει 352€.. Ανάλογα με το τι δόση χρειάζεσαι μπορεί να σου βγουν από 500-1000€. Εγώ αν δεν πήγαινα με επιτροπή θα έδινα για τις ενέσεις τις διέγερσης 900€. Τα υπόλοιπα που σου δίνουν γράφονται και τα παίρνεις από ιδιωτικό φαρμακείο. Υπολόγιζε σύνολο πάνω κάτω 100€. Όσο για το κόστος της εξωσωματικής είναι από 2500€ και πάνω, ανάλογα το γιατρό και το κέντρο. Εμάς μας βγήκε 2800€ χώρια η υστεροσκόπηση που χρειάστηκε να κάνω λόγω πολύποδα στην μήτρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω έκανα 2 ωοληψιες τελικά κ συνολικά, μαζί με τα φάρμακα της ετ ήταν σχεδόν 2000! Νομίζω χοντρικά θες σχεδόν 1000 για μια πλήρη διέγερση κ είναι αρκετά... Επίσης παίζει ρόλο κ το φάρμακο. Εγώ πήρα bemfola που είναι γενοσημο κ κάνει κάπου 90 η ένεση, ξέρω άλλο φάρμακο κάνει πολύ περισσότερα πχ pergoveris 150! Σημειώνω ότι πήγα κ γω μέσω του ασφαλιστικού φορέα μου όποτε δεν επομιστηκα το κόστος αλλά είδα πόσο έκαναν...

Νομίζω ότι μιας κ έρχεται Αύγουστος κ εκ των πραγμάτων θα υπάρξει μια παύση, είναι ευκαιρία να κλείσεις ένα ραντεβού κ να δεις ρε παιδί μου κ για πότε βρίσκεις! Νομίζω αξίζει... 

Καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Kikip είπε:

Γεια σου, εγώ ξεκίνησα χωρίς επιτροπή. Αργεί βλέπεις κι εγώ είμαι ανυπόμονη. Πλήρωσα κανονικά τις ενέσεις μου 2 puregon που βγήκαν γύρω στα 500 ευρώ. Έχω καταλάβει ότι χωρίς επιτροπή δε σου καλύπτει τίποτα η ασφάλεια. Αλλιώς αυτά θα τα έπαιρνα τζάμπα κ θα έπαιρνα κ επιστροφή 350 αν θυμάμαι καλά. Ας με διορθωσει οποία ξέρει κάτι παραπάνω για την επιτροπή. Κάποια άλλα φάρμακα που χρειαστηκα μου τα έγραψε η γιατρός και βγήκαν νορμάλ τιμές. Τι σκέφτεσαι να κάνεις εσύ? 

Kaλησπέρα εγω θα κάνω εξωσωματική αλλάμόνο ωάρια ,εμβρυα δεν θα κάνω διότι δεν έχω καποιόν σύντροφο,και δεν έχω στην φάση αυτή χρήματα για δότη σπέρματος.

Θα κάνω τον νοέμβριο,δυστυχώς δεν σου καλύπτει τιποτα το ίκα,εγω έχω πρόβλημα με πρόωρη ωοθυκική ανεπάρκεια,και δεν μπορώ να περάσω επιτροπή,οππότε θα την κάνω  σε δημοσιο νοσοκομείο,οπου είναι ποιό οικονομικά,.Εγώ δεν ξέρω ποια φάρμακα θα μου δώσει ,μου είπε η μαια οτι πρέπει να ψάξω να βρώ γοναδοτροφήνες.

Δεν έχω την οικονομική ευχέρεια για να πληρώσω της ενέσεις κι θα  βάλω ''φέση''στον φαρμακοποιο,και θα τον  πληρώνω με δόσεις,

Ημαία που είναι υπεύθυνη στο νοσοκομειο όπου θα κάνω την διαδικασια μου είπε να απευθυνθώ σε κοινωνικά φαρμακεία.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.μεσα απο την καρδιά μου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η μεσιμερλη είπε:

Kaλησπέρα εγω θα κάνω εξωσωματική αλλάμόνο ωάρια ,εμβρυα δεν θα κάνω διότι δεν έχω καποιόν σύντροφο,και δεν έχω στην φάση αυτή χρήματα για δότη σπέρματος.

Θα κάνω τον νοέμβριο,δυστυχώς δεν σου καλύπτει τιποτα το ίκα,εγω έχω πρόβλημα με πρόωρη ωοθυκική ανεπάρκεια,και δεν μπορώ να περάσω επιτροπή,οππότε θα την κάνω  σε δημοσιο νοσοκομείο,οπου είναι ποιό οικονομικά,.Εγώ δεν ξέρω ποια φάρμακα θα μου δώσει ,μου είπε η μαια οτι πρέπει να ψάξω να βρώ γοναδοτροφήνες.

Δεν έχω την οικονομική ευχέρεια για να πληρώσω της ενέσεις κι θα  βάλω ''φέση''στον φαρμακοποιο,και θα τον  πληρώνω με δόσεις,

Ημαία που είναι υπεύθυνη στο νοσοκομειο όπου θα κάνω την διαδικασια μου είπε να απευθυνθώ σε κοινωνικά φαρμακεία.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.μεσα απο την καρδιά μου.

 

Δηλαδή εάν κάνω με επιτροπή θα μου βγουν τα μισά? Όσο αφορά τα φάρμακα.. Πήγα να κλείσω ραντεβού αλλά μου είπαν να πάρω τηλέφωνο μετά τις 17 Αυγούστου για να κλείσω ραντεβου και στην καλύτερη τον Οκτώβριο να περάσω την επιτροπή.. Και σκεφτόμαστε εάν δεν έχει μεγάλη διαφορά στο κόστος να κάνουμε χωρίς επιτροπη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η μεσιμερλη είπε:

Kaλησπέρα εγω θα κάνω εξωσωματική αλλάμόνο ωάρια ,εμβρυα δεν θα κάνω διότι δεν έχω καποιόν σύντροφο,και δεν έχω στην φάση αυτή χρήματα για δότη σπέρματος.

Θα κάνω τον νοέμβριο,δυστυχώς δεν σου καλύπτει τιποτα το ίκα,εγω έχω πρόβλημα με πρόωρη ωοθυκική ανεπάρκεια,και δεν μπορώ να περάσω επιτροπή,οππότε θα την κάνω  σε δημοσιο νοσοκομείο,οπου είναι ποιό οικονομικά,.Εγώ δεν ξέρω ποια φάρμακα θα μου δώσει ,μου είπε η μαια οτι πρέπει να ψάξω να βρώ γοναδοτροφήνες.

Δεν έχω την οικονομική ευχέρεια για να πληρώσω της ενέσεις κι θα  βάλω ''φέση''στον φαρμακοποιο,και θα τον  πληρώνω με δόσεις,

Ημαία που είναι υπεύθυνη στο νοσοκομειο όπου θα κάνω την διαδικασια μου είπε να απευθυνθώ σε κοινωνικά φαρμακεία.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.μεσα απο την καρδιά μου.

 

κορίτσι μου θα σου προτείνω το Bemfola γιατί όπως είπα ειναι γενόσημο και άρα πιο οικονομικό. Επίσης στο φαρμακείο του golden hall δίνει με εκτπωση καπου 20% από ότι θυμάμαι. Μπορείς να τα βαλεις σε πιστωτική και να εξοφλείς με δόσεις αν δεν δεχτει το φαρμακειο...

Παρόλα αυτά καλό ειναι να σου πει ο γιατρός κ τι θεωρεί κατάλληλο για σενα... κ τι δόση! Η τιμή που ανέφερα είναι για την ενεση των 300IU

Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατερίνα 789 είπε:

Δηλαδή εάν κάνω με επιτροπή θα μου βγουν τα μισά? Όσο αφορά τα φάρμακα.. Πήγα να κλείσω ραντεβού αλλά μου είπαν να πάρω τηλέφωνο μετά τις 17 Αυγούστου για να κλείσω ραντεβου και στην καλύτερη τον Οκτώβριο να περάσω την επιτροπή.. Και σκεφτόμαστε εάν δεν έχει μεγάλη διαφορά στο κόστος να κάνουμε χωρίς επιτροπη

με επιτροπή τα φάρμακα δεν θα σου βγουν τα μισά, θα τα πάρεις δωρεάν. Τα ακριβά της διέγερσης δλδ. Τα παίρνεις από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ. Τα άλλα στα γράφει και δίνεις μια συμμετοχή... Ας με διορθωσουν τα κοριτσια γιατί το ταμείο μου δεν έχει ενταχθεί ΕΟΠΥΥ και ήταν λίγο διαφορετική η διαδικασία έγκρισης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρώτησα πλαγίως τον γιατρό και είπε ότι εάν δεν περάσω επιτροπή θα καστισουν τα χάπια όλα γύρω στα 1000 και είχαμε ετοιμάσει τον φάκελο αλλά μας ειπαν ότι ανοίγουν μετά τις 17 Αυγούστου για να κλείσουμε ραντεβού οπότε θα πρέπει να κάνουμε όλες τις εξετάσεις από την αρχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

με επιτροπή τα φάρμακα δεν θα σου βγουν τα μισά, θα τα πάρεις δωρεάν. Τα ακριβά της διέγερσης δλδ. Τα παίρνεις από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ. Τα άλλα στα γράφει και δίνεις μια συμμετοχή... Ας με διορθωσουν τα κοριτσια γιατί το ταμείο μου δεν έχει ενταχθεί ΕΟΠΥΥ και ήταν λίγο διαφορετική η διαδικασία έγκρισης.

@Κατερίνα 789 σωστά στα λέει, με επιτροπή θα πληρώσεις το πολύ 100€ συμμετοχή όπως σου είπα τα υπόλοιπα φάρμακα και στο τέλος θα σου επιστρέψουν και 350€ για την όλη διαδικασία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατερίνα 789 είπε:

Να σημειώσω ότι είμαστε Θεσσαλονίκη 

Και γω Θεσσαλονίκη είμαι. Με το που περάσεις επιτροπή σε 10 μέρες παίρνεις την έγκριση και την ίδια μέρα σου γράφει ο γιατρός τα φάρμακα και πα στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ και τα παίρνεις. Προ κορονοϊού η αναμονή για την επιτροπή ήταν κάτι λιγότερο από ένα μήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η μεσιμερλη είπε:

Kaλησπέρα εγω θα κάνω εξωσωματική αλλάμόνο ωάρια ,εμβρυα δεν θα κάνω διότι δεν έχω καποιόν σύντροφο,και δεν έχω στην φάση αυτή χρήματα για δότη σπέρματος.

Θα κάνω τον νοέμβριο,δυστυχώς δεν σου καλύπτει τιποτα το ίκα,εγω έχω πρόβλημα με πρόωρη ωοθυκική ανεπάρκεια,και δεν μπορώ να περάσω επιτροπή,οππότε θα την κάνω  σε δημοσιο νοσοκομείο,οπου είναι ποιό οικονομικά,.Εγώ δεν ξέρω ποια φάρμακα θα μου δώσει ,μου είπε η μαια οτι πρέπει να ψάξω να βρώ γοναδοτροφήνες.

Δεν έχω την οικονομική ευχέρεια για να πληρώσω της ενέσεις κι θα  βάλω ''φέση''στον φαρμακοποιο,και θα τον  πληρώνω με δόσεις,

Ημαία που είναι υπεύθυνη στο νοσοκομειο όπου θα κάνω την διαδικασια μου είπε να απευθυνθώ σε κοινωνικά φαρμακεία.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.μεσα απο την καρδιά μου.

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Αλλά αυτή τη φορά όλα τα εύσημα ανηκουν σε εσένα. Μπράβο που κινείς τη διαδικασία και που ξέρεις τι θέλεις και παίρνεις τη ζωή στα χέρια σου παρά τις δυσκολίες. Δες τι φάρμακα θα σου δώσει κάνε την έρευνα σου και μπορεί κάτι να βρεθεί και από αυτά που περισσεύουν άλλες κοπέλες. Οπότε θα κάνεις διέγερση και μετά κατάψυξη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Κατερίνα 789 είπε:

Μας είπαν στην καλύτερη Οκτώβριο μπορεί και πιο μετά γιατι έχουν καθυστέρηση 

Κι εγώ Θεσσαλονίκη. Πήρα τον Ιούνιο τηλ και μου έκλεισαν ραντεβού τον Σεπτέμβρη. Δεν άντεχα όμως 2 μήνες χωρίς τίποτα και έτσι πήραμε την απόφαση να τα πληρώσουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Κατερίνα 789 είπε:

Δηλαδή εάν κάνω με επιτροπή θα μου βγουν τα μισά? Όσο αφορά τα φάρμακα.. Πήγα να κλείσω ραντεβού αλλά μου είπαν να πάρω τηλέφωνο μετά τις 17 Αυγούστου για να κλείσω ραντεβου και στην καλύτερη τον Οκτώβριο να περάσω την επιτροπή.. Και σκεφτόμαστε εάν δεν έχει μεγάλη διαφορά στο κόστος να κάνουμε χωρίς επιτροπη

Ναι δεν θα πληρώσεις τόσα πολλά,βασικά τα ποιό ακριβά απο όλα ειναι η ενέσεις.Αυτό κατάλαβα.

Εμένα στο δημοσιο νοσοκομειο,άνοιξαν τα ραντεβού τους στης 1/6 είχα πάρει τηλέφωνο για να μου κλείσουν ραντεβου για να πάω να μιλήσω με τον γιατρό τι θα κάνω,μου είχαν κλήση για της 9/6 πρωινό,αλλά μετα απο δύο ημέρες μου είπαν ότι δεν δέχονται καινούργια ραντεβου,θα κάνουν πρώτα της προσπάθειες τους η γυναίκες οπου είχαν πάει πριν του ιου,και εμένα θα με κλείνανε για τον οκ΄τωβριο.Πήγα και εγω σε απογευματινό ιατρείο και εκεί αφούμ ιλησα με τον γιατρό και μου είπε πως η μια ωοθηκη δεν παραγει και η άλλλη παράγει μετα δυσκολίας 2 με 3 μου είπε οτι θα ξεκινησουμε την διαδικασία των νοέμβριο,αφού ξαναπάω τέλος σεπτέμβρη για να μου γράψουν καινούργιες εξετάσεις,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kikip είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Αλλά αυτή τη φορά όλα τα εύσημα ανηκουν σε εσένα. Μπράβο που κινείς τη διαδικασία και που ξέρεις τι θέλεις και παίρνεις τη ζωή στα χέρια σου παρά τις δυσκολίες. Δες τι φάρμακα θα σου δώσει κάνε την έρευνα σου και μπορεί κάτι να βρεθεί και από αυτά που περισσεύουν άλλες κοπέλες. Οπότε θα κάνεις διέγερση και μετά κατάψυξη? 

Ναι σε ευχαριστώ πολύ για τα εύσημα,όλες εσείς θα πρέπει να τα πάρετε,μάλλον όλες μας θα πρέπει να πάρουμε τα εύσημα.Σε ευχαριστω κ πάλι,δεν ξέρω αν θα πετύχει κατι με τα φάρμακα,αλλά εγω θα κάνω την προσπάθεια μου,και εαν δεν πετύχει ,θα πώ ότι προσπάθησα.

ασε περνάω πολύ δύσκολα,όπως όλες σας εξάλου,αλλά δοξα το θεό κα την παναγία,βρήκα δουλεια και έτσι θα μπορέσω να πληρώσω την όλη διαδικασία,όσο αφορα το κέντρο και τα έξοδα που θελουν εκει.

Ναι θα κάνω διέγερση,και μετά θα κάνω την κατάψυξη.αν ολά πάνε καλά και δεν μας κλείσουν πάλι μέσα λόγο του ιου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η μεσιμερλη είπε:

Ναι σε ευχαριστώ πολύ για τα εύσημα,όλες εσείς θα πρέπει να τα πάρετε,μάλλον όλες μας θα πρέπει να πάρουμε τα εύσημα.Σε ευχαριστω κ πάλι,δεν ξέρω αν θα πετύχει κατι με τα φάρμακα,αλλά εγω θα κάνω την προσπάθεια μου,και εαν δεν πετύχει ,θα πώ ότι προσπάθησα.

ασε περνάω πολύ δύσκολα,όπως όλες σας εξάλου,αλλά δοξα το θεό κα την παναγία,βρήκα δουλεια και έτσι θα μπορέσω να πληρώσω την όλη διαδικασία,όσο αφορα το κέντρο και τα έξοδα που θελουν εκει.

Ναι θα κάνω διέγερση,και μετά θα κάνω την κατάψυξη.αν ολά πάνε καλά και δεν μας κλείσουν πάλι μέσα λόγο του ιου.

Τι είναι αυτή η πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια? Πόσο χρονών είσαι και μπαίνεις στη διαδικασία αυτή? Να την κάνεις την προσπάθειά σου! Θα χτίσεις σιγά σιγά τις συνθήκες για να πετύχεις το όνειρο σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Kikip είπε:

Τι είναι αυτή η πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια? Πόσο χρονών είσαι και μπαίνεις στη διαδικασία αυτή? Να την κάνεις την προσπάθειά σου! Θα χτίσεις σιγά σιγά τις συνθήκες για να πετύχεις το όνειρο σου! 

Τον αύγουστο κλίνω τα 36 και μπαίνω στα 37,η πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια χαρακτηρηζεται απο ψηλές τιμές της FSH απο χαμηλές τιμές οιστραδιόλης και φυσικά  η εξέταση ΑΜΗσε εμένα έχει τιμές 0,7 και 0,176,δλδ δεν παράγω πολλά ωάρια.Αυτό συμβαίνει σε γυναίκες που οδεύουν στην εμμηνόπαυση.

Ειχα κανει ενα χειρουργείο στην ωοθήκη πριν έναν χρόνο και μου έβγαλαν εναν καλοήθη ογκο,μετά μου έδωσαν να κάνω της εξετάσεις αμη και μου βρήκαν το πρόβλημα αυτό.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/7/2020 at 6:00 ΜΜ, ο/η Κατερίνα 789 είπε:

Ρώτησα πλαγίως τον γιατρό και είπε ότι εάν δεν περάσω επιτροπή θα καστισουν τα χάπια όλα γύρω στα 1000 και είχαμε ετοιμάσει τον φάκελο αλλά μας ειπαν ότι ανοίγουν μετά τις 17 Αυγούστου για να κλείσουμε ραντεβού οπότε θα πρέπει να κάνουμε όλες τις εξετάσεις από την αρχη

Αν έχεις υπομονή περίμενε να περάσεις επιτροπή γιατί το κόστος των φαρμάκων κυμαίνεται όντως κοντά στα 1000 ίσως και 1200 ανάλογα τη δόση που θα σου δώσει ο γιατρός.

Λογικά θα κάνεις εξωσωματική Σεπτέμβρη οπότε ίσως αξίζει να περιμένεις ένα μήνα ακόμη για να πάρεις έγκριση και να προχωρήσεις Οκτώβρη.

Επίσης η κάθε εγκριση επιτροπής θα σου καλύψει 2 προσπάθειες, αχρειαστες να είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/7/2020 at 3:17 ΜΜ, ο/η Κατερίνα 789 είπε:

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάποια εμπειρία από το εξωσωματική γονιμοποίηση χωρίς επιτροπή. 

Πόσο είναι το κόστος και πόσο σε καλύπτει η ασφάλεια του ΙΚΑ 

Ευχαριστώ πολύ 

Γεια σου!!

Λοιπόν εξαρτάται που θα την κάνεις αν πας σε ιδιωτικό κέντρο θα σου καλύψει τα φάρμακα και σε περίπτωση αποτυχίας δίνει και μια αποζημίωση....

Αν πας σε δημόσιο νοσοκομείο σου καλύπτει όλη την διαδικασία 

Και το κόστος το φαρμάκων εξαρτάτε από ποια θα σου δώσει ο γιατρός όπως και τα υπόλοιπα ωοληψια γονιμοποίηση και εμβρυομεταφορα κατάψυξη το κάθε κέντρο έχει διαφορετικές τιμές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Γεια σας,

Διαβάζω τα μηνύματά σας κι έχω την εξής απορία: αν η εξωσωματική χωρίς ΕΟΠΠΥ αποτύχει, πρέπει να ξαναπληρώσεις τα φάρμακα για τη 2η (άρα άλλα 1000 ευρώ) ή της 1ης αρκούν για περισσότερες προσπάθειες;

Ευχαριστώ πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/12/2021 at 11:11 ΜΜ, ο/η Natasha X είπε:

Γεια σας,

Διαβάζω τα μηνύματά σας κι έχω την εξής απορία: αν η εξωσωματική χωρίς ΕΟΠΠΥ αποτύχει, πρέπει να ξαναπληρώσεις τα φάρμακα για τη 2η (άρα άλλα 1000 ευρώ) ή της 1ης αρκούν για περισσότερες προσπάθειες;

Ευχαριστώ πολύ!!

Όπως είπαν όλες παραπάνω εξαρτάται από τη δόση. Άλλο θα πλήρωνα εγώ με δόση 300 iu τη μέρα άλλο μια κοπέλα 28 ετών που μπορεί να έπαιρνε ξέρω γω δόση 150. Όμως γενικά μιλάμε για μια προσπάθεια. Εγώ ήθελα 7 με 8 ενέσεις των 300 μονάδων που έκανε η μία 90ευρω άρα 720 ευρώ μόνο αυτές συν όλα τα άλλα φάρμακα. Σκέψου επίσης ότι εγώ πήρα φτηνό φάρμακο (μου ταίριαζε η bemfola) άλλες πήραν είτε gonal είτε pergoveris που ειδικά η 2η κάνει 150 η μία! Μιλάμε για 1200 ευρώ σύνολο. Όπως είπα όμως αν είσαι μικρή θα είναι πολύ λιγότερα τα λεφτά (εγώ ήμουν 37). Καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...