Μετάβαση σε περιεχόμενο

Serpafar+Ovitrelle+Αναμονή


Recommended Posts

Γεια σε όλες! Προσπαθω με τον άντρα μου εδώ και τρία χρόνια ανεπιτυχώς για μωράκι.. Οι εξετάσεις μου είναι καλές και η σαλπιγγογραφία μια χαρά. Ομως στο σπερμοδιάγραμμα βρέθηκε χαμηλή συγκέντρωση  (6εκατομ. περίπου), ομως με  πολυ καλή κινητικότητα και φυσιολογική μορφολογία. Ο γιατρός μου πρότεινε να δοκιμάσουμε απευθείας σπερματέγχυση, όμως είπαμε πριν απο αυτό να πάρουμε λίγες βιταμίνες και να κάνουμε 1-2 κύκλους με φυσική προσπάθεια. Πήρα τα serpafar για 5 μέρες, είδαμε δυο πολύ καλά ωάρια, εκανα και την ένεση κάναμε και τις επαφές μας και απο σήμερα μέχρι να (μην.....) αδιαθετήσω θα ξεκινήσω προγεστερόνη για ενίσχυση. Οι ελπίδες είναι γενικά λίγες αλλα προσπαθώ να είμαι χαλαρή... Ηθελα να σας ρωτήσω είχε καμία επιτυχία με αυτή τη μέθοδο, ενώ υπήρχε θεμα στο σπέρμα; Η ματαια η προσπαθεια και οι ψυχολογικές διακυμάνσεις απο τα χάπια και το αγχος....? Κάθε εμπειρία σας πολύτιμη. Σας ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου! Σου ευχομαι καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου! εγω εκανα μια σπερματεγχυση πριν παω για εξωσωματικη. Δεν πετυχε, αλλα ειχαμε και οι 2 θεματα. θα σου προτεινα να παρει βιταμινουλες ο αντρας σου (συνηθως Profertil συστηνουν), να κανει ασκηση και διατροφη πλουσια σε βιταμινες για να ενισχυθει το σπερμα και μετα απο 3 μηνες να ξανακανει σπερμοδιαγραμμα για να δειτε αν εχει βελτιωθει. Εμας ο γιατρος μας ειπε οτι η σπερματεγχυση ειναι λιγο πιο ενισχυμενη απο τη φυσικη συλληψη και παιζει ρολο και πολυ η ψυχολογια. ευχομαι να εχεις θετικο τεστακι σε λιγες μερες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/1/2020 at 6:54 ΜΜ, ο/η 'Αρυα είπε:

Γεια σε όλες! Προσπαθω με τον άντρα μου εδώ και τρία χρόνια ανεπιτυχώς για μωράκι.. Οι εξετάσεις μου είναι καλές και η σαλπιγγογραφία μια χαρά. Ομως στο σπερμοδιάγραμμα βρέθηκε χαμηλή συγκέντρωση  (6εκατομ. περίπου), ομως με  πολυ καλή κινητικότητα και φυσιολογική μορφολογία. Ο γιατρός μου πρότεινε να δοκιμάσουμε απευθείας σπερματέγχυση, όμως είπαμε πριν απο αυτό να πάρουμε λίγες βιταμίνες και να κάνουμε 1-2 κύκλους με φυσική προσπάθεια. Πήρα τα serpafar για 5 μέρες, είδαμε δυο πολύ καλά ωάρια, εκανα και την ένεση κάναμε και τις επαφές μας και απο σήμερα μέχρι να (μην.....) αδιαθετήσω θα ξεκινήσω προγεστερόνη για ενίσχυση. Οι ελπίδες είναι γενικά λίγες αλλα προσπαθώ να είμαι χαλαρή... Ηθελα να σας ρωτήσω είχε καμία επιτυχία με αυτή τη μέθοδο, ενώ υπήρχε θεμα στο σπέρμα; Η ματαια η προσπαθεια και οι ψυχολογικές διακυμάνσεις απο τα χάπια και το αγχος....? Κάθε εμπειρία σας πολύτιμη. Σας ευχαριστω

Καλησπερα! Αντιμετωπιζουμε περιπου ομοια κατασταση..

Κ μεις προσπαθουμε 3 χρονια περιπου κ εχω κανει 2 σπερματεγχυσεις χωρις καμια επιτυχια... Εμεις εχουμε τελειο σπερμα και κινητικοτητα και ομως για καποιο λογο δεν πετυχαν! Τον αλλο μηνα θα κανω την τελευταια! 

Σχετικα με αλλαγες απο τα χαπια ειχα αφορητους πονους κ συσπασεις την ημερα της ωορηξιας κατ αλλα ολα καλα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sillia είπε:

Καλησπερα! Αντιμετωπιζουμε περιπου ομοια κατασταση..

Κ μεις προσπαθουμε 3 χρονια περιπου κ εχω κανει 2 σπερματεγχυσεις χωρις καμια επιτυχια... Εμεις εχουμε τελειο σπερμα και κινητικοτητα και ομως για καποιο λογο δεν πετυχαν! Τον αλλο μηνα θα κανω την τελευταια! 

Σχετικα με αλλαγες απο τα χαπια ειχα αφορητους πονους κ συσπασεις την ημερα της ωορηξιας κατ αλλα ολα καλα..

Κοριτσι μου εχεις κανει σαλπιγγογραφία εσυ? Αφου εχετε καλο σπέρμα έχε πιστη και υπομονή και πιστευω θα τα καταφέρετε.. Εγω ολο και χανω τις ελπίδες μου... Τωρα, 4 μέρες μετα την ένεση μου εχουν περάσει τελειως οι πόνοι οποτε φαντάζομαι εγινε η ωορρηξια και θα ετοιμαστει η ακατανομαστη σιγα σιγα.. :( Το μονο που εχω ειναι τρομερή ζαλαδα δυο ωρες αφου παίρνω τα utrogestan που  μετα μου περνάει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η PAPA EVA είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου! Σου ευχομαι καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου! εγω εκανα μια σπερματεγχυση πριν παω για εξωσωματικη. Δεν πετυχε, αλλα ειχαμε και οι 2 θεματα. θα σου προτεινα να παρει βιταμινουλες ο αντρας σου (συνηθως Profertil συστηνουν), να κανει ασκηση και διατροφη πλουσια σε βιταμινες για να ενισχυθει το σπερμα και μετα απο 3 μηνες να ξανακανει σπερμοδιαγραμμα για να δειτε αν εχει βελτιωθει. Εμας ο γιατρος μας ειπε οτι η σπερματεγχυση ειναι λιγο πιο ενισχυμενη απο τη φυσικη συλληψη και παιζει ρολο και πολυ η ψυχολογια. ευχομαι να εχεις θετικο τεστακι σε λιγες μερες!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Παιρνει ήδη τις profertil, αλλα ειναι στο πρώτο κουτί οποτε περιμένουμε ακόμα γι αυτο δεν πήγαμε αμεσως για σπερματέγχυση. Ελπίζουμε να βελτιωθεί λιγάκι και να δοκιμάσουμε μετα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα Κορίτσια, εύχομαι καλή επιτυχία στις προσπαθείες σας και με το καλό με να έρθει το θαυματάκι που τόσο λαχταράμε.

Εχω κάνει και γω δύο προσπάθειες με serpafar, την πρωτη έκανα και ένεση αλλά δεν πετύχαμε τίποτα, και τη δευτερη λόγω ότι ο άντρας μου έλειπε εκτός λόγω δουλειας δεν έκανα ένεση γιατί θα χάναμε την επαφή την ημέρα που έπρεπε.

Εσείς πόσες προσπάθειες έχετε κάνει με τα χάπια? Και για ποιο λόγω αν επιτρέπεται?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μπράβο ρε κορίτσια!! Όλες μοντέλα μάλλον εγώ κάνω κάτι πολύ λάθος έχω πάρει 5 κιλά 😬
    • Θα έρθει κορίτσι μου σε όλες μας το μωράκι ♥️🥰 θα τα καταφέρουμε!!!!!
    • Σε ευχαριστώ Elk μου! Μόλις έγραψα το θέμα, η μικρή γέμισε δύο πάνες φουυυυυλ στα κακα, ευτυχώς με σύσταση πάστας χωρίς κλάματα!! Γουρλιδικο το φόρουμ 😂 Δοκίμασα σήμερα να της βάλω το αχλάδι μέσα σε αυτήν την πιπίλα την μεγάλη με τις τρύπες και της άρεσε πάρα πολύ. Το κρατούσε με το χεράκι της και ρουφούσε με μανία 🥰 Μετά της το έλιωσα με το πιρούνι και έφαγε λίγο. Νομίζω ο τελείως πουρές της κακοφαινεται. Θα δείξει πως θα πάει, αρχή είναι ακόμα, νομίζω πρέπει να δειξω περισσότερη υπομονή! 
    • Κλείσε κορίτσι μου ραντεβού με οδοντίατρο και μίλησε με τον γυναικολόγο σου ότι θα πας σε περίπτωση που χρειαστεί να μιλήσουν κ μεταξύ τους! Μπορούν να γίνουν κ ενέργειες και στην εγκυμοσύνη μη το αφήσεις γτ είναι χειρότερο! Περαστικά εύχομαι!
    • Πολύ συγκινητική η ιστορία του άντρα σου Αντωνια μου...!Και καταπληκτικό ότι τα κατάφερε τόσο καλά ένα αδύναμο εμβρυακι. 💖 Και αυξήθηκε  το αποθεμα σας!! Δεν μπορειτε βεβαια να επιλεξετε εσεις ποια-ες θα βαλετε. 😄 Το ξερεις, φανταζομαι. Οι γιατροί ξεκινουν συνηθως τις ετ από τα πιο δυνατά έμβρυα, ώστε να έχετε περισσότερες πιθανότητες.  Επίσης, η ποιότητα της βλαστοκυστης στην πραξη φαίνεται. Μακαρι να πετυχεις με την πρωτη, ολες αυτο ευχομαστε! Αλλα το σημαντικο ειναι να ειναι υγιεις αυτες που θα βαλεις, οχι μονο αριστες σύμφωνα με τους χαρακτηρισμους των εμβρυολογων. Το έχουμε δει πολλές φορές. Από αγάπη κ ενδιαφέρον στο λέω. Επειδή είναι η πρώτη σου προσπαθεια και καλό είναι να έχεις ολες τις πληροφορίες.😉  Προς το παρον ολα καλα πανε, μακαρι να συνεχίσουν ετσι!!🥰🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...