Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΙΔΗΡΟΣ-ΑΣΒΕΣΤΙΟ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ !! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΕΣΑΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΜΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΣΙΔΗΡΟ ΚΑΙ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΠΡΙΝ Η ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ. ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΙΙΣΤΑΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου. Έχοντας πριν 3 χρόνια μεγάλο θέμα με το σίδηρο μου και έχοντας ρωτήσει πολλούς γιατρούς: το σίδηρο πρέπει να το παίρνεις πρωί κι αν δεν έχεις θέμα με το στομάχι σου καλό είναι (για μέγιστη απορρόφηση) λίγο πριν να πίνεις φυσικό χυμό πορτοκάλι γιατί η βιταμίνη c  βοηθάει. Το ασβέστιο είναι ανταγωνιστής με το σίδηρο και εμποδίζει την απορρόφηση του οπότε καλό είναι το συμπλήρωμα να το παίρνεις τουλάχιστον 4 ώρες μετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η dimsea είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Έχοντας πριν 3 χρόνια μεγάλο θέμα με το σίδηρο μου και έχοντας ρωτήσει πολλούς γιατρούς: το σίδηρο πρέπει να το παίρνεις πρωί κι αν δεν έχεις θέμα με το στομάχι σου καλό είναι (για μέγιστη απορρόφηση) λίγο πριν να πίνεις φυσικό χυμό πορτοκάλι γιατί η βιταμίνη c  βοηθάει. Το ασβέστιο είναι ανταγωνιστής με το σίδηρο και εμποδίζει την απορρόφηση του οπότε καλό είναι το συμπλήρωμα να το παίρνεις τουλάχιστον 4 ώρες μετά. 

Και το ασβέστιο πρωί δεν πρέπει Όμως ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πείρα ασβέστιο καθόλου τότε δεν είχα θέμα. Προληπτικά μετά από γενική αίματος μου έδωσε ο γιατρός (παθολόγος) ένα χάπι σύμπλεγμα ασβεστίου και βιταμίνης d (που έχω καλή τιμή) άλλα δεν μου είπε συγκεκριμένη ώρα. Το παίρνω γύρω στις 12.00 κάθε μέρα. Αν δλδ σίδηρο παίρνεις πχ 08.00 το πρωί αν πάρεις κατά τη 01.00 ασβέστιο είσαι μια χαρά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω παιρνω ασβεστιο και σιδηρο...Σιδηρο παιρνω με αποσταση 1 ωρα από φαγητο πρωι και βραδυ,ασβεστιο παιρνω το μεσημερι κι ας εχω φαει...Απλα δεν κανει το ασβεστιο να συνδιαζεται με το σιδηρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, 

Ο σίδηρος θέλει όπως είπε και η @Sofia86 1 ώρα απόσταση απο γεύματα και αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, να ξέρεις ότι απαγορεύεται να έχεις φάει γαλακτοκομικά, καφέ, αυγό κοντά με το σίδηρο! Επίσης κι εμένα μολυ είπαν να το πίνω μαζί με χυμό πορτοκάλι για καλύτερη απορόφηση όπως είπε η @dimsea!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλησπέρα, 

Ο σίδηρος θέλει όπως είπε και η @Sofia86 1 ώρα απόσταση απο γεύματα και αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, να ξέρεις ότι απαγορεύεται να έχεις φάει γαλακτοκομικά, καφέ, αυγό κοντά με το σίδηρο! Επίσης κι εμένα μολυ είπαν να το πίνω μαζί με χυμό πορτοκάλι για καλύτερη απορόφηση όπως είπε η @dimsea!! 

Ναι αλλά το πρωί που πίνω γαλα για πρωινό πώς θα πιω τον σίδηρο αφού απαγορεύεται να συνδυαστεί με γαλακτοκομικά ;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ξυπναγα το πρωι επινα τον καφε μου και μετα απο μια με μιαμιση ωρα επινα το σίδηρο,δύο ώρες μετά το μεσημεριανό επινα ασβέστιο και το βράδυ καμία ώρα πριν πάω για ύπνο επινα ξανά σίδηρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η irenefron είπε:

Ναι αλλά το πρωί που πίνω γαλα για πρωινό πώς θα πιω τον σίδηρο αφού απαγορεύεται να συνδυαστεί με γαλακτοκομικά ;; 

Κπριτσι μου θα πινεις το γαλα σου και μετα απο μια ωρα θα πιμεις τον σίδηρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...