Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εισαγωγή σε μοσχαράκι


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπέρα αύριο ξεκινάμε μοσχαράκι ήμαστε 6 μηνών. Έχουμε ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα με φρουτοκρεμα το πρωί και ρυζαλευρο το απόγευμα. Η παιδίατρος είπε ότι ο μικρός έχει αλεργια στο αγελαδινό γάλα μετά από εισαγωγή ρυζαλευρο Γιώτης γιατί έκανε κακα με αίμα λίγο. Τέλος πάντων το θέμα μου είναι ότι μου λέει να βάλω μοσχαράκι καρότο κολοκύθι και πατάτα όλα μαζί. Αν βγάλει κάποια αλεργια από πού θα καταλάβω από ποιο λαχανικό έχει; Επίσης έχει βγάλει συμπεράσμα χωρίς εξετάσεις χωρίς τίποτα ότι έχει αλεργια στο αγελαδινό. Μου είπε να κόψω γαλακτομικα ενώ στο Παίδων μου είπαν να τρώω κανονικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Anastasialzr είπε:

Κοριτσια καλησπέρα αύριο ξεκινάμε μοσχαράκι ήμαστε 6 μηνών. Έχουμε ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα με φρουτοκρεμα το πρωί και ρυζαλευρο το απόγευμα. Η παιδίατρος είπε ότι ο μικρός έχει αλεργια στο αγελαδινό γάλα μετά από εισαγωγή ρυζαλευρο Γιώτης γιατί έκανε κακα με αίμα λίγο. Τέλος πάντων το θέμα μου είναι ότι μου λέει να βάλω μοσχαράκι καρότο κολοκύθι και πατάτα όλα μαζί. Αν βγάλει κάποια αλεργια από πού θα καταλάβω από ποιο λαχανικό έχει; Επίσης έχει βγάλει συμπεράσμα χωρίς εξετάσεις χωρίς τίποτα ότι έχει αλεργια στο αγελαδινό. Μου είπε να κόψω γαλακτομικα ενώ στο Παίδων μου είπαν να τρώω κανονικά 

Καλησπέρα κορίτσι μου να το χαίρεσαι το μωρακι σου!!! Πως καταλάβατε πως έχει αλεργεια μάλλον από το αίμα στα καλά του! Εμένα ο μικρός είχε αλεργεια στα γαλακτοκομικά αλλά με το μάτι δεν είδα ποτέ αίμα κ όμως είχε βγάλει στο σώμα του σημάδια και έκλαιγε απαρηγόρητα προφανούς πονούσε!! Αν είδες αίμα στα κακά του είναι ξεκάθαρα αλεργεια!! Θηλάζεις!? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πριν βάλω μοσχαράκι και κοτόπουλο έκανα πρώτα εισαγωγή στα λαχανικά για να δω αν μου παρουσιάσει κάτι δηλαδή πρώτα πατατα την επόμενη μέρα πατατα και καρότο και μετά πατατα καρότο κολοκυθάκι και ύστερα από μέρες βάλαμε και το κρέας.μια λύση είναι να τα δοκιμάσεις ένα ένα και να μην τα βάλεις από την αρχή όλα μαζί.για την αλλεργία θα μπορούσες  να τη ρωτήσεις πολύ απλά πως έβγαλε το συμπέρασμα μονο απο το αιμα και αν οντως δεν χρειαζεται να κανει το μωρο εξτρα εξέτασεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ αυτό θα κάνω αύριο θα ξεκινήσω ζωμό με ένα ένα λαχανικό και μετά θα βάλω κρέας κάτι τέτοιο σκέφτομαι πάντως όχι όλα μαζί. Του είχα δώσει το απόγευμα ρυζαλευρο Γιώτης και μετά από κάποια ώρα μου έκανε κακα με μια κλωστή αιμα. Όχι σπυράκια δεν βγάζει. Εγώ όμως τόσους μήνες που τον θηλάζω έπινα κάθε μέρα γάλα το πρωί και γενικά έτρωγα αρκετά γαλακτομικα δεν μου είχε εμφανίσει τόσο καιρό κατι. Μόλις του έδωσα το ρυζαλευρο μου έκανε αίμα. Ο παιδογαστρεντολογος στο Παίδων μου είπε να συνεχίσω κανονικά να τρώω κ να πίνω γαλακτομικα.δεν ξέρω τι να κάνω ποιον να ακούσω. Θέλω να αλλάξω και παιδίατρο να πάρω δεύτερη γνώμη. Αυτή δεν μου κάνει εξετάσεις για αλεργια λέει φαίνεται ξεκάθαρα δεν χρειάζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σημειώσω ότι μου είπε να το almiron pepti αλλά δεν το πίνει με τίποτα μυρίζει ψαρίλα. Μόνο το απόγευμα του δίνω ρυζαλευρο χώρος γάλα της hipp και βάζω μέσα αντί για νερό το almiron μόνο έτσι το τρώει στην κρεμα. Θέλω και να αποθηλασω σιγά σιγά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου κορίτσι! Να σου ζήσει το παιδάκι σου. Ο δικός μου ήταν 1 1/2 μηνών όταν είδα αιματακι στα κακά του. Έπαθα ένα σοκ αλλά ο γιατρός με καθησύχασε ότι είναι από αλλεργία. Έκανε εξετάσεις κι όντως είχε. Ήταν στο όριο αλλά είχε. Έτσι έκοψα τα γαλακτοκομικά για αρκετούς μήνες επειδή ήθελα να τον θηλάσω. Κι εγώ όταν άρχισα το φαγητό είχα το ίδιο άγχος γιατί σκεφτόμουν "αφού έχει αλλεργία σε αυτό πως ξέρω ότι δεν έχει και σε κάτι άλλο;". Συμφωνώ με την κοπέλα παραπάνω να του προσθέτεις κάθε φορά και κάτι. Εγώ έτσι έκανα. Πρόσθετα σταδιακά και κάτι καινούριο. Αν και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιος να έχει αλλεργία σε αυτά τα λαχανικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ειναιναπαρετητο ότι όσο θηλαζε και έτρωγες εσύ γαλακτοκομικά θα έβγαζε αίμα στα κακάκια του όπως σου είπα εμένα δεν είχε ποτέ αίμα!! Και εγώ το αλμιρωων εδεινα κ το έπινε με τα χίλια ζόρια!! Όντος βρωμάει απεσια!! Αν για τον οποίο δειποτε λόγο δεν την εμπιστεύεσαι πηγενε μια πάνα με κακά σε ένα μικροβιολογικο και ζητά να σου κάνουν μια μαγιέρ δεν είναι τίποτα εικαο κάτι πολύ απλό κ δεν θα έχεις κ αμφιβολίες είναι κρίμα να έχει αλεργεια η να μην έχει και να φοβάσαι κάθε τι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μπράβο ρε κορίτσια!! Όλες μοντέλα μάλλον εγώ κάνω κάτι πολύ λάθος έχω πάρει 5 κιλά 😬
    • Θα έρθει κορίτσι μου σε όλες μας το μωράκι ♥️🥰 θα τα καταφέρουμε!!!!!
    • Σε ευχαριστώ Elk μου! Μόλις έγραψα το θέμα, η μικρή γέμισε δύο πάνες φουυυυυλ στα κακα, ευτυχώς με σύσταση πάστας χωρίς κλάματα!! Γουρλιδικο το φόρουμ 😂 Δοκίμασα σήμερα να της βάλω το αχλάδι μέσα σε αυτήν την πιπίλα την μεγάλη με τις τρύπες και της άρεσε πάρα πολύ. Το κρατούσε με το χεράκι της και ρουφούσε με μανία 🥰 Μετά της το έλιωσα με το πιρούνι και έφαγε λίγο. Νομίζω ο τελείως πουρές της κακοφαινεται. Θα δείξει πως θα πάει, αρχή είναι ακόμα, νομίζω πρέπει να δειξω περισσότερη υπομονή! 
    • Κλείσε κορίτσι μου ραντεβού με οδοντίατρο και μίλησε με τον γυναικολόγο σου ότι θα πας σε περίπτωση που χρειαστεί να μιλήσουν κ μεταξύ τους! Μπορούν να γίνουν κ ενέργειες και στην εγκυμοσύνη μη το αφήσεις γτ είναι χειρότερο! Περαστικά εύχομαι!
    • Πολύ συγκινητική η ιστορία του άντρα σου Αντωνια μου...!Και καταπληκτικό ότι τα κατάφερε τόσο καλά ένα αδύναμο εμβρυακι. 💖 Και αυξήθηκε  το αποθεμα σας!! Δεν μπορειτε βεβαια να επιλεξετε εσεις ποια-ες θα βαλετε. 😄 Το ξερεις, φανταζομαι. Οι γιατροί ξεκινουν συνηθως τις ετ από τα πιο δυνατά έμβρυα, ώστε να έχετε περισσότερες πιθανότητες.  Επίσης, η ποιότητα της βλαστοκυστης στην πραξη φαίνεται. Μακαρι να πετυχεις με την πρωτη, ολες αυτο ευχομαστε! Αλλα το σημαντικο ειναι να ειναι υγιεις αυτες που θα βαλεις, οχι μονο αριστες σύμφωνα με τους χαρακτηρισμους των εμβρυολογων. Το έχουμε δει πολλές φορές. Από αγάπη κ ενδιαφέρον στο λέω. Επειδή είναι η πρώτη σου προσπαθεια και καλό είναι να έχεις ολες τις πληροφορίες.😉  Προς το παρον ολα καλα πανε, μακαρι να συνεχίσουν ετσι!!🥰🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...