Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christinapsr είπε:

Κορίτσια  στις πρωτοτοκες  οι περισσότερες πάνε μετά τις 40 φυσιολογικά  . Απλά οι γιατροί φοβούνται μη πάρει πολλά κιλά η μη κάνει κακα  μέσα στο σάκο το μωρό   κ μόλις πας 38εβδομαδες  αν είναι να κάνεις καισαρικη σε βάζουν μέσα  κ για φυσιολογικο στις 39 κ κατι για πρόκληση.  

Γ αυτό υπάρχουν αυτές οι στατιστικές... Δεν αφήνουν οι γιατροί.   

Αν ισχυει πραγματικα δεν καταλαβαινω το λογο απτην στιγμη που βλεπουν οτι το μωρο ειναι μια χαρα... Αλλα τι να πω μπορει και να μην ξερω κατι που ξερουν αυτοι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια μου εμένα σήμερα με κάνανε εισαγωγή με συσπάσεις και διαστολή 

Κοπέλα μου εύχομαι όλα να πάνε καλά. Υπομονή και κουράγιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια μου εμένα σήμερα με κάνανε εισαγωγή με συσπάσεις και διαστολή 

Με το καλο!!! Ολα να πανε τελεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Christinapsr είπε:

Κορίτσια  στις πρωτοτοκες  οι περισσότερες πάνε μετά τις 40 φυσιολογικά  . Απλά οι γιατροί φοβούνται μη πάρει πολλά κιλά η μη κάνει κακα  μέσα στο σάκο το μωρό   κ μόλις πας 38εβδομαδες  αν είναι να κάνεις καισαρικη σε βάζουν μέσα  κ για φυσιολογικο στις 39 κ κατι για πρόκληση.  

Γ αυτό υπάρχουν αυτές οι στατιστικές... Δεν αφήνουν οι γιατροί.   

Συμφωνώ και επαυξάνω! Μπήκα 39+2 με πρόκληση και γέννησα 39+3 με καισαρική λόγω μη εξέλιξης του τοκετού. Πιστέυω πως αν με αφήνανε θα πήγαινα και 40+ χωρίς να έχω γεννήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η eirini2 είπε:

Αν ισχυει πραγματικα δεν καταλαβαινω το λογο απτην στιγμη που βλεπουν οτι το μωρο ειναι μια χαρα... Αλλα τι να πω μπορει και να μην ξερω κατι που ξερουν αυτοι... 

Στην δική μου περίπτωση που έχω κάνει ήδη μια καισαρική πριν 2,5 χρόνια και θα κάνω πάλι, δεν μπορούν να με αφήσουν να φτάσω μέχρι 40η εβδομάδα γιατί μπορεί να σπάσουν τα νερά, να ανοίξουν τα ράμματα κ.ο.κ. Το μυκόνιο επίσης είναι πολύ επικίνδυνο - δλδ τα πρώτα κακά του μωρού - και δεν ρισκάρουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα πήγα στο νοσοκομείο να πάρω το χαρτί για το ΙΚΑ ώστε να βγω σε άδεια τοκετού. Μου έκαναν και καρδιοτοκογράφο και ακούσαμε και το μωρό πάλι. Μετά πήγαμε με την μαία στην διπλανή αίθουσα για να μου γράψει το χαρτί και εκεί μπήκε μια άλλη μαία και την ρώτησε αν κατάφερε να ακούσει καρδιακό παλμό σε μια κοπέλα που καθόταν στο σαλόνι, της είπε ότι δεν τα κατάφερε και της είπε ότι και στον υπέρηχο δεν ακούσανε καρδιά....κορίτσια, μου κόπηκαν τα πόδια! Ήθελα να βάλω τα κλάμματα! Ο Θεός να δώσει να κάνανε λάθος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Σήμερα πήγα στο νοσοκομείο να πάρω το χαρτί για το ΙΚΑ ώστε να βγω σε άδεια τοκετού. Μου έκαναν και καρδιοτοκογράφο και ακούσαμε και το μωρό πάλι. Μετά πήγαμε με την μαία στην διπλανή αίθουσα για να μου γράψει το χαρτί και εκεί μπήκε μια άλλη μαία και την ρώτησε αν κατάφερε να ακούσει καρδιακό παλμό σε μια κοπέλα που καθόταν στο σαλόνι, της είπε ότι δεν τα κατάφερε και της είπε ότι και στον υπέρηχο δεν ακούσανε καρδιά....κορίτσια, μου κόπηκαν τα πόδια! Ήθελα να βάλω τα κλάμματα! Ο Θεός να δώσει να κάνανε λάθος!!!

Να πανε ολα καλα για την κοπελα και το μωρακι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια μου εμένα σήμερα με κάνανε εισαγωγή με συσπάσεις και διαστολή 

Ωωω με το καλό! Έφτασε η ώρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Σήμερα πήγα στο νοσοκομείο να πάρω το χαρτί για το ΙΚΑ ώστε να βγω σε άδεια τοκετού. Μου έκαναν και καρδιοτοκογράφο και ακούσαμε και το μωρό πάλι. Μετά πήγαμε με την μαία στην διπλανή αίθουσα για να μου γράψει το χαρτί και εκεί μπήκε μια άλλη μαία και την ρώτησε αν κατάφερε να ακούσει καρδιακό παλμό σε μια κοπέλα που καθόταν στο σαλόνι, της είπε ότι δεν τα κατάφερε και της είπε ότι και στον υπέρηχο δεν ακούσανε καρδιά....κορίτσια, μου κόπηκαν τα πόδια! Ήθελα να βάλω τα κλάμματα! Ο Θεός να δώσει να κάνανε λάθος!!!

Μακάρι να πήγαν όλα καλά! Πάντως στα σεμινάρια που κάναμε η μαία ήταν πολύ αυστηρή στο θέμα ότι  από μια βδομάδα και μετά να ακουμε το μωρό! Το μωρό λέει παντα θα πει την καλημέρα του! Η αν έχουμε αμφιβολίες τρώμε κάτι γλυκό κάνουμε ένα δροσερό ντουζ και αν ακόμα νομίζουμε ότι δεν ανταποκρίνεται πάμε στο νοσοκομείο. Καλύτερα λέει να είναι η ιδέα μας, δεν κουράζουμε κανέναν και έχουν προβλεφθεί πολλές καταστάσεις έτσι. Επίσης τα δημόσια πάντα εφημερεύουν για τις εγγυες γυναίκες. Ήταν ένα θέμα που επαναλάμβανε συνεχεια και τεσταρε και τους μπαμπάδες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vivika10 είπε:

Ευχαριστώ 36+4

Δνε λέγαμε τίποτα άλλο? Χαχχα; μπράβο κορίτσι μου! Στείλε μας νέα!!! Εισαι η ελπίδα μου ??? 

στις πριν 6 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια μου εμένα σήμερα με κάνανε εισαγωγή με συσπάσεις και διαστολή 

Ωωω για να δούμε!!! Μπράβο ωραία!!!  Στείλε μας τα νέα σου!!! ???Όσο για το πότε γεννάει μια πρωτότοκος μου το είπε ο γιατρός μου και γι αυτό το μοιράστηκα εδώ. Επίσης έχω πολλά παραδείγματα γύρω μου που το επαληθεύουν και καμιά φίλη που γέννησε φυσιολογικά μετά τις 40 οπότε στο δικό μου το Μυαλό έβγαζε νόημα! Τώρα από εκεί και πέρα θα πιστέψω τον γιατρό μου γιατί με συμφέρει χεεχχε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Pralina  φυσιολογικά μπορεί μια γυναίκα να μην γεννήσει ούτε πριν τις 40 εβδομάδες δλδ δεν παίζει ρόλο σε ποια βδομάδα είσαι για το αν θα γεννήσεις φυσιολογικά. Παίζει ρόλο αν το μωρό έχει πάρει σωστή θέση και αν θα κάνεις διαστολή μέχρι τελεία. Αν δεν γίνουν αυτά και 36 να είσαι δεν γεννάς φυσιολογικά και 42 να είσαι το ίδιο ισχύει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Pralina  φυσιολογικά μπορεί μια γυναίκα να μην γεννήσει ούτε πριν τις 40 εβδομάδες δλδ δεν παίζει ρόλο σε ποια βδομάδα είσαι για το αν θα γεννήσεις φυσιολογικά. Παίζει ρόλο αν το μωρό έχει πάρει σωστή θέση και αν θα κάνεις διαστολή μέχρι τελεία. Αν δεν γίνουν αυτά και 36 να είσαι δεν γεννάς φυσιολογικά και 42 να είσαι το ίδιο ισχύει. 

Εγώ κορίτσια ακόμη τίποτα καθόλου πόνους μόνο συσπάσεις κ τώρα Ούτε καν πολλές άντε να δούμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Εγώ κορίτσια ακόμη τίποτα καθόλου πόνους μόνο συσπάσεις κ τώρα Ούτε καν πολλές άντε να δούμε 

Διαστολή έχεις ;προχωράει ;

κοπέλεςμου εμένα 37 εβδομάδων με επιασαν συσπάσεις αλλα οτι και αν καναμε μεχρι 3 πηγε η διαστολή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η egw είπε:

Διαστολή έχεις ;προχωράει ;

κοπέλεςμου εμένα 37 εβδομάδων με επιασαν συσπάσεις αλλα οτι και αν καναμε μεχρι 3 πηγε η διαστολή

Διαστολή έχω 2 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια μου εμένα σήμερα με κάνανε εισαγωγή με συσπάσεις και διαστολή 

Κορίτσι μου να πάνε όλα καλά! Ακόμη και να γεννησεις με έναν πόνο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου χάθηκα σήμερα! Το πρωί στους ενδοκρινολογους, μετά είχαμε τραπέζι γιατι έχω γενέθλια :) λοιπόν μου είπαν ότι θα κάνω μετρήσεις 6 φορές τη μέρα πριν και μια ώρα μετά το φαγητό, θα ξαναπάω μεθαύριο το πρωί και ανάλογα με τις τιμές θα δούμε πως θα κινηθούμε! Πάντως βρε κοριτσια μου, το σάκχαρο μου πριν το φαΐ είναι 78 Αντε το πολύ 90 και μια ώρα μετά πήγε μέχρι 96!! Εμένα αυτές δεν μου φαίνονται τιμές διαβητικού! Ξέρω γιατι έχω τον μπαμπά μου με διαβήτη! Τι λέτε κ εσείς που έχετε εμπειρία? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η joy2 είπε:

Κορίτσια μου χάθηκα σήμερα! Το πρωί στους ενδοκρινολογους, μετά είχαμε τραπέζι γιατι έχω γενέθλια :) λοιπόν μου είπαν ότι θα κάνω μετρήσεις 6 φορές τη μέρα πριν και μια ώρα μετά το φαγητό, θα ξαναπάω μεθαύριο το πρωί και ανάλογα με τις τιμές θα δούμε πως θα κινηθούμε! Πάντως βρε κοριτσια μου, το σάκχαρο μου πριν το φαΐ είναι 78 Αντε το πολύ 90 και μια ώρα μετά πήγε μέχρι 96!! Εμένα αυτές δεν μου φαίνονται τιμές διαβητικού! Ξέρω γιατι έχω τον μπαμπά μου με διαβήτη! Τι λέτε κ εσείς που έχετε εμπειρία? 

Κι εγώ πάντως το ίδιο αναρωτιέμαι να ξέρεις... Ενώ η καμπύλη μου βγήκε αυξημένη, τώρα που μετριέμαι και κάνω διατροφη έχω φτασει από 55 νηστική μέχρι 107 το περισσότερο μετά τα γεύματα! Την Παρασκευή είναι να στείλω στην διαβητολογο τις τιμές να δω τί θα μου πει. Εγώ πάντως πεινάω, ζαλίζομαι, προχτές λιποθύμησα και το σάκχαρό μου παραμένει χαμηλό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η MariannakiM είπε:

Κι εγώ πάντως το ίδιο αναρωτιέμαι να ξέρεις... Ενώ η καμπύλη μου βγήκε αυξημένη, τώρα που μετριέμαι και κάνω διατροφη έχω φτασει από 55 νηστική μέχρι 107 το περισσότερο μετά τα γεύματα! Την Παρασκευή είναι να στείλω στην διαβητολογο τις τιμές να δω τί θα μου πει. Εγώ πάντως πεινάω, ζαλίζομαι, προχτές λιποθύμησα και το σάκχαρό μου παραμένει χαμηλό... 

Εγώ ευτυχώς ούτε πεινάω, ούτε ζαλίζομαι και το σάκχαρο μου το βλέπω φυσιολογικό! Νομίζω δεν πρέπει να κάνεις τόσο αυστηρή δίαιτα.. Θα σου πει βέβαια κ η ιατρός σου :):) νομίζω πάντως αυτή η καμπύλη ειναι ύπουλη, δεν την εμπιστεύομαι πια! Το πιο σωστό θα ήταν να μας ζητάνε να μετράμε πχ για μια εβδομάδα τις τιμές μας έτσι όπως είμαστε, όχι με τη καμπύλη! Έτσι θα ήταν και πιο αντιπροσωπευτικο! Τι να πω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Εγώ ευτυχώς ούτε πεινάω, ούτε ζαλίζομαι και το σάκχαρο μου το βλέπω φυσιολογικό! Νομίζω δεν πρέπει να κάνεις τόσο αυστηρή δίαιτα.. Θα σου πει βέβαια κ η ιατρός σου :):) νομίζω πάντως αυτή η καμπύλη ειναι ύπουλη, δεν την εμπιστεύομαι πια! Το πιο σωστό θα ήταν να μας ζητάνε να μετράμε πχ για μια εβδομάδα τις τιμές μας έτσι όπως είμαστε, όχι με τη καμπύλη! Έτσι θα ήταν και πιο αντιπροσωπευτικο! Τι να πω... 

Μου είπε ότι θέλει μέχρι το τέλος να πάρω αλλά 2 κιλά μαξ!!! Η αλήθεια είναι ότι έχω πάρει 10 μέχρι τώρα, αλλά είμαι στο κρεββάτι λόγω άλλων επιπλοκών και γενικά χωρίς να τρώω και ιδιαίτερα φαγητό γιατί κάνω εμετούς και δεν μπορώ καθόλου το κρέας! Μέχρι τώρα ετρωγα λαδερά, όσπρια και λίγο κρέας. Καλά και γλυκά η αλήθεια είναι, αλλά είχα και περίεργη ψυχολογία λόγω του ότι είμαι συνεχώς μέσα! Αλλά κι εγώ το δικό μου σάκχαρο, αν εξαιρέσεις ότι πολλές φορές παραμένει αρκετά χαμηλό, μια χαρά το βλέπω! Σκέψου έφαγα πάστα για διαβητικούς και μετά από 1 ώρα ήταν 71!!! Θα δούμε τι θα πει και η doctor!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η MariannakiM είπε:

Κι εγώ πάντως το ίδιο αναρωτιέμαι να ξέρεις... Ενώ η καμπύλη μου βγήκε αυξημένη, τώρα που μετριέμαι και κάνω διατροφη έχω φτασει από 55 νηστική μέχρι 107 το περισσότερο μετά τα γεύματα! Την Παρασκευή είναι να στείλω στην διαβητολογο τις τιμές να δω τί θα μου πει. Εγώ πάντως πεινάω, ζαλίζομαι, προχτές λιποθύμησα και το σάκχαρό μου παραμένει χαμηλό... 

Να μιλήσεις κοπέλα μλυ με το γιατρό σου μην έχεις αντίθετα αποτελέσματα

Παντως κι εγώ όταν μστριομουν στο πρώτο και μάλιστα χωρίς διατροφή ήταν κανονικό 

Πιστεύω ότι κι εγώ έπρεπε να το ελέγχουν αλλιώς τώρα το πως δεν ξέρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...