Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σιδηρο και γαλακτοκομικα


Recommended Posts

Καλημεραααααα. Στο σιδηρο απαγορεύεται δυο ωρες πριν κ μετα το γαλακτοκομικο η στο μαγνησιο κορίτσια???? Μου δωσε ο γιατρός προχτες 26εβδομαδων σιδηρο και φολικο μαζι. Μέχρι τωρα δε χρειαζομουν. Αλλά ξεχασα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Termi είπε:

Καλημεραααααα. Στο σιδηρο απαγορεύεται δυο ωρες πριν κ μετα το γαλακτοκομικο η στο μαγνησιο κορίτσια???? Μου δωσε ο γιατρός προχτες 26εβδομαδων σιδηρο και φολικο μαζι. Μέχρι τωρα δε χρειαζομουν. Αλλά ξεχασα 

Καλημέρα σου με έναν πόνο σ εύχομαι κοίτα δεν ξέρω εάν πειράζει ο σίδηρος πριν τ γαλακτοκομικά αλλά δεν σου είπε ο γιατρός σ ανα πόση ώρα μετά τ φαγητό ν το πάρεις εγώ έπαιρνα σίδηρο μετά το φαγητό μετά από 1 ώρα αλλά μετά μ είπε ο γιατρός ν το παίρνω το πρωί .. ρωτα τον γιατρό σ καλύτερα εγώ μόνο σίδηρο έπαιρνα και βιταμίνες γ μαγνήσιο δεν ξέρω  ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Termi είπε:

Καλημεραααααα. Στο σιδηρο απαγορεύεται δυο ωρες πριν κ μετα το γαλακτοκομικο η στο μαγνησιο κορίτσια???? Μου δωσε ο γιατρός προχτες 26εβδομαδων σιδηρο και φολικο μαζι. Μέχρι τωρα δε χρειαζομουν. Αλλά ξεχασα 

Νομίζω έχει να κάνει με τον σίδηρο..Ρωτά τον γιατρό σου καλύτερα να σου πει.Εγω που άλλαξα τρεις γιατί με πείραζαν στο στομάχι και το έντερο,κατέληξα σε έναν που έκανε να το παίρνω μαζί με το φαγητό και ήταν πιο ελαφρύς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο σίδηρο! Κ καλο ειναι να τον παίρνεις με βιταμινη c δηλαδή ιδανικά με μια πορτοκαλάδα για να απορροφάται καλυτερα.  Έπαιρνα 9 μηνες σίδηρο απο την πρωτη μερα τις εγκυμοσύνης.. καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/6/2019 at 10:11 ΠΜ, ο/η Termi είπε:

Καλημεραααααα. Στο σιδηρο απαγορεύεται δυο ωρες πριν κ μετα το γαλακτοκομικο η στο μαγνησιο κορίτσια???? Μου δωσε ο γιατρός προχτες 26εβδομαδων σιδηρο και φολικο μαζι. Μέχρι τωρα δε χρειαζομουν. Αλλά ξεχασα 

Καλησπέρα! Με το καλό το μωράκι σου!

Σου στέλνω το φυλλάδιο που έχει μέσα ο δικός μου σίδηρος. Όπως είπε και η Nicol η απορρόφηση σιδήρου αυξάνεται με την βιταμίνη C (πορτοκαλάδα κ.α.). Και μειώνεται με τη λήψη ασβεστίου (γαλακτοκομικά) σε διάστημα 2 ωρών.

20190617_170009.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Το γάλα πρέπει να αποφεύγεται λίγο πριν και μετά το σίδηρο.

καλο είναι αν μπορείς να πίνεις και λίγο χυμό πορτοκαλί βοηθάει στην καλύτερη απορρόφηση του

το μαγνήσιο το περνεις χωρίς να έχεις φάει κάτι μισή με μια ώρα πριν και μετά 

ολα καλά να πάνε με το καλό το μπεμπέ σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ειστε ολες καλα. Σας ευχαριστώ πολύ. Το μαγνησιο νόμιζα ότι το περνουμε οποτε ναναι. Δλδ εγω πρωτα περνώ σιδηρο μαζι με φολικο πουναι ενα χαπι. Μετα απο κανα δυωρο τρωω κ περνω και το μαγνησιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Termi είπε:

Να ειστε ολες καλα. Σας ευχαριστώ πολύ. Το μαγνησιο νόμιζα ότι το περνουμε οποτε ναναι. Δλδ εγω πρωτα περνώ σιδηρο μαζι με φολικο πουναι ενα χαπι. Μετα απο κανα δυωρο τρωω κ περνω και το μαγνησιο

Ρώτησε το γιατρό σου τι σου συστηνει

εγω περνώ σίδηρο με φολικο το πρωί και μετά από λίγο τρώω και καμία ώρα πριν το φαγητό περνώ μαγνήσιο κι μετά το φαγητό ασβεστιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...