Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός ...τέλος!


admin

Recommended Posts

ο γιος μου ειναι 6 μηνων κ θηλαζω ακομα.προσπαθω να σταματησω αλλα δεν πινει γαλα απο το μπουκαλι.υπαρχει καποιος τροπος να μην αηδιαζει οταν το βλεπει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο γιος μου ειναι 6 μηνων κ θηλαζω ακομα.προσπαθω να σταματησω αλλα δεν πινει γαλα απο το μπουκαλι.υπαρχει καποιος τροπος να μην αηδιαζει οταν το βλεπει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Ελπιδα μου φανταζομαι θαχεις τους λογους σου για να θελεις να σταματησεις,μηπως ομως θα πρεπει να το ξανασκεφτεις?το μωρακι σου μπορει να συνεχισει να τρεφεται με δικο σου γαλα για πολλους μηνες ακομα με ολα τα γνωστα οφελη!!!Αν δεν συντρεχει καποιος ειδικος λογος μηπως να επαναπροσδιοριζες την αποφαση σου αυτη???:(:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπίδα μου να χαίρεσαι το ζουζούνι σου! Δεν ξέρω ποιος λόγος σε οδηγεί στην απόφαση να σταματήσεις το θηλασμό, αλλά κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με τη φίλη Υβόννη!

ilda μου να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς (δεν έχω εμπειρία -δυστυχώς θήλασα πολύ λίγο-) αλλά σίγουρα η aglaiap θα σε κατατοπίσει!

Σας φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ilda γιατί λες πως το γάλα σου έχει μειωθεί; Το μωρό σου έχει κάποιο πρόβλημα; Πώς αλήθεια μπορεί να μειώθηκε το γάλα σου; Φυσιολογικά δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο για όσο θηλάζεις κανονικά....

Ελπίδα, θα ήθελες να μας γράψεις για ποιούς λόγους θέλεις να διακόψεις το θηλασμό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hello again,

thanks gia tis eyxes sas kai na sas sizoun kai sas ta morakia sas.

ego den thelo na stamatiso na tin thilazo alla exei meiothei to gala.

i beba mou pinei gala mono to proi kai to vrady.aplos einai thema zitisis kai prosforas. exo ksekinisei kai kathe fora tin taizo me sterea trofi tin thilazo ligo.

to thema einai oti protaprilia ksekinao tin duleia kai fovame oi tha meiothei pio poli kai meta ti tha kano.

me to pou niothei to kseno gala sto stoma tis klaei toso poli pou mou sfigete i kardia kai kamia mera tha klaio kai ego me tin beba mo.

den mou ftanoun ola afta alla exei kai eleipsei lactasis kai i beba kai ego kai exoume kai alla pou prepei na prosexoume.

sin to oti i paidiatros mou exei apo to 5 mina kai ean pernei liga gramaria i beba mou leei kateftian oti mou exei meiiothei to gala kai prepei na valo kai kseno gala.:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ilda έγραψε:

hello again,

thanks gia tis eyxes sas kai na sas sizoun kai sas ta morakia sas.

ego den thelo na stamatiso na tin thilazo alla exei meiothei to gala.

i beba mou pinei gala mono to proi kai to vrady.aplos einai thema zitisis kai prosforas. exo ksekinisei kai kathe fora tin taizo me sterea trofi tin thilazo ligo.

to thema einai oti protaprilia ksekinao tin duleia kai fovame oi tha meiothei pio poli kai meta ti tha kano.

me to pou niothei to kseno gala sto stoma tis klaei toso poli pou mou sfigete i kardia kai kamia mera tha klaio kai ego me tin beba mo.

den mou ftanoun ola afta alla exei kai eleipsei lactasis kai i beba kai ego kai exoume kai alla pou prepei na prosexoume.

sin to oti i paidiatros mou exei apo to 5 mina kai ean pernei liga gramaria i beba mou leei kateftian oti mou exei meiiothei to gala kai prepei na valo kai kseno gala.:angry:

Αν κατάλαβα καλά έχουν απλά μειωθεί οι φορές που θηλάζει το μωρό σου, δηλαδή έχουν μειωθεί οι ανάγκες της σε γάλα, και μάλλον τρώει ήδη αρκετές στερεές τροφές, έτσι; Τότε είναι φυσικό να μειωθεί η γαλακτοπαραγωγή σου, αναταποκρινόμενη όπως λες και εσύ στο νόμο της προσφοράς και της ζήτησης. Επομένως οι ανάγκες της μπέμπας σου καλύπτονται φυσιολογικά, το γεγονός ότι έβαλε λίγο βάρος δεν σημαίνει ότι μειώθηκε το γάλα σου εφόσον όποτε θέλει τη θηλάζεις και τρώει και στερεές τροφές. Σε αυτή την ηλικία είναι φυσικό και συνηθισμένο τα μωρά να σταματούν να βάζουν πολύ βάρος. Αυτά που λέει ο παιδίατρός σου για ξένο δεν βασίζονται πουθενά. Το ξένο γάλα το μόνο που θα κατάφερνε θα ηταν να μειώσει πραγματικά την παραγωγή σου, δηλαδή να μην μπορείς να ανταποκρίνεται στις ανάγκες της μπέμπας σου.

Εφόσον η μπέμπα σου θηλάζει πλέον λιγότερο γιατί ανησυχείς ότι δεν θα τα καταφέρεις να συνεχίσεις όταν αρχίσεις τη δουλειά; Κατά τη διάρκεια της μέρας θα μπορείς να αντλείς για να διατηρήσεις τη γαλουχία σου. Το λίγο γάλα που χρειάζεται κατά τη διάρκεια της μέρας (αν κατάλαβα καλά) μπορεί να της το δίνει κάποιος από αυτό που θα αντλείς. Το πρωί και το βράδυ θα συνεχίσεις να τη θηλάζεις η ίδια κανονικά. Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, ειλικρινά...Δεν υπάρχει λόγος να πιέζεσαι ούτε εσύ ούτε η μπέμπα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Georgia efxaisto para poli gia to minima sou,me oithises idi arketa.

alla emena me aniseixei i stigmi otan den tha exo pleon katholou gala, ekei ti ginete meta. i beba mo den thelei kan na to dookimasei to kseno. den ksero esi gia poso thilases to moro sou kai meta pou sou teleiose to diko sou ti egine?

aplos tha katalave oti den eixes alo kai epiase to mpoukali i ekanes kana kolpo?

tha ithela poli na matho pos ti kataferneis meta.

opos eipa kai prin i beba mou exei eleipsei lactasis kai den mporei na piei ola ta galata. ego gia na tin boithiso, giati ponouse para poli exo kopsei ta panta opos gala, giaurti, tiri, margarines kai para pola alla.

mipos mporei na boithisei kapoia se afto?

efxaristo kai pali gia tn boithia sas.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου, γιατί να σταματήσεις να θηλάζεις το μωρό σου; Για όσο χρειάζεται γάλα θήλαζέ την! Το γάλα δεν τελειώνει ούτε κόβεται για όσο θηλάζουμε, εφόσον το μωρό θηλάζει σωστά και δεν παίρνει ξένο γάλα! Ο γιός μου είναι σχεδόν δεκαέξι μηνών και θηλάζει. Και θα θηλάζει για όσο καιρό θέλει. Ποτέ δεν προσπάθησα να του δώσω ξένο. Δεν χρειάζονται ξένο γάλα. Τίποτα δεν συγκρίνεται με το μητρικό. Ακόμα και όταν ξεκινήσεις τη δουλειά μπορείς να συνεχίσεις να θηλάζεις ή να δίνει κάποιος άλλος το δικό σου με μπουκάλι όταν δεν είσαι παρούσα. Γιατί έχεις μπει στη διαδικασία ότι πρέπει να του δώσεις ξένο γάλα;

Για την έλλειψη λακτάσης δεν γνωρίζω πολλά, εφόσον όμως πρέπει να περιορίσεις κάποια πράγματα στη διατροφή σου θα σου έλεγα ότι είναι μια θυσία που αξίζει τον κόπο, γιατί κανένα ξένο γάλα δε συγκρίνεται με το μητρικό, αλλά και ο θηλασμός σαν διαδικασία, σαν σχέση, είναι κάτι πολύτιμο, που δεν υπάρχει λόγος να στερήσεις από τη μικρή σου. Όταν νιώσει έτοιμη θα σταματήσει να θηλάζει από μόνη της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απολύτως με τη Γεωργία, δεν υπάρχει λόγος να σταματήσεις το θηλασμό!

Ειδικά για την έλλειψη λακτάσης το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο, εφόσον το έχεις ρυθμίσει με τη δική σου διατροφή.

Φαντάσου το "ειδικό" γάλα που προμοτάρουν οι εταιρίες και οι γιατροί έχει περάσει χημική επεξεργασία για να υδρολυθεί η λακτάση που περιέχει και μετά, επειδή η διαδικασία αυτή καταστρέφει άλλα θρεπτικά συστατικά, του βάζουν πρόσθετα. Ενώ το δικό σου γάλα είναι υγιεινό, φυσικό και απολύτως ασφαλές για το μωρό σου. Γιατί να του δώσεις αντ' αυτού ένα "χημικό" κατασκεύασμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsia kai eyxaristo para poli kai pali gia tin boiyhia sas.

to problima mou tora einai oti i beba mou den peianei katholou to mpimpero oute me to gala mou. fisika pistevei oti einai kseno kai etsi otan tha eimai sti douleia den tha mporei na piei to gala pou tha vgalo ego. eixe kamia apo sas ayto to provlima?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Γειά σας κορίτσια.Εχω ένα κοριτσάκι 2,5 μηνών το οποίο μέχρι πριν απο 3 εβδομάδες το θήλαζα και του έδινα και συμπλήρωμα.Μια μέρα ύστερα απο εξαντλητικές δουλείες και κάποιες στεναχώριες δεν είχα καθόλου γάλα και έτσι άρχισα το ξένο.Όμως εδώ και μερικές μέρες παρατήρησα ότι αν και μαλακό το στήθος μου έβγαζε λίγο γάλα,μπορώ να αρζίσω να θηλάζω και πάλι το κοριτσάκι μου και θα χορταίνει τώρα που συνηθισε το μπιμπερό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...