Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόνος και θλίψη.


kalina

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Προσπάθησα μετά από τόσες μέρες να βγω να πάω μέχρι το σουπερμάρκετ και με έπιασε κρίση πανικού. Σε λίγες μέρες λήγει η άδεια μου και πρέπει να γυρίσω στη δουλειά. Και δεν έφτανε αυτό πάνω που για μέρα δεν είχα ούτε ίχνος αίματος μόλις γύρισα σπίτι χωρίς βάρη ένα ψωμί του τοστ πήρα πάω τουαλέτα και πάλι αίμα. Όχι πολύ αλλά ένιωσα όπως εκείνη την Παρασκευή που ξεκίνησε η αντίστροφη μέτρηση. Πάλι έπεσα ψυχολογικά. Ο γιατρός μου είχε πει ότι θα έχω αίμα για 2 με 3 μέρες,έχω διαβάσει ότι μπορεί να κρατήσει και 2βδομαδες αλλά δεν βοηθάει την ψυχολογία μου αυτό. Ειπα αν αυξηθεί η ποσότητα να τον πάρω τηλέφωνο. Αλλά πραγματικά θέλω να προχωρήσω,να τελειώσει το βασανιστήριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα σας,

Προσπάθησα μετά από τόσες μέρες να βγω να πάω μέχρι το σουπερμάρκετ και με έπιασε κρίση πανικού. Σε λίγες μέρες λήγει η άδεια μου και πρέπει να γυρίσω στη δουλειά. Και δεν έφτανε αυτό πάνω που για μέρα δεν είχα ούτε ίχνος αίματος μόλις γύρισα σπίτι χωρίς βάρη ένα ψωμί του τοστ πήρα πάω τουαλέτα και πάλι αίμα. Όχι πολύ αλλά ένιωσα όπως εκείνη την Παρασκευή που ξεκίνησε η αντίστροφη μέτρηση. Πάλι έπεσα ψυχολογικά. Ο γιατρός μου είχε πει ότι θα έχω αίμα για 2 με 3 μέρες,έχω διαβάσει ότι μπορεί να κρατήσει και 2βδομαδες αλλά δεν βοηθάει την ψυχολογία μου αυτό. Ειπα αν αυξηθεί η ποσότητα να τον πάρω τηλέφωνο. Αλλά πραγματικά θέλω να προχωρήσω,να τελειώσει το βασανιστήριο.

Κοριτσακι μου σε νιωθω να το ξέρεις, κλαίω καθε βράδυ και προσεύχομαι για το κοριτσακι μου να είναι καλά, τη φέρνω στο μυαλό μου και τη χαϊδεύω. Και εμενα τελειώνει η άδεια μου και επιστρέφω σε λίγες μερες στη δουλειά και εκεί θέλουμε κουράγιο. Όσο για το αίμα αφου δεν εχεις πολύ μην αγχώνεσαι και μενα έρχεται και φεύγει, έτσι θα ειμαι για 30-40 μέρες, εσενα θα σου τελειώσει πιο νωρις. Σου στελνω μια τεραστια αγκαλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η kalina είπε:

Καλησπέρα σας,

Προσπάθησα μετά από τόσες μέρες να βγω να πάω μέχρι το σουπερμάρκετ και με έπιασε κρίση πανικού. Σε λίγες μέρες λήγει η άδεια μου και πρέπει να γυρίσω στη δουλειά. Και δεν έφτανε αυτό πάνω που για μέρα δεν είχα ούτε ίχνος αίματος μόλις γύρισα σπίτι χωρίς βάρη ένα ψωμί του τοστ πήρα πάω τουαλέτα και πάλι αίμα. Όχι πολύ αλλά ένιωσα όπως εκείνη την Παρασκευή που ξεκίνησε η αντίστροφη μέτρηση. Πάλι έπεσα ψυχολογικά. Ο γιατρός μου είχε πει ότι θα έχω αίμα για 2 με 3 μέρες,έχω διαβάσει ότι μπορεί να κρατήσει και 2βδομαδες αλλά δεν βοηθάει την ψυχολογία μου αυτό. Ειπα αν αυξηθεί η ποσότητα να τον πάρω τηλέφωνο. Αλλά πραγματικά θέλω να προχωρήσω,να τελειώσει το βασανιστήριο.

Αχ αυτές οι κρίσεις πανικού! Κ εγώ έτσι ημουν! Μπορεί να ακουστεί πολύ ηλίθιο αλλά το έχω περάσει πολύ πρόσφατα όλο αυτό....ετρεμα τη μέρα που θα γυρνούσα στη δουλειά κ θα πρέπει να εξηγω σε όλους τι έγινε...ήρθε εκείνη η μέρα κ αυτό που εν τέλει έγινε είναι ότι οι μισοί ήταν διακριτικοι και οι άλλοι μισοί που ρωτούσαν ασυναίσθητα απαντούσα κάπως απότομα κ σύντομα με τρόπο που δεν επέτρεπαν κ πολλά.... παράλληλα ωφειλω να παραδεχτώ ότι όσο δύσκολο κ αν Μ ήταν με βοήθησε να ξεχνιέμαι για κάποιες στιγμές και σταδιακά να βγαίνω χωρίς να παθαίνω κρίσεις πανικού! Ελπίζω να σ δίνω κουράγιο!

Όσον αφορά το αιματακι για να παρηγορηθεις εγώ μετά την αποξεση είχα για 12 μέρες αίμα και 3 μέρες καφέ και μετά τέλος. Ύστερα από 2-3 μέρες είχα ωορρηξία και μου ήρθε περίοδος στις 35 μέρες! 

Μη κάνεις πράγματα που σε πιέζουν(εκτός από τη δουλειά γιατί θα είναι και η αρχή βήμα βήμα να αρχίσεις να προχωράς και να επανέρχεσαι στη καθημερινότητα) όλα τα άλλα θα έρθουν αβίαστα και βρεις πίεση!

Βγήκα με φίλους και για ψώνια κλπ 1 μήνα και μετά, μέχρι τότε πήγαινα για δουλειά κ σε γιατρούς μόνο(γυναικολόγο, μικροβιολογικό για εξετάσεις) ακόμα κ ψυχολόγο πήγα ένα μήνα μετά γτ πριν ένιωθα ότι δεν είχα να πω και τίποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η pangipot είπε:

Αχ αυτές οι κρίσεις πανικού! Κ εγώ έτσι ημουν! Μπορεί να ακουστεί πολύ ηλίθιο αλλά το έχω περάσει πολύ πρόσφατα όλο αυτό....ετρεμα τη μέρα που θα γυρνούσα στη δουλειά κ θα πρέπει να εξηγω σε όλους τι έγινε...ήρθε εκείνη η μέρα κ αυτό που εν τέλει έγινε είναι ότι οι μισοί ήταν διακριτικοι και οι άλλοι μισοί που ρωτούσαν ασυναίσθητα απαντούσα κάπως απότομα κ σύντομα με τρόπο που δεν επέτρεπαν κ πολλά.... παράλληλα ωφειλω να παραδεχτώ ότι όσο δύσκολο κ αν Μ ήταν με βοήθησε να ξεχνιέμαι για κάποιες στιγμές και σταδιακά να βγαίνω χωρίς να παθαίνω κρίσεις πανικού! Ελπίζω να σ δίνω κουράγιο!

Όσον αφορά το αιματακι για να παρηγορηθεις εγώ μετά την αποξεση είχα για 12 μέρες αίμα και 3 μέρες καφέ και μετά τέλος. Ύστερα από 2-3 μέρες είχα ωορρηξία και μου ήρθε περίοδος στις 35 μέρες! 

Μη κάνεις πράγματα που σε πιέζουν(εκτός από τη δουλειά γιατί θα είναι και η αρχή βήμα βήμα να αρχίσεις να προχωράς και να επανέρχεσαι στη καθημερινότητα) όλα τα άλλα θα έρθουν αβίαστα και βρεις πίεση!

Βγήκα με φίλους και για ψώνια κλπ 1 μήνα και μετά, μέχρι τότε πήγαινα για δουλειά κ σε γιατρούς μόνο(γυναικολόγο, μικροβιολογικό για εξετάσεις) ακόμα κ ψυχολόγο πήγα ένα μήνα μετά γτ πριν ένιωθα ότι δεν είχα να πω και τίποτα...

Ευχαριστώ πολύ. Τρομάζω λίγο στην ιδέα ότι θα πάω ξανά στη δουλειά. Λόγω της δύσκολης φύσης της δουλειάς τους είχα ενημερώσει άμεσα για την εγκυμοσύνη για να μην με βάζουν να σηκώνω βάρη και όπως ήταν φυσικό το άκουσαν και ορισμένοι πελάτες. Τώρα θα πρέπει να αντιμετωπίσω όλους και να πω την αλήθεια έχω φοβηθεί. Έχω πάρει μέχρι και βαφή μαλλιών για να αλλάξω και τουλάχιστον να ξεγελάσω λίγο τους πελάτες (είμαι ξανθιά τωρα). Βασικά να ξεγελάσω εμένα.ακομα δεν έχω το κουράγιο αλλά ίσως αλλάξω λίγο και την ψυχολογία μου.ελπιζω.καθε φορά που έπεφτα έκανα αλλαγές και με ανέβαζαν.ελπιζω και τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη. Πραγματικά με βοηθάτε. Μπορεί να μην σας ξέρω προσωπικά αλλά το ότι με νιώθετε με κάνει να βλέπω ένα πιο φωτεινό μέλλον. Δυστυχώς για την οικογένεια μου το 2020 μπήκε πολύ άσχημα με 2 απώλειες (χάσαμε τον θείο του συζύγου μου λίγες μέρες πριν χάσουμε το σπορακι μας) και τώρα προσπαθούμε να κρατηθούμε με την ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον. Θα ευχηθώ σε όλες μας ένα πιο φωτεινό, γεμάτο χρώματα μέλλον με γέλια και πολλά χαρούμενα και υγιή μικρά ζουζουνακια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η kalina είπε:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη. Πραγματικά με βοηθάτε. Μπορεί να μην σας ξέρω προσωπικά αλλά το ότι με νιώθετε με κάνει να βλέπω ένα πιο φωτεινό μέλλον. Δυστυχώς για την οικογένεια μου το 2020 μπήκε πολύ άσχημα με 2 απώλειες (χάσαμε τον θείο του συζύγου μου λίγες μέρες πριν χάσουμε το σπορακι μας) και τώρα προσπαθούμε να κρατηθούμε με την ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον. Θα ευχηθώ σε όλες μας ένα πιο φωτεινό, γεμάτο χρώματα μέλλον με γέλια και πολλά χαρούμενα και υγιή μικρά ζουζουνακια. 

Να ξέρεις ότι σε καταλαβαινουμε απόλυτα εμεις που έχουμε περάσει και περναμε ακόμα αυτό το Γολγοθά γιατί κ γω το περναω καθημερινά. Κρατάω την ευχη σου και συμφωνω το μελλον μας θα είναι γεμάτο αγάπη και πολλά πολλά μωράκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η kalina είπε:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη. Πραγματικά με βοηθάτε. Μπορεί να μην σας ξέρω προσωπικά αλλά το ότι με νιώθετε με κάνει να βλέπω ένα πιο φωτεινό μέλλον. Δυστυχώς για την οικογένεια μου το 2020 μπήκε πολύ άσχημα με 2 απώλειες (χάσαμε τον θείο του συζύγου μου λίγες μέρες πριν χάσουμε το σπορακι μας) και τώρα προσπαθούμε να κρατηθούμε με την ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον. Θα ευχηθώ σε όλες μας ένα πιο φωτεινό, γεμάτο χρώματα μέλλον με γέλια και πολλά χαρούμενα και υγιή μικρά ζουζουνακια. 

Εγώ πήγα στην δουλειά μου την επομενη μέρα μετά την απόξεση. Δεν είχα επιλογή...αλλά ήθελα να πάω κιόλας!  είναι ένας τρόπος να ξεχαστεις και φυσικά να επανέλθεις στην καθημερινότητα σου...

Οι κρίσεις πανικού άργησαν να έρθουν αλλά όπως ήρθαν έτσι και έφυγαν. Ένιωθα ότι θα πεθάνω και μια μέρα λέω όχι δεν θα με ρίξεις κάτω εγώ θα σε ρίξω! Θέλω να καταλήξω στο οτι από το χέρι μας περνάνε όλα και πως στο χέρι μας είναι να αντιμετωπίσουμε αυτα που μας συμβαίνουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ ευτυχώς είχα αφεντικό με πολύ κατανόηση και γύρισα σχετικά γρήγορα, 2 εβδομάδες μετά τον τοκετό. Ο ίδιος μου είχε πει να κάνω ότι θέλω, ότι θα με κάνει να νιώσω καλύτερα, και αυτό έκανα, αν έμενα και άλλο σπίτι θα τρελαινόμουν (γρηγορότερα).
Εγώ πχ ήθελα να μιλάω για το παιδί μου οπότε ήθελα να με ρωτάνε οι γνωστοί, μίσησα όσους δεν ενδιαφέρθηκαν και απογοητεύτηκα από τις βλακιες που άκουσα από άλλους. Ήταν όμως ο δικός μου τρόπος να ζήσω το πένθος μου. 
Πολύ άβολα ένιωθα όταν βρισκόμουν έξω με κόσμο σε καφετέρια ή στην παραλία. Σκεφτόμουν πώς γίνεται να έχει πεθάνει το παιδί μου και όλοι αυτοί να διασκεδάζουν. Δεν το μπορούσα. 
Αφού πέρασε αρκετός καιρός άρχισα να σωματοποιώ την στεναχώρια μου. Άρχισαν οι ταχυκαρδίες, τα μουδιάσματα, τα τρέμουλα, οι ζαλάδες.
Και μια μέρα έκανε κλικ κάτι στο μυαλό μου και σκέφτηκα ότι δεν πρέπει η αγάπη για το παιδί μου να με καταστρέψει, πρέπει να είμαι καλά για να το αγαπάω και να το σκέφτομαι όσο πιο πολύ γίνεται.
Δεν τα έχω καταφέρει ακόμα εντελώς, μου έχουν φύγει τα παραπάνω συμπτώματα αλλά μου έχουν μείνει απίστευτες φοβίες, τρέμω όταν χτυπάει το τηλέφωνο, φοβάμαι αν ακούσω κάποιο απότομο θόρυβο, ότι συμβαίνει πάει πρώτα ο νους μου στο κακό και δύσκολα φεύγει.
Όποια από εσάς θέλει μπορεί να μπει στην ομάδα στο facebook Νεογνική Απώλεια και Απώλεια Κύησης. Ενημέρωση/Ευαισθητοποίηση, ίσως σας βοηθήσει το να μοιραστείτε το πένθος σας. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η kalina είπε:

Ευχαριστώ πολύ. Τρομάζω λίγο στην ιδέα ότι θα πάω ξανά στη δουλειά. Λόγω της δύσκολης φύσης της δουλειάς τους είχα ενημερώσει άμεσα για την εγκυμοσύνη για να μην με βάζουν να σηκώνω βάρη και όπως ήταν φυσικό το άκουσαν και ορισμένοι πελάτες. Τώρα θα πρέπει να αντιμετωπίσω όλους και να πω την αλήθεια έχω φοβηθεί. Έχω πάρει μέχρι και βαφή μαλλιών για να αλλάξω και τουλάχιστον να ξεγελάσω λίγο τους πελάτες (είμαι ξανθιά τωρα). Βασικά να ξεγελάσω εμένα.ακομα δεν έχω το κουράγιο αλλά ίσως αλλάξω λίγο και την ψυχολογία μου.ελπιζω.καθε φορά που έπεφτα έκανα αλλαγές και με ανέβαζαν.ελπιζω και τώρα.

Είμαστε στη ίδια μοίρα....είχα κ αποκόλληση οπότε είχα ενημερώσει τους πελάτες Μ από αρκετά νωρίς! Κάποιοι θα καταλάβουν και δε θα σε φέρουν σε δύσκολη θέση, κάποιοι άλλοι όχι απαραίτητα από αδιακρισια η κακια μπορεί να σε φέρουν σε δύσκολη θέση, όμως η έκφραση του προσώπου σ εκείνη τη στιγμή αλλά κ το σώμα που θα σφιχτει θα στείλει σαφέστατα μηνύματα!

Προσωπικά με βοήθησε η συζήτηση του θέματος με συγκεκριμένους πελάτες που ξέρω πως με νοιάζονται κ με αγαπάνε, αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπικό θέμα κάθε ανθρώπου!

Κάθε αρχή και δύσκολη αλλά θα με θυμηθείς μόνο η πρώτη βδομάδα θα είναι ζορικη μετά μπαίνεις στο ρυθμο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...