Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΕΡΠΑΦΑΡ ΟΒΙΤΡΕΛ. 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΆΘΕΙΆΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! 

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας την εμπειρία σας και ότι αφορά αυτό που ίσως πάρω λίγο παρηγοριά. 

 

Είμαι 23 ετών και προσπαθούμε εδώ και 2.5 Χρόνια για παιδί. Δεν έχουμε καταφέρει τίποτα. Πέρυσι προσπάθησαμε με τον γιατρό μου σε ένα κύκλο με ένεση οβιτρελ-δεν είχαμε αποτέλεσμα. Τον επόμενο μήνα μου έδωσε σερπαφαρ 3/ημέρα από την 3η ημέρα περιόδου για 6/ημέρα. Την 6ημερα είχαμε επαφή και επίσης κάναμε και ένεση οβιτρελ,δεν είχαμε όμως αποτέλεσμα. Απογοητεύτηκα πάρα πολύ και είπα θα το αφήσω και θα έρθει,πέρασε όμως ένας χρόνος και δεν έχει έρθει. 

Τώρα λοιπόν έκανε ο άντρας μου σπερμοδιαγραμμα και έχει 8.000 σπερματοζωάρια(του έδωσε ο γιατρός φιλισιν) Είπαμε λοιπόν με τον γιατρό μας να κάνουμε σπερματεγχυση. Μου έδωσε σερπαφαρ από την 3/ημέρα περίοδο για 6/ημέρες 2 χάπια την ημέρα. Μου είπε πως οι προδιαγραφές μου δεν ήταν τόσο καλές από τους κολπικους που κάναμε και δοκιμάσαμε πάλι με οβιτρελ Αφού είχα πάρει τα σερπαφαρ. Μου είπε ότι τον άλλο μήνα θα μου δώσει 3 χάπια σερπαφαρ την ημέρα για να κάνουμε σπερματεγχυση. Εάν δεν πετύχει τοτε μου είπε ότι θα μας πει να κάνουμε περαιτέρω εξετάσεις καρυοτυπο,σαλπιγγογραφια και κάποια άλλα. 

Έχω απογοητευτεί όμως :-( είμαι μικρή και ξέρω ότι έχω καιρό αλλά δεν αντέχω άλλο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kritikia27 είπε:

Καλησπέρα σε όλους! 

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας την εμπειρία σας και ότι αφορά αυτό που ίσως πάρω λίγο παρηγοριά. 

 

Είμαι 23 ετών και προσπαθούμε εδώ και 2.5 Χρόνια για παιδί. Δεν έχουμε καταφέρει τίποτα. Πέρυσι προσπάθησαμε με τον γιατρό μου σε ένα κύκλο με ένεση οβιτρελ-δεν είχαμε αποτέλεσμα. Τον επόμενο μήνα μου έδωσε σερπαφαρ 3/ημέρα από την 3η ημέρα περιόδου για 6/ημέρα. Την 6ημερα είχαμε επαφή και επίσης κάναμε και ένεση οβιτρελ,δεν είχαμε όμως αποτέλεσμα. Απογοητεύτηκα πάρα πολύ και είπα θα το αφήσω και θα έρθει,πέρασε όμως ένας χρόνος και δεν έχει έρθει. 

Τώρα λοιπόν έκανε ο άντρας μου σπερμοδιαγραμμα και έχει 8.000 σπερματοζωάρια(του έδωσε ο γιατρός φιλισιν) Είπαμε λοιπόν με τον γιατρό μας να κάνουμε σπερματεγχυση. Μου έδωσε σερπαφαρ από την 3/ημέρα περίοδο για 6/ημέρες 2 χάπια την ημέρα. Μου είπε πως οι προδιαγραφές μου δεν ήταν τόσο καλές από τους κολπικους που κάναμε και δοκιμάσαμε πάλι με οβιτρελ Αφού είχα πάρει τα σερπαφαρ. Μου είπε ότι τον άλλο μήνα θα μου δώσει 3 χάπια σερπαφαρ την ημέρα για να κάνουμε σπερματεγχυση. Εάν δεν πετύχει τοτε μου είπε ότι θα μας πει να κάνουμε περαιτέρω εξετάσεις καρυοτυπο,σαλπιγγογραφια και κάποια άλλα. 

Έχω απογοητευτεί όμως :-( είμαι μικρή και ξέρω ότι έχω καιρό αλλά δεν αντέχω άλλο 

Κορίτσι μου νομίζω το θέμα είναι. Ο αντρικός παράγοντας!!!!Με 8.000 σπερματοζωάρια είναι πολύ  δύσκολο να μεινεις έγκυος φυσιολογικά όχι ότι δεν γίνεται αλλά δεν ξέρεις και πότε θα γίνει.Καλυτερα είναι να πάτε σε ένα ουρολόγο να το ψάξετε περισσότερα να του δώσει βιταμίνες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλησπέρα και από εμένα και εύχομαι σύντομα εγκυουλα και εγώ θα συμφωνήσω με την Βίκυ παραπάνω ότι το θέμα από ότι βλέπω είναι τα σπερματοζωάρια είναι πάρα πάρα πολύ λίγα καλύτερα να πάτε σε έναν ανδρολογο-ουρολογο !! Και καλύτερα πρώτα να δείτε έναν ανδρολογο-ουρολογο και μετά να προχωρήσετε σε σπερματενχυση!!! Εύχομαι δύναμη και γρήγορα σπορακι!!! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Αννια27 είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα και από εμένα και εύχομαι σύντομα εγκυουλα και εγώ θα συμφωνήσω με την Βίκυ παραπάνω ότι το θέμα από ότι βλέπω είναι τα σπερματοζωάρια είναι πάρα πάρα πολύ λίγα καλύτερα να πάτε σε έναν ανδρολογο-ουρολογο !! Και καλύτερα πρώτα να δείτε έναν ανδρολογο-ουρολογο και μετά να προχωρήσετε σε σπερματενχυση!!! Εύχομαι δύναμη και γρήγορα σπορακι!!! :-)

συμφωνώ κ εγώ με τα κορίτσια εκτός κ αν έβαλες λάθος μηδενικά καταλάθος.!!!! δεν έχει νόημα νομίζω να κάνετε σπερματέγχυση.. πρώτα ουρολόγο ανδρολόγο να δυναμώσετε το σπέρμα κ μετά όλα τ άλλα.. απορώ πως σ έβαλε σ αυτή τη διαδικασία serpafar  ktl χωρίς να έχετε κάνει τις βασικές εξετάσεις ...πήρες στην ουσία τζάμπα ορμόνες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα! 

Συμφωνω με τα κοριτσια για ουρολογο-ανδρολογο για να τον βοηθησει! 

Επισης serpafar παιρνουμε μονο οταν εχουμε κανει σαλπιγγογρσφια πριν! 

Βρειτε επισης εναν γυναικολογο αναπαραγωγης, οχι για εξωσωματικη αλλα γιατι εκεινος θα σας κατευθυνει σωστα για το πως πρεπει να προχωρησετε! Εκαστος στο ειδος του! 

Ευχομαι συντομα να εχεις ευχαριστα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Kritikia27 είπε:

Καλησπέρα σε όλους! 

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας την εμπειρία σας και ότι αφορά αυτό που ίσως πάρω λίγο παρηγοριά. 

 

Είμαι 23 ετών και προσπαθούμε εδώ και 2.5 Χρόνια για παιδί. Δεν έχουμε καταφέρει τίποτα. Πέρυσι προσπάθησαμε με τον γιατρό μου σε ένα κύκλο με ένεση οβιτρελ-δεν είχαμε αποτέλεσμα. Τον επόμενο μήνα μου έδωσε σερπαφαρ 3/ημέρα από την 3η ημέρα περιόδου για 6/ημέρα. Την 6ημερα είχαμε επαφή και επίσης κάναμε και ένεση οβιτρελ,δεν είχαμε όμως αποτέλεσμα. Απογοητεύτηκα πάρα πολύ και είπα θα το αφήσω και θα έρθει,πέρασε όμως ένας χρόνος και δεν έχει έρθει. 

Τώρα λοιπόν έκανε ο άντρας μου σπερμοδιαγραμμα και έχει 8.000 σπερματοζωάρια(του έδωσε ο γιατρός φιλισιν) Είπαμε λοιπόν με τον γιατρό μας να κάνουμε σπερματεγχυση. Μου έδωσε σερπαφαρ από την 3/ημέρα περίοδο για 6/ημέρες 2 χάπια την ημέρα. Μου είπε πως οι προδιαγραφές μου δεν ήταν τόσο καλές από τους κολπικους που κάναμε και δοκιμάσαμε πάλι με οβιτρελ Αφού είχα πάρει τα σερπαφαρ. Μου είπε ότι τον άλλο μήνα θα μου δώσει 3 χάπια σερπαφαρ την ημέρα για να κάνουμε σπερματεγχυση. Εάν δεν πετύχει τοτε μου είπε ότι θα μας πει να κάνουμε περαιτέρω εξετάσεις καρυοτυπο,σαλπιγγογραφια και κάποια άλλα. 

Έχω απογοητευτεί όμως :-( είμαι μικρή και ξέρω ότι έχω καιρό αλλά δεν αντέχω άλλο 

Σου εύχομαι να οπλιστείς με δύναμη και υπομονή!Ολα θα γίνουν με σειρά και σωστές κινήσεις!Μην απογοητευεσαι!Βρες τον κατάλληλο γιατρό και κάνε ολες τις απαραίτητες εξετάσεις!Και ολα θα πάρουν το δρόμο τους!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου συμφωνώ με τα κορίτσια . Κατα πάσα πιθανότητα το προβλημα ειναι στο σπερμα . Φυσικά ο γιατρός σου ξερει καλυτερα να σου πει . Εσυ μπορει να παίρνεις τα σερπαφαρ και να βγάζεις 2-3 αυγουλακια αλλα τα σπερματοζωάρια δεν μπορούν να φτάσουν μεχρι τον προορισμό τους γιατι ειναι λίγα . Η σπερματέγχυση θα βοηθήσει στο να μην κάνουν αυτο το ταξίδι που κάνουν τα σπερματοζωάρια . Επισης δεν μπορεις να παίρνεις σερπαφαρ συχνά . Εχω κανει κι εγω δυο κύκλους με σερπαφαρ - οβιτρελ αλλα δεν τα καταφέραμε , και τωρα παμε για εξωσωματική γιατι τα σπερματοζωάρια μας ειναι λίγα και αδύναμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Τι να πω είμαι πολύ απογοητευμένη.

Σωστά το έγραψα,είναι 8000 και το κανονικό μας είπαν πρέπει να είναι 36000 οπότε καταλαβαίνω κι εγώ πως είναι λίγα. 

 Σκέφτομαι ζεστά το θέμα εξωσωματικής. Αλλά είμαι Και μπερδεμένη ταυτόχρονα και νιώθω πως δε θέλω να αφήσω άλλο διάστημα να περάσει. 

 

Ξέρει καμία εάν είναι χρονοβόρα η διαδικασία εξωσωματικής;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Kritikia27 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Τι να πω είμαι πολύ απογοητευμένη.

Σωστά το έγραψα,είναι 8000 και το κανονικό μας είπαν πρέπει να είναι 36000 οπότε καταλαβαίνω κι εγώ πως είναι λίγα. 

 Σκέφτομαι ζεστά το θέμα εξωσωματικής. Αλλά είμαι Και μπερδεμένη ταυτόχρονα και νιώθω πως δε θέλω να αφήσω άλλο διάστημα να περάσει. 

 

Ξέρει καμία εάν είναι χρονοβόρα η διαδικασία εξωσωματικής;;;

Άσε το αν είναι χρονοβόρα..αυτό που προέχει είναι

1 να αλλάξεις γιατρό....και στο λέω κάθετα....δεν ξέρω ποιος σε ανέλαβε αλλά μετά από 2,5 χρόνια σε γυναίκα 23 το πρώτο που κανείς είναι βασικές εξετάσεις ( σαλπιγγογραδια... Θέλω να πιστεύω έκανες) ορμόνες θυροειδή κ φυσικά σπερμοδιαγραμμα.

Το σπερμοδιαγραμμα δεν το αξιολογεί ο γυναικολόγος αλλά ο ανδρικός ουρολόγος....εγώ λοιπόν το πρώτο που θα σου πρότεινα είναι να πάτε σε έναν ουρολόγο ανδρολογία.να κάνει εκεί ένα νέο σπερμοδιαγραμμα ο σύζυγος αναλυτικό όπου θα φαίνονται κι άλλα πράγματα επίσης σημαντικά για τη γονιμοποίηση περαν του αριθμού σπερματοζωαρίων( που το 8000 όπως προανέφερα είναι λίγο) να δείτε πως θα κινηθείτε μετά...εάν δηλαδή δώσει αγωγή στο σύζυγο...εάν βρει την αιτία πχ κάποια λοιμοξη εάν το βτιωσει με βιταμίνες κτλ ..με 8000 δεν πας για σπερματεγχυση.Εκανα 4 σπερματεγχυσεις με άριστο σπέρμα. Κι μας εγαν ότι αυτό είναι ο πρώτος κανόνας για σπερματεγχυση.

Μέσα σε ολη σου λοιπόν τη στεναχώρια( 7 χρόνια έκανα να κάνω παιδί κ έχω χάσει 5 συνολικά εμβρια οπότε δεν στα λέω έξω από το χορό ξέρω πως νιώθεις απόλυτα)κάνε τα σωστά βημα...

1. Ουρολόγος

2. Γυναικολόγος υπογονιμότητας.Μετα θα δεις εάν κ ποια θεραπεία χρειαζεσαι

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Θαύμα! είπε:

Άσε το αν είναι χρονοβόρα..αυτό που προέχει είναι

1 να αλλάξεις γιατρό....και στο λέω κάθετα....δεν ξέρω ποιος σε ανέλαβε αλλά μετά από 2,5 χρόνια σε γυναίκα 23 το πρώτο που κανείς είναι βασικές εξετάσεις ( σαλπιγγογραδια... Θέλω να πιστεύω έκανες) ορμόνες θυροειδή κ φυσικά σπερμοδιαγραμμα.

Το σπερμοδιαγραμμα δεν το αξιολογεί ο γυναικολόγος αλλά ο ανδρικός ουρολόγος....εγώ λοιπόν το πρώτο που θα σου πρότεινα είναι να πάτε σε έναν ουρολόγο ανδρολογία.να κάνει εκεί ένα νέο σπερμοδιαγραμμα ο σύζυγος αναλυτικό όπου θα φαίνονται κι άλλα πράγματα επίσης σημαντικά για τη γονιμοποίηση περαν του αριθμού σπερματοζωαρίων( που το 8000 όπως προανέφερα είναι λίγο) να δείτε πως θα κινηθείτε μετά...εάν δηλαδή δώσει αγωγή στο σύζυγο...εάν βρει την αιτία πχ κάποια λοιμοξη εάν το βτιωσει με βιταμίνες κτλ ..με 8000 δεν πας για σπερματεγχυση.Εκανα 4 σπερματεγχυσεις με άριστο σπέρμα. Κι μας εγαν ότι αυτό είναι ο πρώτος κανόνας για σπερματεγχυση.

Μέσα σε ολη σου λοιπόν τη στεναχώρια( 7 χρόνια έκανα να κάνω παιδί κ έχω χάσει 5 συνολικά εμβρια οπότε δεν στα λέω έξω από το χορό ξέρω πως νιώθεις απόλυτα)κάνε τα σωστά βημα...

1. Ουρολόγος

2. Γυναικολόγος υπογονιμότητας.Μετα θα δεις εάν κ ποια θεραπεία χρειαζεσαι

 

 

Με καλυψες απολυτα! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kritikia27 καλησπέρα κι από εμένα! Να πω κι εγώ τη δική μου άποψη γιατί είχαμε κι εμείς χαμηλό σπέρμα... Καταρχάς, το σπέρμα για να είναι εντός φυσιολογικων ορίων πρέπει να ειναι εκατομμύρια και όχι χιλιάδες σαν αριθμός... Πχ αν είχατε 4.000.000/ml πάλι θα θεωρούνταν πολύ μικρό νούμερο... Θα σου πρότεινα να πατε στο Λυμπερόπουλο (Αθήνα) που είναι εξειδικευμένο κέντρο σπερματολογιας κ απόλυτα αξιόπιστο να κάνετε σπερμοδιαγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος (περίπου 150€) και αν εχετε οικονομική δυνατότητα και κατακερματισμό DNA (+100€ περίπου). Και με αυτά τα αποτελέσματα να επισκεφθείτε έναν ουρολόγο να σας κατευθύνει. Να ξέρεις οι ουρολογοι ζητάνε πάντα και 2ο σπερμοδιαγραμμα για να δουν αποκλίσεις και αξιοπιστία γι'αυτό σου προτείνω να το κάνετε (ΜΕ καλλιέργεια για να δουν τυχόν μικρόβια που αντιμετωπίζονται με μια αντιβίωση).

Επίσης, πώς σου έκαναν σπερματεγχυση χωρίς σαλπιγγογραφια να ελέγξουν τη διαβατοτητα...?? Απαράδεκτο. Συμφωνώ με τα κορίτσια, άλλαξε γιατρό και φρόντισε ο καινούργιος να σου προτείνει ορμονικές εξετάσεις, θυρεοειδή, βιταμίνες, καλλιέργεια κολπικού υγρού, σαλπιγγογραφια για αρχή!! 

Και όλα αυτά ΠΡΙΝ ξανακάνεις σπερματεγχυση! Περιμένουμε νέα σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kritikia27 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Τι να πω είμαι πολύ απογοητευμένη.

Σωστά το έγραψα,είναι 8000 και το κανονικό μας είπαν πρέπει να είναι 36000 οπότε καταλαβαίνω κι εγώ πως είναι λίγα. 

 Σκέφτομαι ζεστά το θέμα εξωσωματικής. Αλλά είμαι Και μπερδεμένη ταυτόχρονα και νιώθω πως δε θέλω να αφήσω άλλο διάστημα να περάσει. 

 

Ξέρει καμία εάν είναι χρονοβόρα η διαδικασία εξωσωματικής;;;

Κορίτσι μου τα έχεις λίγο μπερδέψει!η ο γιατρός σου μάλλον δεν σε ενημέρωσε σωστά τα σπέρμα πρέπει να είναι πάνω από 20.000.000 και η κινητικότητα η συνολική πάνω απο 50% πάρε μια ανάσα ηρέμησε και βρείτε ένα καλό ουρολόγο να ξεκινήσετε από την αρχή είναι κρίμα να παίρνεις τόσα χάπια τζάμπα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Θαύμα! Είχαμε κάνει εξετάσεις θυρεοειδή και ορμονικές και ήταν καθαρές,σε εμένα από ένα τσεκ απ δε βλέπει κάτι. 

Σκέφτηκα η αλήθεια είναι να πάω Αθήνα να μας δει κάποιος. Οχι σαλπιγγογραφια δεν έχω κάνει διότι μσε είπε να γίνει πρώτα η σπερματεγχυση κι αν πετύχει τότε να αρχίσουμε να κάνουμε της εξετάσεις που χρειάζονται. :-(

Καταλαβαίνω όμως τι μου λες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ορμονικές εξετάσεις είχα κάνει πριν ένα χρόνο και θυρεοειδήη τελευταία μου πριν ένα μήνα. Ήταν καθαρά μου είπαν. 

Θα περιμένω να δω τι θα γίνει αυτό το μήνα που πήρα οβιτρελ και σερπαφαρ και μετά θα πράξω με Ουρολογο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Kritikia27 είπε:

@Θαύμα! Είχαμε κάνει εξετάσεις θυρεοειδή και ορμονικές και ήταν καθαρές,σε εμένα από ένα τσεκ απ δε βλέπει κάτι. 

Σκέφτηκα η αλήθεια είναι να πάω Αθήνα να μας δει κάποιος. Οχι σαλπιγγογραφια δεν έχω κάνει διότι μσε είπε να γίνει πρώτα η σπερματεγχυση κι αν πετύχει τότε να αρχίσουμε να κάνουμε της εξετάσεις που χρειάζονται. :-(

Καταλαβαίνω όμως τι μου λες!

Μα αν η σαλπιγγογραφια είναι προβληματική( που προσωπικά δεν το πιστεύω κ μου είναι πασιφανές που είναι το πρόβλημα σου) τότε δεν θα πετύχει...δε γνωρίζω καμία να έκανε διέγερση ωοθηκών με χάπια να έκανε σπερματεγχυση χωρίς σαλπιγγογραφια...ειλικρινα...αυτό σου εξηγούμε...επίσης τα σερπαφαρ σε ενημέρωσε κάνεις ότι εφ όρου ζωής μπορείς αυστηρά να τα πάρεις 6 φορές( σε 6 κύκλους) σε αντίθεση με όλα τα άλλα φάρμακα υπογονιμότητας;Πόσες φορές τα πήρες;Ρώτησε το κι αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Φεγγαρενια είπε:

@Θαύμα! Είχαμε κάνει εξετάσεις θυρεοειδή και ορμονικές και ήταν καθαρές,σε εμένα από ένα τσεκ απ δε βλέπει κάτι. 

Σκέφτηκα η αλήθεια είναι να πάω Αθήνα να μας δει κάποιος. Οχι σαλπιγγογραφια δεν έχω κάνει διότι μσε είπε να γίνει πρώτα η σπερματεγχυση κι αν πετύχει τότε να αρχίσουμε να κάνουμε της εξετάσεις που χρειάζονται. :-(

Καταλαβαίνω όμως τι μου λες!

Να ξέρεις ότι η γονιμοποιηση του ωαρίου από το σπερματοζωάριο γίνεται στην σάλπιγγα και μετά ταξιδεύει στη μήτρα για να εμφυτευτει... Όποτε χωρίς να έχεις ελέγξει αν οι σάλπιγγες είναι ανοιχτές (διαβατές όπως λένε) δεν έχει κανένα νόημα η σπερματεγχυση, πάει τελείως στα τυφλά με βάρκα την ελπίδα... Για μένα δεν έχει νόημα να ξαναμπείς στη διαδικασία αυτή χωρίς να ελέγξεις τα απολύτως βασικά και για τους δύο σας... Τζάμπα ταλαιπωρία, άγχος και ελπίδα, και αν χάσεις ένα μήνα για τις εξετάσεις αυτές θα αξίζει τον κόπο γιατί θα ξέρεις που βαδίζεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι καταλαβαίνω απόλυτα τι μου λέτε! 

Δεν κάναμε αυτό το μήνα σπερματεγχυση,Μόνο ένεση και σερπαφαρ. 

Δεν ήξερα όμως ότι πρέπει πρώτα να γίνουν οι εξετάσεις και έπειτα να προχωρήσουμε. Θα μιλήσω με τον γιατρό μου να γίνει έτσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Φεγγαρενια επίσης το σπέρμα που μετράει χιλιάδες αντί για εκατομμύρια είναι απαγορευτικό για σπερματεγχυση... Πριν ταλαιπωρηθείς άλλο κάνε καλύτερη έρευνα, είναι κρίμα να βάζεις τον οργανισμό σου σε τέτοιες διαδικασίες τζάμπα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Φεγγαρενια είπε:

Καλησπέρα σε όλους! 

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας την εμπειρία σας και ότι αφορά αυτό που ίσως πάρω λίγο παρηγοριά. 

 

Είμαι 23 ετών και προσπαθούμε εδώ και 2.5 Χρόνια για παιδί. Δεν έχουμε καταφέρει τίποτα. Πέρυσι προσπάθησαμε με τον γιατρό μου σε ένα κύκλο με ένεση οβιτρελ-δεν είχαμε αποτέλεσμα. Τον επόμενο μήνα μου έδωσε σερπαφαρ 3/ημέρα από την 3η ημέρα περιόδου για 6/ημέρα. Την 6ημερα είχαμε επαφή και επίσης κάναμε και ένεση οβιτρελ,δεν είχαμε όμως αποτέλεσμα. Απογοητεύτηκα πάρα πολύ και είπα θα το αφήσω και θα έρθει,πέρασε όμως ένας χρόνος και δεν έχει έρθει. 

Τώρα λοιπόν έκανε ο άντρας μου σπερμοδιαγραμμα και έχει 8.000 σπερματοζωάρια(του έδωσε ο γιατρός φιλισιν) Είπαμε λοιπόν με τον γιατρό μας να κάνουμε σπερματεγχυση. Μου έδωσε σερπαφαρ από την 3/ημέρα περίοδο για 6/ημέρες 2 χάπια την ημέρα. Μου είπε πως οι προδιαγραφές μου δεν ήταν τόσο καλές από τους κολπικους που κάναμε και δοκιμάσαμε πάλι με οβιτρελ Αφού είχα πάρει τα σερπαφαρ. Μου είπε ότι τον άλλο μήνα θα μου δώσει 3 χάπια σερπαφαρ την ημέρα για να κάνουμε σπερματεγχυση. Εάν δεν πετύχει τοτε μου είπε ότι θα μας πει να κάνουμε περαιτέρω εξετάσεις καρυοτυπο,σαλπιγγογραφια και κάποια άλλα. 

Έχω απογοητευτεί όμως :-( είμαι μικρή και ξέρω ότι έχω καιρό αλλά δεν αντέχω άλλο 

Κορίτσι μου εγω θα σε συμβούλευα να επισκεφτείς έναν γυναικολόγο αναπαραγωγή που η ειδικότητα του ειναι πάνω στην υπογονιμότητα .Απ οτι κατάλαβα εισαι απο επαρχία , καλο θα ήταν να ερθεις Αθηνα και να σε δει και καποιος αλλος . Οταν έδειξα το σπερματοδοαγραμμα στον γιατρό μου που και π ανδρας μου εχει το ίδιο προβλημα ( ολιγοσπερμια) και δεν ήταν καλη κινητικότητα , μου ειπε οτι δεν μπορουμε να κάνουμε σπερματέγχυση . Το μονο που μπορούσαμε να κάνουμε ήταν εξωσωματική λόγω το οτι δεν θέλαμε να περιμένουμε αλλο . Συγκεκριμένα μικρογονιμοποίηση . Μια εξωσωματική γίνεται με φάρμακα και υπαρχει και φυσικός κύκλος χωρις φάρμακα . Αρκεί να βρεις το σωστό κεντρο αν το αποφασίσετε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Φεγγαρενια είπε:

Καλησπέρα σε όλους! 

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας την εμπειρία σας και ότι αφορά αυτό που ίσως πάρω λίγο παρηγοριά. 

 

Είμαι 23 ετών και προσπαθούμε εδώ και 2.5 Χρόνια για παιδί. Δεν έχουμε καταφέρει τίποτα. Πέρυσι προσπάθησαμε με τον γιατρό μου σε ένα κύκλο με ένεση οβιτρελ-δεν είχαμε αποτέλεσμα. Τον επόμενο μήνα μου έδωσε σερπαφαρ 3/ημέρα από την 3η ημέρα περιόδου για 6/ημέρα. Την 6ημερα είχαμε επαφή και επίσης κάναμε και ένεση οβιτρελ,δεν είχαμε όμως αποτέλεσμα. Απογοητεύτηκα πάρα πολύ και είπα θα το αφήσω και θα έρθει,πέρασε όμως ένας χρόνος και δεν έχει έρθει. 

Τώρα λοιπόν έκανε ο άντρας μου σπερμοδιαγραμμα και έχει 8.000 σπερματοζωάρια(του έδωσε ο γιατρός φιλισιν) Είπαμε λοιπόν με τον γιατρό μας να κάνουμε σπερματεγχυση. Μου έδωσε σερπαφαρ από την 3/ημέρα περίοδο για 6/ημέρες 2 χάπια την ημέρα. Μου είπε πως οι προδιαγραφές μου δεν ήταν τόσο καλές από τους κολπικους που κάναμε και δοκιμάσαμε πάλι με οβιτρελ Αφού είχα πάρει τα σερπαφαρ. Μου είπε ότι τον άλλο μήνα θα μου δώσει 3 χάπια σερπαφαρ την ημέρα για να κάνουμε σπερματεγχυση. Εάν δεν πετύχει τοτε μου είπε ότι θα μας πει να κάνουμε περαιτέρω εξετάσεις καρυοτυπο,σαλπιγγογραφια και κάποια άλλα. 

Έχω απογοητευτεί όμως :-( είμαι μικρή και ξέρω ότι έχω καιρό αλλά δεν αντέχω άλλο 

Μη στεναχωριεσαι και μην κοιτάς την ηλικία ως νούμερο  αλλα σαν βιολογικά, και εγω ξεκίνησα στα 25 ειμαι 32ακομη παλευω, ορμονολογικο έλεγχο κ σαλπιγγογραφια για αρχη, μην απογοητευεσαι ολα καλα θα πανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Φεγγαρενια είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Τι να πω είμαι πολύ απογοητευμένη.

Σωστά το έγραψα,είναι 8000 και το κανονικό μας είπαν πρέπει να είναι 36000 οπότε καταλαβαίνω κι εγώ πως είναι λίγα. 

 Σκέφτομαι ζεστά το θέμα εξωσωματικής. Αλλά είμαι Και μπερδεμένη ταυτόχρονα και νιώθω πως δε θέλω να αφήσω άλλο διάστημα να περάσει. 

 

Ξέρει καμία εάν είναι χρονοβόρα η διαδικασία εξωσωματικής;;;

Αγαπη μου γλυκιά καλά στα λένε τα κορίτσια... καταρχην άλλαξε γιατρό όπως είπε κ άλλο κορίτσι...

2,5 χρόνια ταλαιπωρία κ ούτε τις βασικές δε σ έβαλε να κανεις? γιατί? επειδη είσαι μικρή? ε και?? .... στο ειπα κ πιο πάνω// γιατι να φας τοσες ορμονες με μια σίγουρη αποτυχια? χωρις παρεξηγηση κ χωρις να θελω να κανω το γιατρό... ουρολογος πρεπει να σας δει γιατι ο αριθμος σπερματοζ... δεν ειναι αυτός που σας είπανε.. εκατομμυρια πρεπει να ναι οχι 35.000...εκτος κ αν ειναι άλλες οι μετρήσεις σας εκεί τι να πω.. ΑΛΛΆ πως σας βάζει σε διαδικασία σπερματέγχυσης με τέτοιο σπερμοδιάγραμμα? .δε ξερω.. φύγε Αθήνα γλυκιά μου πάρτο απόφαση κ θα σε κατευθύνουν εκεί καλύτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κοριτσάκι μου!!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ Τι χαρά είναι αυτή!!! Αχχ Μπράβο!!! Όχι να σου πω ότι στα έλεγα αλλά είδες ότι δεν πρέπει να χάνεις την πίστη στο σπορακι σου!;!;! Δεν ήθελα να επιμείνω τις προάλλες γιατί καμιά φορά και το ένστικτο είναι ισχυρό και εγώ στη θέση σου δεν θα άκουγα κανέναν.. Δεν σου λέω να χαρείς, λογικό να κρατάμε μικρό καλάθι, απλά σου λέω να έχεις πίστη στο σπορακι και να μην το καταδικάζεις, η φύση είναι απρόβλεπτη και θαυμαστή και όσο και να προσπαθούμε να την βάλουμε σε κουτάκια και σε βιβλιογραφίες και να προσπαθήσουμε να την εξηγήσουμε ακόμα και οι γιατροί παραδέχονται ότι δεν μπορούν να τα εξηγήσουν όλα!! Πέρσι στην εγκυμοσύνη είδα έμβρυο με χοριακη 500, άκουσα καρδούλα με χοριακη 900!!! Σκέψου ότι βάση βιβλιογραφίας συνήθως μεταξύ 5680-13660mIU/ml εμφανίζεται ο αμνιακος σάκκος και μεταξύ 11230-25640mIU/ml εμφανίζεται ο καρδιακός χτύπος..! Δεν υπήρχε καμία απολύτως λογική εξήγηση!! Και όμως αυτό μέχρι και τη 12η εβδομάδα αναπτυσσόταν κανονικά!! Άσχετα που μετά σταμάτησε η καρδούλα του για άλλο λόγο.. σε άλλες γυναίκες που διάβαζα τότε παρόμοιες περιπτώσεις είχαν κρατήσει τα μωράκια τους υγιέστατα! Κάποια πράγματα δεν μπορεί να τα εξηγήσει η επιστήμη και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μην χάνουμε τη πίστη μας και να κάνουμε υπομονή.. ότι είναι να γίνει θα γίνει άλλωστε και θα το αντιμετωπίσουμε όταν έρθει..! Μέχρι τότε συνέχισε να πιστεύεις στο θαύμα που συντελείται μέσα σου και μακάρι Παναγίτσα μου να πάνε όλα κατ'ευχήν!!! 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏 Άντλησε δύναμη από τα παιδάκια σου και στείλε θετική σκέψη και ενέργεια στο μικρό σπορακι!! ❤️❤️❤️❤️ Καλά το σκέφτεσαι πάντως, δώστου λίγο χρόνο παραπάνω..! Το κάθε εμβρυακι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης..! Εγώ μαζί σου πάντως ότι και αν αποφασίσεις! 😘😘😘 Τα ultro να συνεχίσεις να τα παίρνεις!! Εννοείτε ότι έχει νόημα!! Αν ήταν το δικό του το μωρό θα σου έλεγα εγώ..!!! Πόσα σου δίνει;;; Να ρωτήσεις μήπως και έναν άλλον γιατρό;;
    • Καλημέρα κοριτσάκι μου!!! Τι ωραία το σπορακι γιγαντώνεται!!! 😍😍😍😍😍😍. Με το καλό υγιέστατο να είναι πάνω από όλα!!! 🙏🙏🙏🙏🙏🙏 Καλά έκανες και πήγες να το δείς! Ούτε εγώ θα άντεχα και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής ήθελα να το γράψω κιόλας... Με τα άσχημα γεγονότα των προηγούμενων ημερών επιρρεαστηκα πολύ όσο και αν προσπάθησα να είμαι αισιόδοξη.. και την Παρασκευή που μας πέρασε δεν άντεξα και πήγα να το δω και εγώ μόνο που αυτή τη φορά ήταν ακίνητο και πέρασα αστραπιαία 2 μικρά εγκεφαλικά μέχρι να μου εξηγήσει ο γιατρός ότι το βλέπουμε να κοιμάται και μάλιστα με το δάχτυλο στο στόμα!!! 😅😅😅 Εκεί που είσαι δεν κάνουν την Papp-A μαζί με την αυχενική; Κανονικά λένε πρέπει να γίνεται ταυτόχρονα ή έστω 1-2 μέρες διαφορά για να συμβαδίζουν οι μετρήσεις χρονικά.. 
    • Δυστυχώς εδώ μου είπαν ότι είναι επικίνδυνο να το γυρίσει ο γιατρός.. για να δούμε σε δύο βδομάδες που θα πάμε πώς θα μάστε και θα ξαναρωτήσω..γτ κι εγώ αυτό έχω ακούσει! Ότι υπάρχει τρόπος..
    • Δλδ κι εσένα σε ένα σημείο πετρώνει δηλαδή στνήθως η κοιλιά σου ασχέτως με το πού είναι το μωρό; Με βοηθάς πολύ να καταλάβω!
    • Ευχαριστω πολυ Ελισσαβετ μου για τις ευχες!!!❣️❣️❣️ Μακαρι να πανε ολα καλα αυτη τη φορα κ να ερθει/ουν τ@ θαυματακι@ μας γερ@ στην αγκαλια μας!!!!🙏🥹✨️🧿 Κ να γεμισει η ομαδα μας απο δακρυα ευτυχιας κ τελειομηνες εγκυμοσυνες!!🙏🙏🙏🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...