Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χριστουγεννιάτικα μωράκια 2020!!!!


Recommended Posts

στις Just now, ο/η Maroulli είπε:

28 /12 εχω τελευταία ημερομηνία εδώ στο νησί δεν έχω τη δυνατότητα για τέτοια μαθήματα δυστυχώς...

Αχ ναι σωστά.. Βρε κορίτσι μου.. Μου το είχες ξανά πει.. Συγνώμη... Κ σ είχα πει ότι θ σ τ στείλω... Θα πάω την Τετάρτη ... Και τέλος.. Θα τον πείσω... Να προετοιμαστουμε επιτέλους 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Λουλακι είπε:

Χαχαχαχ.. Θα σ κάνουν λίγα αλλά... Όταν γεννήσεις?? Θα σ κάνουν ολααα.. Σχεδόν... Τα φαρδιά τουλαχιστον??.. Εμένα το αφεντικό μου μ έκανε μια μαλάκια συγνώμη για τ λέξη κ ολας... Αλλά τν 0ηγα στην επιθεώρηση... Κ έχω 18 ραντεβού μ αυτήν κ μ τ συνήγορο.. Δεν το παιρνεις αν είσαι θεωριτικα άνεργος και έχεις τα ένσημα? Πριν γεννηθεί θα τα στρώσω καλέ... Καλά στ δωμάτιο έλεγα να βάλω ένα σαν πατακι γιατί με την κούνια και το κρεβάτι κλείνει σχεδόν το μισό δωμάτιο αν βάλεις κ τν συρταριερα αλλαξιερα.. Λίγο κενό πλακάκι... Απλά γιατί δεν κάνει ν στρώσεις?? Εγώ είμαι κρυουλιαραααα???

Γιατί έχει μικρόβια. Κ δεν επιτρέπονται. Προκαλεί δυσφορία στα παιδιά, κ άσθμα κτλ.... Επίδομα ικα ναι θα το πάρεις κανονικά 56 μέρες πριν... Κ λοχειας:63 μέρες μετά. Κ σου βγάζουν εκείνοι το ποσό που θα πάρεις.... Αν είσαι άνεργη πάλι δνε πειράζει!!!!. ? Όσο για τα ρούχα μετά αν θα θηλάζω δεν θα βολεύουν...... Οπότε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Λουλακι είπε:

Αχ ναι σωστά.. Βρε κορίτσι μου.. Μου το είχες ξανά πει.. Συγνώμη... Κ σ είχα πει ότι θ σ τ στείλω... Θα πάω την Τετάρτη ... Και τέλος.. Θα τον πείσω... Να προετοιμαστουμε επιτέλους 

Ναι ναι για να ξέρουμε τι να πάρουμε ακριβώς!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Γιατί έχει μικρόβια. Κ δεν επιτρέπονται. Προκαλεί δυσφορία στα παιδιά, κ άσθμα κτλ.... Επίδομα ικα ναι θα το πάρεις κανονικά 56 μέρες πριν... Κ λοχειας:63 μέρες μετά. Κ σου βγάζουν εκείνοι το ποσό που θα πάρεις.... Αν είσαι άνεργη πάλι δνε πειράζει!!!!. ? Όσο για τα ρούχα μετά αν θα θηλάζω δεν θα βολεύουν...... Οπότε ?

Αχ τν θηλασμο τον ξέχασα... ?? Κατάλαβα απλά χάνω τ επίδομα του οαεδ... ??... Θα πάρω τηλ και στ ικα για μικρολεπτομερειες... Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου...❤️❤️❤️ Όσο για τα χάλια ε με πόνεσε λίγο η καρδούλα μ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Maroulli είπε:

Ναι ναι για να ξέρουμε τι να πάρουμε ακριβώς!!!!

Από ότι ακουσα πάντως και διάβασα θέλει πολλά.. Τωρα θα μάθουμε τ ισχύει και τι όχι την Τρίτη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Λουλακι είπε:

Αχ τν θηλασμο τον ξέχασα... ?? Κατάλαβα απλά χάνω τ επίδομα του οαεδ... ??... Θα πάρω τηλ και στ ικα για μικρολεπτομερειες... Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου...❤️❤️❤️ Όσο για τα χάλια ε με πόνεσε λίγο η καρδούλα μ... 

Ναι με τον οαεδ πρέπει όταν ξεκινήσει η άδεια κύησης να έχεις ενεργή σύμβαση.... Κ εγώ είμαι αναπληρώτρια κ φοβόμουν ότι δε θα με πάρουν νωρίς. Αλλά τελικά ξεκίνησα.. Οπότε λογικά θα το δικαιούμαι!!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

Ναι ναι για να ξέρουμε τι να πάρουμε ακριβώς!!!!

Στο δημόσιο πάτε πολλά ρούχα δυστυχώς... Μια βαλίτσα του μωρού κ μια για τη μαμά....... Εγώ ψιλό φτιάχνω ένα μικρό βαλιτσάκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Ναι με τον οαεδ πρέπει όταν ξεκινήσει η άδεια κύησης να έχεις ενεργή σύμβαση.... Κ εγώ είμαι αναπληρώτρια κ φοβόμουν ότι δε θα με πάρουν νωρίς. Αλλά τελικά ξεκίνησα.. Οπότε λογικά θα το δικαιούμαι!!!! ?

Μπράβο κορίτσι μ χαίρομαι για σένα... Ειλικρινά... Λυπάμαι για εμένα γτ θα πρέπει να βγω από νωρίς στη δουλεια??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Στο δημόσιο πάτε πολλά ρούχα δυστυχώς... Μια βαλίτσα του μωρού κ μια για τη μαμά....... Εγώ ψιλό φτιάχνω ένα μικρό βαλιτσάκι! 

Γιατί καλέ πολλά ρούχα για το μωρό στο δημόσιο;; Ή αδερφή μου που γέννησε στο δημόσιο μόνο τα ρούχα εξόδου του μωρού είχε πάρει και ένα κουβερτακι αγκαλιάς.. τα ντυνανε με δικά τους ρούχα.. 

 Εγώ τη Δευτέρα ξεκινάω yoga για εγκύους και τώρα που το είπατε πρέπει να συνεννοηθώ με τη μαια του γιατρού ποτέ θα κάνουμε μαθήματα ανώδυνου τοκετού.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mantarini είπε:

Γιατί καλέ πολλά ρούχα για το μωρό στο δημόσιο;; Ή αδερφή μου που γέννησε στο δημόσιο μόνο τα ρούχα εξόδου του μωρού είχε πάρει και ένα κουβερτακι αγκαλιάς.. τα ντυνανε με δικά τους ρούχα.. 

Κ εγω τ ίδιο διάβασα και άκουσα.. Ότι ουσιαστικά θέλει το μισό σου σπίτι.. Τώρα αλήθεια ψέμα θα δούμε σύντομα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα εγκυουλες!

εμεις έχουμε λίγη ταλαιπωρία αυτές τις μέρες! 1150 η Μπέμπα μας (μεγαλουτσικη) και εγώ αυστηρή διατροφή 

ευτυχως με το σχολείο που πάω την μικρή είμαι λίγο πιο χαλαρή ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η netspirit είπε:

Καλησπέρα εγκυουλες!

εμεις έχουμε λίγη ταλαιπωρία αυτές τις μέρες! 1150 η Μπέμπα μας (μεγαλουτσικη) και εγώ αυστηρή διατροφή 

ευτυχως με το σχολείο που πάω την μικρή είμαι λίγο πιο χαλαρή ....

Καλησπέρα κορίτσι μου... Διατροφή γιατί καλέ?? Με τ καλό τ κοριτσάκι σ και καλή σχολική χρονιά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Στο δημόσιο πάτε πολλά ρούχα δυστυχώς... Μια βαλίτσα του μωρού κ μια για τη μαμά....... Εγώ ψιλό φτιάχνω ένα μικρό βαλιτσάκι! 

 

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Λουλακι είπε:

Κ εγω τ ίδιο διάβασα και άκουσα.. Ότι ουσιαστικά θέλει το μισό σου σπίτι.. Τώρα αλήθεια ψέμα θα δούμε σύντομα.. 

Όχι βρε κοριτσια! Τι λέτε το μισό σπίτι, κατ αρχήν στο δημόσιο που γέννησα εγώ πριν ενάμιση χρόνο και ήθελε ρούχα είχα δυο μικρές βαλιτσουλες μια για την κάθε μια μας και τώρα θέλουν μόνο ρούχα εξόδου πάνες κ πετσέτες για το μωρό 

ρωτηστε και μην σας ποιανει πανικός, 3 μέρες πρώτα ο θεός δεν θες τρέλα πραγματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mantarini είπε:

Γιατί καλέ πολλά ρούχα για το μωρό στο δημόσιο;; Ή αδερφή μου που γέννησε στο δημόσιο μόνο τα ρούχα εξόδου του μωρού είχε πάρει και ένα κουβερτακι αγκαλιάς.. τα ντυνανε με δικά τους ρούχα.. 

 Εγώ τη Δευτέρα ξεκινάω yoga για εγκύους και τώρα που το είπατε πρέπει να συνεννοηθώ με τη μαια του γιατρού ποτέ θα κάνουμε μαθήματα ανώδυνου τοκετού.. 

Στα δημόσια εδώ εννοείται δνε δίνουν τίποτα...... Μόνο στα ιδιωτικά το ρούχο εξόδου κ ένα κουβερτακι γιατί θα κάνει κρύο. Κ μια πάνα πάνω στο καρεκλάκι αυγό στο αμάξι θα χω. Αυτά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Λουλακι είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου... Διατροφή γιατί καλέ?? Με τ καλό τ κοριτσάκι σ και καλή σχολική χρονιά... 

Καλησπέρα κορίτσι μ και εσένα ,

διοτι δυστυχώς έχω περισσότερο αμνιακό υγρό λόγω του Ζαχαρού που ανέβασα λίγο κ πρέπει να προσέχουμε πολύ....

ναι η μικρή ξεκίνησε βρεφονηπιακό ως ότου γεννήσω κι ευτυχώς της αρέσει πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Starrr είπε:

Στα δημόσια εδώ εννοείται δνε δίνουν τίποτα...... Μόνο στα ιδιωτικά το ρούχο εξόδου κ ένα κουβερτακι γιατί θα κάνει κρύο. Κ μια πάνα πάνω στο καρεκλάκι αυγό στο αμάξι θα χω. Αυτά. 

Έλα να γεννήσεις έδω στο δικό μας μιευτηριο ???

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η netspirit είπε:

 

Όχι βρε κοριτσια! Τι λέτε το μισό σπίτι, κατ αρχήν στο δημόσιο που γέννησα εγώ πριν ενάμιση χρόνο και ήθελε ρούχα είχα δυο μικρές βαλιτσουλες μια για την κάθε μια μας και τώρα θέλουν μόνο ρούχα εξόδου πάνες κ πετσέτες για το μωρό 

ρωτηστε και μην σας ποιανει πανικός, 3 μέρες πρώτα ο θεός δεν θες τρέλα πραγματα

Μπορει να είναι και έτσι... Μακάρι δηλαδή... Θα πάω εγώ Τετάρτη κ βλέπουμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η netspirit είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μ και εσένα ,

διοτι δυστυχώς έχω περισσότερο αμνιακό υγρό λόγω του Ζαχαρού που ανέβασα λίγο κ πρέπει να προσέχουμε πολύ....

ναι η μικρή ξεκίνησε βρεφονηπιακό ως ότου γεννήσω κι ευτυχώς της αρέσει πολυ

Αχχχ κατάλαβα... Εντάξει τουλάχιστον με λίγη προσοχή όλα θα κυλήσουν ομαλά... Να προσέχεις κοπέλα μ.. Ακολούθησε τις οδηγίες τ γιατρού σ κ όλα καλά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσουρες !!!!Τι κάνετε??Εγώ καλά και η μπέμπα μου !!!με κλωτσάει και είναι ένα θαύμα όλα αυτά που ζούμε !!καθόμουν και τα σκεφτόμουν τελικά είναι ωραία περίοδος άσχετα αν ε χουμε τα άγχη μας ..???μαρεσει πολύ που ξεκινάει το φθινόπωρο και άντε να  χειμωνιασεινα στολίσουμε κιόλας!!!!??????τα δικά μου νέα ??? Μετα απο ψωνια σε μαγαζια και σουπερ με επιασαν πονακια περιοδου και απο κατω το ειπα στο γιατρο πηγα σημερα πρωι να ελεγξει τον τραχηλο ολα καλα 3,4 .Μου αύξησε 1 μαγνήσιο επιπλέον τη μερα .συζητήσαμε για την καισαρική 37 η 38η με το καλό δηλαδή τέλος Νοεμβρίου στις καισαρικές δεν αφήνουν μέχρι τέλος για τη μήτρα.πηγα σήμερα από Λητώ βρήκαμε στρώμα  της media με κοκοφοινικα πολυ ωραιο και μάρσιπο μας ενημέρωσαν για τη λίστα δώρου!!καλό μου ακούστηκε δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο αξίζει τον κόπο!απο αυριο ξεκινά με τη γενική στο σπίτι ώστε σιγα σιγα να έρχονται τα πράγματα ..ειδα και για ρόμπα στο Λητώ την είχε μόνο σε λευκό χρώμα και δεν μ'άρεσε .... @Starrr για τα χαλια που λες πρώτη φορά το ακούω...

23/9εχουμε το κανονικό μας ραντεβού...σημερα πήγαμε σφήνα ..κατασταλλαξαμε και για την φυλαξηβλαστοκυταρρων. 

 

@netspirit υπομονη κοπελα μου κανε τις μετρήσεις σου και όλα θα πάνε καλά ..???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η netspirit είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μ και εσένα ,

διοτι δυστυχώς έχω περισσότερο αμνιακό υγρό λόγω του Ζαχαρού που ανέβασα λίγο κ πρέπει να προσέχουμε πολύ....

ναι η μικρή ξεκίνησε βρεφονηπιακό ως ότου γεννήσω κι ευτυχώς της αρέσει πολυ

αχχ αυτή την καμπύλη πως μ έχει αγχωσει για το αποτέλεσμα... Η κουμπάρα μου μετριοταν όλη την ώρα και έκανε αυστηρή διατροφή από διατροφολόγο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Γεια σας κοριτσουρες !!!!Τι κάνετε??Εγώ καλά και η μπέμπα μου !!!με κλωτσάει και είναι ένα θαύμα όλα αυτά που ζούμε !!καθόμουν και τα σκεφτόμουν τελικά είναι ωραία περίοδος άσχετα αν ε χουμε τα άγχη μας ..???μαρεσει πολύ που ξεκινάει το φθινόπωρο και άντε να  χειμωνιασεινα στολίσουμε κιόλας!!!!??????τα δικά μου νέα ??? Μετα απο ψωνια σε μαγαζια και σουπερ με επιασαν πονακια περιοδου και απο κατω το ειπα στο γιατρο πηγα σημερα πρωι να ελεγξει τον τραχηλο ολα καλα 3,4 .Μου αύξησε 1 μαγνήσιο επιπλέον τη μερα .συζητήσαμε για την καισαρική 37 η 38η με το καλό δηλαδή τέλος Νοεμβρίου στις καισαρικές δεν αφήνουν μέχρι τέλος για τη μήτρα.πηγα σήμερα από Λητώ βρήκαμε στρώμα  της media με κοκοφοινικα πολυ ωραιο και μάρσιπο μας ενημέρωσαν για τη λίστα δώρου!!καλό μου ακούστηκε δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο αξίζει τον κόπο!απο αυριο ξεκινά με τη γενική στο σπίτι ώστε σιγα σιγα να έρχονται τα πράγματα ..ειδα και για ρόμπα στο Λητώ την είχε μόνο σε λευκό χρώμα και δεν μ'άρεσε .... @Starrr για τα χαλια που λες πρώτη φορά το ακούω...

23/9εχουμε το κανονικό μας ραντεβού...σημερα πήγαμε σφήνα ..

χαχαχα δεν είμαι η μόνη που ανυπομωνω να στόλισω... χαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Γεια σας κοριτσουρες !!!!Τι κάνετε??Εγώ καλά και η μπέμπα μου !!!με κλωτσάει και είναι ένα θαύμα όλα αυτά που ζούμε !!καθόμουν και τα σκεφτόμουν τελικά είναι ωραία περίοδος άσχετα αν ε χουμε τα άγχη μας ..???μαρεσει πολύ που ξεκινάει το φθινόπωρο και άντε να  χειμωνιασεινα στολίσουμε κιόλας!!!!??????τα δικά μου νέα ??? Μετα απο ψωνια σε μαγαζια και σουπερ με επιασαν πονακια περιοδου και απο κατω το ειπα στο γιατρο πηγα σημερα πρωι να ελεγξει τον τραχηλο ολα καλα 3,4 .Μου αύξησε 1 μαγνήσιο επιπλέον τη μερα .συζητήσαμε για την καισαρική 37 η 38η με το καλό δηλαδή τέλος Νοεμβρίου στις καισαρικές δεν αφήνουν μέχρι τέλος για τη μήτρα.πηγα σήμερα από Λητώ βρήκαμε στρώμα  της media με κοκοφοινικα πολυ ωραιο και μάρσιπο μας ενημέρωσαν για τη λίστα δώρου!!καλό μου ακούστηκε δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο αξίζει τον κόπο!απο αυριο ξεκινά με τη γενική στο σπίτι ώστε σιγα σιγα να έρχονται τα πράγματα ..ειδα και για ρόμπα στο Λητώ την είχε μόνο σε λευκό χρώμα και δεν μ'άρεσε .... @Starrr για τα χαλια που λες πρώτη φορά το ακούω...

23/9εχουμε το κανονικό μας ραντεβού...σημερα πήγαμε σφήνα ..κατασταλλαξαμε και για την φυλαξηβλαστοκυταρρων. 

 

@netspirit υπομονη κοπελα μου κανε τις μετρήσεις σου και όλα θα πάνε καλά ..???

Αντε τέλεια με το καλό. Μην κουράζεσαι. Κ εγώ φουλ συσπάσεις είμαι. Κ ξανά ξεκίνησα προγεστερόνη!!!!!. Αύριο έχω καθιερωμένο ραντεβού.... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

 

23/9εχουμε το κανονικό μας ραντεβού...σημερα πήγαμε σφήνα ..κατασταλλαξαμε και για την φυλαξηβλαστοκυταρρων. 

 

@netspirit υπομονη κοπελα μου κανε τις μετρήσεις σου και όλα θα πάνε καλά ..???

Που καταλήξατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν κορίτσια για αυτές που θέλουν να βγουν σε άδεια, μια μικρή βοήθεια:

Το πιο σημαντικό χαρτί είναι το χαρτάκι απο τον γυναικολόγο που γράφει την ΠΗΤ (πιθανη ημερομηνία τοκετου) βασισμένη στην ΤΕΡ (τελευταία έμμηνο ρύση) . Αυτό πάρτε το από τον γυναικολόγο σας όποτε θέλετε και κρατήστε το μέχρι να πάτε στο ΙΚΑ να σας δώσουν την πρώτη άδεια. Στο ΙΚΑ θα σας κρατησουν το πρωτοτυπο. 

ΒΑΣΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΠΑΝΤΟΥ:

>  Φωτοτυπια ταυτότητας & ταυτότητα 

>  Βιβλιαριο υγείας 

> Χαρτί με το ΑΜΚΑ  - το βρισκεις απο εδω https://www.amka.gr/AMKAGR/

> Χαρτί με το ΑΦΜ  (χρειάζονται επισημο χαρτι), μπορειτε και εφορια να πατε κ να σας δωσουν ενα χαρτι με τα βασικα σας στοιχεια

> Χαρτι λογαριασμου ΔΕΚΚΟ ως αποδειξη κατοικιας

> Χαρτί απο την τράπεζά σας που γράφει το BIC & IBAN εκει οπου θα σας βαζουν τα χρηματα απο ΙΚΑ κ ΟΑΕΔ. Ή την φωτοτυπια της σελιδας του βιβλιαριου τραπεζης  που τα γραφει αυτα τα στοιχεια.  Ο ΟΑΕΔ θέλει μονο ΕΘΝΙΚΗ δεν ξερω γιατι, νομίζω δεν δέχονται άλλη τράπεζα.

> Χαρτι απο εργοδοτη (σας δινει η καθε υπηρεσια, το δίνετε στο γραφειο, το συμπληρωνουν, ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ αν ειναι οι ημερομηνιες σωστες -  και το επιστρεφετε συμπληρωμενο στον φορεα)

> Ληξιαρχική πράξη γέννησης μωρου (για 2ο, 3ο, 4ο επίδομα)

> Ληξιαρχικη πράξη γάμου (απο την γέννηση και μετά).

 

Οι άδειες είναι οι εξής:

 

  1.  ΕΠΙΔΟΜΑ/ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ (ΙΚΑ) - πληρωμένη άδεια για 56 ημερολογιακές μέρες πριν τον τοκετό
  2. ΕΠΙΔΟΜΑ/ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ (ΙΚΑ) - πληρωμένη άδεια για 63 ημερολογιακές μέρες μετά τον τοκετό. Δες εδώ: https://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/toketou.pdf
  3. ΕΙΔΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ (ΟΑΕΔ) - 6 μήνες μετά την τελευταία μέρα της άδειας λοχείας. Δες εδω: http://www.oaed.gr/eidike-paroche-prostasias-tes-metrotetas
  4. ΑΔΕΙΑ μειωμένου ωραρίου στην δουλεια - ή την παίρνεις μαζεμένη μετά την άδεια του ΟΑΕΔ και λείπεις κανα μηνα ακόμα απο δουλειά, ή την παίρνεις καθημερινά και φεύγεις 1 ή 2 ώρες νωρίτερα απο την δουλειά κάθε μέρα για ένα χρόνο, ή παίρνεις μία μέρα την εβδομάδα off για ένα χρόνο.

Για την πρώτη άδεια πρέπει να πάς 56 μέρες πρίν την ΠΗΤ στο ΙΚΑ να ζητησεις την βεβαιωση για τον εργοδοτη και μετα να την επιστρεψεις συμπληρωμενο (απο εργοδοτη και εσενα, εχει τρια σκελη) στο ΙΚΑ, για να στο υπογράψουν και απο ΙΚΑ (αυτο θελει να κλεισεις ραντεβου εκ των προτέρων για να πετυχεις γυναικολογο εκει κ να στο υπογραψει κ να εχεις κ το χαρτι σου του γυναικολογου σου με την ΠΗΤ!), και να το καταθεσεις στο ΙΚΑ με το βιβλιάριο υγείας σου, ταυτοτητα, το χαρτι του γιατρου σου με την ΠΗΤ και να σου βγάλουν το επισημο χαρτι της αδειας. 'Οταν γεννήσεις θα γίνει επαναπροσδιορισμός και διόρθωση των ημερομηνιών απο το ΙΚΑ. Στην πρώτη άδεια ΙΚΑ &  στην αδεια του ΟΑΕΔ πρέπει να ζητήσεις πρώτα το χαρτί απο τον κάθε φορέα για τον εργοδότη να το πας να στο συμπληρώσει η δουλεια σου και να το πας πισω στο ΙΚΑ/ΟΑΕΔ συμπληρωμενο, υπογεγραμμενο, σφραγισμενο, με ο,τι άλλο χρειάζεται για να σου δωσουν μετα το  χαρτι με την αδεια. 

Οταν γεννήσεις ολα τα γραφειοκρατικα για το μωρο και την επομενη αδεια θα τα κάνει αναγκαστικά ο άντρας σας. Μην ξεχασετε να εχετε λοιπον προσφατη (δηλαδη να την εχετε παρει απο ΚΕΠ μεσα στο τελευταιο 6μηνο απο τη χρηση της) ληξιαρχικη πραξη γαμου μαζι σας. Δηλαδή αναγκαστικα ο άντρας θα πάρει το εξιτήριο και το χαρτι απο το νοσοκομειο που θα αποδεικνυει τον τοκετο οταν βγειτε, θα πάει ληξιαρχείο να δηλώσει το παιδί αμεσα, θα το δηλώσει στην οικογενειακή μερίδα σας σε ενα ΚΕΠ, και θα πάει και στο ΙΚΑ με το χαρτί του τοκετου να πάρει την άδεια λοχείας σου (με διορθωμένες ημερομηνίες) και να βγάλει και στο μωρό Νο ΑΜΚΑ και ΑΜΑ . Α νομιζω και εφορια πρεπει να παει να το δηλωσει μετα για να μην παιξει προστιμο - δεν ειμαι σιγουρη γι αυτο.

 

Οταν τελειώσει και αυτή η άδεια (λοχειας) τοτε πετάγεσαι στον ΟΑΕΔ και συμπληρώνεις την φόρμα για την επόμενη άδεια και να δώσεις το χαρτί απο ΙΚΑ της προηγούμενης άδειας. Το ΙΚΑ κ ο ΟΑΕΔ σου δινουν χαρτια που πρεπει να καταθεσεις στον εργοδοτη. Κανε κ εσυ το μετρημα παντως μην κανει κανα λαθος κανας αχρηστος με τις μερες ..

Οικονομικά, οι 2 πρώτες άδειες είναι μια χαρά, δηλαδή παίρνεις τα 2/3 περίπου του μισθού σου κ μετά νομίζω ο,τι δεν πήρες το παίρνεις απο ΟΑΕΔ καποια στιγμη. Στην 6 μηνη άδεια σου δίνουν 570 ευρώ.

Επίσης σκέψου οτι πχ οταν πας πισω στη δουλεια δεν θα χεις κάποιο δωρο επειδη δεν θα έχεις δουλέψει τον πρηγούμενο χρόνο - αλλά κάτι θα μπεί απο ΟΑΕΔ αντι του φουλ δωρου.

 

ΣΟΣ 1 - Χαρτι εργοδοτη. Στην 1η άδεια του ΙΚΑ πρέπει να παρεις  το χαρτι για τον εργοδοτη, να το συμπληρωσει και υπογραψει & σφραγισει ο εργοδοτης και εσυ, και να κλείσεις ένα ραντεβού με γιατρο του ΙΚΑ για να σου υπογράψει και ο γιατρός του ΙΚΑ το χαρτι σου, και τοτε να πας να το καταθεσεις το χαρτι μαζι με το σημειωμα με την ΠΗΤ στο ταμειο (μητρώου? αν θυμαμαι καλα) με βιβλιαριο κ ταυτοτητα. Αν δεν εχει αλλαξει κατι δηλαδη. Οποτε οταν πας /παρεις τηλ στο ΙΚΑ ξεκαθαρισε αν πρεπει πρωτα να υπογραψει ο εργοδοτης ή ο γιατρος του ΙΚΑ την βεβαιωση και κανονισε ραντεβου στο ΙΚΑ. 

 

Ελπίζω να σας κατατόπισα, εμένα μου τα έστειλε μια φίλη που τα έχει κάνει!! Καλή μας υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mantarini είπε:

χαχαχα δεν είμαι η μόνη που ανυπομωνω να στόλισω... χαχαχα 

Όχι βέβαια !!!!αγαπάμε Τα Χριστούγεννα !!!!??????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...