Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ @Sotiria2004 . Πολύ αισιόδοξο το μήνυμα σου για το πόσο έγκαιρα σε κάλεσαν κ μπήκαν τα χρήματα. Δυστυχώς οι οικονομικές ανάγκες αυτό το διάστημα είναι μεγάλες κ θα ήταν μεγάλη ανάσα να μπουν τα χρήματα πριν γεννήσω. Δεν έβαλα λεπτομέρειες Κ ημερομηνίες στην ηλεκτρονική αίτηση για ραντεβού πατα μόνο ότι διανύω ήδη την 33η εβδομάδα ώστε να με καλέσουν εγκαίρως. Τηλεφωνικώς σε ενημέρωσαν για το ραντεβού η μέσω email ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Angelina85 είπε:

Σε ευχαριστώ @Sotiria2004 . Πολύ αισιόδοξο το μήνυμα σου για το πόσο έγκαιρα σε κάλεσαν κ μπήκαν τα χρήματα. Δυστυχώς οι οικονομικές ανάγκες αυτό το διάστημα είναι μεγάλες κ θα ήταν μεγάλη ανάσα να μπουν τα χρήματα πριν γεννήσω. Δεν έβαλα λεπτομέρειες Κ ημερομηνίες στην ηλεκτρονική αίτηση για ραντεβού πατα μόνο ότι διανύω ήδη την 33η εβδομάδα ώστε να με καλέσουν εγκαίρως. Τηλεφωνικώς σε ενημέρωσαν για το ραντεβού η μέσω email ; 

Τηλεφωνικός... Αλλά και στην αίτηση το έγραφε μετά που μπήκα και είδα... 

Σίγουρα σε κάθε περιοχή αλλάζουν οι καταστάσεις αλλά πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν όλα... Με το καλό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Κοπέλα μου εγώ την έκανα την αίτηση κύησης και μπήκαν και τα χρήματα θα γράψεις στην αίτηση ότι το ραντεβού το θέλεις μετά την ημερομηνία που ξεκινάς, από πριν θα την κανεις... Δεν αργούν να σε πάρουν 1μιση εβδομάδα έκαναν και τα χρήματα τα βαλαν στην πρώτη πληρωμή... Μόνο την αναρρωτική άδεια του Απριλίου και του μαιου(όχι όλο) μου χρωστάνε... 

Στην αίτηση σου μην βάλεις ημερομηνίες.. Εγώ τα άφησα κενά και τα συμπλήρωσαν αυτοί... Όσο για τις ημερομηνίες που γράφει ο γιατρός αν κάνει λάθος 2 - 3 μέρες συμψηφιζονται μετά στην άδεια λοχειας και σου βγάζουν την διαφορά... Οπότε και λάθος να γίνει το διορθώνουν... 

Κοριτσάκι, πως κ;ι σε κάλεσαν τόσο γρήγορα; Έχετε πολλά υποκατάστηματα ΙΚΑ και μοιράζεται ο κόσμος;;;  Εγώ ακόμα περιμένω και δεν το βλέπω να με.καλουν σύντομα....

Αντζελίνα, μπορείς να κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά κάπου;;; Δλδ να μην πας με τις βεβαιώσεις γιατρού/εργοδότη και να γίνουν από το σπίτι;; Η υπάλληλος που μίλησα δε μου είπε κάτι τέτοιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Κοριτσάκι, πως κ;ι σε κάλεσαν τόσο γρήγορα; Έχετε πολλά υποκατάστηματα ΙΚΑ και μοιράζεται ο κόσμος;;;  Εγώ ακόμα περιμένω και δεν το βλέπω να με.καλουν σύντομα....

Αντζελίνα, μπορείς να κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά κάπου;;; Δλδ να μην πας με τις βεβαιώσεις γιατρού/εργοδότη και να γίνουν από το σπίτι;; Η υπάλληλος που μίλησα δε μου είπε κάτι τέτοιο...

Nαι, προβλέπεται και ηλεκτρονικά σύμφωνα με αυτό που διάβασα http://www.odigostoupoliti.eu/e-efka-ilektronika-aitisi-gia-ta-epidomata-mitrotitas-kai-astheneias-kai-ta-eksoda-kideias/  . Μολονοτι θα κερδίζαμε χρόνο δε ξέρω πόσο ευκολη ειναι η διαδικασία αφού χρειάζεται να προσκομιστούν αρκετά έγγραφα. Οπως σου είπα και λόγω της ιδιαιτερότητας της καταστασης για εμενα επειδη εληξε η συμβαση μου δεν ρισκάρω να την κάνω μονη μου ηλεκτρονικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sotiria2004 είπε:

Τηλεφωνικός... Αλλά και στην αίτηση το έγραφε μετά που μπήκα και είδα... 

Σίγουρα σε κάθε περιοχή αλλάζουν οι καταστάσεις αλλά πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν όλα... Με το καλό... 

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! Με το καλό να υποδεχτούμε τα μικρά μας και να είναι υγιή. Όλα τα άλλα θα γίνουν έστω και με καθυστέρηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, μόλις διάβασα σε συζήτηση στο ΦΒ πως από σήμερα κι επιλεκτικά λειτουργούν οι δημόσιες υπηρεσίες χωρίς ραντεβού. Καλύτερα αύριο να κάνουμε ένα τηλέφωνο στα τοπικά μας ΙΚΑ, μην περιμένουμε τσάμπα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Κορίτσια, μόλις διάβασα σε συζήτηση στο ΦΒ πως από σήμερα κι επιλεκτικά λειτουργούν οι δημόσιες υπηρεσίες χωρίς ραντεβού. Καλύτερα αύριο να κάνουμε ένα τηλέφωνο στα τοπικά μας ΙΚΑ, μην περιμένουμε τσάμπα. 

Μακάρι αν κ αμφιβάλλω... από το πρωί επικοινωνώ με διαφορες υπηρεσίες (ΙΚΑ, ΟΑΕΔ, ΔΟΥ) κανένας δεν μου είπε να πάω από εκει μολονοτι σε όλους γνωστοποιω ότι είμαι εγκυος και οι ημερομηνίες με πιέζουν. Ορθώς λαμβάνονται τα μέτρα προστασίας αλλά δυστυχώς από ένα σημείο και μετά γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης απο κάποιες υπηρεσίες που απλά δεν εχουν διάθεση να εξυπηρετησουν. Στην περιοχη μου μεχρι και τα ΚΕΠ που ειναι τοσο ζωτικης σημασιας υπολειτουργούν. Μισό προσωπικό, άδειες ανεπισημες  μεταξύ τους και εξυπηρετηση με ελαχιστα ραντεβού την ημερα. Πως να μην υπάρχουν μετα καθυστερησεις σε ολες τις υπηρεσιες όταν εργαζονται με τέτοιο ρυθμό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ξέρω και δυστυχώς όσο κι αν έδειξε να καταλαβαίνει η υπάλληλος ότι τρέχει η άδεια (άρα θα πρέπει να καταθέσω χαρτιά και να πληρωθώ καμία φορά), η υπόσχεση ότι θα με.καλεσει με.νεωτερα πήγε περίπατο... Θα πάρω πάντως αύριο να πιέσω, γιατί αν αναλογιστούμε ότι πλήρωνουν σε συγκεκριμένες ημερομηνίες, βλέπω να γεννάω, να γυρίζω σπίτι και να μην έχω ούτε για παμπερς της μικρης... 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Το ξέρω και δυστυχώς όσο κι αν έδειξε να καταλαβαίνει η υπάλληλος ότι τρέχει η άδεια (άρα θα πρέπει να καταθέσω χαρτιά και να πληρωθώ καμία φορά), η υπόσχεση ότι θα με.καλεσει με.νεωτερα πήγε περίπατο... Θα πάρω πάντως αύριο να πιέσω, γιατί αν αναλογιστούμε ότι πλήρωνουν σε συγκεκριμένες ημερομηνίες, βλέπω να γεννάω, να γυρίζω σπίτι και να μην έχω ούτε για παμπερς της μικρης... 😔

Δυστυχώς και εγώ πιστεύω ότι θα γεννησουμε και θα έχουμε να "λαμβάνουμε" μετά. Ας πάνε όλα καλά και ας τα πάρουμε και με καθυστερηση. Βεβαια, τα εξοδα μας ειναι τόσο αυξημενα που πρακτικά είναι δυσκολο αυτό που λεω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό βρε παιδί μου. Έχω στην άκρη τα του μαιευτηρίου, τις νεογνικες εξετάσεις, κούτσα στραβά του γιατρού και σήμερα κλείσαμε και κλιματιστικό για το σαλονι, γιατί μένω σε σπίτι με πλακα και κακη μόνωση και που να φέρεις νεογέννητο να βράσει;;;

Από κει και πέρα, δεν έχουμε λογαριασμούς; Πάγια έξοδα; Τι θα φάμε και με το θα πάρουμε παμπερς; 

Αφού μου λέει ο άντρας μου (που ξέρει πόσο θέλω να θηλάσω): Άντε, να τα καταφέρεις μπας και γλυτώσουμε έστω τα γάλατα. 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Κοριτσάκι, πως κ;ι σε κάλεσαν τόσο γρήγορα; Έχετε πολλά υποκατάστηματα ΙΚΑ και μοιράζεται ο κόσμος;;;  Εγώ ακόμα περιμένω και δεν το βλέπω να με.καλουν σύντομα....

Αντζελίνα, μπορείς να κάνεις την αίτηση ηλεκτρονικά κάπου;;; Δλδ να μην πας με τις βεβαιώσεις γιατρού/εργοδότη και να γίνουν από το σπίτι;; Η υπάλληλος που μίλησα δε μου είπε κάτι τέτοιο...

Έκανα την αίτηση πριν και τους είπα ότι θέλω ραντεβού πιο αργά.. Δλδ την μέρα που ξεκινούσαν οι 56 μέρες... Θεσσαλονίκη είμαι δεν ξέρω πόσα ικα εχει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Το ξέρω και δυστυχώς όσο κι αν έδειξε να καταλαβαίνει η υπάλληλος ότι τρέχει η άδεια (άρα θα πρέπει να καταθέσω χαρτιά και να πληρωθώ καμία φορά), η υπόσχεση ότι θα με.καλεσει με.νεωτερα πήγε περίπατο... Θα πάρω πάντως αύριο να πιέσω, γιατί αν αναλογιστούμε ότι πλήρωνουν σε συγκεκριμένες ημερομηνίες, βλέπω να γεννάω, να γυρίζω σπίτι και να μην έχω ούτε για παμπερς της μικρης... 😔

Τις άδειες ούτε εγώ τις πληρώθηκα ακόμα... Αργούν οι επιτροπές... Το κυησεις το επίδομα βγαίνει με το που κάνεις τα χαρτιά... Σίγουρα θα το πάρεις πριν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Αυτό βρε παιδί μου. Έχω στην άκρη τα του μαιευτηρίου, τις νεογνικες εξετάσεις, κούτσα στραβά του γιατρού και σήμερα κλείσαμε και κλιματιστικό για το σαλονι, γιατί μένω σε σπίτι με πλακα και κακη μόνωση και που να φέρεις νεογέννητο να βράσει;;;

Από κει και πέρα, δεν έχουμε λογαριασμούς; Πάγια έξοδα; Τι θα φάμε και με το θα πάρουμε παμπερς; 

Αφού μου λέει ο άντρας μου (που ξέρει πόσο θέλω να θηλάσω): Άντε, να τα καταφέρεις μπας και γλυτώσουμε έστω τα γάλατα. 🤪

Εχεις απόλυτο δίκιο. Κ εγώ εχω μεριμνήσει για τα της κλινικής και γιατρού αλλά όπως πολύ σωστά είπες είναι αλλα τοσα εξοδα. Λογαριασμοι, πάγια έξοδα, αγορες της τελευταίας στιγμής. Θα ηταν πραγματικά μια μεγαλη ανασα να παίρναμε το επίδομα κυοφορίας πριν εγκαίρως. Ας ελπίσουμε να είμαστε τυχερες όπως η @Sotiria2004 και να μας καλέσουν εγκαιρα. Κ εγώ Θεσσαλονικη μένω @Sotiria2004 αλλά το ΙΚΑ Νεαπολεως που υπάγομαι ουτε τηλεφωνα σηκωνει. Τις πληροφοριες που ηθελα τις πηρα από αλλο υποκαταστημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelina85 μπήκα στην σελίδα του εφκα κ την έψαξα απ άκρη σ άκρη και δεν βρίσκω πουθενά να κάνω αίτηση ηλεκτρονικά. Εγώ πήγα να την κάνω στο ΙΚΑ, αλλά οι τελευταίοι 2 μήνες δεν έχουν φορτώσει κ δεν φαίνονται όλα μου τα ενσημα κ μου είπαν να πάω στον εφκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@μικρομουπονυ δυστυχως δεν γνωρίζω λεπτομέρειες καθώς δεν το αναζητησα στην σελίδα του εφκα. Απλά ετυχε να διαβάσω στο site που επισυναψα ότι γινεται και ηλεκτρονικά. Κατα ποσο ισχυει τελικώς δεν το ξέρω. Και εγώ θα εχω πρόβλημα με τους τελευταιους δυο μηνες καθώς ημουν σε αναστολή και τα ενσημα ΘΑ μπουν απο το κρατος καποια στιγμή. Αμφιβάλλω αν το εκαναν ηδη και φαινονται. Δυστυχως πάντα ήταν παθογενες το συστημα των δημοσιων υπηρεσιων στην Ελλάδα και τώρα με τον κορονοιο έγιναν όλα πιο πολύπλοκα για τις συναλλαγές μας. Ελπίζω να βγάλουμε ακρη....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Angelina85 είπε:

@μικρομουπονυ δυστυχως δεν γνωρίζω λεπτομέρειες καθώς δεν το αναζητησα στην σελίδα του εφκα. Απλά ετυχε να διαβάσω στο site που επισυναψα ότι γινεται και ηλεκτρονικά. Κατα ποσο ισχυει τελικώς δεν το ξέρω. Και εγώ θα εχω πρόβλημα με τους τελευταιους δυο μηνες καθώς ημουν σε αναστολή και τα ενσημα ΘΑ μπουν απο το κρατος καποια στιγμή. Αμφιβάλλω αν το εκαναν ηδη και φαινονται. Δυστυχως πάντα ήταν παθογενες το συστημα των δημοσιων υπηρεσιων στην Ελλάδα και τώρα με τον κορονοιο έγιναν όλα πιο πολύπλοκα για τις συναλλαγές μας. Ελπίζω να βγάλουμε ακρη....

 

Καλησπερα κορίτσια... εχω κ εγω τ ιδιο θέμα με τα ένσημα... 45 αναστολής και προφανώς δεν έχω καμία ενημέρωση ποτέ θα μπουν. σας έχουν πει εσάς τπτ απτ δουλεια η το ΙΚΑ γτ εμένα τπτ...?? 

επίσης... εμένα στο ε εφκα που μπαίνω ν δω τ ένσημα π εμφανίζοντια μέχρι και. τον Γενάρη του 2020...τα υπόλοιπα???!! μήπως επειδή τους έδωσαν παράταση πληρωμής των εισφορών δεν έχουν μπει ακόμα?  στην αναλυτική μισθοδοσία όλων των μηνών μέχρι κ τον Απρίλη ειναι κομπλε απτ εταιρεία τ ένσημα... αλλα δε φαίνονται :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η zwoulini είπε:

Καλησπερα κορίτσια... εχω κ εγω τ ιδιο θέμα με τα ένσημα... 45 αναστολής και προφανώς δεν έχω καμία ενημέρωση ποτέ θα μπουν. σας έχουν πει εσάς τπτ απτ δουλεια η το ΙΚΑ γτ εμένα τπτ...?? 

επίσης... εμένα στο ε εφκα που μπαίνω ν δω τ ένσημα π εμφανίζοντια μέχρι και. τον Γενάρη του 2020...τα υπόλοιπα???!! μήπως επειδή τους έδωσαν παράταση πληρωμής των εισφορών δεν έχουν μπει ακόμα?  στην αναλυτική μισθοδοσία όλων των μηνών μέχρι κ τον Απρίλη ειναι κομπλε απτ εταιρεία τ ένσημα... αλλα δε φαίνονται :(

Δυστυχως ουτε εγω εχω καμία ενημέρωση. Εδω δεν τηρούν το χρονοδιαγραμμα με τις ημερομηνίες πληρωμων και δεν εχουμε ενημερωση, αντιλαμβάνεσαι τι επικρατει με τα ενσημα. Εμένα εχουν καταβληθει κανονικά από τον εργοδότη μου μεχρι και τον Μάρτιο παρά την παράταση που δοθηκε. Κατά ποσο θα εμφανίζονται ομως στο συστημα θα φανεί οταν θα πάω στο ΙΚΑ. Μπέρδεμα μεγάλο δυστυχως....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@zwoulini  στο e efka που ακριβώς τα βλέπεις τα ένσημα;;;; αν εννοείς το λινκ που σε βγάζει στο Άτλας, εμενα εκεί μου δείχνει ενσημα μέχρι το 2018 🤤

Το καλό κορίτσια είναι ότι έχουμε περιθώριο, μπορούμε να πάρουμε το κυησεως μαζί με το λοχείας. Το κακό είναι ότι εγώ προσωπικά θα το ήθελα τώρα το οικονομικό εξτραδακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η μικρομουπονυ είπε:

@zwoulini  στο e efka που ακριβώς τα βλέπεις τα ένσημα;;;; αν εννοείς το λινκ που σε βγάζει στο Άτλας, εμενα εκεί μου δείχνει ενσημα μέχρι το 2018 🤤

Το καλό κορίτσια είναι ότι έχουμε περιθώριο, μπορούμε να πάρουμε το κυησεως μαζί με το λοχείας. Το κακό είναι ότι εγώ προσωπικά θα το ήθελα τώρα το οικονομικό εξτραδακι

https://www.efka.gov.gr/el/asphalismenoi/misthotoi/atomikos-logariasmos-asphalises  edw;) μπαίνεις με τους κωδικούς τ taxis... κ βάζεις απο ποιο έως ποιο διάστημα θες να δεις τ ένσημα σου... 

κ εγω εχω άγχωθει με αυτό τ θεμα γτ ειμια κ οριακά.. κ στ ικα δυστυχώς σε σ χαρίζονται ούτε για ένα ένσημο... κάνουν ότι μπορούν για να μη στα δώσουν....!!! εγώ μάλλον  θ περιμένω πολύ για να εμφανιστούν γτ χρειάζομαι κ τ ένσημα για τα 200 ως 16.06 που τότε σταματάω από δουλειά... αρα μετά τν μπέμπα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια άσχετο τελείως αλλά ψάχνομαι να τελειώσω τα ψώνια μου και θέλω τις γνώμες σας..πρώτον κρέμα για τις θηλές έχετε πάρει η θα πάρετε κάποια συγκεκριμένη??και δεύτερον θηλαστρο θα αγοράσετε από τώρα η αργότερα αν το χρειαστείτε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια αυτό το ΙΚΑ πως το φοβάμαι! Ελπίζω να τελειώσει η διαδικασία των εγγράφων γρήγορα και αναίμακτα και φυσικά το ίδιο γρήγορα να μπουν τα χρήματα για όλες μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Frogel είπε:

Κορίτσια άσχετο τελείως αλλά ψάχνομαι να τελειώσω τα ψώνια μου και θέλω τις γνώμες σας..πρώτον κρέμα για τις θηλές έχετε πάρει η θα πάρετε κάποια συγκεκριμένη??και δεύτερον θηλαστρο θα αγοράσετε από τώρα η αργότερα αν το χρειαστείτε??

Λανολινη θα χρειαστείς σίγουρα για τις θηλες μετά τον θηλασμό που βοηθάει στην επούλωση πληγών. 

Όσο για το θήλαστρο θα σου πρότεινα εάν δεις πως το χρειάζεσαι να νοικιάζεις νοσοκομειακο που κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από τα άλλα θηλαστρα του εμπορίου. Εγώ είχα πάρει το ηλεκτρονικό θήλαστρο τη Avent και μου έκανε καλή δουλειά αλλά ξέρω πως τα νοσοκομειακα είναι πολύ ανώτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ έχω αγοράσει την πουρελαν (κρέμα λανολινης) και μου έχει δώσει η αδερφή μου ένα μικρό χειροκίνητο θηλαστρο, αλλά ευελπιστώ να μην το χρειαστώ άμεσα. 

Βασικά έχω προμηθευτεί τα πάντα και θα απογοητευτω αν δεν τα καταφέρω. Ήδη φοβάμαι ότι θα καταλήξω με καισαρική κι είναι από μόνο του αγχωτικό...

Εγώ να ρωτήσω με τη σειρά μου: μαξιλάρι θηλασμού έχετε; Θα το πάρετε μαζί στο μαιευτήριο ή θα το χρησιμοποιήσετε στο σπίτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Κι εγώ έχω αγοράσει την πουρελαν (κρέμα λανολινης) και μου έχει δώσει η αδερφή μου ένα μικρό χειροκίνητο θηλαστρο, αλλά ευελπιστώ να μην το χρειαστώ άμεσα. 

Βασικά έχω προμηθευτεί τα πάντα και θα απογοητευτω αν δεν τα καταφέρω. Ήδη φοβάμαι ότι θα καταλήξω με καισαρική κι είναι από μόνο του αγχωτικό...

Εγώ να ρωτήσω με τη σειρά μου: μαξιλάρι θηλασμού έχετε; Θα το πάρετε μαζί στο μαιευτήριο ή θα το χρησιμοποιήσετε στο σπίτι;

Μαξιλάρι θηλασμού θα πάρω αλλά νομίζω δεν θα το πάρω μαζί μου δεν το είχα σκεφτεί βέβαια..μην το σκέφτεσαι καθόλου από τώρα αυτό θα τα καταφέρεις αφού το θέλεις τόσο πολύ υπάρχει τρόπος να θηλασεις και με την καισαρική.. 

Επίσης ρε κορίτσια ποτέ θεωρείται καλή στιγμή να στήσουμε κρεβατάκι και να πλύνουμε τα ρουχαλακια είμαι 32εβδομαδων και μου φαίνεται πολύ νωρίς..αλλά μετά αγχώνομαι που δεν έχω κάνει τίποτα..χαχαχαχα τρελααα επικρατεί στο κεφάλι μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Frogel είπε:

Μαξιλάρι θηλασμού θα πάρω αλλά νομίζω δεν θα το πάρω μαζί μου δεν το είχα σκεφτεί βέβαια..μην το σκέφτεσαι καθόλου από τώρα αυτό θα τα καταφέρεις αφού το θέλεις τόσο πολύ υπάρχει τρόπος να θηλασεις και με την καισαρική.. 

Επίσης ρε κορίτσια ποτέ θεωρείται καλή στιγμή να στήσουμε κρεβατάκι και να πλύνουμε τα ρουχαλακια είμαι 32εβδομαδων και μου φαίνεται πολύ νωρίς..αλλά μετά αγχώνομαι που δεν έχω κάνει τίποτα..χαχαχαχα τρελααα επικρατεί στο κεφάλι μου..

Καλημέρα κι από μένα!! Το σαββατοκύριακο θα χωρίσω τα ρουχαλάκια που μου έχει δώσει η αδερφή μου. Κούνια δεν έχω στήσει (είμαι 34 εβδομάδων). Σκέφτομαι να το κάνω εκεί γύρω στις 36 εβδομάδες. Χθες παρέλαβα και ένα πολύ όμορφο περιστρεφόμενο της fisher price απο το amazon σε εργοστασιακή προσφορά μόνο 17,90! μαζί με ένα σακίδιο πλάτης με πολλούς χώρους για πάνες,μπιμπερό κλπ και  2-3 άλλα πραγματάκια δεν πλήρωσα έξοδα αποστολής και όλα μου ήρθαν σπίτι. 

 

Τώρα σκέφτομαι να ετοιμάζω σιγά σιγά την τσάντα του νοσοκομείου.. αλλά πολύ σιγά σιγά. Απλά έχω μπερδευτεί στο τι θα βάλω μέσα. Μια φίλη μου είπε πως δεν χρειάζονται τα επιθέματα για το στήθος γιατί τις 3 πρώτες μέρες δεν κατεβάζεις γάλα; μα είναι δυνατόν; και το μωρό τι τρώει; 😮

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...