Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

 Κορίτσια η εδραίωση έρχεται ανάλογα με τ πόσο συχνά θηλαζει τ μωρό κ όχι με το πόσο ημερών είναι. Αν ένα μωρό τρώει ανά μία ώρα λογικό δ ειναι τ στήθος να πρέπει να είναι γεμάτο στην ώρα; Όταν σταδιακά πάει ο θηλασμός οχ ανά 2 2.5 ώρες τ στήθος σε κάνα 2 μερες θα προσαρμοστεί ανάλογα. Κ μένα που έχει εδραιωθεί κ είναι μαλακό τ στήθος ανά διαστήματα τ νιώθω γεμάτο πολύ. Επίσης πολλές φορές όταν θηλάζει από τ ένα τρέχει τ άλλο.

Εγώ την σκουπίζω κανονικά με μωρό μαντήλα κ την πλένω ανάλογα τ πόσα κακά έχει κάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Diwni ακριβώς έτσι όπως τα λες μου τα είπε και η σύμβουλος θηλασμού. Και επειδή τελευταία θηλάζω πολύ πολύ συχνά, το στήθος μου γεμίζει πολύ πολύ συχνά! 

@Sofi90 κι εμένα ο μακροπρόθεσμος στόχος είναι ο χρόνος. Και από εκεί βλέπουμε. Μακάρι να τα καταφέρουμε. Ως εδώ φτάσαμε με κόπο. Είναι ζορικα τα μικρά μας. Γυναίκες παιδί μου!! Χαχα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εμενα οση ωρα και να περασει εχω δει οτι το νιωθω λιγο πιο βαρυ...εμενα τρεχει πολυ οταν θηλαζω και γενικα την υπολοιπη μερα λιγοτερο αλλα τρεχει!

Οσο για το μεχρι ποτε εγω ειμαι υπερ μεχρι να αρχισει να καταλαβαινει το μωρο!καλυτερα να το βγαζω με θηλαστρο παρα να μαθει να ζηταει στηθος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα ήθελα να καταφέρουμε να φτάσουμε μέχρι το χρόνο και μετά βλέπουμε πως θα είμαστε... Αλλά το θέμα είναι και η δουλειά... Για να δούμε... 

Εγώ κορίτσια μωρομαντηλα χρησιμοποιώ να πω την αλήθεια και δεν έχει θέμα το μωρό κανένα!

Αλήθεια με το θέμα δημόσιος θηλασμός πώς τα πάτε; Κανένα θέμα;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Εγώ θα ήθελα να καταφέρουμε να φτάσουμε μέχρι το χρόνο και μετά βλέπουμε πως θα είμαστε... Αλλά το θέμα είναι και η δουλειά... Για να δούμε... 

Εγώ κορίτσια μωρομαντηλα χρησιμοποιώ να πω την αλήθεια και δεν έχει θέμα το μωρό κανένα!

Αλήθεια με το θέμα δημόσιος θηλασμός πώς τα πάτε; Κανένα θέμα;;;

 

Θηλάζω παντού!! Διακριτικά, με πάνα αγκαλιάς από πάνω για να μη φαίνεται κάτι. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Οι γυναίκες που με έχουν δει χαμογελούν κ οι άντρες δε με κοιτούν καν. Είμαι τόσο υπέρ του να θηλάζει μια γυναίκα το παιδί της δημόσια που δε νομίζω να αντιμετωπίσω πρόβλημα. Δε μου αρέσει όμως να φαίνεται το στήθος μου. Γι'αυτό είμαι προσεκτική και διακριτική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άλλο θηλάζω δημόσια άλλο θηλάζω απροκάλυπτα. Υπάρχουν ωραιότατες ποδιές θηλασμού πάρτε τες κ θα σωθείτε. Δ φοβάσαι μην σου παραπεσει η πάνα κ βλέπεις κ τ μωρό.

Εγώ θα θηλάσω μέχρι τις γιορτές. 7 8 μήνες δηλαδή. Εφόσον μπουν οι στέρεες κ τρώει κανονικά δ βρίσκω λόγο να συνεχίσω τ θηλασμό. Μέχρι χρόνο πιστεύω είναι καλά. Μετά τ θεωρώ υπερβολή. Προσωπική μ άποψη βέβαια αλλά θέλω να μπορώ να αφήσω τ μωρό να πάω για ένα ποτό, για ένα φαγητό, για μια εκδρομή. Βασικά όταν αποθηλασα στη μεγάλη μ ένιωσα να απελευθερώνομαι άσχετα αν έκανα πολύ καιρό για να αφήσω τ μωρό στη μαμά μου για βράδυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni είμαι πολύ κοντά με τις απόψεις σου. Κι εγώ μακρυπρόθεσμα εκει καπου στο 6μηνο 7μηνο στοχευω με την εισαγωγη των στερεων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!ξερετε πωα διατηρουμε μητρικο γαλα στο μπουκαλι οταν εχουμε να παμε καπου? Ο παιδιατρος μου ειπε με παγοκυστη σε θερμο για μια με δυο ωρες με τη ζεστη αυτη και μετα το ζεσταινω σε μπεν μαρι σε θερμοκρασια περιβαλλοντος..εζω ενα γαμο και σκεφτομουν πως θα το καταφερω στην εκκλησια???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 έτσι όπως στο είπε ο παιδίατρος. Τ βάζεις στο μπουκάλι κ σε ψυγειακι με πάγο κύστη όταν έρθει η ώρα τ βάζεις σε ζεστό νερό. Εμένα Μ φαίνεται τόσο βαρετή διαδικασία που χίλιες φορές να θηλάσω έξω η να δώσω ένα γεύμα ξένο. Θέλει προσοχή τώρα με τις ζεστές.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni και εγω για αυτο ρωτησα ολοκληρη διαδικασια ειναι..δε νομιζβ να το κανω θα θηλασω στο αμαξι αν χρειαστει...αν ημουν σε μαγαζι θα το εκανα γιατι θα ειχα ψυγειο και ζεστο νερο αλλα ετσι δε γινεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 εγώ όπως σας είχα πει, όταν είχαμε βάφτιση είχα πάρει μαζί μπουκάλια με αντλημένο μητρικό σε τσαντάκι-ψυγειάκι με παγοκύστες και θερμαντήρα, μόνο και μόνο γιατί το φόρεμα δε βόλευε για θηλασμό. Στην εκκλησία δε θήλασα, τον είχα ταΐσει ακριβώς πριν φύγουμε από το σπίτι, οπότε δε ζήτησε. Μετά στο τραπέζι τα έβαλα σε ψυγείο και με το θερμαντήρα ήταν έτοιμα σε δευτερόλεπτα. Άλλο που τελικά δεν ήθελε το μπιμπερό και κατέληξα να τον θηλάζω ημίγυμνη στο αμάξι ?

Πάντως γενικά δεν έχει θέμα με το μπιμπερό, όσες φορές χρειάστηκε να μείνει με τους παππούδες έφαγε μια χαρά. Δεν καταλαβαίνω γιατί σας φαίνεται τόσο περιοριστικός ο θηλασμός. Αναφέρθηκε και εδώ και στα μωράκια Μαΐου και μου έκανε τρομερή εντύπωση. Εγώ και για φαγητό και σινεμά και για "ποτό" έχω βγει και τον άφησα με γάλα που είχα αντλήσει και όλα καλά. Καλά όταν βγαίνουμε μαζί, δε το συζητάω. Φοβερή ευκολία ο θηλασμός. Ούτε μπουκάλια, ούτε αποστειρωτές, ούτε θερμαντήρες, τίποτα. Το γεύμα είναι έτοιμο ανά πάσα στιγμή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 εντάξει όχι ακριβώς για ποτό, μια μπύρα άνευ πίνω όταν βγαίνω αλλά κατάλαβες αυτό είναι το κονσεπτ ? Μα δε γίνεται κι αλλιώς. Έχω σκοπό να θηλάσω τουλάχιστον μέχρι το χρόνο, είναι δυνατόν να κλειστώ μέσα στο σπίτι; Εδώ σε 2 βδομάδες επιστρέφω στη δουλειά υποτίθεται... Τώρα αυτό μόνο που το σκέφτομαι κοντεύω να βάλω τα κλάματα, αλλά δεν είναι της παρούσης... Δεν έχω κάνει συστηματικές αντλήσεις, όσες φορές χρειάστηκε γέμισα 2 μπιμπερό από το ένα στήθος στο μεσημεριανό του ύπνο και όταν ξύπνησε τον τάισα από το άλλο. Δεν ξέρω αν είναι ο σωστός τρόπος, σκέφτομαι να επικοινωνήσω με μια σύμβουλο θηλασμού για να μου πει πώς θα το κάνω, αλλά και τι να κάνω τις ώρες που θα είμαι στο γραφείο για να μη μου μειωθεί η παραγωγή. Ούτε εμένα τη θέλει την πιπίλα. Μια φορά την κράτησε με τα 1000 ζόρια. Δε νομίζω να έχετε θέμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa σε ευχαριστω για την απαντηση!θα ειναι ο αντρας μου κουμπαρος και θα γινει εξω ο γαμος για αυτο το σκεφτομουν..ειναι μικρο το εκκλησακι και θα εχει παντου κοσμο αλλα θα παω στο αμαξι αν χρειαστει!ειναι μεγαλη ευκολια ο θηλασμος δε μπορω να πω μπαμ μπαμ τρωμε!εγω απορω με τα μωρακια που περνουν συμπληρωμα πλανταζουν στο κλαμα μεχρι να γινει??γιατι η δικια μου ενα λεπτο μου δινει μετα χαμος!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δεν εχω βγει εξω με τη μπεμπς ιδιαιτερα περα απο βοκτα με το καροτσι κμεδω γυρω στο σπιτι μαζι με τον αντρα μου..θα παω να παρω μια ποδια θηλασμου σιγουρα αλλα θελω οταν δεν θα βολευει το ρουχο η γενικα αν ειμαι καπου και δεν μπορω(δεν ξερω που λεω τωρα) να μπορω να της δινω με μπιμπερο αλλα μου φαινεται παλουκακι η διαδικασια ολη...εκτος και αν ειμαι σε μαγαζι η καπου που να μη χρειαζεται να εχω 500 πραγματα μαζι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!να σας ρωτήσω ή γλωσσιτσα στα μωράκια σας είναι ελαφρώς άσπρη??

Ναι ναι... Και της μικρής μας είναι. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Από το γάλα είναι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Ναι ναι... Και της μικρής μας είναι. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Από το γάλα είναι. 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Κορίτσια μου, πως τα πάτε με το θηλασμό;;; Νομίζω όλες είμαστε καλύτερα, ε;; Έχουμε βρει τι ρυθμό μας και ξεπεράσαμε τις περισσότερες δυσκολίες. 

Να σας ρωτήσω, περίοδος έχει έρθει σε καμιά σας;; Πήγαμε για εναν κολπικό υπέρηχο την προηγούμενη εβδομάδα και μου είπε ο γιατρός του διαγνωστικού κέντρου ότι οι ωοθήκες μου φαίνονται να ξυπνάνε. Ίσως λέει μου έρθει σύντομα. Ακόμα βέβαια δεν μου έχει έρθει αλλά δεν είναι κάπως νωρίς αφού θηλάζω;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammyεμένα μ ήρθε πριν 3 μέρες. Είναι καθαρά στον οργανισμό. Τα επίπεδα προλακτινης βέβαια επηρεάζουν αλλά όχι απόλυτα. Γι αυτό λένε όλοι οι γιατροί προσοχή με τις επαφές αν Δ επιθυμούμε στα κοντά κύηση. Γτ ποτέ Δ ξέρεις ποτέ θα είναι η πρώτη φορά. Στη μεγάλη μ μ ήρθε στους 5 μήνες με αποκλειστικό θηλασμό. Τώρα στους 2.5.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy και εμένα όταν με είχε δει ο γιατρός στις 40 μέρες μου είπε ότι βλέπει ένα ωάριο αλλά δεν βλέπει να μου έρχεται σύντομα περίοδος....Τώρα τι εννοούσε δεν κατάλαβα!

@Sofi90   και εγώ ποναγε παρά πολύ και περιμένω να δω πως θα είναι!Καλά πολύ γελασα και εγώ το ίδιο σκέφτομαι!!Αφού λέω για πλάκα το λέει να προσέχουμε δεν το εννοεί!!χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης με το θηλασμό πάμε καλά αν και ώρες ώρες νομίζω ότι δεν τρώει καλά αλλά είναι η ιδέα μ!πλέον το στήθος μ τρέχει μόνο  όταν τη θηλάζω!και  έχουμε καθιερώσει το βράδυ το στήθος για να κοιμηθεί γιατί ψάχνετε απεγνωσμένα!Μπορεί να πιπιλαει και μια ώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni σου ήρθε κιόλας ε;;;; Εγώ ελπίζω να καθυστερήσει κάπως.... Ησύχασα 9 μήνες εγκυμοσύνης και τώρα κοντά στους 3 χωρίς αίματα κλπ. 

@stasa199 & @Sofi90 κι εγώ ελπίζω να μην πονάμε πια το ίδιο. Βέβαια, σε σχέση με άλλες κοπέλες που γνωρίζω, εγώ ήμουν οκ στον πόνο. Υπήρχαν μήνες που δεν ήξερα που να σταθώ από τον πόνο και μήνες που δεν ένιωθα σχεδόν τίποτα. Χαχα! Συνήθως το καλοκαίρι πέρναγε έτσι χαλαρά η περίοδός μου και το χειμώνα υπερφερα. 

@stasa199 κι εμένα μόνο όταν θηλάζω τρέχει το άλλο στήθος εδώ και καιρό. Αλλά το πρήξιμο πρήξιμο αν δε φάει πολλές ώρες. Χθες μου κοιμήθηκε στις 23:00 (απίστευτο;;;;;!!!!!!;;;;;) μετά από πολύ κλάμα βεβαίως βεβαίως και σηκώθηκε να φάει 04:30. Μια χαρά. Αλλά το στήθος μου είχε πρηστεί. Όχι κάτι φοβερό αλλά με ανακούφισε παρά πολύ που έφαγε. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...