Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@Madi85 2 κιλά το μωράκι σου;; Μπράβο!!! Μεγαλώνει μια χαρούλα. 

Όσον αφορά την ξεκούραση και την προσοχή μην ανησυχείς αλήθεια. Για τις 34 εβδομάδες έχουμε μόνο 2 ακόμα, ε;;; Φτάσαμε σχεδόν. Όλα καλά θα πάνε, θα δεις. Εκμεταλλεύσου το γεγονός και άραξε. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 10 ώρες, ο/η marakineos είπε:

Κορίτσια γυρίσαμε από τον γιατρό ! 1200 kgr ο μπεμπακος ! Ηταν γυρισμένος με το κεφάλι κάτω και γυρνούσε γύρω γύρω το σώμα του οπότε δυστυχώς δεν καταφέραμε να δούμε το προσωπάκι του.

Μου είπε πως είναι κ λίγο τσιμπημενη η 2η τιμή της καμπύλης γιατί εξέταση έκανα με 50ml γλυκοζης και όχι με 75 ! Είπε να κάνω λίγη διατροφουλα τίποτα άλλο. Να κόψω τα πολλά γλυκά και όχι πολλά πολλά μακαρόνια πατάτες ψωμιά κλπ και θα επαναλάβουμε σε καμια 20αρια μέρες την καμπύλη ! 

Θυμιστε μου βρε κορίτσια ποια κάνει διατροφουλα λόγω τσιμπημενης τιμής . @Valfrag εσύ ? Έχει κολλήσει το μυαλό μου.

Μικρά και συχνά γεύματα, μν αφήνεις το στομάχι σου άδειο. Προφανώς θα αποφεύγεις τα γλυκα, τους χυμούς τους συσκευασμένους, τις μεγάλες ποσότητες ζυμαρικών, το ψωμί...Καλή επιτυχία. ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Valfrag είπε:

Ναι εγω κανω διατροφη!αν θες στειλε μ το mail σου να σου στειλω τη διατροφη που μου εχουν δωσει!!!εγω ειχα κανει τα 75ml και ηταν ελαχιστα ανεβασμενη η 2η και η 3η τιμη..αλλα με εστειλε σε εδοκρινολογο! 

εμένα με τα 50 ml ήταν λίγο πάνω η 2η τιμή! σου γράφω εδώ το email μου! stamatopoulou9@yahoo.gr

Ευχαριστώ πολύ! Αγχώθηκα λιγάκι γιατί μου είχαν πει πως είχαν στείλει στον γιατρο τις εξετάσεις αλλά δεν τις είχε και κανα 2 εβδομαδες τωρα τρωω κανονικα και γλυκακια κλπ οποτε λεω να προσεξω λιγο παραπανω τωρα! Βεβαια τον ειδα χαλαρο, θα επαναλαβουμε την εξεταση σε 20 μερες περιπου!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marakineos είπε:

εμένα με τα 50 ml ήταν λίγο πάνω η 2η τιμή! σου γράφω εδώ το email μου! stamatopoulou9@yahoo.gr

Ευχαριστώ πολύ! Αγχώθηκα λιγάκι γιατί μου είχαν πει πως είχαν στείλει στον γιατρο τις εξετάσεις αλλά δεν τις είχε και κανα 2 εβδομαδες τωρα τρωω κανονικα και γλυκακια κλπ οποτε λεω να προσεξω λιγο παραπανω τωρα! Βεβαια τον ειδα χαλαρο, θα επαναλαβουμε την εξεταση σε 20 μερες περιπου!

 

Οκ στο εστειλα!!εγω δε ξαναεκανα καμπυλη απλα μετραω μονη μου το ζαχαρο καθε μερα..με αυτη τη διατροφη οι τιμες μου ειναι παντα κατω απτο οριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Valfrag είπε:

Οκ στο εστειλα!!εγω δε ξαναεκανα καμπυλη απλα μετραω μονη μου το ζαχαρο καθε μερα..με αυτη τη διατροφη οι τιμες μου ειναι παντα κατω απτο οριο!

Ευχαριστώ πολύ! ο γιατρος μου επε απλα να κοψω τα πολλα γλυκα και να μην τρωω συχνα και μεγαλες μεριδες μακαρονια, πατατες. ψωμι κλπ! αυτα που ετρωγα δηλαδη συνεχεια λογω στομαχιου! Δεν μου ειπε να μετρω το ζαχαρο αν και εχει μηχανημα η μητερα μου οποτε ισως να το μετρησω που κ που να δω τι γινεται!

Ήδη πήγα από χθες super market και πηρα ψωμι ολικής, μακαρόνια ολικής κλπ !

Είναι και ο μπεμπακος μια εβδομαδα μεγαλυτερος και φοβαμαι μην ειναι απο ζαχαρο αν και ηταν απο την προηγουμενη επισκεψη ετσι και μ ειπε πως θα ειχα πολυ μεγαλυτερες τιμες αλλα οπως παντα το αγχος αγχος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η marakineos είπε:

Ευχαριστώ πολύ! ο γιατρος μου επε απλα να κοψω τα πολλα γλυκα και να μην τρωω συχνα και μεγαλες μεριδες μακαρονια, πατατες. ψωμι κλπ! αυτα που ετρωγα δηλαδη συνεχεια λογω στομαχιου! Δεν μου ειπε να μετρω το ζαχαρο αν και εχει μηχανημα η μητερα μου οποτε ισως να το μετρησω που κ που να δω τι γινεται!

Ήδη πήγα από χθες super market και πηρα ψωμι ολικής, μακαρόνια ολικής κλπ !

Είναι και ο μπεμπακος μια εβδομαδα μεγαλυτερος και φοβαμαι μην ειναι απο ζαχαρο αν και ηταν απο την προηγουμενη επισκεψη ετσι και μ ειπε πως θα ειχα πολυ μεγαλυτερες τιμες αλλα οπως παντα το αγχος αγχος!

Εμενα με εστειλα προληπτικα στη διαβητολογο για να μη ξεφυγει το ζαχαρο γιατι εδειχνε ταση..με τη διατροφη θα εισαι μια χαρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Valfrag είπε:

Εμενα με εστειλα προληπτικα στη διαβητολογο για να μη ξεφυγει το ζαχαρο γιατι εδειχνε ταση..με τη διατροφη θα εισαι μια χαρα!!

Μακάρι! Ήδη ξεκίνησα απο το πρωι! Ενω παντα ετρωγα γαλα με δημητριακα και κανενα κομματι κεικ, μπισκοτακια κλπ σημερα εφαγα ενα τοστ με ψωμι ολικης και γαλοπουλα και ενα πορτοκαλι χυμο!

Η διατροφη που μου εστειλες πολυ ωραια θα την ακολουθησω, δεν χρειαζεται ιδιαιτερα φαγητα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η marakineos είπε:

Μακάρι! Ήδη ξεκίνησα απο το πρωι! Ενω παντα ετρωγα γαλα με δημητριακα και κανενα κομματι κεικ, μπισκοτακια κλπ σημερα εφαγα ενα τοστ με ψωμι ολικης και γαλοπουλα και ενα πορτοκαλι χυμο!

Ο χυμος απλα να ξερεις μου ειπε δε κανει....καλυτερα να τρως ολοκληρο το φρουτο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Valfrag είπε:

Ο χυμος απλα να ξερεις μου ειπε δε κανει....καλυτερα να τρως ολοκληρο το φρουτο!!

  • Α οκ! θα το διορθωσω κ αυτο! θα ακολουθησω τα βηματα της διατροφης σου!?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elen81 είπε:

Μικρά και συχνά γεύματα, μν αφήνεις το στομάχι σου άδειο. Προφανώς θα αποφεύγεις τα γλυκα, τους χυμούς τους συσκευασμένους, τις μεγάλες ποσότητες ζυμαρικών, το ψωμί...Καλή επιτυχία. ☺️

Σ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! ήδη το πήρα απόφαση και άρχισα να προσέχω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η marakineos είπε:
  • Α οκ! θα το διορθωσω κ αυτο! θα ακολουθησω τα βηματα της διατροφης σου!?

Χαχαχ στο λεω γιατι και εγω στην αρχη ηπια στυμμενο χυμο και μετα που επρεπε να μετρησω το ζαχαρο ηταν πανω απτο οριο..και την πηρα τηλ και αρχιζε να φωναζει χαχαχαχ σου ειπα εγω να πιεις χυμο;;;ολοκληρο το φρουτο θα τρως...και εκοψα και το χυμο..!!!και ολικης ψωμι παιρνω απο το βεν..τη γιατι ειναι καθαρο ολικης ενω του σουπερμαρκετ εχει λεει και λευκο μεσα...τι να κανουμε θυσιες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Valfrag είπε:

Χαχαχ στο λεω γιατι και εγω στην αρχη ηπια στυμμενο χυμο και μετα που επρεπε να μετρησω το ζαχαρο ηταν πανω απτο οριο..και την πηρα τηλ και αρχιζε να φωναζει χαχαχαχ σου ειπα εγω να πιεις χυμο;;;ολοκληρο το φρουτο θα τρως...και εκοψα και το χυμο..!!!και ολικης ψωμι παιρνω απο το βεν..τη γιατι ειναι καθαρο ολικης ενω του σουπερμαρκετ εχει λεει και λευκο μεσα...τι να κανουμε θυσιες!!!!

αχ θυσίες δεν λες τιποτα! και ειμαι τοσο του μακαρονιου! μια ευχαριστηση ειχα παει κι αυτη! χαχα!

αφου τα πας καλα με τη διατροφη ολα καλα ελπιζω να μην εχω κανει κακο στο μωρακι αυτο σκεφτομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η marakineos είπε:

αχ θυσίες δεν λες τιποτα! και ειμαι τοσο του μακαρονιου! μια ευχαριστηση ειχα παει κι αυτη! χαχα!

αφου τα πας καλα με τη διατροφη ολα καλα ελπιζω να μην εχω κανει κακο στο μωρακι αυτο σκεφτομαι!

Μην αγχωνεσαι αν προσεχεις ολα καλα θα ειναι!!!βασικα φοβουνται μωρε μη βγαινουν μεγαλα τα μωρακια και μη περασει το ζαχαρο στο μωρο..αν προσεχουμε ολα θα ειναι καλα!!!ανυπομονω να δω σημερα να δω ποσο εφτασε!!!υποθετω τωρα ειμαι στη 31η θα ειναι 1500

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Valfrag είπε:

Μην αγχωνεσαι αν προσεχεις ολα καλα θα ειναι!!!βασικα φοβουνται μωρε μη βγαινουν μεγαλα τα μωρακια και μη περασει το ζαχαρο στο μωρο..αν προσεχουμε ολα θα ειναι καλα!!!ανυπομονω να δω σημερα να δω ποσο εφτασε!!!υποθετω τωρα ειμαι στη 31η θα ειναι 1500

ουυ σιγουρα θα ειναι τοσο πιστευω!! με το καλο να το δειτε το μωρακι!! τι ωραια οταν περνας τις 30 εβδομάδες!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η marakineos είπε:

ουυ σιγουρα θα ειναι τοσο πιστευω!! με το καλο να το δειτε το μωρακι!! τι ωραια οταν περνας τις 30 εβδομάδες!!

 

Για να δουμε!!!φτανω και το μαξιλαρακι ασφαλειας των 32 εβδομαδων χαχαχχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Valfrag είπε:

Για να δουμε!!!φτανω και το μαξιλαρακι ασφαλειας των 32 εβδομαδων χαχαχχα

χαχα ναι κοντευεις!! ❤️

ανακουφιση ειναι αυτο πιστευω οσο φτανουμε τις εβδομαδες που το μωρακι ειναι ετοιμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η marakineos είπε:

χαχα ναι κοντευεις!! ❤️

ανακουφιση ειναι αυτο πιστευω οσο φτανουμε τις εβδομαδες που το μωρακι ειναι ετοιμο!

Ναι ναι μου ειχε πει το 1ο μαξιλαρακι ειναι στις 27 και το 2ο στις 32!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Ναι ναι μου ειχε πει το 1ο μαξιλαρακι ειναι στις 27 και το 2ο στις 32!

εγω εχω περασει το 1ο!! αντε παμε και για το 2ο! να ειναι καλα τα μωρακια μας ειναι η μεγαλυτερη μου εννοια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλημέρα!!!

Σας ευχαριστώ όλες για τη στήριξη!!! Το βράδυ δυσκολεύτηκα πολύ να κοιμηθώ. Σκεφτόμουν διάφορα... @stasa199 Ναι, ενδοκολπικά μου τον μετράει. Χθες ήταν 2,3 από 3,1 που ήταν δύο εβδομάδες πριν. Τώρα θα πηγαίνω κάθε εβδομάδα να κάνουμε μια μέτρηση. 

@Angelmammy ναι δύο εβδομάδες είναι το δύσκολο... Θα περάσουν!!! Απλά προτιμώ να έχω μπει κανονικά στο μήνα μου, όταν γεννήσω! Βλέποντας και κάνοντας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Madi85 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!!!

Σας ευχαριστώ όλες για τη στήριξη!!! Το βράδυ δυσκολεύτηκα πολύ να κοιμηθώ. Σκεφτόμουν διάφορα... @stasa199 Ναι, ενδοκολπικά μου τον μετράει. Χθες ήταν 2,3 από 3,1 που ήταν δύο εβδομάδες πριν. Τώρα θα πηγαίνω κάθε εβδομάδα να κάνουμε μια μέτρηση. 

@Angelmammy ναι δύο εβδομάδες είναι το δύσκολο... Θα περάσουν!!! Απλά προτιμώ να έχω μπει κανονικά στο μήνα μου, όταν γεννήσω! Βλέποντας και κάνοντας...

Mη στενοχωριέσαι είμαι σίγουρη πως ολα θα πανε καλα! αφού κανεις ότι σου λεει ο γιατρός θα είσαι εντάξει! Κοντέυεις λίγο έμεινε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!!! τι κανετε ειδα πολλες πηγατε στο γιατρο !!

κοριτσια που κανετε διατροφες αφου εχετε διατροφουλα μην φοβαστε θα πανε ολα καλα η διατροφη την κανει πολυ καλα την δουλεια της!!!! 

@Madi85 πιστευω οτι και το δευτερο μαξιλαρακι θα πιασεις και θα πας και πολυ παραπανω!!!! ολα καλα θα πανε κοριτσι μοΥ!!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! @Madi85 όλα καλά θα πάνε, προσπάθησε να είσαι ήρεμη κ να ξεκουράζεσαι. Επειδή κι εμένα με αγχωνει αυτό το θέμα γιατί θα κάνω μεγάλο ταξίδι όταν είναι να γεννήσω, ο γιατρός μου είπε πολλές περιπτώσεις με πολυ κοντό τράχηλο που τις έβαζαν σε επιφυλακή κ περνούσαν οι εβδομάδες κ δε γεννούσαν. Σου αύξησε το μαγνήσιο; 

Κορίτσια με τη διατροφή εκτός από το ζάχαρο ελέγχετε κ το βάρος σας! Κανονικά όλες μας έτσι πρέπει να τρώμε... Εγώ ψιλοξεφευγω τελευταία ?

Την Παρασκευή έχω κι εγώ υπερηχο κι ανυπομονώ... Είμαι 30 εβδομάδων κι όσο πλησιάζει ο καιρός φρικαρω ??? 

Μιλάτε κι εσείς στην κοιλιά σας ή μόνο εμείς έχουμε χαζεψει;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμάς κορίτσια!!!!!

@Madi85 μη στεναχωριέσαι Όλα καλά θα πάνε!εμένα ο γιατρός με μέτρησε την τελευταία φορά και ήταν 3.1 και την προηγούμενη 3.5 αλλά μου είπε ότι είναι μια χαρά και ότι θέλουμε να μικραίνει τώρα όσο προχωράμε!Εσύ θα ξεκουραστείς και όλα θα πάνε μια χαρά θα περάσουν οι εβδομάδες!!!!!εμένα έχει κάνει κοιλιά το στρωμα Στη μεριά  μου!!!χαχαχαχαχαχα 

@Mariamagdalini και εγώ της μιλάω!!!Καλά για τον άντρα μου δεν στο συζητώ λες και είναι κανονικό μωρό της μιλάει συνέχεια!!!!!χαχαχαχα διαβάζει στο ίντερνετ ότι πρέπει να της μιλάει για να ξεχωρίζει τη φωνή του μπαμπά και εγώ γελάω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 έτσι κι ο δικός μου, έχει κι επιχειρήματα!!! Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές ενώ νιώθω ήσυχο τον μικρό, έρχεται ο σύζυγος κι αρχίζει να του μιλάει και τσουυυπ αντιδράει το μαϊμούνι!!! Καλά μετά ακολουθεί πάρτι χαχαχα ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

@stasa199 έτσι κι ο δικός μου, έχει κι επιχειρήματα!!! Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές ενώ νιώθω ήσυχο τον μικρό, έρχεται ο σύζυγος κι αρχίζει να του μιλάει και τσουυυπ αντιδράει το μαϊμούνι!!! Καλά μετά ακολουθεί πάρτι χαχαχα ???

Ρε συ όμως έχει πλάκα εμένα ερχόταν και έλεγε" μπέμπα μπεμπούλα εγώ είμαι ο μπαμπάς!!!"χαχαχαχα!!!!πόσο να αντέξω και εγώ????Και γενικά έρχεται συνέχεια και της λέει σαγαπαμε μπέμπα να το ξέρεις και διαφορά!!καλά χαρά που κάνει κάθε φορά που την καταλαβαίνει δε σου λέω!χαζομπαμπας τελείως!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...