Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πολλές συσπάσεις!!


Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι στην 16η εβδομάδα και εχω πολλές συσπάσεις. Γενικά είχα σχεδόν σε όλο το 1ο τρίμηνο κ έπαιρνα για αρκετές μέρες buscopan πρωί βράδυ. Μου είχαν περάσει ένα διάστημα και από εχθές εχω πολλές έντονες. Εχθές είδα καφέ υγρά κ πηγα στο γιατρό μου. Μου είπε ότι είναι προηγούμενο αίμα που έχει μείνει κ μου έδωσε μια αντιβίωση για να μη μολυνθεί το μωρό από τα υγρά αυτά. Όσον αφορά τις συσπάσεις μου έδωσε στο ιατρείο ένα adalat και μου έδωσε κι άλλο ένα να το πάρω το πρωί κ μου είπε αν συνεχίσουν οι συσπάσεις να πάρω το nifelat. Μου συνέστησε 10 μέρες στο κρεβάτι κ να μην σηκώνω βαρυ. Εχω αγχωθεί παρά πολύ γτ δυσκολεύομαι και στην κίνηση, να αλλάξω πλευρό στο κρεβάτι κλπ. Έχει κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η LadyP είπε:

Βρε κορίτσι πάρε μια δεύτερη άποψη!

Αυτό σκέφτομαι. Θα πάω αύριο σε άλλον να πάρω μια δεύτερη γνώμη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Joannaero είπε:

Εγώ είχα πολλές όλη μέρα όταν έκανα μια μικρή δουλίτσα..αμέσως με έπιανε. Τελικά γέννησα με πρόκληση.

Έπαιρνες κάποιο χάπι ; Είχες από τόσο νωρις και εσυ συσπάσεις ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι δεν πήρα κάτι, είχα άκυρο γιατρό. Απλά ξάπλωνα κ μου πέρναγε. Είχα από τον τέταρτο μήνα. .. όλη μέρα στην κυριολεξία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Joannaero είπε:

Όχι δεν πήρα κάτι, είχα άκυρο γιατρό. Απλά ξάπλωνα κ μου πέρναγε. Είχα από τον τέταρτο μήνα. .. όλη μέρα στην κυριολεξία

Δεν είμαι σίγουρη αν είναι συσπάσεις ακριβώς. Για να καταλάβεις είμαι ξαπλωμένη κ δυσκολεύομαι να αλλάξω πλευρό. Σηκώθηκα πριν να πλύνω τα πιάτα , (κανα 10 λεπτό μου πήρε) κ ποναγα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ένιωθα τις συσπάσεις σαν να πετρώνει η κοιλιά κ ταυτόχρονα να πονάει σαν να έχω κάνει πολλούς κοιλιακούς.

Να φανταστείς ότι την μέρα που μπήκα με πρόκληση βράδυ,από το πρωί στον καρδιοτοκογραφο βαρουσα κατοσταρια!(έτσι είπε η μαία χαρακτηριστικά) και είχα φτάσει εβδομάδα 40 ακριβώς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Joannaero είπε:

Εγώ ένιωθα τις συσπάσεις σαν να πετρώνει η κοιλιά κ ταυτόχρονα να πονάει σαν να έχω κάνει πολλούς κοιλιακούς.

Να φανταστείς ότι την μέρα που μπήκα με πρόκληση βράδυ,από το πρωί στον καρδιοτοκογραφο βαρουσα κατοσταρια!(έτσι είπε η μαία χαρακτηριστικά) και είχα φτάσει εβδομάδα 40 ακριβώς

Το εκατοσταρι τι σημαίνει ; Οι παλμοί ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η irenefron είπε:

Το εκατοσταρι τι σημαίνει ; Οι παλμοί ;

Όχι η μέτρηση στον καρδιοτοκογραφο..δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ότι το είπε έτσι.   .απλά έδωσε έμφαση ότι κάνω συσπάσεις δυνατές κ επιτέλους θα προκληθεί γεννά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Joannaero είπε:

Όχι η μέτρηση στον καρδιοτοκογραφο..δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ότι το είπε έτσι.   .απλά έδωσε έμφαση ότι κάνω συσπάσεις δυνατές κ επιτέλους θα προκληθεί γεννά. 

Είχες κάνει κ νωρίτερα στ εγκυμοσύνη σου τοκογραφο; Δεν ξέρω , να ζητήσω απ τ γυναικολόγο μου να κάνω ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσύ είσαι που είχες γράψει προχθές ότι σου έτρεχαν νερα στα πόδια; Πώς πας; Που θα γεννήσεις; Και με ποιον γιατρό αν επιτρέπεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Joannaero είπε:

Εσύ είσαι που είχες γράψει προχθές ότι σου έτρεχαν νερα στα πόδια; Πώς πας; Που θα γεννήσεις; Και με ποιον γιατρό αν επιτρέπεται;

Ναι εγώ.Μι δορά συνέβη αυτό. Δεν υπηρξε απώλεια αμνιακου υγρού.  Γι αυτό πηγα στ γιατρό χθες γτ είδα κ τα καφέ υγρά κ λέω κάτι γίνεται !! Σου στέλνω inbox για το γιατρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η irenefron είπε:

Ναι εγώ.Μι δορά συνέβη αυτό. Δεν υπηρξε απώλεια αμνιακου υγρού.  Γι αυτό πηγα στ γιατρό χθες γτ είδα κ τα καφέ υγρά κ λέω κάτι γίνεται !! Σου στέλνω inbox για το γιατρό 

Κορίτσι επειδή αυτά τα συμπτώματα είναι πολύ κοντινά και μπορει να μην είναι τυχαία αύριο πρωί πρωί πήγαινε αλλού η σε επείγοντα να το δεις λίγο πιο αναλυτικά το θέμα! Μακάρι όλα να είναι καλά και απλά τυχαία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mamaioannas είπε:

Είχα και εγώ όχι τόσο νωρίς βέβαια αλλά μου είχε δώσει μαγνήσιο trofocard max.... ευχομαι όλα καλά!!!!

Μαγνήσιο μου είχε πει στην αρχή αρχή που είχα συσπάσεις . Τώρα δεν μου είπε κάτι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η irenefron είπε:

Μαγνήσιο μου είχε πει στην αρχή αρχή που είχα συσπάσεις . Τώρα δεν μου είπε κάτι..

Βρε κορίτσι μου πήγαινε σε εναν άλλο γιατρο να δεις τι γίνεται σε θυμήθηκα αμέσως απο το όνομα τελικά λύσε μου την απορία το αμνιακό πως είδατε οτι δεν το χάνεις ; και οτι είναι μπόλικο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Penny89 είπε:

Βρε κορίτσι μου πήγαινε σε εναν άλλο γιατρο να δεις τι γίνεται σε θυμήθηκα αμέσως απο το όνομα τελικά λύσε μου την απορία το αμνιακό πως είδατε οτι δεν το χάνεις ; και οτι είναι μπόλικο;

Έκανα υπέρηχο κ μου λέει το αμνιακό είναι όλο αυτό. Κ του λέω οπότε δεν υπήρξε απώλεια αμνιακου υγρού; Κ μου λέει όχι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Κορίτσι συμφωνώ κ εγώ με τη Lady.. Πηγαινε κ σε εναν αλλον γιατρο να σαι σίγουρη.... Αθήνα εισαι? 

Ναι Αθήνα. Ο γιατρός θεωρείται από τους καλύτερους , γι αυτό πηγα σε εκείνον κ τώρα εχω αμφιβολίες !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η irenefron είπε:

Έκανα υπέρηχο κ μου λέει το αμνιακό είναι όλο αυτό. Κ του λέω οπότε δεν υπήρξε απώλεια αμνιακου υγρού; Κ μου λέει όχι 

λοιπον ουτε αγχος ουτε τρομοκρατια ουτε τιποτα αλλα ακου να δεις πως ειναι τα πραγματα το αμνιακο φαινεται αν το χανεις και απο τον υπερηχο αλλα οχι ολες τις φορες καλλιεργεια εκανες να δεις μηπως εχεις καποιο μικροβιο crp ;;; δευτερον κολπικο υπερηχο σου εκανε ;; και συγνωμη που θα γελασω τωρα αλλα δεν ειναι για σενα αλλα για τον γιατρο τι ειναι απο τους καλυτερους χαααχχα εχω καει εγω απο καλυτερους γιατρους ασε κοριτσι μου και η κορυφη γιατρος μπορει να κανει λαθος κανε αυτα που σου λεω σε παρακαλω κανε μια καλλιεργεια στην συνεχεια κανε crp τσεκαρισε λιγο αυτα και μετα ξανακανε κολπικο υπερηχο αν δεν σου εκανε να δειτε την ποσοτητα του αμνιακου αν δεις οτι ολα αυτα ειναι οκ μπες καρδιοτογραφο δες κανεις συσπασεις η οχι καποιες φορες νομιζουμε οτι κανουμε συσπασεις αν δεις οτι κανεις συσπασεις παρε μαγνησιο κατσε ξαπλα και ηρεμη αν δεις οτι δεν σταματανε εισαγωγουλα στο νοσοκομειο με ορους αυτες ειναι οι συμβουλες μου δεν ειμαι και δεν το παιζω γιατρος αν θες ακουσε με

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Penny89 είπε:

λοιπον ουτε αγχος ουτε τρομοκρατια ουτε τιποτα αλλα ακου να δεις πως ειναι τα πραγματα το αμνιακο φαινεται αν το χανεις και απο τον υπερηχο αλλα οχι ολες τις φορες καλλιεργεια εκανες να δεις μηπως εχεις καποιο μικροβιο crp ;;; δευτερον κολπικο υπερηχο σου εκανε ;; και συγνωμη που θα γελασω τωρα αλλα δεν ειναι για σενα αλλα για τον γιατρο τι ειναι απο τους καλυτερους χαααχχα εχω καει εγω απο καλυτερους γιατρους ασε κοριτσι μου και η κορυφη γιατρος μπορει να κανει λαθος κανε αυτα που σου λεω σε παρακαλω κανε μια καλλιεργεια στην συνεχεια κανε crp τσεκαρισε λιγο αυτα και μετα ξανακανε κολπικο υπερηχο αν δεν σου εκανε να δειτε την ποσοτητα του αμνιακου αν δεις οτι ολα αυτα ειναι οκ μπες καρδιοτογραφο δες κανεις συσπασεις η οχι καποιες φορες νομιζουμε οτι κανουμε συσπασεις αν δεις οτι κανεις συσπασεις παρε μαγνησιο κατσε ξαπλα και ηρεμη αν δεις οτι δεν σταματανε εισαγωγουλα στο νοσοκομειο με ορους αυτες ειναι οι συμβουλες μου δεν ειμαι και δεν το παιζω γιατρος αν θες ακουσε με

Εννοείς καλλιέργεια ούρων ή κολπικού υγρού. Την επόμενη εβδομάδα θα πάω να κάνω τον εργαστηριακό έλεγχο κύησης που μου είπε να κάνω κάθε μήνα. Αλλά καλλιέργεια κολπικού υγρού δεν μου έκαναν. Καρδιπτοκογραφημα μπορώ να κάνω από τόσο νωρις (17η εβδομ);;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η irenefron είπε:

Εννοείς καλλιέργεια ούρων ή κολπικού υγρού. Την επόμενη εβδομάδα θα πάω να κάνω τον εργαστηριακό έλεγχο κύησης που μου είπε να κάνω κάθε μήνα. Αλλά καλλιέργεια κολπικού υγρού δεν μου έκαναν. Καρδιπτοκογραφημα μπορώ να κάνω από τόσο νωρις (17η εβδομ);;

ναι καλλιεργεια κολπικου υγρου εννοω ρωτα αν μπορεις να μπεις καρδιορογραφο νομιζω μπορεις κοριτσι μου υπερηχο κολπικο σου εκανε για να δει το αμνιακο η κανονικοαπο την κοιλια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η irenefron είπε:

Καλησπέρα. Είμαι στην 16η εβδομάδα και εχω πολλές συσπάσεις. Γενικά είχα σχεδόν σε όλο το 1ο τρίμηνο κ έπαιρνα για αρκετές μέρες buscopan πρωί βράδυ. Μου είχαν περάσει ένα διάστημα και από εχθές εχω πολλές έντονες. Εχθές είδα καφέ υγρά κ πηγα στο γιατρό μου. Μου είπε ότι είναι προηγούμενο αίμα που έχει μείνει κ μου έδωσε μια αντιβίωση για να μη μολυνθεί το μωρό από τα υγρά αυτά. Όσον αφορά τις συσπάσεις μου έδωσε στο ιατρείο ένα adalat και μου έδωσε κι άλλο ένα να το πάρω το πρωί κ μου είπε αν συνεχίσουν οι συσπάσεις να πάρω το nifelat. Μου συνέστησε 10 μέρες στο κρεβάτι κ να μην σηκώνω βαρυ. Εχω αγχωθεί παρά πολύ γτ δυσκολεύομαι και στην κίνηση, να αλλάξω πλευρό στο κρεβάτι κλπ. Έχει κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία ;

Εγώ είχα συσπάσεις από την 15η εβδομάδα μέχρι την μέρα που γέννησα οοοολη μερααα από λάθος του γιατρού μου δεν μου μέτρησε ποτέ τράχηλο παρόλες τις συσπάσεις και απλά με μπουκωνε στα trofocard max(8 την ημερα) δεν μου έκαναν τίποτα τα χάπια τελικα κατέληξα στο νοσοκομείο στην 34η εβδομάδα με συσπάσεις τοκετου και εκεί ανακαλύψαμε κοντό τράχηλο 1,1εκ και άλλα 2προβλημματα(ολιγοαμνιο,δεν έχανα απλά είχα λίγο και γερασμένο πλακούντα)....γέννησα στην ωρα μου(39&3) μετά από νοσηλεία 15ημερων σε 2νοσοκομεια και τράχηλο για 5εβδομαδες 0,5χιλιοστα......πες του να σου μετρήσει τον τραχηλο γιατί από τις συσπάσεις μπορεί να μειώνεται και πες του να σου κάνει το τεστ ηλιοτρόπιου για το αμνιακό....

Καρδιοτοκογραφο μπορείς να κάνεις απλά θα σου μετράει μόνο τις συσπάσεις σε αυτήν την εβδομάδα χρησιμοποιούν άλλο μηχάνημα μικρό για την καρδιά...εγώ ήμουν όλη μέρα συνδεδεμένη με τον καρδιογραφο γιατί έκανα πάμπολλες συσπάσεις και παρόλες τις αγωγές ενδοφλέβιες και μη δεν με έπιασε ποτέ τίποτα για να ελλατωθουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...