Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πιπίλισμα χεριού


Recommended Posts

Γεια σας μανούλες!!

Έχω μια κούκλα 2 μηνών και κάτι η οποία εδώ και 3 μέρες βάζει συνεχώς το χέρι στο στόμα. Τη θηλάζω αποκλειστικά και μέχρι πριν λίγο καιρό έβαζε το χεράκι στο στόμα μόνο όταν πεινούσε πολύ. Τώρα έχει γίνει μόνιμη κατάσταση. Αφού την αφήνω λίγο κάτω και ακούω πλατς πλατς. Εννοείται είμαι δίπλα της συνεχώς ώστε να της βγάζω το χεράκι από το στόμα αλλά δεν έχει ιδιαίτερη επιτυχία γιατί μόλις την αφήσω ξανά τα ίδια. Δεν έχει να κάνει με πείνα γιατί ακόμα και όταν έχει φάει πολύ τα ίδια κάνει. Βγάζει και ήχους ικανοποίησης πολλές φορές. Μήπως ξέρετε γιατί το κάνει;; Και πως μπορώ να το σταματήσω; Δε θέλω να της γίνει συνήθεια. Έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Γεια σας μανούλες!!

Έχω μια κούκλα 2 μηνών και κάτι η οποία εδώ και 3 μέρες βάζει συνεχώς το χέρι στο στόμα. Τη θηλάζω αποκλειστικά και μέχρι πριν λίγο καιρό έβαζε το χεράκι στο στόμα μόνο όταν πεινούσε πολύ. Τώρα έχει γίνει μόνιμη κατάσταση. Αφού την αφήνω λίγο κάτω και ακούω πλατς πλατς. Εννοείται είμαι δίπλα της συνεχώς ώστε να της βγάζω το χεράκι από το στόμα αλλά δεν έχει ιδιαίτερη επιτυχία γιατί μόλις την αφήσω ξανά τα ίδια. Δεν έχει να κάνει με πείνα γιατί ακόμα και όταν έχει φάει πολύ τα ίδια κάνει. Βγάζει και ήχους ικανοποίησης πολλές φορές. Μήπως ξέρετε γιατί το κάνει;; Και πως μπορώ να το σταματήσω; Δε θέλω να της γίνει συνήθεια. Έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία; 

 

Γεια σου κορίτσι μου να σ ζήσει η ζουζούνα σου.. κ εγώ έχω ένα αγοράκι 3 μηνωμ κ κάτι κ έχεις αρχίσει από όταν ήταν περίπου σαν εσάς κ βάζει τα χέρια στο στόμα του ενώ μόλις θα είχε φάει βάζει σαν γροθιά το χέρι στο στόμα τού κ ύστερα αναγουλιαζει κ μ κάνει εμετό!!κ εγώ προσπαθώ να του τα βγάζω αλλά μάταια πάλι τα ίδια κ Τώρα έχει αρχίσει κ βάζει τον αντίχειρα κ πιπίλαει με μανία κάποιες φορές χαχα... γι'αυτό προσπαθώ να του μάθω πιπίλα αλλά δεν την παίρνει...Νομίζω ότι ανακαλύπτουνε τα χέρια τους έτσι!!! Η παιδίατρος όταν την ρώτησα μ είπε δεν είναι κάτι κ μ είπε ότι μετά το 6μηνο όταν δηλαδή θα αρχίσουν τα δοντάκια μπορεί να βάλει κ τα 2 χέρια μέσα σοκ εγώ..Δεν ξέρω τι θα γίνει με αυτό ας μας πει κάποια π το έχει περάσει τι έχει κάνει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Γεια σας μανούλες!!

Έχω μια κούκλα 2 μηνών και κάτι η οποία εδώ και 3 μέρες βάζει συνεχώς το χέρι στο στόμα. Τη θηλάζω αποκλειστικά και μέχρι πριν λίγο καιρό έβαζε το χεράκι στο στόμα μόνο όταν πεινούσε πολύ. Τώρα έχει γίνει μόνιμη κατάσταση. Αφού την αφήνω λίγο κάτω και ακούω πλατς πλατς. Εννοείται είμαι δίπλα της συνεχώς ώστε να της βγάζω το χεράκι από το στόμα αλλά δεν έχει ιδιαίτερη επιτυχία γιατί μόλις την αφήσω ξανά τα ίδια. Δεν έχει να κάνει με πείνα γιατί ακόμα και όταν έχει φάει πολύ τα ίδια κάνει. Βγάζει και ήχους ικανοποίησης πολλές φορές. Μήπως ξέρετε γιατί το κάνει;; Και πως μπορώ να το σταματήσω; Δε θέλω να της γίνει συνήθεια. Έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία; 

 

Και εμένα το ίδιο κάνει Όχι συνέχεια αλλά αρκετά συχνά,ξεκίνησε από τότε που αρχίσανε οι κολικοί όταν ποναγε έβαζε και τα χέρια στο στόμα,τώρα το κάνει και σε ανύποπτο χρόνο και ενώ  παίρνει πιπίλα δεν την θέλει προτιμάει το χέρι πολλές φορές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 νωρίς νωρίς στα βάσανα το μωράκι της ξαδέρφης σου. Λες κι εμένα να είναι δοντάκια;; Θα δούμε σε λίγο καιρό. Εσένα ακόμα δεν το κάνει ε;; Όταν φτάσει το μωράκι σου στο δίμηνο, μας λες. 

@Angela7 κι εσύ να χαίρεσαι το μωράκι σου. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Κάι τα 2 χέρια;;; Σοβαρά τώρα;;; Μα είναι δυνατόν;;; Κάποιες στιγμές γελάω με τον τρόπο που πιπιλαει αλλά δε θέλω να γίνει συνήθεια. Ούτε εμένα παίρνει πιπίλα. Με τίποτα όμως. Από τη μια λέω καλύτερα, από την άλλη δεν ξέρω τι είναι καλύτερο χέρι ή πιπίλα.

@vivika10 εμένα δεν παίρνει πιπίλα με τίποτα. Πότε ξεκίνησαν οι κολικοί σας εσάς;; Λογικό πάντως βρίσκω να προτιμά το χέρι για πιπίλα που είναι μονίμως διαθέσιμο....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

@Sofi90 νωρίς νωρίς στα βάσανα το μωράκι της ξαδέρφης σου. Λες κι εμένα να είναι δοντάκια;; Θα δούμε σε λίγο καιρό. Εσένα ακόμα δεν το κάνει ε;; Όταν φτάσει το μωράκι σου στο δίμηνο, μας λες. 

@Angela7 κι εσύ να χαίρεσαι το μωράκι σου. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Κάι τα 2 χέρια;;; Σοβαρά τώρα;;; Μα είναι δυνατόν;;; Κάποιες στιγμές γελάω με τον τρόπο που πιπιλαει αλλά δε θέλω να γίνει συνήθεια. Ούτε εμένα παίρνει πιπίλα. Με τίποτα όμως. Από τη μια λέω καλύτερα, από την άλλη δεν ξέρω τι είναι καλύτερο χέρι ή πιπίλα.

@vivika10 εμένα δεν παίρνει πιπίλα με τίποτα. Πότε ξεκίνησαν οι κολικοί σας εσάς;; Λογικό πάντως βρίσκω να προτιμά το χέρι για πιπίλα που είναι μονίμως διαθέσιμο....

 

Από 20 ημερών,τώρα είναι 38,έχουμε πρόβλημα ειδικά το βράδυ συνήθως από της 12 μέχρι της 4 δεν κοιμάται την περισσότερη ώρα κλαίει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Από 20 ημερών,τώρα είναι 38,έχουμε πρόβλημα ειδικά το βράδυ συνήθως από της 12 μέχρι της 4 δεν κοιμάται την περισσότερη ώρα κλαίει.

Κι εμείς το περάσαμε αυτό. Είδα τι την ενοχλούσε από τη δική μου διατροφή και μπορώ να πω πως η κατάσταση βελτιώθηκε άρδην. Πλέον έχουμε ελάχιστα πονάκια στην κοιλίτσα. Απλά έκοψα μαχαίρι όσπρια, γαλακτοκομικά και τα πολλά πράσινα φυλλώδη λαχανικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν σου πω ότι πιπιλουσα το δάχτυλο μου μέχρι τα 10 μου θα με πιστέψεις??? Μόνο το μεγάλο δάχτυλο του αριστερού χεριού! Κ ο μπαμπας μου έκανε το ίδιο για κάποια χρόνια από μωρό! Είχαν προσπαθήσει τα παντα για να μου το σταματήσουν, μέχρι που μου εδεναν το ένα χέρι για να μην το φτάνω το βράδυ κ εγώ έκανα τα ίδια μόλις με ξε-δεναν το πρωί... Αλλά παιδάκια πιπιλανε τη κουβέρτα τους ή άλλο ύφασμα... Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αλλά να που συμβαίνει! Αν το παιδί το έχει ανάγκη δύσκολα θα του το κοψετε εσείς κ όχι αυτό! Σε μένα απέτυχαν τα πάντα μέχρι που μια μέρα με έβαλαν να κοιμηθώ στο ίδιο δωμάτιο το βράδυ με μια φιλοξενουμενη στο σπίτι μας και εγώ τότε δεν το έβαλα από τη ντροπή μου, εεεε και δεν το ξαναέβαλα στο στόμα μου ποτέ!!! Ελπίζω η μικρή σου να το σταματήσει άμεσα αλλά και να μην το σταματήσει, είμαι η ζωντανή απόδειξη ότι δεν θα πάθει απολύτως τίποτα! Είναι κάτι σαν παρηγοριά μάλλον κ μετά συνήθεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@joy2 τι εννοείς μέχρι τα 10 σου;;; Αλήθεια τώρα;;;; Χαχα! Δεν μπορούσα να το φανταστώ. Κι εγώ πιστεύω ότι είναι παρηγοριά γιατί ηρεμεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Και γω τα εχω κοψει σχεδον ολα και ημουν αμθρωπος που ετρωγα σαλατα και με το μεσημεριανο και με το βραδινο..Χαλαλι της δεν πειραζει..

Εμενα το κάνει οποτε πειναει προς το παρον..Αν αλλαξει κάτι θα σας πω..

Κ η δικια μου ακομα εχει κολικούς απ την δευτερη βδομαδα..εχοθν βελτιωθεί σε ενταση βεβαια. Πινω και ενα χαμομηλακι καθε μερα και βοηθάει..Της βαζουμε και τα προβιοτικα.

Κι εγώ πίνω χαμομήλι!! Σωτήριο είναι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Εγω παλι εβαζα το μεγαλο δάχτυλο του ποδιού..Ακομα εχει να το λέει η μανα μου και να γελαει??

Αχαχαχαχχα! Κλαίω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Και γω τα εχω κοψει σχεδον ολα και ημουν αμθρωπος που ετρωγα σαλατα και με το μεσημεριανο και με το βραδινο..Χαλαλι της δεν πειραζει..

Εμενα το κάνει οποτε πειναει προς το παρον..Αν αλλαξει κάτι θα σας πω..

Κ η δικια μου ακομα εχει κολικούς απ την δευτερη βδομαδα..εχοθν βελτιωθεί σε ενταση βεβαια. Πινω και ενα χαμομηλακι καθε μερα και βοηθάει..Της βαζουμε και τα προβιοτικα.

Προβιοτικα του βάζουμε και εμείς το θέμα είναι ότι εγω δεν θηλάζω άρα δεν μπορώ να δοκιμάσω χαμομήλι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

@joy2 τι εννοείς μέχρι τα 10 σου;;; Αλήθεια τώρα;;;; Χαχα! Δεν μπορούσα να το φανταστώ. Κι εγώ πιστεύω ότι είναι παρηγοριά γιατί ηρεμεί. 

Μα τω Θεώ μέχρι τα 10 μου!! Εντάξει όχι μπροστά σε άλλους έτσι, μόνο στο σπίτι, γιατί ντρεπόμουν αχαχαχχα! Ο μπαμπάς μου μέχρι τα 6!!! Πραγματικά!!! Δες και στο μήνυμα τι σου έγραψα που μπορεί και για αυτό να το πιπιλουσα... πάντως δεν είναι κάτι φοβερό, εεε λίγο τα δόντια επηρεάζονται, μπορεί ελάχιστα να στραβώσουν αλλά όχι σε σοβαρό βαθμό! Εμένα είναι μια χαρά! Όλα οκ οπότε και μην στεναχωριεστε αν δεν μπορείτε τα τους το κόβετε! Μόνα τους θα το κάνουν! Θα με θυμηθείτε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!! Σας γράφω αγκαλιά με μια μπέμπα 2+ μηνών που κοιμάται πάνω μου!!! Και η δική μου πλέον έχει αρχίσει να βάζει χεράκια στο στόμα. Λίγο βέβαια αλλά επίσης έχει αρχίσει να γλύφει! Τη ξαπλώνω με το κεφάλι της στο εσωτερικό του μπράτσου και της αρέσει να γλύφει!!! Το λουράκι από το καθησματακι του αυτοκινήτου, τον μάρσιπο. Είναι αναπτυξιακό στάδιο. Ρώτησα και τον γιατρό. Ανακαλύπτουν τον κόσμο από το στομα! Είναι φυσιολογικό οπότε εγώ την αφήνω. Καταλαβαίνω πλέον και πότε πεινάει η πότε δεν πεινάει οπότε σαν κουταβάκι ανακαλύπτει τον κόσμο γύρω της!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Καλημέρα!! Σας γράφω αγκαλιά με μια μπέμπα 2+ μηνών που κοιμάται πάνω μου!!! Και η δική μου πλέον έχει αρχίσει να βάζει χεράκια στο στόμα. Λίγο βέβαια αλλά επίσης έχει αρχίσει να γλύφει! Τη ξαπλώνω με το κεφάλι της στο εσωτερικό του μπράτσου και της αρέσει να γλύφει!!! Το λουράκι από το καθησματακι του αυτοκινήτου, τον μάρσιπο. Είναι αναπτυξιακό στάδιο. Ρώτησα και τον γιατρό. Ανακαλύπτουν τον κόσμο από το στομα! Είναι φυσιολογικό οπότε εγώ την αφήνω. Καταλαβαίνω πλέον και πότε πεινάει η πότε δεν πεινάει οπότε σαν κουταβάκι ανακαλύπτει τον κόσμο γύρω της!!!

Κι εμένα ξεκίνησε να γλύφει. Χαχα!! Τα αγγελούδια μας.... 

Θα την αφήσω κι εγώ λοιπόν να τρώει τα χεράκια της και να ανακαλύπτει τον κόσμο, αλλά αν δω ότι το παρακάνει θα την απασχολώ με κάτι ώστε να ξεγελιέται. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια μου να σας ζήσουν τα μωράκια σας!

και εμένα η μικρή μου το έκανε από νωρίς το κάνουνε σχεδόν οκά τα παιδακια είτε γιατί βγάζουν δοντάκια είτε για πιοιλα

Δεν είναι κάτι να ανησυχείτε

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανουλες!! Πέρα απο τα δοντακια που βγάζουν κ τους ενοχλούν, εμείς έχουμε φτασει 9,5 μηνών ακομα φαφουτηδες είμαστε παρόλο που απο το δεύτερο μήνα είχαν πριστει τα ουλακια του, να ξέρετε οτι είναι δείκτης πως το μωρο αρχίζει να καταλαβαίνει τι γίνεται γύρω του κ αρχίζει να ανακαλύπτει το κόσμο, δεν είναι μια μονιμη κατάσταση σε πλειονότητα τουλάχιστον! Είναι βασικά απαραίτητο να βάζει τα χερακια του στο στόμα σε αυτους τους μηνες, δείχνει πως όλα πηγαίνουν καλά ψυχοσωματικά στο παιδι..να σας ζήσουν γτ βλέπω όλες έχετε μικρουλια μωρουμπινια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Klr σ' ευχαριστούμε!! Κι εσύ να χαίρεσαι το μωράκι σου. Ωραία, άρα όλα πάνε καλά με τα μικρά μας. Εγώ την αφήνω πια να τα τρώει.. χαχα! 

9,5 μηνών και ακόμα δοντάκια ε; Που θα πάει; Σε λίγο θα βγάλει. Να σε ρωτήσω, γκρίνια και πονάκια είχε λόγω του σκασιματος των ούλων;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

@Klr σ' ευχαριστούμε!! Κι εσύ να χαίρεσαι το μωράκι σου. Ωραία, άρα όλα πάνε καλά με τα μικρά μας. Εγώ την αφήνω πια να τα τρώει.. χαχα! 

9,5 μηνών και ακόμα δοντάκια ε; Που θα πάει; Σε λίγο θα βγάλει. Να σε ρωτήσω, γκρίνια και πονάκια είχε λόγω του σκασιματος των ούλων;

Εντάξει όχι τρελά πραγματα..τώρα τον έχει πιασει απίστευτη γκρίνια 2 μέρες ίσως να σκάσει δοντακι..ελπίζωω...σ ευχαριστώ πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Ξεκινησε και η δικια μου με το χερι 2 μερες τωρα..Η μιση μπουνιτσα μεσα στο στομα και τρελο πιπίλισμα να ακούγεται σε ολο το σπιτι.Μου βγαζει και πολλα σαλια..Και ειναι και οι δυο μερες που εχει απιστευτη γκρίνια,δεν κοιμαται καθολου και καθε μιση ωρα στηθος.Τα χω παιξει η μανα.Να περναμε αλμα??

Θυμίζει άλμα, ναι! Θύμησέ μου, σε ποια εβδομάδα ειστε;;; Υπομονή Σοφία!!! Και σε μένα αυτό λέω κάθε μέρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Ειμαστε 7+4 σημερα..Ελπιζω να μην κρατησει πολύ γιατι οι μπαταρίες μου εχουν αρχίσει να πέφτουν..

Λογικά άλμα είναι. Είστε στην 8η εβδομάδα. Αχ σας το εύχομαι! Τουλάχιστον φάε καλά αν μπορείς (αν προλαβαίνεις να μαγειρέψεις κιόλας) για να έχεις δυνάμεις. Εμένα βάζει χεράκια στο στόμα αλλά πολύ λιγότερο τώρα. Ηρέμησε δλδ. Κάτσε να δούμε και στη συνέχεια γιατί όλο άλματα ειναι.... Χαχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα! Εγώ ξέρω ότι το αίμα στα κακά υποδηλώνει αλλεργία. Πιθανόν κάτι να της έχει φέρει αλλεργία για αυτό και η αποστροφή! Γενικά θα το έχεις αυτό. Κάτι να το τρώει πολύ και ξαφνικά να το κόψει! Άσε να περάσουν 1-2 μέρες και ξανά δοκίμασε! Επίσης απ' όσο ξέρω ακτινίδιο και φράουλα είναι από τα "τελευταία" που κάνουμε εισαγωγή γιατί φέρνουν πολλές αλλεργίες! 3ημερη εισαγωγή κάνεις;
    • Δεν ξέρω αλλά διαβάζοντας σε, ένιωσα οτι αυτό το ενδιαφέρον και ο τρόπος που χειρίστηκε ο γιατρός την όλη κατάσταση ήταν κατάλληλος για να σε βοηθήσει να ηρεμήσεις ακόμα περισσότερο και να προχωρήσεις στην επόμενη προσπάθεια όταν έρθει η ώρα. Όπως και να έχει εύχομαι καλά αποτελέσματα και από δω και πέρα μόνο ευχάριστα νέα με το καλύτερο 🌈 να έρχεται πολύ σύντομα ❣️
    • Καλημέραααα, με το καλό και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Αναμένουμε για την επόμενη σας επίσκεψη όπου θα ακούσετε και την ❤️ του μωρού σας ❣️
    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...