Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χριστουγεννιάτικα μωράκια 2020!!!!


Recommended Posts

στις πριν 7 ώρες, ο/η Angie1106 είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια μου! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Θα ήθελα να ρωτήσω αν έκοψε σε καμία σας ο γιατρός το φολικό οξύ μετά το πρώτο τρίμηνο ?

Καλημέρα κορίτσι,εμένα μου είπε να το σταματήσω όταν πήγα στα μέσα στη 13ης εβδομάδας και να ξεκινήσω το pregnacare,μου λέει και να θέλω να το συνεχίσω βέβαια δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά εγώ παίρνω το άλλο μόνο γιατί περιέχει κι αυτό φυλλικό οξύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η Angie1106 είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια μου! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Θα ήθελα να ρωτήσω αν έκοψε σε καμία σας ο γιατρός το φολικό οξύ μετά το πρώτο τρίμηνο ?

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!!!όλα καλά Εσύ?????σε έμενα δεν το έκοψε !!!εσένα????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η netspirit είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!!

@despoina46 η ώρα η καλή κορίτσι μου!

Απολαυσε τη μέρα που είναι για εσένα και τον άνδρα σου μόνο!

τρωγομαστε να περάσουν όλοι καλά κ στο τέλος ξεχνάμε εμάς στο γάμο μας!!!

ολα καλά θα πάνε και θα είσαι μια κουκλα!!!

@Μπεμπελουκα μου παρε και κανένα πιο μεγάλο!!! Σε λίγο καιρό θα σε ενοχλεί και αυτό να μου το θυμηθείς!!!

Κοριτσια μου σιγά σιγά θα αρχίσουμε να νιώθουμε τα πλασματάκια μας όποτε αρχίζει μια νέα περίοδος στο ταξίδι μας αυτό :)

εδω κ δυο μέρες την νιώθω κ εγώ που και που, αποτέλεσμα το βράδυ καμία ωριτσα χαϊδεύω την κοιλιά μ κ την περιμένω... είναι από τα πιο όμορφα πράγματα της εγκυμοσύνης μας όποτε απολαύστε το :)

καλο Σαββατοκύριακο και καλές κλωτσιές!!!! ??

@netspirit χαχχαχ είμαι η μόνη που ακόμη δεν έχω νιώσει κλωτσιά μόνο λίγα φτερουγίσματα που και που τι να πω !!!Εσύ είσαι και έμπειρη μπροστά μας!!!!!!πως το Έχει πάρει η μικρή σου?πήρα 2 νούμερα μεγαλύτερο!!!Αλλά όχι θηλασμού.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Angie1106 είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια μου! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Θα ήθελα να ρωτήσω αν έκοψε σε καμία σας ο γιατρός το φολικό οξύ μετά το πρώτο τρίμηνο ?

Καλημέρα κοπέλα μου εγώ πλέον το παίρνω μέσα από σίδηροτο gynotradiferon.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου!!!!όλα καλά Εσύ?????σε έμενα δεν το έκοψε !!!εσένα????

Εγώ πήγα την Πέμπτη που ήμουν 17+5 και δεν μου το ξαναέγραψε! Μου είπε ότι δεν το χρειάζομαι πια... αλλά δεν παίρνω κάτι που να έχει και φολικό οξύ μαζί όπως έχω ακούσει πολλά κορίτσια! Μου έγραψε μόνο τον σίδηρο που έπαιρνα (δεν έχει φολικό οξύ) και το ασβέστιο! Προβλιματίστηκα λίγο και σκέφτομαι μήπως πάω στο νοσοκομείο να μου το γράψουν! Έτσι καλλιώς βιταμίνη είναι δεν νομίζω να κάνει κακό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Angie1106 είπε:

Εγώ πήγα την Πέμπτη που ήμουν 17+5 και δεν μου το ξαναέγραψε! Μου είπε ότι δεν το χρειάζομαι πια... αλλά δεν παίρνω κάτι που να έχει και φολικό οξύ μαζί όπως έχω ακούσει πολλά κορίτσια! Μου έγραψε μόνο τον σίδηρο που έπαιρνα (δεν έχει φολικό οξύ) και το ασβέστιο! Προβλιματίστηκα λίγο και σκέφτομαι μήπως πάω στο νοσοκομείο να μου το γράψουν! Έτσι καλλιώς βιταμίνη είναι δεν νομίζω να κάνει κακό

Το φυλλικό οξύ από αυτά που έχω διαβάσει το δίνουν στο πρώτο τρίμηνο γιατί βοηθάει στο σχηματισμό των οστών,στη σπονδυλική στήλη,μειώνει τον κίνδυνο προεκλαμψίας κλπ,παρόλα αυτά υπάρχει και σε πολλές τροφές. Δεν είναι κακό να το παίρνεις απλά βοηθά κυρίως όταν το μωρό σχηματίζεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ μέχρι την 13η βδομάδα έπαιρνα το πρωί fysiofol και το μεσημέρι μετά το φαγητό ένα χαπάκι filicine. πλέον μου είπε να παίρνω μόνο το fysiofol και ότι με καλύπτει..  

@Μπεμπελουκα και εγώ ακόμα δεν ειμαι σίγουρη ότι έχω νιώσει το μωράκι μου.. υπομονή θα το νιώσουμε που θα πάει.. χρειάζομαι και εγώ καινούρια σουτιέν γιατί αυτά που είχα με πληγώνουν αφάνταστα.. 

@despoina46 η ώρα η καλή κοπέλα μου!! Κοίτα να το χαρείς και να περάσεις όμορφα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Mantarini είπε:

εγώ μέχρι την 13η βδομάδα έπαιρνα το πρωί fysiofol και το μεσημέρι μετά το φαγητό ένα χαπάκι filicine. πλέον μου είπε να παίρνω μόνο το fysiofol και ότι με καλύπτει..  

@Μπεμπελουκα και εγώ ακόμα δεν ειμαι σίγουρη ότι έχω νιώσει το μωράκι μου.. υπομονή θα το νιώσουμε που θα πάει.. χρειάζομαι και εγώ καινούρια σουτιέν γιατί αυτά που είχα με πληγώνουν αφάνταστα.. 

@despoina46 η ώρα η καλή κοπέλα μου!! Κοίτα να το χαρείς και να περάσεις όμορφα!! 

@Mantarini Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου, εύχομαι με το καλό το μωράκι σου!!! ??[smilie=love4.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα κορίτσια τη Παρασκευή που πήγα στο γιατρό μου είπε είτε τα πίνω είτε όχι πλέον δεν κάνουν κάτι στο μωρό τα φελισιν.... Οποτε γενικά τα παίρνω όταν το θυμάμαι. Πρωί βράδυ παίρνω σιδηρο(ferosanol).. Και μεσημέρι ασβέστιο + βιτ d είναι ένα χαπάκι μασωμενο.πιο βασικό για το 2ο 3μηνο είναι η βιταμίνη d κ το ασβέστιο... ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εμένα κορίτσια τη Παρασκευή που πήγα στο γιατρό μου είπε είτε τα πίνω είτε όχι πλέον δεν κάνουν κάτι στο μωρό τα φελισιν.... Οποτε γενικά τα παίρνω όταν το θυμάμαι. Πρωί βράδυ παίρνω σιδηρο(ferosanol).. Και μεσημέρι ασβέστιο + βιτ d είναι ένα χαπάκι μασωμενο.πιο βασικό για το 2ο 3μηνο είναι η βιταμίνη d κ το ασβέστιο... ❤️

Και γω το ίδιο ασβέστιο παίρνω.. το πρωί πίνω σίδηρο και ακόμα προγεστερόνη παίρνω και έξτρα που d και το βράδυ πίνω μαγνήσιο !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Maroulli είπε:

Και γω το ίδιο ασβέστιο παίρνω.. το πρωί πίνω σίδηρο και ακόμα προγεστερόνη παίρνω και έξτρα που d και το βράδυ πίνω μαγνήσιο !!

Μαγνησίο εμένα μου είπε όχι ακόμη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο που καταλαβαίνω είναι ότι ο κάθε γιατρός έχει τα δικά του πιστεύω... εμένα ο δικός μου ας πούμε είναι κατά των βιταμινών και συμπληρωμάτων εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος..  Όπως εγώ ας πούμε που έχω στίγμα και αφού κάναμε εξετάσεις και είδε ότι η αιμοσφαιρίνη μου είναι στο όριο  μου έδωσε σίδηρο..  Είναι καθαρά θέμα γιατρού..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Κοριτσιαααα εγώ πίνω αυτά & filicin από βιταμίνες σίδηρο όμως όχι ακόμη..εσεις ?

Screenshot_20190630-175857.png

Μήπως τα έχει μέσα;

καλα ο κάθε γιατρός προωθεί ότι θέλει δεν το συζητάμε βγάζουν τρέλα λεφτά από αυτα

να ξέρετε όμως κορίτσια τα φάρμακα της εγκυμοσύνης ζήτημα να σας βγει πάνω από 2-3€ το κουτί και αυτό στα ουτρο 

την πάτησα στην πρώτη που πήγαινα σε ιδιώτη και κου έδινε πανάκριβα συμπληρώματα τα οποία όμως υπάρχουν σε Φάρμακα.

πι εγκυμονούσες ουσιαστικά έχουν 100%εκπτωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/6/2019 at 9:43 ΠΜ, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

@netspirit χαχχαχ είμαι η μόνη που ακόμη δεν έχω νιώσει κλωτσιά μόνο λίγα φτερουγίσματα που και που τι να πω !!!Εσύ είσαι και έμπειρη μπροστά μας!!!!!!πως το Έχει πάρει η μικρή σου?πήρα 2 νούμερα μεγαλύτερο!!!Αλλά όχι θηλασμού.. 

Το έχεις νιώσει απλά δεν κατάλαβες ότι είναι το μωρό να είσαι σίγουρη!!!

ουτε εγώ βολεύτηκα του θηλασμού να σου πω ειδικά το πρώτο διάστημα την έβγαζα με φανελάκια 

Η Μπουμπού μου κάθε πρωί έρχεται χαϊδεύει το αδερφάκι της και το κάνει μακια!!! Όχι ότι συνειδητοποίησε τι γίνεται 16μηνων σκατουλα αλλά αν της πεις να πει καλημέρα στην αδερφή της τρέχει!

μακαρι να είναι και έτσι αργότερα και να μη με ζορίσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η netspirit είπε:

Το έχεις νιώσει απλά δεν κατάλαβες ότι είναι το μωρό να είσαι σίγουρη!!!

ουτε εγώ βολεύτηκα του θηλασμού να σου πω ειδικά το πρώτο διάστημα την έβγαζα με φανελάκια 

Η Μπουμπού μου κάθε πρωί έρχεται χαϊδεύει το αδερφάκι της και το κάνει μακια!!! Όχι ότι συνειδητοποίησε τι γίνεται 16μηνων σκατουλα αλλά αν της πεις να πει καλημέρα στην αδερφή της τρέχει!

μακαρι να είναι και έτσι αργότερα και να μη με ζορίσει 

Ψυχούλα μου !!!προετοιμάζεται!!από τώρα το κοριτσάκι μου °°°°είδες η αδελφική αγάπη τι κάνει....τα filicin μέχρι ποια εβδομάδα τα έπαιρνες??? @despoina46 εγώ σε 18 μερες ραντεβού χαχαχαχα μέχρι τότε ελπίζω να νιώσω καμία κλοτσιές κορίτσια αλήθεια τον Αύγουστο μας βλέπουν οι γιατροί η πάνε διακοπές???Επίσης να ρωτήσω κάτι ακόμη η μαία του γιατρού μου θέλει αμοιβή 400 ευρώ για να είναι τη μέρα εκείνη κοντά μου αξίζει τον κόπο??η βοηθούν στο μαιευτήριο οι μαιες??που εργάζονται εκεί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Ψυχούλα μου !!!προετοιμάζεται!!από τώρα το κοριτσάκι μου °°°°είδες η αδελφική αγάπη τι κάνει....τα filicin μέχρι ποια εβδομάδα τα έπαιρνες??? @despoina46 εγώ σε 18 μερες ραντεβού χαχαχαχα μέχρι τότε ελπίζω να νιώσω καμία κλοτσιές κορίτσια αλήθεια τον Αύγουστο μας βλέπουν οι γιατροί η πάνε διακοπές???Επίσης να ρωτήσω κάτι ακόμη η μαία του γιατρού μου θέλει αμοιβή 400 ευρώ για να είναι τη μέρα εκείνη κοντά μου αξίζει τον κόπο??η βοηθούν στο μαιευτήριο οι μαιες??που εργάζονται εκεί..

Eγώ σε 14 μέρες ραντεβού,νομίζω είναι λίγο νωρίς να το νιώσουμε το μωράκι,κι εγώ ανυπομονώ γιατί όλο αναρωτιέμαι αν είναι καλά.Εγώ ακόμη δεν μίλησα για τις λεπτομέρειες της γέννας με το γιατρό. Τόσα παίρνουν οι μαίες?Ας μας πει κάποιο κορίτσι που ξέρει. Όσο για εξετάσεις εγώ έχω β επιπέδου στις 26 Αυγούστου,θεωρώ ότι οι γιατροί κάθονται κι αυτοί λίγο αλλά κι εμάς δεν νομίζουν να μας αφήνουν έτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μήνα κορίτσια μου!! @Μπεμπελουκα θεωρώ ότι το να έχεις μαια μαζί σου θα σε βοηθήσει πολύ και με τις αναπνοές αλλά και να σε ανακούφισει και να σου δώσει κουράγιο την ώρα του τοκετού..  Εμένα ο γιατρός μου στη τιμή μου καλύπτει και μαια που ουσιαστικά είναι η γυναίκα του και έχουμε πολύ καλή χημεία.. αν δεν είχε ο γιατρός μαια πολύ πιθανόν να πλήρωνα έξτρα για μαια από δική μου επιλογή..  πέρα από τον άντρα μου θέλω κάποιον να με ενθαρρύνει  εκείνη την ώρα..  Είναι καθαρά δικό σου θέμα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Ψυχούλα μου !!!προετοιμάζεται!!από τώρα το κοριτσάκι μου °°°°είδες η αδελφική αγάπη τι κάνει....τα filicin μέχρι ποια εβδομάδα τα έπαιρνες??? @despoina46 εγώ σε 18 μερες ραντεβού χαχαχαχα μέχρι τότε ελπίζω να νιώσω καμία κλοτσιές κορίτσια αλήθεια τον Αύγουστο μας βλέπουν οι γιατροί η πάνε διακοπές???Επίσης να ρωτήσω κάτι ακόμη η μαία του γιατρού μου θέλει αμοιβή 400 ευρώ για να είναι τη μέρα εκείνη κοντά μου αξίζει τον κόπο??η βοηθούν στο μαιευτήριο οι μαιες??που εργάζονται εκεί..

Καλησπέρα κορίτσια μου 

Τα filicine τα έκοψα μετά την αυχενική γιατί πλέον παίρνω σίδηρο που έχει φυλλικό. Αλλά απ όσο θυμάμαι κ στην 1η κάποια στιγμή τα έκοψα.

το να έχεις μαία είναι καθαρά δικό σου θεμα και ψυχολογια σε αυτό να ακούσεις μόνο εσένα και την τσέπη σου φυσικά, διότι γνωρίζω ότι περνούν αρκετά λεφτά.

Κορίτσια, να γνωρίζετε ότι παραδίδονται δωρεάν μαθήματα ανοδυνου τοκετού, θηλασμού και φροντίδας του βρέφους δωρεάν για όλες τις μέλλουσες μανούλες στο ΙΚΑ 

πάτε στο ΙΚΑ ρωτάτε τις μαίες και βάση της ΠΗΤ σας οργανώνουν γκρουπ για μαθήματα.

βοηθανε παρά πολύ.

Τώρα όσο για τη μαία μέσα παιδιά αυτό είναι δικό σας θέμα και απόφαση.

στη γεννά μου είχα τύχει σε δυο πολύ καλές κοπέλες στην αίθουσα μέσα που με βοήθησαν αλλά κυρίως με βοήθησε ο γιατρός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μήνα κορίτσια μου!!!με το καλό τα μπεμπάκια μας και με πολλές πολλές κλοτσιες!!!!εγώ ακόμη παίρνω τα φιλισίν!αύριο μπαίνω 18η εβδομ.τώρα δεν ξέρω αν μου τα κόψει στο επόμενο ραντεβού που είναι στις 16/7 θα δείξει!ίσως μου δώσει και σίδηρο,γιατι προς το παρόν δε το χρειάστηκα,είχα καλές τιμές..εγώ δεν παίρνω τίποτα απο βιταμίνες..μόνο το φιλισίν και το μαγνήσιο που παίρνω πλέον για τις συσπασουλες που έχω!ο γιατρός μου θεωρεί περιττό να μου δώσει πολυβιταμίνες!τι να πώ,ο καθένας στην κρίση του!εγώ πιστευώ πως με μια καλή διατροφούλα πλούσια σε βιταμίνες είναι μια  χαρά!φιλάκια στις κοιλίτσες!??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κ από μένα κορίτσια... Ναι υπάρχουν δωρεάν μαθήματα μέσω ΙΚΑ. Εγώ από την 15η εβδομάδα έχω ξεκινήσει κ prenatal yoga. Με βοηθάει πολύ. Κάνω αναπνοές κ γενικά γυμνάζεις τους μύες που πρέπει ν για έναν πιο εύκολο τοκετό... Κ σε προετοιμάζει για τον τοκετό... Εγώ 13 Ιουλίου έχω β επιπέδου. Κ μετά θα ξεκινήσω σιγά σιγά τα ψώνια.... Βέβαια θα βάλω πολλά σε λίστες γεννας... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...