Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χρήση κολπικού τζελ


paradisebird

Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα. Η γυναικολόγος μου μού συνέστησε να χρησιμοποιώ μια φορά την εβδομάδα ένα κολπικό τζελ για ξηρότητα κόλπου. Η συσκευασία περιέχει 9 πλαστικούς εφαρμοστές μίας χρήσης. Βιδώνεις έναν εφαρμοστή στο σωληνάριο, πιέζεις το κάτω μέρος του σωληναρίου και το τζελ προχωράει σιγά σιγά μέσα στον εφαρμοστή. Λέει να εισάγεις τον εφαρμοστή απαλά και με προσοχή μέσα στον κόλπο και να σπρώξεις το έμβολο μέχρι να μπει όλο το τζελ μέσα στον κόλπο (ο εφαρμοστής μοιάζει με σύριγγα). Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ ένα κολπικό τζελ και με δυσκολεύει κάπως. Μπορώ να εισάγω τον εφαρμοστή μόνο περίπου δύο δάχτυλα μέσα στον κόλπο. Παραπάνω δεν μπορώ. Βλέπω πάντως διαφορά στην ξηρότητα. Έχει χρησιμοποιήσει κάποια από εσάς ένα κολπικό τζελ και πόσο βαθιά εισάγετε τον εφαρμοστή μέσα στον κόλπο; Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν είναι φυσιολογικό να βγαίνει λίγο από το τζελ προς τα έξω, ειδικά αν σηκωθείτε από το κρεβάτι το πρωί. Αναρωτιέμαι αν το κάνω σωστά ή όχι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!!😁 Κολπικο τζελ δεν εχω χρησιμοποιησει, αλλα εχω βαλει κολπικη κρεμα και οντως τρεχει κι εμενα οταν την χρησιμοποιω το πρωι...Επισης δεν μπορω εντελως μεσα αλλα φανταζομαι οτι σπρωχνοντας τη συριγγα αυτο φτανει εκει που ειναι να φτασει γιατι εκανε τη δουλεια της...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα. Η γυναικολόγος μου μού συνέστησε να χρησιμοποιώ μια φορά την εβδομάδα ένα κολπικό τζελ για ξηρότητα κόλπου. Η συσκευασία περιέχει 9 πλαστικούς εφαρμοστές μίας χρήσης. Βιδώνεις έναν εφαρμοστή στο σωληνάριο, πιέζεις το κάτω μέρος του σωληναρίου και το τζελ προχωράει σιγά σιγά μέσα στον εφαρμοστή. Λέει να εισάγεις τον εφαρμοστή απαλά και με προσοχή μέσα στον κόλπο και να σπρώξεις το έμβολο μέχρι να μπει όλο το τζελ μέσα στον κόλπο (ο εφαρμοστής μοιάζει με σύριγγα). Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ ένα κολπικό τζελ και με δυσκολεύει κάπως. Μπορώ να εισάγω τον εφαρμοστή μόνο περίπου δύο δάχτυλα μέσα στον κόλπο. Παραπάνω δεν μπορώ. Βλέπω πάντως διαφορά στην ξηρότητα. Έχει χρησιμοποιήσει κάποια από εσάς ένα κολπικό τζελ και πόσο βαθιά εισάγετε τον εφαρμοστή μέσα στον κόλπο; Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν είναι φυσιολογικό να βγαίνει λίγο από το τζελ προς τα έξω, ειδικά αν σηκωθείτε από το κρεβάτι το πρωί. Αναρωτιέμαι αν το κάνω σωστά ή όχι....

Έχω χρησιμοποιήσει και εφαρμοστή για κολπική ξηρότητα και πολλά πολλά άλλα για θεραπείες με μηκυτες ph κλπ...Η συμβουλή μου είναι να το σπρώξεις απαλά μέσα αλλά όχι μόνο δύο δάχτυλα...Μπαίνει αρκετά μέσα..Επίσης σε πολλές οδηγίες λέει για να μπει πιο εύκολα μέσα να έχεις ελαφρά λυγισμένα  πόδια...Επειδή ακριβώς βγαίνει κ κατεβαίνει το τζελ είναι καλό να το βάλεις βαθιά...Και φυσικά όταν το βάλεις πέφτεις κατευθείαν στο κρεβάτι μετά κ δε σηκώνεσαι μέχρι το πρωί...Ελπίζω να βοήθησα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia86 και @Xrita σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

@Xrita μου, τα έχω λυγισμένα τα πόδια μου, αλλά και πάλι δυσκολεύομαι. Νιώθω να μπαίνει μέχρι εκεί, ίσως δεν επιμένω αρκετά, δεν ξέρω. Προσπαθώ να τον εισάγω απαλά και προσεκτικά χωρίς να προκαλεί ενόχληση, όπως λέει και στις οδηγίες χρήσης. Παραπάνω δεν μπορώ. Θα το δοκιμάσω πάλι αύριο που είναι να ξαναβάλω. Μακάρι να τα πάω καλύτερα. Μπορώ να πω όμως ότι και με το λίγο που καταφέρνω να το βάλω έχω δει μεγάλη διαφορά. Δεν νιώθω ξηρότητα, πράγμα που με βοηθάει και στις επαφές που έχω με τον σύζυγό μου. Το χρησιμοποιώ πριν την κατάκλιση. Ξέρω ότι δεν πρέπει να σηκώνομαι τη νύχτα, αλλά κάποιες φορές μετά από μερικές ώρες σηκώνομαι για να πάω στην τουαλέτα. Τι να κάνω, δεν μπορώ να κρατηθώ μέχρι το πρωί...🤣  Και τότε το νιώθω φυσικά να τρέχει. Λογικό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια, μάλλον βιάστηκα να πω πως με βοήθησε το τζελ στην ξηρότητα του κόλπου. Τις τελευταίες μέρες είμαι πιο στεγνή από ποτέ. Σαν "έρημος". Χαζή ερώτηση: Μήπως φταίει η ίωση που έχω; Βάζω και κορτιζονούχο σπρέυ στη μύτη λόγω ρινίτιδας. Τι να πω... Μάλλον φταίει η εμμηνόπαυση... Ας το πάρω απόφαση!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για πιο μακροπρόθεσμη λύση δεν ξέρω, αλλά αν πρόκειται για τις επαφές μήπως να έβλεπες για κάποιο λιπαντικό; Ώστε να είναι η επαφή ευχάριστη κ για τους 2 🙂😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Για πιο μακροπρόθεσμη λύση δεν ξέρω, αλλά αν πρόκειται για τις επαφές μήπως να έβλεπες για κάποιο λιπαντικό; Ώστε να είναι η επαφή ευχάριστη κ για τους 2 🙂😉

Το τζελ που βάζω μου το πρότεινε η γυναικολόγος μου να το βάζω μια φορά την εβδομάδα και πριν από την επαφή. Δεν το χρησιμοποίησα όμως μέχρι στιγμής πριν την επαφή. Μου φαίνεται κάπως, να πω δηλαδή "αγάπη μου, περίμενε μια στιγμή να βάλω το τζελ μου". Άσε που τσούζει για λίγα λεπτά. Μετά νομίζω πως θα χαθεί και η διάθεση. Την ξηρότητα την έχω γενικά τώρα τις τελευταίες μέρες, ανεξάρτητα από τις επαφές. Λιπαντικό πριν την επαφή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Το φοβάμαι λίγο, δεν ξέρω. Μήπως προκαλέσει κανέναν ερεθισμό ή κάτι τέτοιο. 

Αχ, καταραμένη εμμηνόπαυση!!!😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

Το τζελ που βάζω μου το πρότεινε η γυναικολόγος μου να το βάζω μια φορά την εβδομάδα και πριν από την επαφή. Δεν το χρησιμοποίησα όμως μέχρι στιγμής πριν την επαφή. Μου φαίνεται κάπως, να πω δηλαδή "αγάπη μου, περίμενε μια στιγμή να βάλω το τζελ μου". Άσε που τσούζει για λίγα λεπτά. Μετά νομίζω πως θα χαθεί και η διάθεση. Την ξηρότητα την έχω γενικά τώρα τις τελευταίες μέρες, ανεξάρτητα από τις επαφές. Λιπαντικό πριν την επαφή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Το φοβάμαι λίγο, δεν ξέρω. Μήπως προκαλέσει κανέναν ερεθισμό ή κάτι τέτοιο. 

Αχ, καταραμένη εμμηνόπαυση!!!😢

Άκου τι θα κάνεις.
Μόλις δεις και πάει η συζήτηση στο πονηρό, θα του πεις, μισό λεπτό αγάπη μου να πάω μέχρι το μπάνιο να φρεσκαριστώ.
θα πας λοιπόν, θα βάλεις το λιπαντικό σου και θα γυρίσεις έτοιμη για όλα! Δεν θα φύγει η διάθεση για λιγα λεπτά!

Πίστεψε με θα το ευχαριστηθείς περισσότερο, είναι κρίμα να μην απολαμβάνεις τον έρωτα!
Και εγώ μετά το τοκετό είχα για αρκετούς μήνες ξηρότητα και έτσι το πάλεψα.

Αν θες σου στέλνω σε πμ την κρέμα που χρησιμοποιώ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Άκου τι θα κάνεις.
Μόλις δεις και πάει η συζήτηση στο πονηρό, θα του πεις, μισό λεπτό αγάπη μου να πάω μέχρι το μπάνιο να φρεσκαριστώ.
θα πας λοιπόν, θα βάλεις το λιπαντικό σου και θα γυρίσεις έτοιμη για όλα! Δεν θα φύγει η διάθεση για λιγα λεπτά!

Πίστεψε με θα το ευχαριστηθείς περισσότερο, είναι κρίμα να μην απολαμβάνεις τον έρωτα!
Και εγώ μετά το τοκετό είχα για αρκετούς μήνες ξηρότητα και έτσι το πάλεψα.

Αν θες σου στέλνω σε πμ την κρέμα που χρησιμοποιώ.

 

Φεγγαράκι μου, αν θες στείλε μου το όνομα της κρέμας που χρησιμοποιείς. Ευχαριστώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...