Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τι ονομα να του δωσω?


vasiliki30

Recommended Posts

Καλησπερα!θελω την γνωμη σας...ειμαι στον πεμπτο μηνα της εγκυμοσυνης μου σε αγορι και αναρωτιομαστε με τον αςντρα μου τι ονομα να δωσουμε στο παιδι.τον πεθερο μου τον λενε Φανουρη δν μας αρεσει ομως καθολου το ονομα και υπαρχει και στο μυαλο μας το ονομα Πετρος απο τον κολλητο του αντρα μου που μεγαλωσαν μαζι και τον χασαμε απο τροχαιο.ποια ειναι η αποψη σας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vasiliki30 είπε:

Καλησπερα!θελω την γνωμη σας...ειμαι στον πεμπτο μηνα της εγκυμοσυνης μου σε αγορι και αναρωτιομαστε με τον αςντρα μου τι ονομα ναδωσουμε στο παιδι.τον πεθερο μου τον λενε Φανουρη δν μας αρεσει ομως καθολου το ονομα και υπαρχει και στο μυαλο μας το ονομα Πετρος απο τον κολλητο του αντρα μου που μεγαλωσαν μαζι και τον χασαμε απο τροχαιο.ποια ειναι η αποψη σας?

Τον μπαμπά σου πως το λένε?? Ναι το όνομα του Πεθερού δεν είναι κ πολύ ωραίο η αλήθεια είναι εκτός κ αν τον φωναζατε Φανη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Τον μπαμπά σου πως το λένε?? Ναι το όνομα του Πεθερού δεν είναι κ πολύ ωραίο η αλήθεια είναι εκτός κ αν τον φωναζατε Φανη. 

Κωνσταντινο αλλα εχουμε και τον ανηψουλι μου με το ιδιο ονομα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Μπορείτε και το όνομα από τη μια γιαγιά αν υπάρχει και σε αντρικό. Πώς τις λένε τη μαμά και τη πεθερά σου;

Την πεθερα μου Κωνσταντινα την μαμα μου Χαρικλεια.το σκεφτηκα και εγω για Χαραλαμπο αλλα παλι δν μου πολυαρεσει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό εύχομαι με έναν πόνο... Εγώ θα σ πρότεινα πιο σπάνια όνοματα όπως Ορέστης (έτσι έχω ονομάσει το αστεράκι μου) Στέφανο, Φίλιππο κ το Πέτρος ωραίο είναι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Φάνης ωραίο είναι. Κι όχι τόσο συνηθισμένο. Το Φανουρης δύσκολο... Προτιμώ όμως το Χάρης! 

Στο θέμα του να το βγάλετε με το όνομα του φίλου του συζύγου σου είναι μεν συγκινητικό και φυσικά τιμάς έτσι ένα αγαπημένο πρόσωπο, απλώς ειμαι κατά του να "επιβαρύνεις" ένα πλάσματακι με μία στενάχωρη ιστορία πίσω από το όνομα.. Γνώμη μου πάντα. Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Το Φάνης ωραίο είναι. Κι όχι τόσο συνηθισμένο. Το Φανουρης δύσκολο... Προτιμώ όμως το Χάρης! 

Στο θέμα του να το βγάλετε με το όνομα του φίλου του συζύγου σου είναι μεν συγκινητικό και φυσικά τιμάς έτσι ένα αγαπημένο πρόσωπο, απλώς ειμαι κατά του να "επιβαρύνεις" ένα πλάσματακι με μία στενάχωρη ιστορία πίσω από το όνομα.. Γνώμη μου πάντα. Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου! 

Ευχαριστω!ναι και εγω πιστευω οτι ειναι λιγο στεναχωρο και δν ξερω πως θα το παρει το παιδι οταν το μαθει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα απέφευγα κι εγώ να δώσω όνομα ανθρώπου που έφυγε από τη ζωή.. είναι σαν να το συνοδεύει ένα αρνητικό φορτίο και δε χρειάζεται ένα τέτοιο βάρος το παιδί κι ας είναι πολύ συγκινητική μια τέτοια σκέψη. Η ζωή συνεχίζεται και τουλάχιστον μια καινούρια ας αρχίσει από μια θετική βάση. Ταπεινή μου γνώμη.

Με το καλό το μωράκι σου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Θα απέφευγα κι εγώ να δώσω όνομα ανθρώπου που έφυγε από τη ζωή.. είναι σαν να το συνοδεύει ένα αρνητικό φορτίο και δε χρειάζεται ένα τέτοιο βάρος το παιδί κι ας είναι πολύ συγκινητική μια τέτοια σκέψη. Η ζωή συνεχίζεται και τουλάχιστον μια καινούρια ας αρχίσει από μια θετική βάση. Ταπεινή μου γνώμη.

Με το καλό το μωράκι σου.

 

Σε ευχαριστω!και εγω αυτο πιστευω!πιο πολυ γερνω στο ονομα του πεθερου μου και λογω παραδοσης αλλα και επδ ειναι πολυ καλος ανθρωπος.απλα εχει κολλησει ο αντρας μου οτι δν του αρεσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η vasiliki30 είπε:

Καλησπερα!θελω την γνωμη σας...ειμαι στον πεμπτο μηνα της εγκυμοσυνης μου σε αγορι και αναρωτιομαστε με τον αςντρα μου τι ονομα να δωσουμε στο παιδι.τον πεθερο μου τον λενε Φανουρη δν μας αρεσει ομως καθολου το ονομα και υπαρχει και στο μυαλο μας το ονομα Πετρος απο τον κολλητο του αντρα μου που μεγαλωσαν μαζι και τον χασαμε απο τροχαιο.ποια ειναι η αποψη σας?

Με το καλο το μωρακι σου!Εμενα μου αρέσει το Φανούρης..Δεν το ακους συχνα!Αν ο πεθερος σου ειναι καλός ανθρωπος και το αξιζει να το βγαλετε ετσι ετσι το μωρο..Αλλα και το Πέτρος ειναι ωραίο..Δεν νομιζω οτι θα μεγαλωσει και θα στεναχωρηθεί με την ιστορια του φίλου το παιδι..Ισα ισα θα ξερει οτι πηρε το ονομα του απο εναν ανθρωπο που οι γονεις του αγαπουσανε πολύ και με αυτον τον τροπο τιμησανε την μνημη του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Ηλίας-Νικόλαος είπε:

Θα απέφευγα κι εγώ να δώσω όνομα ανθρώπου που έφυγε από τη ζωή.. είναι σαν να το συνοδεύει ένα αρνητικό φορτίο και δε χρειάζεται ένα τέτοιο βάρος το παιδί κι ας είναι πολύ συγκινητική μια τέτοια σκέψη. Η ζωή συνεχίζεται και τουλάχιστον μια καινούρια ας αρχίσει από μια θετική βάση. Ταπεινή μου γνώμη.

Με το καλό το μωράκι σου.

 

Εγώ θα έβαζα το πεθερό μου αν ήμουν στη θέση σου. (Οι πεθεροι πάντα είναι καλυτεροι απο τις πεθερες.) Ασε που είναι και μεγάλη τιμή να τον βάλεις και ο άντρας σου θα το εκτιμήσει πολύ. Το Φανουρίος  είναι ωραίο αν το κάνεις Φάνης!! Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!Ειναι πολυ ωραιο ονομα το Φανουρης και θα τον φωναζετε Φανη!Ειναι οντως τιμη να δωσεις το ονομα του πεθερου σου και θα εκτιμηθει απο τον ιδιο..Αν δηλαδη θελεις να το κανεις ειναι μια πολυ ομορφη κινηση ..:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάλι αν ήμουν στην θέση σου όσο καλός και να είναι ο πεθερός μου το παιδί Φανούρη δεν θα το έβγαζα, δεν μου αρέσει και πιστεύω ότι ούτε στο παιδί θα αρέσει και δεν είμαι και της λογικής "το βγάζουμε έτσι και τον φωνάζουμε γιουβέτσι". Δεν θεωρώ ότι έτσι τιμάς έναν άνθρωπο, τον τιμάς καθημερινά με την στάση και την συμπεριφορά σου και αυτός φυσικά πρέπει να δέχεται το δικαίωμά σου να πεις το παιδί όπως επιθυμείς και να μην το συνδέει με τον σεβασμό σου στο πρόσωπό του. Γνώμη μου πάντα και με όλη την καλή πρόθεση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εγώ πάλι αν ήμουν στην θέση σου όσο καλός και να είναι ο πεθερός μου το παιδί Φανούρη δεν θα το έβγαζα, δεν μου αρέσει και πιστεύω ότι ούτε στο παιδί θα αρέσει και δεν είμαι και της λογικής "το βγάζουμε έτσι και τον φωνάζουμε γιουβέτσι". Δεν θεωρώ ότι έτσι τιμάς έναν άνθρωπο, τον τιμάς καθημερινά με την στάση και την συμπεριφορά σου και αυτός φυσικά πρέπει να δέχεται το δικαίωμά σου να πεις το παιδί όπως επιθυμείς και να μην το συνδέει με τον σεβασμό σου στο πρόσωπό του. Γνώμη μου πάντα και με όλη την καλή πρόθεση!

Ναι αυτος ειναι και ο λογος που δν θελει ο αντρας μου.γτ απο την μια θελει να δωσει αυτη την χαρα στον πατερα του αλλα απο την αλλη σκεφτετε οτι σαν πατερας που θα γινει ο ιδιος δν μπορει να δωαει στο παιδι του ενα ονομα που δν το θςωρει ωραιο και που φοβαται οτι θα τοκοροιδευουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό το μωράκι σας! Για εμένα, το αναγκαστικό και "παραδοσιακό" "βγάλε τον πεθερό" και τέτοια δεν ισχύει.. συνεπώς, εάν αισθάνεσαι εσύ την ανάγκη, δίνεις το όνομα Φανούριος και όντως το φωνάζεις Φάνη (το Φανούρης δεν μου πολυαρέσει). Το όνομα Πέτρος είναι πολύ όμορφο και η σκέψη υπέροχη, μια και τιμάτε ένα αγαπημένο πρόσωπο και βασικό στοιχείο της επιλογής είναι η αγάπη. Πιστεύω ότι αυριο-μεθαυριο το παιδάκι σας θα χαρεί και θα εκτιμήσει το μέγεθος της φιλίας και το βάθος των συναισθημάτων, γνωρίζοντας από ποιον προήλθε το όνομά του. Αυτό που προφανώς θα έκανα - αφορμώμενη από το πόσο καλός άνθρωπος είναι ο πεθερός, κι απ'ό,τι κατάλαβα όχι απαιτητικός να βγει οπωσδήποτε το όνομά του (παρεμπιπτόντως, ένα μεγάλο μπράβο και στον άνδρα σου που σκέπτεται ανοιχτόμυαλα)  - είναι να βγάλω τελικά το Φανούριος, κι αν ποτέ ερχόταν 2ο αγοράκι, θα το ονομάτιζα Πέτρο ή αν ήταν κόρη, Πετρίνα. 

Και πάλι, εύχομαι τα καλύτερα. Με το καλό να υποδεχτείτε το αγοράκι σας ❤️  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η demie_14 είπε:

Με το καλό το μωράκι σας! Για εμένα, το αναγκαστικό και "παραδοσιακό" "βγάλε τον πεθερό" και τέτοια δεν ισχύει.. συνεπώς, εάν αισθάνεσαι εσύ την ανάγκη, δίνεις το όνομα Φανούριος και όντως το φωνάζεις Φάνη (το Φανούρης δεν μου πολυαρέσει). Το όνομα Πέτρος είναι πολύ όμορφο και η σκέψη υπέροχη, μια και τιμάτε ένα αγαπημένο πρόσωπο και βασικό στοιχείο της επιλογής είναι η αγάπη. Πιστεύω ότι αυριο-μεθαυριο το παιδάκι σας θα χαρεί και θα εκτιμήσει το μέγεθος της φιλίας και το βάθος των συναισθημάτων, γνωρίζοντας από ποιον προήλθε το όνομά του. Αυτό που προφανώς θα έκανα - αφορμώμενη από το πόσο καλός άνθρωπος είναι ο πεθερός, κι απ'ό,τι κατάλαβα όχι απαιτητικός να βγει οπωσδήποτε το όνομά του (παρεμπιπτόντως, ένα μεγάλο μπράβο και στον άνδρα σου που σκέπτεται ανοιχτόμυαλα)  - είναι να βγάλω τελικά το Φανούριος, κι αν ποτέ ερχόταν 2ο αγοράκι, θα το ονομάτιζα Πέτρο ή αν ήταν κόρη, Πετρίνα. 

Και πάλι, εύχομαι τα καλύτερα. Με το καλό να υποδεχτείτε το αγοράκι σας ❤️  

Σε ευχαριστω κοπελα μου!η αληθεια ειναι οτι ουτε το πεθερου μου δν του αρεσει το ονομα του για αυτο δν επιμενει.βεβαια καταβαθως θα χαιροταν να ακουσει το ονομα του.θα δειξει!ευτηχως εχουμε καιρο ακομα γτ εχουμε λιγο μπερδευτει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, η αλήθεια είναι ότι καθένας θα χαιρόταν (κι εμείς αύριο-μεθαύριο, εάν τα παιδάκια μας δώσουν το όνομά μας). Πέρα από αυτό, αυτό που χρειάζεται να μας απασχολεί είναι η υγεία. Να είμαστε μικροί-μεγάλοι καλά, όπως και να ονοματίζονται τα μωράκια. Άρα, μπορείτε να κινηθείτε και σε όνομα εντελώς μα εντελώς εκτός οικογενείας. Βρείτε στο ίντερνετ έναν κατάλογο ονομάτων με ωραία αγορίστικα και επιλέξτε. (Σκέφτηκα και το Κωνσταντίνος από πεθερά, αλλά πού ξέρεις, ίσως βγει αμιγώς μελλοντικά σε κορίτσι που θα κάνετε). 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 28/8/2019 at 11:40 ΠΜ, ο/η vasiliki30 είπε:

Σε ευχαριστω!και εγω αυτο πιστευω!πιο πολυ γερνω στο ονομα του πεθερου μου και λογω παραδοσης αλλα και επδ ειναι πολυ καλος ανθρωπος.απλα εχει κολλησει ο αντρας μου οτι δν του αρεσει.

Συνήθως οι άνδρες θέλουν τους πατεράδες τους και ας μην είναι ωραίο το όνομα. Μπράβο του, σκέφτεται λογικά. Πάντως ο Άγιος Φανούριος είναι αγαπημένος άγιος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mydream είπε:

Συνήθως οι άνδρες θέλουν τους πατεράδες τους και ας μην είναι ωραίο το όνομα. Μπράβο του, σκέφτεται λογικά. Πάντως ο Άγιος Φανούριος είναι αγαπημένος άγιος.

ΛΕει οτι σαν γιος θελω να δωσω το ονομα του πατερα μου αλλα σαν μελλοντικος πατερας δν θελω γτ νοιωθω οτι το δεσμευω με ενα ονομα που πιθανον να μην του αρεσει!η αληθεια ειναι οτι ακουγετε πιο ωραιο το Πετρος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Μια χαρά είναι το Φάνης. Και ο άνδρας σου θα χαρεί και θα συγκινηθει μαζί σου εάν εσύ επιμείνεις. Ίσως δεν θέλει να σε πιέσει αλλά κατά βάθος να το θέλει. Το σκέφτηκες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...