Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική στο ΝΝΑ - γιατροί


Recommended Posts

Καλημερα! Μιλησα σημερα με τον γιατρο μας και ειναι συμφωνος να κανω τις εξετασεις και αν συνεχιζουν να ειναι καλες παμε για δευτερη προσπαθεια τον Ιανουαριο. Περιμενε να παρω το οκ του ενδοκρινολογου για να με ενθαρρύνει.

Νομιζω σημερα ειναι η χειροτερη μερα γιατι τα βλεπω ολα μαυρα, δουλεια δεν εχω για να ξεχνιεμαι, λεφτα δεν παιζουν και η πρωτη προσπαθεια χαμενη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 767
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

Καλημερα! Μιλησα σημερα με τον γιατρο μας και ειναι συμφωνος να κανω τις εξετασεις και αν συνεχιζουν να ειναι καλες παμε για δευτερη προσπαθεια τον Ιανουαριο. Περιμενε να παρω το οκ του ενδοκρινολογου για να με ενθαρρύνει.

Νομιζω σημερα ειναι η χειροτερη μερα γιατι τα βλεπω ολα μαυρα, δουλεια δεν εχω για να ξεχνιεμαι, λεφτα δεν παιζουν και η πρωτη προσπαθεια χαμενη.

Φίλη μου ειλικρινά σε νιώθω... είναι πολύ μεγάλη η απογοήτευση να έχεις κάνει όλη αυτή τη διαδικασία και να μην φτάσεις ποτέ ούτε στη μεταφορά. Γενικά έχει καλλιεργηθεί μια πεποίθηση ότι όποιος δεν συλλάβει με το φυσικό τρόπο οκ θα κάνει μια εξωσωματική κ τσουπ λύθηκε το πρόβλημα. Δυστυχώς η πραγματικότητα είναι αρκετά διαφορετική, συναντάς απρόοπτα, προβλήματα που δεν είχες φανταστεί κ την αποτυχία... αυτό όμως δε σημαίνει πως δεν θα τα καταφέρεις / καταφέρουμε, σημαίνει απλά πως πρέπει να παλέψουμε παραπάνω! Κ γω στην αρχή απογοητεύτηκα πολύ και σκεφτόμουν να τα παρατήσω (φαντάσου έχω στην κατάψυξη κ έλεγα δεν πάω πουθενά :-) ) όμως τελικά πρέπει να σκέφτεσαι το στόχο σου!

Επίσης αν έχω καταλάβει καλά δεν υπάρχουν άδεια ωοθηλάκια αλλά ανώριμα με αποτέλεσμα τα ωάρια να μην "ξεκολλάνε" από μέσα, ίσως λοιπόν να πρέπει να δείτε ξανά τις δόσεις φαρμάκων κλπ (τι πήρες στη διέγερση θυμάσαι; ίσως δεν σου ταίριαξε το πρωτόκολλο). Αν δεν σου αρέσει ο γιατρός δες κ κάποιον δεύτερο... δυστυχώς είναι μαραθώνιος όχι αγώνας ταχύτητας κ πίστεψε με το λέω για να το ακούω κ γω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Φίλη μου ειλικρινά σε νιώθω... είναι πολύ μεγάλη η απογοήτευση να έχεις κάνει όλη αυτή τη διαδικασία και να μην φτάσεις ποτέ ούτε στη μεταφορά. Γενικά έχει καλλιεργηθεί μια πεποίθηση ότι όποιος δεν συλλάβει με το φυσικό τρόπο οκ θα κάνει μια εξωσωματική κ τσουπ λύθηκε το πρόβλημα. Δυστυχώς η πραγματικότητα είναι αρκετά διαφορετική, συναντάς απρόοπτα, προβλήματα που δεν είχες φανταστεί κ την αποτυχία... αυτό όμως δε σημαίνει πως δεν θα τα καταφέρεις / καταφέρουμε, σημαίνει απλά πως πρέπει να παλέψουμε παραπάνω! Κ γω στην αρχή απογοητεύτηκα πολύ και σκεφτόμουν να τα παρατήσω (φαντάσου έχω στην κατάψυξη κ έλεγα δεν πάω πουθενά :-) ) όμως τελικά πρέπει να σκέφτεσαι το στόχο σου!

Επίσης αν έχω καταλάβει καλά δεν υπάρχουν άδεια ωοθηλάκια αλλά ανώριμα με αποτέλεσμα τα ωάρια να μην "ξεκολλάνε" από μέσα, ίσως λοιπόν να πρέπει να δείτε ξανά τις δόσεις φαρμάκων κλπ (τι πήρες στη διέγερση θυμάσαι; ίσως δεν σου ταίριαξε το πρωτόκολλο). Αν δεν σου αρέσει ο γιατρός δες κ κάποιον δεύτερο... δυστυχώς είναι μαραθώνιος όχι αγώνας ταχύτητας κ πίστεψε με το λέω για να το ακούω κ γω!

ημουν προετοιμασμενη για την αρνητικη χοριακη οχι για τα 0  ωαρια! Βρηκαν 3 μικρα 8 μεγαλα και τελικα πηραν 2 ωαρια που δεν ηταν καλα, δλδ τα υπολοιπα 6 ωοθυλακια ηταν αδεια. Με τον γιατρο δεν εχω θεμα απλα οταν ερθει ο καιρος θα τον ρωτησω αν θα αλλαξουμε φαρμακα. Επαιρνα 250 μοναδες gonal. Νομιζω οτι μου εχουν πεσει πολλα μαζεμενα κ εχω κοψει κ το τσιγαρο κ εχω φρικαρει. Να φανταστεις απο τις 9/11 που το εμαθα σημερα κυλησε το δακρυ και ξεσπασα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η agapi82 είπε:

ημουν προετοιμασμενη για την αρνητικη χοριακη οχι για τα 0  ωαρια! Βρηκαν 3 μικρα 8 μεγαλα και τελικα πηραν 2 ωαρια που δεν ηταν καλα, δλδ τα υπολοιπα 6 ωοθυλακια ηταν αδεια. Με τον γιατρο δεν εχω θεμα απλα οταν ερθει ο καιρος θα τον ρωτησω αν θα αλλαξουμε φαρμακα. Επαιρνα 250 μοναδες gonal. Νομιζω οτι μου εχουν πεσει πολλα μαζεμενα κ εχω κοψει κ το τσιγαρο κ εχω φρικαρει. Να φανταστεις απο τις 9/11 που το εμαθα σημερα κυλησε το δακρυ και ξεσπασα.

ρε συ πραγματικά έχω διαβάσει την ιστορία σου και δεν μπορώ να την χωνέψω... πραγματικά δεν καταλαβαίνω κ έχω την αίσθηση ότι κάτι δεν έγινε σωστά  - οκ αποψάρα μου γιατί προφανώς γιατρός δεν είμαι. Από 2 ωάρια ένα ανώριμο κ ένα που δεν προχώρησε δεν είναι περίεργο στην ηλικία μας, το περίεργο είναι που από 8 μεγάλα ωοθυλάκια έβγαλε μόνο αυτά τα 2! Κ μένα βγήκαν λίγο δύσκολα κ για να πάρει και τα 9 (εκ των οποίων 3 ανώριμα) έκανε μου είπε 4 φορές πλύση (από ότι κατάλαβα έτσι τα ξεκολλάνε από το ωοθυλάκιο).  Στατιστικά δλδ να το πάρεις στα 6 δικά μου ώριμα - 2 δεν γονιμοποιήθηκαν - 2 δεν προχώρησαν σωστά κ 2 έμειναν. Ε στα 2 πολύ πιθανό λοιπόν να γίνει αυτό που έγινε... εγώ έπαιρνα 300 μοναδες bemfola (αντίστοιχο του gonal από ότι έχω καταλάβει) και ανταγωνιστή cetrotyde + ovitrel και avercap για την ωοληψία ώστε να ωριμάσουν. 

Τι ΑΜΗ έχεις κ FSH; εγώ έχω και χαμηλή ΑΜΗ... 

Θεωρώ ότι ήταν μια ατυχία κ την επόμενη φορά θα πάνε όλα διαφορετικά όμως ίσως πρέπει να διαφοροποιηθεί κάτι σε αυτά που σου έδωσε...  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

ρε συ πραγματικά έχω διαβάσει την ιστορία σου και δεν μπορώ να την χωνέψω... πραγματικά δεν καταλαβαίνω κ έχω την αίσθηση ότι κάτι δεν έγινε σωστά  - οκ αποψάρα μου γιατί προφανώς γιατρός δεν είμαι. Από 2 ωάρια ένα ανώριμο κ ένα που δεν προχώρησε δεν είναι περίεργο στην ηλικία μας, το περίεργο είναι που από 8 μεγάλα ωοθυλάκια έβγαλε μόνο αυτά τα 2! Κ μένα βγήκαν λίγο δύσκολα κ για να πάρει και τα 9 (εκ των οποίων 3 ανώριμα) έκανε μου είπε 4 φορές πλύση (από ότι κατάλαβα έτσι τα ξεκολλάνε από το ωοθυλάκιο).  Στατιστικά δλδ να το πάρεις στα 6 δικά μου ώριμα - 2 δεν γονιμοποιήθηκαν - 2 δεν προχώρησαν σωστά κ 2 έμειναν. Ε στα 2 πολύ πιθανό λοιπόν να γίνει αυτό που έγινε... εγώ έπαιρνα 300 μοναδες bemfola (αντίστοιχο του gonal από ότι έχω καταλάβει) και ανταγωνιστή cetrotyde + ovitrel και avercap για την ωοληψία ώστε να ωριμάσουν. 

Τι ΑΜΗ έχεις κ FSH; εγώ έχω και χαμηλή ΑΜΗ... 

Θεωρώ ότι ήταν μια ατυχία κ την επόμενη φορά θα πάνε όλα διαφορετικά όμως ίσως πρέπει να διαφοροποιηθεί κάτι σε αυτά που σου έδωσε...  

Κι εγώ πιστεύω ότι ήταν ατυχία. Στη δεύτερη προσπάθεια θα καταλάβουμε τι μπορεί να φταίει. Η αμη ειναι 4.34, η fsh 5.95 και tsh 1.75. Η καμπύλη κάτω από 100 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

Κι εγώ πιστεύω ότι ήταν ατυχία. Στη δεύτερη προσπάθεια θα καταλάβουμε τι μπορεί να φταίει. Η αμη ειναι 4.34, η fsh 5.95 και tsh 1.75. Η καμπύλη κάτω από 100 

όντως μοιάζουν πολύ καλές οι αναλύσεις σου! Θα δεις ήταν μια κακιά στιγμή... σου εύχομαι κάθε επιτυχία! Σε όλες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! 

Σημερα είχα την πρώτη συνάντηση με τον γιατρό όπως σας είχα πει. 

Γύρω στο τέταρτο κάτσαμε στο ιατρείο είδε τις εξετάσεις, μου έκανε κάποιες ερωτήσεις και βέβαια μου έγραψε κι άλλες εξετάσεις. 

Μπορώ να πω ότι μου φάνηκε οκ και το λέω εκ του γεγονότος ότι τον περίμενα πιο λιγομίλητο και πιο βαρύ. 

Θα ξεκινήσω σιγά σιγά εξετάσεις και βλέπουμε λοιπόν. ?

Εύχομαι σε ολες μας σύντομα να πραγματοποιηθεί η επιθυμία μας... ☺️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα. Μου έγραψαν μια εξέταση η οποία έχει μεγάλο κόστος και μπορώ όμως να την κάνω στο ΈΛΕΝΑ με μικρή συμμετοχή. 

Θέλει όμως ηλεκτρονική συνταγογραφηση. 

Γνωρίζετε πως γίνετε με τα δικά μας βιβλιάρια η διαδικασία; 

Η εξέταση είναι ανοσολογική τυποποίηση αντιγονων με μονοκλωνικους αντιορούς ανά δείγμα. 

Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθήσει. 

Ευχαριστώ ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/11/2019 at 12:41 ΜΜ, ο/η agapi82 είπε:

Καλημερα! Μιλησα σημερα με τον γιατρο μας και ειναι συμφωνος να κανω τις εξετασεις και αν συνεχιζουν να ειναι καλες παμε για δευτερη προσπαθεια τον Ιανουαριο. Περιμενε να παρω το οκ του ενδοκρινολογου για να με ενθαρρύνει.

Νομιζω σημερα ειναι η χειροτερη μερα γιατι τα βλεπω ολα μαυρα, δουλεια δεν εχω για να ξεχνιεμαι, λεφτα δεν παιζουν και η πρωτη προσπαθεια χαμενη.

Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου...  Μόλις αρχίσεις τις εξετάσεις και τις διαφορές ενέργειες θα νιώσεις καλύτερα γιατί θα κινηθείς πάλι προς τον στόχο. Όλα είναι ένα συναισθηματικό σκαμπανευασμα, σε λίγο πάλι θα γεμίσεις προσμονή και διαθεση!

 

στις On 20/11/2019 at 3:19 ΜΜ, ο/η ΝΤΙΝΤΙΝΑ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Μου έγραψαν μια εξέταση η οποία έχει μεγάλο κόστος και μπορώ όμως να την κάνω στο ΈΛΕΝΑ με μικρή συμμετοχή. 

Θέλει όμως ηλεκτρονική συνταγογραφηση. 

Γνωρίζετε πως γίνετε με τα δικά μας βιβλιάρια η διαδικασία; 

Η εξέταση είναι ανοσολογική τυποποίηση αντιγονων με μονοκλωνικους αντιορούς ανά δείγμα. 

Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθήσει. 

Ευχαριστώ ??

Καλημέρα! Αυτή η εξέταση είναι για τα ΝΚ κύτταρα (Natural Killers). Εγώ την είχα κάνει στον ευαγγελισμό δωρεάν αφού μου την έγραψαν στο βιβλιάριο. Πολύ καλή εξυπηρέτηση και γρήγορα αποτελέσματα. Πήρα τηλ στο ανοσολογικο 2132043161 τους είπα τι θέλω να κάνω και μου έκλεισαν ραντεβού. Θέλει να το γράψεις με συγκεκριμένο τρόπο (ανοσολογική τυποποίηση αντιγόνων με μονοκλωνικους αντιορους ανά δείγμα (Χ) επί 15 φορές (CD56NK) Έλεγχος ΝΚ κυττάρων.)

Μια άλλη κοπέλα με μεγαλύτερη εμπειρία στο θέμα μου είχε γραψει ότι το τμήμα καθεξιν αποβολών του Έλενα έχει μεγάλη εξειδίκευση στο θέμα και είναι καλύτερα να απευθυνθείς εκεί. Κάποιοι κάνουν την εξέταση αυτή και με δείγμα από το ενδομήτριο για διερεύνηση υπογονιμότητας αλλά εμας μας προτείνει εξέταση αίματος οπότε αυτό και έκανα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η agapi82 είπε:

@Σελίνα πως εισαι?

@agapi82 μου σε ευχαριστώ που με σκέφτηκες! Καλά είμαι, πέρα από κάτι τραβήγματα που νιώθω και μια φορά που ένιωσα έναν μεγάλο πόνο στην κοιλιά για δευτερόλεπτα ενω απλώς ανασηκώθηκα στο κρεβάτι, τίποτα περίεργο! Σήμερα είναι η 10η μέρα από την ετ και αρχίζει να με τρελαίνει η σκέψη ότι θα μπορούσα να ξέρω γιατί κάποιοι γιατροί δίνουν χοριακη στην 9η μέρα με βλαστοκύστες... Δεν πειράζει, απολαμβάνω την προσμονή για την ώρα γιατί ακόμα υπάρχει η ελπίδα!! Δευτέρα θα ξέρουμε... 

Είσαι καλυτερα εσύ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αυτή την εξέταση ποιος σας τη ζήτησε γιατί εγώ δε θυμάμαι να μου έγραψαν κάτι τέτοιο... είναι στις εξετάσεις θρομβοφιλιας ή αιματολογου;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Σελίνα είπε:

Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου...  Μόλις αρχίσεις τις εξετάσεις και τις διαφορές ενέργειες θα νιώσεις καλύτερα γιατί θα κινηθείς πάλι προς τον στόχο. Όλα είναι ένα συναισθηματικό σκαμπανευασμα, σε λίγο πάλι θα γεμίσεις προσμονή και διαθεση!

 

Καλημέρα! Αυτή η εξέταση είναι για τα ΝΚ κύτταρα (Natural Killers). Εγώ την είχα κάνει στον ευαγγελισμό δωρεάν αφού μου την έγραψαν στο βιβλιάριο. Πολύ καλή εξυπηρέτηση και γρήγορα αποτελέσματα. Πήρα τηλ στο ανοσολογικο 2132043161 τους είπα τι θέλω να κάνω και μου έκλεισαν ραντεβού. Θέλει να το γράψεις με συγκεκριμένο τρόπο (ανοσολογική τυποποίηση αντιγόνων με μονοκλωνικους αντιορους ανά δείγμα (Χ) επί 15 φορές (CD56NK) Έλεγχος ΝΚ κυττάρων.)

Μια άλλη κοπέλα με μεγαλύτερη εμπειρία στο θέμα μου είχε γραψει ότι το τμήμα καθεξιν αποβολών του Έλενα έχει μεγάλη εξειδίκευση στο θέμα και είναι καλύτερα να απευθυνθείς εκεί. Κάποιοι κάνουν την εξέταση αυτή και με δείγμα από το ενδομήτριο για διερεύνηση υπογονιμότητας αλλά εμας μας προτείνει εξέταση αίματος οπότε αυτό και έκανα...

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια και για τον χρόνο σου ακόμα μια φορά!!! 

Περιμένω κι εγώ με αγωνία να μας πεις τα καλά νέα σου την Δευτέρα!!! ?☺️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

Κορίτσια αυτή την εξέταση ποιος σας τη ζήτησε γιατί εγώ δε θυμάμαι να μου έγραψαν κάτι τέτοιο... είναι στις εξετάσεις θρομβοφιλιας ή αιματολογου;;;;

Ο γιατρός μας μου την είχε δώσει εμένα. Ήταν σε αυτές που μου είχε πει από το πρώτο ραντεβού... Αιματολογος είναι ο ειδικος, δεν σχετίζεται με τη θρομβοφιλια και πολλοί γιατροί έχουν διαφωνίες σχετικα με αυτήν την εξέταση από αυτά που έχω διαβάσει. Πώς είσαι εσύ? Αδιαθετησες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα μου έχω κάνει τόσες για τη θρομβοφιλια και τα ΝΚ που δεν τη θυμάμαι καθόλου..θα κάτσω να την ψάξω...ναι μου ήρθε σήμερα ευτυχώς.. τουλάχιστον να καθαρίσω από τα φάρμακα...εσύ πώς πας;;;;αχ να μας πεις ωραία νέα τη Δευτέρα να χαρούμε!!!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

Ο γιατρός μας μου την είχε δώσει εμένα. Ήταν σε αυτές που μου είχε πει από το πρώτο ραντεβού... Αιματολογος είναι ο ειδικος, δεν σχετίζεται με τη θρομβοφιλια και πολλοί γιατροί έχουν διαφωνίες σχετικα με αυτήν την εξέταση από αυτά που έχω διαβάσει. Πώς είσαι εσύ? 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia35 είπε:

Κορίτσια αυτή την εξέταση ποιος σας τη ζήτησε γιατί εγώ δε θυμάμαι να μου έγραψαν κάτι τέτοιο... είναι στις εξετάσεις θρομβοφιλιας ή αιματολογου;;;;

Κι εμένα ο γιατρός από το πρώτο ραντεβού! 

Μετά από ένα κατεβατό εξετάσεις σε σελίδα μόνη της αυτή... ?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Σελίνα είπε:

@agapi82 μου σε ευχαριστώ που με σκέφτηκες! Καλά είμαι, πέρα από κάτι τραβήγματα που νιώθω και μια φορά που ένιωσα έναν μεγάλο πόνο στην κοιλιά για δευτερόλεπτα ενω απλώς ανασηκώθηκα στο κρεβάτι, τίποτα περίεργο! Σήμερα είναι η 10η μέρα από την ετ και αρχίζει να με τρελαίνει η σκέψη ότι θα μπορούσα να ξέρω γιατί κάποιοι γιατροί δίνουν χοριακη στην 9η μέρα με βλαστοκύστες... Δεν πειράζει, απολαμβάνω την προσμονή για την ώρα γιατί ακόμα υπάρχει η ελπίδα!! Δευτέρα θα ξέρουμε... 

Είσαι καλυτερα εσύ?

Καλύτερα είμαι αφού έχω αλλάξει θέση στα έπιπλα του σπιτιού και στολισα μπας κ μπω σε γιορτινη διάθεση. Τελικά  αδιαθετησα 7 μέρες νωρίτερα κ έπαιξε σημαντικό ρόλο στη διάθεσή. 

Μπράβο που κρατιέσαι και δεν κάνεις τεστ. Εγώ θα είχα κάνει σίγουρα από την αγωνία μου. 

Την Δευτέρα θα κάνω όλες τις εξετάσεις αίματος ξανά να δούμε αν έχει αλλάξει κάτι. Αυτή την εξέταση που είπατε δεν την έχω κάνει και τι σημαίνει ΝΚ που αναφέρει η @Sofia35

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 NK σημαίνει Natural Killers. Ο γιατρός μου την είχε πει και την είχα ψάξει τότε αλλά δεν θυμάμαι πολλά. Ξέρω ότι αν έχεις αυξημένα σημαίνει ότι "επιτίθεται" το σώμα στο έμβρυο και σου κάνουν κάποιες ενέσεις με το αίμα του άντρα σου για να γίνει αποδεκτό. Κάπως έτσι το θυμάμαι συγχωρείστε με αν δεν τα λέω σωστά... Έχω κι εγώ ανυπομονησία αλλά φοβάμαι κιόλας να μάθω οπότε κρατιεμαι και προετοιμαζομαι ψυχολογικά για τη Δευτέρα. Κι εμένα μου αρέσει να αλλάζω τα έπιπλα καταλαβαίνω πως είναι για την ψυχολογία σου! 

@Sofia35 καλά είμαι, κάτι σφιξιματα στην κοιλιά και ταχυπαλμιες σήμερα αλλά αυτό ίσως οφείλεται στο ότι είμαι μόνη μου σήμερα... Κάνω και δουλειές στο σπίτι πλεον, ελπίζω να μην κάνω κακό αν υπάρχει κάτι εκεί... 

@ΝΤΙΝΤΙΝΑ θύμησε μου είσαι κι εσύ στις ένοπλες δυνάμεις? Ποτέ ξεκινάς τις εξετασεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 τα ΝΚ είναι κυτταροκτονα κύτταρα που δημιουργούν τοξικότητα και σκοτώνουν τα έμβρυα..εγώ έχω πρόβλημα με αυτά και κάνω προετοιμασία πριν την ΕΤ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

@agapi82 NK σημαίνει Natural Killers. Ο γιατρός μου την είχε πει και την είχα ψάξει τότε αλλά δεν θυμάμαι πολλά. Ξέρω ότι αν έχεις αυξημένα σημαίνει ότι "επιτίθεται" το σώμα στο έμβρυο και σου κάνουν κάποιες ενέσεις με το αίμα του άντρα σου για να γίνει αποδεκτό. Κάπως έτσι το θυμάμαι συγχωρείστε με αν δεν τα λέω σωστά... Έχω κι εγώ ανυπομονησία αλλά φοβάμαι κιόλας να μάθω οπότε κρατιεμαι και προετοιμαζομαι ψυχολογικά για τη Δευτέρα. Κι εμένα μου αρέσει να αλλάζω τα έπιπλα καταλαβαίνω πως είναι για την ψυχολογία σου! 

@Sofia35 καλά είμαι, κάτι σφιξιματα στην κοιλιά και ταχυπαλμιες σήμερα αλλά αυτό ίσως οφείλεται στο ότι είμαι μόνη μου σήμερα... Κάνω και δουλειές στο σπίτι πλεον, ελπίζω να μην κάνω κακό αν υπάρχει κάτι εκεί... 

@ΝΤΙΝΤΙΝΑ θύμησε μου είσαι κι εσύ στις ένοπλες δυνάμεις? Ποτέ ξεκινάς τις εξετασεις?

Ο σύζυγος είναι. Λέω Δευτέρα να πάω για καμπύλη και το κατεβατό των αιματολογικων και να πάρω και τηλ στον ευαγγελισμό ? να κλείσω για τη ΝΚ. Με δείγμα αίματος κι αυτή γίνετε; έχει και δύο εξετασεις ο σύζυγος αλλά φεύγει σκοπούν τη Δευτέρα άρα μόλις επιστρέψει...☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ΝΤΙΝΤΙΝΑ είπε:

Ο σύζυγος είναι. Λέω Δευτέρα να πάω για καμπύλη και το κατεβατό των αιματολογικων και να πάρω και τηλ στον ευαγγελισμό ? να κλείσω για τη ΝΚ. Με δείγμα αίματος κι αυτή γίνετε; έχει και δύο εξετασεις ο σύζυγος αλλά φεύγει σκοπούν τη Δευτέρα άρα μόλις επιστρέψει...☺️

Ναι απλή αιμοληψια είναι. Καλή επιτυχία στις εξετάσεις περιμένουμε τα αποτελέσματα! Στον άντρα σου τι έδωσε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

Ναι απλή αιμοληψια είναι. Καλή επιτυχία στις εξετάσεις περιμένουμε τα αποτελέσματα! Στον άντρα σου τι έδωσε?

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Του έγραψε hiv, hcv, vdrl, hbsAg και ένα dfi (δείχνει την ποιότητα του σπέρματος γιατί από ποσότητα είμαστε πολύ καλά) που μας παρέπεμψε στο science lab. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η ΝΤΙΝΤΙΝΑ είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Του έγραψε hiv, hcv, vdrl, hbsAg και ένα dfi (δείχνει την ποιότητα του σπέρματος γιατί από ποσότητα είμαστε πολύ καλά) που μας παρέπεμψε στο science lab. 

Α ναι κι εμάς τα ίδια. Το DFI δείχνει ποσοστό κατακερματισμου DNA σπέρματος, πάρα πολύ σημαντική εξέταση και ακριβή! Κι εμείς εκεί την κάναμε. Καλά αποτελέσματα και πάλι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

Α ναι κι εμάς τα ίδια. Το DFI δείχνει ποσοστό κατακερματισμου DNA σπέρματος, πάρα πολύ σημαντική εξέταση και ακριβή! Κι εμείς εκεί την κάναμε. Καλά αποτελέσματα και πάλι! 

Βέβαια έχω και αμη να κάνω αλλά πρέπει να περιμένω ακόμα γι αυτή να αδιαθετησω και μου έγραψε και έναν 4d υπέρηχο μητρας ωοθηκών για το Ρέα γιατί του είπα ότι δεν πάω ιασω που και γι αυτόν θα περιμένω... 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι και αντεύχομαι ολόψυχα... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίναγκουκλαρα την εξεταση και πρεπει να την κανουν γυναικες που εχουν αποβολες στο παρελθον. Εγω δεν εχω μεινει ποτε εγκυος, μηπως γι αυτο ο γιατρος δεν μου την εδωσε; Μου φαινεται θα παω να την γραψω για να την κανω κ αυτη να αποκλεισω την πιθανοτητα σε περιπτωση που μεινω εγκυος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Μόλις γύρισα κι εγώ απο τη Β' επιπέδου... Επιβεβαιώσαμε ότι είναι κοριτσάκι. ΠΗΤ 23/8 σταθερά, βάρος 487γρ. Όλα φυσιολογικά. Πλακούντας μπροστά και πλάγια και τράχηλος 38χιλ με μέτρηση απο την κοιλιά (στην αυχενική ήταν 35χιλ.)... Και τέλος κορίτσια μου... έχω πάρει 6 ολόκληρα κιλά!!! Μια χαρά μου τα βρήκε όλα ο γιατρός μου. Σε 6 βδομάδες, 4/6 , θα κάνουμε καμπύλη ζαχάρου!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...