Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

@Ampempa μετράμε μέρες αντίστροφα λοιπόν! Μάλλον θα είμαστε οι επόμενες. Εγώ επειδή μειώθηκε αρκετά το αμνιακό υγρό δεν θα πάρω όλον τον 9ο οπότε υποθέτω λίγες μέρες έμειναν για να κρατήσω τη μικρή μου. Περιμένω την Τρίτη να δω τι θα μου πει ο γιατρός. Ανυπομονώ!

@Angel mommy Κ εγώ μόλις αυτήν την εβδομάδα τελείωσα με τις ετοιμασίες στο σπίτι κ τις τελευταίες αγορές. Όλοι με αγχωναν επειδή δεν ήμουν έτοιμη εδώ κ καιρό αλλά ηταν το τελευταίο που με απασχολούσε. Όλα θα γίνουν, μην αγχώνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια πίνω όλη μέρα νερό και νιώθω στεγνή, υπάρχει περίπτωση να έπαθα έχω έλλειψη; εσείς το έχετε; στα χείλια μου βάζω λιποζαν να μην σκάσουν αλλά νιωθω ότι θέλω νερό συνέχεια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου κι εγώ έτσι είμαι. Σκασμενα χείλη, στεγνό στόμα.... βέβαια χτες που μου έβγαλαν τον ορό δεν ήπια νερό, άρα δε μου φταίει κανεις. Προσπαθώ τώρα να αναπληρώσω λίγο, αλλά με αηδιάζει κιόλας ψέματα μην πω. 

Εν τω μεταξύ, οσο είχα τον όρο, τα παυσίπονα κλπ ήμουν καλά. Από το βράδυ έχω που σερνομαι. Ειδικά το ξάπλωσε σήκω στο κρεβάτι, μαρτύριο....

Τραβάει κι η τομή, πονάει η λεκάνη ο κοκκυγας..

Όσες θηλασατε αποκλειστικά, πως ήταν η 2-3η μέρα;; Εγώ έχω καταλήξει να της δίνω ξένο κι από σήμερα βάζω θηλαστρο εδώ στο δωμάτιο ίσα για να υπάρξει η κίνηση στο μαστό.

Χτες το βράδυ στάθηκα τυχερή και μου την έβαλε η μαία στο ένα στήθος κι έκατσε 15-20 λεπτά!!! Θαύμα για εμάς. 

@Angelina85 @Ampempa @Angel mommy περιμένουμε τα δικά σας ευχαριστα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχω καιρό να σας παρακολουθήσω γιατί ήμουν σε φάση μετακόμισης και έτρεχα! σε όσες έχουν ήδη γεννήσει εύχομαι να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας, να είναι γερά και καλοτυχα! Με το καλό και σε όλες όσες τα περιμένουμε!!! ειμαι στις 34 βδομάδες με πητ 25 Αυγούστου και ο μικρός μας έχει ισχιακη θέση, δεν έχει γυρίσει ακόμη να πάρει θέση με το κεφαλι προς τα κάτω. Έχει τύχει σε καμία? Γύρισε μετά? Έχει αρχίσει κ με αγχωνει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Chryspa είπε:

Κορίτσια έχω καιρό να σας παρακολουθήσω γιατί ήμουν σε φάση μετακόμισης και έτρεχα! σε όσες έχουν ήδη γεννήσει εύχομαι να σας ζήσουν τα αγγελούδια σας, να είναι γερά και καλοτυχα! Με το καλό και σε όλες όσες τα περιμένουμε!!! ειμαι στις 34 βδομάδες με πητ 25 Αυγούστου και ο μικρός μας έχει ισχιακη θέση, δεν έχει γυρίσει ακόμη να πάρει θέση με το κεφαλι προς τα κάτω. Έχει τύχει σε καμία? Γύρισε μετά? Έχει αρχίσει κ με αγχωνει! 

Καλημέρα!! Εγώ είμαι 33εβδ μπαίνω τώρα 34η και ο μπέμπης μας έχει γυρίσει εδώ και μερικές εβδομάδες με το κεφάλι κάτω..έχω ακούσει ότι τα περισσότερα μωράκια έχουν γυρίσει μέχρι τώρα, όμως υπάρχουν και κάποια που γυρνάνε μέχρι και τελευταία στιγμή..οπότε μην αγχώνεσαι έχει ακόμα καιρό ο μπέμπης σου!!

Έχει γυρίσει προς τα κάτω και ακόμη στριφογυρνάει ή δεν έχει γυρίσει καθόλου μέχρι τώρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/7/2020 at 2:11 ΜΜ, ο/η konstantinaVE είπε:

Κοριτσι μου κι εγώ έτσι είμαι. Σκασμενα χείλη, στεγνό στόμα.... βέβαια χτες που μου έβγαλαν τον ορό δεν ήπια νερό, άρα δε μου φταίει κανεις. Προσπαθώ τώρα να αναπληρώσω λίγο, αλλά με αηδιάζει κιόλας ψέματα μην πω. 

Εν τω μεταξύ, οσο είχα τον όρο, τα παυσίπονα κλπ ήμουν καλά. Από το βράδυ έχω που σερνομαι. Ειδικά το ξάπλωσε σήκω στο κρεβάτι, μαρτύριο....

Τραβάει κι η τομή, πονάει η λεκάνη ο κοκκυγας..

Όσες θηλασατε αποκλειστικά, πως ήταν η 2-3η μέρα;; Εγώ έχω καταλήξει να της δίνω ξένο κι από σήμερα βάζω θηλαστρο εδώ στο δωμάτιο ίσα για να υπάρξει η κίνηση στο μαστό.

Χτες το βράδυ στάθηκα τυχερή και μου την έβαλε η μαία στο ένα στήθος κι έκατσε 15-20 λεπτά!!! Θαύμα για εμάς. 

@Angelina85 @Ampempa @Angel mommy περιμένουμε τα δικά σας ευχαριστα!!!

Καλημέρα κι από μένα. Κι εγώ του δίνω ξένο γάλα γιατί δεν είναι επαρκές το πρωτόγαλα που ακόμα βγάζει το στήθος μου. Είμαστε στην 4η μέρα τώρα και ακόμα δεν έχω βγάλει γάλα παρότι βάζω τον μικρό στο στήθος και το πιπιλάει για να υπάρξει κίνηση στο μαστό.. Αναρωτιέμαι εάν θα κατεβάσω γάλα ποτέ... :(

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα!! Εγώ είμαι 33εβδ μπαίνω τώρα 34η και ο μπέμπης μας έχει γυρίσει εδώ και μερικές εβδομάδες με το κεφάλι κάτω..έχω ακούσει ότι τα περισσότερα μωράκια έχουν γυρίσει μέχρι τώρα, όμως υπάρχουν και κάποια που γυρνάνε μέχρι και τελευταία στιγμή..οπότε μην αγχώνεσαι έχει ακόμα καιρό ο μπέμπης σου!!

Έχει γυρίσει προς τα κάτω και ακόμη στριφογυρνάει ή δεν έχει γυρίσει καθόλου μέχρι τώρα;

@Princess28 όχι δεν έχει γυρίσει καθόλου. Με το κεφάλι πάνω ειναι,νιωθω το κεφάλι του στο στομάχι μ για να καταλάβεις. Αγχώνομαι γιατί αν δεν γυρίσει σύντομα σκέφτομαι ότι δεν θα γυρίσει μετά γιατί δεν θα έχει χώρο. Είναι ήδη 2.250 κ με φοβίζει ότι μεγαλώνει κ δεν θα μπορει γυρισει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Chryspa είπε:

@Princess28 όχι δεν έχει γυρίσει καθόλου. Με το κεφάλι πάνω ειναι,νιωθω το κεφάλι του στο στομάχι μ για να καταλάβεις. Αγχώνομαι γιατί αν δεν γυρίσει σύντομα σκέφτομαι ότι δεν θα γυρίσει μετά γιατί δεν θα έχει χώρο. Είναι ήδη 2.250 κ με φοβίζει ότι μεγαλώνει κ δεν θα μπορει γυρισει. 

Όσο μεγαλώνουν δυσκολεύονται περισσότερο να γυρίσουν ισχύει..όμως μερικά γυρνάνε μέχρι και την τελευταία στιγμή! Άρα οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να γυρίσει..

Υπάρχουν κάποιες ασκήσεις που βοηθάνε το μωρό να πάρει θέση, τις ξέρεις; Αν όχι μίλα με τη μαία ή με κάποιον που κάνει γυμναστική ή γιόγκα για εγκύους να σε βοηθήσουν...σίγουρα μην είσαι συνέχεια ξαπλωτή, μη σταυρώνεις τα πόδια, να κάθεσαι σε μια μεγάλη μπάλα με τα πόδια ανοιχτά για αρκετή ώρα, υπάρχουν διάφορες ασκήσεις με τη μπάλα γενικά, ή να κάθεσαι σε μια καρέκλα ανάποδα..ρώτα και ψάξε και στο ιντερνετ θα βρεις ασκήσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Καλημέρα κι από μένα. Κι εγώ του δίνω ξένο γάλα γιατί δεν είναι επαρκές το πρωτόγαλα που ακόμα βγάζει το στήθος μου. Είμαστε στην 4η μέρα τώρα και ακόμα δεν έχω βγάλει γάλα παρότι βάζω τον μικρό στο στήθος και το πιπιλάει για να υπάρξει κίνηση στο μαστό.. Αναρωτιέμαι εάν θα κατεβάσω γάλα ποτέ... :(

 

Καλημέρα αγάπη μίλα τις μαίες..σίγουρα υπάρχει τρόπος να βγάλεις γάλα απλά θα θέλει υπομονή κ επιμονή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια !! Τα μωράκια σας πόσες φορές τη μέρα έχουν λοξυγγα ;; Εμένα έχει τουλάχιστον 5-6 φορές τη μέρα και ήθελα να δω αν είναι φυσιολογικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η evi1996 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !! Τα μωράκια σας πόσες φορές τη μέρα έχουν λοξυγγα ;; Εμένα έχει τουλάχιστον 5-6 φορές τη μέρα και ήθελα να δω αν είναι φυσιολογικό 

Καλημέρα αγάπη εμένα συνέχεια έχει κάθε μέρα έχει πολύ πλάκα 😂 δε μετράω πόσες αλλά χθες θυμάμαι σίγουρα 2-3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η evi1996 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !! Τα μωράκια σας πόσες φορές τη μέρα έχουν λοξυγγα ;; Εμένα έχει τουλάχιστον 5-6 φορές τη μέρα και ήθελα να δω αν είναι φυσιολογικό 

Και εμένα το ίδιο, πήγα εχθές στις 10μερες στον γιατρό και είπε είναι φυσιολογικό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Καλημέρα κι από μένα. Κι εγώ του δίνω ξένο γάλα γιατί δεν είναι επαρκές το πρωτόγαλα που ακόμα βγάζει το στήθος μου. Είμαστε στην 4η μέρα τώρα και ακόμα δεν έχω βγάλει γάλα παρότι βάζω τον μικρό στο στήθος και το πιπιλάει για να υπάρξει κίνηση στο μαστό.. Αναρωτιέμαι εάν θα κατεβάσω γάλα ποτέ... :(

 

Εμένα με είπαν να πατάω το στήθος μου από πάνω προς τα κάτω την ώρα που θηλάζει και έβγαλα γρήγορα γάλα... Δοκίμασε το αν θέλεις... Από έξω προς τα μέσα να κάνεις μασάζ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Εμένα με είπαν να πατάω το στήθος μου από πάνω προς τα κάτω την ώρα που θηλάζει και έβγαλα γρήγορα γάλα... Δοκίμασε το αν θέλεις... Από έξω προς τα μέσα να κάνεις μασάζ.. 

σε ευχαριστώ.. σήμερα κατάφερα να βγάλω 7 μλ .. σκατουλεσ δηλ. χρησιμοποιώ θήλαστρο για να το δουλεύω καλύτερα. για να δούμε....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Klimentini δώσε μου κουράγιο γιατί από το πρωί κάθομαι και κλαίω....

Είμαστε στην 5η μέρα. Το παιδί εξαρχής έπιασε στήθος, αλλά με το σταγονόμετρο καθότι αρέσκεται να κοιμάται!!!
Το μάξιμουμ που έχω καταφέρει είναι 15' στο δεξί και 5' στο αριστερό (κι αυτό με βοήθεια από τις μαίες).
Με συμβούλευσαν να βάζω και θήλαστρο να μην πάθω τίποτα όταν κατέβει το πολύ γάλα κι έβαλα και στο μαιευτήριο και εδώ στο σπίτι. Να αναφέρω ότι τη βάζω στο στήθος, αρχίζει το σπαραγμό και τον οδυρμό και καταλήγω να δίνω φόρμουλα όλη μέρα.
Με το θήλαστρο βγάζω μετά κόπων και βασάνων 20cc κι από τους δύο μαστούς. Το θέμα είναι ότι σήμερα το παιδί αρνείται από το μεσημέρι πεισματικά το στήθος, το σπρώχνει, κλαίει, κοκκινίζει όσες φορές κι αν την έχω βάλει. 
Το δε θήλαστρο με έχει ερεθίσει όσο χαμηλά κι αν το βάλω, η καισαρική με καίει και με πονάει σε βαθμό κακουργήματος και γενικώς μια αποτυχία....
Αν μάθεις κάποια πληροφορία, σε παρακαλώ, μοιράσου τη μαζί μου, γιατί έχω πελαγώσει... Ήθελα σαν τρελή να θηλάσω κι όχι να σηκώνομαι σαν το ζόμπι να πλένω μπιμπερό, ήθελα να γεννήσω φυσικά φυσιολογικά κι έχω μία τομή που δε με αφήνει να σηκωθώ από το κρεβάτι και κάτι πόδια που δεν τα νιώθω από το γόνατο και κάτω λόγω οιδήματος... Μια ευτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

@Klimentini δώσε μου κουράγιο γιατί από το πρωί κάθομαι και κλαίω....

Είμαστε στην 5η μέρα. Το παιδί εξαρχής έπιασε στήθος, αλλά με το σταγονόμετρο καθότι αρέσκεται να κοιμάται!!!
Το μάξιμουμ που έχω καταφέρει είναι 15' στο δεξί και 5' στο αριστερό (κι αυτό με βοήθεια από τις μαίες).
Με συμβούλευσαν να βάζω και θήλαστρο να μην πάθω τίποτα όταν κατέβει το πολύ γάλα κι έβαλα και στο μαιευτήριο και εδώ στο σπίτι. Να αναφέρω ότι τη βάζω στο στήθος, αρχίζει το σπαραγμό και τον οδυρμό και καταλήγω να δίνω φόρμουλα όλη μέρα.
Με το θήλαστρο βγάζω μετά κόπων και βασάνων 20cc κι από τους δύο μαστούς. Το θέμα είναι ότι σήμερα το παιδί αρνείται από το μεσημέρι πεισματικά το στήθος, το σπρώχνει, κλαίει, κοκκινίζει όσες φορές κι αν την έχω βάλει. 
Το δε θήλαστρο με έχει ερεθίσει όσο χαμηλά κι αν το βάλω, η καισαρική με καίει και με πονάει σε βαθμό κακουργήματος και γενικώς μια αποτυχία....
Αν μάθεις κάποια πληροφορία, σε παρακαλώ, μοιράσου τη μαζί μου, γιατί έχω πελαγώσει... Ήθελα σαν τρελή να θηλάσω κι όχι να σηκώνομαι σαν το ζόμπι να πλένω μπιμπερό, ήθελα να γεννήσω φυσικά φυσιολογικά κι έχω μία τομή που δε με αφήνει να σηκωθώ από το κρεβάτι και κάτι πόδια που δεν τα νιώθω από το γόνατο και κάτω λόγω οιδήματος... Μια ευτυχία!

Έλα Κωνσταντίνα. 

Θα σου μεταφέρω μερικά "τιπς" που με έμαθαν οι μαίες εδώ. 

1. Δεν δίνεις μπιμπερό γιατί το μωρό προτιμάει το μπιμπερό από το στήθος. Αντί του μπιμπερό χρησιμοποιώ μια σύριγγα και βάζω λίγο γάλα στο στήθος μου και καθώς βυζαίνει το παιδί ελευθερώνω γάλα από τη σύριγγα. Με αυτό τον τρόπο μαθαίνει ότι το γάλα έρχεται από το στήθος και όχι από το μπιμπερό. 

2. Χρησιμοποιώ το θήλαστρο για stimulation και ακόμα (4η μερα) γαλα σχεδον καθόλου. Οι μαιες ειπαν να συνεχίσω να το ερεθίζω και θα βγάλω. 

3. Να πάρεις μια κρέμα για τις θηλές θα σε βοηθήσει πολύ. 

 

Ελπίζω να βοήθησα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/7/2020 at 8:29 ΠΜ, ο/η Chryspa είπε:

@Princess28 όχι δεν έχει γυρίσει καθόλου. Με το κεφάλι πάνω ειναι,νιωθω το κεφάλι του στο στομάχι μ για να καταλάβεις. Αγχώνομαι γιατί αν δεν γυρίσει σύντομα σκέφτομαι ότι δεν θα γυρίσει μετά γιατί δεν θα έχει χώρο. Είναι ήδη 2.250 κ με φοβίζει ότι μεγαλώνει κ δεν θα μπορει γυρισει. 

Είχα την ίδια απορία πριν 2-3 εβδομάδες και είχα λιώσει στο ίντερνετ για πληροφορίες, τι μπορεί να βοηθήσει. Όπως σου είπε και η @Princess28, υπάρχουν διάφορες ασκησούλες που βοηθάνε. Επίσης είδα να αναφερεται πολύ συχνά πως βοηθάει αν χρησιμοποιείς ένα μαξιλάρι όταν κάθεσαι ώστε η λεκάνη σου να είναι υπερυψωμένη, να είναι δηλ. με κλίση (όπως όταν κάθεσαι στη άκρη μιας καρέκλας). Εμένα γύρισε τελικά μετά τις 30 εβδομάδες, αλλά ήμουν διατεθειμένη να δοκιμάσω και τα μενταγιόν εγκυμοσύνης, σαν μικρή κουδουνίστρα που φτάνει χαμηλά στην κοιλιά, και λόγω του ήχου υποτίθεται πως βοηθάει στο να γυρίσουν. Δε χάνεις τπτ να το δοκιμάσεις. Υπάρχει ακόμα χρόνος, έχω ακούσει και για περιπτώσεις που το μωρό γύρισε λίγο πριν τον τοκετό 🙂 Όλα καλά σου εύχομαι μέχρι το τέλος!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! Δεν έχω εμπειρία στο κομμάτι του θηλασμού καθώς δεν γεννησα ακόμα, ειμαι εν αναμονή. Στεναχωριέμαι όμως όταν διαβάζω για περιπτώσεις γυναικών που δεν τα καταφέρνουν και αφήνουν αυτήν την ατυχία να τους καταβάλλει και να τους στεναχωρεί σε μία τόσο όμορφη περίοδο της ζωής τους. Ναι, είναι σημαντικός ο θηλασμός και μακαρι με υπομονη να τον πετύχουμε όλες. Από εκεί και έπειτα όμως δεν χρειάζεται να τον αντιμετωπίζουμε σαν πανάκεια. Ενδεικτικά να σας αναφέρω ότι η αδερφή μου δεν κατάφερε να θηλάσει ουτε για μια ημέρα. Η στεναχώρια της και η πίεση από το οικογενειακό περιβάλλον της μεγαλη. "Δεν προσπαθείς αρκετά", "Κατι κάνεις λάθος", "Δεν εχεις υπομονή", "Εγω θηλασα 3 χρόνια"...είναι όσα ακουγε σε μια περίοδο που οι ορμόνες κάνουν παρτυ. Δυο συμβουλους θηλασμού κάλεσε στο σπίτι με την επιστροφή της από το μαιευτηριο και πάλι τιποτα, τι αλλο να έκανε η κοπέλα; Η μικρή της είναι ενα υγιέστατο παιδάκι, έπιανε εξαρχης όλους τους στόχους αναπτυξης και εκλεισε τα 3 χωρίς να έχει αρρωστησει ποτέ και ας μην θήλασε. Οπότε κατα την άποψη μου πάντα κ χωρίς να δημιουργώ εντυπώσεις ΝΑΙ στην προσπάθεια και στην υπομονή προκειμένου να τα καταφέρουμε με τον θηλασμό, ΟΧΙ στην στεναχωρια και τα ενοχικά συνδρομα αν δεν το πετύχουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

@Klimentini δώσε μου κουράγιο γιατί από το πρωί κάθομαι και κλαίω....

Είμαστε στην 5η μέρα. Το παιδί εξαρχής έπιασε στήθος, αλλά με το σταγονόμετρο καθότι αρέσκεται να κοιμάται!!!
Το μάξιμουμ που έχω καταφέρει είναι 15' στο δεξί και 5' στο αριστερό (κι αυτό με βοήθεια από τις μαίες).
Με συμβούλευσαν να βάζω και θήλαστρο να μην πάθω τίποτα όταν κατέβει το πολύ γάλα κι έβαλα και στο μαιευτήριο και εδώ στο σπίτι. Να αναφέρω ότι τη βάζω στο στήθος, αρχίζει το σπαραγμό και τον οδυρμό και καταλήγω να δίνω φόρμουλα όλη μέρα.
Με το θήλαστρο βγάζω μετά κόπων και βασάνων 20cc κι από τους δύο μαστούς. Το θέμα είναι ότι σήμερα το παιδί αρνείται από το μεσημέρι πεισματικά το στήθος, το σπρώχνει, κλαίει, κοκκινίζει όσες φορές κι αν την έχω βάλει. 
Το δε θήλαστρο με έχει ερεθίσει όσο χαμηλά κι αν το βάλω, η καισαρική με καίει και με πονάει σε βαθμό κακουργήματος και γενικώς μια αποτυχία....
Αν μάθεις κάποια πληροφορία, σε παρακαλώ, μοιράσου τη μαζί μου, γιατί έχω πελαγώσει... Ήθελα σαν τρελή να θηλάσω κι όχι να σηκώνομαι σαν το ζόμπι να πλένω μπιμπερό, ήθελα να γεννήσω φυσικά φυσιολογικά κι έχω μία τομή που δε με αφήνει να σηκωθώ από το κρεβάτι και κάτι πόδια που δεν τα νιώθω από το γόνατο και κάτω λόγω οιδήματος... Μια ευτυχία!

Εγω εμπειρία δεν έχω... Πρώτο παιδί έχω αλλά θέλω να σου πω την γνώμη μου, πάρε μια ψευδοθηλη να νομίζει ότι είναι μπιμπερό αφού το συνήθη σε και βάζε την οπότε έχεις χρόνο... Με υπομονή και επιμονή θα τραβάει κάποια στιγμή και μετά σιγά σιγά βγάλε την θηλή να δεις πως αντιδράει... Εγώ είμαι σε αυτό το στάδιο... Βγάζω την ψευδοθηλη και δεν θέλει αλλά κάθε μέρα από λίγο το κάνω μέχρι να το δεχτεί... Δεν μπορείς από την μία μέρα στην άλλη... Ελπίζω να βοηθάω.. Βέβαια καλύτερα να ρωτήσει κάποια μαία... Φιλάκια στις πατουσιτσες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Εγω εμπειρία δεν έχω... Πρώτο παιδί έχω αλλά θέλω να σου πω την γνώμη μου, πάρε μια ψευδοθηλη να νομίζει ότι είναι μπιμπερό αφού το συνήθη σε και βάζε την οπότε έχεις χρόνο... Με υπομονή και επιμονή θα τραβάει κάποια στιγμή και μετά σιγά σιγά βγάλε την θηλή να δεις πως αντιδράει... Εγώ είμαι σε αυτό το στάδιο... Βγάζω την ψευδοθηλη και δεν θέλει αλλά κάθε μέρα από λίγο το κάνω μέχρι να το δεχτεί... Δεν μπορείς από την μία μέρα στην άλλη... Ελπίζω να βοηθάω.. Βέβαια καλύτερα να ρωτήσει κάποια μαία... Φιλάκια στις πατουσιτσες... 

Επίσης στο ΙΚΑ της περιοχής σου έχει μαιες που έρχονται και σε βοηθάνε στην αρχή.. Αυτή είναι η δουλειά τους, ψαξ το λίγο πάρε ένα τηλ μήπως και καταφέρεις κάτι... Μου το είχαν πει όταν πέρασα την πρώτη επιτροπή πριν τον κορονοιο.. Ότι μπορώ  να πάρω τηλ και να έρθουν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Έλα Κωνσταντίνα. 

Θα σου μεταφέρω μερικά "τιπς" που με έμαθαν οι μαίες εδώ. 

1. Δεν δίνεις μπιμπερό γιατί το μωρό προτιμάει το μπιμπερό από το στήθος. Αντί του μπιμπερό χρησιμοποιώ μια σύριγγα και βάζω λίγο γάλα στο στήθος μου και καθώς βυζαίνει το παιδί ελευθερώνω γάλα από τη σύριγγα. Με αυτό τον τρόπο μαθαίνει ότι το γάλα έρχεται από το στήθος και όχι από το μπιμπερό. 

2. Χρησιμοποιώ το θήλαστρο για stimulation και ακόμα (4η μερα) γαλα σχεδον καθόλου. Οι μαιες ειπαν να συνεχίσω να το ερεθίζω και θα βγάλω. 

3. Να πάρεις μια κρέμα για τις θηλές θα σε βοηθήσει πολύ. 

 

Ελπίζω να βοήθησα... 

Συγγνώμη, πες με χαζή, αλλα όταν λες με τη σύριγγα, έχεις φόρμουλα μέσα στη σύριγγα, το παιδί στο στήθος και του πετάς στο στόμα το έτοιμο;; Και πόσα cc είναι; 

Περιμένω τηλέφωνο από τη μαία που κάναμε μαθήματα ανώδυνου τοκετού, αλλά δεν το βλέπω εφικτό να θηλάσω. Θα με φάει ο νεροχύτης κι ο αποστειρωτης.....Προς το παρόν βαζω το παιδί στο στήθος, το σπρώχνει κι ούτε που αρπάζει τη θήλη (ενώ χτες την έλεγα πιράνχας από τη βουτιά που έκανε πανω του). Της έδωσα αντλημενο δικό μου, και τώρα φόρμουλα γιατί πείνασε κι ούρλιαζε...

Η ειρωνεία είναι ότι περπαταω μες στο σπίτι και στάζει στα πλακάκια και το παιδί μου δεν πιανει και το θηλαστρο βγάζει λίγο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

@Klimentini δώσε μου κουράγιο γιατί από το πρωί κάθομαι και κλαίω....

Είμαστε στην 5η μέρα. Το παιδί εξαρχής έπιασε στήθος, αλλά με το σταγονόμετρο καθότι αρέσκεται να κοιμάται!!!
Το μάξιμουμ που έχω καταφέρει είναι 15' στο δεξί και 5' στο αριστερό (κι αυτό με βοήθεια από τις μαίες).
Με συμβούλευσαν να βάζω και θήλαστρο να μην πάθω τίποτα όταν κατέβει το πολύ γάλα κι έβαλα και στο μαιευτήριο και εδώ στο σπίτι. Να αναφέρω ότι τη βάζω στο στήθος, αρχίζει το σπαραγμό και τον οδυρμό και καταλήγω να δίνω φόρμουλα όλη μέρα.
Με το θήλαστρο βγάζω μετά κόπων και βασάνων 20cc κι από τους δύο μαστούς. Το θέμα είναι ότι σήμερα το παιδί αρνείται από το μεσημέρι πεισματικά το στήθος, το σπρώχνει, κλαίει, κοκκινίζει όσες φορές κι αν την έχω βάλει. 
Το δε θήλαστρο με έχει ερεθίσει όσο χαμηλά κι αν το βάλω, η καισαρική με καίει και με πονάει σε βαθμό κακουργήματος και γενικώς μια αποτυχία....
Αν μάθεις κάποια πληροφορία, σε παρακαλώ, μοιράσου τη μαζί μου, γιατί έχω πελαγώσει... Ήθελα σαν τρελή να θηλάσω κι όχι να σηκώνομαι σαν το ζόμπι να πλένω μπιμπερό, ήθελα να γεννήσω φυσικά φυσιολογικά κι έχω μία τομή που δε με αφήνει να σηκωθώ από το κρεβάτι και κάτι πόδια που δεν τα νιώθω από το γόνατο και κάτω λόγω οιδήματος... Μια ευτυχία!

Δυστυχώς ο θηλασμός ιδιαίτερα στην αρχή του (το πρώτο 40 ήμερο με 2μηνο) είναι το πιο δύσκολο σημείο του και κανείς δεν σε προετοιμαζει επαρκώς γι αυτό που θα αντιμετωπίσεις. 

Εφόσον δίνεις και μπιμπερό στο μωράκι τότε είναι λογικό να προτιμάει την άμεση ροή του μπιμπερό έναντι του στηθους που θα πρέπει να "κουραστεί" λίγο παραπάνω. Δοκίμασε να θηλάσεις το μωρο όταν είναι κοιμισμένο ή αρκετά νυσταγμένο για να δεχτεί πιο εύκολα το στήθος. Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με μια σύμβουλο θηλασμού για να δει την κατάσταση από κοντά και να σας καθοδηγήσει. 

Το τάισμα με την σύριγγα όπως προτάθηκε είναι η καλύτερη επιλογή για να ξεσυνηθισει το μπιμπερό ή ακόμα και τάισμα με ειδικό ποτηράκι. 

Αναφορικά με το θήλαστρο τα νοσοκομειακα θηλαστρα που μπορείς να νοικιάσεις κάνουν την καλύτερη δουλειά έναντι των θηλαστρων του εμπορίου.

Ολα σου φαίνονται καινούργια και δύσκολα και τις περισσότερες φορές είναι. Με επιμονή και υπομονή όλα μπορούν να γίνουν. Το θέμα είναι να μην εξαντλησεις τον εαυτό σου σε σημείο που να φτάνεις στα όρια σου και να μην αντέχεις άλλο. 

Πισω από κάθε ευτυχισμένο παιδί κρύβεται μια ευτυχισμένη μαμά, όταν η μαμά δεν είναι καλά το μωρο το καταλαβαίνει αμέσως και το βγάζει σε εκνευρισμό. Οπότε κοίταξε και τον εαυτό σου ειδικά τώρα που οι ορμόνες κάνουν πάρτυ και ακόμα και τα απλά φαίνονται βουνό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Συγγνώμη, πες με χαζή, αλλα όταν λες με τη σύριγγα, έχεις φόρμουλα μέσα στη σύριγγα, το παιδί στο στήθος και του πετάς στο στόμα το έτοιμο;; Και πόσα cc είναι; 

Περιμένω τηλέφωνο από τη μαία που κάναμε μαθήματα ανώδυνου τοκετού, αλλά δεν το βλέπω εφικτό να θηλάσω. Θα με φάει ο νεροχύτης κι ο αποστειρωτης.....Προς το παρόν βαζω το παιδί στο στήθος, το σπρώχνει κι ούτε που αρπάζει τη θήλη (ενώ χτες την έλεγα πιράνχας από τη βουτιά που έκανε πανω του). Της έδωσα αντλημενο δικό μου, και τώρα φόρμουλα γιατί πείνασε κι ούρλιαζε...

Η ειρωνεία είναι ότι περπαταω μες στο σπίτι και στάζει στα πλακάκια και το παιδί μου δεν πιανει και το θηλαστρο βγάζει λίγο...

Έχω αγοράσει έτοιμη φόρμουλα και τη βάζω μέσα σε μια σύριγγα των 20 μλ. Βάζω το παιδί πάνω στο στήθος μου και ενώ πιπιλάει χύνω λίγο λίγο φόρμουλα στο στόμα του. έτσι νομίζει πως το γάλα έρχεται από τη θηλή και όχι από το μπουκάλι. 

θέλει υπομονή και επιμονή... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, βέβαια προϋποθέτει να πιάσει θήλη....

Πάντως είναι απροβλεπτη. Τη σήκωσα τα μεσημέρι πριν ξυπνήσει καλά.και κλάψει, την έβαλα στο στήθος, τίποτα απολύτως.

Της δίνω το απόγευμα αντλημενο δικό μου και πεινούσε ακόμα. Της δίνω στήθος το παίρνει κάνα πεντάλεπτο.

Τη βάζω τώρα το βράδυ στο στήθος μισοξυπνια,, θήλασε ένα τεταρτο. 

Όπου την πιάσεις όμως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Ναι, βέβαια προϋποθέτει να πιάσει θήλη....

Πάντως είναι απροβλεπτη. Τη σήκωσα τα μεσημέρι πριν ξυπνήσει καλά.και κλάψει, την έβαλα στο στήθος, τίποτα απολύτως.

Της δίνω το απόγευμα αντλημενο δικό μου και πεινούσε ακόμα. Της δίνω στήθος το παίρνει κάνα πεντάλεπτο.

Τη βάζω τώρα το βράδυ στο στήθος μισοξυπνια,, θήλασε ένα τεταρτο. 

Όπου την πιάσεις όμως...

πω ναι κατάλαβα. Εγώ μόλις σηκώθηκα να παω τουαλέτα κλπ και το αριστερό μου χέρι είναι πιασμένο... σκατούλες δεν έχω ιδέα τι μπορώ να βάλω από κάτω από το χέρι μου για να μην πιάνεται. Καμία ιδέα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...