Μετάβαση σε περιεχόμενο

Mammy to be February 2021🤰😍❤️


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια... 

Άνοιξα αυτό το θεματακι με σκοπό να συζητάμε όσες είμαστε στις ίδιες βδομάδες για απορίες, πορεία εγκυμοσύνης, ανυσηχιες και ότι άλλο θέλετε.. 

Εγω σήμερα είμαι ακριβώς 9εβδομαδες..θα χαρώ να γνωρίσω και άλλες από εσάς☺️

Καλές τελειομηνες εγκυμοσύνες εύχομαι σε όλες❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 161
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!!!! Εγώ είμαι στην 8η εβδομάδα και 5ημερών. Με συμπτώματα πως πάμε; Εγώ ναυτίες οχι ολη μέρα,ζαλάδες και αδυναμία(πηρα πιεσόμετρο επιτέλους για να με ελέγχω), σήμερα κατι ψιλοενοχλήσεις χαμηλά στην κοιλιά(σποραδικοί πόνοι που με ανησύχησαν λιγάκι ),αρκετα νεύρα κι πολυ ύπνοοο... Και το πιο περίεργο; Γενικά ειμαι υπέρβολικά αδύνατη. Πέρσυ ήμουν 46κιλά αντιστοιχη εποχη(χαλια μιας και ειμαι 1,60) και απο τον νοεμβρη στην προηγουμενη εγκυμοσυνη αρχισα επιτελους να παίρνω κιλα. Τώρα είμαι 53 αλλά έχω κανει μια κοιλια τον τελευταίο μήνα που άνετα με κανεις 4με 5μηνων. Η μανα μου, μου είπε, οτι επειδη ειμαι αδυνατη φαινεται πολυ πιο γρηγορα. τι να πω. δεν μπορω να φαντατω πως θα ειμαι 8μηνων χιχι

 

Καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο καρδουλα , εγω με διδυμα με πιανει πιο νωρις οποτε μαλλον φεβρουαριο θα γεννησω ..ειμαι 6 +6 περιπου !μεχρι στιγμης δεν εχω συμπτωματα και εχασα και 3 κιλα αλλα εκανα διατροφη και δεν ετρωγα ζαχαρη ουτε γλουτενη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια ευτυχώς από συμπτώματα δεν έχω τίποτα.. Μάλλον είμαι από τις τυχερές.. Έχω κάτι χαζό πονακια που και που και λίγο στη μέση αλλά αυτό.. Πολυ όρεξη για φαγητό μιας και έχω μειώσει το τσιγάρο στα 2 τσιγάρα την μέρα (εύχομαι σύντομα να το κόψω τελείως) και που και που οι ορμόνες κάνουν πάρτυ και έχω νεύρα χωρίς λόγο χαχαχα.. 

Ναι μάλλον επειδή είσαι αδύνατη φαίνεται τόσο νωρίς.. Εγώ είμαι απλά πρισμένη.. Τα παντελόνια μου δεν τα φοράω πλέον από τώρα😂😂

Σε 2 βδομάδες περίπου θα πάω για τον επόμενο υπέρηχο πριν την αυχενική και κοντεύω να σκάσω... Πως την παλεύετε εσείς? Εμένα με έχει φάει η αγωνια να δω ότι όλα πάνε καλά.. 

Διδυμακια εεε? Και εγώ ήθελα πάντα Διδυμακια.. Αλλά ας είναι γερό και το ένα σποράκι που έχω στην κοιλίτσα μου😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Kardoula1991 είπε:

Εγώ κορίτσια ευτυχώς από συμπτώματα δεν έχω τίποτα.. Μάλλον είμαι από τις τυχερές.. Έχω κάτι χαζό πονακια που και που και λίγο στη μέση αλλά αυτό.. Πολυ όρεξη για φαγητό μιας και έχω μειώσει το τσιγάρο στα 2 τσιγάρα την μέρα (εύχομαι σύντομα να το κόψω τελείως) και που και που οι ορμόνες κάνουν πάρτυ και έχω νεύρα χωρίς λόγο χαχαχα.. 

Ναι μάλλον επειδή είσαι αδύνατη φαίνεται τόσο νωρίς.. Εγώ είμαι απλά πρισμένη.. Τα παντελόνια μου δεν τα φοράω πλέον από τώρα😂😂

Σε 2 βδομάδες περίπου θα πάω για τον επόμενο υπέρηχο πριν την αυχενική και κοντεύω να σκάσω... Πως την παλεύετε εσείς? Εμένα με έχει φάει η αγωνια να δω ότι όλα πάνε καλά.. 

Διδυμακια εεε? Και εγώ ήθελα πάντα Διδυμακια.. Αλλά ας είναι γερό και το ένα σποράκι που έχω στην κοιλίτσα μου😍😍

Ουτε μια κραμπα ουτε ενα πονακι ισως ερθουν αργοτερα..εχω μια αγωνια σε λογικα πλαισια αλλα γενικοτερα καθολου αγχος και εχω υπομονη φαντασου οτι τον πρωτο τον υπερηχο τον εκανα τη δευτερα που ημουν 6+3..μετα θα κανω αλλον ενα 27/7 κ μετα απο 3-4 βδομαδες αυχενικη αυτη λιγακι με αγχωνει λογω ηλικιας αλλα αν ξεπεραστει και αυτο μετα ολα καλά θεωρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω απίστευτο άγχος για την αυχενική. Να είναι όλα καλά θεέ μου.  Την προηγούμενη εβδομάδα άκουσα για πρώτη φορά την καρδούλα και μέχρι εκείνη την στιγμή μπορεί να είχα φτάσει στους 200παλμους. Με το που την άκουσα δεν έβγαινε φωνή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ουτε μια κραμπα ουτε ενα πονακι ισως ερθουν αργοτερα..εχω μια αγωνια σε λογικα πλαισια αλλα γενικοτερα καθολου αγχος και εχω υπομονη φαντασου οτι τον πρωτο τον υπερηχο τον εκανα τη δευτερα που ημουν 6+3..μετα θα κανω αλλον ενα 27/7 κ μετα απο 3-4 βδομαδες αυχενικη αυτη λιγακι με αγχωνει λογω ηλικιας αλλα αν ξεπεραστει και αυτο μετα ολα καλά θεωρω

Μπράβο κορίτσι μου που είσαι τόσο ψύχραιμη και δεν έχεις άγχος.. Έτσι θα το απολαύσεις πολύ περισσότερο από εμάς που ζούμε μέσα στο άγχος... 

Αυτά τα τραβήγματακια και πονακια τα έχω αλλά δεν είναι και τίποτα τρελό χαχαχα για αυτό λέω μάλλον γλίτωσα από συμπτώματα☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kalina είπε:

Εγώ έχω απίστευτο άγχος για την αυχενική. Να είναι όλα καλά θεέ μου.  Την προηγούμενη εβδομάδα άκουσα για πρώτη φορά την καρδούλα και μέχρι εκείνη την στιγμή μπορεί να είχα φτάσει στους 200παλμους. Με το που την άκουσα δεν έβγαινε φωνή. 

Μην εχεις τοσο μωρε και εσυ δεν κανει και για το μικρουλι ολα τα καταλαβαινουν απο κυτταρα ολα τα νοιωθουν εχε υποψιν και θελουν ηρεμια και καλες ενεργειες ! Διαβασε https://www.palmos-glyfada.gr/?p=9268

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η kalina είπε:

Εγώ έχω απίστευτο άγχος για την αυχενική. Να είναι όλα καλά θεέ μου.  Την προηγούμενη εβδομάδα άκουσα για πρώτη φορά την καρδούλα και μέχρι εκείνη την στιγμή μπορεί να είχα φτάσει στους 200παλμους. Με το που την άκουσα δεν έβγαινε φωνή. 

Για την αυχενική δεν έχω άγχος.. Έχω άγχος για τον επόμενο υπέρηχο.. Γενικά με κυριαρχεί ένα πράγμα παράξενο χάχα εκεί που λέω οχιι μην σκέφτεσαι αρνητικά όλα είναι καλά με το σποράκι σου γιατί νιώθω κανένα τραβήγματακια χαμηλά την άλλη στιγμή πάλι λέω πωω είναι όλα καλά? Είναι εντάξει το σποράκι μου? Τρελά.. Αν μπορούσα να πηγαίνω κάθε βδομάδα για υπέρηχο νομίζω θα το έκανα χάχα ήθελα ήδη να πάω στις 2 βδομάδες και ο γιατρός με μάλωσε χάχα μου έλεγε να μην κάνω σαν τρελή και αν ήθελα πριν τον μήνα ραντεβού θα δεχόταν μόνο στις 3 βδομάδες χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.. Τι κάνετε? Πως είστε? Εγώ προχθές είχα κάτι ενοχλήσεις κάτι πονακια χαμηλά αλλά μου πέρασαν.. Σήμερα ξύπνησα σαν να μην είμαι έγκυος.. Χώρος πρισμένο στήθος (όχι ότι ήταν και πολύ, έχω και μικρό και ίσα ίσα που φαίνεται αλλά σήμερα τίποτα) ωκαι ούτε πονακια τίποτα... 

Να σας ρωτήσω κάτι? Εσείς επαφές έχετε? Εμείς είχαμε χθες αλλά πρόσεχαμε πάρα πολύ και τώρα έχω αγχωθεί μπας και έκανα κακό στο σποράκι μου.. Ο γιατρός μας είχε δώσει το οκέι απλά είπε να προσέχουμε... Αν είναι όμως κάθε φορά να έχω την άλλη μέρα άγχος καλύτερα να μην το κάνω χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Kardoula1991 είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Τι κάνετε? Πως είστε? Εγώ προχθές είχα κάτι ενοχλήσεις κάτι πονακια χαμηλά αλλά μου πέρασαν.. Σήμερα ξύπνησα σαν να μην είμαι έγκυος.. Χώρος πρισμένο στήθος (όχι ότι ήταν και πολύ, έχω και μικρό και ίσα ίσα που φαίνεται αλλά σήμερα τίποτα) ωκαι ούτε πονακια τίποτα... 

Να σας ρωτήσω κάτι? Εσείς επαφές έχετε? Εμείς είχαμε χθες αλλά πρόσεχαμε πάρα πολύ και τώρα έχω αγχωθεί μπας και έκανα κακό στο σποράκι μου.. Ο γιατρός μας είχε δώσει το οκέι απλά είπε να προσέχουμε... Αν είναι όμως κάθε φορά να έχω την άλλη μέρα άγχος καλύτερα να μην το κάνω χαχαχα

Καλημέρα!!! Σε εμάς ο γιατρός μας έχει απαγορεύσει τις επαφές λόγω της αποβολής που είχα τουλάχιστον στο 1ο τρίμηνο (με κρύα ντουζ την βγάζουμε χιχι). Εφόσον σου έχει δώσει το οκ ο γιατρός δεν έχεις θέμα. Αντίθετα ηρεμεί το σώμα η πράξη από ότι έχω διαβάσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η kalina είπε:

Καλημέρα!!! Σε εμάς ο γιατρός μας έχει απαγορεύσει τις επαφές λόγω της αποβολής που είχα τουλάχιστον στο 1ο τρίμηνο (με κρύα ντουζ την βγάζουμε χιχι). Εφόσον σου έχει δώσει το οκ ο γιατρός δεν έχεις θέμα. Αντίθετα ηρεμεί το σώμα η πράξη από ότι έχω διαβάσει.

Μήπως για αυτό να έχω ξυπνήσει σήμερα άλλος άνθρωπος? 😂😂😂 Ναι μας είχε πει ότι κάνει απλά με πολύ προσοχή τώρα στην αρχή και ηρεμα πράγματα χαχαχα.. Χμμ εύχομαι να μην έχω κάνει κακό στο σποράκι μου.. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να ξανά κάνω μέχρι τον επόμενο υπέρηχο χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Κοντεύουμε να κλείσουμε το πρώτο τρίμηνο! Ήθελα να σας δώσω μια συμβουλή όσον αφορά τις σεξουαλικες επαφές. Ο γιατρός μας είπε όχι το 1ο 3μηνο αλλά λίγο οι ορμόνες λίγο οι ζεστές... Το κάναμε το αμάρτημα μια φορά πολύ προσεχτικά και πολύ λίγο σε διάρκεια. Το αποτέλεσμα ήταν μια αποκόλληση... Δεν αξίζει σε καμία περίπτωση ένα σεξ μπροστά σε αυτό το θαύμα που θα φέρουμε στον κόσμο. Εγώ το μετάνιωσα πικρά! Περιμένω πως κ πως να κάνω την αυχενική στις 3/8 για να δω την εξέλιξη της αποκόλλησης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Pennoula είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Κοντεύουμε να κλείσουμε το πρώτο τρίμηνο! Ήθελα να σας δώσω μια συμβουλή όσον αφορά τις σεξουαλικες επαφές. Ο γιατρός μας είπε όχι το 1ο 3μηνο αλλά λίγο οι ορμόνες λίγο οι ζεστές... Το κάναμε το αμάρτημα μια φορά πολύ προσεχτικά και πολύ λίγο σε διάρκεια. Το αποτέλεσμα ήταν μια αποκόλληση... Δεν αξίζει σε καμία περίπτωση ένα σεξ μπροστά σε αυτό το θαύμα που θα φέρουμε στον κόσμο. Εγώ το μετάνιωσα πικρά! Περιμένω πως κ πως να κάνω την αυχενική στις 3/8 για να δω την εξέλιξη της αποκόλλησης.

Καλησπέρα. Αν ο γιατρός κρίνει ότι υπάρχει λόγος απαγόρευσης συμφωνώ λίγο υπομονή δεν κάνει καλό. Αλλά δεν σημαίνει ότι κάθε εγκυμοσύνη είναι το ίδιο. Εμένα ο γιατρός μου το είπε λόγω της αποβολής που ήταν σχετικά φρέσκια. Ξέρω κοπέλες που δεν είχαν κανένα θέμα και δεν υπήρξε αυτή η απαγόρευση. Στην δική σου περίπτωση κάτι θα είχε δει ο γιατρός σου και σου είπε όχι το 1ο τρίμηνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Pennoula είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Κοντεύουμε να κλείσουμε το πρώτο τρίμηνο! Ήθελα να σας δώσω μια συμβουλή όσον αφορά τις σεξουαλικες επαφές. Ο γιατρός μας είπε όχι το 1ο 3μηνο αλλά λίγο οι ορμόνες λίγο οι ζεστές... Το κάναμε το αμάρτημα μια φορά πολύ προσεχτικά και πολύ λίγο σε διάρκεια. Το αποτέλεσμα ήταν μια αποκόλληση... Δεν αξίζει σε καμία περίπτωση ένα σεξ μπροστά σε αυτό το θαύμα που θα φέρουμε στον κόσμο. Εγώ το μετάνιωσα πικρά! Περιμένω πως κ πως να κάνω την αυχενική στις 3/8 για να δω την εξέλιξη της αποκόλλησης.

Εύχομαι να είναι όλα καλά και στην αυχενική σου και σε όλη την εγκυμοσύνη☺️ εμας ο γιατρός δεν μας το απαγόρευσε.. Είπε απλά να είμαστε προσεκτικοι.. Απλά εγώ αφού το κάναμε μια φορά και είδα ότι δεν νιώθω άνετα δεν έχω σκοπό να το ξανά κάνω.. Βέβαια έχω ακούσει από πολλές φίλες μου ότι αργότερα θα το κυνηγάω και δεν θα θέλει αυτός γιατί θα φοβάται χαχαχα αλλά θα δούμε😂😂

Εγω λέω να πάω στον γιατρό σε κανένα 10ημερο για να κλείσω και για αυχενική.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!!είμαι και εγώ έγκυος με προβλεπόμενη ημερομηνία τοκετού μέσα Φεβρουαρίου!!😁😁 έχω κάνει 2 υπέρηχους, την Τετάρτη έχω τον 3ο και μετά την Αυχενική και ειλικρινά έχω πολύ άγχος κάθε φορά να βλέπω ότι τ σπορακι μ είναι καλά!θέλω να σας κανω μια ερώτηση...Ο γιατρός ξεκινάει τη μέτρηση από την πρώτη μέρα της τελευταίας μ περιόδου..δλδ με βάση αυτό είμαι 10 εβδομάδων μόλις μπήκα δλδ ..Ενώ με βάση τη σύλληψη υποθέτω ότι είμαι 8 η 9 γιατί έχω 6 μέρες περίοδο..το θέμα είναι από εδω και στο εξής μετράω με βάση τη σύλληψή που υποθέτω εγώ η σύμφωνα με την μέτρηση τ γιατρού μου από την πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου??να ξέρω κ εγω επιτέλους σε ποια βδομάδα ειμαι!!εύχομαι να πάνε όλα τέλεια σε όλες μας 💗💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Iwannab91 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!είμαι και εγώ έγκυος με προβλεπόμενη ημερομηνία τοκετού μέσα Φεβρουαρίου!!😁😁 έχω κάνει 2 υπέρηχους, την Τετάρτη έχω τον 3ο και μετά την Αυχενική και ειλικρινά έχω πολύ άγχος κάθε φορά να βλέπω ότι τ σπορακι μ είναι καλά!θέλω να σας κανω μια ερώτηση...Ο γιατρός ξεκινάει τη μέτρηση από την πρώτη μέρα της τελευταίας μ περιόδου..δλδ με βάση αυτό είμαι 10 εβδομάδων μόλις μπήκα δλδ ..Ενώ με βάση τη σύλληψη υποθέτω ότι είμαι 8 η 9 γιατί έχω 6 μέρες περίοδο..το θέμα είναι από εδω και στο εξής μετράω με βάση τη σύλληψή που υποθέτω εγώ η σύμφωνα με την μέτρηση τ γιατρού μου από την πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου??να ξέρω κ εγω επιτέλους σε ποια βδομάδα ειμαι!!εύχομαι να πάνε όλα τέλεια σε όλες μας 💗💗💗

Καλημέρα κορίτσι μου.. Η αλήθεια είναι πως και εγώ δεν το έχω πολύ καταλάβει.. Βέβαια εμένα στους υπερηχους βγάζει το σποράκι μου απλά 2 3 μέρες πιο μικρό από αυτό που μετράω εγώ χάχα.. Νομίζω στην αυχενική θα μπορούν να μας πουν ακριβώς πόσο είμαστε να μάθουμε και εμείς επιτέλους.. Ας μας διαφωτίσει κάποια αν ξέρει καλύτερα γιατί και εγώ υποθέσεις κάνω, είναι το πρώτο μου μωράκι και δεν γνωρίζω να πω με σιγουριά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Iwannab91 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!είμαι και εγώ έγκυος με προβλεπόμενη ημερομηνία τοκετού μέσα Φεβρουαρίου!!😁😁 έχω κάνει 2 υπέρηχους, την Τετάρτη έχω τον 3ο και μετά την Αυχενική και ειλικρινά έχω πολύ άγχος κάθε φορά να βλέπω ότι τ σπορακι μ είναι καλά!θέλω να σας κανω μια ερώτηση...Ο γιατρός ξεκινάει τη μέτρηση από την πρώτη μέρα της τελευταίας μ περιόδου..δλδ με βάση αυτό είμαι 10 εβδομάδων μόλις μπήκα δλδ ..Ενώ με βάση τη σύλληψη υποθέτω ότι είμαι 8 η 9 γιατί έχω 6 μέρες περίοδο..το θέμα είναι από εδω και στο εξής μετράω με βάση τη σύλληψή που υποθέτω εγώ η σύμφωνα με την μέτρηση τ γιατρού μου από την πρώτη μέρα τελευταίας περιόδου??να ξέρω κ εγω επιτέλους σε ποια βδομάδα ειμαι!!εύχομαι να πάνε όλα τέλεια σε όλες μας 💗💗💗

Καλημέρα και καλή εγκυμοσύνη να έχεις. Η μέτρηση όντως γίνεται με βάση την 1η μέρα της τελευταίας περιόδου. Η εγκυμοσύνη διαρκεί 38 εβδομάδες αλλά επειδή δεν μπορούν να υπολογίσουν ακριβώς πότε έγινε η σύλληψη και επειδή θεωρητικά συλλαμβάνεις στις γόνιμες οι οποίες είναι περίπου 2βδομαδες μετά την έναρξη της περιόδου, δίνουν 40 εβδομάδες.Νομίζω ότι μετά την αυχενική διαφάνεια μετράνε το έμβρυο και πάνε κατά προσέγγιση στην ηλικία του εμβρύου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Kardoula1991 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.. Η αλήθεια είναι πως και εγώ δεν το έχω πολύ καταλάβει.. Βέβαια εμένα στους υπερηχους βγάζει το σποράκι μου απλά 2 3 μέρες πιο μικρό από αυτό που μετράω εγώ χάχα.. Νομίζω στην αυχενική θα μπορούν να μας πουν ακριβώς πόσο είμαστε να μάθουμε και εμείς επιτέλους.. Ας μας διαφωτίσει κάποια αν ξέρει καλύτερα γιατί και εγώ υποθέσεις κάνω, είναι το πρώτο μου μωράκι και δεν γνωρίζω να πω με σιγουριά... 

Και εμένα το πρώτο μου είναι οποτε και εγώ τα βασικά γνωρίζω !!!Θα το μετράω και εγώ με βάση τν γιατρό και θα μας λυθούν οι περισσότερες απορίες στην Αυχενική λογικά!!Αααα εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες μας και μετά τον 3ο να μας φύγει και το τόσο άγχος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η kalina είπε:

Καλημέρα και καλή εγκυμοσύνη να έχεις. Η μέτρηση όντως γίνεται με βάση την 1η μέρα της τελευταίας περιόδου. Η εγκυμοσύνη διαρκεί 38 εβδομάδες αλλά επειδή δεν μπορούν να υπολογίσουν ακριβώς πότε έγινε η σύλληψη και επειδή θεωρητικά συλλαμβάνεις στις γόνιμες οι οποίες είναι περίπου 2βδομαδες μετά την έναρξη της περιόδου, δίνουν 40 εβδομάδες.Νομίζω ότι μετά την αυχενική διαφάνεια μετράνε το έμβρυο και πάνε κατά προσέγγιση στην ηλικία του εμβρύου. 

Τέλεια...Ευχαριστώ πολύ !!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.. 

Τι κάνετε? Πως πάτε? Άρχισαν να ανεβαίνουν και οι θερμοκρασίες πάλι και δυσκολεύει το όλο πράγμα... 

Εγω γενικά είναι καλά.. Συνεχίζω να μην έχω συμπτώματα..με κάνει όμως πολύ ανήσυχη αυτό και πηρα σήμερα τον γιατρό για να κλείσω ραντεβού.. Ενώ ήταν να πάω σε περίπου 10 μέρες έκλεισα ραντεβού για την Δευτέρα... Θέλω να δω το σποράκι μου ότι είναι καλά γιατί μου έχει λείψει.. Πέρασαν και 3 βδομάδες από τότε που το είδα τελευταία φορά.. Μου είπε πάντως να μην ανυσηχω καθόλου που δεν έχω συμπτώματα και να θεωρήσω τον εαυτό μου τυχερή αλλά εγώ εκεί τα δικά μου χάχα... Είπε και ότι θα κανονίσουμε για την αυχενική στο ραντεβού... 

Καλο βράδυ κορίτσια❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Kardoula1991 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. 

Τι κάνετε? Πως πάτε? Άρχισαν να ανεβαίνουν και οι θερμοκρασίες πάλι και δυσκολεύει το όλο πράγμα... 

Εγω γενικά είναι καλά.. Συνεχίζω να μην έχω συμπτώματα..με κάνει όμως πολύ ανήσυχη αυτό και πηρα σήμερα τον γιατρό για να κλείσω ραντεβού.. Ενώ ήταν να πάω σε περίπου 10 μέρες έκλεισα ραντεβού για την Δευτέρα... Θέλω να δω το σποράκι μου ότι είναι καλά γιατί μου έχει λείψει.. Πέρασαν και 3 βδομάδες από τότε που το είδα τελευταία φορά.. Μου είπε πάντως να μην ανυσηχω καθόλου που δεν έχω συμπτώματα και να θεωρήσω τον εαυτό μου τυχερή αλλά εγώ εκεί τα δικά μου χάχα... Είπε και ότι θα κανονίσουμε για την αυχενική στο ραντεβού... 

Καλο βράδυ κορίτσια❤️

Καλησπέρα!!! Αφού σου είπε να μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε.  Εγώ σήμερα πήγα στον τελευταίο υπέρηχο πριν την αυχενική. Ήταν υπέροχη στιγμή. Είδα το σπορακι να κουνιέται κιόλας. Αρχίζει να μοιάζει με άνθρωπο,παίρνει μορφή. Έρωτας απλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα!!! Αφού σου είπε να μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε.  Εγώ σήμερα πήγα στον τελευταίο υπέρηχο πριν την αυχενική. Ήταν υπέροχη στιγμή. Είδα το σπορακι να κουνιέται κιόλας. Αρχίζει να μοιάζει με άνθρωπο,παίρνει μορφή. Έρωτας απλά.

Φαντάζομαι πόσο συγκινητική στιγμή και αυτή ε??? Πως μεγαλώνουν αυτά τα θαυματακια μέσα μας είναι πραγματικά απίστευτο.. Πόσο είσαι τώρα?

Αααχ ανυπομονώ να πάω και εγώ να το δω την Δευτέρα... Ευχομαι να είναι καλά το σποράκι μου να το δω να το χαζέψω όσο μπορώ❤️❤️❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Kardoula1991 είπε:

Φαντάζομαι πόσο συγκινητική στιγμή και αυτή ε??? Πως μεγαλώνουν αυτά τα θαυματακια μέσα μας είναι πραγματικά απίστευτο.. Πόσο είσαι τώρα?

Αααχ ανυπομονώ να πάω και εγώ να το δω την Δευτέρα... Ευχομαι να είναι καλά το σποράκι μου να το δω να το χαζέψω όσο μπορώ❤️❤️❤️

 

Τώρα 9βδομαδων και 4ημερων(με έβγαλε 9και 1) με βάση το μέγεθος. Κλείσαμε και αυχενική 18/8. Μου φαίνεται μακριά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...