Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ένα μικρό θαύμα, ή όχι ;;;;;


Recommended Posts

Γεια σας. Είμαι καινουργια στο φορουμ και θέλω πολύ να μοιραστώ την ιστορία μου και τις ανησυχίες μου.
Είμαι λοιπόν 31 χρόνων και έχω μπει στην 14η εβδομαδα κύησης. Το πως έμεινα εγκυος ήταν πραγματικά ένα θαύμα. Το ήθελα πολύ, αλλά λόγο διαφόρων παραγόντων το καθυστερουσαμε. Οι επαφές μας διακοπτομενες. Και πέρα από το ότι δεν προσπαθήσαμε, ο σύζυγός έχει και κυρσοκυλη. Καταλαβαίνεται γιατί το αποκαλώ θαύμα.... Η χαρά μας, απερίγραπτη. Τα ξεχάσαμε όλα και ζούμε πλέον ανυπομονοντας να κρατήσουμε το μπαμπάκι μας.
Πριν μερικές μέρες όμως, όταν έκανα την αυχενικη διαφάνεια, η ψυχολογία έπεσε πολύ. Ο γιατρός μας είπε πως το μωρο που βλέπει είναι ΤΕΛΕΙΟ , φυσιολογικοτατο, αλλά η εξαιτασεις μου (παππ-α + χοριακη) ήταν πολυυυυ χαμηλές, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν πιθανοτιτα για τρισωμια 18 και 13. Μας είπε επίσης "απορώ με τέτοιο μωρο πως έβγαλες τέτοιο αποτέλεσμα." Μας είπε να ξαναπάμε σε 2 εβδομάδες να ξαναμετρησει το μωρο κ να δούμε αν θα κάνουμε κάποια περαιτέρω εξαίταση. Σαν να μην έφτανε αυτό μας ειπε επισης ότι υπάρχει κ πιθανοτιτα για προεκλαμψια λογο μεγάλης αντίστασης μητριαιας αρτηρίας. Εγώ φυσικά δεν είχα ποτέ θέμα με πιεση. Περισσότερο τείνω προς την υπόταση. Αλλά μάλλον δεν έχει σχέση. Μου είπε να  πίνω σαλοσπιρ των 160 κ θα δούμε πως θα είναι σε 2 εβδομάδες...
Και ερωτώ. Το σαλοσπιρ μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση κ σε 2 εβδομάδες να δούμε κάτι διαφορετικό. Επίσης αν οι μετρήσεις συνεχίσουν να είναι φυσιολογικές θα λιγοστευσουν οι πιθανότητες για τρισωμια 18 κ 13;;;;
Ξέρετε παρόμοια περιπτωση;;;
Ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,εγώ στην αυχενική είχα άψογες μετρήσεις όμως ήταν κι εμένα το αίμα Papp a και χοριακη λίγο εκτός ...κ λόγω αυτού έχουν ένα πρωτόκολλο κ με έστειλαν για βιοψία τροφοβλάστης κ καρυότυπο,τον οποίο πλήρωσα 350 € γιατί ο γιατρός στο Έλενα που μου έκανε την βιοψία με έπεισε ότι δεν αξίζει να πάω το δείγμα στο δημόσιο,αργούν κλπ. Εγώ πήρα μετά βέβαια τηλ στο Παίδων κ μου είπαν σε δύο μέρες το βγάζουμε το αποτέλεσμα...έλεος δηλ...

Πάντως το μωρό μου ήταν μια χαρά κ ένας άλλος γυναικολόγος που ρώτησα μετά μου είπε ότι δεν έπρεπε να μπω σε αυτήν την διαδικασία κ ότι συμβαίνει το αίμα να δείχνει τέτοιες μετρήσεις..ότι να ναι δηλ.. 

Κ η βιοψία τροφοβλάστης είχε κ κινδύνους,αλλά ομολογώ ότι ο πονηρός γιατρός στο Έλενα ήταν εξαιρετικός στην βιοψία κ πολύ ελαφροχερης...

Μην ανησυχείς,δεν κάνει.. θα δεις ότι μάλλον δεν είναι τίποτα. 

Σου εύχομαι τα καλύτερα για σένα κ το μωράκι σας ..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ξέρω κοπέλες που τους έλεγαν για εκλαμψια κ τέτοια αλλά πήγαν όλα μια χαρά .όσο για τις δύο εβδομάδες εννοείται ότι ο γιατρός ξέρει πότε θα σε ξανά φωνάξει. Ελπίζω να έχεις την καλύτερη έκβαση. Και να ξέρεις ότι δεν παύει η καλή πορεία της εγκυμοσύνης εύκολα.Ολα θα σου πάνε καλά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η μικρομουπονυ είπε:

Γεια σας. Είμαι καινουργια στο φορουμ και θέλω πολύ να μοιραστώ την ιστορία μου και τις ανησυχίες μου.
Είμαι λοιπόν 31 χρόνων και έχω μπει στην 14η εβδομαδα κύησης. Το πως έμεινα εγκυος ήταν πραγματικά ένα θαύμα. Το ήθελα πολύ, αλλά λόγο διαφόρων παραγόντων το καθυστερουσαμε. Οι επαφές μας διακοπτομενες. Και πέρα από το ότι δεν προσπαθήσαμε, ο σύζυγός έχει και κυρσοκυλη. Καταλαβαίνεται γιατί το αποκαλώ θαύμα.... Η χαρά μας, απερίγραπτη. Τα ξεχάσαμε όλα και ζούμε πλέον ανυπομονοντας να κρατήσουμε το μπαμπάκι μας.
Πριν μερικές μέρες όμως, όταν έκανα την αυχενικη διαφάνεια, η ψυχολογία έπεσε πολύ. Ο γιατρός μας είπε πως το μωρο που βλέπει είναι ΤΕΛΕΙΟ , φυσιολογικοτατο, αλλά η εξαιτασεις μου (παππ-α + χοριακη) ήταν πολυυυυ χαμηλές, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν πιθανοτιτα για τρισωμια 18 και 13. Μας είπε επίσης "απορώ με τέτοιο μωρο πως έβγαλες τέτοιο αποτέλεσμα." Μας είπε να ξαναπάμε σε 2 εβδομάδες να ξαναμετρησει το μωρο κ να δούμε αν θα κάνουμε κάποια περαιτέρω εξαίταση. Σαν να μην έφτανε αυτό μας ειπε επισης ότι υπάρχει κ πιθανοτιτα για προεκλαμψια λογο μεγάλης αντίστασης μητριαιας αρτηρίας. Εγώ φυσικά δεν είχα ποτέ θέμα με πιεση. Περισσότερο τείνω προς την υπόταση. Αλλά μάλλον δεν έχει σχέση. Μου είπε να  πίνω σαλοσπιρ των 160 κ θα δούμε πως θα είναι σε 2 εβδομάδες...
Και ερωτώ. Το σαλοσπιρ μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση κ σε 2 εβδομάδες να δούμε κάτι διαφορετικό. Επίσης αν οι μετρήσεις συνεχίσουν να είναι φυσιολογικές θα λιγοστευσουν οι πιθανότητες για τρισωμια 18 κ 13;;;;
Ξέρετε παρόμοια περιπτωση;;;
Ευχαριστώ

Καλημέρα και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! 

Όταν λες μεγάλα ποσοστά για τι νούμερα μιλάς; Να σκέφτεσαι ότι αυτά είναι πιθανότητες. Και επιρεαζονται από πολλούς παράγοντες. Εμένα με άψογη αυχενική αλλά λόγω ηλικίας και περιττών κιλών είχε βγει 1/140. Που σημαίνει ότι αν γεννουσα 140 παιδιά το ένα θα νοσουσε. Επέλεξα να κάνω αμνιοπαρακεντηση στο Αλεξάνδρας και όντως τα αποτελέσματα έκαναν γύρω στο μήνα να βγουν. Και ήταν όλα φυσιολογικά! Αντιθέτως παρόλο που οι μητριαιες αρτηρίες μου ήταν τέλειες, ανέβασα πίεση γύρω στον 7ο. 

Πάντως αν ο γιατρός σου δεν σε έστειλε για επιπλέον εξετάσεις αλλά σου είπε απλά να περιμένετε 2 εβδομάδες κάτι παραπάνω θα ξέρει. Αλλά εμένα θα με αγχώνε αυτή η αναμονή. 

Να μας κρατάς ενήμερους και εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος!. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η μικρομουπονυ είπε:

Γεια σας. Είμαι καινουργια στο φορουμ και θέλω πολύ να μοιραστώ την ιστορία μου και τις ανησυχίες μου.
Είμαι λοιπόν 31 χρόνων και έχω μπει στην 14η εβδομαδα κύησης. Το πως έμεινα εγκυος ήταν πραγματικά ένα θαύμα. Το ήθελα πολύ, αλλά λόγο διαφόρων παραγόντων το καθυστερουσαμε. Οι επαφές μας διακοπτομενες. Και πέρα από το ότι δεν προσπαθήσαμε, ο σύζυγός έχει και κυρσοκυλη. Καταλαβαίνεται γιατί το αποκαλώ θαύμα.... Η χαρά μας, απερίγραπτη. Τα ξεχάσαμε όλα και ζούμε πλέον ανυπομονοντας να κρατήσουμε το μπαμπάκι μας.
Πριν μερικές μέρες όμως, όταν έκανα την αυχενικη διαφάνεια, η ψυχολογία έπεσε πολύ. Ο γιατρός μας είπε πως το μωρο που βλέπει είναι ΤΕΛΕΙΟ , φυσιολογικοτατο, αλλά η εξαιτασεις μου (παππ-α + χοριακη) ήταν πολυυυυ χαμηλές, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν πιθανοτιτα για τρισωμια 18 και 13. Μας είπε επίσης "απορώ με τέτοιο μωρο πως έβγαλες τέτοιο αποτέλεσμα." Μας είπε να ξαναπάμε σε 2 εβδομάδες να ξαναμετρησει το μωρο κ να δούμε αν θα κάνουμε κάποια περαιτέρω εξαίταση. Σαν να μην έφτανε αυτό μας ειπε επισης ότι υπάρχει κ πιθανοτιτα για προεκλαμψια λογο μεγάλης αντίστασης μητριαιας αρτηρίας. Εγώ φυσικά δεν είχα ποτέ θέμα με πιεση. Περισσότερο τείνω προς την υπόταση. Αλλά μάλλον δεν έχει σχέση. Μου είπε να  πίνω σαλοσπιρ των 160 κ θα δούμε πως θα είναι σε 2 εβδομάδες...
Και ερωτώ. Το σαλοσπιρ μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση κ σε 2 εβδομάδες να δούμε κάτι διαφορετικό. Επίσης αν οι μετρήσεις συνεχίσουν να είναι φυσιολογικές θα λιγοστευσουν οι πιθανότητες για τρισωμια 18 κ 13;;;;
Ξέρετε παρόμοια περιπτωση;;;
Ευχαριστώ

Ναι το σαλοσπιρ καλυτερεύει την κατασταση όσον αφορά την μητριαια αρτηρία τώρα για τα ποσοστά ηια μένα προσωπικα δεν λένε τιποτα μα τιποτα να έχεις πίστη στο Θεο και την Παναγια εφόσον η αυχενική είναι καλή μην αγχωνεσαι και αν θες να κανείς κάτι μην κανεις τροφοβλάστη η αμνιο κάνε nipt είναι ακίνδυνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η μικρομουπονυ είπε:

Γεια σας. Είμαι καινουργια στο φορουμ και θέλω πολύ να μοιραστώ την ιστορία μου και τις ανησυχίες μου.
Είμαι λοιπόν 31 χρόνων και έχω μπει στην 14η εβδομαδα κύησης. Το πως έμεινα εγκυος ήταν πραγματικά ένα θαύμα. Το ήθελα πολύ, αλλά λόγο διαφόρων παραγόντων το καθυστερουσαμε. Οι επαφές μας διακοπτομενες. Και πέρα από το ότι δεν προσπαθήσαμε, ο σύζυγός έχει και κυρσοκυλη. Καταλαβαίνεται γιατί το αποκαλώ θαύμα.... Η χαρά μας, απερίγραπτη. Τα ξεχάσαμε όλα και ζούμε πλέον ανυπομονοντας να κρατήσουμε το μπαμπάκι μας.
Πριν μερικές μέρες όμως, όταν έκανα την αυχενικη διαφάνεια, η ψυχολογία έπεσε πολύ. Ο γιατρός μας είπε πως το μωρο που βλέπει είναι ΤΕΛΕΙΟ , φυσιολογικοτατο, αλλά η εξαιτασεις μου (παππ-α + χοριακη) ήταν πολυυυυ χαμηλές, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν πιθανοτιτα για τρισωμια 18 και 13. Μας είπε επίσης "απορώ με τέτοιο μωρο πως έβγαλες τέτοιο αποτέλεσμα." Μας είπε να ξαναπάμε σε 2 εβδομάδες να ξαναμετρησει το μωρο κ να δούμε αν θα κάνουμε κάποια περαιτέρω εξαίταση. Σαν να μην έφτανε αυτό μας ειπε επισης ότι υπάρχει κ πιθανοτιτα για προεκλαμψια λογο μεγάλης αντίστασης μητριαιας αρτηρίας. Εγώ φυσικά δεν είχα ποτέ θέμα με πιεση. Περισσότερο τείνω προς την υπόταση. Αλλά μάλλον δεν έχει σχέση. Μου είπε να  πίνω σαλοσπιρ των 160 κ θα δούμε πως θα είναι σε 2 εβδομάδες...
Και ερωτώ. Το σαλοσπιρ μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση κ σε 2 εβδομάδες να δούμε κάτι διαφορετικό. Επίσης αν οι μετρήσεις συνεχίσουν να είναι φυσιολογικές θα λιγοστευσουν οι πιθανότητες για τρισωμια 18 κ 13;;;;
Ξέρετε παρόμοια περιπτωση;;;
Ευχαριστώ

Καλημερα και με το καλο το θαυματακι σου.... Κοπελα μου εγω θα σου ελεγα να μην αγχωνεσαι. Και εγω ετσι εκανα αυχενικη και ανημερα των γενεθλιων μου κιολας και ημουν χαλια. Ολα καλα στον υπερηχο και ερχονται οι αιματολογικες και απο εκει που ημουν 1:2000 με πηγε 1:650. Ξερω το ποσοστο αυτο αλλες το ονειρευονται αλλα εμενα που μολις ειχα κλεισει τα 28 εκεινη την μερα και δεν ειχα κανενα θεμα μου ακουστηκε πολυ πιθανο να εχει το μωρο μου κατι. Για να μην στα πολυλογω εσκασα 450ευρω σε ενα απτα γνωστα κέντρα να κανω nipt για να μου πουν αυτο που φαινοταν εξαρχης, οτι δεν εχει τιποτα. Μονο το φυλο εμαθα ετσι πιο νωρις 😋 Εγω θα σου προτεινα αν δεν αντεχεις (γιατι ωραια τα λεω τωρα εγω αλλα τοτε και εγω δεν αντεξα) να κανεις τουλαχιστον αυτο και οχι κατι πιο επεμβατικο αφου το ειδε μια χαρα το μωρακι. Ολα καλα θα πανε μην σκας για τιποτα, να ξερεις ελέγχουν τοσα πολλα που ολο και κατι δεν θα βγει τελειο, προσπαθησε οσο μπορεις να μην σε επηρεαζει πολυ γιατι μεχρι το τελος θα κανεις αλλες 800 εξετασεις και θα τρελαθεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και με το καλο το μωρακι σου!!!

Στην αυχενικη που εκανα πριν 6 μηνες βγηκε μια πιθανοτητα προεκλαμψιας κι εμενα...Πιεση επισης ειχα μονιμα 12/8 και κανενα θεμα υπερτασης ποτε ουτε καν πρηξιματος...

Σοκαριστηκα οταν μου το πε ο γιατρος,πηρα επισης 160αρι σαλοσπιρ προληπτικα κι ολα ηταν μια χαρα..

Απλα γι'αυτο το 1% ειναι υποχρεωμενοι να ακολουθησουν αγωγη...Εντελως προληπτικα καποιες φορες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τα λόγια κ τις ευχές σας. misofeggaro οι τιμές ήταν τρισωμια 18: 1/687 και τρισωμια 13:1/1075 .... Βρε κορίτσια αυτά αλλάζουν στην β' επιπέδου;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η μικρομουπονυ είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τα λόγια κ τις ευχές σας. misofeggaro οι τιμές ήταν τρισωμια 18: 1/687 και τρισωμια 13:1/1075 .... Βρε κορίτσια αυτά αλλάζουν στην β' επιπέδου;;

Έλα βρε κορίτσι μου σκας για αυτα τα ποσοστά! Πιθανότητες είναι αυτά και είναι ελάχιστες! 

Θα πάνε όλα καλά! Μια χαρά είναι το μωράκι σου. Θα το δεις και εσύ σε δύο εβδομάδες που θα σε δει ξανά ο γιατρός σου. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η μικρομουπονυ είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τα λόγια κ τις ευχές σας. misofeggaro οι τιμές ήταν τρισωμια 18: 1/687 και τρισωμια 13:1/1075 .... Βρε κορίτσια αυτά αλλάζουν στην β' επιπέδου;;

Μια χαρά είναι τα ποσοστά σου! Αν θες κάνε το nipt. Όσο για την αντίσταση στις μητριαίες, εγώ θα σου έλεγα να μην αγχώνεσαι γιατί πέφτει σημαντικά στην πορεία και θα το δείτε και στην β επιπέδου. Το σαλοσπίρ θα σε βοηθήσει. Θυμάσαι πόσο ήταν το μέσο PI?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LOULOUdaki η IP  μητριαιας αρτηριας ηταν 2.355 ισοδυναμο με 1.433 mom αν θυμαμαι καλα. 1/97 πιθανότητα για προεκλαμψια και 1/25 πιθανότητα για ελλιποβαρυ μωρακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η μικρομουπονυ είπε:

LOULOUdaki η IP  μητριαιας αρτηριας ηταν 2.355 ισοδυναμο με 1.433 mom αν θυμαμαι καλα. 1/97 πιθανότητα για προεκλαμψια και 1/25 πιθανότητα για ελλιποβαρυ μωρακι

και εμενα 1 στα 101 ειναι η προεκλαψια και 1 στα 104 για γεννα πριν την 34 εβδομαδα...εχω τρελαθει απο το αγχος...μου εδωσε σαλοσπιρ 160μγ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...