Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αλλεργία στο αγελαδινό γάλα.


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπερα. Πάλι εγώ. Λοιπόν όπως ξέρετε έχω έναν μπέμπη τέλος του μήνα γίνεται 6 μηνών και πριν κάτι μέρες μου έκανε μια πάνα με κλωστή αιμα. Η παιδίατρος λέει ότι είναι αλεργια στο αγελαδινό γάλα εφόσον είχαμε κάνει εισαγωγή στην βανίλια ρυζαλευρο. Λέει να κόψω τα πάντα σε γαλακτομικα να τον θηλάσω άλλες 10 μέρες μόνο στήθος και να κάνω την εξέταση Μάγερ να δούμε αν καθάρισε. Ο μικρός είναι μέσα στην γκρίνια όλη μέρα και όλη μέρα στο στήθος. Δεν του φτάνει το γάλα λογικά. Μου είπε να του δώσω για συμπλήρωμα το almiron pepti δεν ξέρω τι να κάνω. Θέλω και να αποθηλασω από τέλος του χρόνου. Πώς μπορώ να αποθηλασω σταδιακα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου κορίτσι μου!Εμένα ήταν σαράντα ημερών όταν είδα ένα πρωινό την πάνα του γεμάτη με κλωστές από αίμα. Έπαθα σοκ γιατί δεν ήξεραν τι είναι αλλά ο παιδίατρος μου είπε ότι έχει πιθανότατα δυσανεξία στα γαλακτοκομικά. Όντως στις εξετάσεις του βγήκε ότι τελικά είχε αλλά ήταν στο όριο. Με την Μάγερ δεν έβγαζα άκρη γιατί τις περισσότερες φορές δεν υπήρχαν ίχνη αίματος και μετά ξανά έβγαζε πάλι. Έτσι έκοψα εντελώς τα γαλακτοκομικά για μήνες ώστε να μπορώ να τον θηλάσω. Δεν χρειάστηκε να του δώσω ξένο γάλα γιατί τον θήλασα 3 χρόνια. Όταν έφτασε έξι μηνών όμως του έδινα μερικές φορές κρεμουλα( hipp νομίζω την λένε) που την έφτιαχνα με υποαλλεργικο γάλα. Ο παιδίατρος μου είπε ότι τα περισσότερα παιδιά το ξεπερνούν κι όντως ο μικρός μου κοντά στα δύο περίπου το ξεπέρασε και τώρα τρώει τα πάντα. Μήπως δεν πεινάει και είναι από τα δοντακια του; Πότε σου είπε ο γιατρός να αρχίσεις να του δίνεις φρουτάκια και φαγητό; Όσο για τον θηλασμό πιστεύεις ότι δεν έχεις άλλο γάλα; Γιατί θέλεις να τον σταματήσεις; Πάντως αν τον αραιώσεις σιγά σιγά θα κοπεί ομαλά λογικά το γάλα αλλά και πάλι πρέπει να πάρεις την συμβουλή του ειδικού νομίζω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Anastasialzr είπε:

Κορίτσια καλησπερα. Πάλι εγώ. Λοιπόν όπως ξέρετε έχω έναν μπέμπη τέλος του μήνα γίνεται 6 μηνών και πριν κάτι μέρες μου έκανε μια πάνα με κλωστή αιμα. Η παιδίατρος λέει ότι είναι αλεργια στο αγελαδινό γάλα εφόσον είχαμε κάνει εισαγωγή στην βανίλια ρυζαλευρο. Λέει να κόψω τα πάντα σε γαλακτομικα να τον θηλάσω άλλες 10 μέρες μόνο στήθος και να κάνω την εξέταση Μάγερ να δούμε αν καθάρισε. Ο μικρός είναι μέσα στην γκρίνια όλη μέρα και όλη μέρα στο στήθος. Δεν του φτάνει το γάλα λογικά. Μου είπε να του δώσω για συμπλήρωμα το almiron pepti δεν ξέρω τι να κάνω. Θέλω και να αποθηλασω από τέλος του χρόνου. Πώς μπορώ να αποθηλασω σταδιακα; 

Καλημέρα κορίτσι μου καταρχήν να χαίρεσαι το μωρακι σου!! Είχαμε το ίδιο πρόβλημα κ έτσι από θήλασα 6 μηνών! Δεν είχε αίμα στα κακά του αλλά είχε γεμίσει εξάνθηματα δεν είχα κάνει εισαγωγή σε κάτι μόνο από το θηλασμό προσπάθησα να κόψω όλα τα γαλακτοκομικά αλλά κ πάλι δεν έγινε τίποτα γιατί τον πείραζαν κ αυτά που έλεγαν ότι μπορεί να περιέχει υχνη γάλακτος δεν υπάρχει προϊόν που να μη το λέει αυτό εγώ έκοψα τα φανερά γάλα τυρί κλπ αλλά κ πάλι η μαγιερ θετική έτσι του έκοψα την άλλη κι ολας μερα το θηλασμό. Κ του έδωσα κ εγώ το αλμιρον το πεπτι! Επειδή το γάλα μου τον πείραζε αντλουσα με το θήλαστρο κάποιες φορές τη μέρα κ το πετούσα την επόμενη μέρα πιο αραιά και πιο αραιά οσπου σταμάτησα να έχω γάλα κ αυτό για να μη πάθω συμφόρηση!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου να χαίρεσαι και εσύ το παιδάκι σου. Του πήρα χθες το frisolac ac αλλά μάλλον θα πάει για πεταμα. Δεν του άρεσε καθόλου όλη την ώρα έκανε μπιακ και είχε περίεργη φάτσα. Τώρα λέω σήμερα να βρω ένα φαρμακείο που να έχει το almiron να δω αν θα του αρέσει. Αν δεν του αρέσει και αυτό δεν ξέρω τι θα κάνω. Θέλω να κόψω και εγώ τον θηλασμό η αλήθεια είναι. Γιατί εντάξει 6 μήνες τώρα τον θήλασα ήμουν από αυτές που έλεγα ότι δεν θα θηλάσω αλλά άντεξα 6 μήνες τώρα. Απλά δεν θέλω να του κόψω κατευθείαν το στήθος.δεν ξέρω πως θα το πάρει. Θέλω σταδιακά. Εσένα πως το αποδέχτηκε; Που του το έκοψες κατευθείαν ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...