Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις On 3/9/2020 at 5:35 ΜΜ, ο/η Klimentini είπε:

έχω μαρσιπο και όντως τον πήρα βόλτα και κοιμήθηκε. όμως δεν βολεύει,, έχει φτάσει πλέον τα 4.900 και με κουραζει πολύ. άσε που έρχεται χειμώνας εδώ στη Δανία με αέρα και κρύο και δεν ξέρω τι θα κάνω.  είμαι και μόνη μου με βοήθεια 0. :((( 

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί η μικρή κοντεύει τα 5, 5 κιλά τώρα. Την βάζω στον μαρσιπο όταν δεν κάθεται μόνη της για να κάνω καμιά δουλειά μέχρι να την πάρει ο ύπνος. Είναι δύσκολο αλλά από το να είμαστε αγκαλιά και να μην μπορώ να κάνω τίποτα καλύτερα έτσι. 

@Princess28 να χαίρεσαι το μωράκι σου! Γερό και καλότυχο να είναι. Οι πρώτες μέρες θηλασμού είναι οι πιο δύσκολες. Οι πρώτες 3-5 μέρες είναι και οι χειρότερες, όσο περνάνε οι μέρες καλυτερεύει ο πόνος αρκεί να πιάνει σωστά το μωρο το στήθος. Εγώ έβαζα κάθε δεύτερο θηλασμό λανολινη, άφηνα γάλα επάνω για να κλείσουν οι πληγές και κυκλοφορούσα 3 μέρες χωρίς μπλουζα/σουτιέν. Μέρα με την μέρα ο πόνος θα είναι καλύτερα, φαντάσου εμείς τώρα που κλείσαμε μήνα ακόμα πονάω λίγο αλλά σε καμία περίπτωση όπως τις πρώτες μέρες. Στις 40 μέρες με 2 μήνες τότε προσαρμοζεται το στήθος και πλέον δεν πονάς. Μέχρι τότε υπομονή, σφιξε τα δόντια και καλύτερα να μην βάζεις τις ψευδοθηλες για να μην εχεις θέματα με σύγχυση θηλων. Υπομονή και επιμονή σε κανέναν δεν είναι εύκολο εξ αρχής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κορίτσια! 

Καταρχήν να σας ζήσουν τα λουλούδια σας! 

Ονομάζομαι Ηλιάνα και σπουδάζω για να γίνω σύμβουλος ύπνου σε μωρά και παιδιά! Για να καταφέρω να πάρω το πτυχίο μου πρέπει να κάνω πρακτική άσκηση για όλες τις ηλικίες μωρών και τώρα είμαι στην αναζήτηση μωρών απο 0 εως 3 μηνών! Σε αυτή την τόσο μικρή και τρυφερή ηλικία αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε είναι να βοηθήσουμε τα μωρά να καταλάβουν ότι ο ύπνος είναι μια ωραία διαδικασία και να μην τα τρομάζει! Δε ξέρω αν θα σας ενδιέφερε να συμμετάσχετε εντελώς δωρεάν σε κάτι τέτοιο? Όλες οι συμβουλές που θα σας δώσω εννοείται θα είναι τσεκαρισμενες πρώτα απο την υπεύθυνη μου! Εαν σας ενδιαφέρει μπορείτε να μου στείλετε μειλ στο Babypnos@gmail.com!

Ευχαριστώ πολύ! 

Ηλιάνα 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/9/2020 at 3:17 ΠΜ, ο/η Sotiria2004 είπε:

Έχει κάνει καμία το συμπληρωματικο του οαεδ; 

Εγώ θα το κανω σήμερα ή αύριο. Είδα τις προάλλες μέσα στην προσωπική μου σελίδα του ΟΑΕΔ (με τους κωδικούς δλδ) ότι μπορείς να την κάνεις κι ηλεκτρονικα, επισυνάπτοντας τα δικαιολογητικά σε μορφή PDF. Ρώτησα χθες τηλεφωνικώς και μου είπαν είτε πας εκεί ειτε την κάνεις ηλεκτρονικά. Θα σε ενημερώσω μόλις τη φτιάξω.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Εγώ θα το κανω σήμερα ή αύριο. Είδα τις προάλλες μέσα στην προσωπική μου σελίδα του ΟΑΕΔ (με τους κωδικούς δλδ) ότι μπορείς να την κάνεις κι ηλεκτρονικα, επισυνάπτοντας τα δικαιολογητικά σε μορφή PDF. Ρώτησα χθες τηλεφωνικώς και μου είπαν είτε πας εκεί ειτε την κάνεις ηλεκτρονικά. Θα σε ενημερώσω μόλις τη φτιάξω.

 

Την έχω κάνει την αίτηση από τις 1 του μηνός όμως μου γράφει καταγραφή στο σύστημα ακόμα και είπα μήπως ξέρετε κάτι... 

Ρώτησα τα κορίτσια σε μια ομάδα στο φεισσμπουκ και μου είπαν άλλες 4 μήνες και άλλες 2 εβδομάδες οπότε μέλλον έχει να κάνει με τον οαεδ που υπαγομαι... Και ο δικός μου είναι σίγουρα καθηστεριμενος.. Χιχιχιχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μπέμπα μου εχθές για πρώτη φορά κοιμήθηκε 10 και ξύπνησε 4 τι χαρά έκανα.... Μόνο που μετά δεν ξανακοιμηθηκε χαχαχ

Εσείς πως είστε με τα νινακια σας; 

Αρνηται να κοιμηθεί η σκατου τα έχω παίξει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ, μη μου λες τέτοια.... 

Κι εμένα χτες κοιμήθηκε από τις 10, ξύπνησε κι έφαγε στις 12.30, ξανακοιμηθηκε, ξύπνησε 5, έφαγε και κοιμήθηκε έως τις 8.30... μια χαρά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/8/2020 at 1:37 ΜΜ, ο/η Karmeliet είπε:

Να σου ζήσει κοπέλα μου, πάντα γερό και καλότυχο να είναι το αγοράκι σου! ❤️

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκούλα μουυυ 💗💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου τι κάνετε;

Εμείς θηλάζουμε, έχουμε λίγους κολικούς κ έχουμε γκρίνια! Προχτές σαραντισαμε!! Πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά όπως και τα θαυματακια σαςςς💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Η μπέμπα μου εχθές για πρώτη φορά κοιμήθηκε 10 και ξύπνησε 4 τι χαρά έκανα.... Μόνο που μετά δεν ξανακοιμηθηκε χαχαχ

Εσείς πως είστε με τα νινακια σας; 

Αρνηται να κοιμηθεί η σκατου τα έχω παίξει... 

εγώ αγόρασα ένα "μαρσιπο" που λέγεται ergobaby και όποτε τον βλέπω να πάει να νυστάξει και κλασσικά να μην κοιμάται, τον βάζω μέσα και κόβω βόλτες στο διαμέρισμα. μετα απο κανενα 15λεπτο εχει κοιμηθει. 😮 😮 Σου δίνω και το λινκ να το κοιτάξεις. το πήρα μεταχειρισμένο εγώ γιατί καινούργιο κάνει 120-130 ευρώ. 

https://ergobaby.eu

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

εγώ αγόρασα ένα "μαρσιπο" που λέγεται ergobaby και όποτε τον βλέπω να πάει να νυστάξει και κλασσικά να μην κοιμάται, τον βάζω μέσα και κόβω βόλτες στο διαμέρισμα. μετα απο κανενα 15λεπτο εχει κοιμηθει. 😮 😮 Σου δίνω και το λινκ να το κοιτάξεις. το πήρα μεταχειρισμένο εγώ γιατί καινούργιο κάνει 120-130 ευρώ. 

https://ergobaby.eu

Το πρόβλημα μου είναι ότι άμα την αφήσω κάτω θα ξυπνήσει αμέσως.. Οπότε μέσα στην νύχτα πρέπει να κόβω βόλτες έτσι και αλλιώς.. 

Αν κατάφερνα με κάποιο τρόπο να την κρατήσω ξύπνια το απόγευμα θα ήταν αλλιώς τα πράγματα αλλά κοιμάται ότι και να την κάνεις, βέβαια για μισή ώρα αλλά ξεκουράζεται και μετά έχει υπερένταση... 

Είσαι τυχερή που βρήκες τρόπο.. Μπράβο σου... 

Τώρα έχω και άλλο πρόβλημα μήπως έχεις λύση να με βοηθήσεις πρέπει να κάνω άυλη συνταγογραφιση με είπε η παιδίατρος για να μου γράψει το πρώτο εμβόλιο... Αλλά μου βγάζει μόνο τα δικά μου στοιχεία και όχι της μπέμπας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Τι κάνετε; Πώς πάνε τα μωράκια σας;

Εμείς είμαστε 8 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Από τη Δευτέρα που βγήκαμε από το μαιευτήριο δεν έχει κάνει κακάκια ο μικρός, ενώ στο μαιευτήριο έκανε κανονικά..ήρθε χθες και η παιδίατρος, είδε το εντεράκι του ήταν μαλακό και κινητικό...οπότε απλά περιμένουμε..είχε καμία το ίδιο πρόβλημα; Και αν ναι πότε έκαναν τελικά κακακια τα μωράκια σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Το πρόβλημα μου είναι ότι άμα την αφήσω κάτω θα ξυπνήσει αμέσως.. Οπότε μέσα στην νύχτα πρέπει να κόβω βόλτες έτσι και αλλιώς.. 

Αν κατάφερνα με κάποιο τρόπο να την κρατήσω ξύπνια το απόγευμα θα ήταν αλλιώς τα πράγματα αλλά κοιμάται ότι και να την κάνεις, βέβαια για μισή ώρα αλλά ξεκουράζεται και μετά έχει υπερένταση... 

Είσαι τυχερή που βρήκες τρόπο.. Μπράβο σου... 

Τώρα έχω και άλλο πρόβλημα μήπως έχεις λύση να με βοηθήσεις πρέπει να κάνω άυλη συνταγογραφιση με είπε η παιδίατρος για να μου γράψει το πρώτο εμβόλιο... Αλλά μου βγάζει μόνο τα δικά μου στοιχεία και όχι της μπέμπας..

αχ .. μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω με τη συνταγογράφιση... δεν έχω ιδέα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Τι κάνετε; Πώς πάνε τα μωράκια σας;

Εμείς είμαστε 8 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Από τη Δευτέρα που βγήκαμε από το μαιευτήριο δεν έχει κάνει κακάκια ο μικρός, ενώ στο μαιευτήριο έκανε κανονικά..ήρθε χθες και η παιδίατρος, είδε το εντεράκι του ήταν μαλακό και κινητικό...οπότε απλά περιμένουμε..είχε καμία το ίδιο πρόβλημα; Και αν ναι πότε έκαναν τελικά κακακια τα μωράκια σας;

ναι το είχαμε εμείς αυτό το πρόβλημα και εκτός από την αγωγη μας έδειξαν πως να κάνουμε μασάζ ούτως ώστε να μπορέσει το παδι να ενεργηθεί. Η διατροφή του ήταν μεικτή όμως και ενδέχεται η δυσκοιλιότητα του να οφειλόταν στη φόρμουλα που έπινε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Τι κάνετε; Πώς πάνε τα μωράκια σας;

Εμείς είμαστε 8 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Από τη Δευτέρα που βγήκαμε από το μαιευτήριο δεν έχει κάνει κακάκια ο μικρός, ενώ στο μαιευτήριο έκανε κανονικά..ήρθε χθες και η παιδίατρος, είδε το εντεράκι του ήταν μαλακό και κινητικό...οπότε απλά περιμένουμε..είχε καμία το ίδιο πρόβλημα; Και αν ναι πότε έκαναν τελικά κακακια τα μωράκια σας;

Καλημέρα να σας ζήσει  το μπέμπακι... 

Μήπως κάνει δίαιτα και η διατροφή σου δεν είναι καλή; στην διατροφή σου βάλε φαγητά που βοηθήσουν.. Δεν είμαι και ειδικός αλλά μπορεί να βγάλεις κάτι καλό... Εμένα μέχρι 25 ημερών που θήλαζα έκανε 5 φορές την ημέρα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Klimentini Μας έδειξε κι εμάς η παιδίατρος πώς να κάνουμε μασάζ..μέχρι χθες δεν είχε κάνει, μας είπε να του πάρουμε ένα χαμομήλι της frezyderm, με το που το πήραμε έκανε κακά και γέμισε όλο τον κόσμο, πριν προλάβουμε να του το δώσουμε χαχαχα...😆

@Sotiria2004 Να’σαι καλά αγάπη!! 💗💗 Δεν κάνω δίαιτα, βέβαια δεν τρώω τόσες σούπες που μου είπε η παιδίατρος, αλλά προσπαθώ να πίνω κάθε μέρα χυμό, να τρώω κάνα φρούτο και σαλάτες..και φαγητό κανονικά μετά...διάβασα ότι αν θηλάζουν είναι φυσιολογικό να κάνουν από κάθε φορά μετά το γεύμα μέχρι 1 φορά την εβδομάδα..γι’αυτό μας είχε πει οκ η παιδίατρος μάλλον, γιατί και το εντεράκι του ήταν μαλακό και κινητικό που το έπιασε η παιδίατρος, και ο μπέμπης ζωηρός και έτρωγε κανονικά..αλλά χθες που ήταν η 5η μέρα που δεν είχε κάνει μας είπε να του πάρουμε χαμομηλι..πριν προλάβουμε να του το δώσουμε γέμισε τα πάντα κακά χαχαχ....άρα ηρεμήσαμε...γιατί σταμάτησες το θηλασμό μετά τις 25 μέρες αν επιτρέπεται;; Θυμάμαι ότι είχες κάποιο θέμα αλλά νόμιζα ήταν στην αρχή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

@Klimentini Μας έδειξε κι εμάς η παιδίατρος πώς να κάνουμε μασάζ..μέχρι χθες δεν είχε κάνει, μας είπε να του πάρουμε ένα χαμομήλι της frezyderm, με το που το πήραμε έκανε κακά και γέμισε όλο τον κόσμο, πριν προλάβουμε να του το δώσουμε χαχαχα...😆

@Sotiria2004 Να’σαι καλά αγάπη!! 💗💗 Δεν κάνω δίαιτα, βέβαια δεν τρώω τόσες σούπες που μου είπε η παιδίατρος, αλλά προσπαθώ να πίνω κάθε μέρα χυμό, να τρώω κάνα φρούτο και σαλάτες..και φαγητό κανονικά μετά...διάβασα ότι αν θηλάζουν είναι φυσιολογικό να κάνουν από κάθε φορά μετά το γεύμα μέχρι 1 φορά την εβδομάδα..γι’αυτό μας είχε πει οκ η παιδίατρος μάλλον, γιατί και το εντεράκι του ήταν μαλακό και κινητικό που το έπιασε η παιδίατρος, και ο μπέμπης ζωηρός και έτρωγε κανονικά..αλλά χθες που ήταν η 5η μέρα που δεν είχε κάνει μας είπε να του πάρουμε χαμομηλι..πριν προλάβουμε να του το δώσουμε γέμισε τα πάντα κακά χαχαχ....άρα ηρεμήσαμε...γιατί σταμάτησες το θηλασμό μετά τις 25 μέρες αν επιτρέπεται;; Θυμάμαι ότι είχες κάποιο θέμα αλλά νόμιζα ήταν στην αρχή..

Αντε χαίρομαι που πήγαν όλα καλά... 

Εγω έπαθα μαστίτιδα και με έπιασε πανικος γιατί είχα 39.5 και η μπέμπα εν έπινε το γάλα μου επειδή έκαιγε και έλεγε συνέχεια και ζήτησα από τον γυναικολόγο να μου γράψει το χάπι... Ο άνθρωπος βέβαια δεν ήθελε αλλά εγώ επεμενα γιατί φοβόμουν που το μωρό ούρλιαζε.. Το μετάνιωσα πάρα πολύ... 

Προσπαθώ όσο μπορώ να λέω στα κορίτσια να μην τον σταματήσουν 😪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Αντε χαίρομαι που πήγαν όλα καλά... 

Εγω έπαθα μαστίτιδα και με έπιασε πανικος γιατί είχα 39.5 και η μπέμπα εν έπινε το γάλα μου επειδή έκαιγε και έλεγε συνέχεια και ζήτησα από τον γυναικολόγο να μου γράψει το χάπι... Ο άνθρωπος βέβαια δεν ήθελε αλλά εγώ επεμενα γιατί φοβόμουν που το μωρό ούρλιαζε.. Το μετάνιωσα πάρα πολύ... 

Προσπαθώ όσο μπορώ να λέω στα κορίτσια να μην τον σταματήσουν 😪

Αχ ρε γαμωτο, έπρεπε να κάνεις λίγο υπομονή...αλλά εκείνη την ώρα τι να σκεφτείς, όλες το ίδιο μπορεί να κάναμε...κρίμα γιατί τα πήγαινες καλά, ελπίζω να μη μου συμβεί κι εμένα κάτι τώρα που το έχουμε ψιλοβρει...θέλω κι εγώ να το συνεχίσω για πολλούς λόγους, κ για το δέσιμο κ για οικονομία κ γιατί είναι το καλύτερο για το μωράκι..10 ημερών είμαστε σήμερα 🥰 Εντάξει κ 25 μέρες που θήλασες κάτι θα πήρε το μωράκι σου 💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αχ ρε γαμωτο, έπρεπε να κάνεις λίγο υπομονή...αλλά εκείνη την ώρα τι να σκεφτείς, όλες το ίδιο μπορεί να κάναμε...κρίμα γιατί τα πήγαινες καλά, ελπίζω να μη μου συμβεί κι εμένα κάτι τώρα που το έχουμε ψιλοβρει...θέλω κι εγώ να το συνεχίσω για πολλούς λόγους, κ για το δέσιμο κ για οικονομία κ γιατί είναι το καλύτερο για το μωράκι..10 ημερών είμαστε σήμερα 🥰 Εντάξει κ 25 μέρες που θήλασες κάτι θα πήρε το μωράκι σου 💖

Τώρα ότι ήταν να γίνει έγινε... Δεν αλλάζει... Το πήρα απόφαση κσι συνεχίζουμε με πολλές αγκαλιές.. 

Εμείς είμαστε 2 μηνών κσι 10 ημερών.. Κσι σήμερα κάναμε και βάπτιση... Η μπέμπα ήταν πολύ ήρεμη και γελούσε στο μπάνιο... Μετά έριξε κάτι ύπνους.... Όλα πήγαν καλά... 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Πώς είναι τα μικρά σας; Εμείς 1,5 μηνός πλέον κ έχουμε αρχίσει να μπαίνουμε σε προγραμμα. Κυρίως σε ό,τι αφορά το βραδινό μας μπάνιο Κ τον ύπνο φαίνεται να έχουμε αποκτήσει την ρουτίνα μας. Να σας ρωτήσω...χρησιμοποιείτε ρηλαξ; Κ αν ναι για πόση ώρα; Η μικρή μου έχει ενθουσιαστεί μαζί του. Η γιατρός μου είπε μετά τον 1ο μήνα μπορώ να χρησιμοποιώ αλλά δε ρώτησα με τη συχνότητα. Οταν την πάρει ο ύπνος φυσικά την μεταφέρω στο λικνο. Έχει ώρες όμως που μπορεί να είναι στο ρηλαξ για μια ώρα κ να χαζεύει ήρεμη στο παράθυρο. Μήπως δεν πρέπει να το χρησιμοποιώ καθημερινά; Να σημειώσω ότι επέλεξα ρηλαξ καλής εταιρείας κ εργονομία -ποιότητικα είναι πολύ καλό .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Πώς είναι τα μικρά σας; Εμείς 1,5 μηνός πλέον κ έχουμε αρχίσει να μπαίνουμε σε προγραμμα. Κυρίως σε ό,τι αφορά το βραδινό μας μπάνιο Κ τον ύπνο φαίνεται να έχουμε αποκτήσει την ρουτίνα μας. Να σας ρωτήσω...χρησιμοποιείτε ρηλαξ; Κ αν ναι για πόση ώρα; Η μικρή μου έχει ενθουσιαστεί μαζί του. Η γιατρός μου είπε μετά τον 1ο μήνα μπορώ να χρησιμοποιώ αλλά δε ρώτησα με τη συχνότητα. Οταν την πάρει ο ύπνος φυσικά την μεταφέρω στο λικνο. Έχει ώρες όμως που μπορεί να είναι στο ρηλαξ για μια ώρα κ να χαζεύει ήρεμη στο παράθυρο. Μήπως δεν πρέπει να το χρησιμοποιώ καθημερινά; Να σημειώσω ότι επέλεξα ρηλαξ καλής εταιρείας κ εργονομία -ποιότητικα είναι πολύ καλό .

Καλημέρα! 1,5 μηνών και έχει μπει ήδη σε πρόγραμμα; 😮 σαν ψέμματα μου φαίνεται!! Εμένα ο δικός μου δεν έχει πρόγραμμα και γενικά μου είπαν να μην περιμένω να αποκτήσει πρόγραμμα πριν τον 4ο μήνα.. 

Ριλάξ ναι χρησιμοποιώ, έχω αγοράσει το απλό το κλασικό και τον βάζω μερικές φορές την ημέρα έως ώτου βαρεθεί και γκρκινιάξει. Επίσης κάνουμε και ασκήσεις για να σηκώνει το κεφαλάκι του ψηλά. Δεν πιστεύω ότι το ριλάξ δημιουργεί κάποιο πρόβλημα εάν γίνεται με μέτρο. Σε αυτή την ηλικία χρειάζεται να ξαπλώνουν πιο πολύ απ'οτι κάθονται. Το ότι το ριλαξ σου είναι εργονομικό αυτό είναι πολύ καλό αλλά δεν αλλάζει το γεγονός του ότι θα πρέπει να αλλάζεις στάσεις το μωρό συχνά :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Καλημέρα! 1,5 μηνών και έχει μπει ήδη σε πρόγραμμα; 😮 σαν ψέμματα μου φαίνεται!! Εμένα ο δικός μου δεν έχει πρόγραμμα και γενικά μου είπαν να μην περιμένω να αποκτήσει πρόγραμμα πριν τον 4ο μήνα.. 

Ριλάξ ναι χρησιμοποιώ, έχω αγοράσει το απλό το κλασικό και τον βάζω μερικές φορές την ημέρα έως ώτου βαρεθεί και γκρκινιάξει. Επίσης κάνουμε και ασκήσεις για να σηκώνει το κεφαλάκι του ψηλά. Δεν πιστεύω ότι το ριλάξ δημιουργεί κάποιο πρόβλημα εάν γίνεται με μέτρο. Σε αυτή την ηλικία χρειάζεται να ξαπλώνουν πιο πολύ απ'οτι κάθονται. Το ότι το ριλαξ σου είναι εργονομικό αυτό είναι πολύ καλό αλλά δεν αλλάζει το γεγονός του ότι θα πρέπει να αλλάζεις στάσεις το μωρό συχνά :)

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες ! 😀 Η μικρη μου το λατρεψε το ρηλαξ για αυτό κ οι ερωτησεις μου αναφορικα με τη χρηση του.

Το ότι μπήκαμε σε πρόγραμμα δε σημαίνει ότι θα το κρατήσουμε κι όλας. Όλοι αυτό μου λένε,  ότι είναι πολύ νωρίς κ άδικα χαίρομαι. Πάντως έχει περίπου 10 ημέρες που με τελευταίο γεύμα στη 1 το βράδυ κοιμάται 5-6 ώρες συνεχόμενες. Το θεωρώ πρόοδο κ μου κάνει εντύπωση που οι ώρες των γευμάτων της είναι πανω κατω οι ίδιες τον τελευταιο καιρό.  Μακάρι να συνεχίσουμε έτσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια! πωσ ειστε ? εμεισ αυριο σαραντιζουμε και ηθελα να σασ ρωτησω πωσ διαχειριστηκατε τον κοσμο που ηθελε να δει το μωρο? περιμενουν κοντινοι συγγενεισ και φιλοι να τον δουνε και δεν ξερω τι να κανω αν πρεπει να τουσ αφησω ακομη η οχι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η evi1996 είπε:

καλησπερα κοριτσια! πωσ ειστε ? εμεισ αυριο σαραντιζουμε και ηθελα να σασ ρωτησω πωσ διαχειριστηκατε τον κοσμο που ηθελε να δει το μωρο? περιμενουν κοντινοι συγγενεισ και φιλοι να τον δουνε και δεν ξερω τι να κανω αν πρεπει να τουσ αφησω ακομη η οχι....

Καλησπέρα!!

Εμένα ο μικρούλης είναι 16 ημερών, και ήδη από την αρχή τον έβλεπαν κάποιοι συγγενείς(παππούδες, θείοι) και φίλοι ελεγχόμενα...

Εντωμεταξύ την άλλη εβδομάδα έχω γενέθλια και ήθελα το άλλο Σάββατο να μαζευτούμε λίγα άτομα σπίτι αλλά ο μικρούλης θα είναι 23 ημερών και λέω μήπως δεν είναι ασφαλές;

Εσύ τι σκέφτεσαι να κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/9/2020 at 10:14 ΜΜ, ο/η Sotiria2004 είπε:

Τώρα ότι ήταν να γίνει έγινε... Δεν αλλάζει... Το πήρα απόφαση κσι συνεχίζουμε με πολλές αγκαλιές.. 

Εμείς είμαστε 2 μηνών κσι 10 ημερών.. Κσι σήμερα κάναμε και βάπτιση... Η μπέμπα ήταν πολύ ήρεμη και γελούσε στο μπάνιο... Μετά έριξε κάτι ύπνους.... Όλα πήγαν καλά... 😘

Να σας ζήσει κορίτσι μου!! 🎀💕💞 Νωρίς νωρίς ε! Πώς τη βγάλατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...