Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofi90 είπε:

@stasa199 Μίλησε ο άντρας μου και δεν ρώτησε. 14,4 ήταν εμάς .Θα μας πει η παιδίατρος..Και μένα 2 μέρες που πιπιλαγε και δεν κοιμόταν θα ποναγε γιατί 2 νυχτες τώρα είναι γενικά ήσυχη..Ξυπνάει καμιά ώρα για αλλαγμα και φαι και ξανακοιμαται..Δεν σφίγγεται όπως παλιά..Πίνω και χαμομήλι 2 βράδια και μπορεί να κάνει και αυτό δουλειά..

Κανένα γλυκάκι έχετε φάει??Ήθελα απ' την εγκυμοσύνη ακομα να φάω βάφλα με παγωτό και δεν ξέρω αν τώρα κάνει..Καημό το χω!

Μια χαρα πρεπει να ειστε εμεις ειχαμε 22 και κατι μου ειπε ο αντρας μου τωρα!και εγω πινω καθε μετα χαμομηλι αλλα δε ξερω αν οντως κανει διαφορα...πινω 2 με 3 κουπες...αχ τη βαφλα ποσο τη θελω και εγω δ ε λεγεται!!!!!εγω μολις μπορεσω να τη βγαλω βολτα θα παω να φαω!γενικα τρωω παγωτακι εδω στο σπιτι!αλλα και γλυκακια ωρες ωρες τα θελω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ τα τρώω τα γλυκάκια μου!!! Εχθές έφαγα μια βάφλα cookies. Όταν δεν έχω κάτι σε γλυκό ξεγελιέμαι με γάλα με δημητριακά.με σοκολάτα. 

Αλήθεια μασάζ κάνετε στα μωρά σας; Με τι λάδι η κρέμα;

Εμείς έχουμε θέμα με τα κακά μας. Παρακολουθώ και ελπίζω να μην είναι κάτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 κι εμείς αυτή την εξέταση την είχαμε κάνει στο μαιευτήριο, αλλά δε μας είπαν τιμή, απλά ότι δεν έχει έλλειψη του ενζύμου. Απ'ότι μου είχαν πει ήταν σημαντικό να το δούμε και για τον ίκτερο. Συνεχίζει η μικρή να είναι ήσυχη, ε; Μην ανησυχήσεις σαν εμένα την παλαβή που τον έτρεχα για εξετάσεις! Απλά αλλάζουν! Καλά γλυκά γιατί δεν τρως; Εγώ μόλις γέννησα έφαγα γλυκά για 9 μήνες μαζεμένα ? Τώρα δεν τρώω γιατί κάνω διατροφή. Αλλά γενικά τρώω τα πάντα.

@stasa199 ναι, κάπου 200 γραμ. την εβδομάδα είναι το μέσο όρο. Άλλα βάζουν περισσότερο άλλα λιγότερο, ειδικά τα αποκλειστικά θηλάζοντα μωράκια μπορεί να έχουν μεγάλες διακυμάνσεις απ'ότι μου είπε η παιδίατρος. Γενικά δεν υπάρχει λόγος να τρελαινόμαστε με το βάρος τους, εκτός αν δούμε κάτι ακραίο!

@Angelmammy τώρα που το λες και το παρατηρώ, μόνο από το αριστερό πετάγεται χωρίς να το ακουμπήσω, αλλά δε νομίζω ότι από αυτό έχω περισσότερο γάλα... Γενικά το "πολύ" ή "περισσότερο" γάλα δεν το νιώθω πλέον, και τα 2 μου στήθη είναι όλη μέρα μαλακά και ναι, έγινε σταδιακά και στα δυο μαζί. Λογικά σε λίγες μερούλες και σε εσένα έτσι θα είναι!

@AlKate κι εμείς θα κάνουμε εμβόλιο την άλλη εβδομάδα και αγχώνομαι λιγάκι... Πρέπει να γεννήσαμε πολύ κοντά, ε; Εμείς Κυριακή γινόμαστε 2 μηνών! Μασαζ του κάνω με το baby oil της frezyderm. Τι θέμα έχετε με τα κακά;

@vivika10 εμένα νομίζω δεν έχει κολικούς, λίγα ήπια πονάκια μόνο από αέρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AlKate αρχισαμε τωρα τελευταια να κανουμε μασαζακι με λαδακι helenvita (αν το γραφω σωστα)... πιανονται νομιζω τα καημενα και το εχουν αναγκη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy νομιζω εσυ το ειχες πει οτι το ενα στηθος μαλακωσε κ το αλλο συνεχιζει να πρηζεται. Κι εγω ετσι ειμαι... ωχουυυ τι να το κανουμε να γινει και το αλλο βουτυρακι; συνεχιζουμε τους θηλασμους και ελπιζουμε οτι θα ρυθμιστει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω εχω κρεμουλα της frezyderm και αμυγδαλελαιο αλλα δε της κανω ιδιαιτερα μασαζ γιατι μετα το μπανιο πλανταζει οποτε μονο κατα τη διαρκεια της ημερας θα της κανω λιγακι ετσι πανω απο τα ρουχαλακια..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 μπράβο στο κορίτσι σας, μεγαλώνει πολύ καλά! Σου είπε πώς και πόσο να χρησιμοποιείς την πούδρα; Έχει βγάλει και ο δικος μου στα μαγουλάκια και στο λαιμό και ψιλοφουντώνουν κάθε φορά από τη μεριά που τον ταΐζω ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vayaki είπε:

@Angelmammy νομιζω εσυ το ειχες πει οτι το ενα στηθος μαλακωσε κ το αλλο συνεχιζει να πρηζεται. Κι εγω ετσι ειμαι... ωχουυυ τι να το κανουμε να γινει και το αλλο βουτυρακι; συνεχιζουμε τους θηλασμους και ελπιζουμε οτι θα ρυθμιστει. 

Θα ρυθμιστεί ναι! Εμένα τις τελευταίες ημέρες κάθε μέρα είναι και πιο μαλακό. Αφού χθες βράδυ σκεφτόμουν κάτι χαζά, του στυλ μήπως δεν έχω ξαφνικά γάλα και τέτοια. 

Κι εγώ τρώω γλυκάκια. Αλλά προσπαθώ ένα την εβδομάδα γιατί μου έχουν μείνει 7 κιλά και σα να έχω κολλήσει. Ξεκίνησα και στατικό ποδήλατο αλλά δε βλέπω βρε κορίτσια προκοπή... Δε θέλω να πάω να αγοράσω ρούχα που σε λίγους μήνες δε θα φοράω. 

Να σας πω και το άλλο: σύμφωνα με το φανταστικό άρθρο που μας πρότεινε η @Narcissa στην ομάδα με τα μωράκια Μαϊου, έκανα τους ήχους που έκανε η μικρή. Και για 2-3 λεπτά είχαμε μια φοβερή επικοινωνία με αγκου αγκου!!!! Χαχαχα!! Πολύ γέλιο! Αφού με κοιτούσε με ορθανοιχτα ματάκια και έβγαζε ήχους και προσπαθούσα να τη μιμηθώ ακριβώς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς εκεί που είχαμε κενώσεις κάθε 4-5 μετά εχθές όπως συνήθως άδειασε το πρωί (...) Και έκανε αλλά πολλά και το απόγευμα. Λέω οκ είχε να βγάλει..  έκανε όμως και στη βόλτα και το βράδυ που ξύπνησε στη μια... Και το πρωί είχαμε βλέννα και πράσινο... Πήρα τηλ τη παιδίατρο και μου είπε μήλο,μπανάνα,ρύζι και μιλάμε σε 3 μέρες... Τη ζυγισαν όπως κάθε Πέμπτη αλλά δεν έβαλε όσο έβαζε ... Λογικό βέβαια με τόσα που έχει βγάλει... Αφού από κοιλίτσα έκανε κοιλιακούς. Ίσως την πείραξε το παντζάρι... Έφαγα και πολύ η ατοιμη!!!

@Sofi90συγχαρητηρια!! Πολύ καλα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 μια χαρα το μωρακι σου μπραβο!!!

@AlKate μονο που σκεφτηκα τη βαφλα σου μου τρεξαν τα σαλια!!!!

@Angelmammy και εγω νομιζα πως ξαφνικα δεν εχω γαλα!χαχαχαχα

Παντως το βραδυ δεν εβγαλα τιποτα μονο οταν θηλαζα εβγαζε και το αλλο για συμπαρασταση λιγακι!βεβαια τη μερα φοραω τα κοχυλια μου απλα πλεον τα αδειαζω 2 φορες τη μερα!

Τι αγχος και αυτο με τα κακακια!και εμενα μια μερα εκανε πρασινα (τοτε το καταλαβα!)την επομενη εστρωσε ευτυχως και γενικα νομιζω παμε καλα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η AlKate είπε:

 

IMG_20190619_125026.jpg

Τώρα που το είδα και γραμμένο κατάλαβα πόσο εκτός καμπυλών είμασταν....και πίναμε και ξένο που δήθεν παίρνει πιο εύκολα βάρος το μωρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

@KONSTANTIAειχατε θέμα με το βάρος;

Και δεν το ξεπεράσαμε ποτέ! Αλλά δεν πειράζει, υγιή παιδιά να είναι και το βάρος δεν παίζει τόσο μεγάλη σημασία τελικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Και δεν το ξεπεράσαμε ποτέ! Αλλά δεν πειράζει, υγιή παιδιά να είναι και το βάρος δεν παίζει τόσο μεγάλη σημασία τελικά!

Έτσι είναι. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι... Από τη στιγμή που το παιδί μεγαλώνει καλά, αναπτύσσεται και είναι χαρούμενο δεν πειράζει που δεν ακολουθεί τη καμπύλη... Έχει το δικό του Ρυθμό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AlKate ναι εγώ Μ. Τρίτη! Πώς είναι η μπουμπού, συνεχίζονται τα πράσινα κακά; Δοκίμασες να βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι πριν από κάθε θηλασμό; Αν είναι λόγω υπερπαραγωγής, θα βοηθήσει. Πόσο λιγότερο βάρος έβαλε το μωράκι σου; Είναι φυσιολογικό να υπάρχουν διακυμάνσεις από βδομάδα σε βδομάδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

@AlKate ναι εγώ Μ. Τρίτη! Πώς είναι η μπουμπού, συνεχίζονται τα πράσινα κακά; Δοκίμασες να βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι πριν από κάθε θηλασμό; Αν είναι λόγω υπερπαραγωγής, θα βοηθήσει. Πόσο λιγότερο βάρος έβαλε το μωράκι σου; Είναι φυσιολογικό να υπάρχουν διακυμάνσεις από βδομάδα σε βδομάδα!

Τη ζυγίζω κάθε Πέμπτη, από βδομάδα σε βδομάδα. Μέσο όρο έπαιρνε 318γρ/εβδομάδα. Βέβαια εμένα από ένα σημείο και μετά είχε κενωση κάθε 4-5 μέρες.... Στη τελευταία μέτρηση (που είχε βγάλει ότι είχε και δεν είχε....) Έβαλε 115. Τεράστια διαφορά αλλά είχε αδειάσει και το εντερακι της .. πολύ πράγμα!! Τη ζυγισαν μετά από 1,5 μέρα να δω αν έβαλε (γιατί μου βγάζει και πολλές γουλιες) και είχε βάλει 45 δηλαδή 30 την ημέρα οπότε λίγο ησύχασα...  Τώρα τη τρίτη θα πάμε για το εμβόλιο μας και βλέπουμε... Πώς θα το καταλάβω αν έχω υπερπαραγωγή;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, σήμερα ρίχνει μπόλικο κλάμα την ώρα που θηλάζει. Πρώτη φορά κλαίει τόσο πολύ κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Ρουφάει 3 φορές, κλαίει, ρουφάει ξανά τα ίδια. Λέτε να πονάει η κοιλίτσα της ή να είναι κάτι άλλο;;; Μου κάνει και κάτι κουλα ταυτόχρονα, βγάζει το στήθος, τη σηκώνω μήπως θέλει να ρευτει και κλαίει γοερά, την ξαναβάζω στο στήθος και κουνάει το κεφάλι της δεξιά αριστερά και τραβάει το στήθος. Μια τρέλα ζούμε!!! Μετά από λίγο τρώει σα να μην υπάρχει αύριο και μετά από λίγο ξανά όλη η ιστορία από την αρχή. Μου χτυπάει κ με τα χεράκια της το στήθος. Την παίρνω αγκαλιά, της μιλάω ήρεμα και ωραία και βγάζει ήχους σα να μου μιλάει. Και μετά πάλι ψάχνει στήθος. Τρώει σαν τρελή τα χέρια της και τη βάζω φυσικά ξανά να φάει. Και πάλι τα ίδια. Ουφ!!! Καμία σκέψη ή συμβουλή;;

Και δεν κοιμάται ρε κορίτσια. Μόνο το βράδυ και αργεί πολύ. Χθες από τις 22:00 που κάναμε μπάνιο κοιμήθηκε στη 01:00. Και όλες τις ώρες μέχρι να κοιμηθεί ήθελε στήθος. Από το πρωί πάλι ξυπνια ειναι και δε βλέπω να κοιμάται ακόμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Μπράβο ρε κορίτσια!! Όλες μοντέλα μάλλον εγώ κάνω κάτι πολύ λάθος έχω πάρει 5 κιλά 😬
    • Θα έρθει κορίτσι μου σε όλες μας το μωράκι ♥️🥰 θα τα καταφέρουμε!!!!!
    • Σε ευχαριστώ Elk μου! Μόλις έγραψα το θέμα, η μικρή γέμισε δύο πάνες φουυυυυλ στα κακα, ευτυχώς με σύσταση πάστας χωρίς κλάματα!! Γουρλιδικο το φόρουμ 😂 Δοκίμασα σήμερα να της βάλω το αχλάδι μέσα σε αυτήν την πιπίλα την μεγάλη με τις τρύπες και της άρεσε πάρα πολύ. Το κρατούσε με το χεράκι της και ρουφούσε με μανία 🥰 Μετά της το έλιωσα με το πιρούνι και έφαγε λίγο. Νομίζω ο τελείως πουρές της κακοφαινεται. Θα δείξει πως θα πάει, αρχή είναι ακόμα, νομίζω πρέπει να δειξω περισσότερη υπομονή! 
    • Κλείσε κορίτσι μου ραντεβού με οδοντίατρο και μίλησε με τον γυναικολόγο σου ότι θα πας σε περίπτωση που χρειαστεί να μιλήσουν κ μεταξύ τους! Μπορούν να γίνουν κ ενέργειες και στην εγκυμοσύνη μη το αφήσεις γτ είναι χειρότερο! Περαστικά εύχομαι!
    • Πολύ συγκινητική η ιστορία του άντρα σου Αντωνια μου...!Και καταπληκτικό ότι τα κατάφερε τόσο καλά ένα αδύναμο εμβρυακι. 💖 Και αυξήθηκε  το αποθεμα σας!! Δεν μπορειτε βεβαια να επιλεξετε εσεις ποια-ες θα βαλετε. 😄 Το ξερεις, φανταζομαι. Οι γιατροί ξεκινουν συνηθως τις ετ από τα πιο δυνατά έμβρυα, ώστε να έχετε περισσότερες πιθανότητες.  Επίσης, η ποιότητα της βλαστοκυστης στην πραξη φαίνεται. Μακαρι να πετυχεις με την πρωτη, ολες αυτο ευχομαστε! Αλλα το σημαντικο ειναι να ειναι υγιεις αυτες που θα βαλεις, οχι μονο αριστες σύμφωνα με τους χαρακτηρισμους των εμβρυολογων. Το έχουμε δει πολλές φορές. Από αγάπη κ ενδιαφέρον στο λέω. Επειδή είναι η πρώτη σου προσπαθεια και καλό είναι να έχεις ολες τις πληροφορίες.😉  Προς το παρον ολα καλα πανε, μακαρι να συνεχίσουν ετσι!!🥰🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...