Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις Just now, ο/η evi1996 είπε:

Καλησπερα @Klimentini!! εμεισ ειμαστε 8 μηνων και νομιζω πωσ τα ματια μασ ειναι καστανα και λογικα αυτο ειναι το χρωμα του. Εσασ φαινονται ακομη??

με το φαγητο μια ετσι μια αλλιωσ αναλογα με την ορεξη του. βγαζει και τα πανω δοντια τωρα και εχει πολυ γκρινια και δεν τρωει πολυ...εσεισ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 21 λεπτά, ο/η evi1996 είπε:

Καλησπερα @Klimentini!! εμεισ ειμαστε 8 μηνων και νομιζω πωσ τα ματια μασ ειναι καστανα και λογικα αυτο ειναι το χρωμα του. Εσασ φαινονται ακομη??

λοιπόν.. δεν έχω καταλάβει τι χρώμα έχουν τα μάτια του! γαλάζιο; γαλάζιο-γκρι; δεν έχω ιδέα... 9 μηνών μας γίνεται αύριο. :)

όσο για το φαγητό κάνει πλέον πρωινό (λίγο), μεσημεριανό (κανονικό γεύμα) και απογευματινό (λίγο). Προσπαθώ πολύ με το φαγητό και έχω κάνει μετάβαση και σε κομμάτια.

Εσύ πόσα γεύματα δίνεις; τρώει όλα τα φαγητά ευχάριστα; υπάρχει κάποιο αγαπημένο; ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε; 

Τα μωράκια σας είναι καλά; 

Εμεις 9,5 μηνών και αρχίσαμε να περπατάμε με την περπατούρα, από αύριο ξεκινάω δουλειά και η μικρή μου ξυπνάει 2 φορές την νύχτα για γααλα τι μπορώ να κάνω; έχει δοκιμάσει καμία τίποτα μπας και με σώσετε; η παιδίατρος λέει να της δώσω πιο βάρη γάλα μπας και την πιάσει.. Τι γνώμη έχετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/3/2021 at 12:18 ΜΜ, ο/η Sotiria2004 είπε:

Κορίτσια μου θέλω τα φώτα σας... 

Καλησπέρα, θέλω να μάθω.. 

Τώρα που δίνουμε στο μωράκι νερό από φίλτρο όταν δίνουμε γάλα το νερό το βράζουμε πάλι η απλά το ζεστενουμε; 

Καλησπέρα αγάπη τώρα είδα το μηνυμα σου..φαντάζομαι θα έχεις βρει την απάντηση μέχρι τώρα...αλλά εμάς μας είχε πει η γιατρός όταν είχαμε ξεκινήσει να του δίνουμε, ή από φιλτρο ή από γυάλινο μπουκάλι εμφιαλωμένο(όχι πλαστικό)...δε μας είχε πει να το βράζουμε πάντως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/4/2021 at 12:30 ΜΜ, ο/η Klimentini είπε:

Καλημέρα κορίτσια! έχω καιρό να γράψω.. ήμουν Αθήνα για ένα μήνα και ξεκουράστηκα σχετικά! Πως είστε; @evi1996 τα μαλλάκια τους θα αλλάζουν χρώμα καθώς μεγαλώνουν! ούτε εμάς έχει πολλά μαλάκια και είναι καστανόξανθα. 

Η απορία μου είναι για τα μάτια βέβαια.. πότε άραγε θα πάρουν το τελικό τους χρώμα; Επίσης πως τα πάτε με το φαγητό; 

Καλησπέρα ήρθες τελικά Ελλάδα ε; Ωραία! Πώς περάσατε;

Νομίζω μέχρι τους 9-12 μήνες έχουν πάρει το τελικό χρώμα; 

Με το φαγητό εμείς τέλεια, τρώει όλο του το φαι από την αρχή και μεγάλες μερίδες! Είναι φαγανός! Εσείς πώς τα πάτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε; 

Τα μωράκια σας είναι καλά; 

Εμεις 9,5 μηνών και αρχίσαμε να περπατάμε με την περπατούρα, από αύριο ξεκινάω δουλειά και η μικρή μου ξυπνάει 2 φορές την νύχτα για γααλα τι μπορώ να κάνω; έχει δοκιμάσει καμία τίποτα μπας και με σώσετε; η παιδίατρος λέει να της δώσω πιο βάρη γάλα μπας και την πιάσει.. Τι γνώμη έχετε; 

Καλησπέρα Σωτηρία μου καλά είμαστε εσύ; 


Καλά ο μπέμπης μας βγάζει δοντάκια, έχουμε ένα κάτω και ένα πάνω μέχρι στιγμής! Χωρίς γκρίνια ευτυχώς ο γλυκούλης!!

Περπατάει κι εμάς κανονικά όλο το σπίτι με τη στράτα σκυλάκι της fisher price χαχα!! Του πήραμε και παπουτσάκια και περπατάμε κι έξω, δε θέλει καθόλου να κάθεται!! 7,5 μηνών ο δικός μου τώρα ❤️

Χμμ δε ξέρω τι να σου πω για να μη ξυπνάει....Εσύ θηλάζεις τώρα ή δίνεις ξένο; Ίσως αν έδινες ξένο να μπορεί να το δίνει και ο άντρας σου καμιά φορά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα Σωτηρία μου καλά είμαστε εσύ; 


Καλά ο μπέμπης μας βγάζει δοντάκια, έχουμε ένα κάτω και ένα πάνω μέχρι στιγμής! Χωρίς γκρίνια ευτυχώς ο γλυκούλης!!

Περπατάει κι εμάς κανονικά όλο το σπίτι με τη στράτα σκυλάκι της fisher price χαχα!! Του πήραμε και παπουτσάκια και περπατάμε κι έξω, δε θέλει καθόλου να κάθεται!! 7,5 μηνών ο δικός μου τώρα ❤️

Χμμ δε ξέρω τι να σου πω για να μη ξυπνάει....Εσύ θηλάζεις τώρα ή δίνεις ξένο; Ίσως αν έδινες ξένο να μπορεί να το δίνει και ο άντρας σου καμιά φορά;

Αχ τι καλά που τα βγάλατε ήρεμα.. 

Εμεις έχουμε 2 κάτω, με γκρίνια τα βγάλαμε αλλά οκ παλευόταν η κατάσταση μέχρι τώρα.. 

Και εμείς την ίδια στράτα έχουμε και αλωνιζουμε..

Ξένο δίνω, όσο για τον άντρα μου δουλεύει διπλάσιες ώρες από μένα και θα ήταν αχαριστία να τον ξυπνάω.. Θα δοκιμάσω το γάλα που μου είπε η παιδίατρος και βλέπουμε.. 

Να τον χαίρεστε τον γλυκά που είναι θαρραλέος από τόσο μικρός 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κορίτσια!!! Πώς είστε; Τα μωρά σας;;; 

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να διαβάσω και να απαντήσω στα μηνύματά σας....
Η μικρή, 9 μηνών, θέλει όλη την ώρα προσοχή, ερεθίσματα, εναλλαγές κι εγώ τρέχω πανικόβλητη πότε με το σπίτι, πότε με εξωτερικές δουλειές, πότε με την τηλεκπαίδευση και δεν της δίνω πολλή σημασία... Κι αυτή θυμώνει κι εγώ απογοητεύομαι που την παρκάρω στην πεθερά μου με τις ώρες...
Όσον αφορά την ανάπτυξή της, πίνει γάλα, τρώει φρούτα (με το αυγό μέσα δυστυχώς μια και δεν της αρέσει σκέτο), φαγητό το μεσημέρι, φαρίν λακτέ το απόγευμα (δεν της αρέσει κανένα γιαούρτι για να την κόψουμε) και γάλα το βράδυ αν κι εφόσον είναι ξύπνια έως τότε.
Από δόντια έχει 6, τα δύο μπροστινά κάτω, και τα 4 μπροστινά επάνω. Πολλή γκρίνια, σάλια, κλάμα, βάζει τα πάντα στο στόμα.
Να σας ρωτήσω: σηκώνονται μόνα τους τα μικρά σας; Με την περπατούρα είναι σταθερά; Να της την πάρω αυτή που λέτε;
Εμείς τώρα την βάζουμε να πατάει κάτω, το παλεύει να σηκωθεί από τα κάγκελα, αλλά τίποτα σπουδαίο ακόμα...
Θέλω να τσεκάρω μετά το Πάσχα πάλι τα ισχία της, γιατί είναι χαλαρά, Μήπως φταίει κάτι από εκεί....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Καλημέρα, κορίτσια!!! Πώς είστε; Τα μωρά σας;;; 

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να διαβάσω και να απαντήσω στα μηνύματά σας....
Η μικρή, 9 μηνών, θέλει όλη την ώρα προσοχή, ερεθίσματα, εναλλαγές κι εγώ τρέχω πανικόβλητη πότε με το σπίτι, πότε με εξωτερικές δουλειές, πότε με την τηλεκπαίδευση και δεν της δίνω πολλή σημασία... Κι αυτή θυμώνει κι εγώ απογοητεύομαι που την παρκάρω στην πεθερά μου με τις ώρες...
Όσον αφορά την ανάπτυξή της, πίνει γάλα, τρώει φρούτα (με το αυγό μέσα δυστυχώς μια και δεν της αρέσει σκέτο), φαγητό το μεσημέρι, φαρίν λακτέ το απόγευμα (δεν της αρέσει κανένα γιαούρτι για να την κόψουμε) και γάλα το βράδυ αν κι εφόσον είναι ξύπνια έως τότε.
Από δόντια έχει 6, τα δύο μπροστινά κάτω, και τα 4 μπροστινά επάνω. Πολλή γκρίνια, σάλια, κλάμα, βάζει τα πάντα στο στόμα.
Να σας ρωτήσω: σηκώνονται μόνα τους τα μικρά σας; Με την περπατούρα είναι σταθερά; Να της την πάρω αυτή που λέτε;
Εμείς τώρα την βάζουμε να πατάει κάτω, το παλεύει να σηκωθεί από τα κάγκελα, αλλά τίποτα σπουδαίο ακόμα...
Θέλω να τσεκάρω μετά το Πάσχα πάλι τα ισχία της, γιατί είναι χαλαρά, Μήπως φταίει κάτι από εκεί....

Καλό κουράγιο κοπέλα μου... Στα ίδια είμαστε όλες πάνω κάτω οπότε καταλαβαίνουμε η μία την άλλη.. 

Εμένα κάνει βήματα κανονικά με την στράτα, την βοήθησε αλλά κάθε παιδί είναι διαφορετικό.. Δες και αυτό με τα ισχια που λες αν και πιστεύω ότι είναι νωρίς, κονονικα στον χρόνο περπατάνε τα μωρά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου πώς είστε;

Τι ωραία που μεγαλώνουν τα μικρά μας!!

Εμάς η μικρή πρέπει να περνάει μεγάλο άγχος αποχωρισμού,πραγματικά δε μπορώ να κάνω βήμα μακριά της και κλαίει αμέσως!! Ούτε με τον μπαμπά της ξεχνιέται!!!

Συν ότι έχει εδώ και ένα μήνα εκεί που κοιμόταν Δώδεκα ώρα τώρα πλέον ξυπνάει ανά δυωρο και ουρλιάζει,τι την ταιζω της βάζω αλοιφή για τα δόντια,την έχω αγκαλιά και κάνω βόλτα σε όλο το σπιτι,ηρεμεί με πολύ δυσκολία...

Από φαγητό τρώμε σχεδόν τα πάντα εκτός αβγό, δοκιμάσαμε και ψαράκι σούπα,αλωνιζει σε όλο το σπίτι,λέει μαμά όλη μέρα,απόκτησε και νεύρα αν δεν της αρέσει κάτι και γενικά έχει γίνει παιδι- βιολί😀😀😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω... τι ωραία νέα είναι αυτά που διαβάζω με τα μικρά μας! τέτοια εποχή πέρυσι ήμασταν με κοιλίτσα φουσκωμένη και τρελό άγχος (εγώ δηλ). 

@konstantinaVEέχεις δοκιμάσει να βάλεις μέσα στο γιαούρτι (πχ ένα κανονικό πλήρες σε λιπαρά) λίγη μπανάνα να το γλυκάνεις; Η φαριν λακτέ περιέχει άσχημα συστατικά και γλυκαντικά και είναι πολύ φτωχή θρεπτικά..Οι σκονόκρεμες  είναι άχρηστες διατροφικά, εχουν ζάχαρη, πρόσθετες βιταμίνες και πολλά συντηρητικά. Εθίζουν το παιδί στις γλυκές γεύσεις και στερείται απο σπουδαίες και θρεπτικες τροφές. στο λέω με κάθε σεβασμό φυσικά, χωρίς να θέλω να σου κάνω μάθημα! μια άλλη εναλλακτική είναι να κάνεις μια κρέμα με βρώμη, γάλα και μπανάνα. μπορείς να τρίψεις και λίγο λιναρόσπορο από πάνω και εάν θες να την εμπλουτίσεις με λίγο καθαρό βούτυρο ανάλατο ή βούτυρο κλαριφιέ. Για τα βήματα, ναι όπως λέει και η @Sotiria2004 τα μωρά περπατάνε απο 12 μηνων και έπειτα. Εμάς σηκώνεται και πιάνει έπιπλα κλπ, δεν του έχουμε πάρει στράτα αλλά μια περπατούρα που είναι σαν ένα μικρό αυτοκινητάκι που κρατιέται και αυτό τσουλάει. Δεν δείχνει και ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο να το χρησιμοποιήσει ακόμα. νομίζω είναι νωρίς.

@Princess28ήρθα ναι και έκατσα ένα μήνα! μου άρεσε που άλλαξα παραστάσεις. είχα βοήθεια αρκετή από τα πεθερικά μου και έτσι δεν ένιωθα απελπισία όπως νιώθω καμιά φορά εδώ που είμαι μόνη. τι να πεις.. Από φαγητό σχετικά καλά θα έλεγα.. τρώει μόνος του με τα χέρια του τα μαλακά κομμάτια φαγητού που του προσφέρω. δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνεται για το ψάρι και γι αυτό το λόγο όταν δεν το τρώει το κάνω κροκέτες και τις ψήνω στο φούρνο με λίγο λάδι και τις κάνει να! 

@Mariairaτιιιι λέει μαμά; θα τρελαθώ!!! τι ωραία ❤️ εμάς ακόμα λεει διαφορα μπα μπα μπα μπα και μπρρρρρ και κανει και κατι τσιρίδες. χαχα αυτά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!
Τί φαγητά του προσφέρεις με το χέρι, μπας και πάρω καμία ιδέα; Είχα σκοπό να ρωτήσω αύριο την παιδίατρο που θα μας δει....
Το ξέρω πολύ καλά ότι οι κρέμες του εμπορίου είναι "θερμιδοβόμβες" χωρίς ουσιαστικά οφέλη για τα μωρά, αλλά δυστυχώς ό,τι κι αν έχω δοκιμάσει το κάνει εμετό. 
Της αγόρασα κρέμες Frezyderm βιολογικές, μούσλι κλπ κλπ και ούτε δυο κουταλάκια δεν καταδέχτηκε... Αηδίαζε και έκανε να κάνει εμετό. Το ίδιο και το γιαούρτι, το ίδιο και το αυγό.... 
Τώρα σκέφτηκα να πάρω το Advance με δημητριακά. Ξέρω ότι είναι επιδόρπιο κι όχι γιαούρτι, αλλά προκειμένου να συνηθίσει τη γεύση του γιαουρτιού και να κόψει τη φαρίν λακτέ, είμαι διατεθειμένη να το δοκιμάσω.
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Καλημέρα!!
Τί φαγητά του προσφέρεις με το χέρι, μπας και πάρω καμία ιδέα; Είχα σκοπό να ρωτήσω αύριο την παιδίατρο που θα μας δει....
Το ξέρω πολύ καλά ότι οι κρέμες του εμπορίου είναι "θερμιδοβόμβες" χωρίς ουσιαστικά οφέλη για τα μωρά, αλλά δυστυχώς ό,τι κι αν έχω δοκιμάσει το κάνει εμετό. 
Της αγόρασα κρέμες Frezyderm βιολογικές, μούσλι κλπ κλπ και ούτε δυο κουταλάκια δεν καταδέχτηκε... Αηδίαζε και έκανε να κάνει εμετό. Το ίδιο και το γιαούρτι, το ίδιο και το αυγό.... 
Τώρα σκέφτηκα να πάρω το Advance με δημητριακά. Ξέρω ότι είναι επιδόρπιο κι όχι γιαούρτι, αλλά προκειμένου να συνηθίσει τη γεύση του γιαουρτιού και να κόψει τη φαρίν λακτέ, είμαι διατεθειμένη να το δοκιμάσω.
 

του προσφέρω τα εξής φαγητά , σου γράφω μερικές ιδέες 

pancakes μπανανας / μιση μπανάνα, ενα αυγό, 1 κγ φυστικοβουτυρο ανάλατο, κανελα, βούτυρο καθαρό. τα ψήνω σε χαμηλή φωτιά σε αντικολλητικό για να γίνουν σφουγγαρένια και τα τρώει με ευχαρίστηση.

Ομελέτα με σπανάκι φρέσκο / ένα αυγό, λίγο σπανάκι/ ανάλατο τυρί όπως ανθότυρο ή edam. Ψήνω με λίγο ελαιόλαδο 

Κρέμα βρώμης με χουρμάδες και κανέλα / 150μλ νερό, 25 γρ. βρώμη σε νιφάδες, 2 χουρμάδες, κανέλα, βούτυρο. Ψήνω σε κατσαρολάκι σε χαμηλή φωτιά και όταν γίνει βάζω χουρμά, κανέλα και βούτυρο 

Μάφινς ή κροκέτες λαχανικών που δεν έχει φάει από τη προηγούμενη ημέρα. Εάν το μείγμα μου είναι αραιό, προσθέτω είτε ψωμί χωρίς ζάχαρη και χωρίς πολύ αλάτι είτε λίγο αλεύρι βρώμης. Ψήνω σε αντικολλητικό 

Μπανάνα σε κομματάκια ώριμη μαζί με φυστικοβούτυρο + γιαουρτι στραγγιστό πλήρες (οκ αυτό είναι λίγο τολμηρό μιας και το γιαουρτι το παιδάκι σου δεν το τρώει) 

έχεις σκεφτεί να πάρεις το πρώτο μου γιαουρτάκι από την κρι-κρι; δεν έχει μέσα ζάχαρη και είναι απλά ένα γιαούρτι με καλλιέργειες + 3,5% λιπαρά εάν δεν κάνω λάθος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/4/2021 at 12:34 ΜΜ, ο/η Sotiria2004 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε; 

Τα μωράκια σας είναι καλά; 

Εμεις 9,5 μηνών και αρχίσαμε να περπατάμε με την περπατούρα, από αύριο ξεκινάω δουλειά και η μικρή μου ξυπνάει 2 φορές την νύχτα για γααλα τι μπορώ να κάνω; έχει δοκιμάσει καμία τίποτα μπας και με σώσετε; η παιδίατρος λέει να της δώσω πιο βάρη γάλα μπας και την πιάσει.. Τι γνώμη έχετε; 

συγγνώμη... διάβασα καλά; τι εννοεί η παιδίατρος; αφού μέχρι και το έτος πολλά μωράκια ξυπνάνε να φάνε 😕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

του προσφέρω τα εξής φαγητά , σου γράφω μερικές ιδέες 

pancakes μπανανας / μιση μπανάνα, ενα αυγό, 1 κγ φυστικοβουτυρο ανάλατο, κανελα, βούτυρο καθαρό. τα ψήνω σε χαμηλή φωτιά σε αντικολλητικό για να γίνουν σφουγγαρένια και τα τρώει με ευχαρίστηση.

Ομελέτα με σπανάκι φρέσκο / ένα αυγό, λίγο σπανάκι/ ανάλατο τυρί όπως ανθότυρο ή edam. Ψήνω με λίγο ελαιόλαδο 

Κρέμα βρώμης με χουρμάδες και κανέλα / 150μλ νερό, 25 γρ. βρώμη σε νιφάδες, 2 χουρμάδες, κανέλα, βούτυρο. Ψήνω σε κατσαρολάκι σε χαμηλή φωτιά και όταν γίνει βάζω χουρμά, κανέλα και βούτυρο 

Μάφινς ή κροκέτες λαχανικών που δεν έχει φάει από τη προηγούμενη ημέρα. Εάν το μείγμα μου είναι αραιό, προσθέτω είτε ψωμί χωρίς ζάχαρη και χωρίς πολύ αλάτι είτε λίγο αλεύρι βρώμης. Ψήνω σε αντικολλητικό 

Μπανάνα σε κομματάκια ώριμη μαζί με φυστικοβούτυρο + γιαουρτι στραγγιστό πλήρες (οκ αυτό είναι λίγο τολμηρό μιας και το γιαουρτι το παιδάκι σου δεν το τρώει) 

έχεις σκεφτεί να πάρεις το πρώτο μου γιαουρτάκι από την κρι-κρι; δεν έχει μέσα ζάχαρη και είναι απλά ένα γιαούρτι με καλλιέργειες + 3,5% λιπαρά εάν δεν κάνω λάθος!

Με αυτό ξεκίνησα, το Κρι-κρι, αηδίασε. Έδωσα Advance, αηδίασε. Έδωσα ντόπιο χωρίς πέτσα, αηδίασε. Ε, δεν ξαναδωσα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Με αυτό ξεκίνησα, το Κρι-κρι, αηδίασε. Έδωσα Advance, αηδίασε. Έδωσα ντόπιο χωρίς πέτσα, αηδίασε. Ε, δεν ξαναδωσα....

να σου πω και εμάς αηδιάζει με τα κατσικίσια κλπ. κι έτσι τώρα του δίνω στραγγιστό 10% ένα βιολογικό που πουλάνε εδώ με την ονομασία Σαλάκις. στην ουσία ένα στραγγιστό δίνω και του αρέσει, από το να μην τρώει καθόλου γιαούρτι δηλ. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι βαριέται τα ίδια πρωινά και τα ίδια απογευματινά οπότε κάνω εναλλαγές.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/4/2021 at 8:37 ΠΜ, ο/η konstantinaVE είπε:

Καλημέρα, κορίτσια!!! Πώς είστε; Τα μωρά σας;;; 

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να διαβάσω και να απαντήσω στα μηνύματά σας....
Η μικρή, 9 μηνών, θέλει όλη την ώρα προσοχή, ερεθίσματα, εναλλαγές κι εγώ τρέχω πανικόβλητη πότε με το σπίτι, πότε με εξωτερικές δουλειές, πότε με την τηλεκπαίδευση και δεν της δίνω πολλή σημασία... Κι αυτή θυμώνει κι εγώ απογοητεύομαι που την παρκάρω στην πεθερά μου με τις ώρες...
Όσον αφορά την ανάπτυξή της, πίνει γάλα, τρώει φρούτα (με το αυγό μέσα δυστυχώς μια και δεν της αρέσει σκέτο), φαγητό το μεσημέρι, φαρίν λακτέ το απόγευμα (δεν της αρέσει κανένα γιαούρτι για να την κόψουμε) και γάλα το βράδυ αν κι εφόσον είναι ξύπνια έως τότε.
Από δόντια έχει 6, τα δύο μπροστινά κάτω, και τα 4 μπροστινά επάνω. Πολλή γκρίνια, σάλια, κλάμα, βάζει τα πάντα στο στόμα.
Να σας ρωτήσω: σηκώνονται μόνα τους τα μικρά σας; Με την περπατούρα είναι σταθερά; Να της την πάρω αυτή που λέτε;
Εμείς τώρα την βάζουμε να πατάει κάτω, το παλεύει να σηκωθεί από τα κάγκελα, αλλά τίποτα σπουδαίο ακόμα...
Θέλω να τσεκάρω μετά το Πάσχα πάλι τα ισχία της, γιατί είναι χαλαρά, Μήπως φταίει κάτι από εκεί....

Καλησπέρα Κωνσταντίνα! 

Καλά είμαστε κι εμείς και ο μικρούλης..μεγαλώνει και είναι γλύκας, πολύ γελαστό παιδί! 😊

Εσύ πώς είσαι; Τρέξιμο ε; Κι εγώ μπορεί να επιστρέψω στη δουλειά σύντομα, και μου κακοφαίνεται γιατί τόσους μήνες είμαστε αυτοκόλλητοι με τον μικρό!!

Πόσο μηνών είναι η μικρή σου; Εμάς σηκώνεται μόνος του από 5 μηνών, αλλά γενικά εμάς όλα αυτά τα κάνει νωρίς είναι δυνατούλης, στεκόταν κ σηκωνόταν ήδη από 3 μηνών φαντάσου, οπότε είχε συνηθίσει, η γιατρός μας είχε πει ότι δεν είχε ξαναδεί κάτι τέτοιο, οπότε νομίζω έχεις περιθώριο ακόμα να περιμένεις, το κάθε παιδί έχει το χρόνο του, σε λίγο θα σηκωθεί κι εσένα είμαι σίγουρη...ίσως να θέλει να δυναμώσει λίγο ακόμα ή να νιώσει πιο σίγουρη. Να σου πω εμείς τι είχαμε κάνει και βοήθησε; Επειδή δεν έχουμε κούνια, έχουμε παρκοκρέβατο, του πήραμε χειρολαβές του δείξαμε πώς να τις πιάσει και την άλλη μέρα τις έπιασε μόνος του και από τότε έμαθε να σηκώνεται...και πιάνεται από παντού από τότε, από το τραπεζάκι, τον καναπέ, κ από παντού..Δοκίμασε τις χειρολαβές αν έχεις πάρκο, βοηθάνε πολύ!! Βαλτης τα χεράκια εσύ στη χειρολαβή καναδυο φορές και μετά θα το μάθει μόνη της και θα το κάνει!! Η μικρούλα σου πιάνεται στα κάγκελα αλλά δεν έχει πολύ δύναμη να σηκωθεί, ή δεν τα πιάνει καλά και γι’αυτό δε σηκώνεται; Γιατί κι εκεί μπορείς να της δείξεις πώς να τα πιάνει μήπως βοηθήσει.

Με την περπατούρα μια χαρά σταθερή είναι αν μάθουν να τη χειρίζονται, να είσαι κι εσύ κοντά βέβαια, κάποια στιγμή μπορεί να πέσει χαχα...επίσης εμάς δεν έχει μάθει να στρίβει ακόμα, οπότε και εκεί θέλει βοήθεια..σου προτείνω να την πάρεις πάντως, είναι πολύ ωραία!! Απλά με προσοχή να είσαι κι εσύ εκεί δίπλα ή από πίσω, μην πέσει κ χτυπήσει το κεφαλάκι της πουθενά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/4/2021 at 3:25 ΜΜ, ο/η Mariaira είπε:

Κορίτσια μου πώς είστε;

Τι ωραία που μεγαλώνουν τα μικρά μας!!

Εμάς η μικρή πρέπει να περνάει μεγάλο άγχος αποχωρισμού,πραγματικά δε μπορώ να κάνω βήμα μακριά της και κλαίει αμέσως!! Ούτε με τον μπαμπά της ξεχνιέται!!!

Συν ότι έχει εδώ και ένα μήνα εκεί που κοιμόταν Δώδεκα ώρα τώρα πλέον ξυπνάει ανά δυωρο και ουρλιάζει,τι την ταιζω της βάζω αλοιφή για τα δόντια,την έχω αγκαλιά και κάνω βόλτα σε όλο το σπιτι,ηρεμεί με πολύ δυσκολία...

Από φαγητό τρώμε σχεδόν τα πάντα εκτός αβγό, δοκιμάσαμε και ψαράκι σούπα,αλωνιζει σε όλο το σπίτι,λέει μαμά όλη μέρα,απόκτησε και νεύρα αν δεν της αρέσει κάτι και γενικά έχει γίνει παιδι- βιολί😀😀😀

Χαχαχα εμάς νευριάζει άμα του πάρεις το αυτό που θέλει 🤣🤣 έχουν και γνώμη από τώρα κατάλαβες 😆

Γιατί λες να ξυπνάει;; Από τα δοντάκια; Ελπίζω να ηρεμήσει γρήγορα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/4/2021 at 10:47 ΠΜ, ο/η Klimentini είπε:

Πωπω... τι ωραία νέα είναι αυτά που διαβάζω με τα μικρά μας! τέτοια εποχή πέρυσι ήμασταν με κοιλίτσα φουσκωμένη και τρελό άγχος (εγώ δηλ). 

@konstantinaVEέχεις δοκιμάσει να βάλεις μέσα στο γιαούρτι (πχ ένα κανονικό πλήρες σε λιπαρά) λίγη μπανάνα να το γλυκάνεις; Η φαριν λακτέ περιέχει άσχημα συστατικά και γλυκαντικά και είναι πολύ φτωχή θρεπτικά..Οι σκονόκρεμες  είναι άχρηστες διατροφικά, εχουν ζάχαρη, πρόσθετες βιταμίνες και πολλά συντηρητικά. Εθίζουν το παιδί στις γλυκές γεύσεις και στερείται απο σπουδαίες και θρεπτικες τροφές. στο λέω με κάθε σεβασμό φυσικά, χωρίς να θέλω να σου κάνω μάθημα! μια άλλη εναλλακτική είναι να κάνεις μια κρέμα με βρώμη, γάλα και μπανάνα. μπορείς να τρίψεις και λίγο λιναρόσπορο από πάνω και εάν θες να την εμπλουτίσεις με λίγο καθαρό βούτυρο ανάλατο ή βούτυρο κλαριφιέ. Για τα βήματα, ναι όπως λέει και η @Sotiria2004 τα μωρά περπατάνε απο 12 μηνων και έπειτα. Εμάς σηκώνεται και πιάνει έπιπλα κλπ, δεν του έχουμε πάρει στράτα αλλά μια περπατούρα που είναι σαν ένα μικρό αυτοκινητάκι που κρατιέται και αυτό τσουλάει. Δεν δείχνει και ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο να το χρησιμοποιήσει ακόμα. νομίζω είναι νωρίς.

@Princess28ήρθα ναι και έκατσα ένα μήνα! μου άρεσε που άλλαξα παραστάσεις. είχα βοήθεια αρκετή από τα πεθερικά μου και έτσι δεν ένιωθα απελπισία όπως νιώθω καμιά φορά εδώ που είμαι μόνη. τι να πεις.. Από φαγητό σχετικά καλά θα έλεγα.. τρώει μόνος του με τα χέρια του τα μαλακά κομμάτια φαγητού που του προσφέρω. δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνεται για το ψάρι και γι αυτό το λόγο όταν δεν το τρώει το κάνω κροκέτες και τις ψήνω στο φούρνο με λίγο λάδι και τις κάνει να! 

@Mariairaτιιιι λέει μαμά; θα τρελαθώ!!! τι ωραία ❤️ εμάς ακόμα λεει διαφορα μπα μπα μπα μπα και μπρρρρρ και κανει και κατι τσιρίδες. χαχα αυτά.. 

Καλησπέρα!!

Δίκιο έχεις για τις κρέμες, κι εγώ πιστεύω ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο. Εμείς του δίνουμε καμια φορά κεχρί με νερό και φρούτο, αλλά όχι πολλές φορές γιατί θηλάζω κι όλας. Τώρα θα ξεκινήσουμε και βρώμη, που μπορούμε να την κάνουμε με βρασμένο μηλαράκι και κανέλα πχ, ή κάτι τέτοιο..η παιδίατρος μας είναι της υγιεινής διατροφής και να σου πω την αλήθεια συμφωνώ, δε θέλω να του δίνω κι εγώ από τώρα ζάχαρες κ τέτοια, αφού δε θα τα γλιτώσουμε στο μέλλον, ας τα καθυστερήσουμε όσο γίνεται...έχω ακούσει κι εγώ ότι αν εθιστούν στις γλυκές γεύσεις δύσκολα τρώνε άλλα φαγητά μετά...

Έχω μια απορία πάνω σ αυτό που είπες, εγώ ήξερα ότι όταν λένε ότι τα μωρά περπατάνε γύρω στο χρόνο, εννοούν μόνα τους χωρίς βοήθεια έτσι δεν είναι;; Εννοώ με βοήθεια αν κρατιούνται από κάπου περπατάνε από πιο νωρίς 🤔

Τι ωραία που ήρθες και έκατσες αρκετά! Όντως πολύ σημαντικό να έχεις βοήθεια! Σκέφτομαι να ήμουν κι εγώ μόνη μου Λονδίνο και δε ξέρω αν θα την πάλευα...

Σκέφτομαι να αρχίσω κι εγώ να του δίνω κανένα κομματάκι μαλακό τώρα να αρχίσουμε τη μετάβαση από τα αλεσμένα στα κομμάτια σιγά σιγά, πχ καμία μπανανα ψιλολιωμένη ή κάτι τέτοιο..έχεις καμιά ιδέα τι μπορώ να δίνω ή κάποια συμβουλή πάνω σε αυτό; Γιατί η αλήθεια είναι φοβάμαι αρκετά με τα κομματάκια μην πνιγεί ή τπτ τέτοιο.

Χαχαχα κι εμάς έτσι μιλάει, έχουν πλάκα τα γλυκούλια 😄🥰🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/4/2021 at 3:46 ΜΜ, ο/η Klimentini είπε:

του προσφέρω τα εξής φαγητά , σου γράφω μερικές ιδέες 

pancakes μπανανας / μιση μπανάνα, ενα αυγό, 1 κγ φυστικοβουτυρο ανάλατο, κανελα, βούτυρο καθαρό. τα ψήνω σε χαμηλή φωτιά σε αντικολλητικό για να γίνουν σφουγγαρένια και τα τρώει με ευχαρίστηση.

Ομελέτα με σπανάκι φρέσκο / ένα αυγό, λίγο σπανάκι/ ανάλατο τυρί όπως ανθότυρο ή edam. Ψήνω με λίγο ελαιόλαδο 

Κρέμα βρώμης με χουρμάδες και κανέλα / 150μλ νερό, 25 γρ. βρώμη σε νιφάδες, 2 χουρμάδες, κανέλα, βούτυρο. Ψήνω σε κατσαρολάκι σε χαμηλή φωτιά και όταν γίνει βάζω χουρμά, κανέλα και βούτυρο 

Μάφινς ή κροκέτες λαχανικών που δεν έχει φάει από τη προηγούμενη ημέρα. Εάν το μείγμα μου είναι αραιό, προσθέτω είτε ψωμί χωρίς ζάχαρη και χωρίς πολύ αλάτι είτε λίγο αλεύρι βρώμης. Ψήνω σε αντικολλητικό 

Μπανάνα σε κομματάκια ώριμη μαζί με φυστικοβούτυρο + γιαουρτι στραγγιστό πλήρες (οκ αυτό είναι λίγο τολμηρό μιας και το γιαουρτι το παιδάκι σου δεν το τρώει) 

έχεις σκεφτεί να πάρεις το πρώτο μου γιαουρτάκι από την κρι-κρι; δεν έχει μέσα ζάχαρη και είναι απλά ένα γιαούρτι με καλλιέργειες + 3,5% λιπαρά εάν δεν κάνω λάθος!

Τώρα διάβασα τις ιδέες που έχεις γράψει εδώ!! 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/4/2021 at 1:40 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Τώρα διάβασα τις ιδέες που έχεις γράψει εδώ!! 💕

γεια σου και καλησπέρα!

Έχω διαβάσει πολλά σχετικά με τη διατροφή και τις κρέμες που προωθούνται. Φαντάσου πολλές νέες και παλιές μανούλες απορούν που δεν δίνω ρυζάλευρο ή φαριν λακτέ. όμως εάν διαβάσεις εδώ θα καταλάβεις τι συμβαίνει. https://childinfantnutrition.info/pes-oxi-sto-rizalevro-kai-ta-dimitriaka/

Επίσης διαβάζω και εδώ (μόλις το βρήκα τον οδηγό) https://www.chicco.gr/assets/media/PDF/osservatorio-2/feeding-guide-gr--may-2013-1725.pdf

Προτιμώ όσο γίνεται να του δίνω τροφές πλούσιες σε θρεπτικά συστατικά και κυρίως λαχανικά και τροφές πλούσιες σε αιμικό σίδηρο. όσο για το περπάτημα.. τα μωράκια όντως περπατάνε από το χρόνο και μετά. Εμάς στέκεται στα πόδια του αλλά δεν κάνει βήματα προς τα εμπρός και την περίπατούρα ούτε να την φτύσει! χαχα Αλλά με βοήθεια ναι. κάνει βηματάκια. 

Με το θηλασμό πως τα πας; σου ξυπνάει τη νύχτα να φάει; 

Eπίσης εσείς κορίτσια που δίνετε φόρμουλα, εάν δεν κάνω λάθος @Sotiria2004 εσύ δίνεις φόρμουλα σωστά; , τι σας έχει πει ο παιδίατρος σχετικά με το πόσα ml γάλακτος θα πρέπει να καταναλώνονται; Σήμερα η σύμβουλος υγείας μου είπε πως το ανώτατο είμαι 600 μλ την ημέρα. Εμάς πίνει περίπου 650-680 μλ την ημέρα και σύμφωνα με τις συμβουλές που πήρα, θα πρέπει αφενός να μειώσω την ποσότητα και αφετέρου να κόψω το πολύ πρωινό τάισμα (γύρω στις 4:30 το πρωί). Μου προτάθηκε επίσης να δίνω περισσότερο φαγητό ούτως ώστε να χορταίνει και να μην ξυπνάει χαράματα για να φάει.

θα με ενδιέφερε όμως και η γνώμη των δικών σας παιδιάτρων καθώς ξέρω πως μέχρι το έτος η βασική τροφή είναι το γάλα. έχω λίγο μπερδευτεί. 😕 😕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από εμένα κορίτσια. Παρακολουθώ τα νέα σας, αλλά δεν προλαβαίνω τπτ με τομικρό ταρζανάκι, και ολομόναχη εδώ, φαντάζεστε...Ο μικρός 8 μηνών, τρώει από την αρχή κομμάτια, έχει πολλή πλάκα, αλωνίζει όλη μέρα, χαμούλης! Με τον ύπνο έιχαμε θέμα και με έκζεμα, μάλλον τροφική αλλεργία, αλλά με τις 3ήμερες εισαγωγές αρχίζω και βρίσκω άκρη, ευτυχώς.

@Klimentini Θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία σου σχετικά με το ταξίδι Ελλάδα και τη διαμονή σου εκεί (ταλαιπωρήθηκες στο αεροπλάνο, νοίκιασες κάτι τελικά ή έμεινες στα πεθερικά; Γιατί θέλω κι εγώ να οργανωθώ σιγά σιγά, μήπως και κατέβουμε σύντομα, να αλλάξω παραστάσεις. Όσο για τη διατροφή του μικρού που ρωτάς, αν κρίνω από τα φόρουμς που παρακολουθώ και διάφορες ομάδες, ελληνικά και ξενόγλωσσα, έχω καταλάβει πως ο κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του. Επειδή όμως δεν είναι δαιτροφολόγοι, λογικό να διαφέρουν και τόσο πολύ οι απόψεις τους σχετικά. Βασική τροφή μέχρι το πρώτο έτος παραμένει το γάλα. Ακολουθείς το μωρό σου, αν ξυπνά για γάλα το πρωί σημαίνει ότι το έχει ανάγκη. Δε βάζεις το μωρό σε πρόγραμμα όπως ακούω κι εδώ να συμβαίνει, με ποια λογική; Το κάθε μωρό περνάει διαφορετικά τα διάφορα άλματα ανάπτυξης-το βλέπεις κι εδώ από τις περιγραφές μας-πώς θα τα βάλεις όλα σε ένα καλούπι, τόσα μλ ανά τόσες ώρες;

@konstantinaVE Με τόσα δοντάκια ήδη, λογικό η μικρούλα σου να ακολουθεί άλλους ρυθμούς, όταν θα περάσει ένα διάστημα χωρίς να την απασχολούν τα δοντάκια θα κάνει πολλά πράγματα μαζεμένα, θα δεις, μην αγχώνεσαι. Αλλά αν πιστεύεις πως όντως παίζει θέμα με το ισχύο της, ας το τσεκάρεις, να είσαι κι εσύ πιο ήρεμη. Ο δικός μου, 8μηνών, δεν έχει βγάλει ακόμα δοντάκια, γι αυτο ταλιμπανίζει όλη μέρα, δε μαζεύεται χιχιχιχ. Στρατούλα δεν σκοπεύω να του πάρω, κάπου διάβασα πως ίσως να μην είναι κι ο καλύτερος τρόπος για να μαθαίνουν να περπατούν, όταν είναι έτοιμος θα κάνει τα πρώτα του βηματάκια.

@Sotiria2004 Πώς πήγε η επιστροφή στη δουλειά; Πολύ δύσκολη φαντάζομαι αυτή η εβδομάδα προσαρμογής για εσένα και τη μικρή σου, βρήκατε ρυθμούς;

@Princess28 Από 3μηνών σηκωνόταν ο δικός σου; Απίστευτος!

@Mariaira Λέει ήδη μαμά; Ανυπομονώ να το ακούσω κι εγώ σύντομα, λιώνω στη σκέψη και μόνο, με αυτό και να μου δίνει φιλάκια, πεθαίνω!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Karmeliet είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα κορίτσια. Παρακολουθώ τα νέα σας, αλλά δεν προλαβαίνω τπτ με τομικρό ταρζανάκι, και ολομόναχη εδώ, φαντάζεστε...Ο μικρός 8 μηνών, τρώει από την αρχή κομμάτια, έχει πολλή πλάκα, αλωνίζει όλη μέρα, χαμούλης! Με τον ύπνο έιχαμε θέμα και με έκζεμα, μάλλον τροφική αλλεργία, αλλά με τις 3ήμερες εισαγωγές αρχίζω και βρίσκω άκρη, ευτυχώς.

@Klimentini Θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία σου σχετικά με το ταξίδι Ελλάδα και τη διαμονή σου εκεί (ταλαιπωρήθηκες στο αεροπλάνο, νοίκιασες κάτι τελικά ή έμεινες στα πεθερικά; Γιατί θέλω κι εγώ να οργανωθώ σιγά σιγά, μήπως και κατέβουμε σύντομα, να αλλάξω παραστάσεις. Όσο για τη διατροφή του μικρού που ρωτάς, αν κρίνω από τα φόρουμς που παρακολουθώ και διάφορες ομάδες, ελληνικά και ξενόγλωσσα, έχω καταλάβει πως ο κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του. Επειδή όμως δεν είναι δαιτροφολόγοι, λογικό να διαφέρουν και τόσο πολύ οι απόψεις τους σχετικά. Βασική τροφή μέχρι το πρώτο έτος παραμένει το γάλα. Ακολουθείς το μωρό σου, αν ξυπνά για γάλα το πρωί σημαίνει ότι το έχει ανάγκη. Δε βάζεις το μωρό σε πρόγραμμα όπως ακούω κι εδώ να συμβαίνει, με ποια λογική; Το κάθε μωρό περνάει διαφορετικά τα διάφορα άλματα ανάπτυξης-το βλέπεις κι εδώ από τις περιγραφές μας-πώς θα τα βάλεις όλα σε ένα καλούπι, τόσα μλ ανά τόσες ώρες;

@konstantinaVE Με τόσα δοντάκια ήδη, λογικό η μικρούλα σου να ακολουθεί άλλους ρυθμούς, όταν θα περάσει ένα διάστημα χωρίς να την απασχολούν τα δοντάκια θα κάνει πολλά πράγματα μαζεμένα, θα δεις, μην αγχώνεσαι. Αλλά αν πιστεύεις πως όντως παίζει θέμα με το ισχύο της, ας το τσεκάρεις, να είσαι κι εσύ πιο ήρεμη. Ο δικός μου, 8μηνών, δεν έχει βγάλει ακόμα δοντάκια, γι αυτο ταλιμπανίζει όλη μέρα, δε μαζεύεται χιχιχιχ. Στρατούλα δεν σκοπεύω να του πάρω, κάπου διάβασα πως ίσως να μην είναι κι ο καλύτερος τρόπος για να μαθαίνουν να περπατούν, όταν είναι έτοιμος θα κάνει τα πρώτα του βηματάκια.

@Sotiria2004 Πώς πήγε η επιστροφή στη δουλειά; Πολύ δύσκολη φαντάζομαι αυτή η εβδομάδα προσαρμογής για εσένα και τη μικρή σου, βρήκατε ρυθμούς;

@Princess28 Από 3μηνών σηκωνόταν ο δικός σου; Απίστευτος!

@Mariaira Λέει ήδη μαμά; Ανυπομονώ να το ακούσω κι εγώ σύντομα, λιώνω στη σκέψη και μόνο, με αυτό και να μου δίνει φιλάκια, πεθαίνω!🥰

 Πόσο δίκιο έχεις για αυτό με τους παιδιάτρους! Έχω ρίξει τρελό διάβασμα και προσπαθώ το καλύτερο αλλά πάντα υπάρχει ο αντίποδας και η αντίθετη άποψη. Χθες πχ στην επίσκεψη της συμβούλου υγείας μου συστάθηκε να κοπεί το πρωινό/μεταμεσονύκτιο γάλα και γενικά να μην δίνω πάνω από 600 μλ φόρμουλα. Ναι αλλά πως θα γίνει αφού μου νυστάζει και το τελευταίο μπουκάλι του το δίνω 19:15; 😕 😕 

όσο για το ταξίδι, ταξίδεψα μόνη και ήταν λιγάκι δύσκολο γιατί πχ ήταν το μωράκι κολλημένο συνέχεια επάνω μου. όμως το ταξίδι σαν ταξίδι δεν ήταν κάτι τρομερά τρομερό όπως νόμιζα. Πήρα απευθείας πτήση και στο αεροδρόμιο της Κοπεγχάγης δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου καθώς σου δίνουν καροτσάκι. Στον Βενιζέλος που προσγειώθηκα δεν είχα αυτή την άνεση κι έτσι τα 9 κιλά του μωρού από την αποβίβαση προς τις βαλίτσες φάνταζαν βαρίδια! Έμεινα -τελικά στα πεθερικά μου, καθώς το σπίτι που είχα νοικιάσει βρέθηκε με ένα σωρό προβλήματα συν υγρασία φουλ. ήταν πολύ καλή αλλαγή και με βοήθησε στη διάθεσή μου αρκετά. Στο προτείνω να το κάνεις εφόσον νιώθεις άνετα να πας εκεί.. Στο ταξίδι έδωσα μόνο γάλα για να μην υπάρξει χαμός! ό,τι άλλο θες με ρωτάς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια και καλή Μεγάλη εβδομάδα να έχουμε! Κλεισαμε ημερομηνία βάφτισης για τη μικρή στις 5/6 και θα ήθελα να μου πείτε όσες βαφτισατε τα μωράκια σας τι παπουτσάκια πήρατε; Αγκαλιας η περπάτηματος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mariaira είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και καλή Μεγάλη εβδομάδα να έχουμε! Κλεισαμε ημερομηνία βάφτισης για τη μικρή στις 5/6 και θα ήθελα να μου πείτε όσες βαφτισατε τα μωράκια σας τι παπουτσάκια πήρατε; Αγκαλιας η περπάτηματος;

Καλησπέρα. Εγώ έχω κλείσει για τη Δευτέρα του Πάσχα (χωρίς να γνωρίζω αν θα καταφέρω να την κάνω), και τα παπούτσια είναι περπατήματος, αλλά μη φανταστείς από τα ακριβά. Δεδομένου ότι θα τα βάλει μόνο τώρα και στη γιορτή της, δεν επενδύσαμε πολλά με τη νονά, αλλά θα της πάρω εγώ αργότερα ένα καλό για το πόδι της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...