Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βάρος εμβρύου 31 εβδ


Recommended Posts

Καλησπερα..Να σας ρωτήσω βρε κοριτσια για 31 εβδ που μου βγάζουμε το έμβρυο 1964 γρ ξέρω έχει απόκλιση μάλλον -+ 300 μεγαλουτσικο δεν μου τον βγαζουνε?  Υπάρχει πίνακας να δω μήπως ξέρετε ? Εσάς πόσο είναι τα μωράκια σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofi_94 είπε:

Καλησπερα..Να σας ρωτήσω βρε κοριτσια για 31 εβδ που μου βγάζουμε το έμβρυο 1964 γρ ξέρω έχει απόκλιση μάλλον -+ 300 μεγαλουτσικο δεν μου τον βγαζουνε?  Υπάρχει πίνακας να δω μήπως ξέρετε ? Εσάς πόσο είναι τα μωράκια σας

Γεια σου κοπέλα μου...εμένα μου το έβγαζε 1750 με απόκλιση 250γρ.. τελικά τη γέννησα 3490 στις 39+5 εβδομάδες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Sofi_94 είπε:

Mia xara mpampatsiko to mpempaki sou fenetai megaloutsiko to varos you dikou moi?

Τι να σου πω..δεν έχω κάποιο πινακακι!η αιματολογος μου είχε πει όμως ότι παίζει ρόλο κ το βάρος που γεννηθηκαμε εμείς κ οι άντρες μας..δλδ εγώ περίμενα ότι θα βγει λίγο μεγάλη, ειδικά για τα κυβικά μου, γιατί ο άντρας μου γεννήθηκε 3750!!επίσης παίζει ρόλο κ ο διαβήτης κύησης..αυτά μου είχαν πει τότε για τα μεγάλα μωρά.. χαχα με το καλό σου εύχομαι 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Sofi_94 είπε:

Καλησπερα..Να σας ρωτήσω βρε κοριτσια για 31 εβδ που μου βγάζουμε το έμβρυο 1964 γρ ξέρω έχει απόκλιση μάλλον -+ 300 μεγαλουτσικο δεν μου τον βγαζουνε?  Υπάρχει πίνακας να δω μήπως ξέρετε ? Εσάς πόσο είναι τα μωράκια σας

Καλησπέρα! Εμένα ζύγιζε 1.629 γραμμάρια όταν ήμουν 30εβδ + 4ημ. Τελικά γέννησα 37εβδ + 3ημ και το μωρό ζύγιζε 2.790 γραμμάρια και είχα και διαβήτη κύησης. Και στο Google άμα ψάξεις ή αν κατεβάσεις κάποια εφαρμογή θα δεις πόσο ζυγίζει το μωρό περίπου στη βδομάδα που είσαι. Για παράδειγμα δες εδώ: https://www.iaso.gr/ημερολόγιο-εγκυμοσύνης/31η-εβδομάδα-εγκυμοσύνης

Με το καλό εύχομαι να έρθει το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι παντού λέει 1500 με 1700 για 31 εβδομάδα εγώ δεν έκανα διαβήτη κύησης και οκ λογικοτατο από έμβρυο σε έμβρυο να έχει διαφορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 19/3/2020 at 7:43 ΜΜ, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλησπέρα! Εμένα ζύγιζε 1.629 γραμμάρια όταν ήμουν 30εβδ + 4ημ. Τελικά γέννησα 37εβδ + 3ημ και το μωρό ζύγιζε 2.790 γραμμάρια και είχα και διαβήτη κύησης. Και στο Google άμα ψάξεις ή αν κατεβάσεις κάποια εφαρμογή θα δεις πόσο ζυγίζει το μωρό περίπου στη βδομάδα που είσαι. Για παράδειγμα δες εδώ: https://www.iaso.gr/ημερολόγιο-εγκυμοσύνης/31η-εβδομάδα-εγκυμοσύνης

Με το καλό εύχομαι να έρθει το μωράκι σου!

Σπάσαμε τα νερά 37 εβδομάδων?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Sofi_94 είπε:

Σπάσαμε τα νερά 37 εβδομάδων?

Όχι γέννησα με πρόκληση. Δεν ήθελε να με αφήσει ο γυναικολόγος για πιο μετά, γιατί θα έπαιρνε λέει πιο πολύ βάρος το μωρό και θα σκιζόμουν πολύ από κάτω. Το σκίσιμο πάντως δεν το γλίτωσα και ας ήταν μικρό το μωρό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Όχι γέννησα με πρόκληση. Δεν ήθελε να με αφήσει ο γυναικολόγος για πιο μετά, γιατί θα έπαιρνε λέει πιο πολύ βάρος το μωρό και θα σκιζόμουν πολύ από κάτω. Το σκίσιμο πάντως δεν το γλίτωσα και ας ήταν μικρό το μωρό...

Ιδιωτ γιατρό είχες ? Δεν ήξερα ότι λένε και έτσι θες άμα είναι μεγάλο το μωρό δηλαδή κάνουνε πρόκληση πιο νωρίς ε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/4/2020 at 8:44 ΜΜ, ο/η Sofi_94 είπε:

Ιδιωτ γιατρό είχες ? Δεν ήξερα ότι λένε και έτσι θες άμα είναι μεγάλο το μωρό δηλαδή κάνουνε πρόκληση πιο νωρίς ε ?

Ναι ιδιωτικό γιατρό. Μου είπε ότι έχω στενή λεκάνη, γι' αυτό μπήκα με πρόκληση 37εβδ + 3ημ. Το μωρό δεν ήταν μεγάλο, 2.790 γραμμάρια γεννήθηκε. Άλλες γεννάνε μωρά που ζυγίζουν 4 + κιλά και δεν παθαίνουν κάτι. Ίσως είναι ανάλογα την γυναίκα.

Είσαι έγκυος; Αν είσαι έγκυος θα σε καθοδηγήσει ο γυναικολόγος σου. Συνήθως με πρόκληση μπαίνεις την 40η βδομάδα αν δεν έχεις γεννήσει μέχρι τότε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ναι 34 εβδομάδων τώρα για να δούμε λοιπόν τι θα γίνει ...τι να σου πω το σκισιματακι μας όλες λίγο πολύ θα το υποστούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/4/2020 at 8:32 ΜΜ, ο/η Nikoleta... είπε:

Όχι γέννησα με πρόκληση. Δεν ήθελε να με αφήσει ο γυναικολόγος για πιο μετά, γιατί θα έπαιρνε λέει πιο πολύ βάρος το μωρό και θα σκιζόμουν πολύ από κάτω. Το σκίσιμο πάντως δεν το γλίτωσα και ας ήταν μικρό το μωρό...

Να σου ζήσει κορίτσι μου!

Θα προσποιηθω ότι δεν το διάβασα αυτό! Μα τι άλλο θα ακούσω; Δηλαδή σε έβαλε να γεννήσεις ένα μωρό μικρότερο από 3 κιλά γιατί θεώρησε ότι θα μεγάλωνε πολύ; Μάλλον θα είχε κάποιο πρόγραμμα για αργότερα και δεν θα ήθελε να του το χαλάσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Να σου ζήσει κορίτσι μου!

Θα προσποιηθω ότι δεν το διάβασα αυτό! Μα τι άλλο θα ακούσω; Δηλαδή σε έβαλε να γεννήσεις ένα μωρό μικρότερο από 3 κιλά γιατί θεώρησε ότι θα μεγάλωνε πολύ; Μάλλον θα είχε κάποιο πρόγραμμα για αργότερα και δεν θα ήθελε να του το χαλάσεις!

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου μαλλον είχε κάποιο πρόγραμμα ο γιατρός και δεν ήθελε να το χαλάσει,εγώ με διαβήτη κύησης και θρομβοφιλια αν όλα πηγαίνανε καλά θα γεννούσα μόλις έκλεινα την 38η εβδομαδα ίσως και μερικές ημέρες αργότερα,γέννησα νωρίτερα δεν φτάσαμε μέχρι εκεί βέβαια,εδώ 37+3 και μωράκι κάτω από 3 κιλά εντύπωση μου κάνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στις 32 εβδομάδες που είχα κάνει το doppler είχαν υπολογίζει βάρος εμβρύου 2,200! Γενικά το μωρο ήταν μεγάλο εξαρχής. Γέννησα φυσιολογικά στις 38 εβδομάδες έναν μπεμπαρο 3700. Την προηγούμενη μέρα που είχα πάει στον γυναικολόγο είχε εκτιμήσει πως το βάρος θα είναι 3400 με απόκλιση 300γρ πάνω κάτω, ε τελικά ήταν προς τα πάνω. 

Μην σε ανησυχεί τίποτα, όλα καλά θα πάνε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Να σου ζήσει κορίτσι μου!

Θα προσποιηθω ότι δεν το διάβασα αυτό! Μα τι άλλο θα ακούσω; Δηλαδή σε έβαλε να γεννήσεις ένα μωρό μικρότερο από 3 κιλά γιατί θεώρησε ότι θα μεγάλωνε πολύ; Μάλλον θα είχε κάποιο πρόγραμμα για αργότερα και δεν θα ήθελε να του το χαλάσεις!

Και εμένα από την αρχή μου λένε ότι είναι ψηλό το μωρό άσχετα που εγώ είμαι 1.60 και ξεκίνησα 55 κιλά την εγκυμοσύνη έχω πάρει 9 κιλά αλλά ο μπαμπάς μας είναι 1.93 και μπορεί να είναι και γενετικό σου σπάσαμε τα νερά εσένα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου μαλλον είχε κάποιο πρόγραμμα ο γιατρός και δεν ήθελε να το χαλάσει,εγώ με διαβήτη κύησης και θρομβοφιλια αν όλα πηγαίνανε καλά θα γεννούσα μόλις έκλεινα την 38η εβδομαδα ίσως και μερικές ημέρες αργότερα,γέννησα νωρίτερα δεν φτάσαμε μέχρι εκεί βέβαια,εδώ 37+3 και μωράκι κάτω από 3 κιλά εντύπωση μου κάνει 

Όταν υπάρχει θέμα να το καταλάβω. Ξέρω κι από την φίλη μου που έχει θρομβοφιλια ότι το παίρνουν νωρίτερα το μωρό. Θεωρώ όμως ότι δεν είμαστε τυχαία από τους πρώτους στις καισαρικές. Αν δεν υπάρχει αποδεδειγμένο πρόβλημα πως θεωρεί ότι η λεκάνη είναι μικρή. Η φύση έχει προνοήσει για όλα! Μια χαρά χωράει το μωρό. Κι εμένα η λεκάνη μου είναι μικρή και γέννησα ένα μωρό που κόντευε τα τέσσερα κιλά.💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Sofi_94 είπε:

Και εμένα από την αρχή μου λένε ότι είναι ψηλό το μωρό άσχετα που εγώ είμαι 1.60 και ξεκίνησα 55 κιλά την εγκυμοσύνη έχω πάρει 9 κιλά αλλά ο μπαμπάς μας είναι 1.93 και μπορεί να είναι και γενετικό σου σπάσαμε τα νερά εσένα?

Είναι απόλυτα φυσιολογικό από την στιγμή που ο μπαμπάς είναι τόσο ψηλός. Αν δεν πάρει από τους γονείς τότε από ποιόν θα πάρει; ( Αν κι εμένα ο άντρα μου γεννήθηκε 58 πόντους παρολο που τα πεθερικά μου είναι μέτρια στο ύψος ) Όχι δεν μου έσπασαν τα νερά δυστυχώς. Έφτασα στην 40η εβδομάδα και δεν είχα ούτε μια σύσπαση. Έτσι μπήκα με πρόκληση και γέννησα φυσιολογικά σχετικά γρήγορα για πρώτο μωρό.😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Sofi_94 είπε:

Καλημερα ναι 34 εβδομάδων τώρα για να δούμε λοιπόν τι θα γίνει ...τι να σου πω το σκισιματακι μας όλες λίγο πολύ θα το υποστούμε...

Καλημέρα! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου! Μια χαρά θα πάνε όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nikoleta... είπε:

Καλημέρα! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου! Μια χαρά θα πάνε όλα!

Ευχαριστώ να σου ζήσει και εσύ ότι καλύτερο σου εύχομαι 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Sofi_94 είπε:

Και εμένα από την αρχή μου λένε ότι είναι ψηλό το μωρό άσχετα που εγώ είμαι 1.60 και ξεκίνησα 55 κιλά την εγκυμοσύνη έχω πάρει 9 κιλά αλλά ο μπαμπάς μας είναι 1.93 και μπορεί να είναι και γενετικό σου σπάσαμε τα νερά εσένα?

Κι εγώ 1,60 είμαι και ο άντρας μου 1,97. Ακριβώς κι εμένα το ίδιο μου λέγανε ότι είναι ψηλό μωρό. Μπορεί να έχουν πάρει από τους πατεράδες. Γερά και καλότυχα να είναι!

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sofi_94 είπε:

Ευχαριστώ να σου ζήσει και εσύ ότι καλύτερο σου εύχομαι 🥰

Σ' ευχαριστώ πολύ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Να σου ζήσει κορίτσι μου!

Θα προσποιηθω ότι δεν το διάβασα αυτό! Μα τι άλλο θα ακούσω; Δηλαδή σε έβαλε να γεννήσεις ένα μωρό μικρότερο από 3 κιλά γιατί θεώρησε ότι θα μεγάλωνε πολύ; Μάλλον θα είχε κάποιο πρόγραμμα για αργότερα και δεν θα ήθελε να του το χαλάσεις!

Σ' ευχαριστώ πολύ! Τι να σου πω έτσι μου είπε και έτσι έγινε. Η αλήθεια είναι ότι με πρόκληση 37+3 για να γεννήσεις φυσιολογικά δεν το έχω ακούσει. Στα τελευταία ραντεβού τον ρωτούσαμε πόσο βάρος έχει το μωρό και δε μας έλεγε. Λέω να αλλάξω γυναικολόγο.

Αλλά θα πάω μία τελευταία φορά σε αυτόν, γιατί δεν μπορώ ακόμα να έχω επαφές με τον άντρα μου επειδή πονάω πάρα πάρα πολύ εκείνη την ώρα και θέλω να δω τι θα μου πει. Αν είναι φυσιολογικό να πονάω μετά από 6 μήνες. Πήρα και ένα λιπαντικό μπας και γίνει κάτι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nikoleta... είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ! Τι να σου πω έτσι μου είπε και έτσι έγινε. Η αλήθεια είναι ότι με πρόκληση 37+3 για να γεννήσεις φυσιολογικά δεν το έχω ακούσει. Στα τελευταία ραντεβού τον ρωτούσαμε πόσο βάρος έχει το μωρό και δε μας έλεγε. Λέω να αλλάξω γυναικολόγο.

Αλλά θα πάω μία τελευταία φορά σε αυτόν, γιατί δεν μπορώ ακόμα να έχω επαφές με τον άντρα μου επειδή πονάω πάρα πάρα πολύ εκείνη την ώρα και θέλω να δω τι θα μου πει. Αν είναι φυσιολογικό να πονάω μετά από 6 μήνες. Πήρα και ένα λιπαντικό μπας και γίνει κάτι....

Εγώ θα άλλαζα σίγουρα! Είναι δυνατόν να μην σας έλεγε το βάρος; Δηλαδή θα τρελαθώ!😤 Εμάς μέχρι και στον τελευταίο υπέρηχο μας έδωσε τρισέλιδη αναφορά με όλες τις μετρήσεις. Ακόμα και τον φάκελο αυτός μας τον έδωσε για να τα έχουμε όλα συγκεντρωμένα.

Να πάρεις και μία άλλη γνώμη οποσδήποτε. Γιατί να πονάς τόσο πολύ; Κι εγώ σκίστηκα. Φαντάσου ότι χρειάστηκε να κάνω και μετάγγιση από την αιμορραγία αλλά μετά από τρεις μήνες περίπου ήμουν οκ.💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...