Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lila P. είπε:

Κοριτσάκια μου τι κάνετε;έχω να μπω πάρα πολύ καιρό κ σας έχασα! Ο μικρός μου είναι 6.5 μηνων και θηλάζουμε ακόμα! Δύσκολο ταξίδι αλλά είναι ταυτόχρονα και τόσο όμορφο! Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας...γιατί οι απόψεις διίστανται επί του θέματος! Μας σημείωσε η παιδίατρος να κάνουμε το εμβόλιο bexsero ! Το έκανε καμιά σας; εάν ναι ,τι επιδράσεις είχε στο μωρό;θα ήθελα πάρα πολύ την γνώμη σας...θα με βοηθουσατε αρκετα! ❤️

Καλησπέρα! Να σου ζήσει ο μπέμπης σου! Θηλάζω κι εγώ, όντως ωραίο δέσιμο μαμάς μωρού 😊 

Αυτό το εμβόλιο που λες ποιο είναι; Της μηνιγγίτιδας; Αν εννοείς αυτό μας είπε κι εμάς η παιδίατρος να το κάνουμε και θα το κάνουμε, γιατί μας είπε ότι έχει σοβαρές επιπλοκές αν κολλήσουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 6 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Κι εγώ έχω διαβάσει κάτι αντίστοιχο για το θηλασμό. δΗΛΑΔΉ ότι σίγουρα έως 6 μηνών με ένα χρόνο αλλά και γιατί όχι μέχρι 2 ετών. Βέβαια από τον χρόνο και έπειτα η κύρια του τροφή είναι η στέρεα και όχι το γάλα.

Όσο για τον ξηρό καρπό, έδωσα αμύγδαλο ανάλατο αποφλυωμένο πάνω στην πρωινή του κρέμα που του ετοιμάζω. το έτριψα στον τρίφτη καφέ (coffee grinder). εβαλα ελάχιστη ποσότητα στην αρχή και συνέχισα να του δίνω έως και μισό κουταλάκι του γλυκού για 3 μέρες ή 4 δεν θυμάμαι. 

Το αμύγδαλο το έδωσα όταν ήταν 6.5 μηνών και το Κάσιους περίπου δυό εβδομάδες αργότερα :) :) 

Ναι δες τι έγραφε μέσα:

«Οι λειτουργοί της δημόσιας υγείας οφείλουν να προστατεύουν, προάγουν και υποστηρίζουν τον μητρικό θηλασμό στη χώρα μας, όπου τα ποσοστά των βρεφών που θηλάζουν (και ιδιαίτερα αποκλειστικά) είναι χαμηλά. Ο αποκλειστικός μητρικός θηλασμός για τους πρώτους 6 μήνες της ζωής έχει πολλά οφέλη για το βρέφος και τη μητέρα του. Επιπρόσθετα, το μητρικό γάλα αποτελεί σημαντική πηγή ενέργειας και θρεπτικών συστατικών για τα παιδιά ηλικίας 6-23 μηνών. Μπορεί να καλύψει το μισό ή και περισσότερο των ενεργειακών αναγκών του βρέφους ηλικίας 6-12 μηνών και το ένα τρίτο από τις ενεργειακές ανάγκες στην ηλικία 12-24 μηνών»

Κ

«Σύμφωνα με την Παγκόσμια Στρατηγική για τη Διατροφή του Βρέφους και του Μικρού Παιδιού (2003) του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (Π.Ο.Υ) που είναι εν ισχύ, «τα βρέφη πρέπει να θηλάζουν αποκλειστικά για τους πρώτους 6 μήνες της ζωής τους, για να έχουν την ιδανική αύξηση, ανάπτυξη και υγεία. Μετά την περίοδο αυτή, και προκειμένου να καλυφθούν οι αυξανόμενες διατροφικές τους ανάγκες, τα βρέφη θα πρέπει να λαμβάνουν ασφαλή και επαρκή συμπληρωματική τροφή, ενώ παράλληλα συνεχίζουν τον μητρικό θηλασμό έως τα δύο χρόνια της ζωής ή και περισσότερο.»


Εγώ που δεν έχω τρίφτη καφέ πώς μπορώ να το κάνω;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Angel mommy είπε:

Θηλάζω οπότε ξέρω πως ότι χρειάζεται το παίρνει μέχρι στιγμής. Βέβαια τώρα ξεκινάνε και τα σχόλια τύπου "μα καλά ακόμα γάλα πίνει μόνο?" "πρέπει να φάει, το γάλα σου δεν προσφέρει πλέον πολλά πράγματα" και πάει λέγοντας 🙄

Δοκίμασε να δώσεις 2-3 κουταλάκια νερό και μετά να δώσεις το ποτηράκι για να δοκιμάσει να πιει από εκεί. Εάν θυμάμαι καλά έχεις 2 διαφορετικά, σωστά? Τα έχεις δώσει και τα δύο? Πίνε και εσύ νερό όταν τρώει για να σε βλέπει. Τα μωρά λειτουργούν πολύ με την μίμηση. 

Χαχαχα άστους...οι περισσότεροι δε ξέρουν πολλά γι’αυτό το θέμα.

Του έδωσα μερικά κουταλάκια νερό και τα ήπιε!! Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το πίνει απ’το μπουκάλι; 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mariaira είπε:

Βρε κορίτσια εσείς δίνετε στα μωράκια σας κρεμουλες; εννοώ τις έτοιμες ,φαρίν λακτε,μπισκότο κρέμα...;

Όχι ότι θέλω να δώσω αλλά δε μου ανέφερε καν ο παιδίατρος να προσθέσω στο μενού μας..

Εμείς όχι και η παιδίατρος μου είναι κατά!! Καλύτερα που δε στις ανέφερε δε νομίζω ότι είναι πολύ υγιεινές 😄 Εγώ βέβαια τη ζηλεύω λίγο τη μπισκοτόκρεμα τη θέλω για να τη φάω εγώ 😆

Τι του δίνεις δηλαδή μόνο δεκατιανό κ μεσημεριανό; Ή δίνετε και το απόγευμα κάτι;

Εμείς δίνουμε και απογευματινό καμια φορά κρέμα κεχρί, αλλιώς θηλάζω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tzortzina123 είπε:

Καλησπέρα κοπελα μου! Πόσο ειναι το μωράκι σου; εμείς ξεκινήσαμε κρέμα βανίλια 5 μηνών και τώρα 6 μηνών κ 5 ημερών  θα ξεκινήσουμε κ φαριν λακτε!

7,5 μηνών είναι η μικρή μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Εμείς όχι και η παιδίατρος μου είναι κατά!! Καλύτερα που δε στις ανέφερε δε νομίζω ότι είναι πολύ υγιεινές 😄 Εγώ βέβαια τη ζηλεύω λίγο τη μπισκοτόκρεμα τη θέλω για να τη φάω εγώ 😆

Τι του δίνεις δηλαδή μόνο δεκατιανό κ μεσημεριανό; Ή δίνετε και το απόγευμα κάτι;

Εμείς δίνουμε και απογευματινό καμια φορά κρέμα κεχρί, αλλιώς θηλάζω..

Της δίνω και απογευματινό, πότε γιαουρτακι,τραχανά,αστρακι,προχθές της έκανα κρέμα βρώμης,και εμας μας πρότεινε κεχρί και κινόα!

Από ότι κατάλαβα και εμάς δεν πρέπει να είναι υπέρ της έτοιμης κρέμας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα! Να σου ζήσει ο μπέμπης σου! Θηλάζω κι εγώ, όντως ωραίο δέσιμο μαμάς μωρού 😊 

Αυτό το εμβόλιο που λες ποιο είναι; Της μηνιγγίτιδας; Αν εννοείς αυτό μας είπε κι εμάς η παιδίατρος να το κάνουμε και θα το κάνουμε, γιατί μας είπε ότι έχει σοβαρές επιπλοκές αν κολλήσουν..

Το έχει κάνει ο μικρός μου το εμβόλιο είναι πάρα πολύ σημαντικό έμβολιο μόνο πυρετό κάνει τίποτα άλλο και ίσως πονέσει το χεράκι η το πόδι ανάλογα που θα το κάνει ο γιατρός

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας κοριτσια μου! Χθες κάναμε και εμείς αυτό το εμβόλιο το bexsero.το πρωί μου έκανε 38 του έδωσα ντεπον κ μετά 37,5. Δεν τρώει πολύ λιγο γάλα και έχει γκρίνια αλλά και υπνηλία. Το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό .άλλο παιδάκι μπορεί να κάνει μόνο πυρετό μπορεί και τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Ναι δες τι έγραφε μέσα:

«Οι λειτουργοί της δημόσιας υγείας οφείλουν να προστατεύουν, προάγουν και υποστηρίζουν τον μητρικό θηλασμό στη χώρα μας, όπου τα ποσοστά των βρεφών που θηλάζουν (και ιδιαίτερα αποκλειστικά) είναι χαμηλά. Ο αποκλειστικός μητρικός θηλασμός για τους πρώτους 6 μήνες της ζωής έχει πολλά οφέλη για το βρέφος και τη μητέρα του. Επιπρόσθετα, το μητρικό γάλα αποτελεί σημαντική πηγή ενέργειας και θρεπτικών συστατικών για τα παιδιά ηλικίας 6-23 μηνών. Μπορεί να καλύψει το μισό ή και περισσότερο των ενεργειακών αναγκών του βρέφους ηλικίας 6-12 μηνών και το ένα τρίτο από τις ενεργειακές ανάγκες στην ηλικία 12-24 μηνών»

Κ

«Σύμφωνα με την Παγκόσμια Στρατηγική για τη Διατροφή του Βρέφους και του Μικρού Παιδιού (2003) του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (Π.Ο.Υ) που είναι εν ισχύ, «τα βρέφη πρέπει να θηλάζουν αποκλειστικά για τους πρώτους 6 μήνες της ζωής τους, για να έχουν την ιδανική αύξηση, ανάπτυξη και υγεία. Μετά την περίοδο αυτή, και προκειμένου να καλυφθούν οι αυξανόμενες διατροφικές τους ανάγκες, τα βρέφη θα πρέπει να λαμβάνουν ασφαλή και επαρκή συμπληρωματική τροφή, ενώ παράλληλα συνεχίζουν τον μητρικό θηλασμό έως τα δύο χρόνια της ζωής ή και περισσότερο.»


Εγώ που δεν έχω τρίφτη καφέ πώς μπορώ να το κάνω;; 

Πωλούνται στο εμπόριο "αλέυρια" αμυγδάλου, έτσι λέγονται. Λογικά τα πουλάνε στα βιολογικά. Αλλιώς εάν δεν πιστεύεις πως αξίζει χρηματικά τον κόπο να αγοράσεις κάτι τέτοιο, μπορείς να το ψήσεις σε κάποιο μάφιν έχοντας πρώτα σπάσει τον καρπό στο μούλτι. Πως σου φαίνεται σαν ιδέα; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mariaira είπε:

Της δίνω και απογευματινό, πότε γιαουρτακι,τραχανά,αστρακι,προχθές της έκανα κρέμα βρώμης,και εμας μας πρότεινε κεχρί και κινόα!

Από ότι κατάλαβα και εμάς δεν πρέπει να είναι υπέρ της έτοιμης κρέμας!

μπράβο στη Παρασκευή της δικής σου Κρεμας! του εμπορίου είναι σκατοπροιόντα με πολλή φρουκτόζη μέσα και γενικά συστατικά που αντενδείκνυνται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mariaira είπε:

Της δίνω και απογευματινό, πότε γιαουρτακι,τραχανά,αστρακι,προχθές της έκανα κρέμα βρώμης,και εμας μας πρότεινε κεχρί και κινόα!

Από ότι κατάλαβα και εμάς δεν πρέπει να είναι υπέρ της έτοιμης κρέμας!

Μπράβο και εμείς βρώμη θα δώσουμε μετά...και πιο μετά γιαούρτι φαντάζομαι..είναι 5μιση μηνών ακόμα ο δικός μου 😊

Πρέπει να’ναι της ίδιας νοοτροπίας οι γιατροί μας 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/2/2021 at 10:48 ΜΜ, ο/η Tzortzina123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μού!!να τον χαίρεσαι τον μικρό σού..εμένα ο γιος μού είναι 6 μηνών κ 5 ημερών...λοιπόν μόλις σήμερα κάναμε το bexsero..μου είπε εμένα ο παιδίατρος μου ότι ίσως ανεβάσει λιγο πυρετό αλλά προληπτικά μου είπε να Του δωσω depon..Του έδωσα σήμερα το βράδυ και αύριο παλι...τον ρώτησα τι αλλες παρενέργειες μπορει να κάνει αυτό το εμβόλιο μου είπε μπορεί λίγο πυρετό μπορεί κ καθόλου είναι ανάλογα το παιδάκι.. Η επόμενη δόση του παιδιού είναι τον Μάη τώρα! Και όσο για αυτο που λες οι απόψεις διίστανται έχεις δικιο διότι η παιδίατρος της αδερφής μου της έλεγε να μην το κάνει το εμβόλιο αυτό από 6 μηνών γιατι είναι βαρύ.. Ο κάθε παιδίατρος λειτουργεί διαφορετικά!

Αχ κοριτσακι μου σε ευχαριστώ για την απάντηση..απλά έχω αγχωθει κ δν ξέρω...γιατί μια φίλη δν θα το κάνει καν κ οι υπόλοιπες το έκαναν μετά τα δύο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/2/2021 at 11:15 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα! Να σου ζήσει ο μπέμπης σου! Θηλάζω κι εγώ, όντως ωραίο δέσιμο μαμάς μωρού 😊 

Αυτό το εμβόλιο που λες ποιο είναι; Της μηνιγγίτιδας; Αν εννοείς αυτό μας είπε κι εμάς η παιδίατρος να το κάνουμε και θα το κάνουμε, γιατί μας είπε ότι έχει σοβαρές επιπλοκές αν κολλήσουν..

Ναι κορίτσι μου αυτο είναι! Σας είπε ποτέ θα το κάνετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lila P. είπε:

Ναι κορίτσι μου αυτο είναι! Σας είπε ποτέ θα το κάνετε;

Ναι εμεις θα το κάνουμε στους 8 κ 10 μήνες. Ενδιάμεσα από τα άλλα δηλαδή, γιατί κάνουμε το τελευταίο τώρα στους 6 μήνες και μετά ξανά στους 12. Οπότε ενδιάμεσα θα κάνουμε της μηνιγγίτιδας! Και την τρίτη δόση την κάνουμε κάπου 2 χρονών νομίζω! Εσάς τι σας είπε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lila P. είπε:

Αχ κοριτσακι μου σε ευχαριστώ για την απάντηση..απλά έχω αγχωθει κ δν ξέρω...γιατί μια φίλη δν θα το κάνει καν κ οι υπόλοιπες το έκαναν μετά τα δύο! 

Και η αδερφή μου στην ανιψιά μου 2 χρόνων το έκανε στην άλλη που ειβαι 1,5 χρόνων δεν το έχει κάνει ακόμη.. Αλλά όπως σου πα είναι θέμα παιδιάτρου! Ό,τι σου λέει ο παιδίατρος σου θα κάνεις προσωπική μου άποψη... εμένα τελικά μου ανέβασε πυρετό και όλη μέρα μέσα στην γκρίνια και στην μυρλα και το μεσημέρι είχε υπνηλία...υπομονή θα περάσει κ αυτό... συν ότι δεν μου τρώει...2 24ωρα μου είπε ο γιατρός ότι μπορεί να διαρκέσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Ναι εμεις θα το κάνουμε στους 8 κ 10 μήνες. Ενδιάμεσα από τα άλλα δηλαδή, γιατί κάνουμε το τελευταίο τώρα στους 6 μήνες και μετά ξανά στους 12. Οπότε ενδιάμεσα θα κάνουμε της μηνιγγίτιδας! Και την τρίτη δόση την κάνουμε κάπου 2 χρονών νομίζω! Εσάς τι σας είπε;

Μας έχει βάλει τώρα το πρώτο για τις 25. Θα είναι σχεδόν. Εφτά μηνών το μωρό! Απλά επειδή άκουσα ότι είναι βαρύ δν θέλω να μου ανεβάσει πυρετό κτλ κ αν έχει υψηλό να τρέχω.. πόσο μάλλον τέτοια εποχή με τον ιό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Tzortzina123 είπε:

Και η αδερφή μου στην ανιψιά μου 2 χρόνων το έκανε στην άλλη που ειβαι 1,5 χρόνων δεν το έχει κάνει ακόμη.. Αλλά όπως σου πα είναι θέμα παιδιάτρου! Ό,τι σου λέει ο παιδίατρος σου θα κάνεις προσωπική μου άποψη... εμένα τελικά μου ανέβασε πυρετό και όλη μέρα μέσα στην γκρίνια και στην μυρλα και το μεσημέρι είχε υπνηλία...υπομονή θα περάσει κ αυτό... συν ότι δεν μου τρώει...2 24ωρα μου είπε ο γιατρός ότι μπορεί να διαρκέσει!

Αχ γλυκούλα μου αυτό φοβαμαι..μην ανεβάσει κάναν πυρετό! Είχες ξανά τέτοιο θέμα με άλλο εμβολιο;..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lila P. είπε:

Αχ γλυκούλα μου αυτό φοβαμαι..μην ανεβάσει κάναν πυρετό! Είχες ξανά τέτοιο θέμα με άλλο εμβολιο;..

Όχι για αυτο μου φάνηκε παράξενο, ο μπέμπης ποτέ δεν μου έκανε πυρετό σε όσα εμβόλια έκανε..Αλλά μου είπε ο παιδίατρος ότι είναι βαρύ εμβόλιο και να μην ανησυχώ. Μια μέρα κράτησε ο πυρετός και ούτε..Τώρα που τον μέτρησα δεν έχει τίποτα!!!Μην φοβάσαι ειναι για καλό δεν είναι τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Lila P. είπε:

Μας έχει βάλει τώρα το πρώτο για τις 25. Θα είναι σχεδόν. Εφτά μηνών το μωρό! Απλά επειδή άκουσα ότι είναι βαρύ δν θέλω να μου ανεβάσει πυρετό κτλ κ αν έχει υψηλό να τρέχω.. πόσο μάλλον τέτοια εποχή με τον ιό...

Ναι καταλαβαίνω! 

Εμάς ανέβασε στο εμβόλιο που κάναμε στους 5 μήνες 37.9...μία φορά..δεν είχε ξανανεβάσει ποτέ θερμοκρασία...και μέχρι να στείλουμε στη γιατρό και να μας πει τι να κάνουμε, έπεσε μόνο του στο 37.2 και μετά 36.7...χωρίς να δώσουμε ούτε ντεπόν ούτε κάτι άλλο...

Νομίζω είναι φυσιολογικό να κάνουν λίγο πυρετό, δεν είναι κάτι μη σε αγχώνει 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/2/2021 at 11:21 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

 

Του έδωσα μερικά κουταλάκια νερό και τα ήπιε!! Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το πίνει απ’το μπουκάλι; 🤔

Δεν μπορεί να το χειριστεί ακόμα καλά και είναι λογικό, θέλει υπομονή. Εάν θες δοκίμασε διαφορετικά ποτηράκια που τρέχουν μόνα τους μόλις τα γυρίσεις και δεν θέλουν πολύ προσπάθεια από το μωρο εάν αγχώνεσαι που δεν πίνει. 

 

Λοιπόν η μπέμπα εδώ και 2 μέρες ανοίγει από μόνη της το στόμα για να φάει. Ηθελε τον χρόνο της μάλλον. Σήμερα μου έκανε και ήχους με το στόμα όταν με είδε που έκοβα τα φρούτα. Δεν τρώει τρελή ποσότητα αλλά ικανοποιητική συγκριτικά με τις προηγούμενες μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/2/2021 at 11:14 ΜΜ, ο/η Lila P. είπε:

Αχ κοριτσακι μου σε ευχαριστώ για την απάντηση..απλά έχω αγχωθει κ δν ξέρω...γιατί μια φίλη δν θα το κάνει καν κ οι υπόλοιπες το έκαναν μετά τα δύο! 

Το συγκεκριμένο εμβόλιο δεν συμπεριλαμβάνεται στον υποχρεωτικό εμβολιασμό οπότε και ο παιδίατρος δεν μπορεί να σε αναγκάσει να το κάνεις, μόνο κάνει σύσταση. Στον μεγάλο μου γιο εγώ είχα ρωτήσει τον γιατρό δεν μου το είχε πει από μόνος του και το κάναμε 7ο-8ο μήνα. Είχε πρηστεί λίγο το χέρι του και είχε λίγο γκρίνια. Είναι όντως λίγο βαρύ οπότε και ο πυρετός είναι φυσιολογικός μην σε παραξενεύει. Ο παιδίατρος μου έχει πει αντιπυρετικο να δίνω μετά το 38.5 στον πυρετό γιατί τα μωρά ανεβάζουν εύκολα θερμοκρασία. Έχει τύχει να μου κάνει πυρετό και από δόντια. 

Επίσης εάν το μωρο κάνει το εμβόλιο πριν τα 2 έτη νομίζω πως κάνει 3 δόσεις. Εάν το κάνει μετά τότε κάνει μόνο 2 δόσεις. Βέβαια ο παιδίατρος μου είχε πει πως σύμφωνα με έρευνες και οι 2 δόσεις πριν τα 2 χρόνια δημιουργούν ανοσία και είναι αρκετές. 

Ελπίζω να βοήθησα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας διαβάζω σχετικά με αυτό το εμβόλιο που σας προτείνεται από τους παιδιάτρους σας. Έχετε ρωτήσει πληροφορίες σχετικά; και γιατί δεν είναι στο στάνταρ εμβολιασμό όλου του πληθυσμού; ενημερωτικά ρωτάω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

Κορίτσια σας διαβάζω σχετικά με αυτό το εμβόλιο που σας προτείνεται από τους παιδιάτρους σας. Έχετε ρωτήσει πληροφορίες σχετικά; και γιατί δεν είναι στο στάνταρ εμβολιασμό όλου του πληθυσμού; ενημερωτικά ρωτάω.

Ο συγκεκριμένος τύπος μηνιγγιτιδας που καλύπτει το εμβόλιο είναι λίγο σπάνιος και δεν έχουν υπάρξει ομαδικές μολύνσεις από αυτόν όπως πχ γίνεται με τον άλλο τύπο μηνιγγίτιδας που καλύπτεται ή με την ιλαρα. Ασχέτως που αν νοσησει το παιδί υπάρχουν υψηλές πιθανότητες θνησιμότητας ή ανεπανορθωτης βλάβης. Μέχρι στιγμής το εν λόγω εμβόλιο συνταγογραφειται και καλύπτεται ασφαλιστικά σε μια πολύ μικρή ομάδα ανθρώπων. Και βέβαια μην ξεχνάμε και τον οικονομικό παράγοντα καθώς η δόση κοστίζει 100 € 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Angel mommy είπε:

Ο συγκεκριμένος τύπος μηνιγγιτιδας που καλύπτει το εμβόλιο είναι λίγο σπάνιος και δεν έχουν υπάρξει ομαδικές μολύνσεις από αυτόν όπως πχ γίνεται με τον άλλο τύπο μηνιγγίτιδας που καλύπτεται ή με την ιλαρα. Ασχέτως που αν νοσησει το παιδί υπάρχουν υψηλές πιθανότητες θνησιμότητας ή ανεπανορθωτης βλάβης. Μέχρι στιγμής το εν λόγω εμβόλιο συνταγογραφειται και καλύπτεται ασφαλιστικά σε μια πολύ μικρή ομάδα ανθρώπων. Και βέβαια μην ξεχνάμε και τον οικονομικό παράγοντα καθώς η δόση κοστίζει 100 € 

 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! ζω Δανία, θα το ψάξω να δω τι ισχύει εδώ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...