Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πονοκέφαλος..


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Σημερα μπηκα στην 13η εβδομάδα και εδω και 1 μιση εβδομάδα σχεδόν εχω πονοκεφάλους που οσο πανε γίνονται ολο κ πιο έντονοι... Ο γιατρός μου ειπε οτι είναι λογο ορμονων .. Μου πρότεινε Ντεπόν ή παναντολ αλλα δεν μου περνάει ουτε με αυτα.. Υπάρχει κίνδυνος προεκλαμψιας στις 13 εβδομάδες? Ειχε καμία απο εσάς τοσο έντονους πονοκεφάλους που να ηταν φυσιολογικό???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειά σου κορίτσι με το καλό να ερθει το μωράκι σου... ναι είχα εγώ φριχτό πονοκέφαλο και στον αυχένα πίσω και δεν περνούσε με κανένα παυσίπονο υπομονή και τπτ άλλο δεν γίνεται σε καταλαβαίνω πως νιώθεις... όλα καλά θα πάνε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anthouli !!! είπε:

Γεια σας κορίτσια! Σημερα μπηκα στην 13η εβδομάδα και εδω και 1 μιση εβδομάδα σχεδόν εχω πονοκεφάλους που οσο πανε γίνονται ολο κ πιο έντονοι... Ο γιατρός μου ειπε οτι είναι λογο ορμονων .. Μου πρότεινε Ντεπόν ή παναντολ αλλα δεν μου περνάει ουτε με αυτα.. Υπάρχει κίνδυνος προεκλαμψιας στις 13 εβδομάδες? Ειχε καμία απο εσάς τοσο έντονους πονοκεφάλους που να ηταν φυσιολογικό???

Αααχχχ τι μου θυμίζεις... Εμένα... αχαχα! Είχα φοβερούς πονοκεφάλους κάθε δύο με τρεις μέρες που κρατούσαν δύο με τρεις μερες! Ήταν όντως ορμονικο, η όλη φάση κράτησε ενάμιση μήνα! Μετά μου σταμάτησαν τελείως ξαφνικά και έχω καμία φορά τόσο ελαφρύ πονοκέφαλο που μπορεί καν να μη πάρω ντεπον (μια φορά το μήνα πχ) Εμένα το ντεπον κάπως με ανακουφίζε και μπορείς να πάρεις μέχρι 4 των 1000μλ τη μέρα! Εμένα ο ιατρός μου είχε γράψει κ λοναριντ αλλά επειδή ειναι συνταγή με κόκκινη γραμμή δεν τη πήρα, φοβόμουν!! Θα περάσουν να είσαι σίγουρη.. Εμένα βέβαια μετά άρχισαν οι αϋπνίες (τώρα σαν να είμαι καλύτερα) και πίστεψε με προτιμώ τους πονοκεφαλους από αυτές!! Φαντάσου! Γενικά θα δεις πολλά πολλά περίεργα να συμβαίνουν στο σώμα σου!! Κουράγιο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η M@mmy είπε:

γειά σου κορίτσι με το καλό να ερθει το μωράκι σου... ναι είχα εγώ φριχτό πονοκέφαλο και στον αυχένα πίσω και δεν περνούσε με κανένα παυσίπονο υπομονή και τπτ άλλο δεν γίνεται σε καταλαβαίνω πως νιώθεις... όλα καλά θα πάνε 

Σε ευχαριστώ m@mmy μου να σαι καλα !! Θα προσπαθήσω να χαλαρώσω οσο μπορώ !!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Αχ και γω είχα τρομερούς πονοκεφάλους μέχρι τον 5ο και 2-3 φορές την εβδομάδα.. Χειρότεροι γίνονταν τις μέρες που περίμενα περίοδο..Ούτε εγώ πήρα παυσίπονα απλά καθόμουν σε ένα σκοτεινό δωμάτιο με απόλυτη ησυχία και λιγο με χαλάρωνε..Κάνε υπομονή και αν δεν αντέχεις πάρε ένα ντεπονακι..Είναι άσχημο πράγμα ο πονοκέφαλος

Αχ παναγια μου.μ.μέχρι τον 5ο? Εντάξει με καθησύχασες Σοφη μου γιατι σκεφτόμουν πολυ αυτο με την προεκλαμψια..χιχι αν συνεχιστούν μέχρι τον 5ο θα τρελαθώ.. Είναι τόσο δυνατοί που βαζω κομπρεσες κρυες αλλα ουτε αυτο βοηθάει.. Τι να κάνουμε..υπομονή για τα μωρακια μας ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Αααχχχ τι μου θυμίζεις... Εμένα... αχαχα! Είχα φοβερούς πονοκεφάλους κάθε δύο με τρεις μέρες που κρατούσαν δύο με τρεις μερες! Ήταν όντως ορμονικο, η όλη φάση κράτησε ενάμιση μήνα! Μετά μου σταμάτησαν τελείως ξαφνικά και έχω καμία φορά τόσο ελαφρύ πονοκέφαλο που μπορεί καν να μη πάρω ντεπον (μια φορά το μήνα πχ) Εμένα το ντεπον κάπως με ανακουφίζε και μπορείς να πάρεις μέχρι 4 των 1000μλ τη μέρα! Εμένα ο ιατρός μου είχε γράψει κ λοναριντ αλλά επειδή ειναι συνταγή με κόκκινη γραμμή δεν τη πήρα, φοβόμουν!! Θα περάσουν να είσαι σίγουρη.. Εμένα βέβαια μετά άρχισαν οι αϋπνίες (τώρα σαν να είμαι καλύτερα) και πίστεψε με προτιμώ τους πονοκεφαλους από αυτές!! Φαντάσου! Γενικά θα δεις πολλά πολλά περίεργα να συμβαίνουν στο σώμα σου!! Κουράγιο! 

Πω πω πως αλλαζει το σωμα μας εε? Ειναι τρομερό..Ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και οι ορμόνες κάνουν πάρτυ... Συμβαίνουν τόσα παράξενα πράγματα.. Αχ έχεις δικιο joy μου καλύτερα πονοκεφαλο ..δεν λεει να χασεις κ τον υπνο σου.. Κ εγω κοιμάμαι πολυυυ εχω τρελες υπνηλιες κ η αλήθεια ειναι οτι μ αρέσει χαλαρωνω!! Τι να κάνουμε..θα περάσει κ αυτό.. Με καθησυχασατε κορίτσια μπράβο!!! Γιατί κ ο γιατρός μ ειπε αρμονικό ειναι αλλα τόσο δυνατό πονοκέφαλο δεν έχω ξαναβιωσει κ μου φανηκε παράξενο !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Anthouli !!! είπε:

Πω πω πως αλλαζει το σωμα μας εε? Ειναι τρομερό..Ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και οι ορμόνες κάνουν πάρτυ... Συμβαίνουν τόσα παράξενα πράγματα.. Αχ έχεις δικιο joy μου καλύτερα πονοκεφαλο ..δεν λεει να χασεις κ τον υπνο σου.. Κ εγω κοιμάμαι πολυυυ εχω τρελες υπνηλιες κ η αλήθεια ειναι οτι μ αρέσει χαλαρωνω!! Τι να κάνουμε..θα περάσει κ αυτό.. Με καθησυχασατε κορίτσια μπράβο!!! Γιατί κ ο γιατρός μ ειπε αρμονικό ειναι αλλα τόσο δυνατό πονοκέφαλο δεν έχω ξαναβιωσει κ μου φανηκε παράξενο !!!!!

Ορμονικο είναι βρε μην ανησυχείς! Να ξέρεις τώρα έχουμε πολύ περισσότερο αίμα στο σώμα μας άρα κ ο πόνος είναι πιο έντονος! Επίσης πάρε ένα πιεσόμετρο, εμένα αυτό μου είχε πει ο ιατρός μου! Πρόβλημα έχουμε μόνο αν ξεπεράσεις το 140 με 95! Εμένα εκτός από πονοκέφαλους, έχω από την αρχή μπουκωμένη μύτη, ματώνει η μύτη μου στον ύπνο, έχω δυσπνοια, βασικά όλες οι εγκυες δεν μπορούμε να ανασανουμε καλά, μετά δεν θα μπορείς να πάρεις τα πόδια σου από τη κούραση, μπορεί να έχεις καούρες προς το τέλος που θα σε τρελάνουν και ααααλλα πολλά... Πίστεψε με οι πονοκέφαλοι είναι μια χαρά και εύχομαι να μη σε χτυπήσουν οι αϋπνίες, αν κ προς το τέλος δεν θα τις αποφύγεις και θα με θυμηθείς ότι μια χαρά ήταν οι πονοκέφαλοι αχαχχα!! Κουράγιο! Θα περάσει ΚΑΙ αυτό!! Δεν θα είσαι έγκυος για πάντα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Μαρτύριο!!! Γιατί η ζέστη, που με 20 βαθμούς νιώθω ότι σκαω εγώ που μέχρι 40 βαθμούς δεν ήθελα καν κλιματιστικό!! Ααασεεε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Ορμονικο είναι βρε μην ανησυχείς! Να ξέρεις τώρα έχουμε πολύ περισσότερο αίμα στο σώμα μας άρα κ ο πόνος είναι πιο έντονος! Επίσης πάρε ένα πιεσόμετρο, εμένα αυτό μου είχε πει ο ιατρός μου! Πρόβλημα έχουμε μόνο αν ξεπεράσεις το 140 με 95! Εμένα εκτός από πονοκέφαλους, έχω από την αρχή μπουκωμένη μύτη, ματώνει η μύτη μου στον ύπνο, έχω δυσπνοια, βασικά όλες οι εγκυες δεν μπορούμε να ανασανουμε καλά, μετά δεν θα μπορείς να πάρεις τα πόδια σου από τη κούραση, μπορεί να έχεις καούρες προς το τέλος που θα σε τρελάνουν και ααααλλα πολλά... Πίστεψε με οι πονοκέφαλοι είναι μια χαρά και εύχομαι να μη σε χτυπήσουν οι αϋπνίες, αν κ προς το τέλος δεν θα τις αποφύγεις και θα με θυμηθείς ότι μια χαρά ήταν οι πονοκέφαλοι αχαχχα!! Κουράγιο! Θα περάσει ΚΑΙ αυτό!! Δεν θα είσαι έγκυος για πάντα :)

Χθες  μέτρησα τη πίεση ηταν χαμηλή!!!  Ναι όντως δύσπνοια ειχα από τις πρώτες εβδομάδες και καουρες εχω εδω κ ενα μηνα δραμααα απο νωρις..  Λίγοι μηνες ακομη μετά θα χαίρομαι το μωρακι μου .. Πρώτα ο θεος ολα καλα να παμε κ να ειναι γερά τα μωρακια μας !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Anthouli !!! είπε:

Χθες  μέτρησα τη πίεση ηταν χαμηλή!!!  Ναι όντως δύσπνοια ειχα από τις πρώτες εβδομάδες και καουρες εχω εδω κ ενα μηνα δραμααα απο νωρις..  Λίγοι μηνες ακομη μετά θα χαίρομαι το μωρακι μου .. Πρώτα ο θεος ολα καλα να παμε κ να ειναι γερά τα μωρακια μας !!!!!

Άαα δεν εννοούμε αυτή τη δυσπνοια... Περίμενε και θα καταλάβεις ;) όλα καλά θα πάνε μην ανησυχείς!! Με το καλό κορίτσι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@joy2  την ανέβασες την ψυχολογία την κοπέλα, μπράβο βρε ? ? ? ? Γενικά συμβαίνουν τρελά πράγματα στο σώμα μας στην εγκυμοσύνη, είναι αλήθεια!! Ειδικά όσο φτάνουμε προς το τέλος όμως μειώνεται η ποικιλία όσων βιώνουμε και αυξάνεται η ένταση των επιμέρους βιωμάτων! Όπως είπε και η @joy2, δεν θα είμαστε για πάντα έγκυες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Άαα δεν εννοούμε αυτή τη δυσπνοια... Περίμενε και θα καταλάβεις ;) όλα καλά θα πάνε μην ανησυχείς!! Με το καλό κορίτσι μου! 

Χαχα ειμαι προετοιμασμένη !! Σε ευχαριστώ joy μου ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, είχατε και πριν την εγκυμοσύνη σας πονοκεφάλους ή ημικρανίες; Μήπως αυξάνονται οι πονοκέφαλοι λόγω προδιάθεσης ή είναι καθαρά ορμονικό λόγω εγκυμοσύνης; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@joy2  την ανέβασες την ψυχολογία την κοπέλα, μπράβο βρε ? ? ? ? Γενικά συμβαίνουν τρελά πράγματα στο σώμα μας στην εγκυμοσύνη, είναι αλήθεια!! Ειδικά όσο φτάνουμε προς το τέλος όμως μειώνεται η ποικιλία όσων βιώνουμε και αυξάνεται η ένταση των επιμέρους βιωμάτων! Όπως είπε και η @joy2, δεν θα είμαστε για πάντα έγκυες!

Ααχαχα ναι όντως την αποθαρρύνα αλλά είναι η αλήθεια! εύχομαι κάποιος να μου τα είχε πει από πριν για να μην αγχώνομαι ότι κάτι κακό μου συμβαίνει! Καλύτερα ας ξέρουμε! Η γνώση είναι δύναμη! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η paradisebird είπε:

Κορίτσια, είχατε και πριν την εγκυμοσύνη σας πονοκεφάλους ή ημικρανίες; Μήπως αυξάνονται οι πονοκέφαλοι λόγω προδιάθεσης ή είναι καθαρά ορμονικό λόγω εγκυμοσύνης; 

Κοίτα εγώ πάντα είχα πονοκέφαλο πριν ή μόλις τελείωνε η περίοδος! Με το που έμεινα έγκυος δεν είχα πονοκέφαλο καθόλου όμως  μέχρι που μπήκα στον 3ο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Anthouli !!! είπε:

Χαχα ειμαι προετοιμασμένη !! Σε ευχαριστώ joy μου ❤

Να είσαι καλά κορίτσι μου! Κουράγιο, υπομονή και όλα θα πάνε καλά! Ούτε οι πρώτες εγκυες είμαστε ούτε οι τελευταίες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Εγώ είχα πάντα 2-3 μέρες πριν την περίοδο..Απλά χαμηλότερης έντασης απ' της εγκυμοσύνης

@Anthouli !!! Έχει πολλά μυστήρια η εγκυμοσύνη αλλά κοιτα να απολαύσεις μέχρι και αυτά γιατί ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα και μετά που θα τα σκέφτεσαι θα σου λείψουν κιόλας όλα αυτά..Και στο λέω εγώ που έκανα 20 εμετούς την ημέρα ?

 

Ωχ δύσκολη φαση ο εμετός..εγω είχα2 μήνες ασταμάτητα αναγουλες ελεγα καλύτερα να τα βγαλω να ησυχάσω αλλα τελικά κόπηκαν μαχαίρι ξαφνικά ..όντως περνάει πολύ γρήγορα! Προσπαθώ οσο μπορώ να το απολαύσω αλλα με τυρραναει πολύ ο πονοκέφαλος αυτές τις εβδομάδες Δεν με αφήνει να κάνω τίποτα..Μονο με τον ύπνο ηρεμώ..  Ξεκινάει απο το πρωί που θα ξυπνήσω μέχρι να κοιμηθώ το βράδυ ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

Κορίτσια, είχατε και πριν την εγκυμοσύνη σας πονοκεφάλους ή ημικρανίες; Μήπως αυξάνονται οι πονοκέφαλοι λόγω προδιάθεσης ή είναι καθαρά ορμονικό λόγω εγκυμοσύνης; 

Εγω καθόλου ούτε όταν περίμενα περίοδο. . Με το που μπηκα στον 3ο μήνα ξεκίνησαν πολυ έντονα..γι'αυτό ήθελα να μάθω και τις δικες σας ιστορίες!!! Αλλα με καθησύχασαν τα κορίτσια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...