Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συσπάσεις και άλλα θέματα εγκυμοσυνης


Recommended Posts

Καλησπέρα! Βρίσκομαι στην 21 εβδομαδα κύησης και έχω συσπάσεις από την 18 εβδομάδα όπου ο γυναικολόγος μου σύστησε να ξαπλωνω και να παίρνω 1 utrogestan την ημέρα συν 1 φορά την ημέρα μαγνήσιο οι συσπάσεις συνεχίστηκαν και από την 20 εβδομάδα μου αύξησε το utrogestan  σε 2 την ημέρα και σε μορφή υποθέτου..και παρόλο που ειμαι ξάπλα δεν κάνω το παραμικρό οι συσπάσεις συνεχίζονται...το θέμα είναι ότι έχω και πολλά υγρά και τηλεφωνικως μου είπε ότι μπορει να χάνω αμνιακα υγρά αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι και ότι ο οργανισμός μου σε αυτές τις εβδομάδες που είμαι το αναπληρώνει..εν ολίγοις μου είπε να περιμένω να περάσει η μεγάλη εβδομάδα  του Πάσχα και την επόμενη βδομάδα που θα είμαι στην 22 βδομάδα να πάω να κάνω την β επιπέδου όπου εκεί μου είπε θα φανούν όλα και τότε να πάω να με δει μαζί με τη β επιπέδου...και ερωτω εγώ είναι φυσιολογικό να έχω συσπάσεις να υποθέτει τηλεφωνικός ότι τα υγρά που χάνω να είναι αμνιακα και να μου λέει έλα σε 2 βδομάδες να σε δω δεν μπορώ να κάνω τίποτα??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Mariakes1988 είπε:

Καλησπέρα! Βρίσκομαι στην 21 εβδομαδα κύησης και έχω συσπάσεις από την 18 εβδομάδα όπου ο γυναικολόγος μου σύστησε να ξαπλωνω και να παίρνω 1 utrogestan την ημέρα συν 1 φορά την ημέρα μαγνήσιο οι συσπάσεις συνεχίστηκαν και από την 20 εβδομάδα μου αύξησε το utrogestan  σε 2 την ημέρα και σε μορφή υποθέτου..και παρόλο που ειμαι ξάπλα δεν κάνω το παραμικρό οι συσπάσεις συνεχίζονται...το θέμα είναι ότι έχω και πολλά υγρά και τηλεφωνικως μου είπε ότι μπορει να χάνω αμνιακα υγρά αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι και ότι ο οργανισμός μου σε αυτές τις εβδομάδες που είμαι το αναπληρώνει..εν ολίγοις μου είπε να περιμένω να περάσει η μεγάλη εβδομάδα  του Πάσχα και την επόμενη βδομάδα που θα είμαι στην 22 βδομάδα να πάω να κάνω την β επιπέδου όπου εκεί μου είπε θα φανούν όλα και τότε να πάω να με δει μαζί με τη β επιπέδου...και ερωτω εγώ είναι φυσιολογικό να έχω συσπάσεις να υποθέτει τηλεφωνικός ότι τα υγρά που χάνω να είναι αμνιακα και να μου λέει έλα σε 2 βδομάδες να σε δω δεν μπορώ να κάνω τίποτα??? 

Καλησπέρα,φυσικά και δεν  είναι φυσιολογικό να κάνει διάγνωση από το τηλέφωνο και να σου λέει να πας σε δυο εβδομάδες.καποια στιγμή και εγώ είδα διαφορά στα υγρά και φοβήθηκα ότι είναι αμνιακό υγρό ο γιατρός μου την ίδια στιγμή που το  πήρα τηλ μου είπε να πάω να με δει.γιατι έχεις και συσπάσεις νομίζω πως θα ήτανε καλό να σε δει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Mariakes1988 είπε:

Καλησπέρα! Βρίσκομαι στην 21 εβδομαδα κύησης και έχω συσπάσεις από την 18 εβδομάδα όπου ο γυναικολόγος μου σύστησε να ξαπλωνω και να παίρνω 1 utrogestan την ημέρα συν 1 φορά την ημέρα μαγνήσιο οι συσπάσεις συνεχίστηκαν και από την 20 εβδομάδα μου αύξησε το utrogestan  σε 2 την ημέρα και σε μορφή υποθέτου..και παρόλο που ειμαι ξάπλα δεν κάνω το παραμικρό οι συσπάσεις συνεχίζονται...το θέμα είναι ότι έχω και πολλά υγρά και τηλεφωνικως μου είπε ότι μπορει να χάνω αμνιακα υγρά αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι και ότι ο οργανισμός μου σε αυτές τις εβδομάδες που είμαι το αναπληρώνει..εν ολίγοις μου είπε να περιμένω να περάσει η μεγάλη εβδομάδα  του Πάσχα και την επόμενη βδομάδα που θα είμαι στην 22 βδομάδα να πάω να κάνω την β επιπέδου όπου εκεί μου είπε θα φανούν όλα και τότε να πάω να με δει μαζί με τη β επιπέδου...και ερωτω εγώ είναι φυσιολογικό να έχω συσπάσεις να υποθέτει τηλεφωνικός ότι τα υγρά που χάνω να είναι αμνιακα και να μου λέει έλα σε 2 βδομάδες να σε δω δεν μπορώ να κάνω τίποτα??? 

Λυπάμαι δεν θελω να σε αγχωσω κοριτσι μου αν οντως χανεις αμνιακο δεν μπορουμε να το αφησουμε ουτε μερα με καταλαβαινεις εγω εχω εμπειρια απο αμνιακο λογω οτι στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου τρυπησε τον σακο μετα απο αμνιο και εχανα αμνιακο εκανα κατευθειαν εισαγωγη αλλα το μωρακι μετα το εχασα αλλα αυτο ητανε απο αμνιο εσυ πρέπει να ελεγχεις αν οντως ειναι απωλεια αμνιακου πριν μερες ειδα παλι υγρα εκανα εισαγωγη και πγρα ειδικο τεστ και το καναμε στο νοσοκομείο δεν ητανε αμνιακο οι συσπάσεις αν οντως κανεις και απο αυτες πολλες δεν ξερω τι να σου πω αλλα το αλλο θεμα θα σου προτεινα να μην το αφησεις συγνωμη αν σε αγχωσα αλλα πρεπει να σου πω πως ειναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχω κλείσει ραντεβού σήμερα σε άλλον γυναικολόγο! Να πάρω μια δεύτερη γνώμη..ελπίζω να πάνε όλα καλά..αλλά πολύ δύσκολο να βρεις άλλον γυναικολόγο που να σε δεχτει σε αυτό το στάδιο εγκυμοσύνης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Mariakes1988 είπε:

έχω κλείσει ραντεβού σήμερα σε άλλον γυναικολόγο! Να πάρω μια δεύτερη γνώμη..ελπίζω να πάνε όλα καλά..αλλά πολύ δύσκολο να βρεις άλλον γυναικολόγο που να σε δεχτει σε αυτό το στάδιο εγκυμοσύνης.

Δεν είναι καθόλου δύσκολο από την στιγμή που έχεις όλες τις εξετάσεις σου μαζί και την καρτέλα παρακολουθήσεις του προηγούμενου γιατρού γιατι να μην σε δεχτείς και πάνω από όλα το πληρώνεις δεν πηγαίνεις τζάμπα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πας και σε άλλο γυναικολόγο συμφωνω αλλά και εγώ μετά από κάποιο σημείο ως το τέλος που εμένα η εγκυμοσύνη μου διήρκεσε μόνο 35εβδομαδες,είχα συσπάσεις και υγρά....και έπαιρνα ακριβώς τις ίδιες απαντησεις από το γιατρό.και εγώ utrogestan και trofocard έπαιρνα και ξάπλα.μη φοβάσαι κοπέλα μου όλα καλά θα πάνε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mariakes1988  Σίγουρα να πας για δεύτερη γνώμη κι αμμεσα εάν πιστευεις ο τι χάνεις αμνιακό υγρό. Κι ο γιατρός σου σίγουρα δεν μου φαίνεται σοβαρός με τις τηλεφωνικές του οδηγίες... Γιατί δεν πας κατευθείαν σε νοσοκομείο να σε δούνε? 

Στις εβδομάδες που είσαι είχα κι εγώ αρκετά υγρά όμως αυτό είναι φυσιολογικό.... Κι συσπάσεις από την αρχή κι συνεχίζονται μέχρι σήμερα. Πίνω πολύ μαγνήσιο κι ξεκούραση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/4/2019 at 11:35 ΜΜ, ο/η Mariakes1988 είπε:

Καλησπέρα! Βρίσκομαι στην 21 εβδομαδα κύησης και έχω συσπάσεις από την 18 εβδομάδα όπου ο γυναικολόγος μου σύστησε να ξαπλωνω και να παίρνω 1 utrogestan την ημέρα συν 1 φορά την ημέρα μαγνήσιο οι συσπάσεις συνεχίστηκαν και από την 20 εβδομάδα μου αύξησε το utrogestan  σε 2 την ημέρα και σε μορφή υποθέτου..και παρόλο που ειμαι ξάπλα δεν κάνω το παραμικρό οι συσπάσεις συνεχίζονται...το θέμα είναι ότι έχω και πολλά υγρά και τηλεφωνικως μου είπε ότι μπορει να χάνω αμνιακα υγρά αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι και ότι ο οργανισμός μου σε αυτές τις εβδομάδες που είμαι το αναπληρώνει..εν ολίγοις μου είπε να περιμένω να περάσει η μεγάλη εβδομάδα  του Πάσχα και την επόμενη βδομάδα που θα είμαι στην 22 βδομάδα να πάω να κάνω την β επιπέδου όπου εκεί μου είπε θα φανούν όλα και τότε να πάω να με δει μαζί με τη β επιπέδου...και ερωτω εγώ είναι φυσιολογικό να έχω συσπάσεις να υποθέτει τηλεφωνικός ότι τα υγρά που χάνω να είναι αμνιακα και να μου λέει έλα σε 2 βδομάδες να σε δω δεν μπορώ να κάνω τίποτα??? 

Είναι τραγικό αυτό το πράγμα με τις διαγνώσεις απ το τηλέφωνο.  Έτσι μου έκανε και εμενα ο πρώτος μου γιατρός και γι'αυτό τον άλλαξα.  Αν συμβεί κάτι μετά θα πάρει αυτός την ευθύνη;;; κι αν είναι κ σε ιδιωτικό κιόλας και παίρνει κι ένα σκασμό λεφτά είναι ένας παραπάνω λόγος να σε προσέχει ακόμα περισσότερο.  Κορίτσια τ αμνιακα υγρά έχουν κάποιο συγκεκριμένο χρώμα η κάποια υφή;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nancy an. είπε:

Είναι τραγικό αυτό το πράγμα με τις διαγνώσεις απ το τηλέφωνο.  Έτσι μου έκανε και εμενα ο πρώτος μου γιατρός και γι'αυτό τον άλλαξα.  Αν συμβεί κάτι μετά θα πάρει αυτός την ευθύνη;;; κι αν είναι κ σε ιδιωτικό κιόλας και παίρνει κι ένα σκασμό λεφτά είναι ένας παραπάνω λόγος να σε προσέχει ακόμα περισσότερο.  Κορίτσια τ αμνιακα υγρά έχουν κάποιο συγκεκριμένο χρώμα η κάποια υφή;;; 

Το αμνιακό υγρό ειναι διαφανές σαν νερό αν έχει μολυνθεί θα ειναι κίτρινο δεν το θέλουμε καθόλου αλλα ειναι σαν νερό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Penny89 είπε:

Το αμνιακό υγρό ειναι διαφανές σαν νερό αν έχει μολυνθεί θα ειναι κίτρινο δεν το θέλουμε καθόλου αλλα ειναι σαν νερό 

Πολύ αγχωτικό αυτό.  Και πώς το ξεχωρίζουμε απ τα ούρα;; Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σ εσάς αλλά εγώ από πολύ νωρίς είχα θέμα με την ούρηση.  Όταν πηγαίνω τουαλέτα κάποιες φορές νιώθω σαν να μην μπορώ να ουρησω κανονικά ενώ κάποιες φορές νιώθω αν κατουριεμαι πολύ να μου τρέχει και λίγο... Ακράτεια.. Έτσι συχνά βλέπω στο εσώρουχο υγρό.. πως θα το ξεχώριζα άραγε αν ήταν κάτι σοβαρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Nancy an. είπε:

Πολύ αγχωτικό αυτό.  Και πώς το ξεχωρίζουμε απ τα ούρα;; Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σ εσάς αλλά εγώ από πολύ νωρίς είχα θέμα με την ούρηση.  Όταν πηγαίνω τουαλέτα κάποιες φορές νιώθω σαν να μην μπορώ να ουρησω κανονικά ενώ κάποιες φορές νιώθω αν κατουριεμαι πολύ να μου τρέχει και λίγο... Ακράτεια.. Έτσι συχνά βλέπω στο εσώρουχο υγρό.. πως θα το ξεχώριζα άραγε αν ήταν κάτι σοβαρό;

Κορίτσι μου νομίζω υπάρχουν ειδικά τεστ αν σε αγνωνει, νομίζω κ η hometest έχει... Παρήγγειλε αν είναι μόνη σου κ καντο αλλιώς ζητά να στα κάνει ο γυναικολόγος, έχουν κ εκείνοι τέτοια τεστ! Κ εγώ έχω υγρά όμως, μην σε αγχωνει πολύ αλλά τσέκαρε το καλού κακού! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nancy an. είπε:

Πολύ αγχωτικό αυτό.  Και πώς το ξεχωρίζουμε απ τα ούρα;; Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σ εσάς αλλά εγώ από πολύ νωρίς είχα θέμα με την ούρηση.  Όταν πηγαίνω τουαλέτα κάποιες φορές νιώθω σαν να μην μπορώ να ουρησω κανονικά ενώ κάποιες φορές νιώθω αν κατουριεμαι πολύ να μου τρέχει και λίγο... Ακράτεια.. Έτσι συχνά βλέπω στο εσώρουχο υγρό.. πως θα το ξεχώριζα άραγε αν ήταν κάτι σοβαρό;

Η αληθεια ειναι ότι εμενα μου φεύγουν τα ουρα θα φορας μονο άσπρο εσώρουχο οταν χανεις υγρό για να το ξεχωρισεις το αφηνεις και αν κιτρινίσει το εσώρουχο είναι ούρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/4/2019 at 7:07 ΜΜ, ο/η Penny89 είπε:

Η αληθεια ειναι ότι εμενα μου φεύγουν τα ουρα θα φορας μονο άσπρο εσώρουχο οταν χανεις υγρό για να το ξεχωρισεις το αφηνεις και αν κιτρινίσει το εσώρουχο είναι ούρα

Πήγα για υπέρηχο τις προάλλες, το ανέφερα στο γιατρό και μου είπε ότι το αμνιακό υγρό μου είναι μια χαρά. Ωστόσο είπε θα το τσεκάρουμε καλύτερα στην Β επιπέδου.  Επίσης κορίτσια όσο αστείο κι αν ακουστεί επειδή έχω αλλεργία Κ είμαι όλο αψου και αψου μου φεύγουν Κ όταν φταρνιζομαι... Ευτυχώς όχι μεγάλη ποσότητα Αλλά ντάξει...ρεζίλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Nancy an. είπε:

Πήγα για υπέρηχο τις προάλλες, το ανέφερα στο γιατρό και μου είπε ότι το αμνιακό υγρό μου είναι μια χαρά. Ωστόσο είπε θα το τσεκάρουμε καλύτερα στην Β επιπέδου.  Επίσης κορίτσια όσο αστείο κι αν ακουστεί επειδή έχω αλλεργία Κ είμαι όλο αψου και αψου μου φεύγουν Κ όταν φταρνιζομαι... Ευτυχώς όχι μεγάλη ποσότητα Αλλά ντάξει...ρεζίλι...

Δεν χρειάζεται ν φτερνίστω φεύγουν και ετσι χαχχαχα καθολου ρεζίλι ειπε ο γιατρός οτι είναι φυσιολογικό να φεύγουν τα ουρά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια στο forum και στη συζήτηση. Σήμερα μπαίνω στην 26η εβδομάδα και έχω ήδη αρκετές συσπάσεις... Παίρνω και trofocard και 2 glopir τη μέρα αλλά οι συσπάσεις συνεχίζονται δυστυχώς... Πριν λίγες μέρες έβαλα και πεσσό λόγω οριακού τραχήλου(2.5 εκ). Ο γιατρός που μου έβαλε τον πεσσό μου είπε να βάλω voltaten υπόθετα... Εχει καμία άλλη κοπέλα εμπειρία με voltaren;  

Mariakes1988 πως είσαι τωρα; Πρέπει να είμαστε στην ίδια εβδομάδα...Είσαι καθόλου καλύτερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/5/2019 at 12:28 ΠΜ, ο/η Penny89 είπε:

Δεν χρειάζεται ν φτερνίστω φεύγουν και ετσι χαχχαχα καθολου ρεζίλι ειπε ο γιατρός οτι είναι φυσιολογικό να φεύγουν τα ουρά

Ρεζίλι ρεζίλι!!!! Άμα φοράω Κ καμία φόρμα φαίνονται σταγονιτσες... Αφού λέω του Αντρα μου ωχ πάλι κατουρηθηκα.... χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Nancy an. είπε:

Ρεζίλι ρεζίλι!!!! Άμα φοράω Κ καμία φόρμα φαίνονται σταγονιτσες... Αφού λέω του Αντρα μου ωχ πάλι κατουρηθηκα.... χαχα

Χαχχαχαχχαα γλυκουλα και εμένα μου λέει ο άνδρας μου να φοράς τις πάνες που θα παρουμε για τον Μπεμπη χαχαχαχαχαχαχαχα αχαχχαχαχχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η geosid81 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι καινούρια στο forum και στη συζήτηση. Σήμερα μπαίνω στην 26η εβδομάδα και έχω ήδη αρκετές συσπάσεις... Παίρνω και trofocard και 2 glopir τη μέρα αλλά οι συσπάσεις συνεχίζονται δυστυχώς... Πριν λίγες μέρες έβαλα και πεσσό λόγω οριακού τραχήλου(2.5 εκ). Ο γιατρός που μου έβαλε τον πεσσό μου είπε να βάλω voltaten υπόθετα... Εχει καμία άλλη κοπέλα εμπειρία με voltaren;  

Mariakes1988 πως είσαι τωρα; Πρέπει να είμαστε στην ίδια εβδομάδα...Είσαι καθόλου καλύτερα;

Χίλια συγγνώμη για την παράθεση,απλά είχα διαβάσει σε ένα site παρόμοιο θέμα κ από κάτω ένας γιατρός έγραψε  για τα voltaren ότι προκαλεί σοβαρό καρδιολογικό πρόβλημα στο έμβρυο.Ηθελα να στο γράψω για να το ψάξεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Maria eirini είπε:

Χίλια συγγνώμη για την παράθεση,απλά είχα διαβάσει σε ένα site παρόμοιο θέμα κ από κάτω ένας γιατρός έγραψε  για τα voltaren ότι προκαλεί σοβαρό καρδιολογικό πρόβλημα στο έμβρυο.Ηθελα να στο γράψω για να το ψάξεις.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είναι γεγονός πως υπάρχει αντένδειξη για το voltaten στην εγκυμοσύνη αλλά μου είπε ο συγκεκριμένος γιατρός οτι το δίνουν μέχρι την 28η εβδομάδα...Βέβαια αντένδειξη υπάρχει και για τπ glopir αλλά κι αυυό το δίνουν.

Γι αυτό ήθελα να δω αν έχει κάποια άλλη κοπέλα εμπειρία με το voltaren κι αν βοήθησε τελικά κάπου..

Είναι ζόρικο θέμα οι πρόωρες συσπάσεις δυστυχώς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η geosid81 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είναι γεγονός πως υπάρχει αντένδειξη για το voltaten στην εγκυμοσύνη αλλά μου είπε ο συγκεκριμένος γιατρός οτι το δίνουν μέχρι την 28η εβδομάδα...Βέβαια αντένδειξη υπάρχει και για τπ glopir αλλά κι αυυό το δίνουν.

Γι αυτό ήθελα να δω αν έχει κάποια άλλη κοπέλα εμπειρία με το voltaren κι αν βοήθησε τελικά κάπου..

Είναι ζόρικο θέμα οι πρόωρες συσπάσεις δυστυχώς!!!

Έχω κ εγώ συσπάσεις και παίρνω trofocard.ειμαι 30 εβδομάδα και είχα εβδομάδες πριν.Απλα επειδή το διάβασα ηθελα να το αναφέρω.Εννοειται ότι οι γιατροί ξέρουν περισσότερα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 26/5/2019 at 6:31 ΜΜ, ο/η Maria eirini είπε:

Έχω κ εγώ συσπάσεις και παίρνω trofocard.ειμαι 30 εβδομάδα και είχα εβδομάδες πριν.Απλα επειδή το διάβασα ηθελα να το αναφέρω.Εννοειται ότι οι γιατροί ξέρουν περισσότερα.

 

Καλησπέρα κορίτσια!!! Πώς είστε;;

@Maria eirini πως είσαι κορίτσι μου;; Κοντεύεις εσύ σιγά σιγά ε;; Από συσπάσεις πως πας, είσαι καλύτερα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/4/2019 at 11:35 ΜΜ, ο/η Mariakes1988 είπε:

Καλησπέρα! Βρίσκομαι στην 21 εβδομαδα κύησης και έχω συσπάσεις από την 18 εβδομάδα όπου ο γυναικολόγος μου σύστησε να ξαπλωνω και να παίρνω 1 utrogestan την ημέρα συν 1 φορά την ημέρα μαγνήσιο οι συσπάσεις συνεχίστηκαν και από την 20 εβδομάδα μου αύξησε το utrogestan  σε 2 την ημέρα και σε μορφή υποθέτου..και παρόλο που ειμαι ξάπλα δεν κάνω το παραμικρό οι συσπάσεις συνεχίζονται...το θέμα είναι ότι έχω και πολλά υγρά και τηλεφωνικως μου είπε ότι μπορει να χάνω αμνιακα υγρά αλλά δεν μπορεί να κάνει κάτι και ότι ο οργανισμός μου σε αυτές τις εβδομάδες που είμαι το αναπληρώνει..εν ολίγοις μου είπε να περιμένω να περάσει η μεγάλη εβδομάδα  του Πάσχα και την επόμενη βδομάδα που θα είμαι στην 22 βδομάδα να πάω να κάνω την β επιπέδου όπου εκεί μου είπε θα φανούν όλα και τότε να πάω να με δει μαζί με τη β επιπέδου...και ερωτω εγώ είναι φυσιολογικό να έχω συσπάσεις να υποθέτει τηλεφωνικός ότι τα υγρά που χάνω να είναι αμνιακα και να μου λέει έλα σε 2 βδομάδες να σε δω δεν μπορώ να κάνω τίποτα??? 

Καλησπέρα!! Πως είσαι κορίτσι μου; Πως είναι το μωράκι σου;; Εγώ προχωράω στην 29 η εβδομάδα και παρόλη τη θεραπεία έχω ακόμα συσπάσεις!! Εσύ πως πας, είχες συσπάσεις τελικά;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η geosid81 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Πώς είστε;;

@Maria eirini πως είσαι κορίτσι μου;; Κοντεύεις εσύ σιγά σιγά ε;; Από συσπάσεις πως πας, είσαι καλύτερα;;

Καλησπέρα!!!τώρα είμαι 33 εβδομάδων αλλα μάλλον πάω για καισαρική γιατί δεν έχει πάρει θέση είναι με το κεφάλι ψηλα.Οι συσπάσεις δεν είναι τόσες πολλές αλλά συνεχίζω τα 4 trofocard την ημέρα.Εσυ πως είσαι;Πως ειναι το μωράκι σου;Σε ποια εβδομάδα είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Maria eirini είπε:

Καλησπέρα!!!τώρα είμαι 33 εβδομάδων αλλα μάλλον πάω για καισαρική γιατί δεν έχει πάρει θέση είναι με το κεφάλι ψηλα.Οι συσπάσεις δεν είναι τόσες πολλές αλλά συνεχίζω τα 4 trofocard την ημέρα.Εσυ πως είσαι;Πως ειναι το μωράκι σου;Σε ποια εβδομάδα είσαι;

Καλημέρα!! Μπορεί και να αλλάξει θέση το μωρό σου, νωρίς είναι ακόμα!

Εγώ μπήκα στην 29η εβδομάδα, το μωρό είναι μια χαρά αλλά εμένα οι συσπάσεις παρόλο τα 2 glopir την ημέρα καλά κρατούν...Σήμερα θα νπω στην κλινική για να με έχουν εκεί να με μετράνε για κανά 2 εικοσιτετράωρα για να δούμε αν αντέχω να πάρω και 3ο glopir...???Ελπίζω να μπορέσω να το πάρω και να με πιάσει για να βγω γρήγορα, να γυρίσω στο αγοράκι μου το μεγάλο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...