Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αισθανομαι χαλια


Recommended Posts

Καλησπερα εχω ενα κοριτσακι 4 μηνων ...εχω παρατηρησει οτι τις 15 μερες ειμαι καλα κ 15 χαλια....σε σημειο να φοβαμαι για επιλοχειο...γενικα μου πηγε χαλια ο θηλασμος , εχασε μισο κιλο την πρωτη βδομαδα (γεννηθηκε 3240) κ της εδωσα συμπληρωμα με πολυ πιεση απο τον παιδιατρο κ απο τοτε παλευω με την μικτη ....με αντλησεις κ ατελειωτες ωρες στο στηθος, επαφη σωμα σε σωμα....κ.ομως το συμπληρωμα συνεχιζεται...αυτο με εριξε πολυ...για μια στιγμη νομιζα οτι δεν θελω το μωρο , που προσπαθουσα για αυτο 3 χρονια ...δεν ξερω ειναι πολυ μπερδεμενη...νομιζα οτι θα δεθω με το μωρο μου αμεσως ...κ καθε φορα που λεω οτι εχω αρχισει κ την ερωτευομαι ερχονται ξανα οι μερες θλιψεις που δεν ξερω τι αισθανομαι , εχω τυψεις , την περνω αγκαλια κ κλαιω...ποσα θα συνεχιστει αυτο;;;;συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ηρθες στη μητροτητα! Κατ αρχας να σ ζησει τ παιδάκι σου!

Οολα αυτα π νιωθεις ανα διαστηματα τα νιωθουμε ολες. Ενα παιδί αλλαζει ολη σου τη ζωη κ δυστυχώς κανενας δ σε προετοιμαζει γι αυτο π έρχεται. Είσαι εγκυος κ σκεφτεσαι βολτες με τ καροτσι να καμαρωνεις, στρουμπουλά μωρα να κοιμούνται γαληνια κτλ. Μονο π δ μπορουσες να υπολογίσεις τα ξενύχτια, την κουραση κ ολα τα δυσκολα π έρχονται μαζι.

Οσον αφορα τ θηλασμό εχεις δυο επιλογες. Η τον κόβεις και το παίρνεις απόφαση κ ηρεμεις η παίρνεις μια συμβουλο θηλασμού κ με πολυ υπομονη κ επιμονη τα καταφερνεις. Κανενας δ θα σ πει τι να κανεις. Το θεμα ειναι να αναπτυσσεται τ μωρακι σου, να μεγαλώνει κ να ειναι υγιης. Οσον αφορα την ψυχολογια σου προσπαθησε να βγαινεις οσο μπορείς. Κανε έναν μεγαλο περίπατο με τ καροτσι το πρωί. Κανονισε εναν καφε με μια φίλη τ απογευμα. Αν έχεις έναν ανθρωπο να στο κρατησει εστω για μια ωρα βγες για σενα. Πήγαινε για τρέξιμο, περπατήμα, γυμναστήριο η οτι αλλο σε ευχαριστει. Ενα φαγητό με τ αντρα σου, μια επισκεψη σε μια φιλη. 

Ο πρώτος καιρος ειναι εξαιρετικά δυσκολος για πολλές. Στο υποσχομαι σε λιγο καιρο ολα θα ειναι καλύτερα. Οσο μεγαλώνει κ δ χρειαζεται ολη μερα χερια θα αλλαξουν τα πραγματα.

Παρολα αυτα αν οι σκεψεις π κανεις ειναι μαυρες κ σκέφτεσαι κατι πολυ κακό μιλα με εναν ειδικο. Ολα γινονται, ολα λύνονται. Αρκει να χεις την καταλληλη βοηθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η annatz είπε:

Καλησπερα εχω ενα κοριτσακι 4 μηνων ...εχω παρατηρησει οτι τις 15 μερες ειμαι καλα κ 15 χαλια....σε σημειο να φοβαμαι για επιλοχειο...γενικα μου πηγε χαλια ο θηλασμος , εχασε μισο κιλο την πρωτη βδομαδα (γεννηθηκε 3240) κ της εδωσα συμπληρωμα με πολυ πιεση απο τον παιδιατρο κ απο τοτε παλευω με την μικτη ....με αντλησεις κ ατελειωτες ωρες στο στηθος, επαφη σωμα σε σωμα....κ.ομως το συμπληρωμα συνεχιζεται...αυτο με εριξε πολυ...για μια στιγμη νομιζα οτι δεν θελω το μωρο , που προσπαθουσα για αυτο 3 χρονια ...δεν ξερω ειναι πολυ μπερδεμενη...νομιζα οτι θα δεθω με το μωρο μου αμεσως ...κ καθε φορα που λεω οτι εχω αρχισει κ την ερωτευομαι ερχονται ξανα οι μερες θλιψεις που δεν ξερω τι αισθανομαι , εχω τυψεις , την περνω αγκαλια κ κλαιω...ποσα θα συνεχιστει αυτο;;;;συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα...

Κοριτσακι μου welcome to the club!

Πολλες φορές επειδη προσπαθούμε για το καλύτερο για τα μωρακια μας μας περνει απο κατω!!!

δεν θα ξεχάσω ποτε την πρωτη μου φορα που έγινα μαμα...

εκλαιγα με το παραμικρό, δεν τα κατάφερνα με το θηλασμο και με θεωρούσα κακιά μαμα

κλαμμα δεν φαντάζεσε!

και ομως θα σου πω κατι! Αφου στην πρωτη κορη δεν τα πήγα καλα με το θηλασμο, με το ξενο γαλα το μωρο μου μεγαλωσε και ειναι υγιέστατο ! Εγω και ο άνδρας μου δεν είμαστε κ το πρώτο μπόι και ομως η μεγαλη ειναι ψηλη και μια χαρά παιδί!Δεν αγχωνομαι πλεον αφου τρώει τελος ειπα!

στη δευτερη κορη δεν προετοιμάστηκα καθολου με το θηλασμο και ομως η μπεμπα εποιασε μονη της χωρίς κόπο την θήλασα 4 μηνες και έπαιρνε πολυ λιγο (πάλι στεναχώρια) αλλα τωρα η μπουμπουκα μια χαρά τρώει Όλο της το φαγάκι και γελάει πινει μόνο εγω που έσκαγα....

μην αγχωνεσε και ειλικρινά αν δεις οτι με το θηλασμο δν σε πάει αστο! Το βασικό ειναι να είσαι εσυ καλα αλλιως δεν θα ειναι ουτε το μωρο σου! Οτι χρειαστείς είμαι εδώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ ωραία στα είπε η φίλη @Diwni...θα συμπληρώσω ότι δεν είσαι η μόνη που νιώθεις έτσι...λίγο πολύ όλες περάσαμε από αυτό το στάδιο..όσο περνάει ο καιρός θα αισθάνεσαι όλο κ καλύτερα!! ο θηλασμός είναι πολύ δύσκολο κομμάτι, θέλει υπομονή, επιμονή, θέληση.. τα όριά σου όμως τα γνωρίζεις μόνο εσύ!

Προσπάθησε να μην κλείνεσαι στον εαυτό σου κ μέσα στο σπίτι..ζήτησε βοήθεια πάσης φύσεως από όποιον μπορεί να σου την προσφέρει κ χάρισε μια βόλτα σε σένα κ στο μωράκι σου..

θα έρθουν καλύτερες μέρες καθώς όσο περνάει ο καιρός θα βρίσκεις όλο κ περισσότερο τον εαυτό σου..μη διστάσεις να εκφράσεις οτιδήποτε σε προβληματίζει..

είσαι πολύ καλή μαμά κ κάνεις το καλύτερο για το μωράκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις ....βοηθαει να ξερεις οτι υπαρχουν κ αλλες μανουλες που νιωθουν περιεργα στην αρχη...νομιζω οτι η κατασταση δυσκολεψε γιατι ο συζυγος ,που ηταν ανεργος, βρηκε δουλειά σε αλλη πολη κ μετακομιζουμε κιολας...ποτε το βλεπω σαν νεα αρχη κ κανω σχεδια κ ποτε σκεφτομαι τι αφηνω πισω ...φιλους, δουλειά, συγγενεις...κ κλαιω ακομα πιο πολυ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η annatz είπε:

Ευχαριστω για τις απαντησεις ....βοηθαει να ξερεις οτι υπαρχουν κ αλλες μανουλες που νιωθουν περιεργα στην αρχη...νομιζω οτι η κατασταση δυσκολεψε γιατι ο συζυγος ,που ηταν ανεργος, βρηκε δουλειά σε αλλη πολη κ μετακομιζουμε κιολας...ποτε το βλεπω σαν νεα αρχη κ κανω σχεδια κ ποτε σκεφτομαι τι αφηνω πισω ...φιλους, δουλειά, συγγενεις...κ κλαιω ακομα πιο πολυ....

Καλησπέρα κ να σου ζήσει το μωράκι σου!

Δεν υπάρχει μαμά που να μην έχει περάσει δύσκολα αφότου γέννησε....δεν έχει πάντα σημασία πόσο ευνοϊκές ή όχι είναι οι συνθήκες ζωής της...ο ερχομός ενός παιδιού σου αλλάζει εντελώς τη ζωή από τη μια μέρα στην άλλη άσχετα αν προετοιμαζεσαι 9μηνες ή πόσο καιρό το προσπαθούσες. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν αγαπάς το παιδί σου ή ότι δεν είσαι καλή μάνα....θες τον χρόνο σου μην ζοριζεσαι με τύψεις.

Πολλές φορές σκέφτομαι ότι ο ερχομός του παιδιού είναι το μοναδικό γεγονός στη ζωή μου που με έκανε να αισθάνομαι εντελώς αντίθετα συναισθήματα ταυτόχρονα.... ευτυχία, αγάπη, ευγνωμοσύνη, στοργή, άγχος, κούραση, πίεση, στεναχώρια,τύψεις κ πόσα άλλα.... Δεν είναι κ λίγο ένας άνθρωπος να βιώνει μια τέτοια κατάσταση... κ νομίζω πως λίγο πολύ όλες έτσι νιώθουμε...η κάθε μια τα αντιμετωπίζει διαφορετικά ανάλογα με την προσωπικότητα της κ τη ζωή της....

Πρέπει να είμαστε πιο επιεικής με τον εαυτό μας!!!☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου @annatz

Όλα αυτά που σκεφτεσαι, τα σκέφτονται σχεδόν όλες οι μανουλες τον πρώτο καιρό! Εγώ τον πρώτο καιρό έλεγα είναι δυνατόν η ζωή μου να είναι έτσι από δω και πέρα; Δεν είχα ιδέα από μωρά, δεν είχα βοήθεια από πουθενά... Κ όμως δεν ήταν τελικά έτσι η ζωή μου! Όσο περνουσε ο καιρός τα πράγματα γίνονταν καλύτερα και τώρα τέσσερα χρόνια μετά όλα είναι εντελώς διαφορετικά! 

Για το θηλασμό δεν έχω να πω κάτι, αν βλέπει ότι σε πιέζει το θέμα άστο. Πολλά μωράκια μεγαλώνουν κ με ξένο υγιή και ευτυχισμένα! Σημασία έχει η αγάπη και να είναι καλά η μαμά κ όχι το γάλα που θα πιουν! Η αγάπη μεγαλώνει γερά κ ευτυχισμένα παιδιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Απαντήσεις

    • Εμένα δεν την παίρνει καθόλου! Κι ούτε και θέλω...  Εγώ κορίτσι μου είμαι στον 7ο ουρανό οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Ούτε κουρασμένη νιώθω να πω την αλήθεια. Απλά κάποιες μέρες, αραιά ευτυχώς, νιώθω πως θα ήθελα να κοιμηθώ λίγο ακόμα. Εγώ ευτυχώς εδώ και 10 μέρες είμαι τελείως καθαρή επιτέλους. Σίγουρα θα πρέπει να προσέχετε. Δεν ξέρεις πότε θα ξανά γίνει ωορρηξία. 
    • Εγώ φοβόμουν μην καεί αλλά νομίζω ότι πια δύσκολα καίει ο ήλιος. Για κοιλίτσα μάλλον έχει ψύχρα, αλλά, χεράκια και ποδαράκια θα τ' αφήνω κι εγώ λίγο. 
    • Ελααα η εμπειρία, και εγώ 85 υπολόγισα από την ένταση της γραμμής. Απίστευτο 😂😂. Είπα τέλος, χτες το βράδυ έκλαιγα, έλεγα στον άντρα μου ότι τελείωσε και αυτή η εγκυμοσύνη. Σήμερα εννοείται με εκραξε χαχα Οπότε θα κάνω 1 τεστ έτσι για την τιμή των όπλων κάθε 2-3 μέρες. Σίγουρα όχι κάθε μέρα όμως (και έκανα και εγώ 2-3 τη μέρα, ψύχωση!!)   @ditaki κορίτσι μου γλυκό αν θελήσεις μπορείς να μου στείλεις μήνυμα. Είμαι σίγουρη ότι πέρασα και εγώ επιλοχειο. Τώρα ένα χρόνο μετά το αναγνωρίζω που επιτέλους αρχίζω να βγαίνω από αυτό το σκοτάδι. Με βοήθησε που άλλαξα σπίτι και περιοχή. Πλέον βγαίνω σχεδόν κάθε μέρα βόλτες με το κοριτσακι μου και κυρίως κάθε φορά που νιώθω να πέφτω και να πνιγομαι. Οπότε, σωστά ειπώθηκε παραπάνω να βγαίνεις. Μόνη σου, με φίλες, με άλλες μαμάδες, αλλά μην μένεις μέσα στους 4 τοίχους. Πάρε βοήθεια σε παρακαλώ, είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς, το έζησα στο πετσί μου. Και ένιωθα και τύψεις που πάλεψα τόσο πολύ για αυτό το μωρό και αντί να το ζω στα άκρα και να πετάω στα σύννεφα, εγώ έκλαιγα συνέχεια. Ένιωθα απέραντη μοναξιά, χαμένη, δεν ήξερα ποια είμαι πλέον... Λάτρευα και λατρεύω το παιδάκι μου, αλλά δυστυχώς δεν ήταν αυτό αρκετό για να είμαι ευτυχισμένη, τουλάχιστον όχι όπως περίμενα να είμαι. Κανείς δεν μας προετοιμάζει για την περίοδο της λοχείας. Είναι μια περίοδος πάρα πολύ δύσκολη για τη νέα μαμά και για αυτό χρειαζόμαστε ένα υποστηρικτικό περιβάλλον γύρω μας. Θα στο ξαναγράψω και το εννοώ.. Μπορείς να μου στείλεις απλά για να τα πεις κάπου μια αν είσαι Αθήνα μετά χαράς να βγαίνουμε μαζί βόλτες ♥️ Δεν είσαι μόνη σου ♥️
    • Τώρα καλά είμαι! Είναι λίγο γκρινιάρης γιατί πεινάει διαρκώς...κ τον κρατάω στο στήθος μιάμιση με δύο ώρες, αλλά δεν έχω γάλα. Τον ακούω που καταπίνει, αλλά αν βγει θα ηρεμήσει για μισή ώρα το πολύ κ μετά ξανά κλάμα κ στήθος απευθείας. Κ με το θηλαστρο που προσπάθησα να βγάλω 10ml με το ζόρι κ από τα δύο. Τώρα θα έρθει τη Δευτέρα να τον δει κ θα συζητήσω μαζί του τι θα κανω με τον θηλασμό.  Εγώ ηρέμησα λίγο μέχρι χθες το πρωί. Ξεκίνησε πάλι να δαγκώνει ενώ είχε ηρεμήσει. Πιστεύω ότι φταίει κ η πεθερά μου σε αυτό. Ήρθε χθες για 3 ώρες για να αρχίσει να την μαθαίνει κ δεν τον άφησε στιγμή από την αγκαλιά της κι αυτός έκλαιγε γιατί πεινούσε κ της το έλεγα κ δεν μου τον έδινε. Μέχρι που αναγκάστηκα να κατεβάσω μπλούζα κ σουτιέν μπροστά της για να αναγκαστεί να μου τον δώσει. Εννοείται πως από τη νευρικότητα που είχε που τον πήγαινε βόλτες μέσα στο σπίτι κ καλά για να τον ηρεμήσει με δάγκωσε κ μου άνοιξε ξανά την πληγή. Την επόμενη φορά που θα έρθει δε θα είμαι ευγενική. 
    • Κι εμένα βάζει το χεράκι του στο στόμα και νόμιζα ότι πεινάει αλλά όταν τον βάζω στο στήθος τρώει τρεις γουλιές και σταματάει.. άρα το κάνει απλώς για να πιπιλάει .. τώρα για την πιπίλα..ένα απόγευμα είχα απελπιστεί, έκλαιγε ασταμάτητα χωρίς να καταλαβαίνω τι θέλει.. συνήθως βράδυ τον πιάνουν οι κολικοί πλέον..και του έβαλα μια πιπίλα.. την άρπαξε αμέσως και ηρέμησε.. μετά από λίγο βέβαια του την έβγαλα γτ δεν ήμουν σγρ ότι θέλω να του δώσω..  Εν τω μεταξύ από χθες έχω καφετί αίμα.. τώρα περίοδος είναι; Δεν ξέρω.. μάλλον..μου φαίνεται έχει περάσει αρκετός καιρός για να είναι από τα λοχια.. εν τω μεταξύ κάναμε και μια βλακεία μια μέρα με τον σύζυγο, οπότε αν είναι περίοδος θα πρέπει να προσέχω..  Από διάθεση πώς είστε; Εγώ ώρες ώρες είμαι λίγο πεσμένη.. σκέφτομαι αν τα κάνω όλα καλά για το μωρό μου.. είμαι και λίγο κουρασμένη σωματικά.. αλλά πιστεύω να συνηθίσει το σώμα μου στους νέους ρυθμούς.. **Δυστυχώς δε θυμάμαι ποια μάρκα ήταν η πιπίλα..γτ πέταξα το κουτάκι..νομίζω στο μαιευτήριο μου τη δώσανε..μια διάφανη με καρδούλες που φαίνεται πώς πιπιλάει είναι..
×
×
  • Προσθήκη...