Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προεκλαμψία και σαλοσπιρ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.. 

Έκλεισα πριν μερικές μέρες τον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Έκανα την αυχενική διαφάνεια και στα αποτελέσματα του papp-A φάνηκε ότι ενώ την 12 εβδομάδα έπρεπε το κατώτατο όριο να είναι 25 εγώ έχω 22. Μίλησα με τη γραμματέα του γιατρού μου και μου είπε ότι προληπτικά θα πάρω ασπιρίνη ή σαλοσπιρ για αποφυγή της προεκλαμψίας και καλύτερη αιμάτωση του εμβρύου. Με διαβεβαίωσε όμως ότι δεν υπάρχει κάτι, αλλα είναι μια καθαρά προληπτική κίνηση προς αποφυγήν προβλημάτων μελλοντικά. Τι ίδιο μου είπε και η γραμματέας του γιατρού στον οποίο έκανα την αυχενική διαφάνεια. Παρόλα αυτά, σήμερα μου τηλεφώνησε και ο ίδιος ο γιατρός μου και μου συνέστησε ένα σαλοσπιρ των 80 ημερησίως σταθερή ωρα. Εκείνος βεβαια μου είπε ότι πρέπει να προσέξουμε πολύ και ότι είναι σοβαρό και πρέπει να προσέξω την διατροφή μου ( η οποία ήδη είναι ΑΡΚΕΤΑ αυστηρή). Υπάρχει κάποια που είχε παρόμοιο θέμα; Πρέπει να ανησυχώ; Ή μήπως εκείνος είναι λίγο παραπάνω αυστηρός από ότι πρέπει και πανικοβαλλομαι τζάμπα; (Γενικά είναι αρκετά αυστηρός)

Ευχαριστώ πολυυυυυ ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοπέλα μου!!

Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι!!Αφού σου είπε έτσι ο γιατρός σου έτσι θα είναι!!

Όταν ήμουν έγκυος στην αρχή τις πρώτες εβδομάδες ότι και να μου έλεγε μετά το πέρναγα από κόσκινο που λένε,τα ανελυα όλα και πολλές φορές έβγαζα μόνη μου λάθος συμπεράσματα και πανικοβάλλουν!!!!όταν σταμάτησα να το κάνω και εμπιστεύτηκα κάθε λέξη του γιατρού μου ηρέμησα!!!

Δεν λέω ότι κανείς το ίδιο απλά επειδή έχεις δρόμο μπροστά σου να σκέφτεσαι μόνο το καλό και να μην αγχώνεσαι!!! Εσύ μόνο να σκέφτεσαι το μωράκι σου και άλλα όμορφα πράγματα!Να είσαι ήρεμη και ευτυχισμένη!!το ίδιο θα νοιώθει και το νινακι σου!!Με το καλό κορίτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mamaioannas είπε:

Γεια σου κοπέλα μου!!

Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι!!Αφού σου είπε έτσι ο γιατρός σου έτσι θα είναι!!

Όταν ήμουν έγκυος στην αρχή τις πρώτες εβδομάδες ότι και να μου έλεγε μετά το πέρναγα από κόσκινο που λένε,τα ανελυα όλα και πολλές φορές έβγαζα μόνη μου λάθος συμπεράσματα και πανικοβάλλουν!!!!όταν σταμάτησα να το κάνω και εμπιστεύτηκα κάθε λέξη του γιατρού μου ηρέμησα!!!

Δεν λέω ότι κανείς το ίδιο απλά επειδή έχεις δρόμο μπροστά σου να σκέφτεσαι μόνο το καλό και να μην αγχώνεσαι!!! Εσύ μόνο να σκέφτεσαι το μωράκι σου και άλλα όμορφα πράγματα!Να είσαι ήρεμη και ευτυχισμένη!!το ίδιο θα νοιώθει και το νινακι σου!!Με το καλό κορίτσι μου!

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις συμβουλές καλή μου.. η αλήθεια είναι ότι κάνω ακριβώς αυτό που περιέγραψες.. ?? Θα προσπαθήσω να αποβάλλω το άγχος και να κάνω αυτό που μου λες... Να χαίρεσαι το παιδάκι σου.. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Αda είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις συμβουλές καλή μου.. η αλήθεια είναι ότι κάνω ακριβώς αυτό που περιέγραψες.. ?? Θα προσπαθήσω να αποβάλλω το άγχος και να κάνω αυτό που μου λες... Να χαίρεσαι το παιδάκι σου.. ❤️

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου!!!

Περιεγραψα ακριβώς αυτό που κάνεις γιατί το ίδιο έκανα και εγώ.....ποια πρωτοφρεσκοεγκυουλα δεν το έχει κάνει άραγε;;;;;;

Με το καλό!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...