Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@Vivi35 καλημέρα!

Κι εγώ όπως τα κορίτσια. Αλλά μια δυο φορές με έχει πιάσει όταν δεν είμαι ξαπλωμένη. Εμένα από την αρχή της εγκυμοσύνης (που με είχε πιάσει και μετά με άφησε και τώρα με ξανάπιασε) με ενοχλεί το βράδυ όταν κοιμάμαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Angelmammy καλημέρα!

στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα αυτό που λες.. πόνο μόνο στον ύπνο.. άλλαζα πλευρό, έβαζα και κανένα μαξιλάρι και μου περνούσε..

τώρα είναι διαφορετικό.. δεν μπορώ καν να περπατήσω.. ελπίζω να μη με πάει έτσι ως το τέλος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi35 καλά εσείς που έχετε ήδη παιδάκια είστε ηρωίδες!!ευτυχώς Δεν με έχει πιάσει συνεχόμενα με πιάνει μια μέρα ,ξεκουράζομαι και περνάει προς το παρόν!καμια φορα με πιανει στον υπνο η το βραδυ πιο πολυ..Θα δείξει πως θα πάει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η stasa199 είπε:

@Vivi35 καλά εσείς που έχετε ήδη παιδάκια είστε ηρωίδες!!ευτυχώς Δεν με έχει πιάσει συνεχόμενα με πιάνει μια μέρα ,ξεκουράζομαι και περνάει προς το παρόν!καμια φορα με πιανει στον υπνο η το βραδυ πιο πολυ..Θα δείξει πως θα πάει...

Να σου πω όταν έμεινα έγκυος πίστευα πως επειδή θα είχα λιγότερο άγχος θα την απολάμβανα περισσότερο..

αντιθέτως στην δεύτερη δεν προλαβαίνω να πάρω ανάσα.. πέρασε τόσο γρήγορα ο καιρός.. 

στην πρώτη προσέχεις το κάθε τι.. πως θα σκύψεις , τι θα σηκώσεις.. στην δεύτερη πότε βρίσκεσαι κάτω από τα κρεβάτια να μαζεύεις παιχνίδια ούτε το καταλαβαίνεις.. 

Οι πόνοι βέβαια δεν ισχύουν για όλους , εγώ μέσα σε όλα έχω και αυτό.. τι να κάνουμε.. θα περάσει... γερά να είναι τα μωράκια μας και μεις αντέχουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Εγώ πόνο στο ισχίο δεν έχω αλλά εδώ και 3 μέρες ξυπνάω και με πεθαίνει η πλάτη.Σε σημείο να μην μπορώ να ισιωσω το κορμί και πάω καμπουριαζοντας..Το έχει πάθει καμμία άλλη αυτό?

Καλημέρα! Ναι εγώ, πριν το ισχύο είχα την πλάτη.. αλλά ευτυχώς δεν κράτησε πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Καθομαι και διαβαζω τα τελευταια μηνυματα. Για γελια ειμαστε. Χαχαχα Η μια ποναει εδω... η αλλη ποναει εκει! 

Χαχαχα για απόσυρση!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Εγώ πόνο στο ισχίο δεν έχω αλλά εδώ και 3 μέρες ξυπνάω και με πεθαίνει η πλάτη.Σε σημείο να μην μπορώ να ισιωσω το κορμί και πάω καμπουριαζοντας..Το έχει πάθει καμμία άλλη αυτό?

Α ναι!! Η πλάτη μου εμένα είναι μόνιμο προβλήμα. Επειδή είχα πόνους και πριν την εγκυμοσύνη όμως δεν το αναφέρω καν γιατί απλά έχει επιδεινωθεί. Χαχαχα!!! Με πιάνει τέτοιος πόνος που χτυπάει και στο κεφάλι και στη μέση. 

Καλά περνάμε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σαραβαλακια μου! Κι εγώ για απόσυρση! Λίγες μέρες νιώθω σχετικά αρτιμελής ? Πόνος στον αφαλό που είπε η Στάσα, έχω κάποιες μέρες πολύ έντονα, ξάπλα κ ζεσταμα της περιοχής με βοηθάει. Πόνο στην πλάτη, βεβαίως κι απ'αυτό, συνήθως ξυπνάω έτσι κ σταδιακά περνάει με ελαφρύ μασάζ. Καλά το ισχίο είναι το φόρτε μου. Όταν με πιάνει δεν μπορώ ούτε να πατήσω. Επίσης ξεκούραση κι αν δεν αντέχω χτυπάω κ ντεπον. Σήμερα ξύπνησα με ατονία κ ζάλη. Καινούριο αυτό! Είχα καιρό να νιώσω έτσι, εκτός αν αρρωσταίνω. Υπομονή κι επιμονή ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Καλά πάμε όλες!!Ευτυχώς δεν μας έμεινε πολύ και μετά απ' ότι λένε όλοι θα μας λείπει αυτή η περίοδος.. Βάζετε καποια ειδική κρέμα για ραγαδες στην κοιλιά?

Εγώ από το πρώτο τρίμηνο βάζω αμυγδαλελαιο και τίποτα άλλο. Καμιά φορά και έλαιο καρύδας, όταν μου τελειώνει το αμυγδαλελαιο. Δε μυρίζει και κάνει πολύ καλή δουλειά. Ραγάδες δεν έχω κάνει αλλά λένε ότι αν είναι το σώμα σου να κάνει θα κάνει ο, τι και να βάλεις. Τώρα κατά πόσο ισχύει.... δε γνωρίζω. Πάντως αν τρέφεσαι σωστά με πολλά φρούτα και λαχανικά και ενυδατώνεσαι επαρκώς, δυσκολεύεις την εμφάνιση ραγάδων. 

Πάντως, μεταξύ μας, νομίζω είναι πολύ δύσκολο να συναντήσεις εγκυούλα στις μέρες μας που να μην προσέχει λίγο για το σώμα της. Δεν είμαστε στην εποχή των γιαγιάδων μας. Έχουμε πληροφόρηση. Είναι κρίμα να μας μείνουν σημάδια που θα μπορούσαμε να έχουμε αποφύγει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Καλά πάμε όλες!!Ευτυχώς δεν μας έμεινε πολύ και μετά απ' ότι λένε όλοι θα μας λείπει αυτή η περίοδος.. Βάζετε καποια ειδική κρέμα για ραγαδες στην κοιλιά?

Βαζω μια κρεμα της frezyferm prevenstria νομιζω λεγεται αλλα δεν τρελαθηκα κιολας μαζι της. Εχει ιδιαιτερο εντονο αρωμα...εχω αρχισει να το βαριεμαι και θελω να τελειωνει η κρεμα.

Πιο συχνα απ την κρεμα βαζω λαδακι καρυδας που το χρησιμοποιουσα σχεδον παντου και πριν την εγκυμοσυνη. Μολις μου τελειωσει το λαδι καρυδας λεω να δοκιμασω και αμυγδαλελαιο που δεν εχω παρει ποτε μου. Παντως σε κατι ιντερνετικα μαθηματα που παρακολουθησα η μαια προτεινε το αμυγδαλελαιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini εσύ έχεις από όλα !!!   Πραγματικά είμαστε για γέλια!Ούτε σε  καπη τέτοια συζήτηση για πόνους!!!χαχαχαχαχα

Εγώ κορίτσια μια φορά έβαλα αμυγδαλαιελαιο και όλο λέω θα βάλω αλλά το ξεχνάω!Αν και τώρα ίσως πρέπει γιατί μπορεί να κάνει κανένα ξαφνικό η κοιλίτσα μου και να μεγαλώσει!καμία φορά σκεφτόμουν μήπως ποναγε ο αφαλός από την τσίτα!Αλλά θα το ξεκινήσω τώρα πια κρίμα είναι να κάνω ραγάδες τώρα στο τέλος επειδή το ξεχνάω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια είχα την prevenstria αλλά επειδή στην αρχή με ανακάτευε το άρωμά της , έβαζα αμυγδαλέλαιο! Τώρα την ξεκίνησα πάλι να μην πάει χαμένη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ξεκινησα να βαζω το τριτο μηνα και σταματησα και δεν ξαναεβαλα τιποτα..και δεν εχω ουτε 1 ραγαδα!!αν ειναι να κανεις και 15 κρεμες να βαζεις θα βγαλεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Εγω ξεκινησα να βαζω το τριτο μηνα και σταματησα και δεν ξαναεβαλα τιποτα..και δεν εχω ουτε 1 ραγαδα!!αν ειναι να κανεις και 15 κρεμες να βαζεις θα βγαλεις!!

Έτσι έχω ακούσει κι εγώ. Αλλά ο παππούς μου, που ήταν δερματολόγος, έλεγε στη μαμά μου (εκείνη την εποχή) να βάζει ελαιόλαδο στις εγκυμοσύνες της. Και στην κοιλιά της δεν έχει καμία ραγάδα ενώ στα μπούτια της πχ έχει. Δυστυχώς δε ζει πια να τον ρωτήσουμε.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Angelmammy είπε:

Έτσι έχω ακούσει κι εγώ. Αλλά ο παππούς μου, που ήταν δερματολόγος, έλεγε στη μαμά μου (εκείνη την εποχή) να βάζει ελαιόλαδο στις εγκυμοσύνες της. Και στην κοιλιά της δεν έχει καμία ραγάδα ενώ στα μπούτια της πχ έχει. Δυστυχώς δε ζει πια να τον ρωτήσουμε.... 

Ειναι στο καθε δερμα απ οτι εχω καταλαβει!η φιλη μου που εβαζε καθε μερα απτο δευτερο μηνα ηταν γεματη ραγαδες μεχρι και το τελος παντου!εγω δεν εχω πουθενα και καμια..τι να πω ειναι αναλογως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια και εγώ νομίζω πως αν είναι να κάνουμε θα κάνουμε...στα μπούτια έχω και εγώ αλλά όχι στην κοιλιά...κοιτάω μήπως και έβγαλα αλλά δεν έχω δει κάτι ακόμα...Ίσως να ενυδατωνει λίγο πάρα πάνω αν βάζουμε κάτι άλλα δεν περιμένω και θαυματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Angelmammy είπε:

Αλήθεια, @Valfrag πως είσαι;;; Στο κρεβάτι ακόμα; Νιώθεις καλά;; Πονάς πουθενά; 

Κρεβααατι ναι!!!ακινησια ...περιμενω τη Τριτη να παω για ντοπλερ και να μ πει αν μπορω να ανεβω τις σκαλες για να παω σπιτι μου..καλο το κανακεμα απο τη μαμα αλλα σαν το σπιτι σου...τουλαχιστον θα μπορω να πηγαινω τουαλετα και να μετακινουμε απτο κρεβατι στο καναπε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Κρεβααατι ναι!!!ακινησια ...περιμενω τη Τριτη να παω για ντοπλερ και να μ πει αν μπορω να ανεβω τις σκαλες για να παω σπιτι μου..καλο το κανακεμα απο τη μαμα αλλα σαν το σπιτι σου...τουλαχιστον θα μπορω να πηγαινω τουαλετα και να μετακινουμε απτο κρεβατι στο καναπε

Την Τρίτη, ε;;; 4 μέρες ακόμα! Θα περάσουν! Σου ευχόμαι να είναι όλα μια χαρά και να μπορείς να σηκωθείς, έστω και για λίγο. Όλα καλά θα πάνε. Και μάλλον θα είσαι η πρώτη που θα κρατήσει το αγγελούδι της αγκαλιά. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Angelmammy είπε:

Την Τρίτη, ε;;; 4 μέρες ακόμα! Θα περάσουν! Σου ευχόμαι να είναι όλα μια χαρά και να μπορείς να σηκωθείς, έστω και για λίγο. Όλα καλά θα πάνε. Και μάλλον θα είσαι η πρώτη που θα κρατήσει το αγγελούδι της αγκαλιά. :-)

Απ οτι φαινεται ναι!!!εχω κανει και τις ενεσεις για τα πνευμονια και ειναι ολα ετοιμα σε περιπτωση που χρειαστει αμεσα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Valfrag είπε:

Απ οτι φαινεται ναι!!!εχω κανει και τις ενεσεις για τα πνευμονια και ειναι ολα ετοιμα σε περιπτωση που χρειαστει αμεσα!!!

Τέλεια!!! Για ο, τι νέο μας λες. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...