Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

αχ δυστυχώς αυτό είναι το κακό με τις επιτροπές. Εγώ είχα πάρει στης Θεσσαλονίκης  για ραντεβού αρχές Ιανουαρίου και μου είπαν να στείλω τα χαρτιά μου τέλη Μαρτίου χωρίς όμως να μου πουν ποτέ θα έχω την απόφαση και όταν πιεσα λίγο μου είπαν ότι κάνει κάνα μήνα οπότε δεν περίμενα τα αγόρασα. Ακόμα δεν θα είχα ξεκινήσει. Αλλά δυστυχώς τα φάρμακα είναι ακριβά.

Σχεδόν το ίδιο πήρα Ιανουαριο μου είπαν μέσα Μαρτίου κ η απόφαση βγήκε 6 Απριλίου.. Και τελικά σε τι φάση είσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Σχεδόν το ίδιο πήρα Ιανουαριο μου είπαν μέσα Μαρτίου κ η απόφαση βγήκε 6 Απριλίου.. Και τελικά σε τι φάση είσαι; 

Έκανα την προσπάθεια πετύχαμε εγκυμοσύνη αλλά δυστυχώς ήταν παλινδρομη και έκανα απόξεση τώρα αναρρωνω. Να βρούμε με κάποιες εξετάσεις τι μπορεί να έφταιξε και σε κάνα δυο μήνες αν όλα πάνε καλά θα κάνω έμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα. Έχω τρεις βλαστοκυστες ακόμα ευτυχώς. Καλή αρχή σου εύχομαι!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Έκανα την προσπάθεια πετύχαμε εγκυμοσύνη αλλά δυστυχώς ήταν παλινδρομη και έκανα απόξεση τώρα αναρρωνω. Να βρούμε με κάποιες εξετάσεις τι μπορεί να έφταιξε και σε κάνα δυο μήνες αν όλα πάνε καλά θα κάνω έμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα. Έχω τρεις βλαστοκυστες ακόμα ευτυχώς. Καλή αρχή σου εύχομαι!!

 

Εύχομαι η επόμενη να είναι κ η τυχερή σου κορίτσι μου!!! Σε ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apol είπε:

Μόλις τώρα μου στείλανε μήνυμα για το εμβόλιο.. Το πολύ σε μια βδομάδα ξεκινάω διέγερση οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω τώρα, βέβαια έχω αγχωθεί περισσότερο να μην κολλήσω πάρα για τη διαδικασία της εξωσωματικής... 😂😂😂 Δηλ ρε κορίτσια να θες να αγιάσεις κ να μην μπορείς!!!! 

Κι εμενα το ιδιο!! Μα ελα ντε!! 🤬😱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η N.Angel είπε:

Δες κ εσυ μηπως μπορεις να κανεις ενα απο τα δυο κ οχι το αστρα...μηπως τωρα οι γυναικες αν αποδειξουν οτι κανουν προσπαθεια με εξωσωματικη να εχουν δικαιωμα να επιλεξουν.. 

Κορίτσια μπαινετε στην πλατφόρμα και κάνετε αλλαγή ραντεβού.  Αν η 2η δόση είναι κοντά, γύρω στις 20 μέρες, τότε είναι το Pfizer. Αν η δευτερη δόση είναι μετά από 2 μήνες περίπου,  τότε είναι αστρα. Εγω το άλλαξα σήμερα πανεύκολα.  Δεν είναι τίποτα η διαδικασία. Επίσης το καταλαβαίνετε από το εμβολιαστικο κέντρο.  Αλλα κάνει το καθένα. Αν όμως σας μπερδεύει η διαδικασία αλλαγής, μπορείτε να πάτε σε ένα φαρμακείο,  να τους πείτε τι θέλετε και θα σας το αλλάξουν εκείνοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μ καλημερα ..επειδη κ μενα θα ναι η πρωτη μ φορα κ χρειαζομαι πολυ καλο εργαστηριο για προεμφυτευτικο εχετε καποια εμπειρια κ το γιατρο που σκεφτομαι να με αναλλαβει ;;θα παω στο γεν....ς με τον Πα...ο ολοι μ λενε οτι εχει κορυφαιο γενετιστη κ εμβρυολογο..σας ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Κοριτσια μ καλημερα ..επειδη κ μενα θα ναι η πρωτη μ φορα κ χρειαζομαι πολυ καλο εργαστηριο για προεμφυτευτικο εχετε καποια εμπειρια κ το γιατρο που σκεφτομαι να με αναλλαβει ;;θα παω στο γεν....ς με τον Πα...ο ολοι μ λενε οτι εχει κορυφαιο γενετιστη κ εμβρυολογο..σας ευχαριστω πολυ

Καλημέρα και σου εύχομαι να πάνε ολα καλα! Και εγώ εκεί εκανα την εξωσωματική. Από ο, τι έχω ακούσει έχει από τα καλύτερα εργαστήρια και από  τους καλύτερους εμβρυολόγους. Τα έμβρυα όμως στέλνονται αλλού για τον προεμφυτευτικό με κέντρο που συνεργάζονται. Πήγα, τους είδα, μιλήσαμε, αλλά δεν προχώρησα τελικά σε προεμφυτευτικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλημέρα και σου εύχομαι να πάνε ολα καλα! Και εγώ εκεί εκανα την εξωσωματική. Από ο, τι έχω ακούσει έχει από τα καλύτερα εργαστήρια και από  τους καλύτερους εμβρυολόγους. Τα έμβρυα όμως στέλνονται αλλού για τον προεμφυτευτικό με κέντρο που συνεργάζονται. Πήγα, τους είδα, μιλήσαμε, αλλά δεν προχώρησα τελικά σε προεμφυτευτικό. 

Εγω δε μπορω να τον αποφυγω λογω γονιδιακης μεταλλαξης..εσεις μεινατε ευχαριστημενη; Ειχατε αποτελεσμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.Τηλεφώνησα κι εγω στο γυναικολόγο μου και τον ρώτησα γιατι μου ήρθε μηνυμα στο τηλέφωνο εχθές να κάνω το εμβόλιο.Μου είπε να μην το κάνω ούτε το άστρα ζένεκα ουτε κανένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Natassou85 είπε:

Εγω δε μπορω να τον αποφυγω λογω γονιδιακης μεταλλαξης..εσεις μεινατε ευχαριστημενη; Ειχατε αποτελεσμα;

Δεν πέτυχε η εξωσωματικη, αλλά έμεινα ευχαριστημένη. Δεν σημαίνει ότι αν δεν πετύχει πρέπει να τα βάζουμε με το κέντρο. Ο γιατρός μου εμπνέει εμπιστοσύνη  παρόλο που βλέπει εκατοντάδες γυναίκες τη μέρα. Και αν και φυσικά δεν σε θυμάται, έχουν καλό σύστημα,  ανοίγει την καρτέλα σου και έχει τα δεδομένα σου ανα πάσα ώρα και στιγμή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.Τηλεφώνησα κι εγω στο γυναικολόγο μου και τον ρώτησα γιατι μου ήρθε μηνυμα στο τηλέφωνο εχθές να κάνω το εμβόλιο.Μου είπε να μην το κάνω ούτε το άστρα ζένεκα ουτε κανένα.

Καλησπέρα! Μήπως μπορείς να μου πεις σε τι φαση είσαι τώρα και γιατί σου ειπε να μην κάνεις κανένα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Zoupaki είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.Τηλεφώνησα κι εγω στο γυναικολόγο μου και τον ρώτησα γιατι μου ήρθε μηνυμα στο τηλέφωνο εχθές να κάνω το εμβόλιο.Μου είπε να μην το κάνω ούτε το άστρα ζένεκα ουτε κανένα.

Εχει βγαλει ανακοινωση χτες η επιτροπή αλλα νομιζω μόνο για το αστραζενεκα.Και μενα ο δικος μου ξεχνα το μου ειπε.Προς το παρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλησπέρα! Μήπως μπορείς να μου πεις σε τι φαση είσαι τώρα και γιατί σου ειπε να μην κάνεις κανένα?

δεν έχω ξεκινήσει ακόμα.Εξωσωματική θα κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Zoupaki είπε:

δεν έχω ξεκινήσει ακόμα.Εξωσωματική θα κάνω.

Με το καλό!!!Θα ερθεις ΝΝΑ τελικα?Βρηκες γιατρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Νικολίνι είπε:

Με το καλό!!!Θα ερθεις ΝΝΑ τελικα?Βρηκες γιατρο?

Ναί!!!Τελικά θα πάω σε αυτόν που μου είπες.Έκλεισα ραντεβού χτές και θα τον δώ.Πήρε ο σύζυγος τελικά σήμερα στην μονάδα του ΝΝΑ και έκλεισε και εκεί αλλά εμείς θα πάμε ιδιωτικά τα ραντεβού.Έψαξα γι αυτόν πολύ καλός φαίνεται.Σ ευχαριστώ πολύ για την εξυπηρέτηση!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Zoupaki είπε:

Ναί!!!Τελικά θα πάω σε αυτόν που μου είπες.Έκλεισα ραντεβού χτές και θα τον δώ.Πήρε ο σύζυγος τελικά σήμερα στην μονάδα του ΝΝΑ και έκλεισε και εκεί αλλά εμείς θα πάμε ιδιωτικά τα ραντεβού.Έψαξα γι αυτόν πολύ καλός φαίνεται.Σ ευχαριστώ πολύ για την εξυπηρέτηση!

 

 

Μπραβο ρε κοριτσαρα μου!Με το καλο και συ!Κοιτα και γω ιδιωτικα τα κανω τα ραντεβου μαζι του γιατι δεν περιμενω ποτε θα μου πουν εκει.Εκει κανει ραντεβου μια μερα για 4 ωρες και οποια προλαβει.Ενω εγω παω ιδιωτικα και εχω πατησει μονο για τα διαδικαστικα και τη χαρτουρα εκει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Δεν πέτυχε η εξωσωματικη, αλλά έμεινα ευχαριστημένη. Δεν σημαίνει ότι αν δεν πετύχει πρέπει να τα βάζουμε με το κέντρο. Ο γιατρός μου εμπνέει εμπιστοσύνη  παρόλο που βλέπει εκατοντάδες γυναίκες τη μέρα. Και αν και φυσικά δεν σε θυμάται, έχουν καλό σύστημα,  ανοίγει την καρτέλα σου και έχει τα δεδομένα σου ανα πάσα ώρα και στιγμή.

Αρα και την επομενη σου προσπαθεια σκεφτεσαι να την κανεις εκει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.. Βγήκαν τα αποτελέσματα από την βιοψια που κάναμε στο εμβρυακι μου και έδειξε Τρισωμια 7. Ο γιατρός μου συστησε την επόμενη φορά να κάνουμε προεμφυτευτικο, τον οποίο ούτως ή άλλως είχα αποφασίσει να κάνω.  Είχε κάποια άλλη ανάλογο αποτέλεσμα και τι της είπε ο γιατρός της? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η FAITH_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. Βγήκαν τα αποτελέσματα από την βιοψια που κάναμε στο εμβρυακι μου και έδειξε Τρισωμια 7. Ο γιατρός μου συστησε την επόμενη φορά να κάνουμε προεμφυτευτικο, τον οποίο ούτως ή άλλως είχα αποφασίσει να κάνω.  Είχε κάποια άλλη ανάλογο αποτέλεσμα και τι της είπε ο γιατρός της? 

Καταρχάς λυπάμαι πολύ...

Ήταν η πρώτη σου αποβολή με χρωμοσωμική; Εμένα στην πρώτη μου αποβολή είχε βρεθεί τρισωμία 15 και θεωρήθηκε τυχαίο γεγονός. 

Επίσης παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η ηλικία. Αν είσαι πχ πάνω από 40, τότε ενδείκνυται ο προεμφυτευτικός γιατί πάνω από τα 40, όπως μου είπε ο γιατρός μου, οι χρωμοσωμικές είναι η νουμερο 1 αιτία των αποβολών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καταρχάς λυπάμαι πολύ...

Ήταν η πρώτη σου αποβολή με χρωμοσωμική; Εμένα στην πρώτη μου αποβολή είχε βρεθεί τρισωμία 15 και θεωρήθηκε τυχαίο γεγονός. 

Επίσης παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η ηλικία. Αν είσαι πχ πάνω από 40, τότε ενδείκνυται ο προεμφυτευτικός γιατί πάνω από τα 40, όπως μου είπε ο γιατρός μου, οι χρωμοσωμικές είναι η νουμερο 1 αιτία των αποβολών. 

Δυστυχώς είχα άλλη μια παλίνδρομη αλλά δεν το είχαν στείλει για βιοψια γιατί θεωρηθηκε τυχαίο γεγονός. Αυτή τη φορά έπρεπε να το ψάξουμε περισσότερο.. Είμαι 40 και ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να έπαιξε ρόλο και η ηλικία αλλά μπορεί να έτυχε κιόλας. Για να βαδισουμε ποιο σίγουρα την επόμενη φορά θα κάνουμε τον προεμφυτευτικο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η FAITH_ είπε:

Δυστυχώς είχα άλλη μια παλίνδρομη αλλά δεν το είχαν στείλει για βιοψια γιατί θεωρηθηκε τυχαίο γεγονός. Αυτή τη φορά έπρεπε να το ψάξουμε περισσότερο.. Είμαι 40 και ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να έπαιξε ρόλο και η ηλικία αλλά μπορεί να έτυχε κιόλας. Για να βαδισουμε ποιο σίγουρα την επόμενη φορά θα κάνουμε τον προεμφυτευτικο. 

Καλά θα το κάνετε! Φαντάζομαι ότι έχετε κάνει καρυότυπο ζεύγους. Όλα καλά να πάνε από εδω και στο εξής σου εύχομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια οσες ο γιατρος σας σας λεει να μην κανετε το εμβολιο πειτε μου σε τι επιχειρηματα το βασιζει...ειναι οι ιδιοι μηπως αρνητες του εμβολιου; Κ δεν λεω για το αστρα λεω για τα αλλα που βγηκε ο οργανισμος υγειας κ τα επετρεψε...Αν κολλησει καποια η ο αντρας σας κορονοιο σας εχουν πει τι επιπτωσεις μπορει να εχει αυτο στην υγεια σας;; Μου φαινεται πολυ τρελο να υπαρχουν δυο ομαδες γιατρων αυτοι που υποστηριζουν κ αυτοι που ειναι καθετοι κιολας!! Εγω οοοοσους γιατρους ρωτησα γυναικολογους, αιματολογο κ καρδιολογο ολοι μου ειπαν να το κανω!! Κ θα αφησω φυσικα ενα διμηνο να περασει κ να ξεκινησω μετα! Οκ οσες ειναι να ξεκινησουν αμεσα την διδικασια κατανοητο να μην το κανουν τωρα, ουτε εγω θα το εκανα αλλα οσες περιμενουν επιτροπη κ εχουν χρονο μπροστα τους δεν μπιρω να καταλαβω γθατι να μην προστατευθουν! Με αυτη τη λογικη κ το εμβολιο της γριπης τα ιδια μπορει να προκαλεσει..κ πολλα αλλα φαρμακα που μπορει να παρουμε κατα καιρους!

Να προσθεσω φυσικα οτι η καθεμια θα ακουσει εννοειται τον γιατρο της!! Απλα μου δημιουργηθηκε αυτη η απορια γιατι ειναι μεγαλο θεμα αυτο κ προκαλει ανασφαλεια οπως κ να το κανουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η N.Angel είπε:

Κοριτσια οσες ο γιατρος σας σας λεει να μην κανετε το εμβολιο πειτε μου σε τι επιχειρηματα το βασιζει...ειναι οι ιδιοι μηπως αρνητες του εμβολιου; Κ δεν λεω για το αστρα λεω για τα αλλα που βγηκε ο οργανισμος υγειας κ τα επετρεψε...Αν κολλησει καποια η ο αντρας σας κορονοιο σας εχουν πει τι επιπτωσεις μπορει να εχει αυτο στην υγεια σας;; Μου φαινεται πολυ τρελο να υπαρχουν δυο ομαδες γιατρων αυτοι που υποστηριζουν κ αυτοι που ειναι καθετοι κιολας!! Εγω οοοοσους γιατρους ρωτησα γυναικολογους, αιματολογο κ καρδιολογο ολοι μου ειπαν να το κανω!! Κ θα αφησω φυσικα ενα διμηνο να περασει κ να ξεκινησω μετα! Οκ οσες ειναι να ξεκινησουν αμεσα την διδικασια κατανοητο να μην το κανουν τωρα, ουτε εγω θα το εκανα αλλα οσες περιμενουν επιτροπη κ εχουν χρονο μπροστα τους δεν μπιρω να καταλαβω γθατι να μην προστατευθουν! Με αυτη τη λογικη κ το εμβολιο της γριπης τα ιδια μπορει να προκαλεσει..κ πολλα αλλα φαρμακα που μπορει να παρουμε κατα καιρους!

Να προσθεσω φυσικα οτι η καθεμια θα ακουσει εννοειται τον γιατρο της!! Απλα μου δημιουργηθηκε αυτη η απορια γιατι ειναι μεγαλο θεμα αυτο κ προκαλει ανασφαλεια οπως κ να το κανουμε..

Οτι και να πουν οι γιατροι αν θες να πας να το κανεις πας και το κανεις και τελειωνεις.Εγω προσωπικα ηθελα και θελω και θα το κανω αλλα μετα την διαδικασια εξωσωματικης.Την ιδια ημερα που μου ειπε να μην το κανω το απογευμα βγηκε η ανακοινωση για το αστρα ζενεκα(οχι για τα αλλα).Τωρα φοβαμαι.Το οτι μου ειπε να μην το κανω,δεν σημαινει με τοσα που εχω ακουσει οτι θα το εκανα.Γιατι εχω θεματα και δεν μπορω να συλλαβω κανονικα και δε θελω να ρισκαρω ουτε την μια στο εκατομυριο για παρενεργειες.Πιστευω οτι ειναι καθαρα επιλογη καθενος μιας και ειναι γνωστο οτι ολα μα ολα προκαλουν καποιας μορφης παρενεργειες.Ολα ομως.Και επειδη ειναι θεμα πιθανοτητων,ηδη η τυχη στη ζωη μου με εκανε υπογονιμη.Το να εισαι υπογονιμη ειναι θεμα πιθανοτητων.Μια κοπελα ανα 23 στην Ελλαδα.Οποτε δε με λες και τυχερη,αρα γιατι να ρισκαρω αλλο.Τελος ξαναλεω οτι θα το κανω οταν τελειωσει ο αγωνας μου,μεχρι τοτε θα λεω οτι το εμβολιο δεν ειναι υποχρεωτικο συμφωνα με το νομο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η N.Angel είπε:

Κοριτσια οσες ο γιατρος σας σας λεει να μην κανετε το εμβολιο πειτε μου σε τι επιχειρηματα το βασιζει...ειναι οι ιδιοι μηπως αρνητες του εμβολιου; Κ δεν λεω για το αστρα λεω για τα αλλα που βγηκε ο οργανισμος υγειας κ τα επετρεψε...Αν κολλησει καποια η ο αντρας σας κορονοιο σας εχουν πει τι επιπτωσεις μπορει να εχει αυτο στην υγεια σας;; Μου φαινεται πολυ τρελο να υπαρχουν δυο ομαδες γιατρων αυτοι που υποστηριζουν κ αυτοι που ειναι καθετοι κιολας!! Εγω οοοοσους γιατρους ρωτησα γυναικολογους, αιματολογο κ καρδιολογο ολοι μου ειπαν να το κανω!! Κ θα αφησω φυσικα ενα διμηνο να περασει κ να ξεκινησω μετα! Οκ οσες ειναι να ξεκινησουν αμεσα την διδικασια κατανοητο να μην το κανουν τωρα, ουτε εγω θα το εκανα αλλα οσες περιμενουν επιτροπη κ εχουν χρονο μπροστα τους δεν μπιρω να καταλαβω γθατι να μην προστατευθουν! Με αυτη τη λογικη κ το εμβολιο της γριπης τα ιδια μπορει να προκαλεσει..κ πολλα αλλα φαρμακα που μπορει να παρουμε κατα καιρους!

Να προσθεσω φυσικα οτι η καθεμια θα ακουσει εννοειται τον γιατρο της!! Απλα μου δημιουργηθηκε αυτη η απορια γιατι ειναι μεγαλο θεμα αυτο κ προκαλει ανασφαλεια οπως κ να το κανουμε..

Νομίζω πως σε αφήνουν να το κάνεις γιατί έχεις χρόνο μπροστά σου και γιατί δεν είναι το άστρα. Εμένα αρνητής δεν είναι σίγουρα είναι υπέρ καθώς και στη μία φίλη μου που δεν είναι έγκυος ούτε και προσπαθεί προς το παρόν της είπε να το κάνει κανονικότατα. Και εννοείται ότι και το να κολλήσει καποιος είναι θέμα, για μας δεν ξέρω αλλά επειδή το θέμα του σπέρματος το ψάξαμε πολύ σε τρεις ουρολόγους και οι τρεις είπαν ότι ακόμα και ένας απλός πυρετός επηρεάζει το σπέρμα μερικές φορές πολύ μάλιστα. Ξέρεις τι άγχος είχα μέχρι να βγει το τεστ που μου έκαναν πριν την ωοληψια γιατί μου είχαν πει ότι αν βγω θετική ακυρώνεται όλη η διαδικασία? Δεν γίνεται να ζούμε για πάντα έτσι..γι αυτό πιστεύω σε όσους μπορούν το επιτρέπουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Νομίζω πως σε αφήνουν να το κάνεις γιατί έχεις χρόνο μπροστά σου και γιατί δεν είναι το άστρα. Εμένα αρνητής δεν είναι σίγουρα είναι υπέρ καθώς και στη μία φίλη μου που δεν είναι έγκυος ούτε και προσπαθεί προς το παρόν της είπε να το κάνει κανονικότατα. Και εννοείται ότι και το να κολλήσει καποιος είναι θέμα, για μας δεν ξέρω αλλά επειδή το θέμα του σπέρματος το ψάξαμε πολύ σε τρεις ουρολόγους και οι τρεις είπαν ότι ακόμα και ένας απλός πυρετός επηρεάζει το σπέρμα μερικές φορές πολύ μάλιστα. Ξέρεις τι άγχος είχα μέχρι να βγει το τεστ που μου έκαναν πριν την ωοληψια γιατί μου είχαν πει ότι αν βγω θετική ακυρώνεται όλη η διαδικασία? Δεν γίνεται να ζούμε για πάντα έτσι..γι αυτό πιστεύω σε όσους μπορούν το επιτρέπουν.

Σε καταλαβαινω! Γι αυτο ρωταω τι επιχειρηματα δινουν στο να μην το κανει κανεις..Εμενα ο γυναικολογος μου ειπε ξεκαθαρα να το κανω κ να κανω προσπαθεια μετα απο 3 μηνες..Εγω εχω ετσι κ αλλιως αυτο τον χρονο να περιμενω οποτε κ γι αυτο θα το κανω, ειναι κ η δουλεια μου με παιδακια οποτε αυξανεται ο κινδυνος...

Δεν λεω να το κανεις κ μετα κατευθειαν να ξεκινησεις προσπαθεια. Απλα νομιζω  λενε καλου κακου μην το κανεις για να εισαι σιγουρη, δεν το στηριζουν με αλλο τροπο. Ποσο μαλλον αυτο που λες οτι ενας απλος πυρετος μπορει να προκαλεσει θεματα...Δεν ξερω τι να πω...θα πω ο Θεος βοηθος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...