Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χριστουγεννιάτικα μωράκια 2020!!!!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Εγώ δεν τους έχω εμπιστοσύνη. Ειδικά για το πρώτο δίμηνο θα το κάνω μπάνιο στο χέρι..... Αργότερα θα βρω λύση... Γιατί κ μένα είναι μικρό το μπάνιο.... Που ούτε άλλο μπανακι μπορώ να χω δίπλα δεν χωράει..... Εκτός κ αν το κάνω μπάνιο στο ενιαίο χώρο. ?? Από ότι καταλαβαίνεις θα κάνω βαρακια...

ποιους δεν έχεις εμπιστοσύνη? για την αρχή που θα είναι μωρούλι πήρα ένα μαξιλάρι απο το γνωστό παιχνιδομάγαζο και θα το βάζω στο νιπτήρα απο πάνω μια πετσετούλα και θα την ακουμπάω εκεί.. ή οπως είπες και στα χέρια... θυμαμαι και την ανηψιά μου το πρώτο καιρό στα χέρια την καναμε μπάνιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Κοίταξε να δεις κανονικά καρδιοτοκογραφο σε βάζει από 35 η εβδομάδα οι περισσότεροι γιατροί έτσι κινούνται. Απλά σε εμένα θέλει να βλέπει την ανάπτυξη και να σου θυμίσω  ότι παίζει ρόλο που θα κάνω καισαρική άρα ούτως ή άλλως είναι η γενηση 2 βδομάδες νωρίτερα από ότι στο φτ. Ίσως με βάλει για κτ στην 37 η εβδομάδα. Αυτά θα τα δούμε στη Πορεια

 

@Mantarini μόλις παρέλαβα αυτοκόλλητο για το αυτοκίνητο Μιλά με μια χαρά εδώ ζηταγανεγιατο ίδιο 10 ευρω και από wish το πλήρωσα 3 ευρω!???

καλορίζικο!!! μια χαρά, έχω παρατηρήσει πολλά ελληνικά e-shop έχουν προιόντα από το wish στη διπλάσια έως και τριπλάσια τιμή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Mantarini είπε:

ποιους δεν έχεις εμπιστοσύνη? για την αρχή που θα είναι μωρούλι πήρα ένα μαξιλάρι απο το γνωστό παιχνιδομάγαζο και θα το βάζω στο νιπτήρα απο πάνω μια πετσετούλα και θα την ακουμπάω εκεί.. ή οπως είπες και στα χέρια... θυμαμαι και την ανηψιά μου το πρώτο καιρό στα χέρια την καναμε μπάνιο

Στα πλαστικά αυτά τα μπανιερακια.... Πιο σταθερά θεωρώ θα ναι στο χέρι μου κ πιο εύκολο για μπανακι.... Ίσως επειδή έχω βολευτεί να τα κάνω στο χέρι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Ναι κάπου εκεί τα παίρνουν με καισαρική.. Μακάρι να φτάσω κ εγώ έως τις 37. Εγώ του γράφω τις συσπάσεις κ του τις δείχνω στο ραντεβού!!! Τωρ αθα δείξει αν μου κάτι τη Τρίτη. 

Θα φτάσεις!αισιόδοξα και όλα θαπανε  καλα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Εγώ κορίτσια δενε χω κάνει ποτέ καρδιοτοκογραφο..... Κ εγώ θα θελα..... Να το ζητήσω από το γιατρό.... ?? 

Εγω κανω καρδιοτοκογραφο,απο τον 7 μηνα λογω οτι ειχα αυξημενο αμνιακο υγρο κ υπηρχε  φοβος για συσπασεις κ προωρο τοκετο,γι αυτο.Υπηρχε λογος.Κανονικα απο 34 με 35 μπαινεις κανονικα.Οποτε μην αγχωνεσαι!!!Ολα καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Θα φτάσεις!αισιόδοξα και όλα θαπανε  καλα !

@Μπεμπελουκα,απο κιλα πως πας?Κοριτσια ρωταω κ ολες εσας,για πειτε.Εγω 32 εβδοναδων κ εχω παρει 10.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η γιωτα22 είπε:

@Μπεμπελουκα,απο κιλα πως πας?Κοριτσια ρωταω κ ολες εσας,για πειτε.Εγω 32 εβδοναδων κ εχω παρει 10.

Σχεδόν 10 κιλά έχω πάρει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Εγώ 35+1 κ έχω χάσει το μέτρημα........ ??

Πως νιωθετε σωματικα?Εγω οσο παω κ βαραινω,κουραζομαι ειδικα προς το απογευμα.Λαχανιαζω με το παραμικρο κ μονο ξαπλα λιγο ανακουφιζομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η γιωτα22 είπε:

Πως νιωθετε σωματικα?Εγω οσο παω κ βαραινω,κουραζομαι ειδικα προς το απογευμα.Λαχανιαζω με το παραμικρο κ μονο ξαπλα λιγο ανακουφιζομαι!!

Εγώ σταμάτησα το λαχανιασμα.... Έχει κατέβει πολυ. Έχει ανοίξει κ το στομάχι μου.. Έχει βρει χώρο. Κ πεινάω συνεχώς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η γιωτα22 είπε:

Πως νιωθετε σωματικα?Εγω οσο παω κ βαραινω,κουραζομαι ειδικα προς το απογευμα.Λαχανιαζω με το παραμικρο κ μονο ξαπλα λιγο ανακουφιζομαι!!

Και εγώ τα ίδια περπατάω λίγη απόσταση και τα φτυνω κανονικά!!!άσε που νυστάζω αρκετά γιατί ξυπνάω 4 φορές το βράδυ !Και ξέρεις εγώ είμαι τύπος που τα βράδια δεν μπορώ να ξυπνάω (μην μου χαλάσετε τον ύπνο) !!!!χαχαχαχαχαχα. Ετοιμάσεςτα πράγματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Και εγώ τα ίδια περπατάω λίγη απόσταση και τα φτυνω κανονικά!!!άσε που νυστάζω αρκετά γιατί ξυπνάω 4 φορές το βράδυ !Και ξέρεις εγώ είμαι τύπος που τα βράδια δεν μπορώ να ξυπνάω (μην μου χαλάσετε τον ύπνο) !!!!χαχαχαχαχαχα. Ετοιμάσεςτα πράγματα?

Εχω ετοιμασει βαλιτσα κ εχω ψωνισει το καροτσι.Τωρα μου μενουν το μπανακι,αποστειρωτης,μπουκαλια κτετοια.Κουνια πηρα ολα κομπλε.Κ μετα βλεποντας κ κανοντας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η γιωτα22 είπε:

Εχω ετοιμασει βαλιτσα κ εχω ψωνισει το καροτσι.Τωρα μου μενουν το μπανακι,αποστειρωτης,μπουκαλια κτετοια.Κουνια πηρα ολα κομπλε.Κ μετα βλεποντας κ κανοντας!!!

Ναι μωρέ σιγά σιγά δεν χρειάζεται να τρελαθούμε !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Και εγώ τα ίδια περπατάω λίγη απόσταση και τα φτυνω κανονικά!!!άσε που νυστάζω αρκετά γιατί ξυπνάω 4 φορές το βράδυ !Και ξέρεις εγώ είμαι τύπος που τα βράδια δεν μπορώ να ξυπνάω (μην μου χαλάσετε τον ύπνο) !!!!χαχαχαχαχαχα. Ετοιμάσεςτα πράγματα?

αχ κορίτσια μια απ τα ίδια νιώθω... Ο ύπνος μου πλέον γίνεται με διακοπές... χωρια ότι ροχαλιζω πολύ και ο σύζυξ παραπονιέται... και εγώ του λέω όχι εγώ αγάπη μου.. το μωρό... ??? τουαλέτα 3-4 φορές συν καουρες που σηκώνομαι για το μεταμεσονυκτιο γαλατακι μου... Η συνήθεια που έγινε μανία...  Όσο αφορά τις δουλειές του σπιτιού 1 κάνω 10 αφήνω.. Μου είναι πολύ δύσκολο πλέον... Μόνο στη δουλειά όταν πάω είμαι καλά... ?? Καλημέρα ειπα; Δεν είπα! Καλημέρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Tweety85 είπε:

Εγώ πήρα της Fisher price το μπανακι 4 σε 1.... ήθελα να πάρω κ εγώ αυτό που λες αλλά δεν διάβασα καλές κριτικές.... λόγο χώρου το ήθελα... Αλλά τελικά αυτό που πήρα έμεινα πολύ ικανοποιημένη...Τώρα μένει να το δούμε στην πράξη....

το μπανάκι αυτό δεν είναι πολύ μεγάλο;; φαίνεται αρκετά στιβαρό αλλά συγχρόνως το βλέπω και ογκώδη..  Για το flexi τι διάβασες;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mantarini είπε:

αχ κορίτσια μια απ τα ίδια νιώθω... Ο ύπνος μου πλέον γίνεται με διακοπές... χωρια ότι ροχαλιζω πολύ και ο σύζυξ παραπονιέται... και εγώ του λέω όχι εγώ αγάπη μου.. το μωρό... ??? τουαλέτα 3-4 φορές συν καουρες που σηκώνομαι για το μεταμεσονυκτιο γαλατακι μου... Η συνήθεια που έγινε μανία...  Όσο αφορά τις δουλειές του σπιτιού 1 κάνω 10 αφήνω.. Μου είναι πολύ δύσκολο πλέον... Μόνο στη δουλειά όταν πάω είμαι καλά... ?? Καλημέρα ειπα; Δεν είπα! Καλημέρα!!!

Καλημέρες  και καλό σκ !!!γάλα πίνω και εγώ!!!!Κάθε 3-4:00 χαχαχαχαχα!!!!Αλλά πιο πολύ για να δροσιζομαι !!

Μόλις μου ήρθε το box °°°♡♡♡♡♡☆☆☆εσείς το πήρατε??

20191018_094107.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Tweety85 είπε:

Εγώ είμαι 32+5 Κ έχω πάρει 17.... ???

Χαχαχαχαχα καλά κάνεις κούκλα μου μην στενοχωριέσαι θα τα χάσουμε μετά!!!!!?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Καλημέρες  και καλό σκ !!!γάλα πίνω και εγώ!!!!Κάθε 3-4:00 χαχαχαχαχα!!!!Αλλά πιο πολύ για να δροσιζομαι !!

Μόλις μου ήρθε το box °°°♡♡♡♡♡☆☆☆εσείς το πήρατε??

20191018_094107.jpg

έχω κάνει αίτηση πάνω από 2 μήνες αλλά δεν μου ήρθε ποτέ.. Μήπως το στέλνουν μόνο εντός Αττικής;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mantarini είπε:

έχω κάνει αίτηση πάνω από 2 μήνες αλλά δεν μου ήρθε ποτέ.. Μήπως το στέλνουν μόνο εντός Αττικής;

Όχι παντού τα στέλνουν λογικά θα το λαβειςαυτεςτιςμερες !!!Και εγώ πριν 1 μήνα περίπου έκανα αίτηση!!διαβάζω γενικά ότι αργούν !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Όχι παντού τα στέλνουν λογικά θα το λαβειςαυτεςτιςμερες !!!Και εγώ πριν 1 μήνα περίπου έκανα αίτηση!!διαβάζω γενικά ότι αργούν !

Που είχατε κάνει αίτηση βρε κορίτσια? Κ εγω Τα θέλω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η γιωτα22 είπε:

Εχω ετοιμασει βαλιτσα κ εχω ψωνισει το καροτσι.Τωρα μου μενουν το μπανακι,αποστειρωτης,μπουκαλια κτετοια.Κουνια πηρα ολα κομπλε.Κ μετα βλεποντας κ κανοντας!!!

Καλημερα κοριτσια μου,τι κανετε???Παρασκευη σημερα,θα εχει κ ωραιο καιρο κ απο το μεσημερι κ μετα δεν δουλευει ο αντρας μου,οποτε θα εικαστε μαζι παρεουλα.Απο υγρα στην ευαισθητη περιοχη πως πατε?Παρατηρω κατι λευκα υγρα που κ που αλλα ειναι αοσμα κ δεν εχω καμμια ενοχληση.Εκανα κ γενικη ουρων κ καλλιεργεια πριν 2 μερες κ ηταν καθαρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Που είχατε κάνει αίτηση βρε κορίτσια? Κ εγω Τα θέλω. 

Babyspace.gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η γιωτα22 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου,τι κανετε???Παρασκευη σημερα,θα εχει κ ωραιο καιρο κ απο το μεσημερι κ μετα δεν δουλευει ο αντρας μου,οποτε θα εικαστε μαζι παρεουλα.Απο υγρα στην ευαισθητη περιοχη πως πατε?Παρατηρω κατι λευκα υγρα που κ που αλλα ειναι αοσμα κ δεν εχω καμμια ενοχληση.Εκανα κ γενικη ουρων κ καλλιεργεια πριν 2 μερες κ ηταν καθαρες.

Μήπως να το πεις στο γιατρό σου να σου κάνει καλλιέργεια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Babyspace.gr

Είχα γραφτεί. Κ μου στέλνουν ενημερωτικά μεηλ μόνο..... Εσάς πως σας έστειλαν δειγματακια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • 8η ΜΤΩ με αρνητικό τεστ σήμερα με πρωινά ούρα. Τζίντζερ αγάπη κ θα σωθείς!! Εγώ ακόμα όταν δεν είναι καλά το στομάχι μου τρώω ένα κομματάκι κ συνέρχομαι. Από κατάστημα με ξηρούς καρπούς μπορείς να πάρεις αποξηραμένο. Καίει λίγο αλλά στρώνεις αμέσως. 
    • Όπως φαντάζομαι θα έχετε ήδη καταλάβει, τα νέα μας δεν είναι καλά. Σκέφτηκα πολύ για να γράψω, γιατί θεωρώ ότι όσο και να μην γνωρίζεις κάποιον είναι ανθρώπινο (και δή ούσα έγκυος) να επηρεαστείς και να στεναχωρηθείς και δεν το ήθελα για καμία σας. Ωστόσο, αποφάσισα να γράψω μόνο και μόνο για να προστατεύσω τυχόν άλλες κοπέλες που θα πέσουν στο θέμα. Επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου και το ένα μωρό πάσχει από σοβαρό σύνδρομο. Είμαι όμως τρομερά θυμωμένη τόσο με το γυναικολόγο, όσο και τον εμβρυολόγο μου. Κανείς από τους δύο δεν μπήκε στον κόπο να μου πει μετά την αυχενική (την οποία έκανα και σχεδόν στην εκπνοή της προθεσμίας γιατί ήταν Αύγουστος, άλλο τραγικό και αυτό), όταν και είχαμε 2 δείκτες να χτυπούν καμπανάκι (καρδιά και αιματολογικές) ότι όσο νωρίτερα διαπιστωθεί τυχόν χρωμοσωμική ανωμαλία σε δίδυμη κύηση και γίνει διακοπή (και δη μέχρι τις 16 εβδομάδες), τόσο καλύτερη είναι η έκβαση για το άλλο μωρό. Δεν με ενημέρωσαν καθόλου, σε δικές μου ερωτήσεις τι θα γίνει εάν μου έλεγαν μόνο γενικά και αόριστα (λέγοντας μου μάλιστα μη προτρέχεις!!ακόμα και στην άμνιο ο εμβρυολόγος μου έλεγε δεν χρειάζεται να ξέρεις από τώρα!!!). Εκ των υστέρων και πολύ αργά, διαπιστώνω ότι έπρεπε να είχα κ΄άνει τροφοβλάστη ώστε να προλάβω να κάνω διακοπή πριν τη 16η εβδομάδα....Τώρα, μου λένε ότι εάν κάνω διακοπή άμεσα η πιθανότητα πρόωρου τοκετού για το άλλο μωρό (που είναι γερό) είναι σχεδόν 50% (με ότι συνεπάγεται αυτό για την υγεία του), προτείνουν δε να συνεχίσω την εγκυμοσύνη και για τα 2 μέχρι 30-32 εβδομάδες, ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες για το δεύτερο!!!Το συνειδητοποιείτε; Να μεγαλώσω ένα μωρό για να γίνει θυσία για το άλλο. Νιώθω τόσο θυμό και με εμένα (που βασίστηκα στο γυναικολόγο και τον εμβρυολόγο και δεν έτρεξα ήδη από την αυχενική να πάρω και δεύτερη και τρίτη γνώμη, κάτι που έκανα τώρα που δεν έχει κανένα πια νόημα) και με τον άντρα μου γιατί με έβγαζε υπερβολική και ήταν σίγουρος ότι είναι όλα καλά (εάν είχε συμμεριστεί την αγωνία μου και δεν με έκανε να νιώθω τρελή, θα το είχα ψάξει περισσότερο, θα είχα πάρει και άλλη γνώμη. Αλλά επέμενε ότι δεν είναι κάτι και εγώ το γιγαντώνω....). Δεν θέλω να σας κουράσω άλλο, απλά ήθελα να πω σε οποιαδήποτε τυχόν βρεθεί σε παρόμοια θέση, εάν υπάρχει κάποια ένδειξη,να ψάξετε όλα τα ενδεχόμενα, μη μείνετε στις θετικές πιθανότητες και ότι αποκλείεται να συμβεί σε εσάς, να πάρετε δεύτερες και τρίτες και τέταρτες γνώμες για να γνωρίζετε και να είστε σε ΄θέση να πάρετε την καλύτερη απόφαση για εσάς και το μωρό σας έγκαιρα. Από την πρώτη στιγμή αυτής της εγκυμοσύνης, μόλις έμαθα ότι είναι δίδυμα, φοβόμουν την προωρότητα και ότι αυτή συνεπάγεται...Τώρα καταλήγω ότι θα προτιμούσα ΄χίλιες φορές να είχε αποφασίσει η φύση, παρά να πρέπει να πάρω και να ζήσω με αποφάσεις που κανείς άνθρωπος δεν θα έπρεπε να πάρει....Εύχομαι σε όλες σας τελειόμηνες εγκυμοσύνες και μακάρι να είμαι η τελευταία που ζει έναν τέτοιο εφιάλτη.
    • Πολύ τρέξιμο έχετε, αλλά θα μπουν σύντομα όλα σε μια σειρά πιστεύω. Ναι όταν περπατάνε πάει άλλο level! Κόβουν και τους υπνους... Εμένα από 13-14 μηνών κάνει έναν ύπνο μόνο μέσα στη μέρα...  Αφού δεν μπορεί η μαμά σου κοίτα για βρεφικό αν βρεις θέση ή/και νταντά. Γιατί θα αρρωσταίνει συνέχεια και πάλι θα θες κάποιον να στην προσέχει. Με το καλό να σβήσετε το πρώτο σας κεράκι 😊 Και μην ανησυχείς. Το 2ο θα έρθει όταν είναι η ώρα του 😊
    • Αναξιόπιστη μέθοδος αντισύλληψης. Εσάς μια χαρά σας έκατσε όμως 😁😁😁 Λες ε; Άντε να δούμε. Γιατί τώρα μόνο μπαμπά θέλει. Ικανοποιείται λίγο με εμένα μέχρι να έρθει από τη δουλειά αλλά άπαξ και έρθει ούτε τουαλέτα δεν τον αφήνει να πάει 🤣
    • @Elli13 κορίτσι μ εφοσον ζοριζεσαι τοσο αυτό τ διαστημα μήπως να δωσεις λιγο περιθωριο να ξεπεταχτει η μπουμπου σου? Και σε ενα εξαμηνο απο τωρα να ρθει παλι μικρη διαφορά θα εχουν. Πάντως εγω αυτό τ μηνα π εμεινα εγκυος ειχα επαφη Σάββατο Δευτέρα Τετάρτη, με θετικο τεστ τη Δευτέρα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...