Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΙΜΑΓΓΕΙΩΜΑ ΒΡΕΦΟΥΣ


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια και χρόνια πολλά!

Η μικρη μου γεννήθηκε  πρόωρα στις 35 εβδομάδες και στο κεφαλακι της ειχε μια μικρη κοκκινίλα η οποια εξελιχθηκε σε αιμαγγειωμα.

Τωρα ειμαστε 40 ημερων και αυτο εχει φουσκώσει αρκετά, έχει μέγεθος περιπου οσο ενα φουντούκι. 

Η παιδιατρος μου ειπε οτι αυτα μεγαλωνουν μεχρι ενα σημειο και μετα υποχωρουν και οτι μεχρι να γινει ενος ετους θα εχει εξαφανιστει.

Βαζουμε τοπικα μια κρεμα η οποια εμποδιζει την περαιτερω αναπτυξη του αιμαγγειωματος.

Απλα εγω στεναχωριεμαι οταν το βλεπω στο κεφαλακι της επειδη δεν εχει και πολλα μαλακια φαινεται εντονα και ολοι με ρωτανε τι ειναι αυτο.

Εχει καμια απο εσας προμοια εμπειρια να μου πει πως εξελιχθηκε;

Ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα @fairy-mary και χρόνια πολλά! 

Η δική μου μικρούλα γεννήθηκε ακόμη πιο πριν (στην 32+2 εβδομάδα) και είχε αιμαγγείωμα κάτω από το στηθάκι της. Από τη δική σου περιγραφή, καταλαβαίνω ότι έχει μέγεθος φουντουκιού σαν έκταση πάνω στο κεφαλάκι της και είναι κόκκινο και φουσκωμένο ελαφρώς, σωστά; Στη δική μου μικρή ήταν σαν έκταση πιο μικρό, πλην όμως εμφανές, έντονο κόκκινο, ελαφρώς φουσκωμένο. 

Για να μη μακρηγορώ, όντως όταν έγινε 1 έτους, αυτό άρχισε να χάνει το χρώμα του και να υποχωρεί, και τώρα πια που είναι 4,5 πρέπει να προσπαθήσεις να δεις κάτι.. Συνεπώς, θεωρώ ότι θα φύγει, αλλά θέλει λίγο χρόνο. Άσε που θα βγάλει και τα μαλλάκια της, οπότε θα φαίνεται απειροελάχιστα. Σε όσους σε ρωτάνε, μπορείς να πεις ότι είναι ένας ερεθισμός, που σταδιακά υποχωρεί. Καταλαβαίνω την ανησυχία σου, κι εγώ αρχικά είχα την ίδια. Δεν είναι κάτι όμως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η demie_14 είπε:

Καλημέρα @fairy-mary και χρόνια πολλά! 

Η δική μου μικρούλα γεννήθηκε ακόμη πιο πριν (στην 32+2 εβδομάδα) και είχε αιμαγγείωμα κάτω από το στηθάκι της. Από τη δική σου περιγραφή, καταλαβαίνω ότι έχει μέγεθος φουντουκιού σαν έκταση πάνω στο κεφαλάκι της και είναι κόκκινο και φουσκωμένο ελαφρώς, σωστά; Στη δική μου μικρή ήταν σαν έκταση πιο μικρό, πλην όμως εμφανές, έντονο κόκκινο, ελαφρώς φουσκωμένο. 

Για να μη μακρηγορώ, όντως όταν έγινε 1 έτους, αυτό άρχισε να χάνει το χρώμα του και να υποχωρεί, και τώρα πια που είναι 4,5 πρέπει να προσπαθήσεις να δεις κάτι.. Συνεπώς, θεωρώ ότι θα φύγει, αλλά θέλει λίγο χρόνο. Άσε που θα βγάλει και τα μαλλάκια της, οπότε θα φαίνεται απειροελάχιστα. Σε όσους σε ρωτάνε, μπορείς να πεις ότι είναι ένας ερεθισμός, που σταδιακά υποχωρεί. Καταλαβαίνω την ανησυχία σου, κι εγώ αρχικά είχα την ίδια. Δεν είναι κάτι όμως. 

Σε ευχαριστω για την απαντηση!

Ναι ειναι σε εκταση οσο ενα φουντουκι και ειναι κοκκινο και φουσκωμενο..

Εσεις ειχατε παρει καποια αγωγη;

Η υποχωρησε μονο του;

Οσο μεγαλωνε το μωρο μεγαλωνε και αυτο σε εκταση;

Γιατι εχω την εντυπωση πως οταν γεννηθηκε ηταν λιγο πιο μικρο..η ισως να παιζει ρολο το οτι ηταν επίπεδο.

Εσενα ποτε αρχισε να φουσκωνει και μεχρι ποτε αυξανοταν;

Οταν αρχισε να χανει το χρωμα του πως  ηταν; λευκο; ροζ;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@fairy-mary δεν πήρε καμία αγωγή. Ήταν πολύ έντονο κόκκινο πάντως και, να σου πω την αλήθεια, δεν πίστευα ότι θα φύγει.. Υποχώρησε εντελώς από μόνο του. Όσο γινόταν μηνών, η αλήθεια είναι ότι φάνηκε να εντείνεται αυτό, αλλά αν θυμάμαι καλά, στον χρόνο, ήδη άρχισε να "σβήνει" η κοκκινίλα και να μην έχει και φούσκωμα. Δεν φαίνεται κάτι. 

Να φανταστείς, έλεγα στον άντρα μου ότι "εντάξει, δεν πειράζει, ας έχει αυτό το σημαδάκι, κάτω από το στήθος της θα είναι, οκ"... Και εκείνος ήταν σίγουρος ότι θα υποχωρήσει, βάσει άλλωστε και όσων μας είχε πει η γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η demie_14 είπε:

@fairy-mary δεν πήρε καμία αγωγή. Ήταν πολύ έντονο κόκκινο πάντως και, να σου πω την αλήθεια, δεν πίστευα ότι θα φύγει.. Υποχώρησε εντελώς από μόνο του. Όσο γινόταν μηνών, η αλήθεια είναι ότι φάνηκε να εντείνεται αυτό, αλλά αν θυμάμαι καλά, στον χρόνο, ήδη άρχισε να "σβήνει" η κοκκινίλα και να μην έχει και φούσκωμα. Δεν φαίνεται κάτι. 

Να φανταστείς, έλεγα στον άντρα μου ότι "εντάξει, δεν πειράζει, ας έχει αυτό το σημαδάκι, κάτω από το στήθος της θα είναι, οκ"... Και εκείνος ήταν σίγουρος ότι θα υποχωρήσει, βάσει άλλωστε και όσων μας είχε πει η γιατρός.

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

Εμενα με προβληματιζει που ειναι στο κεφαλι φαινεται κιολας εντονα αυτη τη στιγμη και δε μπορω να το καλυψω με κατι δυστυχως..

Στεναχωριεμαι..

Ελπιζω συντομα να βελτιωθει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η fairy-mary είπε:

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

Εμενα με προβληματιζει που ειναι στο κεφαλι φαινεται κιολας εντονα αυτη τη στιγμη και δε μπορω να το καλυψω με κατι δυστυχως..

Στεναχωριεμαι..

Ελπιζω συντομα να βελτιωθει 

Καλησπερα να σου ζησει τι μωρακι σου... εγω γεννησα πριν ενα μηνα κ το δικο μου μωρο εμφανισε αιμαγγειωμα λιγο πιο πανω απο τον καρπο στο χερι ειναι σαν φουσκαλιτσα λιγο μεγαλο μεγεθος σαν ενα 2ευρω φουσκωμενο θα ελεγα οταν το ακουμπας ειναι μαλακο σαν να εχει νερο μεσα δεν ειναι κοκκινο ακομα αλλα μ ειπαν οτι θα γινει σε λιγο καιρο..κ εμενα μ ειπαν στο νοσοκομειο οτι θα υποχωρισει μετα τα 3 χρονια... η παιδιατρος μας μας ειπε να κανουμε εισαγωγη οταν κλεισει 3 μηνων κ να βαλουμε ενα φαρμακο για να το βοηθισουμε να φυγει πιο ευκολα ν πιο γρηγορα γιατι μας ειπε οτι θα μεγαλωσει κι αλλο λιγο σε λιγο καιρο ...η αληθεια ειναι οτι ανχωνομαι παρα πολυ κ σκεφτομαι τοσο μικρο να κανει εισαγωγη ασε με πιανουν τα κλαμματα.. αλλα μαλλον θα το κανουμε γιατι μας ειπε οτι αυτο θ μεγαλωσει με το καιρο κι αλλο λιγο κ μετα θα φυγει στα 3-4 χρονια του μωρου.. κ εγω σκεφτομαι αυτο που λες εσυ οτι τωρα που θα φοραει καλοκαιρινα μπλουζακια θα με ρωτανε τι ειναι αυτο κ μ χαλαει την διαθεση κ στεναχωριεμαι πολυ.. Εσενα ειναι πιο μικρο απο οτι καταλαβα ενταξει ετσι οπως ειπε κ η κοπελα δεν θα φαινεται με τα μαλλακια που θα βγουν... οσο μπορουμε να μην στεναχωριομαστε!!! Να μας ζησουν τα μωρακια μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η fairy-mary είπε:

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου!

Εμενα με προβληματιζει που ειναι στο κεφαλι φαινεται κιολας εντονα αυτη τη στιγμη και δε μπορω να το καλυψω με κατι δυστυχως..

Στεναχωριεμαι..

Ελπιζω συντομα να βελτιωθει 

Καλησπερα να σου ζησει τι μωρακι σου... εγω γεννησα πριν ενα μηνα κ το δικο μου μωρο εμφανισε αιμαγγειωμα λιγο πιο πανω απο τον καρπο στο χερι ειναι σαν φουσκαλιτσα λιγο μεγαλο μεγεθος σαν ενα 2ευρω φουσκωμενο θα ελεγα οταν το ακουμπας ειναι μαλακο σαν να εχει νερο μεσα δεν ειναι κοκκινο ακομα αλλα μ ειπαν οτι θα γινει σε λιγο καιρο..κ εμενα μ ειπαν στο νοσοκομειο οτι θα υποχωρισει μετα τα 3 χρονια... η παιδιατρος μας μας ειπε να κανουμε εισαγωγη οταν κλεισει 3 μηνων κ να βαλουμε ενα φαρμακο για να το βοηθισουμε να φυγει πιο ευκολα ν πιο γρηγορα γιατι μας ειπε οτι θα μεγαλωσει κι αλλο λιγο σε λιγο καιρο ...η αληθεια ειναι οτι ανχωνομαι παρα πολυ κ σκεφτομαι τοσο μικρο να κανει εισαγωγη ασε με πιανουν τα κλαμματα.. αλλα μαλλον θα το κανουμε γιατι μας ειπε οτι αυτο θ μεγαλωσει με το καιρο κι αλλο λιγο κ μετα θα φυγει στα 3-4 χρονια του μωρου.. κ εγω σκεφτομαι αυτο που λες εσυ οτι τωρα που θα φοραει καλοκαιρινα μπλουζακια θα με ρωτανε τι ειναι αυτο κ μ χαλαει την διαθεση κ στεναχωριεμαι πολυ.. Εσενα ειναι πιο μικρο απο οτι καταλαβα ενταξει ετσι οπως ειπε κ η κοπελα δεν θα φαινεται με τα μαλλακια που θα βγουν... οσο μπορουμε να μην στεναχωριομαστε!!! Να μας ζησουν τα μωρακια μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Angela7 είπε:

Καλησπερα να σου ζησει τι μωρακι σου... εγω γεννησα πριν ενα μηνα κ το δικο μου μωρο εμφανισε αιμαγγειωμα λιγο πιο πανω απο τον καρπο στο χερι ειναι σαν φουσκαλιτσα λιγο μεγαλο μεγεθος σαν ενα 2ευρω φουσκωμενο θα ελεγα οταν το ακουμπας ειναι μαλακο σαν να εχει νερο μεσα δεν ειναι κοκκινο ακομα αλλα μ ειπαν οτι θα γινει σε λιγο καιρο..κ εμενα μ ειπαν στο νοσοκομειο οτι θα υποχωρισει μετα τα 3 χρονια... η παιδιατρος μας μας ειπε να κανουμε εισαγωγη οταν κλεισει 3 μηνων κ να βαλουμε ενα φαρμακο για να το βοηθισουμε να φυγει πιο ευκολα ν πιο γρηγορα γιατι μας ειπε οτι θα μεγαλωσει κι αλλο λιγο σε λιγο καιρο ...η αληθεια ειναι οτι ανχωνομαι παρα πολυ κ σκεφτομαι τοσο μικρο να κανει εισαγωγη ασε με πιανουν τα κλαμματα.. αλλα μαλλον θα το κανουμε γιατι μας ειπε οτι αυτο θ μεγαλωσει με το καιρο κι αλλο λιγο κ μετα θα φυγει στα 3-4 χρονια του μωρου.. κ εγω σκεφτομαι αυτο που λες εσυ οτι τωρα που θα φοραει καλοκαιρινα μπλουζακια θα με ρωτανε τι ειναι αυτο κ μ χαλαει την διαθεση κ στεναχωριεμαι πολυ.. Εσενα ειναι πιο μικρο απο οτι καταλαβα ενταξει ετσι οπως ειπε κ η κοπελα δεν θα φαινεται με τα μαλλακια που θα βγουν... οσο μπορουμε να μην στεναχωριομαστε!!! Να μας ζησουν τα μωρακια μας...

Εχω ριξει πολυ κλαμα η αληθεια ειναι αλλα δυστυχως δε μπορω να κανω κατι.

Στην αρχη εμενα ηταν μια επίπεδη κοκκινιλα και τωρα εχει φουσκωσει αρκετα και εχει γινει σα φραουλα, εμας μας εδωσε μονο μια κρεμα που βαζω τοπικα και μου ειπε οτι γενικα θα αρχισει να εξαφανιζεται μετα το πρωτο ετος..

Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, αν σου ειπε η γιατρος να κανετε εισαγωγη να το κανεις γιατι ειναι και σε δυσκολο σημειο και μπορει αν μεγαλωσει πολυ να το ξύνει το μωρο και να το ματωνει.

Εμενα δε το φτανει εκει που ειναι .

Μαλλακια δυστυχως δεν εχουμε αλλα ελπιζω να βγαλουμε συντομα...

Δε μπορω να το βλεπω αυτο το πραγμα στο κεφαλακι της .

Κουραγιο κοπελα μου και να μας ζησουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, να μη στενοχωριέστε. Θα υποχωρήσουν αυτά. Εμείς που τη βαπτίσαμε 8-9 μηνών φαινόταν σίγουρα η κοκκινίλα, αλλά μετά τον χρόνο άρχισε να υποχωρεί, να "σβήνει". 1,5 έτους στη θάλασσα, δεν θυμάμαι καν να το σχολιάζαμε πια.. Πάνω απ'όλα γερά και αυτά δεν είναι τίποτε, πέρα από το καθαρά αισθητικό κομμάτι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η demie_14 είπε:

Κορίτσια, να μη στενοχωριέστε. Θα υποχωρήσουν αυτά. Εμείς που τη βαπτίσαμε 8-9 μηνών φαινόταν σίγουρα η κοκκινίλα, αλλά μετά τον χρόνο άρχισε να υποχωρεί, να "σβήνει". 1,5 έτους στη θάλασσα, δεν θυμάμαι καν να το σχολιάζαμε πια.. Πάνω απ'όλα γερά και αυτά δεν είναι τίποτε, πέρα από το καθαρά αισθητικό κομμάτι.. 

Προσπαθω κοπελα μου να μη στεναχωριεμαι αλλα μερικες φορες με παιρνει απο κατω.

Καλως η κακως ολες μας θελουμε τα μωρακια μας να ειναι τελεια!

Σιγουρα περισσοτερο αισθητικο ειναι το θεμα παρα ουσιαστικο.

Ελπιζω γρηγορα να φυγει η εστω να βελτιωθει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, η αλήθεια είναι ότι τα θέλουμε τέλεια. Πάντως αυτό θα βελτιωθεί σίγουρα. Φεύγει και το φουσκωμα αλλά και η κοκκινίλα. άντε να μείνει μια υποψία σαν σπιθουράκι. Να τα χαιρόμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει κοπέλα μου!!!!

Κοίτα που όλα τα προωρακια κάτι εμφανίζουν!!!εμένα η δική μου που γεννήθηκε ακριβώς 35+2 και 2κιλα από τη πρώτη στιγμή ο ομφαλός της ήταν όλος έξω  και στο πωπουδακι της είχε μογγολικής κηλιδες.οι νεογνολογοι της ΜΕΘ που έμεινε για 10 μέρες μας έλεγαν ότι απαραιτήτως θα πρέπει να κάνει εγχείρηση για τον αφαλό.....δεν τους είχα ακούσει γιατί η παιδιατρος μας μου είχε πει πως όλα αυτά τα σημάδια τα εκ γενετής,κηλίδες,αιμαγγειωματα ακόμα και για τον αφαλό συνήθως υποχωρούν στα πρώτα 4χρονια της ζωής....ο αφαλός τελικά μπήκε μέσα μόνος του τώρα που είναι 19μηνων όσα για τις κηλίδες τις έχει ακόμα πιο αχνές βέβαια....

Μη προσπαθείς να το καλύψεις ούτε να σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι.ειναι ένα μοναδικό τέλειο πλάσμα!!! είναι το παιδάκι σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/5/2019 at 12:42 ΜΜ, ο/η demie_14 είπε:

Ναι, η αλήθεια είναι ότι τα θέλουμε τέλεια. Πάντως αυτό θα βελτιωθεί σίγουρα. Φεύγει και το φουσκωμα αλλά και η κοκκινίλα. άντε να μείνει μια υποψία σαν σπιθουράκι. Να τα χαιρόμαστε!

Μακαρι και συντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Mamaioannas είπε:

Να σου ζήσει κοπέλα μου!!!!

Κοίτα που όλα τα προωρακια κάτι εμφανίζουν!!!εμένα η δική μου που γεννήθηκε ακριβώς 35+2 και 2κιλα από τη πρώτη στιγμή ο ομφαλός της ήταν όλος έξω  και στο πωπουδακι της είχε μογγολικής κηλιδες.οι νεογνολογοι της ΜΕΘ που έμεινε για 10 μέρες μας έλεγαν ότι απαραιτήτως θα πρέπει να κάνει εγχείρηση για τον αφαλό.....δεν τους είχα ακούσει γιατί η παιδιατρος μας μου είχε πει πως όλα αυτά τα σημάδια τα εκ γενετής,κηλίδες,αιμαγγειωματα ακόμα και για τον αφαλό συνήθως υποχωρούν στα πρώτα 4χρονια της ζωής....ο αφαλός τελικά μπήκε μέσα μόνος του τώρα που είναι 19μηνων όσα για τις κηλίδες τις έχει ακόμα πιο αχνές βέβαια....

Μη προσπαθείς να το καλύψεις ούτε να σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι.ειναι ένα μοναδικό τέλειο πλάσμα!!! είναι το παιδάκι σου!!!!

Ετσι ειναί οπώς τα λες!

Μακαρι με το χρονο να βελτιωθεί  η κατάσταση!

Εχουν θεματα γενικα τα προωρα μωρα ομβς ειναι μαχητες και θα τα καταφέρουν!

Να σου ζησει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η fairy-mary είπε:

Ετσι ειναί οπώς τα λες!

Μακαρι με το χρονο να βελτιωθεί  η κατάσταση!

Εχουν θεματα γενικα τα προωρα μωρα ομβς ειναι μαχητες και θα τα καταφέρουν!

Να σου ζησει!

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Να σου ζήσει και σένα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τι κανετε;

Εγω δεν ειμαι και πολυ καλα, ολη μερα καθομαι και κλαιω που βλεπω αυτο το πραγμα στο κεφαλι του παιδιου μου..

Δε ξερω τι να κανω κοντευω να τρελαθω.

Θα με πιασει καταθλιψη νομιζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Κοριτσια πως ειστε;

@Angela7 τι εκανες τελικα με το μικρο σου;

Εκανες εισαγωγη στο νοσοκομειο;

Πλεον σκεφτομαι και εγω το σεναριο της αγωγης για το αιμαγγειωμα γιατι εχει μεγαλωσει αρκετα και μου εχει ριξει εντελως την ψυχολογια...

Καμια μανουλα που να εκανε αγωγη και να ειχε καλα αποτελεσματα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η fairy-mary είπε:

Κοριτσια πως ειστε;

@Angela7 τι εκανες τελικα με το μικρο σου;

Εκανες εισαγωγη στο νοσοκομειο;

Πλεον σκεφτομαι και εγω το σεναριο της αγωγης για το αιμαγγειωμα γιατι εχει μεγαλωσει αρκετα και μου εχει ριξει εντελως την ψυχολογια...

Καμια μανουλα που να εκανε αγωγη και να ειχε καλα αποτελεσματα;

Γεια σου Τελικά Όχι δεν έκανα γιατί πήγαμε σε δερματολόγο κ μας είπε να το παρακολουθησουμε γιατί από ότι έχω παρατηρήσει έχει μικρινη από τοτε π γεννήθηκε κ απλά θα του κάνω κ μια ακτινογραφία για να δούμε κ την φλέβα που το τροφοδοτεί εμενα σαν σημάδι  ειναι ασπρο κ οχι κοκκινο κ με απασχολεί λιγο αυτο γιατι ειναι αιμαγγειωμα αλλα λεμφοαιμαγγειωμα ασε εχω στεναχωρηθεί αλλά προσπαθώ να μην το πολύ σκέφτομαι μ χαλάει την ψυχολογία κ σε καταλαβαίνω απόλυτα... Κ φοβαμε ότι μπορεί να μην φύγει γιατί δεν μας έδωσε ξεκάθει απάντηση ο γιατρός ότι θα φύγει τελείως!!! Για μένα κάντο εγώ θα το έκανα... υπομονή αν το κάνεις θέλω να μ πεις νέα σου ελπίζω να πάνε όλα καλά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Angela7 είπε:

Γεια σου Τελικά Όχι δεν έκανα γιατί πήγαμε σε δερματολόγο κ μας είπε να το παρακολουθησουμε γιατί από ότι έχω παρατηρήσει έχει μικρινη από τοτε π γεννήθηκε κ απλά θα του κάνω κ μια ακτινογραφία για να δούμε κ την φλέβα που το τροφοδοτεί εμενα σαν σημάδι  ειναι ασπρο κ οχι κοκκινο κ με απασχολεί λιγο αυτο γιατι ειναι αιμαγγειωμα αλλα λεμφοαιμαγγειωμα ασε εχω στεναχωρηθεί αλλά προσπαθώ να μην το πολύ σκέφτομαι μ χαλάει την ψυχολογία κ σε καταλαβαίνω απόλυτα... Κ φοβαμε ότι μπορεί να μην φύγει γιατί δεν μας έδωσε ξεκάθει απάντηση ο γιατρός ότι θα φύγει τελείως!!! Για μένα κάντο εγώ θα το έκανα... υπομονή αν το κάνεις θέλω να μ πεις νέα σου ελπίζω να πάνε όλα καλά....

Και εγω μαλλον καταληγω στο να το κανω..

Δε μπορω να ρισκαρω να μεγαλώσει κ αλλο αυτο το πραγμα.

Βεβαια ακομα και με αυτη τη θεραπεια αργεις να δεις αποτελεσματα και δε ξερω ποσο ακομα θα το αντεξω αυτο ψυχολογικα.

Μπορει να μην ειναι κατι ανησυχητικο για την υγεια της εμενα ομως με εχει τσακισει.

Αν εχει μικρυνει αυτο φανταζομαι ειναι ενα καλο σημαδι!

Δεν σας ειπε κατι ο γιατρος γι αυτο;

Κουραγιο!

Σε καταλαβαινω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/5/2019 at 10:23 ΜΜ, ο/η fairy-mary είπε:

Και εγω μαλλον καταληγω στο να το κανω..

Δε μπορω να ρισκαρω να μεγαλώσει κ αλλο αυτο το πραγμα.

Βεβαια ακομα και με αυτη τη θεραπεια αργεις να δεις αποτελεσματα και δε ξερω ποσο ακομα θα το αντεξω αυτο ψυχολογικα.

Μπορει να μην ειναι κατι ανησυχητικο για την υγεια της εμενα ομως με εχει τσακισει.

Αν εχει μικρυνει αυτο φανταζομαι ειναι ενα καλο σημαδι!

Δεν σας ειπε κατι ο γιατρος γι αυτο;

Κουραγιο!

Σε καταλαβαινω

Ναι από όσο ξέρω αργείς να δεις να δεις αλλά βλέπεις όμως... Ο γιατρός είπε ότι θα το επιβλέπουμε κατατασετε στα αιμαγγειωμα αλλα είναι αγγειακη δισπλασια έτσι λεγεται.. μας είπε δεν είναι κάτι ανησυχητικό αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται να μην ανησυχώ με καταλαβαίνεις απόλυτα όπως  κ εγώ....θα δείξει προσπάθησε να μην το πολύ σκέφτομαι αλλά τώρα με τα κοντομανικα θα με ρωτάνε συνέχεια κ δεν έχω όρεξη να εξηγώ..εύχομαι να πάνε ολα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/5/2019 at 10:13 ΠΜ, ο/η Angela7 είπε:

Γεια σου Τελικά Όχι δεν έκανα γιατί πήγαμε σε δερματολόγο κ μας είπε να το παρακολουθησουμε γιατί από ότι έχω παρατηρήσει έχει μικρινη από τοτε π γεννήθηκε κ απλά θα του κάνω κ μια ακτινογραφία για να δούμε κ την φλέβα που το τροφοδοτεί εμενα σαν σημάδι  ειναι ασπρο κ οχι κοκκινο κ με απασχολεί λιγο αυτο γιατι ειναι αιμαγγειωμα αλλα λεμφοαιμαγγειωμα ασε εχω στεναχωρηθεί αλλά προσπαθώ να μην το πολύ σκέφτομαι μ χαλάει την ψυχολογία κ σε καταλαβαίνω απόλυτα... Κ φοβαμε ότι μπορεί να μην φύγει γιατί δεν μας έδωσε ξεκάθει απάντηση ο γιατρός ότι θα φύγει τελείως!!! Για μένα κάντο εγώ θα το έκανα... υπομονή αν το κάνεις θέλω να μ πεις νέα σου ελπίζω να πάνε όλα καλά....

Γεια σου!

Τι εγινε κανατε τις εξετασεις;

Πως παει το μικρο σου;

Εχω σχεδον καταληξει να κανω τη θεραπεια στη μικρη βεβαια δεν ειναι και το καλυτερο μου, φοβαμαι αλλα τι να κανω..να την αφησω ετσι;

Και αν μεγαλωσει κ αλλο αυτο;

Ασε που σε αυτο το σημειο δε θα βγαλει μαλλια..οσο πιο μεγαλο αυτο τοσο μεγαλυτερο το μπαλωμα.

Πολυ με εχει ριξει ψυχολογικα ολη αυτη η κατασταση.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η fairy-mary είπε:

Γεια σου!

Τι εγινε κανατε τις εξετασεις;

Πως παει το μικρο σου;

Εχω σχεδον καταληξει να κανω τη θεραπεια στη μικρη βεβαια δεν ειναι και το καλυτερο μου, φοβαμαι αλλα τι να κανω..να την αφησω ετσι;

Και αν μεγαλωσει κ αλλο αυτο;

Ασε που σε αυτο το σημειο δε θα βγαλει μαλλια..οσο πιο μεγαλο αυτο τοσο μεγαλυτερο το μπαλωμα.

Πολυ με εχει ριξει ψυχολογικα ολη αυτη η κατασταση.

 

Καλησπέρα Όχι δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί απλά το παρακολουθούμε...για μένα κάντο κ εγώ θα το έκανα αν ήταν κάθαρα αιμαγγειωμασαν το δικό σας αφού ήμουν έτοιμη να το κάνω πριν πάω στον δερματολόγο εντάξει κ εγώ φοβόμουν είναι η αλήθεια αλλά αφού κ άλλοι το κάνουν !!!πάντως εμένα η παιδίατρος μου είχε πει ότι το κάνουν αλλά παιδιά μ είπε π έχουν πιο μικρό αημαδακι από εμάς ήταν καθησυχαστική πάντως... εσένα η παιδίατρος τι σ έχει πει? Κ εμενα με ρίχνει ψυχολογικα κ σε καταλαβαίνω απόλυτα δεν χρειάζεται να μ πεις τίποτα.. εσένα τουλάχιστον θα φύγει κάποια στιγμή κ ας μην το κάνεις αυτό με το φάρμακο.. εμένα μάλλον δεν θα φύγει τελείως δεν μ έδωσε ξεκάθαρη απάντηση ο δερματολόγος κ αυτό με ανησυχη ακόμα πιο πολύ...  τι να πω εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Angela7 είπε:

Καλησπέρα Όχι δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί απλά το παρακολουθούμε...για μένα κάντο κ εγώ θα το έκανα αν ήταν κάθαρα αιμαγγειωμασαν το δικό σας αφού ήμουν έτοιμη να το κάνω πριν πάω στον δερματολόγο εντάξει κ εγώ φοβόμουν είναι η αλήθεια αλλά αφού κ άλλοι το κάνουν !!!πάντως εμένα η παιδίατρος μου είχε πει ότι το κάνουν αλλά παιδιά μ είπε π έχουν πιο μικρό αημαδακι από εμάς ήταν καθησυχαστική πάντως... εσένα η παιδίατρος τι σ έχει πει? Κ εμενα με ρίχνει ψυχολογικα κ σε καταλαβαίνω απόλυτα δεν χρειάζεται να μ πεις τίποτα.. εσένα τουλάχιστον θα φύγει κάποια στιγμή κ ας μην το κάνεις αυτό με το φάρμακο.. εμένα μάλλον δεν θα φύγει τελείως δεν μ έδωσε ξεκάθαρη απάντηση ο δερματολόγος κ αυτό με ανησυχη ακόμα πιο πολύ...  τι να πω εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Η παιδιατρος δεν ειναι υπερ της αγωγης με το σκεπτικο του γιατι να δωσουμε φαρμακα απο τη στιγμη που ξερουμε οτι θα φυγει..

Τωρα τι να σου πω ακομα το σκεφτομαι, αλλα πρεπει να αποφασισω αμεσα.

Αυτα τα αιμαγγειωματα φευγουν αλλα μου ειπε η γιατρος οτι εκει δε θα φυτρωσουν μαλλια...:(

Τελοσπαντων θα δειξει.

Ποσο ακομα θα περιμενετε να δειτε την εξελιξη του;

Δηλαδη εσενα ειναι σαν ενα καρουμπαλο κατω απο το δερμα ας πουμε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η fairy-mary είπε:

Η παιδιατρος δεν ειναι υπερ της αγωγης με το σκεπτικο του γιατι να δωσουμε φαρμακα απο τη στιγμη που ξερουμε οτι θα φυγει..

Τωρα τι να σου πω ακομα το σκεφτομαι, αλλα πρεπει να αποφασισω αμεσα.

Αυτα τα αιμαγγειωματα φευγουν αλλα μου ειπε η γιατρος οτι εκει δε θα φυτρωσουν μαλλια...:(

Τελοσπαντων θα δειξει.

Ποσο ακομα θα περιμενετε να δειτε την εξελιξη του;

Δηλαδη εσενα ειναι σαν ενα καρουμπαλο κατω απο το δερμα ας πουμε;

Οκ οτι σ πει η γιατρός σου έχει κ ένα δίκιο σε αυτό π λεει...  η αλήθεια είναι ότι φεύγει μετά από 2 με 3 χρόνια νομίζω απλά άμα το κάνεις θα φύγει κ πιο νωρίς..ναι σαν Ένα καρουμπαλο αλλά όταν το άκουμπας είναι μαλακό κ είναι ασπρο κ φαίνονται μερικές μικρές φλεβιτσες.. θα πάω να του κάνω μια ακτινογραφία στο χέρι σε κάνα μήνα να δω τι γίνεται  κ ύστερα βλέπουμε τι κάνουμε...τι να πω ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 8/6/2019 at 10:19 ΜΜ, ο/η Angela7 είπε:

Οκ οτι σ πει η γιατρός σου έχει κ ένα δίκιο σε αυτό π λεει...  η αλήθεια είναι ότι φεύγει μετά από 2 με 3 χρόνια νομίζω απλά άμα το κάνεις θα φύγει κ πιο νωρίς..ναι σαν Ένα καρουμπαλο αλλά όταν το άκουμπας είναι μαλακό κ είναι ασπρο κ φαίνονται μερικές μικρές φλεβιτσες.. θα πάω να του κάνω μια ακτινογραφία στο χέρι σε κάνα μήνα να δω τι γίνεται  κ ύστερα βλέπουμε τι κάνουμε...τι να πω ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!

Γεια σου!!

Πως εισαι;

Κανατε τις εξετασεις στο μικρο;

Εγω ακομα δεν εχω αποφασισει τι θα κανω, ειμαι πολυ μπερδεμενη..

Βλεπω ωστοσο μια παρα πολυ μικρη βελτιωση στο αιμαγγειωμα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...