Μετάβαση σε περιεχόμενο

προλακτινη


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια! Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια κοπελα που καταφερε να μεινει εγκυος με υψηλη προλακτινη. κανοντας προγενετικο ελεγχο.βρηκα οτι η προλακτινη μου ειναι 116 με οριο το 18. Τη Δευτερα θα κανω μαγνητικη στο κεφαλι και μετα θα ξεκινησω αγωγη για την ρυθμιση της καλως εχοντων των πραγματων. Ανυσηχω ομως πολυ φοβαμαι οτι δε θα καταφερω να μεινω εγκυος με τοσο υψηλη προλακτινη. Υπαρχει καποια κοπελα.με αντιστοιχη εμπειρια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η λιζυ είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια κοπελα που καταφερε να μεινει εγκυος με υψηλη προλακτινη. κανοντας προγενετικο ελεγχο.βρηκα οτι η προλακτινη μου ειναι 116 με οριο το 18. Τη Δευτερα θα κανω μαγνητικη στο κεφαλι και μετα θα ξεκινησω αγωγη για την ρυθμιση της καλως εχοντων των πραγματων. Ανυσηχω ομως πολυ φοβαμαι οτι δε θα καταφερω να μεινω εγκυος με τοσο υψηλη προλακτινη. Υπαρχει καποια κοπελα.με αντιστοιχη εμπειρια?

Γεια σου κορίτσι!Λοιπόν, θα πας να κάνεις κ μια επανάληψη της εξέτασης καλού κακού γιατί η προλακτίνη είναι μια ευμετάβλητη ορμόνη. Όπως επίσης να προσέξεις να την κανεις 3ωρες μετα την αφύπνιση κ να είσαι χαλαρή! Γι αυτό τον λόγο είναι ευμετάβλητη, επηρεάζεται πολύ απο το άγχος. Δε στο λεω ετσι,μου το έχει πει κ η γυναικολόγος μου κ ο μικροβιολόγος που πήγα κ την εκανα κ εγώ.Πηγαινε κανε κ την μαγνητικη να ηρεμησεις αλλά να σου πω κ κάτι,κ υψηλη να είναι παλι,χαλαρωσε κ μη φοβάσαι. Με θεραπεία θα επανέλθει στα φυσιολογικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ενδοκρινολογος απεκλεισε να ειναι τοσο υψηλη λογω αγχους και ειναι σχεδον σιγουρη για προλακτινομα:cry:. Επισης μου απεκλεισε το ενδεχομενο να μεινω εγκυος γιατι τα ωαρια μου ειναι πολυ κακης ποιοτητας και στεναχωρηθηκα τοσο πολυ.. Φοβαμε μηπως δεν καταφερω να μεινω εγκυος:cry::cry:. Ασε που η γιατρος μου ειπε οτι ειναι περιτη η εξεταση αιματος τι να πω.. Εσυ ειχες θεμα με την προλακτινη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η λιζυ είπε:

Η ενδοκρινολογος απεκλεισε να ειναι τοσο υψηλη λογω αγχους και ειναι σχεδον σιγουρη για προλακτινομα:cry:. Επισης μου απεκλεισε το ενδεχομενο να μεινω εγκυος γιατι τα ωαρια μου ειναι πολυ κακης ποιοτητας και στεναχωρηθηκα τοσο πολυ.. Φοβαμε μηπως δεν καταφερω να μεινω εγκυος:cry::cry:. Ασε που η γιατρος μου ειπε οτι ειναι περιτη η εξεταση αιματος τι να πω.. Εσυ ειχες θεμα με την προλακτινη?

Εχω κάνει κ εγώ καποιες ορμονολογικες εξετάσεις.Η προλακτίνη μου ηταν 32.7 κ λιγο θορυβηθηκα να σου πω την αληθεια αλλά την είχα κανει μια ωρα αφού ξύπνησα κ όταν την επανελαβα την σωστη ωρα ήταν 12.7.Το εργαστήριο έδινε μέχρι 23 αν θυμάμαι καλά.Μετα δν το ξαναψαξα,οι υπόλοιπες εξετάσεις ηταν καλές. Βέβαια έχω κ αλλες να κάνω,θυροειδή κ προγεστερόνη κ βλέπουμε!Τώρα για να καταλάβω, το προλακτινωμα τι είναι; επηρεάζει τα ωάρια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η υψηλη προλακτινη επηρεαζει τα ωαρια και απο οτι μου ειπε η γιατρος ειναι κουφια πολυ χαμηλης ποιοτητας και δεν μπορουν να γονιμοποιηθουν. Το προλακτινωμα ειναι ενας καλοηθης ογκος αδενας κατι τετοιο πανω στην υποφυση που ειναι η αιτια πολυ υψηλης προλακτινης. Απο 100 και πανω απο οτο καταλαβα. Το λιγο πανω απο το οριο ειναι ανεβασμενο πολλες φορες απο στρες.:shock::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η λιζυ είπε:

Η υψηλη προλακτινη επηρεαζει τα ωαρια και απο οτι μου ειπε η γιατρος ειναι κουφια πολυ χαμηλης ποιοτητας και δεν μπορουν να γονιμοποιηθουν. Το προλακτινωμα ειναι ενας καλοηθης ογκος αδενας κατι τετοιο πανω στην υποφυση που ειναι η αιτια πολυ υψηλης προλακτινης. Απο 100 και πανω απο οτο καταλαβα. Το λιγο πανω απο το οριο ειναι ανεβασμενο πολλες φορες απο στρες.:shock::roll:

Μάλιστα κατάλαβα! Ναι τώρα που το λες,έχω ακούσει για κούφια ωορρηξία που σχετίζεται με την προλακτίνη. Αλλά αυτό όμως ρυθμιζεται! Γιατί σου λέει η γιατρός σου οτι δε μπορεις να κανεις παιδι;;Κάνατε θεραπεία κ δεν κατέβηκε η ορμόνη; Αυτές οι δηλώσεις απο γιατρούς πολύ με νευριαζουν!Μηπως να επισκεφτοσουν κ κανέναν αλλον;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου ειπε οτι οσο ειναι τοσο υψηλη η τιμη της δεν γινετε να μεινω εγκυος και οτι πρεπει να ρυθμιστει αλλα δεν ξερει αν θα ανταποκριθω στα φαρμακα. Πηρα αλλους 3 ενδοκρινολογους αλλα ολοι κλειστα λογω καλοκαιριου:cry:. Εσυ τελικα τα καταφερες? Παντως εμενα η γιατρος μου ειπε οτι μια ασθενης της που ηταν πριν απο εμενα και ηταν εγκυος της πηρε 3 χρονια γιατι ο γυναικολογος της δεν της εδινε αγωγη για την προλακτινη επειδη ηταν λιγο πανω απο το οριο και μολις την ρυθμισε εμεινε εγκυος. Αλλα αυτη ειχε 30 κατι . Εσυ εχεις παιδακια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η λιζυ είπε:

Μου ειπε οτι οσο ειναι τοσο υψηλη η τιμη της δεν γινετε να μεινω εγκυος και οτι πρεπει να ρυθμιστει αλλα δεν ξερει αν θα ανταποκριθω στα φαρμακα. Πηρα αλλους 3 ενδοκρινολογους αλλα ολοι κλειστα λογω καλοκαιριου:cry:. Εσυ τελικα τα καταφερες? Παντως εμενα η γιατρος μου ειπε οτι μια ασθενης της που ηταν πριν απο εμενα και ηταν εγκυος της πηρε 3 χρονια γιατι ο γυναικολογος της δεν της εδινε αγωγη για την προλακτινη επειδη ηταν λιγο πανω απο το οριο και μολις την ρυθμισε εμεινε εγκυος. Αλλα αυτη ειχε 30 κατι . Εσυ εχεις παιδακια?

Όχι δεν έχω.Προσπαθούμε σχεδόν ενα χρονο κ τώρα ξεκινησαμε εξετάσεις.Τον χειμωνα εγω εκανα καποιες ορμονολογικες (fsh,lh,prl,e2 κ αμη)Με εξαίρεση την prl οπως σου ειπα πριν,οι υπολοιπες είναι πολύ καλες.Διαπιστωσαμε οτι έχουμε ενα θεματακι με το σπέρμα οπότε θα ξεκινησουμε θεραπεία κ εγώ σήμερα εκανα καποιες αλλες εξετάσεις (tsh, προγεστερονη,βιταμινη d κ γενικες.Θα πάρω τα αποτελεσματα αύριο. Ασε, έχουμε δρόμο μπροστά μας!Εσείς προσπαθείτε καιρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Soulful είπε:

Όχι δεν έχω.Προσπαθούμε σχεδόν ενα χρονο κ τώρα ξεκινησαμε εξετάσεις.Τον χειμωνα εγω εκανα καποιες ορμονολογικες (fsh,lh,prl,e2 κ αμη)Με εξαίρεση την prl οπως σου ειπα πριν,οι υπολοιπες είναι πολύ καλες.Διαπιστωσαμε οτι έχουμε ενα θεματακι με το σπέρμα οπότε θα ξεκινησουμε θεραπεία κ εγώ σήμερα εκανα καποιες αλλες εξετάσεις (tsh, προγεστερονη,βιταμινη d κ γενικες.Θα πάρω τα αποτελεσματα αύριο. Ασε, έχουμε δρόμο μπροστά μας!Εσείς προσπαθείτε καιρό;

Προσπαθουμε 6 μηνες αλλαξα 3 γυναικολογους που μου ελεγαν να μην κανω εξετασεις παρα μονο οταν κλεισω τα 2 χρονια προσπαθειων αλλα εγω καθε μηνα που δεν εμενα εγκυος στεναχωριομουν πολυ και με επαιρνε απο κατω και για αυτο στο 6 μηνο πηγα στον τελευταιο γιατρο που με καθοδηγησε και βρηκα το προβλημα της προλακτινης.. Ελπιζω ολα να σου πανε καλα και να εχουμε ευχαριστα.. Που πηγατε για σπερμοδιαγραμμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Καταρχήν εγώ θα σου πω να μη στεναχωριέσαι γιατί όσο στεναχωριέσαι τόσο χειρότερα για τον οργανισμό σου. Όλα ελέγχονται κι όλα γίνονται και να είσαι σίγουρη οτι πολύ σύντομα θα μας έχεις πολύ καλά νέα. Καλύτερα να μην αναφερθώ στο απαράδεκτο σχόλιο του γιατρού σου. Να σου πω οτι 2-3 γυναικολόγοι που είχα παλιότερα μου λέγανε οτι έχω πολυκυστικές.. Όλα ξεκίνησα όταν είχα θέμα με την περίοδό μου (45-50 μέρες). Η τότε γυναικολόγος μου μου έδωσε χάπια για πολυκυστικές και με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο αφού είχα κάνει κάποιες εξετάσεις οι οποίες δεν ηταν καλές. Μέσα σε αυτές και η προλακτίνη η οποία ήταν στο θεό. Δε θυμάμαι να σου πω ακριβώς τιμή, μπορώ να το κοιτάξω όμως το απόγευμα. Για καλή μου τύχη δεν πήρα τα χάπια και επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο. Μου ζήτησε να ξανακάνω την προλακτίνη αλλά μου ζήτησε επίσης να είμαι τελείως χαλαρή, και ακόμη και μια κακή σκέψη να κάνω όσο περίμενα για την εξέταση, να έφευγα κατευθείαν. Οι νέα τιμή ήταν εξαιρετικά πιο χαμηλη, λίγο πιο πάνω από το εύρος των φυσιολογικών τιμών όμως και επανάληψη έκανα μετά από ένα χρόνο, αφού είχα παράλληλα πάρει αγωγή για το θυρεοειδή μου που ήταν χάλια. Η προλακτίνη ήταν σε εντελώς φυσιολογικά επίπεδα και δεν ξαναασχοληθήκαμε. Στη συνέχεια τσεκάραμε την υπόφυση και ρυθμίσαμε και την περίοδο.Η δική μου αγωγή περιλαμβάνει συν τοις άλλοις και glucophage , το οποίο βελτιώνει την ποιότητα των ωαριων και έχω δει διαφορά στην περίοδο, όχι μόνο μου έρχεται πλέον σταθερά, αλλά κρατάει και περισσότερες ημέρες. Σχετικά με τις πολυκυστικές, δεν έχω, τζάμπα το άγχος, αλλά έχω χασιμότο. Έχεις κάνει εξετάσεις για το θυρεοειδή σου; Αυξημένες τιμές προλακτίνης σχετίζονται με υποθυροειδισμό. Αν έχεις μεγάλη τιμή TSH δικαιολογεί τη μεγάλη τιμή της προλακτίνης. Επίσης έχεις κάνει εξέταση για τη βιταμίνη D; Επηρεάζει σε πολύ μεγάλο βαθμό την υπόφυση (είναι το σημείο οπου παράγονται πολλές ορμόνες, όπως και η προλακτίνη) Γενικά μην περιμένεις από το γυναικολόγο , δική μου άποψη, αλλά βρες έναν καλό ενδοκρινολόγο. 

Θα έπρεπε να έχεις κάνει άλλη μια εξέταση προλακτίνης σε συνθήκες πλήρους χαλάρωσης καθώς και πλήρη ορμονικό έλεγχο και μετά να ακολουθήσει η μαγνητική. Όπως και να χει, με τη μαγνητική θα είσαι σίγουρη, θα πάρεις την αγωγή σου και θα πάνε όλα καλά, όταν ρυθμιστούν όλα αυτά θα δεις θα έρθει και το πολυπόθητο χωρίς προβλήματα :) Καλά αποτελέσματα λοιπόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η λιζυ είπε:

Προσπαθουμε 6 μηνες αλλαξα 3 γυναικολογους που μου ελεγαν να μην κανω εξετασεις παρα μονο οταν κλεισω τα 2 χρονια προσπαθειων αλλα εγω καθε μηνα που δεν εμενα εγκυος στεναχωριομουν πολυ και με επαιρνε απο κατω και για αυτο στο 6 μηνο πηγα στον τελευταιο γιατρο που με καθοδηγησε και βρηκα το προβλημα της προλακτινης.. Ελπιζω ολα να σου πανε καλα και να εχουμε ευχαριστα.. Που πηγατε για σπερμοδιαγραμμα?

Καλημέρα κορίτσια! @λιζυσπερμοδιαγραμμα κάναμε κατόπιν επίσκεψης σε ουρολογο-ανδρολογο. Του έκανε ο γιατρός υπέρηχο κ του έδωσε να κανει ορμονολογικες,σπερμοδιαγραμμα κ καλλιέργεια.Όταν είναι έτοιμος ο καλός σου κ θα θέλει να εξεταστεί κ αυτός, σε ανδρολογο να πάτε. Να σας καθοδηγήσει σωστά.Βέβαια μπορεί να μη φτάσετε εκεί γιατί μπορεί να μείνεις έγκυος σύντομα! Όπως σου είπε κ η @gesrp χαλάρωσε,πάρε κ μια δεύτερη γνώμη, κάνε κ μια επανάληψη της εξέτασης. Πήγαινε μόνη σου, μην περιμένεις να σου πει ο γιατρός. Εγώ έτσι έκανα. Κ να θυμάσαι οτι αυτό το πρόβλημα λύνεται! Μην αγχωνεσαι,στην τελική δε προσπαθείτε κ πολύ καιρό! Ενημέρωσε μας για οποία εξέλιξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

96 μετά από μαγνητική βρίσκαμε ότι στην υπόφυση έχω σαν όγκο μικρό( δεν ενοχλεί σε κάτι μόνο στο θηλασμό κ στα δύο παιδιά χρειάζονταν έλεγχο μη μεγαλώσει) έχω δύο παιδιά από διαφορετικές εξωσωματικές( όχι για αυτό το λόγο) κ περιμένω χοριακη το άλλο , Σάββα το για τρίτο :)

με dostinex μου τη ριξαν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/7/2018 at 8:40 ΜΜ, ο/η λιζυ είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια κοπελα που καταφερε να μεινει εγκυος με υψηλη προλακτινη. κανοντας προγενετικο ελεγχο.βρηκα οτι η προλακτινη μου ειναι 116 με οριο το 18. Τη Δευτερα θα κανω μαγνητικη στο κεφαλι και μετα θα ξεκινησω αγωγη για την ρυθμιση της καλως εχοντων των πραγματων. Ανυσηχω ομως πολυ φοβαμαι οτι δε θα καταφερω να μεινω εγκυος με τοσο υψηλη προλακτινη. Υπαρχει καποια κοπελα.με αντιστοιχη εμπειρια?

Καλησπέρα Κορίτσι ΜΟΥ Εγώ Έχω Προλακτινη 45 ΜΟΥ Έδωσε dostinex στην αρχή για 2 μήνες μισό κάθε βδομάδα κ τώρα επειδή έπεσε αρκετά μου δίνει μισό ανα 15 ημέρες. Θέλει παρακολούθηση αλλά όχι και να μην μείνεις έγκυος από αυτό η μαμα μ το ανακάλυψε στην εγκυμοσύνη ότι είχε προλακτινη.βρες ε ναν καλό ενδροκρινολο αν μένεις Αθήνα μπορώ ν σ συστήσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Finally είπε:

96 μετά από μαγνητική βρίσκαμε ότι στην υπόφυση έχω σαν όγκο μικρό( δεν ενοχλεί σε κάτι μόνο στο θηλασμό κ στα δύο παιδιά χρειάζονταν έλεγχο μη μεγαλώσει) έχω δύο παιδιά από διαφορετικές εξωσωματικές( όχι για αυτό το λόγο) κ περιμένω χοριακη το άλλο , Σάββα το για τρίτο :)

με dostinex μου τη ριξαν 

Να χαιρεσε τα παιδακια σου και ευχομαι να εχεις καλα αποτελεσματα το Σαββατο! Δηλαδη μπορεις να μεινεις εγκυος αν τη ρυθμισεις? Δεν ξερεις ποσο καλυτερα με κανεις να νιωθω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η λιζυ είπε:

Να χαιρεσε τα παιδακια σου και ευχομαι να εχεις καλα αποτελεσματα το Σαββατο! Δηλαδη μπορεις να μεινεις εγκυος αν τη ρυθμισεις? Δεν ξερεις ποσο καλυτερα με κανεις να νιωθω..

Καλέ ναι..εννοείται...εγώ εξωσωματική πήγα για αυτοάνοσα όχι για την προλακτίνη..σκέψου το απλό γυναίκες που θηλάζουν κ έχουν υψιλοτατη προλακτίνη η μένουν έγκυες..το ίδιο είναι..τη ρυθμίζουν έχει χάπια..για τα ωάρια δεν ισχύει στο λέω με πείρα 6 χρόνων υπογονιμότητας..συντρέχουν κι άλλοι λόγοι τέλος να σου πω ότι επειδή εργάζομαι σε εργαστήριο αυτά τα βλέπουμε κάθε μέρα...μια χαρά θα πετυχεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουφ τι.καλα ενα μεγαλο βαρος μου εφυγε. Νιωθω τοσο καλα που σας βρηκα.. Την μαγνητικη ενδοκρινολογος μου συστησε να την κανω εκανα θυροειδη,αμη και καποιες αλλες που γινονται 3 μερα και μου εχει μεινει μονο η προγενεστερονη να κανω δεν βρηκαμε τιποτα αλλο εκτος της προλακτινης.. Εμενα ο γυναικολογος με καθισηχασε οτι ειναι κατι απλο και λυνετε και η ενδοκρινολογος που πηγα με αγχωσε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα σας,

Καλή Χρονιά να έχετε. Εύχομαι σε όλες σας ότι καλύτερο. Βρήκα την συζήτηση σας, ψάχνοντας περισσότερες λεπτομέρειες για την προλακτινη. Πρώτη φορά ανακάλυψα ότι έχω ανεβασμένη προλακτινη σε ηλικία 26 χρόνων. Δεν έκανα εξετάσεις γιατί ο γιατρός μου είπε δεν χρειάζεται, είχα συμπτωματα όμως, γι αυτό από το πουθενά χωρίς εξετάσεις μου έδωσε dostinex αλλά δεν πήγε τόσο καλά. Μου το έδωσε χωρίς εξετάσεις το δοκίμασα κάνα δυο φορές αλλά μετά το άφησα. Στα 28 ξαναπήγα σε ενδοκρινολογο και έκανα εξετάσεις, μαγνητική και λοιπά, είχα προλακτίνωμα και 82.3 αυξημένη προλακτινη. Μου έδινε ο γυναικολόγος λάθος το χάπι. Έπρεπε να το παίρνω πριν τον ύπνο και όχι κατά την διάρκεια της ημέρας γιατί προκαλεί πονοκεφάλους και ζαλάδα. Σε αυτό που θέλω να καταλήξω εάν έχει ρωτήσει κάποια από εσάς τον γιατρό σας, τι γίνεται εάν έχουμε αυξημένη προλακτινη από την ηλικία των 17 με 18 χρονών? Είμαι φυσιολογικό αυτό σε αυτή την ηλικία? Γιατί διάβασα ότι παίζει ρόλο στην ανάπτυξη η προλακτινη και εάν είναι ανεβασμένη είναι κακό, γιατί μειώνει την ανάπτυξη του παιδιού. Δεν το έλεγξα ποτέ. Έβγαζα γάλα από το στήθος από τότε ενώ δεν ήμουν έγκυος και νόμιζα ότι δεν ήταν κάτι. Πόση ζημιά μπορεί να έχει προκαλέσει αυτό? Από τότε μέχρι τα 30? Η περίοδος μου ήταν φυσιολογική. Εάν γνωρίζετε κάτι ή εάν έχετε να προτείνετε ένα καλό ενδοκρινολογο, θα σας ήμουν ευγνώμων. Σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι ότι καλύτερο σε κάθε μία σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/1/2022 at 12:24 ΜΜ, ο/η MargeSk είπε:

Καλησπέρα σας,

Καλή Χρονιά να έχετε. Εύχομαι σε όλες σας ότι καλύτερο. Βρήκα την συζήτηση σας, ψάχνοντας περισσότερες λεπτομέρειες για την προλακτινη. Πρώτη φορά ανακάλυψα ότι έχω ανεβασμένη προλακτινη σε ηλικία 26 χρόνων. Δεν έκανα εξετάσεις γιατί ο γιατρός μου είπε δεν χρειάζεται, είχα συμπτωματα όμως, γι αυτό από το πουθενά χωρίς εξετάσεις μου έδωσε dostinex αλλά δεν πήγε τόσο καλά. Μου το έδωσε χωρίς εξετάσεις το δοκίμασα κάνα δυο φορές αλλά μετά το άφησα. Στα 28 ξαναπήγα σε ενδοκρινολογο και έκανα εξετάσεις, μαγνητική και λοιπά, είχα προλακτίνωμα και 82.3 αυξημένη προλακτινη. Μου έδινε ο γυναικολόγος λάθος το χάπι. Έπρεπε να το παίρνω πριν τον ύπνο και όχι κατά την διάρκεια της ημέρας γιατί προκαλεί πονοκεφάλους και ζαλάδα. Σε αυτό που θέλω να καταλήξω εάν έχει ρωτήσει κάποια από εσάς τον γιατρό σας, τι γίνεται εάν έχουμε αυξημένη προλακτινη από την ηλικία των 17 με 18 χρονών? Είμαι φυσιολογικό αυτό σε αυτή την ηλικία? Γιατί διάβασα ότι παίζει ρόλο στην ανάπτυξη η προλακτινη και εάν είναι ανεβασμένη είναι κακό, γιατί μειώνει την ανάπτυξη του παιδιού. Δεν το έλεγξα ποτέ. Έβγαζα γάλα από το στήθος από τότε ενώ δεν ήμουν έγκυος και νόμιζα ότι δεν ήταν κάτι. Πόση ζημιά μπορεί να έχει προκαλέσει αυτό? Από τότε μέχρι τα 30? Η περίοδος μου ήταν φυσιολογική. Εάν γνωρίζετε κάτι ή εάν έχετε να προτείνετε ένα καλό ενδοκρινολογο, θα σας ήμουν ευγνώμων. Σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι ότι καλύτερο σε κάθε μία σας. 

Καλησπερα εγώ είχα προβλημα με προλακτινη.. Το κατάλαβα όταν ήμουν 26.. Έχω πολυκυστικες και άστατο κυκλο.. Έχω ένα μισή χρόνο προσπαθώ να μείνω έγκυος.. Πήγα σε ενδοκρινολογο κάνω ορμονικές εξετάσεις βρίσκω προλακτινη 38 μετά από δυο μήνες ξανά κάνω εξέταση πήγε 73 (γαλα δεν είχα εγώ) και μου έδωσε χάπι.. Με το που πηρα το χάπι ένα μήνα μετά έμεινα εγκυος.. Τώρα είμαι 32 χρονών και είμαι 7 εβδομάδων έγκυος.. Εμένα δεν μου είπαν ότι μπορεί να προκαλεσει κάποια ζημιά.. Ξέρω όμως ότι η προλακτινη όταν είναι πάνω από το όριο δεν βγάζεις καλό ωάριο.. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/1/2022 at 10:24 ΠΜ, ο/η MargeSk είπε:

Καλησπέρα σας,

Καλή Χρονιά να έχετε. Εύχομαι σε όλες σας ότι καλύτερο. Βρήκα την συζήτηση σας, ψάχνοντας περισσότερες λεπτομέρειες για την προλακτινη. Πρώτη φορά ανακάλυψα ότι έχω ανεβασμένη προλακτινη σε ηλικία 26 χρόνων. Δεν έκανα εξετάσεις γιατί ο γιατρός μου είπε δεν χρειάζεται, είχα συμπτωματα όμως, γι αυτό από το πουθενά χωρίς εξετάσεις μου έδωσε dostinex αλλά δεν πήγε τόσο καλά. Μου το έδωσε χωρίς εξετάσεις το δοκίμασα κάνα δυο φορές αλλά μετά το άφησα. Στα 28 ξαναπήγα σε ενδοκρινολογο και έκανα εξετάσεις, μαγνητική και λοιπά, είχα προλακτίνωμα και 82.3 αυξημένη προλακτινη. Μου έδινε ο γυναικολόγος λάθος το χάπι. Έπρεπε να το παίρνω πριν τον ύπνο και όχι κατά την διάρκεια της ημέρας γιατί προκαλεί πονοκεφάλους και ζαλάδα. Σε αυτό που θέλω να καταλήξω εάν έχει ρωτήσει κάποια από εσάς τον γιατρό σας, τι γίνεται εάν έχουμε αυξημένη προλακτινη από την ηλικία των 17 με 18 χρονών? Είμαι φυσιολογικό αυτό σε αυτή την ηλικία? Γιατί διάβασα ότι παίζει ρόλο στην ανάπτυξη η προλακτινη και εάν είναι ανεβασμένη είναι κακό, γιατί μειώνει την ανάπτυξη του παιδιού. Δεν το έλεγξα ποτέ. Έβγαζα γάλα από το στήθος από τότε ενώ δεν ήμουν έγκυος και νόμιζα ότι δεν ήταν κάτι. Πόση ζημιά μπορεί να έχει προκαλέσει αυτό? Από τότε μέχρι τα 30? Η περίοδος μου ήταν φυσιολογική. Εάν γνωρίζετε κάτι ή εάν έχετε να προτείνετε ένα καλό ενδοκρινολογο, θα σας ήμουν ευγνώμων. Σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι ότι καλύτερο σε κάθε μία σας. 

Εμένα η προλακτινη είναι 25,37 δ είναι πολύ ανεβασμένη αλλα έχω κάποιες μέρες του κύκλου λευκό σημαδακι στην θηλή όπως και φαγούρα … στην αρχή είχα αποδώσει την φαγούρα σε αλλεργία στο μαλακτικό αλλα τώρα δ ξέρω … 

4A461FCE-0AE0-459B-B2B8-AB403D11114A.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/1/2022 at 10:22 ΜΜ, ο/η SUNY είπε:

Εμένα η προλακτινη είναι 25,37 δ είναι πολύ ανεβασμένη αλλα έχω κάποιες μέρες του κύκλου λευκό σημαδακι στην θηλή όπως και φαγούρα … στην αρχή είχα αποδώσει την φαγούρα σε αλλεργία στο μαλακτικό αλλα τώρα δ ξέρω … 

4A461FCE-0AE0-459B-B2B8-AB403D11114A.png

Καλημέρα σας 

Κι εγώ περίπου 28 είχα προλακτίνη και μου έδωσε dostinex για 2 εβδομάδες και την Παρασκευή πάω για επανέλεγχο..Από ότι έχω διαβάσει ρυθμίζεται η συγκεκριμένη ορμόνη εύκολα. Θα σου πώ την Παρασκευή που θα κάνω επανέλεγχο μετά από θεραπεία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η anli1978 είπε:

Καλημέρα σας 

Κι εγώ περίπου 28 είχα προλακτίνη και μου έδωσε dostinex για 2 εβδομάδες και την Παρασκευή πάω για επανέλεγχο..Από ότι έχω διαβάσει ρυθμίζεται η συγκεκριμένη ορμόνη εύκολα. Θα σου πώ την Παρασκευή που θα κάνω επανέλεγχο μετά από θεραπεία

Ναι σε παρακαλώ πες μου ! Ευχαριστω !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/1/2022 at 2:17 ΜΜ, ο/η SUNY είπε:

Ναι σε παρακαλώ πες μου ! Ευχαριστω !!!!

Καλησπέρα κορίτσι μου, λοιπόν πήγε 13 μέσα σε 2 εβδομάδες απο 27,2. Οπότε το χάπι κάνει δουλειά.Τώρα αναμένω οδηγίες γιατρού αν πρέπει να σταματήσω ή να συνεχίσω.Μακάρι να είναι το μόνο μας θέμα αυτό γιατί από ότι κατάλαβα σε αυτό υπάρχει λύση. Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η anli1978 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, λοιπόν πήγε 13 μέσα σε 2 εβδομάδες απο 27,2. Οπότε το χάπι κάνει δουλειά.Τώρα αναμένω οδηγίες γιατρού αν πρέπει να σταματήσω ή να συνεχίσω.Μακάρι να είναι το μόνο μας θέμα αυτό γιατί από ότι κατάλαβα σε αυτό υπάρχει λύση. Φιλιά

Πολυ χαιρομαι για τα νεα σου!  Ευχομαι συντομα με ενα μωρακι!! 

Να σε ρωτήσω παραλληλα με την προλακτινη ειχες κ tsh αυξημενο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η anli1978 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, λοιπόν πήγε 13 μέσα σε 2 εβδομάδες απο 27,2. Οπότε το χάπι κάνει δουλειά.Τώρα αναμένω οδηγίες γιατρού αν πρέπει να σταματήσω ή να συνεχίσω.Μακάρι να είναι το μόνο μας θέμα αυτό γιατί από ότι κατάλαβα σε αυτό υπάρχει λύση. Φιλιά

Σπυ εύχομαι να έχεις καλή επιτυχία !!!! Και νομίζω θα την έχεις σίγουρα !!!!!!!!!! Είναι πολύ θετικό που κατέβηκε τόσο ! Έχω πολύ καλό προαίσθημα ! Φιλία !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...