Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

στις On 15/6/2019 at 4:18 ΜΜ, ο/η Diwni είπε:

@Angelmammy στη μεγάλη μ για μήνες γινόμουν μούσκεμα αν έκανα ώρες να θηλασω. Φορούσα μονίμως επιθέματα κ τ βράδυ άλλαζα 2 φορες φανελάκια. Αυτή τη φορά τ ρύθμισα.  Γεμίζει μεν τ στήθος αλλά είναι μαλακό. Θα σ πω τι ρκανα στην αρχή κ τι κάνω τώρα.

Στην αρχή είχα παρά μα πάρα πολυ γαλα. Το μωρό γεννηθηκε μικρό κ όσο κ να θηλάζε δ μ έκανε τπτ. Νοίκιασα θήλαστρο νοσοκομειακό. Έκανα ζεστό ντουζ έτρωγε τ μωρο Κ έβαζα θήλαστρο.  Άδειαζε τ στήθος π δ είχε φάει κ έβγαζα κ λίγο από αυτό π ήδη είχε φάει. Μετά έβαζα παγωμένες κομπρεσες στο στηθος. Τώρα π τ μωρο τρωει καλά δίνω ένα στηθος. Άμα αδειάσει κ άρχισει κ εκνευρίζεται την βάζω κ στο αλλο. Αν χορτάσει τ αφήνει μόνη της οπότε στον επόμενο θηλασμο τη βάζω στο αλλο. Δ μετράω χρόνους κτλ.  Οπότε θέλει τρώει όσο θέλει. Πιστεύω πως για τ πρήξιμο βοήθησαν ποκυ οι κρύες κομπρεσες.

Στη μεγάλη μ σηκώνομουν μέσα στη νύχτα κ έβγαζα λίγο γάλα με τ χέρι ίσα ίσα να ανακούφιστω. Το θήλαστρο γενικότερα θέλει λίγο προσοχή γτ μπορεί να φέρει υπερπαραγωγή.

Ο παιδίατρος μας είπε ότι η ζέστη τα τρελαίνει τα μωρα. Οπότε ανάβουμε κανονικα κλιματιστικό.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Οπότε λες να βάζω κρύες κομπρεσες για να ανακουφίζομαι, σωστά;;;; Άντε να δούμε. 

Κορίτσια μου, εμείς εδώ περνάμε και εύκολα και δύσκολα. Πάμε κάθε μέρα βόλτα και η μικρή είναι απίστευτα ήσυχη. Μόνο κοιμάται και αν ανοίξει ματάκια απλά χαζεύει χαλαρή. Με το που μπαίνουμε σπίτι, άλλο μωρό. Ξεκινάει κλάμα και θέλει μόνο στήθος. Είναι η 5η ή η 6η μερα σήμερα. Μπορεί να περνάει ακόμα άλμα ανάπτυξης;;;; Τόσες μέρες;;; Αφού λέω στον άντρα μου μήπως το παιδί θέλει έξω βόλτα συνεχώς. Μα κοιμάται την περισσότερη ώρα. Δεν καταλαβαίνει και πολλά νομίζω. 

Έχουμε βελτίωση μεγάλη στο νυχτερινό ύπνο. Κοιμάται άλλες νύχτες ένα 4ωρο-5ωρο και ξυπνάει μετά ανά 2ωρο μόνο για να φάει και άλλες νύχτες, όπως η σημερινή που κοιμήθηκε πολύ αργά - δε σταματούσε να τρώει αφού το στήθος μου είχε γίνει τέρμα μαλακό και ένιωθα ότι δεν έχω άλλο γάλα (πράγμα που απ' όσο ξέρω δεν ισχύει), ξυπναει ανά 2μιση ώρες. 

Μακάρι να παραμείνει ο νυχτερινός ύπνος έτσι. Αλλά είμαστε 44 ημερών σήμερα. Είναι λογικό να έχει πχ πάνω από 12ωρο να κλείσει μάτι, να γκρινιάζει συνεχώς και να θέλει να τρώει ανά μισάωρο;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Sofi90 και εμενα ειναι πρασινα τα κακα της!μολια το ειδα απο εσενα το καταλαβα....πω πω ειμαι τραγικη!εγω νομιζα απλα οτι αλλαξαν χρωμα!ουφ.....

@Angelmammy παλι καλα πηγατε τη βολτα σας!εμεις δεν τα καταφεραμε!πιστευω πως ο νυχτερινος υπνος θα βελτιωνεται με τον καιρο αλλα δεν ξερω κιολας. .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η AlKate είπε:

@NicolVall συγχαρητήρια!!! Θα μας βοηθήσει πολύ η εμπειρία σου!! 

@Sofi90 τι έγινε τελικά με την αλλαγή Πάνας; Υποχώρησε; Μπορείς να δοκιμάσεις και τη sudocream εναλλακτικά. Εγώ την έχω πάρει αλλά θα τη χρησιμοποιήσω σε περίπτωση κοκκινίλες και έτσι γιατί είναι πιο δυνατή και δεν είναι ότι καλύτερο για κάθε μέρα.... Σύμπτωμα υπερπαραγωγή ειναι. Πόσον ημερών είναι το μωρό σου; Δίνεις και στήθος;

@Λενιτα κοχύλια τα βάζεις στο στηθος. Στη τρύπα μπαίνει η θηλή και στηρίζονται στο σουτιέν που φοράς. Έτσι παίρνει και αέρα το στήθος και δεν ακουμπάει σε ύφασμα να ερεθιζετε...

Σε ευχαριστο θα δοκιμασο καλιτερα εινε αφηνο την λιο παραπανω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@NicolVall Ευχαριστώ για τις πληροφορίες..Θα το δοκιμάσω..Καταλαβαίνω ότι πολλές φορές πιπιλαει..Ειδικά όταν είναι νευρική και δεν κοιμάται μπορεί να είναι 3 ώρες και να πιπιλαει..Αφού σκέφτομαι σοβαρά την πιπίλα.Με πονάνε οι θηλες απ' το πολύ πιπιλισμα

@stasa199 Να πως τα καταφέραμε για υπερπαραγωγή? Απορώ

@Angelmammy Αχ τι ωραία που της αρέσουν οι βολτουλες.Εμεις από βδομάδα θα το επιχειρήσουμε..Και η δικιά μου πάντως χθες το μάτι γαρίδα .Απ' τις 12 που ήταν ο τελευταίος ύπνος της 11 το βράδυ ξανακοιμηθηκε..Όλη μέρα στήθος ήταν και πιπιλαγε

Κι εμένα από τις 11 που ξύπνησε το πρωί μετά τη βόλτα, κοιμήθηκε στις 00:15 τη νύχτα. Μα είναι τόσο μικρά.... Δε θα έπρεπε να κοιμούνται κανονικά παραπάνω;;;

Ναι να το επιχειρήσεις!! Πιστεύω ότι οι βόλτες θα βοηθήσουν κι εμάς λίγο να μην έχουμε τα μωρά όλη την ώρα στο στήθος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Κι εμένα από τις 11 που ξύπνησε το πρωί μετά τη βόλτα, κοιμήθηκε στις 00:15 τη νύχτα. Μα είναι τόσο μικρά.... Δε θα έπρεπε να κοιμούνται κανονικά παραπάνω;;;

Ναι να το επιχειρήσεις!! Πιστεύω ότι οι βόλτες θα βοηθήσουν κι εμάς λίγο να μην έχουμε τα μωρά όλη την ώρα στο στήθος. 

Θα κοιμούνται παραπάνω εν καιρώ που θα έχουν υποχωρήσει οι ενοχλήσεις των κολικών, θα έχουν συνηθίσει εκτός κοιλιάς. Όλα θα στρώσουν, υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η KONSTANTIA είπε:

Θα κοιμούνται παραπάνω εν καιρώ που θα έχουν υποχωρήσει οι ενοχλήσεις των κολικών, θα έχουν συνηθίσει εκτός κοιλιάς. Όλα θα στρώσουν, υπομονή!

Αχ δώσε μας κουράγιο!!! Ευχαριστούμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημερα εγω παλι κλαιω απο απογοητευση για τον θηλασμο. Το μωρο επιανε καλυτερα τοσο καιρο. Τωρα 2-3 μερες εχει αρχισει να κανει κατι χαζα. Σαν να δυσκολευεται να πιασει ακομη κι αν ειναι μαλακο το στηθος. Πιανει αφηνει πιανει αφηνει.... τον πιανει μια μουρλα... τελικα με χιλια ζορια καταφερνουμε και θηλαζει ελαχιστα... σταματαει... μετα απο λιγα λεπτα αντε παλι τα ιδια. Δεν βλεπω βελτιωση και απογοητευομαι... 

Τον πηρε τωρα ο αντρας μου εξω βολτα να ηρεμησω λιγο απ τα κλαματα και να παρω δυναμεις γιατι μετα φευγει δουλεια και θα το εχω το μωρο ως το βραδυ. 

Δεν φανταζομουν οτι θα ριχνω τοσο κλαμα και θα με κανει χαλια ψυχολογικα ο θηλασμος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα κοριτσια κοιμαται αρκετα η μπεμπα ευτυχως!

Εχω θεματακι με το στηθος!απο χθες τρεχει συνεχεια!αφου πνιγεται η καημενη και σταματαει να τρωει!(μπορει να την λερωνω και οπως παω να της το δωσω και τρομαζει η καημενη!)δοκιμασα αυτο με τα 2 η 3 γευματα στο ιδιο στηθος αλλα το αλλο εγινε τουμπανο μεχρι να φτασω να το δωσω!μηπως να βγαζω με το θηλαστρο λιγακι να αποσυμφωρω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki σε καταλαβαίνω απόλυτα!! Έχω περάσει κι εγώ τέτοιες δύσκολες καταστάσεις. Σκέψου ότι εμένα εκεί που σχεδόν ποτέ δεν άφηνε το στήθος, είναι 3 μέρες τώρα που χαζεύει, αφήνει μόνη της το στήθος και μετά κλαίει που το άφησε. Και το ψάχνει σαν τρελή!! Αφού μια φορά έπιασε τόσο γρήγορα και νευρικά τη θηλή, όχι τη θηλαία άλω, που ούρλιαξα από τον πόνο. Οκ. Μετά όλα καλά. Αλλά περνάνε κάτι φάσεις.... Όλο υπομονή λέω και σκέφτομαι θετικά. Πέρασαν οι 40 μέρες. Πάμε για το τρίμηνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Εμενα κοριτσια κοιμαται αρκετα η μπεμπα ευτυχως!

Εχω θεματακι με το στηθος!απο χθες τρεχει συνεχεια!αφου πνιγεται η καημενη και σταματαει να τρωει!(μπορει να την λερωνω και οπως παω να της το δωσω και τρομαζει η καημενη!)δοκιμασα αυτο με τα 2 η 3 γευματα στο ιδιο στηθος αλλα το αλλο εγινε τουμπανο μεχρι να φτασω να το δωσω!μηπως να βγαζω με το θηλαστρο λιγακι να αποσυμφωρω?

Δεν είμαι καθόλου ειδική για το θήλαστρο για να σε βοηθήσω. Ξέρω πως είναι όμως να γίνεσαι τούμπανο επειδή δεν έχεις θηλάσει ώρα από το ένα στήθος. Θα σου πρότεινα να βγάζεις με το χέρι. Μέχρι να ανακουφιστείς. Και να θηλάζεις κάπως πιο ξαπλωμένη αν μπορείς (κάπως πιο ανάσκελα δλδ και όχι τελείως κάθετα) γιατί έτσι δε δίνει τόσο γάλα το στήθος. Δοκίμασέ το. Εμένα με βοήθησε μια δυο φορές που πνιγόταν από το πολύ γάλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ως προς την υπερπαραγωγή δεν έχω ιδεα @stasa199 μια φίλη μου είχε από το ένα υπερπαραγωγή και το ρυθμισε με γεύματα ανά κάποιες ώρες. Πάτα στο ίντερνετ συνδεσμος θηλασμού Ελλάδος. Έχει πολλές πληροφορίες αλλά και τηλέφωνο από συμβούλους θηλασμού που μπορείς να τηλεφωνήσεις και να σε βοηθήσουν!!

Εμείς προσπαθούμε να πάμε βόλτα τα απογεύματα που γυρίζει και ο σύζυγός από τη δουλειά οπότε παίρνουμε και τον σκυλάκο μας και πάμε όλοι μαζί... Εχθές επιχειρήσαμε με το καρότσι (άλλες φορές πηγαίνουμε με μάρσιπο αντί για καροτσι!) Αποτυχία! Αφού βγήκαμε μετά από λίγο άρχισε να κλαίει. Σταμάτησα να τη ταισω λίγο να ηρεμήσει, να ρευτει και με το που την έβαλα ξανά τα ίδια. Στο τέλος ούτε στην αγκαλιά ηρεμουσε... Μια αποτυχία.... Αρα μόνο με μάρσιπο μας βλέπω να κάνουνε βόλτες μόνο. Το καρότσι στο καφέ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ως προς τον ύπνο... Εννοείται μέσα στην ημέρα δεν έχουμε πρόγραμμα... Το βράδυ μου κοιμάται το μέγιστο τρίωρο και μετά πεινάμε. Καλά είναι. Αν τη πάρω στο κρεβάτι ακόμη καλύτερα αν και δεν ξέρω αν τρώει εξίσου ... Προσπαθώ να τη βάζω στο κρεβατάκι της και εκεί κατά τις 4-5 όταν ξυπνήσει θα τη βάλω μαζί μου να κοιμηθούμε λίγο ακόμη. Σήμερα όταν άνοιξα τα μάτια ήταν ήδη ξύπνια αλλά δεν έκλαιγε... Απλά με κοιτούσε... Είναι πολυ γλυκό... Πώς χώνεται στην αγκαλιά μου,πώς κολλάει πάνω μου όταν κοιμάται ,πως ανοίγει το στόμα της να με βρει (...) Όταν ακούσει κάτι και την τρομάζει.... Μοναδικές στιγμές :)

κοριτσι εσάς βγάζουν γουλιες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ μωρε τι γλυκουλια που ειναι!!εγω την βαζω στο κρεβατι μας βραδια οπως εχθες που ποναγε και διωξαμε τον μπαμπα για να κοιμηθει γιατι δουλευει!οντως κοιμαται πολυ καλυτερα!!εμενα μαρεσει που απο εκει που τη βαζω τσουκου τσουκου ερχεται πανω μου!!!

 εμενα βγαζει γουλιες οταν την πιανει λοξιγκας μετα το γευμα της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AlKate είναι υπέροχο αυτό που ζούμε! Κι εμάς έτσι κάνει. Κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι και έρχεται τσουκου τσουκου και κολλάει πάνω μου! Μας μυρίζουν τα μωράκια μας. Στον μπαμπά της δεν πάει. Σε μένα έρχεται. Ξέρει που είναι το φαί... Χαχαχα!!! 

Γουλιτσες φυσικά και βγάζουμε. Ειδικά όταν τρώμε τον αγλέορα. Κάποιες φορές είναι και σα γιαούρτι. Άλλες είναι καθαρά γάλα. Και όπως λέει και η @stasa199 πριν το λόξιγκα πάντα βγάζει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki μην απογοητεύεσαι κοπελα μου και μην τρελαίνεσαι! Όλα έτσι κάνουν και τον δικό μου τον πιάνει καμία φορά η χαζομάρα του και πιάνει αφήνει και τρώει ελάχιστα. Σημασια έχει να είσαι ηρεμη και χαρούμενη, τα μωράκια μας επηρεάζονται πολύ από την ψυχολογία μας. Αν κλαις και αγχώνεσαι τόσο, θα είναι συνεχώς εκνευρισμένος και ο μικρούλης σου και δε θα κάνετε πρόοδο. Κάνε πράγματα να νιώσεις καλύτερα και να χαλαρώσεις, φρόντισε λίγο τον εαυτό σου, βγες μια βόλτα, κάνε ο,τι σε ευχαριστεί και πιστεύω θα δεις αμέσως διαφορά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki θα σ πω εγώ τι έχω παρατηρήσει στο δικό μ μωρο όταν τα κανει αυτά. Η θέλει να ρευτει η να κάνει κακα η νυστάζει. Οπότε σε κάθε περίπτωση την βγάζω από τ στήθος όταν κάνει τέτοια χαζά. Την βάζω στον ώμο μου κ αμα θέλει να ρευτει η μα κάνει κακα τα κανει κ ηρεμεί. Αν νυστάζει την δίνω στο μπαμπά της να την κοιμησει κ αν ειμαι μόνη μου την κοιμιζω έτσι ορθια στον ώμο όπως την έχω με κούνημα κ τραγούδι. Όταν πεινάει τρώει νορμάλ. Όταν μ κάνει χαζά κάτι αλλο συμβαίνει. Επίσης δοκίμασε όταν τα κανει αυτά να τ δώσεις πιπίλα. Ίσως θέλει να πιπιλίζει για να νανουριστει άλλα έρχεται τ γάλα κ τον εκνευρίζει. Μη φοβάσαι για σύγχυση θηλων κτλ τπτ δ παθαίνει. Σε κάθε περίπτωση βγάζε τον από τ στήθος όταν στα κάνει αυτά. Παίρνε βαθιές ανάσες, ρίξε λίγο νερό στο πρόσωπο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki ολα τα μωρακια τα κανουν μην απογπητευεσαι!τωρα ειδα το μηνυμα σου...και εμενα τα κανει και με τους κολικους νιωθω οτι τους προκαλει το γαλα μου και εχω σκεφτει και εγω να σταματησω το θηλασμο!θα τον σηκωνεις να ηρεμει θα ηρεμεις και εσυ και θα ξανα προσπαθειτε σαν να ειναι η πρωτη φορα!θα εισαι δυνατη για σενα και το μωρακι σου και ολα θα πανε καλα!οσο μπορεις θα θηλασεις !να μη στεναχωριεσαι μονο...δεν ειχες παρει μια συμβουλο θηλασμου?μηπως να της κανεις ενα τηλεφωνο να σε εμψυχωσει?παντως ειναι καινουργια και για αυτα και για εμας πολλα πραγματα και θελει πολλη υπομονη!εγω πλεον οταν σπαραζει εχω μαθει και δεν ειμαι ετοιμη να βαλω τα κλαματα....μου το κανει καθε μερα τουλαχιστον μια φορα απλα της μιλαω ηρεμα....μακαρι να μπορουσαμε να τα κανουμε ολα τελεια αλλα για τα παιδακια μας παντα θα προσπαθουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki μην απογοητευεσαι!!! Θα έρχονται πιο καλές και πιο δύσκολες στιγμές.... Βήμα βήμα τη φορά και θα τα καταφέρεις! Αλλά πάνω από όλα πρέπει να είσαι εσύ καλά για να μπορέσεις να συνεχίσεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η stasa199 είπε:

@vayaki ολα τα μωρακια τα κανουν μην απογπητευεσαι!τωρα ειδα το μηνυμα σου...και εμενα τα κανει και με τους κολικους νιωθω οτι τους προκαλει το γαλα μου και εχω σκεφτει και εγω να σταματησω το θηλασμο!θα τον σηκωνεις να ηρεμει θα ηρεμεις και εσυ και θα ξανα προσπαθειτε σαν να ειναι η πρωτη φορα!θα εισαι δυνατη για σενα και το μωρακι σου και ολα θα πανε καλα!οσο μπορεις θα θηλασεις !να μη στεναχωριεσαι μονο...δεν ειχες παρει μια συμβουλο θηλασμου?μηπως να της κανεις ενα τηλεφωνο να σε εμψυχωσει?παντως ειναι καινουργια και για αυτα και για εμας πολλα πραγματα και θελει πολλη υπομονη!εγω πλεον οταν σπαραζει εχω μαθει και δεν ειμαι ετοιμη να βαλω τα κλαματα....μου το κανει καθε μερα τουλαχιστον μια φορα απλα της μιλαω ηρεμα....μακαρι να μπορουσαμε να τα κανουμε ολα τελεια αλλα για τα παιδακια μας παντα θα προσπαθουμε!

Δεν την ξαναπαιρνω τηλ την κοπελα που ειχε ερθει για τον θηλασμο. Με εκνευριζει η φουλ φανατικη σταση της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Δεν την ξαναπαιρνω τηλ την κοπελα που ειχε ερθει για τον θηλασμο. Με εκνευριζει η φουλ φανατικη σταση της. 

Αααα ειναι απο αυτες???μην την παρεις τοτε!νομιζα πως ηταν νορμαλ!μηπως εχεις καμια φιλη που να θηλασε και να μπορει να σε βοηθησει?παντως σου λεω ειναι φυσιολογικα ολα αυτα!ολα τα μικρακια τα κανουν!θελει απλα υπομονη απο τη μανουλα και θα μαθει και ο μπεμπακος σου!θα δεις και εσυ με τον καιρο θα τον καταφερνεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@vayaki θα σ πω εγώ τι έχω παρατηρήσει στο δικό μ μωρο όταν τα κανει αυτά. Η θέλει να ρευτει η να κάνει κακα η νυστάζει. Οπότε σε κάθε περίπτωση την βγάζω από τ στήθος όταν κάνει τέτοια χαζά. Την βάζω στον ώμο μου κ αμα θέλει να ρευτει η μα κάνει κακα τα κανει κ ηρεμεί. Αν νυστάζει την δίνω στο μπαμπά της να την κοιμησει κ αν ειμαι μόνη μου την κοιμιζω έτσι ορθια στον ώμο όπως την έχω με κούνημα κ τραγούδι. Όταν πεινάει τρώει νορμάλ. Όταν μ κάνει χαζά κάτι αλλο συμβαίνει. Επίσης δοκίμασε όταν τα κανει αυτά να τ δώσεις πιπίλα. Ίσως θέλει να πιπιλίζει για να νανουριστει άλλα έρχεται τ γάλα κ τον εκνευρίζει. Μη φοβάσαι για σύγχυση θηλων κτλ τπτ δ παθαίνει. Σε κάθε περίπτωση βγάζε τον από τ στήθος όταν στα κάνει αυτά. Παίρνε βαθιές ανάσες, ρίξε λίγο νερό στο πρόσωπο σου.

Πες τα φίλη μου για την σύγχιση θηλών, δεν επεμβαίνω αλλά βλέπω ότι τις περισσότερες νέες μανούλες τις έχουν τρομοκρατήσει με αυτή την "σύγχιση θηλών" και υποφέρουν οι καημένες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Δεν την ξαναπαιρνω τηλ την κοπελα που ειχε ερθει για τον θηλασμο. Με εκνευριζει η φουλ φανατικη σταση της. 

Κούκλα μου, μακριά από τον φανατισμό, από όπου και αν προέρχεται! Είμαι σίγουρη ότι δίνεις το 1000% για το παιδί σου, μην αφήνεις κανέναν να σε αμφισβητεί και να σου προκαλεί επιπλέον στεναχώρια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Πες τα φίλη μου για την σύγχιση θηλών, δεν επεμβαίνω αλλά βλέπω ότι τις περισσότερες νέες μανούλες τις έχουν τρομοκρατήσει με αυτή την "σύγχιση θηλών" και υποφέρουν οι καημένες....

Ναι, εγώ είμαι μια απ'αυτές. Μου έχουν μιλήσει όλοι για αυτή τη σύγχιση. Και στα σεμινάρια πριν γεννήσω και στο μαιευτήριο και η σύμβουλος θηλασμού που κάλεσα σπίτι. Όλοι. Α! Και παντού στο ίντερνετ. Κάθε άρθρο που μιλάει για θηλασμό γράφει για σύγχιση θηλών. Πώς να μην το σκεφτόμαστε;;; Προσωπικά, έχω φοβηθεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...