Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπερματενχυση!


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια! Χριστός Ανέστη και χρονια πολλα σε ολες! 

Θα ήθελα οποια κοπέλα εχει κανει σπερματενχηση η ειναι στη διαδικασια ν με ενημερώσει αν μπορει για πιο λογο προχωρησε σε σπερματενχυση αππτρλεσματα κλπ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Karamela! Έχω κάνει πρόσφατα 2 σπερματεγχυσεις . Αποτυχημένες και οι δύο. Ο λόγος είναι ανεξήγητη υπογονιμότητα. Οι εξετάσεις μας είναι καλές! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elenakii είπε:

Καλημέρα Karamela! Έχω κάνει πρόσφατα 2 σπερματεγχυσεις . Αποτυχημένες και οι δύο. Ο λόγος είναι ανεξήγητη υπογονιμότητα. Οι εξετάσεις μας είναι καλές! 

Καλημέρα! Εγώ πάλι γιατί δεν μπορώ να δεχτώ την ανεξήγητη υπογονιμότητα εν έτη 2019? Είμαι και εγώ σε παρόμοια φάση..σπερμοδιάγραμμα πολύ καλο, σαλπιγγογραφία μια χαρά, ορμονολογικές μια χαρά και αυτές...δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει και δεν έρχεται. Και εγώ τώρα έχω στις 20 του μήνα ραντεβού με το γιατρό και μου λέει να δούμε για σπερματέγχυνση..έχω διαβάσει ότι δεν έχει και μεγάλα ποσοστά επιτυχίας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Nancaki88 είπε:

Καλημέρα! Εγώ πάλι γιατί δεν μπορώ να δεχτώ την ανεξήγητη υπογονιμότητα εν έτη 2019? Είμαι και εγώ σε παρόμοια φάση..σπερμοδιάγραμμα πολύ καλο, σαλπιγγογραφία μια χαρά, ορμονολογικές μια χαρά και αυτές...δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει και δεν έρχεται. Και εγώ τώρα έχω στις 20 του μήνα ραντεβού με το γιατρό και μου λέει να δούμε για σπερματέγχυνση..έχω διαβάσει ότι δεν έχει και μεγάλα ποσοστά επιτυχίας..

Καλημερα! Είπαμε να ξεκινήσουμε με σπερματεγχυση μήπως σταθούμε τυχεροί..  Κ εμάς οι εξετασεις μας ειναι μια χαρά! Το σπερμοδιαγραμμα τέλειο, η σαλπιγγογραφια μια χαρά, θυρεοειδής είναι υπό έλεγχο με αγωγή βέβαια αλλα εδώ κ πολλά χρόνια, η προλακτινη ήταν κπ στιγμή αυξημένη αλλα κ για αυτήν παίρνω χάπι. Βέβαια επειδή προσπαθούμε αρκετά χρόνια δε θεωρώ ότι φταίει η προλακτινη γτ παλαιότερα ήταν στα φυσιολογικά όρια κ ξαφνικά όταν αυξήθηκε το αντιμετωπίσαμε αμέσως. Να σ πω την αλήθεια με συμβούλευσε ο ενδοκρινολογος μ να κάνω και μια επίσκεψη σε αιματολογο κ εχω κλείσει ραντεβού. Παράλληλα έχω κλείσει ραντεβού για επιτροπή εξωσωματικής. Το μόνο π σκέφτομαι εδώ κ αρκετά χρόνια είναι ότι πιθανόν να έχω ενδομητριωση αλλα  δεν έχω κάνει λαμπαροσκοπηση ακόμα. Ίσως αν αποτυχει η εξωσωματικη την κάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elenakii είπε:

Καλημερα! Είπαμε να ξεκινήσουμε με σπερματεγχυση μήπως σταθούμε τυχεροί..  Κ εμάς οι εξετασεις μας ειναι μια χαρά! Το σπερμοδιαγραμμα τέλειο, η σαλπιγγογραφια μια χαρά, θυρεοειδής είναι υπό έλεγχο με αγωγή βέβαια αλλα εδώ κ πολλά χρόνια, η προλακτινη ήταν κπ στιγμή αυξημένη αλλα κ για αυτήν παίρνω χάπι. Βέβαια επειδή προσπαθούμε αρκετά χρόνια δε θεωρώ ότι φταίει η προλακτινη γτ παλαιότερα ήταν στα φυσιολογικά όρια κ ξαφνικά όταν αυξήθηκε το αντιμετωπίσαμε αμέσως. Να σ πω την αλήθεια με συμβούλευσε ο ενδοκρινολογος μ να κάνω και μια επίσκεψη σε αιματολογο κ εχω κλείσει ραντεβού. Παράλληλα έχω κλείσει ραντεβού για επιτροπή εξωσωματικής. Το μόνο π σκέφτομαι εδώ κ αρκετά χρόνια είναι ότι πιθανόν να έχω ενδομητριωση αλλα  δεν έχω κάνει λαμπαροσκοπηση ακόμα. Ίσως αν αποτυχει η εξωσωματικη την κάνω. 

Εντάξει αφού προσπαθείτε πολλά χρόνια και στάθηκες και άτυχη με την σπερματέγχυση τότε καλά κάνεις και προχωράς με εξωσωματική! Σου εύχομαι κορίτσι μου όλα να πάνε κατ'ευχήν και σύντομα να κρατάς το θαυματάκι σου στην αγκαλίτσα σου!!! ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Nancaki88 είπε:

Εντάξει αφού προσπαθείτε πολλά χρόνια και στάθηκες και άτυχη με την σπερματέγχυση τότε καλά κάνεις και προχωράς με εξωσωματική! Σου εύχομαι κορίτσι μου όλα να πάνε κατ'ευχήν και σύντομα να κρατάς το θαυματάκι σου στην αγκαλίτσα σου!!! ❤️

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Κ σε σένα εύχομαι καλή επιτυχία! Προσπαθούμε πολλά χρόνια  αλλα "πιο χαλαρα" . Ειπαμε αν ερθει καλως αλλα περνουσε ο καιρος κ καναμε κπ εξετασεις οι οποιες εβγαιναν καλες. Οι γιατροί μας αποθαρρυναν για οτιδηποτε γτ μας ελεγαν ότι είμαστε  μικροί κ δεν υπάρχει κπ θέμα, ζούσαμε κ σε παραμεθόριο επόμενως  δεν ειχαμε πρόσβαση κ σε πολλά γτ θα έπρεπε κάθε φορά να φεύγουμε κ έτσι το ψιλοαφησαμε κ ειπαμε οταν επιστρέψουμε σε αστικό κέντρο να ασχοληθούμε . Βέβαια τα χρόνια πέρασαν. Αλλά ακόμα έχουμε ελπίδες είμαι 32.   Εσεις προσπαθείτε καιρο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Elenakii είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Κ σε σένα εύχομαι καλή επιτυχία! Προσπαθούμε πολλά χρόνια  αλλα "πιο χαλαρα" . Ειπαμε αν ερθει καλως αλλα περνουσε ο καιρος κ καναμε κπ εξετασεις οι οποιες εβγαιναν καλες. Οι γιατροί μας αποθαρρυναν για οτιδηποτε γτ μας ελεγαν ότι είμαστε  μικροί κ δεν υπάρχει κπ θέμα, ζούσαμε κ σε παραμεθόριο επόμενως  δεν ειχαμε πρόσβαση κ σε πολλά γτ θα έπρεπε κάθε φορά να φεύγουμε κ έτσι το ψιλοαφησαμε κ ειπαμε οταν επιστρέψουμε σε αστικό κέντρο να ασχοληθούμε . Βέβαια τα χρόνια πέρασαν. Αλλά ακόμα έχουμε ελπίδες είμαι 32.   Εσεις προσπαθείτε καιρο; 

Ε είσαι πολύ μικρή! Και εγώ τον Ιούλιο θα γίνω 31. Εμείς 1 χρόνο προσπαθούσαμε χαλαρά...και απο τον Οκτώβριο πιο στοχευμένα με τεστακια ωορρηξίας..δε σου κρύβω ότι έχω απογοητευτεί γιατί φανταζόμουν το θέμα σύλληψης πολύ πιο εύκολο! Όπως όλες μας φαντάζομαι μέχρι να έρθει η ώρα αυτή. Τον προηγούμενο μήνα έκανα τη σαλπιγγογραφία που βγήκε και αυτή καλή και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω...να πάω για σπερματέγχυνση..να το αφήσω και να δώσω λίγο χρόνο ακόμα? Η αλήθεια είναι ότι όλο αυτό με τις εξετάσεις αντί να με ηρεμήσει με έχει αγχώσει χειρότερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Nancaki88 είπε:

Ε είσαι πολύ μικρή! Και εγώ τον Ιούλιο θα γίνω 31. Εμείς 1 χρόνο προσπαθούσαμε χαλαρά...και απο τον Οκτώβριο πιο στοχευμένα με τεστακια ωορρηξίας..δε σου κρύβω ότι έχω απογοητευτεί γιατί φανταζόμουν το θέμα σύλληψης πολύ πιο εύκολο! Όπως όλες μας φαντάζομαι μέχρι να έρθει η ώρα αυτή. Τον προηγούμενο μήνα έκανα τη σαλπιγγογραφία που βγήκε και αυτή καλή και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω...να πάω για σπερματέγχυνση..να το αφήσω και να δώσω λίγο χρόνο ακόμα? Η αλήθεια είναι ότι όλο αυτό με τις εξετάσεις αντί να με ηρεμήσει με έχει αγχώσει χειρότερα...

Έχω διαβάσει ότι κπ κοπέλες τα κατάφεραν ένα δύο μήνες  μετα τη σαλπιγγογραφια. Πότε δε ξέρεις!! Κάνε ένα  ραντεβού να συζητήσεις για τη σπερματεγχυση γτ κ εμείς σκέψου Οκτώβρη κλείσαμε το πρωτο ραντεβού κ κάναμε την πρώτη  σπερματεγχυση Φλεβάρη αν θυμάμαι καλά , γτ ήθελε να μας δώσει κπ βιταμίνες η γιατρός για 2 μήνες, μετά ήταν γιορτές δε βόλευε, τον Γενάρη πήρα κλομιφαινη αλλα εκανα παραπάνω ωάρια κ δεν επιτρεπόταν η σπερματεγχυση μη τυχόν κ γονιμοποιηθουν ολα κ έτσι πέρασαν 5 μήνες!! Επομένως ξεκινα σιγά σιγα! Κ  δε χρειάζεται να αγχωνομαστε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Karamela! είπε:

Καλημερα κοριτσια! Χριστός Ανέστη και χρονια πολλα σε ολες! 

Θα ήθελα οποια κοπέλα εχει κανει σπερματενχηση η ειναι στη διαδικασια ν με ενημερώσει αν μπορει για πιο λογο προχωρησε σε σπερματενχυση αππτρλεσματα κλπ. 

Γεια σου κοριτσάκι μου!!!!!Πριν 1 μήνα έκανα εγώ σπερματεγχυση με μικρό πρόβλημα στο σπέρμα και δεν πέτυχε....σαφώς είναι πιο μικρά τα ποσοστά επιτυχίας.....Τώρα θα παμε για εξωσωματικη....εμας μας είχαν προτείνει και την εξεταση DFI για το σπέρμα που εχει να κανει με το DNA του σπερματος....μπορει ενα σπερμοδιαγραμμα να ειναι καλο αλλα αν δεν ειναι Καλή αυτή η εξέταση πάλι είναι δύσκολη η σύλληψη....ρωτήστε το γιατρό σας και για αυτή την εξέταση.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τι κανετε λόγω δουλειας δεν μπόρεσα να μπω νωρίτερα να δω τις απαντήσεις σας! Εμεις ειμαστε στους 19 μηνες προσπαθειας! Με χειρουργιο για ενδομητρίωση κ σερπαφαρ οβιτρελ 4 κυκλους και αλλους 2 με απλη παρακολούθηση! Κ επεσε στο τραπεζι η σπερματενχυση. Δεν ξερω τι να κανω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια..Θα σας πω ότι όντως υπάρχει ανεξήγητη υπογονιμότητα!!! Λοιπόν εμείς  προσπαθούσαμε συνολικά 5 χρόνια...Στα 2 κάναμε σπερματέγχυση, πέτυχε αλλά κατέληξε σε βιοχημική κύηση. Μετά από 2 μήνες έμεινα φυσιολογικά αλλά παλλινδρόμησε...από κει κ πέρα με πήρε από κάτω κ δεν μπορούσα να συνέλθω..κάναμε κ άλλες σπερματεγχύσεις αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά προχωρήσαμε σε εξωσωματική κ έχω τώρα μια μπουμπού 6,5 μηνών!! Με βοήθησε πολύ η αιματολόγος...ποτέ κανείς όμως δεν μου έδωσε απάντηση στο τι έφταιγε...μάλλον μπλόκαρα τον οργανισμό μου λόγω στρες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Καλημέρα κορίτσια..Θα σας πω ότι όντως υπάρχει ανεξήγητη υπογονιμότητα!!! Λοιπόν εμείς  προσπαθούσαμε συνολικά 5 χρόνια...Στα 2 κάναμε σπερματέγχυση, πέτυχε αλλά κατέληξε σε βιοχημική κύηση. Μετά από 2 μήνες έμεινα φυσιολογικά αλλά παλλινδρόμησε...από κει κ πέρα με πήρε από κάτω κ δεν μπορούσα να συνέλθω..κάναμε κ άλλες σπερματεγχύσεις αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά προχωρήσαμε σε εξωσωματική κ έχω τώρα μια μπουμπού 6,5 μηνών!! Με βοήθησε πολύ η αιματολόγος...ποτέ κανείς όμως δεν μου έδωσε απάντηση στο τι έφταιγε...μάλλον μπλόκαρα τον οργανισμό μου λόγω στρες!!

Καλημερα κοριτσι και να σ ζησει το κοριτσακι σου! Νιωθω ανχος και στεναχωρια ετσι τις πρωτες μερες π αδιαθετω! Κ ολο το μηνα περναει απο το μυαλο μ αλλα δεν νομιζω πως με μπλοκαρω κ τόσο πολυ κιολλας! Το σπερμα ειναι καλο αν εξερεσεις οτι εχει ενα μεγαλο ποσοστο κακκης μορφολογιας για το οποιο ουτε στο κεντρο ο εγιναν οι εξετασεις αλλα κ δυο γυναικολογοι δεν βρηκαν προβλημα! Εγω ειχα ενδομητρίωση κ ετσι εκανα χειρουργείο απο κει κ περα προσπαθουμε με παρακολουθηση ποτε σπανε αλλα δεν εχει πετυχει! Με ανχωνει σαν διαδικασια η σπερματενχυση κ δοαβαζω πολυ πως δεν αξιζει! Πραγματικα δεν ξερω πως να προχωρησω! Ειπαμε πως αυυος ειναι ο τελευταίος μηνας με παρακολουθηση κ βλεπουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/5/2019 at 1:27 ΜΜ, ο/η kppm είπε:

Γεια σου κοριτσάκι μου!!!!!Πριν 1 μήνα έκανα εγώ σπερματεγχυση με μικρό πρόβλημα στο σπέρμα και δεν πέτυχε....σαφώς είναι πιο μικρά τα ποσοστά επιτυχίας.....Τώρα θα παμε για εξωσωματικη....εμας μας είχαν προτείνει και την εξεταση DFI για το σπέρμα που εχει να κανει με το DNA του σπερματος....μπορει ενα σπερμοδιαγραμμα να ειναι καλο αλλα αν δεν ειναι Καλή αυτή η εξέταση πάλι είναι δύσκολη η σύλληψη....ρωτήστε το γιατρό σας και για αυτή την εξέταση.....

Καλημετα κοπελα μ! Οπως εγραψα κ παραπανω αν δεις δεν μας εχουν πει για προβλημα στο σπέρμα! Κ εγω οτι ειχα υποτίθεται πως εχει λυθει! Πως ειναι σαν διαδικασία? Δηλαδη τη κανουμε στην διαρκεια του κύκλου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/5/2019 at 9:12 ΠΜ, ο/η Karamela! είπε:

Καλημετα κοπελα μ! Οπως εγραψα κ παραπανω αν δεις δεν μας εχουν πει για προβλημα στο σπέρμα! Κ εγω οτι ειχα υποτίθεται πως εχει λυθει! Πως ειναι σαν διαδικασία? Δηλαδη τη κανουμε στην διαρκεια του κύκλου? 

Καλημέρα!!Σαν διαδικασία είναι απλή...Ενημερώνεις μόλις σου έρθει περίοδος, σου κάνουν υπέρηχο για να δουν ότι είναι καλός ο κύκλος (ότι πχ δεν έχεις κάποια κύστη) και ξεκινάς να παίρνεις κάτι χαπάκια κλομιφαίνης. Σε παρακολουθούν για να δουν την εξέλιξη των ωαρίων κ μόλις κρίνουν ότι μεγάλωσε ικανοποιητικά το επικρατέστερο κάνεις μια ένεση για να γίνει πρόκληση ωορρηξίας κ σε ενημερώνουν ποια μέρα θα γίνει η διαδικασία. Την ημέρα που θα πάτε για να γίνει η σπερματέγχυση θα δώσει ο αντρούλης σου σπέρμα, θα το εμπλουτίσουν λίγο κ θα το βάλουν σε σενα..δε θα καταλάβεις τπτ..είναι σαν τεστ παπ. Μένεις για λίγο ξάπλα κ μετά πας σπιτάκι!! Συνήθως δίνουν κ προγεστερόνη σε χάπι ή κρέμα για υποστήριξη κ σε 15 ημέρες περίπου κάνεις χοριακή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/5/2019 at 8:57 ΠΜ, ο/η Smurf88 είπε:

Καλημέρα κορίτσια..Θα σας πω ότι όντως υπάρχει ανεξήγητη υπογονιμότητα!!! Λοιπόν εμείς  προσπαθούσαμε συνολικά 5 χρόνια...Στα 2 κάναμε σπερματέγχυση, πέτυχε αλλά κατέληξε σε βιοχημική κύηση. Μετά από 2 μήνες έμεινα φυσιολογικά αλλά παλλινδρόμησε...από κει κ πέρα με πήρε από κάτω κ δεν μπορούσα να συνέλθω..κάναμε κ άλλες σπερματεγχύσεις αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά προχωρήσαμε σε εξωσωματική κ έχω τώρα μια μπουμπού 6,5 μηνών!! Με βοήθησε πολύ η αιματολόγος...ποτέ κανείς όμως δεν μου έδωσε απάντηση στο τι έφταιγε...μάλλον μπλόκαρα τον οργανισμό μου λόγω στρες!!

Καλημέρα @Smurf88 ! 

Χαιρομαι που τα καταφέρατε!! Πώς σε βοηθήσε η αιματολογος; έχω κ εγω ραντεβού με αιματολογο τον Ιουνιο! Ο ενδοκρινολογος μου μου είπε να πάω να με δει κ αιματολογος! Η γυναικολόγος με την οποία θα κάνω εξωσωματικη δε μου είπε ούτε ναι ούτε οχι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/5/2019 at 9:12 ΠΜ, ο/η Karamela! είπε:

Καλημετα κοπελα μ! Οπως εγραψα κ παραπανω αν δεις δεν μας εχουν πει για προβλημα στο σπέρμα! Κ εγω οτι ειχα υποτίθεται πως εχει λυθει! Πως ειναι σαν διαδικασία? Δηλαδη τη κανουμε στην διαρκεια του κύκλου? 

Καλημέρα!!!!Συγγνώμη για την καθυστέρηση....νοσηλευτικα για ένα διάστημα....Η διαδικασία είναι πολύ απλή όπως σου τα έγραψε η smurf88....απλή διαδικασία κ δεν πονάει καθόλου.....Κάνε μια προσπάθεια αν θέλεις κ βλέπεις.....Καλή επιτυχία σε ότι κ αν κάνεις!!!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/5/2019 at 9:43 ΠΜ, ο/η Smurf88 είπε:

Καλημέρα!!Σαν διαδικασία είναι απλή...Ενημερώνεις μόλις σου έρθει περίοδος, σου κάνουν υπέρηχο για να δουν ότι είναι καλός ο κύκλος (ότι πχ δεν έχεις κάποια κύστη) και ξεκινάς να παίρνεις κάτι χαπάκια κλομιφαίνης. Σε παρακολουθούν για να δουν την εξέλιξη των ωαρίων κ μόλις κρίνουν ότι μεγάλωσε ικανοποιητικά το επικρατέστερο κάνεις μια ένεση για να γίνει πρόκληση ωορρηξίας κ σε ενημερώνουν ποια μέρα θα γίνει η διαδικασία. Την ημέρα που θα πάτε για να γίνει η σπερματέγχυση θα δώσει ο αντρούλης σου σπέρμα, θα το εμπλουτίσουν λίγο κ θα το βάλουν σε σενα..δε θα καταλάβεις τπτ..είναι σαν τεστ παπ. Μένεις για λίγο ξάπλα κ μετά πας σπιτάκι!! Συνήθως δίνουν κ προγεστερόνη σε χάπι ή κρέμα για υποστήριξη κ σε 15 ημέρες περίπου κάνεις χοριακή!

Καλημερα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Εμενα ο γιατρος μ ειπε για ενεσης και οχι χαπι! Ενεσεις π κανεις κ στην εξωσωματικη αλλα λιγοτερη δοση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/5/2019 at 1:18 ΜΜ, ο/η kppm είπε:

Καλημέρα!!!!Συγγνώμη για την καθυστέρηση....νοσηλευτικα για ένα διάστημα....Η διαδικασία είναι πολύ απλή όπως σου τα έγραψε η smurf88....απλή διαδικασία κ δεν πονάει καθόλου.....Κάνε μια προσπάθεια αν θέλεις κ βλέπεις.....Καλή επιτυχία σε ότι κ αν κάνεις!!!!!!?

Καλημερα κορίτσια.Ποσο στοιχιζει η διαδικασια;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Καλημερα κορίτσια.Ποσο στοιχιζει η διαδικασια;;

Καλημέρα κοριτσια!!!! αυτο που ρωταει ?η Χρυσαφω θελω να ρωτησω και εγω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Χρυσάφω είπε:

Καλημερα κορίτσια.Ποσο στοιχιζει η διαδικασια;;

Καλημέρα!!!!!Εμένα μου κόστισαν τα φάρμακα γύρω στα 200$ κ το κέντρο 330$!!!!Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη δικη μας περιπτωση ειχαμε καταληξει στην σπερματεχυνση επειτα απο αποτυχια ξανα και ξανα με παρακολουθηση ωορρηξιας με serpafar και ovitrelle. 

Ειχαν ξεμεινει menopur στο κεντρο που ειμαστε και μας τα εδωσαν δωρεαν (εννοειται). Πληρωσαμε 300€ απ' οτι θυμαμαι.

Σαν διαδικασια ειναι πολυ ευκολη απλα σκεφτηκαμε οτι αν πρεπει να πληρωνουμε 200€ τα φαρμακα και 300€ τη διαδικασια πας αμεσως στα 500€... Οποτε ειπαμε οκ παμε εξωσωματικη! 

Υπαρχει επιτροπη που δινει φαρμακα για σπερματεχυνση, νομιζω λιγοτερες απο 3600 μοναδες που δινουν στην εξωσωματικη.

Μεχρι 6 προσπαθειες σπερματεχυνσης λενε πως εχει νοημα, μετα η λυση ειναι η εξωδωματικη..καποιοι πετυχαν και καποιοι οχι.. Υπομονη και κουραγιο να εχει το ζευγαρι, το ψυχολογικο κοστος ειναι υψηλο οταν μπαινεις στο χορο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η kppm είπε:

Καλημέρα!!!!!Εμένα μου κόστισαν τα φάρμακα γύρω στα 200$ κ το κέντρο 330$!!!!Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις!!!!

Ευχαριστω πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...