Μετάβαση σε περιεχόμενο

Λιποβαρες εμβρυο


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους... ηθελα την γνωμη σας σχετικα... ειμαι 28 εβδομαδων εγκυος και στον τελευταιο μου υπερυχο ο γιατρος μου ειπε οτι η μικρουλα μου ειναι περιππυ ενα κιλο ενω επρεπε να ειναι λιγο παραπανω. Ειμαι 42 και η εγκυμοσυνη αυτη ειναι αππτελεσμα εξωσωματικης. Εχω ανησυχησει πολυ.. διαβασα και πολλα στο ιντερνετ που δεν βοηθανε... το εχει περασει καποια? Ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ιφιγενεια2332 είπε:

Καλησπερα σε ολους... ηθελα την γνωμη σας σχετικα... ειμαι 28 εβδομαδων εγκυος και στον τελευταιο μου υπερυχο ο γιατρος μου ειπε οτι η μικρουλα μου ειναι περιππυ ενα κιλο ενω επρεπε να ειναι λιγο παραπανω. Ειμαι 42 και η εγκυμοσυνη αυτη ειναι αππτελεσμα εξωσωματικης. Εχω ανησυχησει πολυ.. διαβασα και πολλα στο ιντερνετ που δεν βοηθανε... το εχει περασει καποια? Ευχαριστω

Καλησπέρα. Ο γιατρός σου σίγουρα καταλαβαίνει την βαρύτητα αυτής της εγκυμοσύνης και θα σε παρακολουθεί στενά, μην αγχώνεσαι. Να σκέφτεσαι πως ό,τι κι αν γίνει, σε 1-2 βδομάδες νομίζω το μωράκι είναι βιώσιμο, αυτό είναι το σημαντικότερο, ότι τα καταφέρατε μέχρι εδώ. 

Εντελώς τυχαία όμως διάβαζα σχόλια σε αντίστοιχο θέμα σε ξενόγλωσσο μπλογκ γιατί μένω στο εξωτερικό. Αν στον επόμενο υπέρηχο φανεί πως όντως το μωράκι δεν παίρνει βάρος όπως θα έπρεπε, θα τσεκάρουν τον πλακούντα για να δουν αν γίνεται σωστά η τροφοδοσία, αν υπάρχει πρόβλημα εκεί τότε λογικό είναι το μωρό να μην τρέφεται σωστά και να μην παίρνει βάρος. Τις περισσότερες φορές όμως συμβαίνει απλά το μωρό να άργησε να κάνει το άλμα ανάπτυξης και στον επόμενο έλεγχο να έχει το αναμενόμενο βάρος. Ακόμα όμως κι αν δεν πάρει, το σημαντικό είναι να ακολουθεί την καμπύλη ανάπτυξής του, μπορεί απλά το μωράκι σου να είναι μικρόσωμο και να ακολουθεί μια πιο λιποβαρή καμπύλη, ειδικά αν εσύ και ο μπαμπάς είστε κι εσεις μικρόσωμοι. Κάθε μωράκι είναι διαφορετικό, δε σημαίνει πως όλα ανεξαιρέτως ακολουθούν την ίδια καμπύλη. Θα φανεί στην επόμενη μέτρηση, αργεί;

Υπομονή- εύκολο να το λες, το ξέρω- μέχρι να σε ξαναδεί ο γιατρός σου. Ελπίζω είναι όλα καλά και να μην υπάρχει λόγος ανησυχίας. Μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Ιφιγενεια2332 είπε:

Καλησπερα σε ολους... ηθελα την γνωμη σας σχετικα... ειμαι 28 εβδομαδων εγκυος και στον τελευταιο μου υπερυχο ο γιατρος μου ειπε οτι η μικρουλα μου ειναι περιππυ ενα κιλο ενω επρεπε να ειναι λιγο παραπανω. Ειμαι 42 και η εγκυμοσυνη αυτη ειναι αππτελεσμα εξωσωματικης. Εχω ανησυχησει πολυ.. διαβασα και πολλα στο ιντερνετ που δεν βοηθανε... το εχει περασει καποια? Ευχαριστω

Λοιπον Άκου να δεις ο υπέρηχος δεν μπορεί να ξέρει ποσο είναι στην πραγματικότητα το μωρο επίσης αν είναι όντως ετσι να κανεις ενέσεις με αιματολογο βοηθάνε στο βάρος αλλά ξαναλεω οτι ο γιατρός δεν είναι Θεός για να μπαίνει μεσα στον υπέρηχο και να βλέπει όντως ποσο είναι το μωρό επισης όλα είναι στατιστικά νούμερα τιποτα αλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρώτον και βασικότερο μην διαβάζεις τπτ στο ίντερνετ! 

Δεύτερον οι υπέρηχοι πέφτουν συχνά εξω! 

Μην αγχώνεσαι, ο μόνος που θα πρέπει να ακούς είναι ο γιατρός. Κ εμένα το πρώτο παιδί στους υπερήχους φαινόταν μικρό, όντως γεννήθηκε μικρο (2.200 στις 39εβδ) αλλά δεν μπορούν όλα τα μωρά να γεννιούνται 4 κιλά! Ήταν μια χαρά και σήμερα είναι 4 χρόνων υγιέστατη κ δραστήρια. Τώρα είμαι πάλι έγκυος και έχω μεγάλη πιθανότητα σύμφωνα με την αυχενικη να ξανακάνω ελλιποβαρες μωρό για αυτό παίρνω σαλοσπιρ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Karmeliet είπε:

Καλησπέρα. Ο γιατρός σου σίγουρα καταλαβαίνει την βαρύτητα αυτής της εγκυμοσύνης και θα σε παρακολουθεί στενά, μην αγχώνεσαι. Να σκέφτεσαι πως ό,τι κι αν γίνει, σε 1-2 βδομάδες νομίζω το μωράκι είναι βιώσιμο, αυτό είναι το σημαντικότερο, ότι τα καταφέρατε μέχρι εδώ. 

Εντελώς τυχαία όμως διάβαζα σχόλια σε αντίστοιχο θέμα σε ξενόγλωσσο μπλογκ γιατί μένω στο εξωτερικό. Αν στον επόμενο υπέρηχο φανεί πως όντως το μωράκι δεν παίρνει βάρος όπως θα έπρεπε, θα τσεκάρουν τον πλακούντα για να δουν αν γίνεται σωστά η τροφοδοσία, αν υπάρχει πρόβλημα εκεί τότε λογικό είναι το μωρό να μην τρέφεται σωστά και να μην παίρνει βάρος. Τις περισσότερες φορές όμως συμβαίνει απλά το μωρό να άργησε να κάνει το άλμα ανάπτυξης και στον επόμενο έλεγχο να έχει το αναμενόμενο βάρος. Ακόμα όμως κι αν δεν πάρει, το σημαντικό είναι να ακολουθεί την καμπύλη ανάπτυξής του, μπορεί απλά το μωράκι σου να είναι μικρόσωμο και να ακολουθεί μια πιο λιποβαρή καμπύλη, ειδικά αν εσύ και ο μπαμπάς είστε κι εσεις μικρόσωμοι. Κάθε μωράκι είναι διαφορετικό, δε σημαίνει πως όλα ανεξαιρέτως ακολουθούν την ίδια καμπύλη. Θα φανεί στην επόμενη μέτρηση, αργεί;

Υπομονή- εύκολο να το λες, το ξέρω- μέχρι να σε ξαναδεί ο γιατρός σου. Ελπίζω είναι όλα καλά και να μην υπάρχει λόγος ανησυχίας. Μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι.

Η επομενη μου μετρηση ειναι σε 2 εβδομαδες. Αλλα την αλλη εβδομαδα θα μου κανει non stress test που με βαζει στο μονιτορ για μιση ωρα και παρακολουθει τους παλμους και τις κινησεις. Η αληθεια ειναι οτι ταλαιπωρουμαι παρα πολυ απο καουρες και η διατροφη μου ειναι λιγο περιορισμενη. Φοβαμαι μηπως το εκανα εγω αυτο και με τρελαινει πιο πολυ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό τ τελευταιο βγαλτο απο τ μυαλο σου. Δεν υπάρχει τετοια περίπτωση. Εδω υπάρχουν κοπελες π επιβαλλεται να χάσουν κιλα στην εγκυμοσυνη. Τ μωρο αυτο π ειναι να τ παρει θα τ παρει.

Ο υπερηχος σε τοσο μικρη βδομάδα ποτε μα ποτε δ πέφτει μεσα. Εδώ στο τελος κ δίνουν μοα αποκλιση +- 10%.

Αν τ μωρο τρεφεται κανονικα κ δ υπαρχει πρόβλημα με τον πλακουντα η τις αρτηρίες τοτε δ υπάρχει κανενα προβλημα. Αυτο πρεπει να τσεκαρει ο γιατρος σου κ αν προβληματιζεται γτ δ εχουν ολοι οι γυναικολογοι εξελιγμένους υπέρηχους ας σρ παραπεμψει σ αυτόν π έκανες την β επιπέδου πχ π κάνουν τετοιες μετρήσεις.

Το βαρος απο μόνο του δ εχει καμια σημασια. Εμενα η μικρη μ γεννηθηκε 2440 39+2. Τωρα ειναι ενος κ ειναι πιο ψηλη κ βαρια απο τ μεσο ορο.

Με τ καλο τ μωρακι σου κ όπως προειπε μια κοπελα παραπάνω μη διαβάζεις στο ιντερνέτ. Καλυτετα αν στεναχωριέσαι να παρεις μια 2η γνωμη απο έναν εμβρυολογο παρα να φορτώνεις τ κεφαλι σου με διαφορες διασπαρτες πληροφορίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ιφιγενεια2332 είπε:

Καλησπερα σε ολους... ηθελα την γνωμη σας σχετικα... ειμαι 28 εβδομαδων εγκυος και στον τελευταιο μου υπερυχο ο γιατρος μου ειπε οτι η μικρουλα μου ειναι περιππυ ενα κιλο ενω επρεπε να ειναι λιγο παραπανω. Ειμαι 42 και η εγκυμοσυνη αυτη ειναι αππτελεσμα εξωσωματικης. Εχω ανησυχησει πολυ.. διαβασα και πολλα στο ιντερνετ που δεν βοηθανε... το εχει περασει καποια? Ευχαριστω

καλησπερα! γεννησα πριν εφτα μηνες ενα αγορακι στις 38 εβδομαδες μονο 2.400 και 46.5 εκατοστα. το βαρος ειναι κατι που διορθωνεται μετα τη γεννηση οποτε μην ανησυχεις.απλα θα καταβαλλεις μια προσπαθεια παραπανω για να βαλει τα κιλα που χρειαζεται.εγω τους πρωτους μηνες τον ταιζα ανα δυο ωρες. τωρα δοξα το θεο ειναι μια χαρα στα κιλα του. να ευχεσαι να ειναι ενα υγιες μωρο και ολα τα αλλα γινονται!

επισης ο υπερηχος δεν πεφτει ποτε μεσα εξολοκληρου.ολα ειναι σχετικα!προσπαθησε να μη βαζεις στο μυαλο σου αρνητικα σεναρια δε βοηθανε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Ιφιγενεια2332 είπε:

Καλησπερα σε ολους... ηθελα την γνωμη σας σχετικα... ειμαι 28 εβδομαδων εγκυος και στον τελευταιο μου υπερυχο ο γιατρος μου ειπε οτι η μικρουλα μου ειναι περιππυ ενα κιλο ενω επρεπε να ειναι λιγο παραπανω. Ειμαι 42 και η εγκυμοσυνη αυτη ειναι αππτελεσμα εξωσωματικης. Εχω ανησυχησει πολυ.. διαβασα και πολλα στο ιντερνετ που δεν βοηθανε... το εχει περασει καποια? Ευχαριστω

Καλησπέρα! Το ίδιο μου είπαν κι εμένα στον υπέρηχο των 28+3 εβδομάδων. Το έμβρυο ζύγιζε 1109 γρ. ενώ θα έπρεπε κατά τις στατιστικές τους και τα λεγόμενα των γιατρών να ζυγίζει 1200-1300 γρ. Η γιατρός έλεγξε πλακούντα, αμνιακό υγρό και ομφάλιο λώρο και ήταν όλα οκ. Μου έβαλαν όμως επαναληπτικό υπέρηχο σε διάστημα 3 εβδομάδων. Με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ, ναι το ξέρω ότι δεν πρέπει αλλά είναι δυστυχώς αναπόφευκτο να μην γκουγκλάρεις είδα ότι στα έμβρυα απλά υπάρχει περίπτωση να καθυστερεί η ανάπτυξη τους ή να βγουν πιο μικρά. Πολύ σημαντικό γενικότερα είναι να τρεφόμαστε σωστά και με καλές πρωτεΐνες καθώς και με ψάρι και ασβέστιο και επίσης να παρακολουθούμε την κινητικότητα του μωρού. Φαντάζομαι παίρνεις τις βιταμίνες σου; τρως καλά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...