Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βλαστοκύστς 6 ημερών


angrybird83

Recommended Posts

Εγώ έχω μια στο ψυγείο. Βέβαια είμαι έγκυος τώρα με 5ης ημέρας. 

Ο εμβρυολογος και ο γιατρός μου είχαν πει ότι απλά έχει λίγο λιγότερες πιθανότητες από της 5ης μέρας. 

Στο εξωτερικό πάντως έχουν πολύ καλά αποτελέσματα. Απλά εδώ στα περισσότερα εμβρυολογικα δεν τα αφήνουν 6ης ημέρας.

Είναι κατεψυγμένες ή θα τις βάλεις άμεσα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και ευχαριστω που απαντησες στο μηνυμα μου!Θα κανω εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων,εχω και 5ης μερας αλλα μεχρι χτες νομιζα οτι τα 6ης ειναι μια χαρα,τζαμι,μην σου πω καλυτερα απο της 5ης!Η χαζη..και χτες κατι μου ηρθε και γκουγκλαρα και διαβασα κατι ξενες μελετες και μου εχει ερθει σοκ!Σε ποιο κεντρο εκανες την προσπαθεια?Πμ αν δεν θες να πεις δημοσια.Εμενα δεν μου εξηγησε τιποτα ο εμβρυολογος,μου πε απλως τους αριθμους.Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου,σε ποιο μηνα εισαι?Αααχ..εγω ειμαι 36,καναμε εξωσωματικη λογω ανδρικου παραγοντα αλλα μαλλον επρεπε να την ειχαμε κανει νωριτερα για να εχουμε καλυτερα αποτελεσματα και να μην κλαψουριζω τωρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η angrybird83 είπε:

Γεια σου και ευχαριστω που απαντησες στο μηνυμα μου!Θα κανω εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων,εχω και 5ης μερας αλλα μεχρι χτες νομιζα οτι τα 6ης ειναι μια χαρα,τζαμι,μην σου πω καλυτερα απο της 5ης!Η χαζη..και χτες κατι μου ηρθε και γκουγκλαρα και διαβασα κατι ξενες μελετες και μου εχει ερθει σοκ!Σε ποιο κεντρο εκανες την προσπαθεια?Πμ αν δεν θες να πεις δημοσια.Εμενα δεν μου εξηγησε τιποτα ο εμβρυολογος,μου πε απλως τους αριθμους.Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου,σε ποιο μηνα εισαι?Αααχ..εγω ειμαι 36,καναμε εξωσωματικη λογω ανδρικου παραγοντα αλλα μαλλον επρεπε να την ειχαμε κανει νωριτερα για να εχουμε καλυτερα αποτελεσματα και να μην κλαψουριζω τωρα.

Εγώ φίλη μου ξένες μελέτες έχω διαβάσει κυρίως αμερικανικές γιατί εκεί κυρίως προχωράνε τις βλαστοκυστες και 6η αλλά και 7η ημέρα αν χρειαστεί. Και γω δεν έκανα φρέσκο κύκλο λόγω υπερδιέγερσης. Freeze all εκανα μόνο με κατεψυγμένα δηλαδή πήγα. 

Έχω δει ότι ειδικά αν κάνεις κύκλο κατεψυγμένων με day 6 έχουν ίδια ποσοστά εμφυτευσιμοτητας με της 5ης ημέρας, αλλά ένα 5-10/100 περισσότερο να μην είναι οκ χρωμοσωμιακα. 

Γιατί θα βάλεις τότε 6ης και δε βάζεις 5ης αφού έχεις; Είναι πιο καλές σε βαθμό; 

Να μην ανησυχείς πάντως. Είσαι μόνο 36! Εγώ είχα καλές βλαστοκυστουλες στα 39. Οπότε σίγουρα εσένα στα 36 σούπερ θα είναι.

Όσο για τις εξηγήσεις; ???? Αφού τους τρέλανα με τις ερωτήσεις και τις μελέτες ας έκαναν και αλλιώς. 

Όλα θα πάνε καλά! Καλή επιτυχία σου εύχομαι ολόψυχα. Και να ξέρεις σφαίρα πάνε τα κατεψυγμένα! Μη σε ανησυχεί αυτό καθόλου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω κι εγω κατι πιουπιου που φαινεσαι διαβασμενη ? Όταν αποψύχουν βλαστοκύστες 5ης μέρας η εμβρυομεταφορα γίνεται την επόμενη; Δηλ το έμβρυο πρακτικά γίνεται 6ης μέρας;

Επίσης αυτό με το να μην είναι καλό χρωμοσωμιακα το 6ης σε σύγκριση με το 5ης πώς εξηγείται; Παθαίνει ζημιά το DNA την 1 έξτρα μέρα που θα μεινει εκτος μητρας; Ή λες κάτι άλλο που δεν κατάλαβα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Να ρωτήσω κι εγω κατι πιουπιου που φαινεσαι διαβασμενη ? Όταν αποψύχουν βλαστοκύστες 5ης μέρας η εμβρυομεταφορα γίνεται την επόμενη; Δηλ το έμβρυο πρακτικά γίνεται 6ης μέρας;

Επίσης αυτό με το να μην είναι καλό χρωμοσωμιακα το 6ης σε σύγκριση με το 5ης πώς εξηγείται; Παθαίνει ζημιά το DNA την 1 έξτρα μέρα που θα μεινει εκτος μητρας; Ή λες κάτι άλλο που δεν κατάλαβα; 

Τα εμβρυακια αποψυχονται αμέσως σε 2 ώρες από την απόψυξη μπορούν να μεταφερθούν στη μήτρα, οπότε όχι δεν γίνονται 6ης μέρας. 6ης μέρας καταψυχονται εξ αρχής. Δηλαδή αν ένα έμβρυο δεν έχει γίνει βλαστοκυστη την 5η μέρα το αφήνουν μήπως γίνει την επόμενη μέρα την 6η και το καταψυχουν την 6η. 

Αυτό με τη χρωσομοσωμιακη έχει προκύψει από μελέτες κυρίως αμερικανικές. Γιατί εκεί συνηθίζουν να εξετάζουν όλα τα έμβρυα και να τα βάζουν σε επόμενο κύκλο. Σύμφωνα με τις μελέτες τα έμβρυα 6ης μέρας που αναπτύσσονται πιο αργά (slow growers τα ονομάζουν) έχουν ένα λίγο μεγαλύτερο ποσοστό χρωμοσωμιακης σε σχέση με τα fast growers που γίνονται βλαστοκυστη την 5η ημέρα.  Αλλά είναι πολύ μικρό από 5-10/100. Να φανταστείς ότι υπάρχουν βλαστοκυστες 7ης ημέρας (που έγιναν δηλαδή βλαστοκυστες την 7η) που έχουν δώσει υγιέστατα μωράκια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Πιου-πιου Α μάλιστα κατάλαβα τη λογική με τους fast και slow growers! Και για την αποψυξη δεν ήξερα ότι γίνεται τόσο άμεσα η διαδικασία! Ευχαριστω! Εχω κάτι εμβρυακια και τα σκέφτομαι τι να κάνουν τα γλυκούλια μου ?

Έχω και τον υπέροχο 7 μηνων γιο μου που προσπαθεί να σκαρφαλώσει στα πόδια μου τωρα και που κάποτε ήταν κι αυτος μια βλαστοκυστη 5 ημερών. Απλά δέος!

Με το καλο κι εσένα το μωρό σου! Πώς είναι η εγκυμοσυνη σου;

@angrybird83 εχεις κανει ήδη ετ με τα 6ης ή σε επομενο κυκλο; Απο οτι καταλαβα εχεις αρκετά, καποιο απο αυτα θα πιάσει, δεν μπορει! Καλή επιτυχία! Κι εγώ με αντρικό παράγοντα πήγα στα 37 μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@Πιου-πιου Α μάλιστα κατάλαβα τη λογική με τους fast και slow growers! Και για την αποψυξη δεν ήξερα ότι γίνεται τόσο άμεσα η διαδικασία! Ευχαριστω! Εχω κάτι εμβρυακια και τα σκέφτομαι τι να κάνουν τα γλυκούλια μου ?

Έχω και τον υπέροχο 7 μηνων γιο μου που προσπαθεί να σκαρφαλώσει στα πόδια μου τωρα και που κάποτε ήταν κι αυτος μια βλαστοκυστη 5 ημερών. Απλά δέος!

Με το καλο κι εσένα το μωρό σου! Πώς είναι η εγκυμοσυνη σου;

@angrybird83 εχεις κανει ήδη ετ με τα 6ης ή σε επομενο κυκλο; Απο οτι καταλαβα εχεις αρκετά, καποιο απο αυτα θα πιάσει, δεν μπορει! Καλή επιτυχία! Κι εγώ με αντρικό παράγοντα πήγα στα 37 μου

Με το καλό να πας να τα βάλεις την κατάλληλη στιγμή! Και μην τα φοβάσαι σφαίρα πάνε τα παγωτακια μας!

Ευτυχώς μέχρι τώρα όλα πάνε πολύ καλά. 

Ούτε εγώ το πιστεύω ότι ήταν μια κατεψυγμένη κιόλας βλαστοκυστη που "ζωντάνεψε" και τώρα κλωτσαει τόσο! 

Πραγματικά είναι ένα θαύμα. Άλλωστε θαύμα είναι η ίδια η ζωή. 

Να τον χαίρεσαι και όλα με το καλό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Πιου-πιου Α μάλιστα κατάλαβα τη λογική με τους fast και slow growers! Και για την αποψυξη δεν ήξερα ότι γίνεται τόσο άμεσα η διαδικασία! Ευχαριστω! Εχω κάτι εμβρυακια και τα σκέφτομαι τι να κάνουν τα γλυκούλια μου ?

Έχω και τον υπέροχο 7 μηνων γιο μου που προσπαθεί να σκαρφαλώσει στα πόδια μου τωρα και που κάποτε ήταν κι αυτος μια βλαστοκυστη 5 ημερών. Απλά δέος!

Με το καλο κι εσένα το μωρό σου! Πώς είναι η εγκυμοσυνη σου;

@angrybird83 εχεις κανει ήδη ετ με τα 6ης ή σε επομενο κυκλο; Απο οτι καταλαβα εχεις αρκετά, καποιο απο αυτα θα πιάσει, δεν μπορει! Καλή επιτυχία! Κι εγώ με αντρικό παράγοντα πήγα στα 37 μου

Antelope θα γινει σε επομενο κυκλο,ισως το Σεπτεμβρη!Μακαρι να πιασει.Αν επιτρεπεται,τι ''συγκομιδη'' ειχες?ποσα ωαρια ειχες βγαλει,ποσα πηγαν βλαστοκυστες κλπ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/8/2019 at 10:59 ΜΜ, ο/η Πιου-πιου είπε:

Εγώ φίλη μου ξένες μελέτες έχω διαβάσει κυρίως αμερικανικές γιατί εκεί κυρίως προχωράνε τις βλαστοκυστες και 6η αλλά και 7η ημέρα αν χρειαστεί. Και γω δεν έκανα φρέσκο κύκλο λόγω υπερδιέγερσης. Freeze all εκανα μόνο με κατεψυγμένα δηλαδή πήγα. 

Έχω δει ότι ειδικά αν κάνεις κύκλο κατεψυγμένων με day 6 έχουν ίδια ποσοστά εμφυτευσιμοτητας με της 5ης ημέρας, αλλά ένα 5-10/100 περισσότερο να μην είναι οκ χρωμοσωμιακα. 

Γιατί θα βάλεις τότε 6ης και δε βάζεις 5ης αφού έχεις; Είναι πιο καλές σε βαθμό; 

Να μην ανησυχείς πάντως. Είσαι μόνο 36! Εγώ είχα καλές βλαστοκυστουλες στα 39. Οπότε σίγουρα εσένα στα 36 σούπερ θα είναι.

Όσο για τις εξηγήσεις; ???? Αφού τους τρέλανα με τις ερωτήσεις και τις μελέτες ας έκαναν και αλλιώς. 

Όλα θα πάνε καλά! Καλή επιτυχία σου εύχομαι ολόψυχα. Και να ξέρεις σφαίρα πάνε τα κατεψυγμένα! Μη σε ανησυχεί αυτό καθόλου. 

Εγω και 5ης μερας αλλα εχω σκασει!Ειχα μια παλινδρομη περυσι,φυσικη συλληψη και φοβαμαι μην γινει το ιδιο πραγμα παλι,να τρεχω για αυτους τους θλιβερους υπερηχους οπου δεν βλεπεις νορμαλ αναπτυξη,δεν ακους καρδια και μετα πας για αποξεση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η angrybird83 είπε:

Antelope θα γινει σε επομενο κυκλο,ισως το Σεπτεμβρη!Μακαρι να πιασει.Αν επιτρεπεται,τι ''συγκομιδη'' ειχες?ποσα ωαρια ειχες βγαλει,ποσα πηγαν βλαστοκυστες κλπ?

Έχω κάνει 2 φορές διέγερση. Την πρώτη που ήταν αποτυχημένη είχα 11 ωαρια, γονιμοποιηθηκαν τα 6 εκ των οποιων την 3η μέρα εμειναν 2 κι αυτα μετριας ποιότητας. Τα βάλαμε με αποτέλεσμα 0. 

Την 2η φορά πήραν 16 ωάρια, τα 15 ώριμα. Γονιμοποιηθηκαν τα 11 και δώσανε την 5η μερα 5 άριστες βλαστοκύστες. Απο αυτες εβακα τις δύο, εμφυτευτηκαν και οι δύο, δηλ. είδαμε δυο σάκους αλλά την 7η εβδομάδα ο ένας συρρικνώθηκε. Ο άλλος είναι ο γιος μου! Έχουν μείνει άλλες 3 στην κατάψυξη για μελλοντική χρήση.

Να σημειώσω ότι την 2η φορά που ήταν και η καλή, το σπέρμα ήταν το χειρότερο που είχαμε δει ποτέ!

Εσένα ήταν η πρωτη φορα; Τι "συγκομιδή" ειχες; χαχα μου άρεσε η λέξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Έχω κάνει 2 φορές διέγερση. Την πρώτη που ήταν αποτυχημένη είχα 11 ωαρια, γονιμοποιηθηκαν τα 6 εκ των οποιων την 3η μέρα εμειναν 2 κι αυτα μετριας ποιότητας. Τα βάλαμε με αποτέλεσμα 0. 

Την 2η φορά πήραν 16 ωάρια, τα 15 ώριμα. Γονιμοποιηθηκαν τα 11 και δώσανε την 5η μερα 5 άριστες βλαστοκύστες. Απο αυτες εβακα τις δύο, εμφυτευτηκαν και οι δύο, δηλ. είδαμε δυο σάκους αλλά την 7η εβδομάδα ο ένας συρρικνώθηκε. Ο άλλος είναι ο γιος μου! Έχουν μείνει άλλες 3 στην κατάψυξη για μελλοντική χρήση.

Να σημειώσω ότι την 2η φορά που ήταν και η καλή, το σπέρμα ήταν το χειρότερο που είχαμε δει ποτέ!

Εσένα ήταν η πρωτη φορα; Τι "συγκομιδή" ειχες; χαχα μου άρεσε η λέξη!

Η πρωτη,ναι.Εκανα 14 ωαρια και 2 ηταν πολυ ωριμα,αλλα 2 δεν γονιμοποιηθηκαν καν,ηταν ανωριμα,ξερω γω..εμειναν 10..την Πεμπτη μερα 3 μας ειχαν αφησει χρονους και ειχαμε 3 βλαστοκυστες,την 6η μερα αλλες 3.Καλες λενε οτι ειναι αλλα εγω τωρα εχω πολλα στο μυαλο μου.''Αν μου το λενε ετσι για να τους πληρωνω καταψηξη και το κυριοτερο- Εμβρυομεταφορες,-τσαμπα?'',''Στην υστεροσκοπηση με κοιταξε καλα ή αντε-αντε?'',''Μηπως εχω αυξημενα ΝΚ?Γιατι δεν με εβαλε να τα κανω γ@#% το!''..Ρε συ,οσον αφορα το σπερμα,εχω τρελαθει!10 εκ το εβγαλαν στο κεντρο και 37 τα εκατο κινητικοτητα!Ναι,ειχαμε θεμα και το ξεραμε,αλλα τοσο χαμηλα ποτε!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχες κανει και τις 2 προσπαθειες στο ιδιο κεντρο?Τι πιστευεις οτι εκανε τη δευτερη φορα τοσο επιτυχημενη?Γιατι μιλαμε οτι εκανες το παιδακι σου και εχεις τα φοντα για αλλο ενα,ισως και 2!Τεραστια διαφορα!Τι ηλικια εκανες τις εξωσωματικες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@angrybird83 έκανα την πρώτη μόλις είχα κλείσει τα 37 και την δεύτερη 2 μήνες μετά. Ακολούθησα ίδιο πρωτοκολλο με μόνη διαφορά ότι μειωσαμε αρκετα τη δόση τη δεύτερη φορά. Θεωρώ ότι η πρώτη πήγε χάλια γιατί ανέβασα πολύ οιστραδιόλη. Καλά κι εμένα μου μπήκαν ιδεες, κυρίως για την εμβρυομεταφορα που μάλλον δεν έπρεπε να γίνει. Το κέντρο για την αποτυχια είπε "τυχαιο". Δεν το απέδωσαν κάπου. Επίσης δεν θεωρούσαν σκόπιμο να ψάξω άλλα θέματα, πχ ΝΚ όπως λες. Ακούγεται σαν να μην ενδιαφέρονται να το διερευνησουν παραπάνω και καταλαβαίνω την αγωνία σου. Αλλά να σου πω, εγώ ηρέμησα μέσα μου οταν ειπα να τους εμπιστευτώ και να μην χαθώ με εξετασεις και θεραπείες ψάχνοντας μόνη μου. Αυτο λειτουργησε σε εμενα, ψυχολογικα τουλάχιστον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ τι χάλια σπέρμα λες; Με τέτοιες τιμές μένεις και φυσιολογικά! Εγώ μιλάω για κάτι 100αδες χιλιάδες, κάτω από εκατομμύριο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 11/8/2019 at 1:46 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

Καλέ τι χάλια σπέρμα λες; Με τέτοιες τιμές μένεις και φυσιολογικά! Εγώ μιλάω για κάτι 100αδες χιλιάδες, κάτω από εκατομμύριο

Αντιλοπη,30 εκ και πανω απο 50 τα εκατο κινητικοτητα δεν ειναι το νορμαλ?Ολοι οι πινακες αυτο λενε..και με αυτες τις μετησεις-του αντρα μου-μια χαρα μας εδωσε η επιτροπη εγκριση με την αιτιολογια ΟΑΤ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η angrybird83 είπε:

Αντιλοπη,30 εκ και πανω απο 50 τα εκατο κινητικοτητα δεν ειναι το νορμαλ?Ολοι οι πινακες αυτο λενε..και με αυτες τις μετησεις-του αντρα μου-μια χαρα μας εδωσε η επιτροπη εγκριση με την αιτιολογια ΟΑΤ

Ναι κορίτσι καπου τοσο ειναι. Σε σχέση με τις δικές μας τιμές εννοώ είστε σούπερ! Πότε κάνεις εμβρυομεταφορα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Ναι κορίτσι καπου τοσο ειναι. Σε σχέση με τις δικές μας τιμές εννοώ είστε σούπερ! Πότε κάνεις εμβρυομεταφορα;

Αχ,ηταν να κανω τωρα το Σεπτεμβρη..ομως ειχα καθυστερηση και αυτο με θορυβησε.Πηγα και εκανα μια tsh-εχω χασιμοτο θυρεοειδιτιδα- και ειχε ανεβει πολυ,6.7.Εχω κανει και ξεχωριστο ποσταρισμα σχετικα με αυτο.Οποτε πρεπει να πεσει τωρα.Γιατι ρε γαμωτο δεν μου το ειχαν πει απο το κεντρο να ξαναδω την tsh αφου τελειωσω τη διεγερση?Αρχες Ιουλη εκανα ωοληψια,ειχα ποσο καιρο μπροστα μου να την ξαναριξω.Εμαθα κατοπιν εορτης οτι τα φαρμακα συχνα την αυξανουν και αν ειχα αρχισει τα σικλακουρ,ισως να ανεβαινε και αλλο.Αν δεν ειχα υποψιαστει,θα πηγαινα να εκανα εμβρυμεταφορα με tsh στο Θεο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/8/2019 at 11:11 ΠΜ, ο/η angrybird83 είπε:

Αχ,ηταν να κανω τωρα το Σεπτεμβρη..ομως ειχα καθυστερηση και αυτο με θορυβησε.Πηγα και εκανα μια tsh-εχω χασιμοτο θυρεοειδιτιδα- και ειχε ανεβει πολυ,6.7.Εχω κανει και ξεχωριστο ποσταρισμα σχετικα με αυτο.Οποτε πρεπει να πεσει τωρα.Γιατι ρε γαμωτο δεν μου το ειχαν πει απο το κεντρο να ξαναδω την tsh αφου τελειωσω τη διεγερση?Αρχες Ιουλη εκανα ωοληψια,ειχα ποσο καιρο μπροστα μου να την ξαναριξω.Εμαθα κατοπιν εορτης οτι τα φαρμακα συχνα την αυξανουν και αν ειχα αρχισει τα σικλακουρ,ισως να ανεβαινε και αλλο.Αν δεν ειχα υποψιαστει,θα πηγαινα να εκανα εμβρυμεταφορα με tsh στο Θεο.

Κι εγώ τα ίδια με χασιμοτο και δεν μου είχε πει κανένας τίποτα. Μόνη μου τον ρύθμισα, με τη βοήθεια ενδοκρινολογου. Αλλά στο κέντρο δεν με ρώτησαν καν πριν την εμβρυομεταφορα. Ευτυχως που το βρηκες εγκαιρως. Λογικά σε ένα μήνα θα στρώσει. Μόνο μετά, που θα είσαι έγκυος ? να ξέρεις θα ανέβει πάλι και πρέπει να κάνεις εξεταση κάθε μηνα για να ρυθμίζεις τη δόση. Καλη επιτυχία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα,το ηξερα οτι εχω χασιμοτο,τους το ειχα πει και το ειχα γραψει κ στο ιστορικο..πριν την διεγερση η tsh ηταν χαμηλη,για το μετα δεν μου ειπαν,οτι τα φαρμακα την ανεβαζουν και να εχω το νου μου (να επαναλαβω την εξεταση,να ρυθμισω τη δοση) για να ειμαι ετοιμη στην ε/τ.Αν δεν ειχα την καθυστερηση,εγω ακομα θα νομιζα οτι η tsh ειναι στα προ 2μηνου επιπεδα.Ααααν μεινω εγκυος,θα την κοιταω καθε 15!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

@Antelope και @Πιου-πιου,το ξερω οτι αυτο το ποστ ειναι παλιο,αλλα θα μπορουσατε να μου πειτε τα ονοματα των γιατρων σας/τα κεντρα εξ.?Ειτε εδω,ειτε αν θελετε πμ.Ευχαριστω πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η angrybird83 είπε:

@Antelope και @Πιου-πιου,το ξερω οτι αυτο το ποστ ειναι παλιο,αλλα θα μπορουσατε να μου πειτε τα ονοματα των γιατρων σας/τα κεντρα εξ.?Ειτε εδω,ειτε αν θελετε πμ.Ευχαριστω πολυ!

Όντως παλιό το post! Εγώ από τότε έκανα αλλά 2 παιδάκια! Στο ίδιο κέντρο, Εμβρυογενεσις με τον Μαστρομηνά. Εσύ σε τι φάση εισαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Όντως παλιό το post! Εγώ από τότε έκανα αλλά 2 παιδάκια! Στο ίδιο κέντρο, Εμβρυογενεσις με τον Μαστρομηνά. Εσύ σε τι φάση εισαι; 

Και εγω εκει,εκανα ενα παιδακι με την τριτη εμβρυομεταφορα απο εκεινη τη διεγερση.Να σου ζησουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η angrybird83 είπε:

Και εγω εκει,εκανα ενα παιδακι με την τριτη εμβρυομεταφορα απο εκεινη τη διεγερση.Να σου ζησουν!

Συγχαρητήρια! Να σου ζήσουν! Μα τι συγκινητικό, Μιλούσαμε για τις βλαστοκύστες μας και τώρα έγιναν μωράκια! Πως και ξαναεθιξες το θεμα των γιατρων; Δεν εμεινες ευχαριστημένη; Σκέφτεσαι να ξανακάνεις; Δεν μπορώ να στείλω και PM έτσι όπως έχει αλλάξει το φόρουμ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως,ειναι συγκινητικο!Εγω καθε φορα που σκεφτομαι την εγκυμοσυνη μου,τη χοριακη,τις εξετασεις,βουρκωνω!Εχω κρατησει αποδειξεις απο τα τελευταια ψωνια που ειχα κανει πριν μπω για την καισαρικη,ακομα σαν ονειρο,σαν μια παραξενη κατασταση μου φαινεται. Θα ηθελα να ξαναπροσπαθησω για αδερφακι. Εμεινα ευχαριστημενη σε γενικες γραμμες,ναι.Αλλα ρωταω γιατι ποτε δεν ξερεις..Απλα τοτε ειχα fsh γυρω στο 5 και ΑΜΗ δεν θυμαμαι ποσο,ηταν στην υψηλη γονιμοτητα παντως. Τωρα η fsh πηγε 7 και η ΑΜΗ επεσε στη χαμηλη γονιμοτητα,2 κατι ng/ml..θα καταφερω τιποτα η θα φαω τα μουτρα μου?Αν εβγαλα τοτε 3 των 5 ημερων,τωρα τι θα βγαλω?Ποσες μοναδες gonal εκανες?εγω 175.Τωρα θα το θελω το 200αρακι,αχβαχ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...