Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις On 2/6/2020 at 9:12 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλησπερα σας κοριτσια! 😊😊😊😊

Ποσο μου ελειψε το φορουμ! Εχω αρκετες υποχρεωσεις και τρέξιμο και τον χρονο που μου μενει απλα ξαπλωνω και ξεκουραζομαι! Δουλεύω κανονικα και θα δουλευω νεχρι και ολο τον Ιουλιο!

Στις 21.5 εκανα την Β επιπεδου ήταν μαζι και ο αντρας μου και ηταν ολα πολυ καλα παρ ολο που τακαιπωρηθηκαμε λιγο γιατι σε καποια φαση κοιμηθηκε η μπεμπα και δεν ξυπνουσε με τιποτα να τελειωσουμε τις μετρησεις! Την Πεμπτη παω στη γυναικολογο μου να με δει, να μου γραψει και τις καθιερωμενες εξετασεις αλλα και την καμπυλη σακχαρου. Ειμαι τωρα 23 εβδ κ 4ημερων ουσιαστικα εχω μπει στον 6ο! Ολα καλα με το μωρό κλωτσάει κανονικα και το απολαμβανω!😄

@Princess28 Κοριτσι μου ναι ολα καλα καναμε τον πολιτικό την επόμενη εβδομαδα του Πασχα και εφυγε κι αυτο απο τη μεση!  Πολυ χαρηκα για τον μπεμπουλη σας😍😍😍 Υπομονη με τους εμετους!

Εμεις παραγγειλαμε κουνια κ στρωμα για να φτιαξουμε το δωματιο της μικρης. Θέλαμε απλη κουνια οχι πολυμορφική και παραγγειλαμε αυτή (φωτο) και η αδερφη μου μας πηρε το λικνακι για το δωματιο μας. Οσο για καρότσι εμενα μ αρεσει το Iglesina trilogy αλλα είναι ακριβο...  η επομενη επιλογη μας ειναι το kikka boo Madrid που το εχω οδηγήσει και ειναι παναλαφρο. Αλλα θα περιμενω τις εκπτωσεις να δω!

Ρουχα κτλπ εχω παρει μερικα, αλλα περιμενω τις εκπτώσεις για τα υπολοιπα.... για 0-3 σας συμβουλευω να μην παρετε παρα πολλα γιατι το μωρο δεν θα προλαβει να τα βάλει! Εχω παρει κυρίως ζιπουνακια με κοντο μανικι και λεπτα μακρυμανικα φορμακια (μου ειπαν οχι κοντα).

Επισης, θα παρω τηλέφωνο στο ικα να γραφτω στα δωρεαν μαθηματα ανωδυνου τοκετου που κανουν εδω, εφοσον το εγκρίνει η γιατρος μου! Εσεις εχετε κανει κατι τετοιο?

Αυτα τα νεα μου! Συγνωμη για το τεραστιο κειμενο αλλα ηθελα να σας τα πω ολα?!🤗🤗🤗

Εσεις και τα μπεμπακια σας πως ειστε??❤❤❤

Screenshot_20200602-220016.jpg

Screenshot_20200602-220108.jpg

Με γεια τα κρεβατάκια πολύ όμορφα και τα δυο με το καλό να τα χαρεί η μπεμπουλα σας!!!🌸🥰

μετά iglesina είναι πολύ ωραία καρότσια!!!!με το καλό και αυτό όταν το επιλέξετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tina92 είπε:

Με γεια τα κρεβατάκια πολύ όμορφα και τα δυο με το καλό να τα χαρεί η μπεμπουλα σας!!!🌸🥰

μετά iglesina είναι πολύ ωραία καρότσια!!!!με το καλό και αυτό όταν το επιλέξετε!!!

Ευχαριστω κοριτσι μου! Κι εσενα το λικνακι σου ειναι υπεροχο! Θα κανει τους πιο τέλειους υπνους το μωρουλι σας!

Ειναι αλλα ειναι και η τιμή στα υψη αλλα ενταξει θα προλαβω στις εκπτωσεις να παρω οτι αλλο θελω θεωρω!

Με το καλο κοριτσια να κανουμε τα ψώνια μας να ερθουν τα μωρα μας να τα χρησιμοποιησουν! 🤗🤗🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Tέλεια!!! Ευχαριστούμε μεγειά και σε σας και με το καλό να έρθει και ότι παραγγείλατε!!!! :lol:

Εχθές ήταν 560 γραμάρια! Είμαι 24 εδβομάδων ακριβώς και μπαίνω στις 25 Αυγούστου στο μήνα μου οπότε θα γεννήσω πρώτα ο Θεός Σεπτέμβριο! 

Κορίτσια εμάς εδώ απο το μαιευτήριο που θα γεννήσω (εκεί γέννησε και η κουμπάρα μου),της είπαν ότι τα εσωρουχάκια απο μέσα πρέπει να είναι κοντομάνικα και όχι μακρυμάνικα για αυτήν την εποχή! Τα εξωτερικά ναι να είναι μακρυμάνικα λεπτά! Αλλά εμείς εδω έχουμε και άλλες θερμοκρασίες. Σεπτέμβρης είναι ακομα καλοκαίρι!

Καλά είμαι! Ναι έκατσα στην καραντίνα 2,5 μήνες και τώρα αναπληρώνουμε.... ευτυχώς βασικά γιατί με βόλεψε έτσι ωστε να μην μπώ οαεδ, γιατί η σύμβασή μου είναι ορισμένου χρόνου κάθε σχολική χρονιά. Οπότε τωρα θα πάει συνεχομενα μέχρι 30 Ιουλίου που βγαίνω σε άδεια και δεν θα μείνω καθόλου χρωίς ασφάλεια!!!! 

Την άλλη Παρασκευή θα κάνω και την καμπύλη σακχάρου και με τόσα γλυκά που έχω φάει τωρα τελευταία τρέμω αλλά εντάξει θα φανεί!

Να σε ρωτήσω, έχεις κάνει τα χαρτιά σου στο ΙΚΑ; Ή είσαι εξωτερικό;;;

Ευχαριστούμε πολύ 😄 όπως λες μακάρι να ψωνίσουμε κ να τα χαρούν τα μωράκια μας ❤️❤️

Εσύ αν γεννήσεις τέλη Σεπτέμβρη σίγουρα θα θέλει μακρυμάνικα..όχι βελούδινα, αλλά βαμβακερά ναι, και καμιά ζακετούλα από πάνω..δε ξέρω κ τι καιρό θα έχετε στην Κρήτη εκείνη την εποχή, υπολογίζω τι θα έκανα εδώ στην Αθήνα..εγώ που θα γεννήσω τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη έχω πάρει κοντομάνικα από μέσα και μακρυμάνικα από πάνω λεπτά..μπορεί να πάρω κ κανα κοντομάνικο για τη μέρα αν έχει πολλές ζέστες, αλλά όχι πολλά κοντομάνικα..γιατί κ εδώ θυμάμαι Οκτώβρη Νοέμβρη πέρσι ήμασταν ακόμα με κοντομάνικα αλλά για τα μωράκια είναι αλλιώς..θα ρωτήσω κ τη μαία που κάνουμε μαθήματα για σίγουρα όμως μην κάνω μόνη μου υποθέσεις

Πάλι καλά, καλά σου έκατσε 😄 έκατσες κ στην εγκυμοσύνη όπως κ εγώ χωρίς να πάρεις άδεια! Εγώ απ’τη δουλειά μου στο Λονδίνο ήταν να βγω σε άδεια μητρότητας 14 Ιουνίου, συν 10 μέρες από την κανονική μου άδεια που είχα υπολογίσει να φυλάξω για να έρθω από 30 Μαίου περίπου. Θα πέρναγα δηλαδή ολόκληρους τους 6 μήνες της εγκυμοσύνης στο Λονδίνο μόνη μου. Έτσι όπως έγινε τώρα ξέμεινα εδώ από το Μάρτιο που ήρθα για το γάμο βγήκα τώρα κ σε άδεια «νόμιμη» και πέρασα την περισσότερη εγκυμοσύνη εδώ με τους ανθρώπους μου κ χωρίς να δουλεύω! Κ το καλό είναι ότι πληρωνόμασταν κανονικά..οπότε προσπαθώ να σκέφτομαι το καλό της υπόθεσης! Κι εσύ τώρα ούτε που θα σου φανεί πότε θα περάσει ο καιρός στη δουλειά γιατί πας για πολύ λίγο! 

Μαζί θα κάνουμε την καμπύλη ζαχάρου, κι εγώ τώρα θα την κάνω, την Τετάρτη. Ο γιατρός μου έκανε όλες τις εξετάσεις τέλος τέλος 😅 δε φοβάμαι πολύ γιατί δεν τρώω τόσα γλυκά κ η γλυκόζη μου στην τελευταία μέτρηση ήταν πάλι 75,σχεδόν στο κατώτατο όριο δηλαδή όπως είναι κ σε όλη την εγκυμοσύνη αφού οι φυσιολογικές τιμές είναι 70-110, αλλά δε ξέρω, παίζει ρόλο αυτό; Άντε να έχουμε καλά αποτελέσματα ❤️❤️ 

Είμαι ασφαλισμένη στο Λονδίνο και ήμουν και εδώ ασφαλισμένη μέχρι τέλος Φεβρουαρίου, γι’αυτό κάναμε το γάμο νωρίς υποτίθεται για να με ασφαλίσει πάλι εδώ ο άντρας μου από Μάρτιο και μετά. Αλλά ενώ έχουμε στείλει όλα τα χαρτιά κ το ψάχνουμε πάρα πολύ ακόμη περιμένουμε..δε μπορώ να βρω άκρη τι άλλο πρέπει να κάνουμε..κ πληρώνουμε όλες τις εξετάσεις κανονικά τώρα ρε γαμώτο.έχω ξενερώσει. Ποια χαρτιά εννοείς να έχω κάνει; Για επιδόματα κλπ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Εγώ γεννάω 15/9 αλλά ζούμε στην Γερμανία και εδώ τον Σεπτέμβρη δεν κάνει την ζέστη που κάνει στην Ελλάδα η μαία μ ειπαι ότι για να καταλάβουμε ότι τα μωρά μας δεν κρυώνουν θα τους βάζουμε μια στρώση ρούχα παραπάνω από αυτά που φοράμε εμείς αυτό είναι το κόλπο...

και εγώ φυσιολογικό θέλω θεού θέλοντος,συμφωνώ μαζί σου μόνο αν υπάρχει λόγος καισαρική☺️
απλα ρώτησα γιατί υπάρχουν πολλές μανούλες που θέλουν καισαρική από την αρχή,όχι ότι το κρίνω,ο καθένας όπως νιώθει άνετα...

Πωπω λίγες μέρες διαφορά θα έχουν τα μωράκια μας 😄 Ναι όντως Γερμανία έχει πιο πολύ κρύο..Γερμανίδα είναι η μαμά μου. Από Βρέμη. Πού μένετε εσείς;

Ωραία εύκολο αυτό..δλδ αν εμείς φοράμε κοντομάνικο, τους βάζουμε μακρυμάνικο λεπτό..αν δεν αντέχουμε ούτε κοντομάνικο τους βάζουμε κοντομάνικο..αν θέλουμε μακρύ κ ζακέτα βάζουμε στα μωρά κάτι πιο ζεστό..καλά κατάλαβα; 😅

Γιατί θέλουν κάποιες γυναίκες καισαρική; Έμαθα κ ότι γίνεται με επισκληρίδιο κ τρόμαξα λίγο..πίστευα ότι γίνεται έστω με ολική..πρέπει να πονάει πολύ μου φαίνεται ανατριχιαστικό..κ η φυσιολογική γέννα κ η καισαρική μου φαίνεται ότι πρέπει να πονάνε πολύ..δε ξέρω αν μπορείς να πας τουαλέτα μετά..όλα με τρομάζουν βασικά..αλλά γιατί να προτιμάει κάποιος καισαρική; Δε ξέρω δεν έχω ψάξει υπέρ κ κατά της κάθε επιλογής. Επίσης ξέρω ότι αν πας με πρόκληση κ δε βγαίνει το μωρό πάλι σου κάνουν καισαρική ε; Εσύ πώς το σκέφτεσαι να γεννήσεις όποτε έρθει ή με πρόκληση; Το έχεις συζητήσει με το γιατρό σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Εγώ είχα μέχρι τον 5ο εμετούς φουλ, μετά μόνο ανακατωσούρες κ τώρα απ’τα μέσα του 6ου πάλι και εμετούς.. Ανακατεύομαι όποτε τρώω κ κάνει ώρες να μου περάσει😞...καμιά φορά τρώω λίγο φρυγανιά κ βοηθάει λίγο..το κακό είναι ότι δε κάνω κ καλή διατροφή κ ίσως βαραίνω το στομάχι μου .. πώς είσαι εσύ;; Πώς πάνε τα ψώνια; 😄

Καλα και εγώ... Ελπίζω να σου περασει συντομα κ μια και καλή μέχρι το τέλος!!!! 😀😀😀Όσον αφορά τα ψώνια  απειροελάχιστα  έκανα on line και τα αλλά θα παμε σε κανένα μαγαζί να κοιτάξουμε από κοντά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Ναι βαμβακερό σίγουρα..πιο μετά θα θέλουν το χοντρό,φθινόπωρο..μέγεθος είναι ανάλογα κ το μωρό πιστεύω,πόσο μεγάλο θα γεννηθεί..σίγουρα λίγα 0-3 για αρχή πάντως πιστεύω

Ναι μάλλον έχεις δίκιο για τα 0-3, πρεπει να είναι λίγα.... Το έχω διαβάσει κ εγώ εδώ στο φόρουμ  ότι πρεπει να είναι λίγα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Πωπω λίγες μέρες διαφορά θα έχουν τα μωράκια μας 😄 Ναι όντως Γερμανία έχει πιο πολύ κρύο..Γερμανίδα είναι η μαμά μου. Από Βρέμη. Πού μένετε εσείς;

Ωραία εύκολο αυτό..δλδ αν εμείς φοράμε κοντομάνικο, τους βάζουμε μακρυμάνικο λεπτό..αν δεν αντέχουμε ούτε κοντομάνικο τους βάζουμε κοντομάνικο..αν θέλουμε μακρύ κ ζακέτα βάζουμε στα μωρά κάτι πιο ζεστό..καλά κατάλαβα; 😅

Γιατί θέλουν κάποιες γυναίκες καισαρική; Έμαθα κ ότι γίνεται με επισκληρίδιο κ τρόμαξα λίγο..πίστευα ότι γίνεται έστω με ολική..πρέπει να πονάει πολύ μου φαίνεται ανατριχιαστικό..κ η φυσιολογική γέννα κ η καισαρική μου φαίνεται ότι πρέπει να πονάνε πολύ..δε ξέρω αν μπορείς να πας τουαλέτα μετά..όλα με τρομάζουν βασικά..αλλά γιατί να προτιμάει κάποιος καισαρική; Δε ξέρω δεν έχω ψάξει υπέρ κ κατά της κάθε επιλογής. Επίσης ξέρω ότι αν πας με πρόκληση κ δε βγαίνει το μωρό πάλι σου κάνουν καισαρική ε; Εσύ πώς το σκέφτεσαι να γεννήσεις όποτε έρθει ή με πρόκληση; Το έχεις συζητήσει με το γιατρό σου;

Ναι ακριβώς καλά το κατάλαβες...😉

Ναι ήμαστε πολύ κοντά εγώ μπαίνω στον μήνα μου 15 Αυγούστου 3 Σεπτεμβρίου έχω γενέθλια όποτε μπορεί να έρθει και τότε η Μπέμπα μας,θα είναι το ωραιότερο δώρο...γενικά εδώ είναι πολύ των φυσικών πραγμάτων  τοκετός,θηλασμός ,την καισαρική την κάνουν μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις όποτε και εγώ έχω αποφασίσει πρώτα ο θεός  ότι θα πάω για φυσιολογικό και θα περιμένω μέχρι της 15/9 που είναι η ΠΗΤ μ και όχι με πρόκληση εκτός απροόπτου βέβαια,τώρα όσο αφορά τον πόνο η καισαρική ποναει πιο πολύ μετά γιατί είναι εγχείρηση δεν μπορείς να σηκωθείς αμέσως κτλ γενικά στην καισαρική είναι μετά ο όλος πόνος από ότι μ έχουν πει μανούλες που γέννησαν με καισαρική...στον φυσιολογικό η αδερφή μ και η μαμά μ και οι φίλες μ μ είπαν ότι ο πόνος είναι μέχρι να γεννήσεις μετά όμως σηκώνεσαι κανονικά μπορείς να ασχοληθείς με το μπεμπακι χωρίς να πονάς είσαι γενικά όπως πριν εκτός και αν έχεις κάνει ραματακια από κάτω και έχεις λίγο τσούξιμο όταν πας τουαλέτα και όταν κάθεσαι,επισης στους πόνους του φυσιολογικού τοκετού παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο οι ασκήσεις ανάσες τις οποίες αν τις κανείς σωστά μειώνετε σημαντικά ο πόνος μου ειπαι η μαία μου.

Μακάρι να πάνε όλα καλά εγώ σκέφτομαι μόνο να γεννηθεί καλά το μπεμπακι μου και ο πόνος της γεννάς θα περάσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/6/2020 at 10:12 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλησπερα σας κοριτσια! 😊😊😊😊

Ποσο μου ελειψε το φορουμ! Εχω αρκετες υποχρεωσεις και τρέξιμο και τον χρονο που μου μενει απλα ξαπλωνω και ξεκουραζομαι! Δουλεύω κανονικα και θα δουλευω νεχρι και ολο τον Ιουλιο!

Στις 21.5 εκανα την Β επιπεδου ήταν μαζι και ο αντρας μου και ηταν ολα πολυ καλα παρ ολο που τακαιπωρηθηκαμε λιγο γιατι σε καποια φαση κοιμηθηκε η μπεμπα και δεν ξυπνουσε με τιποτα να τελειωσουμε τις μετρησεις! Την Πεμπτη παω στη γυναικολογο μου να με δει, να μου γραψει και τις καθιερωμενες εξετασεις αλλα και την καμπυλη σακχαρου. Ειμαι τωρα 23 εβδ κ 4ημερων ουσιαστικα εχω μπει στον 6ο! Ολα καλα με το μωρό κλωτσάει κανονικα και το απολαμβανω!😄

@Princess28 Κοριτσι μου ναι ολα καλα καναμε τον πολιτικό την επόμενη εβδομαδα του Πασχα και εφυγε κι αυτο απο τη μεση!  Πολυ χαρηκα για τον μπεμπουλη σας😍😍😍 Υπομονη με τους εμετους!

Εμεις παραγγειλαμε κουνια κ στρωμα για να φτιαξουμε το δωματιο της μικρης. Θέλαμε απλη κουνια οχι πολυμορφική και παραγγειλαμε αυτή (φωτο) και η αδερφη μου μας πηρε το λικνακι για το δωματιο μας. Οσο για καρότσι εμενα μ αρεσει το Iglesina trilogy αλλα είναι ακριβο...  η επομενη επιλογη μας ειναι το kikka boo Madrid που το εχω οδηγήσει και ειναι παναλαφρο. Αλλα θα περιμενω τις εκπτωσεις να δω!

Ρουχα κτλπ εχω παρει μερικα, αλλα περιμενω τις εκπτώσεις για τα υπολοιπα.... για 0-3 σας συμβουλευω να μην παρετε παρα πολλα γιατι το μωρο δεν θα προλαβει να τα βάλει! Εχω παρει κυρίως ζιπουνακια με κοντο μανικι και λεπτα μακρυμανικα φορμακια (μου ειπαν οχι κοντα).

Επισης, θα παρω τηλέφωνο στο ικα να γραφτω στα δωρεαν μαθηματα ανωδυνου τοκετου που κανουν εδω, εφοσον το εγκρίνει η γιατρος μου! Εσεις εχετε κανει κατι τετοιο?

Αυτα τα νεα μου! Συγνωμη για το τεραστιο κειμενο αλλα ηθελα να σας τα πω ολα?!🤗🤗🤗

Εσεις και τα μπεμπακια σας πως ειστε??❤❤❤

Screenshot_20200602-220016.jpg

Screenshot_20200602-220108.jpg

Κορίτσι τι κάνεις;Καιρό είχαμε να μάθουμε νέα σου! Να ζήσετε! Υγεία και κάθε καλό! Με τον καλό και το μπεμπακι σας! Το λικνακι πολυ ωραίο και η κουνια πανεμορφη!!! Καλη δυναμη  με τη δουλειά! 😀😀😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Εγώ ετοιμάζομαι για βόλτα και καφεδάκι! Ευτυχώς σήμερα έχουμε ήλιο! Χθες όλη μέρα σερνομουν από καναπέ σε κρεβάτι και πάλι πίσω.... Νομίζω ότι τελικά το Σάββατο μου βγαίνει η κούραση της εβδομάδας και δεν το καταλαβαίνω κατά τη διάρκεια της.

στις On 2/6/2020 at 9:46 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Εγώ πήρα Body εσωτερικά κοντομάνικα  το 56 και φορμάκια πήρα το 56-62 και τα πήρα μακρυά γιατί όλες οι μαίες που ειδα στο YouTube αλλά και η δικιά μου μου ειπαι ότι τα νεογέννητα γενικά κρυώνουν γιατί το δερματάκι τους είναι λεπτό,και από κάπες πήρα για αρχή 3 πανακια πήρα αρκετά μπορεί και δέκα,πάνες ακόμα δεν έχω πάρει αλλά η μαία μου ειπαι ότι τους πρώτους μήνες τα περισσότερα μωρά θέλουν 8-12 φορές άλλαγμα!!

εγω να σας ρωτήσω έχετε αποφασίσει αν θα κάνετε φυσιολογικό τοκετό η καισαρική;;;

 

Εσωτερικά κοντομανικα πηρα τελικά 3μ 60εκ 7-8 Τμχ. Θυμόμουν πιο μικρό νούμερο. Δεν θα πάρω άλλα πιο μικρά εκτός αν δω ότι θα μας βγει μικρούλης ο μπέμπης. Έχω πάρει δύο σελτεδακια και για αρχή δεν θα πάρω άλλα και έχω και πάνες αγκαλιάς αυτά που είχαμε ο αδερφός μου και γω! Επιπλέον έχω πάρει δύο σεντονακια για το Πορτ μπεμπέ και μια πικέ κουβερτουλα επίσης για το Πορτ μπεμπέ. Ααα και ένα φορμακι μακρυμάνικο λεπτό 0-3. Μου λείπουν όλα τα υπόλοιπα!

Εάν δεν συντρέχει λόγος από πριν ελπίζω για φυσιολογικό και αν προκύψει τελικά καισαρική ας γίνει ότι είναι καλύτερο και απαραίτητο εκείνη τη στιγμή. 

στις On 2/6/2020 at 10:19 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Μπουρνουζια σιγουρα 2 να μη σου πω 3! Πανακια θα χρειαστουμε πολλα! εγω πηρα απο τζαμπο (γιατι ετσι κι αλλιως δεν χρειάζεται να ειναι σουπερ ποιοτητα καθως χρειαζόμαστε πρακτικοτητα) εχω παρει και 3 4 καλα! Επισης απο τζαμπο πηρα σελτεδακια με αδιαβροχο υφασμα απο κατω για οταν αλλαζω το μωρο!  Αν εννοεις  πανες αγκαλιας εχω 3 του λουσου (που λεμε εμεις εδω στην Κρητη) καλες δλδ ακριβες και 2 απο τις αλλες αλλα περιμενω τις εκπτωσεις για να τα ψωνισω κι αλλες γιατι θα χρειαστουν! Θελω να παρω και προικα μωρου και σεντονακια! Μου εχει κεντησει η μαμα μου 2 πανεμορφα σεντονακια καιβη γιαγια μου 2 εξισου υπεροχα κουβερτακια!

Παντως σκεφτομαι οτι θα μας φέρουν πολλα τετοια λευκα ειδη οι συγγενεις μας στο μαιευτηριο.... Ισως δεν αγορασω πολλα πραγματα ωστε να δω τι θα γινει με τα δωρα!

Τέλεια τα νέα της β επιπέδου και τα νέα σας έπιπλα! Να τα χαρείτε!

Γύρω στις 20 Ιουλίου ξεκινάει η δική μου άδεια και ήδη μετράω αντίστροφα!!! Δεν έμεινε πολύ ακόμη!

Ναι αγκαλιας εννοούσα! Πανακια θα πάρω και γω από τα τζάμπο. Πάνες έχω 5-6 αλλά δεν θα πάρω άλλες για αρχή. Αν χρειαστεί παίρνουμε μετά! Μπουρνουζια τρία θα πάρω να ξεμπερδευω! 

Τι ωραία αυτά τα χειροποίητα που είναι φτιαγμένα με τόση αγάπη! Εγώ έχω τη δική μου πλεκτή κουβερτουλα που την είχε φτιάξει η μαμά μου και θα μου αλλαξει την κορδελιτσα που έχει γύρω γιατί είναι ροζ και σκέφτομαι να βάλω παστέλ κίτρινο ή παστέλ πράσινο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/6/2020 at 1:38 ΜΜ, ο/η Xrita είπε:

Πολυ καλη έκπτωση... Συμφέρει παρα παρα πολυ όπως τα λες! Θα τα ψάξουμε! Σε ευχαριστουμε! 

Ναι ήταν καλή περίπτωση τότε οπότε και το κλείσαμε! Ούτε αυχενική δεν είχα κάνει ακόμη! Δεν κάνει τίποτα καλέ! 

στις On 3/6/2020 at 3:18 ΜΜ, ο/η Xrita είπε:

Εμένα οι δυο φίλες μου μου είπαν να έχω μακρυμάνικο που να μπαίνει το ποδαρακι μέσα αλλά βαμβακερό, οχι το χειμωνιάτικο το χοντρο.. Εγώ  παρηγγγειλα δυο καπες από τα τζάμπο κ λίγες σαλιαρες.... Έτσι για αρχή.... Οι φίλες μου μου ειπαν πολλες σαλιαρες...Οσο για το νουμερο η καθεμία λέει το δικό της...πιστευω ότι τα 0-3 για αρχή είναι μια χαρά...Πανακια τι εννοείς;;;;Εννοείς τα πανακια που έχουμε στον ώμο για να ρεφτουν με το καλό;;;

Ναι αυτά τα πανακια εννοώ! Λογικά από αυτά θα χρειαστούμε πολλαααααα!!!!

Έχω μια φίλη που γέννησε 18/9/18 και είχε τότε παρά πολύ ζεστό Σεπτέμβρη και τις είχε πει η παιδίατρος και εξωτερικά κοντά να του φοράει, γι' αυτό προβληματίζομαι! Μάλλον θα πάρω λεπτά μακρυμάνικα και κανα δύο σκέτα παντελονάκια μακριά να τα φορέσει με το εσωτερικο κοντομανικο αν χρειαστεί

στις On 3/6/2020 at 6:00 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Τέλεια θα το βγάλω να σας το στείλω 😄

Καρότσια θα δούμε τώρα να πάρουμε μια ιδέα, αλλά θα το αγοράσουμε στις εκπτώσεις! Ελπίζω μόνο να μην έχει μεγάλο χρόνο παράδοσης γιατί τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη που θα γεννήσω το χρειάζομαι..οπότε πρέπει να κοιτάξουμε κάποιο ετοιμοπαράδοτο ή έστω να έχει παράδοση μέσα σε ένα μήνα..

Θα κοιτάξω και αυτό το ριλάξ που είπες 😊 άλλη μια αγορά που πρέπει να κάνουμε! Εντωμεταξύ εμείς τώρα φτιάχνουμε και το σπίτι και έχουμε αγοράσει τα πάντα για αυτό, τα πάντα για το μωρό, μετά είναι κ η γέννα που θα γεννήσω σε ιδιωτικό, έχουμε τρελά έξοδα...😕 Το καλό είναι ότι από το Μάρτιο είμαι Ελλάδα λόγω της καραντίνας, και τώρα βγήκα σε άδεια από τη δουλειά μου οπότε είμαι εδώ «νόμιμα» πλέον χαχα

Άχου μωρέ ο γλυκούλης ο άντρας σου❤️ καλά κάνει να του μιλάει κ να τραγουδάει για να μάθει τη φωνή του! Κι εγώ το νιώθω συνέχεια να κλωτσάει κ χαίρομαι πολύ, γιατί ξέρω ότι είναι καλά το μωράκι μου κ ανακουφίζομαι ☺️ Καλά είστε όλες από κιλά, εγώ έχω πάρει 6 αλλά κι εμένα μόνο κοιλίτσα φαίνεται, και δε καταλαβαίνουν και όλοι έξω ότι είμαι έγκυος 😆 αλλά είμαι στον 7ο μήνα, ελπίζω να μην αυξηθούν πολύ μέχρι το τέλος κ πάρω άλλα 10 😆

Εγώ έχω ραντεβού 17 Ιουνίου, μαζί είμαστε 😄 την άλλη εβδομάδα θα πάω για καμπύλη ζαχάρου, κ την παράλλη στο γιατρό..ανυπομονώ να το ξαναδώ 😍

Καλύτερα όντως να δείτε από τώρα να διαλέξετε 2-3 και να ξαναπάτε στις εκπτώσεις έτοιμοι! Αυτό που διάλεξα εγώ ετοιμοπαραδοτο ήταν μόνο το εκθεσιακό και δεν το ήθελα. Ακόμη δεν έχουν ομαλοποιηθεί οι παραλαβές και από τον Φλεβάρη που το παρήγγειλα μέσα στην εβδομάδα θα το παραλάβει η εταιρεία εισαγωγής και την άλλη βδομάδα το κατάστημα για το πάρω και γω. 

 

στις On 5/6/2020 at 5:46 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Όχι δεν άλλαξα κάτι! Δε ξέρω τι φταίει..

Εγώ το νιώθω συνέχεια..πιστεύω όσο μεγαλώνει θα το νιώθεις και περισσότερο 😊

Το trilogy είναι ωραίο, εμείς νομίζαμε ότι θα έχουμε καρότσι αλλά τελικά πρέπει να αγοράσουμε..κ είναι μεγάλο έξοδο και έχω μπερδευτεί με τόσα καρότσια γαμώτο! Ίσως στις εκπτώσεις έχουν πάλι καλές προσφορές. Αλλά φοβάμαι και λίγο να περιμένω μέχρι τις εκπτώσεις, γιατί θα είναι ένα μήνα περίπου πριν γεννήσω και δε θέλω να το αφήσω τελευταία στιγμή..

Την καμπύλη ζαχάρου πότε θα την κάνεις εσύ;

Θυμάμαι σίγουρα το trilogy χρώμα ithaca (αυτό ήθελα εγώ!) όλο το πακέτο, είχε στις εκπτώσεις 550€. Οπότε είναι γύρω στα 200 κάτω από τώρα.

Πέμπτη πάω στον γιατρό και λογικά την άλλη Δευτέρα θα πάω να κάνω και την καμπύλη! Ανυπομονώ να ξεμπερδευω και με αυτο! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/6/2020 at 12:17 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Ευχαριστούμε πολύ 😄 όπως λες μακάρι να ψωνίσουμε κ να τα χαρούν τα μωράκια μας ❤️❤️

Εσύ αν γεννήσεις τέλη Σεπτέμβρη σίγουρα θα θέλει μακρυμάνικα..όχι βελούδινα, αλλά βαμβακερά ναι, και καμιά ζακετούλα από πάνω..δε ξέρω κ τι καιρό θα έχετε στην Κρήτη εκείνη την εποχή, υπολογίζω τι θα έκανα εδώ στην Αθήνα..εγώ που θα γεννήσω τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη έχω πάρει κοντομάνικα από μέσα και μακρυμάνικα από πάνω λεπτά..μπορεί να πάρω κ κανα κοντομάνικο για τη μέρα αν έχει πολλές ζέστες, αλλά όχι πολλά κοντομάνικα..γιατί κ εδώ θυμάμαι Οκτώβρη Νοέμβρη πέρσι ήμασταν ακόμα με κοντομάνικα αλλά για τα μωράκια είναι αλλιώς..θα ρωτήσω κ τη μαία που κάνουμε μαθήματα για σίγουρα όμως μην κάνω μόνη μου υποθέσεις

Πάλι καλά, καλά σου έκατσε 😄 έκατσες κ στην εγκυμοσύνη όπως κ εγώ χωρίς να πάρεις άδεια! Εγώ απ’τη δουλειά μου στο Λονδίνο ήταν να βγω σε άδεια μητρότητας 14 Ιουνίου, συν 10 μέρες από την κανονική μου άδεια που είχα υπολογίσει να φυλάξω για να έρθω από 30 Μαίου περίπου. Θα πέρναγα δηλαδή ολόκληρους τους 6 μήνες της εγκυμοσύνης στο Λονδίνο μόνη μου. Έτσι όπως έγινε τώρα ξέμεινα εδώ από το Μάρτιο που ήρθα για το γάμο βγήκα τώρα κ σε άδεια «νόμιμη» και πέρασα την περισσότερη εγκυμοσύνη εδώ με τους ανθρώπους μου κ χωρίς να δουλεύω! Κ το καλό είναι ότι πληρωνόμασταν κανονικά..οπότε προσπαθώ να σκέφτομαι το καλό της υπόθεσης! Κι εσύ τώρα ούτε που θα σου φανεί πότε θα περάσει ο καιρός στη δουλειά γιατί πας για πολύ λίγο! 

Μαζί θα κάνουμε την καμπύλη ζαχάρου, κι εγώ τώρα θα την κάνω, την Τετάρτη. Ο γιατρός μου έκανε όλες τις εξετάσεις τέλος τέλος 😅 δε φοβάμαι πολύ γιατί δεν τρώω τόσα γλυκά κ η γλυκόζη μου στην τελευταία μέτρηση ήταν πάλι 75,σχεδόν στο κατώτατο όριο δηλαδή όπως είναι κ σε όλη την εγκυμοσύνη αφού οι φυσιολογικές τιμές είναι 70-110, αλλά δε ξέρω, παίζει ρόλο αυτό; Άντε να έχουμε καλά αποτελέσματα ❤️❤️ 

Είμαι ασφαλισμένη στο Λονδίνο και ήμουν και εδώ ασφαλισμένη μέχρι τέλος Φεβρουαρίου, γι’αυτό κάναμε το γάμο νωρίς υποτίθεται για να με ασφαλίσει πάλι εδώ ο άντρας μου από Μάρτιο και μετά. Αλλά ενώ έχουμε στείλει όλα τα χαρτιά κ το ψάχνουμε πάρα πολύ ακόμη περιμένουμε..δε μπορώ να βρω άκρη τι άλλο πρέπει να κάνουμε..κ πληρώνουμε όλες τις εξετάσεις κανονικά τώρα ρε γαμώτο.έχω ξενερώσει. Ποια χαρτιά εννοείς να έχω κάνει; Για επιδόματα κλπ;

Ο άντρας σου είναι ασφαλισμένος εδώ και θέλεις να σε βάλει σαν προστατευόμενο μέλος; Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η ασφάλιση σου στο Λονδίνο για τη διαδικασία αλλά και μένα με έβαλε τον Μάρτη προστατευόμενο μέλος και έγινε αμέσως. Δύο χαρτια είχα δώσει μόνο εγώ αλλα δεν θυμάμαι τι. 

στις On 6/6/2020 at 12:28 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Πωπω λίγες μέρες διαφορά θα έχουν τα μωράκια μας 😄 Ναι όντως Γερμανία έχει πιο πολύ κρύο..Γερμανίδα είναι η μαμά μου. Από Βρέμη. Πού μένετε εσείς;

Ωραία εύκολο αυτό..δλδ αν εμείς φοράμε κοντομάνικο, τους βάζουμε μακρυμάνικο λεπτό..αν δεν αντέχουμε ούτε κοντομάνικο τους βάζουμε κοντομάνικο..αν θέλουμε μακρύ κ ζακέτα βάζουμε στα μωρά κάτι πιο ζεστό..καλά κατάλαβα; 😅

Γιατί θέλουν κάποιες γυναίκες καισαρική; Έμαθα κ ότι γίνεται με επισκληρίδιο κ τρόμαξα λίγο..πίστευα ότι γίνεται έστω με ολική..πρέπει να πονάει πολύ μου φαίνεται ανατριχιαστικό..κ η φυσιολογική γέννα κ η καισαρική μου φαίνεται ότι πρέπει να πονάνε πολύ..δε ξέρω αν μπορείς να πας τουαλέτα μετά..όλα με τρομάζουν βασικά..αλλά γιατί να προτιμάει κάποιος καισαρική; Δε ξέρω δεν έχω ψάξει υπέρ κ κατά της κάθε επιλογής. Επίσης ξέρω ότι αν πας με πρόκληση κ δε βγαίνει το μωρό πάλι σου κάνουν καισαρική ε; Εσύ πώς το σκέφτεσαι να γεννήσεις όποτε έρθει ή με πρόκληση; Το έχεις συζητήσει με το γιατρό σου;

Και γω γενικώς αυτον τον κανόνα ξέρω. Μια 'στρωση' ρούχα παραπάνω από εμάς. 

Στα ιδιωτικά με επισκληριδιο γίνεται και όχι με ολική, εκτός αν υπάρχει λόγος που δεν επιτρέπεται η επισκληριδιος. Στον φυσιολογικό μπορείς να ζητήσεις και χωρίς τίποτα αλλά σίγουρα όχι στην καισαρική. Επίσης αν έχει προχωρήσει πολύ η διαστολη, δεν θυμάμαι πόσο, δεν σου κάνουν επισκληριδιο. Για τα δημόσια δεν είμαι σίγουρη τι ισχύει.

Συνήθως με καισαρική πάνε το δεύτερο αν έχει προηγηθεί το πρώτο με καισαρική, αν για κάποιο λόγο το μωρό πρέπει να το πάρουν πρόωρα και δεν κάνει τότε να ζοριστει και γενικώς προγραμματισμένη καισαρική κάνουν όταν υπάρχει ιατρικος λόγος. Φυσικά έχω ακούσει και την περίπτωση επιλογής λόγω φόβου της μαμάς. 

Συνήθως μετά τον φυσιολογικό επανέρχεσαι πιο εύκολα. Δύο φίλες μου που γέννησαν με καισαρική μετά από 13 ώρες προσπάθειας το μεσημέρι της επομένης, η μία από την επόμενη μέρα το πρωί κυριολεκτικά πετούσε και η άλλη δεν μπορούσε ούτε να καθίσει στο κρεβάτι και χρειάστηκε αρκετές μέρες για να συνέλθει. Βέβαια τώρα αν την ρωτήσεις ούτε που την απασχολεί το πόσο ζοριστηκε όλες εκείνες τις μέρες! Δεν ξέρω αν είναι θέμα οργανισμού ή τεχνικής γιατρού αλλά ξέρω ότι όλες λένε ότι βλέποντας το μωρό ξεχνούν τα πάντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσι τι κάνεις;Καιρό είχαμε να μάθουμε νέα σου! Να ζήσετε! Υγεία και κάθε καλό! Με τον καλό και το μπεμπακι σας! Το λικνακι πολυ ωραίο και η κουνια πανεμορφη!!! Καλη δυναμη  με τη δουλειά! 😀😀😀

Καλά είμασι δόξα το Θεό!!!! Εσείς πως πάτε;;;;;; Ευχαριστώ πολύυυυυυ ❤️

 

στις πριν 9 ώρες, ο/η whatever είπε:

Τέλεια τα νέα της β επιπέδου και τα νέα σας έπιπλα! Να τα χαρείτε!

Γύρω στις 20 Ιουλίου ξεκινάει η δική μου άδεια και ήδη μετράω αντίστροφα!!! Δεν έμεινε πολύ ακόμη!

Ναι αγκαλιας εννοούσα! Πανακια θα πάρω και γω από τα τζάμπο. Πάνες έχω 5-6 αλλά δεν θα πάρω άλλες για αρχή. Αν χρειαστεί παίρνουμε μετά! Μπουρνουζια τρία θα πάρω να ξεμπερδευω! 

Τι ωραία αυτά τα χειροποίητα που είναι φτιαγμένα με τόση αγάπη! Εγώ έχω τη δική μου πλεκτή κουβερτουλα που την είχε φτιάξει η μαμά μου και θα μου αλλαξει την κορδελιτσα που έχει γύρω γιατί είναι ροζ και σκέφτομαι να βάλω παστέλ κίτρινο ή παστέλ πράσινο! 

Ευχαριστούμε πολύ!!!! Ναι είναι όντως πολύ ωραία, να την αλλάξεις να την κάνεις ότι χρώμα σε ευχαριστεί το παστελ πράσινο είναι υπέροχο πάντως!!! Εμενα η μία κουβερτούλα είναι λιλά με ασπρη κορδέλα και η άλλη είναι ένα βεραμαν με φούξια κορδέλα (αν κάνω κάποια στιγμή αγόρι θα αλλάξω απλώς κορδέλα 😄)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλά είμασι δόξα το Θεό!!!! Εσείς πως πάτε;;;;;; Ευχαριστώ πολύυυυυυ ❤️

 

Ευχαριστούμε πολύ!!!! Ναι είναι όντως πολύ ωραία, να την αλλάξεις να την κάνεις ότι χρώμα σε ευχαριστεί το παστελ πράσινο είναι υπέροχο πάντως!!! Εμενα η μία κουβερτούλα είναι λιλά με ασπρη κορδέλα και η άλλη είναι ένα βεραμαν με φούξια κορδέλα (αν κάνω κάποια στιγμή αγόρι θα αλλάξω απλώς κορδέλα 😄)

Καλα κ εμεις, αν εξαιρέσεις την κλεισούρα... Τώρα περιμενω και εγώ να κάνω την καμπύλη ζαχαρου☹️😒☹️😔😟.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Καλα κ εμεις, αν εξαιρέσεις την κλεισούρα... Τώρα περιμενω και εγώ να κάνω την καμπύλη ζαχαρου☹️😒☹️😔😟.... 

Γιατί καλέ; Δεν βγαίνεις έξω;;; Κι εγώ έλεγα Παρασκευή να πάω.... αλλά δεν ξέρω η αληθεια είναι ότι δεν πολυπρόσεχα τον τελευταίο καιρό γιατί έτυχαν και πολλά γενέθλια αλλά θα δείξει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Γιατί καλέ; Δεν βγαίνεις έξω;;; Κι εγώ έλεγα Παρασκευή να πάω.... αλλά δεν ξέρω η αληθεια είναι ότι δεν πολυπρόσεχα τον τελευταίο καιρό γιατί έτυχαν και πολλά γενέθλια αλλά θα δείξει!!!!

Βγαίνω μόνο για κανένα περπατημα πέρα από γιατρο, εξετάσεις και τίποτα ψώνια... Λόγω του ιου φοβάμαι πολυ😥😓😪Όσο για το ζάχαρο κ εγώ δεν πολυπροσεχα τελευταία, το ειχα ρίξει σε μερεντα κ παγωτα... Θα δειξει, όπως λες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Βγαίνω μόνο για κανένα περπατημα πέρα από γιατρο, εξετάσεις και τίποτα ψώνια... Λόγω του ιου φοβάμαι πολυ😥😓😪Όσο για το ζάχαρο κ εγώ δεν πολυπροσεχα τελευταία, το ειχα ρίξει σε μερεντα κ παγωτα... Θα δειξει, όπως λες!!! 

Εντάξει κορίτσι μου θα σου πρότεινα να χαλαρώσεις λίγο ως προς αυτό το κομμάτι! Μην κλειστείς σπίτι γιατί δεν κάνει καλό ουτε σε σενα ούτε στο μπεμπε!!! Απλά να προσέχεις!

Ναι παγωτά, φρούτα, γρανίτες και γενικά γλυκές γεύσεις κι εγω τον τελευταίο καιρό !!! Η μπέμπα μου θα είναι γλυκαντζού μάλλον 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Εντάξει κορίτσι μου θα σου πρότεινα να χαλαρώσεις λίγο ως προς αυτό το κομμάτι! Μην κλειστείς σπίτι γιατί δεν κάνει καλό ουτε σε σενα ούτε στο μπεμπε!!! Απλά να προσέχεις!

Ναι παγωτά, φρούτα, γρανίτες και γενικά γλυκές γεύσεις κι εγω τον τελευταίο καιρό !!! Η μπέμπα μου θα είναι γλυκαντζού μάλλον 🤣

Χαχαχα.. Ναι γλυκατζου θα βγει!!!! Ρε συ για τον ιό, ειμαι πολυ φοβισμένη κ προβληματισμενη.... Αν θυμαμαι καλά, μένεις Κρήτη κ ίσως είναι λίγο καλυτερα εκεί, εγώ είμαι Αττική... Εδώ πλεον κανεις δεν προσεχει κ γενικά με τρομάζει η ιδέα να αρρωστήσω τώρα με αυτόν τον ιό που δεν ξέρουν καν τι προκαλει... Επίσης ο γυναικολόγος στην αρχή της καραντινας  όταν του είχα πει ότι ο άντρας μου συνεχίζει να εργάζεται κ έρχεται σε επαφή με κόσμο λόγω της φυσης της εργασίας του, μου είχε πει κατηγορηματικά να μην με πλησιαζει(άκουσον άκουσον) στο σπίτι κ να κρατάμε αποστάσεις (κάτι που βέβαια δεν κάναμε ποτε) .... Αυτά... Δεν ξέρω γενικά μου έχει λείψει πολυ να είναι η καθημερινότητα όπως πριν κ έχεις δίκιο ότι δεν κάνει καλό στο μπεμπέ αλλά δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

Χαχαχα.. Ναι γλυκατζου θα βγει!!!! Ρε συ για τον ιό, ειμαι πολυ φοβισμένη κ προβληματισμενη.... Αν θυμαμαι καλά, μένεις Κρήτη κ ίσως είναι λίγο καλυτερα εκεί, εγώ είμαι Αττική... Εδώ πλεον κανεις δεν προσεχει κ γενικά με τρομάζει η ιδέα να αρρωστήσω τώρα με αυτόν τον ιό που δεν ξέρουν καν τι προκαλει... Επίσης ο γυναικολόγος στην αρχή της καραντινας  όταν του είχα πει ότι ο άντρας μου συνεχίζει να εργάζεται κ έρχεται σε επαφή με κόσμο λόγω της φυσης της εργασίας του, μου είχε πει κατηγορηματικά να μην με πλησιαζει(άκουσον άκουσον) στο σπίτι κ να κρατάμε αποστάσεις (κάτι που βέβαια δεν κάναμε ποτε) .... Αυτά... Δεν ξέρω γενικά μου έχει λείψει πολυ να είναι η καθημερινότητα όπως πριν κ έχεις δίκιο ότι δεν κάνει καλό στο μπεμπέ αλλά δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικα... 

Ναι ναι εδώ είμαστε όντως σε καλύτερη κατάσταση! Α σοβαρα έτσι σου είχε πει;;;; Καταλαβα!!! Αν ήμουν στη θέση σου θα έβγαινα έξω αλλά με μάσκα πάντα και θα πρόσεχα πάρα πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimitra91 είπε:

Ναι ναι εδώ είμαστε όντως σε καλύτερη κατάσταση! Α σοβαρα έτσι σου είχε πει;;;; Καταλαβα!!! Αν ήμουν στη θέση σου θα έβγαινα έξω αλλά με μάσκα πάντα και θα πρόσεχα πάρα πολύ!

Σε ευχαριστώ.... Με μάσκα πηγαίνω σε κλειστούς χώρους(φαρμακείο, χασάπη κλπ) αλλά μου έχει λείψει ένας καφές κ ενα φαγητό έξω....Και στον γυναικολόγο δε μπαινει κανεις χωρίς μάσκα μέσα, έχει ταμπελα  έξω κ όσο κόσμο και να έχει όλοι φοράνε μάσκα...Τες πα! Καλη συνέχεια! 😀😀😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/6/2020 at 2:35 ΜΜ, ο/η Xrita είπε:

Ναι μάλλον έχεις δίκιο για τα 0-3, πρεπει να είναι λίγα.... Το έχω διαβάσει κ εγώ εδώ στο φόρουμ  ότι πρεπει να είναι λίγα.... 

Ναι μωρέ αφού είναι ευαίσθητα τα νεογέννητα μωράκια κρυώνουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/6/2020 at 4:39 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Ναι ακριβώς καλά το κατάλαβες...😉

Ναι ήμαστε πολύ κοντά εγώ μπαίνω στον μήνα μου 15 Αυγούστου 3 Σεπτεμβρίου έχω γενέθλια όποτε μπορεί να έρθει και τότε η Μπέμπα μας,θα είναι το ωραιότερο δώρο...γενικά εδώ είναι πολύ των φυσικών πραγμάτων  τοκετός,θηλασμός ,την καισαρική την κάνουν μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις όποτε και εγώ έχω αποφασίσει πρώτα ο θεός  ότι θα πάω για φυσιολογικό και θα περιμένω μέχρι της 15/9 που είναι η ΠΗΤ μ και όχι με πρόκληση εκτός απροόπτου βέβαια,τώρα όσο αφορά τον πόνο η καισαρική ποναει πιο πολύ μετά γιατί είναι εγχείρηση δεν μπορείς να σηκωθείς αμέσως κτλ γενικά στην καισαρική είναι μετά ο όλος πόνος από ότι μ έχουν πει μανούλες που γέννησαν με καισαρική...στον φυσιολογικό η αδερφή μ και η μαμά μ και οι φίλες μ μ είπαν ότι ο πόνος είναι μέχρι να γεννήσεις μετά όμως σηκώνεσαι κανονικά μπορείς να ασχοληθείς με το μπεμπακι χωρίς να πονάς είσαι γενικά όπως πριν εκτός και αν έχεις κάνει ραματακια από κάτω και έχεις λίγο τσούξιμο όταν πας τουαλέτα και όταν κάθεσαι,επισης στους πόνους του φυσιολογικού τοκετού παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο οι ασκήσεις ανάσες τις οποίες αν τις κανείς σωστά μειώνετε σημαντικά ο πόνος μου ειπαι η μαία μου.

Μακάρι να πάνε όλα καλά εγώ σκέφτομαι μόνο να γεννηθεί καλά το μπεμπακι μου και ο πόνος της γεννάς θα περάσει 

Εγώ 2 Αυγούστου μπαίνω στο μήνα μου, εγώ πάλι θα ήθελα να γεννηθεί μέχρι 20-22 Αυγούστου δηλαδή 10 μέρες περίπου πριν την ΠΗΤ 😂για να βγει λέων στο ζώδιο σαν τον μπαμπά του , αλλά ξέρω ότι δε γίνεται 😂

Ευτυχώς που είναι υπέρ των φυσικών, εγώ δεν έχω μιλήσει με το γιατρό μου, ξέρετε πότε μιλάμε γι’αυτά; Την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού ίσως τον ρωτήσω πώς πηγαίνει πχ φυσιολογικά, με πρόκληση, αν είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού ή ποια είναι η γνώμη του για την καισαρική κλπ..τι σκέφτεται γενικά..αλλά δε ξέρω μήπως είναι νωρίς. Κι εγώ σκεφτόμουν να περιμένω έστω μέχρι την ΠΗΤ κ μετά αν δε βγει να πάω με πρόκληση..

Κι εγώ αυτό ξέρω η καισαρική πονάει μετά, αλλά κ ο φυσιολογικός όταν πας τουαλέτα αν έχεις ράμματα κλπ..που φοβάμαι πάρα πολύ κ αυτό που σε κόβουν κ σε ράβουν..

Εγώ ήδη ξεκίνησα μαθήματα εγκυμοσύνης και της είπα ότι με ενδιαφέρουν πολύ τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού που θα κάνουμε, γιατί τ θεωρώ απαραίτητα..

Αλλά αυτό, εκείνη τη στιγμή είναι όλα, μετά θα έχουμε αγκαλιά το μωράκι μας κ θα ξεχάσουμε και πόνο και όλα!!! 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/6/2020 at 12:26 ΜΜ, ο/η whatever είπε:

Ναι ήταν καλή περίπτωση τότε οπότε και το κλείσαμε! Ούτε αυχενική δεν είχα κάνει ακόμη! Δεν κάνει τίποτα καλέ! 

Ναι αυτά τα πανακια εννοώ! Λογικά από αυτά θα χρειαστούμε πολλαααααα!!!!

Έχω μια φίλη που γέννησε 18/9/18 και είχε τότε παρά πολύ ζεστό Σεπτέμβρη και τις είχε πει η παιδίατρος και εξωτερικά κοντά να του φοράει, γι' αυτό προβληματίζομαι! Μάλλον θα πάρω λεπτά μακρυμάνικα και κανα δύο σκέτα παντελονάκια μακριά να τα φορέσει με το εσωτερικο κοντομανικο αν χρειαστεί

Καλύτερα όντως να δείτε από τώρα να διαλέξετε 2-3 και να ξαναπάτε στις εκπτώσεις έτοιμοι! Αυτό που διάλεξα εγώ ετοιμοπαραδοτο ήταν μόνο το εκθεσιακό και δεν το ήθελα. Ακόμη δεν έχουν ομαλοποιηθεί οι παραλαβές και από τον Φλεβάρη που το παρήγγειλα μέσα στην εβδομάδα θα το παραλάβει η εταιρεία εισαγωγής και την άλλη βδομάδα το κατάστημα για το πάρω και γω. 

 

Θυμάμαι σίγουρα το trilogy χρώμα ithaca (αυτό ήθελα εγώ!) όλο το πακέτο, είχε στις εκπτώσεις 550€. Οπότε είναι γύρω στα 200 κάτω από τώρα.

Πέμπτη πάω στον γιατρό και λογικά την άλλη Δευτέρα θα πάω να κάνω και την καμπύλη! Ανυπομονώ να ξεμπερδευω και με αυτο! 

 

Πολύ καιρό σας έχει κάνει εσάς! Πότε σας είπαν θα σας το φέρουν; Είναι 4 μήνες σχεδόν από το Φεβρουάριο!

Εγώ απόλα όσα έχω δει κλίνω περισσότερο προς το trilogy, μου άρεσαν κ καναδυο ακόμη..κ από χρώματα είμαι ανάμεσα στο mykonos κ το ithaca..λίγο περισσότερο προς το mykonos για να μη λερώνει..έχουμε κ μεγάλη σχέση με τη μύκονο με τον άντρα μου νομίζω είναι γραφτό😂 αλλά περιμένω τις εκπτώσεις τώρα να δω..κοιτάζω κ από τώρα μήπως βγάλουν καμιά καλή προσφορά γιατί φοβάμαι μήπως ιούλιο είναι αργά..

Αύριο πρωί θα πάω για την καμπύλη ζαχάρου εγώ! Άντε να τελειώνει κ αυτό..ξέρεις αν βγαίνουν τα αποτελέσματα αμέσως ή περιμένεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/6/2020 at 7:23 ΜΜ, ο/η whatever είπε:

Ο άντρας σου είναι ασφαλισμένος εδώ και θέλεις να σε βάλει σαν προστατευόμενο μέλος; Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η ασφάλιση σου στο Λονδίνο για τη διαδικασία αλλά και μένα με έβαλε τον Μάρτη προστατευόμενο μέλος και έγινε αμέσως. Δύο χαρτια είχα δώσει μόνο εγώ αλλα δεν θυμάμαι τι. 

Και γω γενικώς αυτον τον κανόνα ξέρω. Μια 'στρωση' ρούχα παραπάνω από εμάς. 

Στα ιδιωτικά με επισκληριδιο γίνεται και όχι με ολική, εκτός αν υπάρχει λόγος που δεν επιτρέπεται η επισκληριδιος. Στον φυσιολογικό μπορείς να ζητήσεις και χωρίς τίποτα αλλά σίγουρα όχι στην καισαρική. Επίσης αν έχει προχωρήσει πολύ η διαστολη, δεν θυμάμαι πόσο, δεν σου κάνουν επισκληριδιο. Για τα δημόσια δεν είμαι σίγουρη τι ισχύει.

Συνήθως με καισαρική πάνε το δεύτερο αν έχει προηγηθεί το πρώτο με καισαρική, αν για κάποιο λόγο το μωρό πρέπει να το πάρουν πρόωρα και δεν κάνει τότε να ζοριστει και γενικώς προγραμματισμένη καισαρική κάνουν όταν υπάρχει ιατρικος λόγος. Φυσικά έχω ακούσει και την περίπτωση επιλογής λόγω φόβου της μαμάς. 

Συνήθως μετά τον φυσιολογικό επανέρχεσαι πιο εύκολα. Δύο φίλες μου που γέννησαν με καισαρική μετά από 13 ώρες προσπάθειας το μεσημέρι της επομένης, η μία από την επόμενη μέρα το πρωί κυριολεκτικά πετούσε και η άλλη δεν μπορούσε ούτε να καθίσει στο κρεβάτι και χρειάστηκε αρκετές μέρες για να συνέλθει. Βέβαια τώρα αν την ρωτήσεις ούτε που την απασχολεί το πόσο ζοριστηκε όλες εκείνες τις μέρες! Δεν ξέρω αν είναι θέμα οργανισμού ή τεχνικής γιατρού αλλά ξέρω ότι όλες λένε ότι βλέποντας το μωρό ξεχνούν τα πάντα!

Ναι ακριβώς αυτό!! Δεν παίζει ρόλο το Λονδίνο..μπορείς να μου πεις τι διαδικασία έκανες εσύ και πού πήγατε για να σε ασφαλίσει; Γιατί έχω πελαγώσει! Έχω στείλει παντού όλα τα χαρτιά, έχω πάει κ από κει κ τπτ..

Εγώ θέλω φυσιολογικό αν είναι όλα καλά, αλλά θέλω σίγουρα επισκληρίδιο..κ ένας λόγος που επέλεξα ιδιωτικό είναι για να μου κάνουν σίγουρα επισκληρίδιο..δεν είχα ακούσει ότι μπορεί να μην κάνουν..

Εσύ τι σκέφτεσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Βγαίνω μόνο για κανένα περπατημα πέρα από γιατρο, εξετάσεις και τίποτα ψώνια... Λόγω του ιου φοβάμαι πολυ😥😓😪Όσο για το ζάχαρο κ εγώ δεν πολυπροσεχα τελευταία, το ειχα ρίξει σε μερεντα κ παγωτα... Θα δειξει, όπως λες!!! 

Άντε βρε μη φοβάσαι! Να τηρείς τους κανόνες υγιεινής κ όλα μια χαρά..δεν χρειάζονται πολλά πολλά αγκαλιές φιλιά κλπ..με τον αέρα δεν κολλάς..αν έχεις αποστάσεις είσαι μια χαρά..εγώ πάω παντού κ σνχ ικέα κ τέτοια γιατί φτιάχνουμε το σπίτι μας κ είμαι ενθουσιασμένη 😊 πήγαμε κ Ναύπλιο το τριήμερο κ είχε πολύ κόσμο! Θα πάω σίγουρα και διακοπές δεν παίζει να κλειστώ! Ούτε στην καραντίνα δεν κλείστηκα..απλά τηρώ τους κανόνες υγιεινής και προσέχω!!

Γλυκόζη εγώ έχω πολύ χαμηλή, παίζει ρόλο αυτό ή μπα; Γιατί είμαι χαλαρή λόγω αυτού, και δε θέλω να μου βγει κανα πρόβλημα από κει που δεν το περιμένω 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Άντε βρε μη φοβάσαι! Να τηρείς τους κανόνες υγιεινής κ όλα μια χαρά..δεν χρειάζονται πολλά πολλά αγκαλιές φιλιά κλπ..με τον αέρα δεν κολλάς..αν έχεις αποστάσεις είσαι μια χαρά..εγώ πάω παντού κ σνχ ικέα κ τέτοια γιατί φτιάχνουμε το σπίτι μας κ είμαι ενθουσιασμένη 😊 πήγαμε κ Ναύπλιο το τριήμερο κ είχε πολύ κόσμο! Θα πάω σίγουρα και διακοπές δεν παίζει να κλειστώ! Ούτε στην καραντίνα δεν κλείστηκα..απλά τηρώ τους κανόνες υγιεινής και προσέχω!!

Γλυκόζη εγώ έχω πολύ χαμηλή, παίζει ρόλο αυτό ή μπα; Γιατί είμαι χαλαρή λόγω αυτού, και δε θέλω να μου βγει κανα πρόβλημα από κει που δεν το περιμένω 😆

Λες να μη φοβάμαι τόσο ε;;;Βασικά δε φοβαμαι τον αέρα αλλά τα καθίσματα στις καφετέριες και τις επιφάνειες που λένε ότι ζει πολλες ώρες γενικά πιατα τραπεζια κλπ... Αχ δεν ξέρω.... Καλά έκανες κ εγώ το σκεφτόμουν για διακοπές το καλοκαίρι, γιατί όλη αυτή η κλεισουρα  με κουρασε... Ωραίο και το Ναυπλιο! Μαγευτικό! Όσο για τη γλυκόζη δεν ξέρω καθόλου!Καλη επιτυχία με την καμπύλη!! Να μας στειλεις νέα σου! Καλά αποτελέσματα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...