Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διατροφή μωρών/νηπίων-Συνταγές-σκέψεις και ιδέες


Vivi.Nik.

Recommended Posts

@Rosemary καλημέρα! Χθες δεν πρόλαβα να σου απαντήσω, έβαλα τον μικρό για ύπνο... Εμενα δε με απασχόλησε το θέμα, γιατί το πρώτο τρίμηνο ειδικά ο μικρός θήλαζε ανά 1-2 ώρες μέσα στη μέρα! Δεν πιστεύω ότι οι βλέννες είναι από τους συχνούς θηλασμούς, ίσα ίσα το μητρικό γάλα είναι πολύ εύπεπτο. Μηπως όμως τρώς κάτι που την ενοχλεί; Δε θυμάμαι κάνεις αποχή από τα γαλακτοκομικά ή έκανες στην αρχή λόγω παλλινδρόμησης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σημερινό μας πρωινό έγινε ανάρπαστο! Εφτιαξα τα pancakes βρώμης με αυγό και χυμό πορτοκάλι και τα συνόδευσα με φρέκσα κομματάκια φρούτων. Συν χυμο πορτοκάλι για ρόφημα! Πόσο μου αρέσουν τα σαβ κα, που μπορούμε και τρώμε όλοι μαζί χωρίς αγχος! 

Για μεσημεριανό: λαβράκι πελαγίσιο με πατατουλες και λαδολεμονο στο φουρνο, σαββατιατικο φαγητο!

Καλο οικογενειακο σαβ-κο κοριτσια μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mας ανοιξες την ορεξη Vivi!!! Θα τον μαθεις να τρωει πολυ σωστα τον μπομπιρα σου!! Χιλια μπραβο!!

Η γιατρος μου ειχε μιλησει για πιθανη αλλεργια στο γαλα κ στην αρχη ειχα κοψει τα παντα.. Κ τα κρυφα. Ουτε στην εγκυμοσυνη τετοια στερηση κ ολιγοφαγια (ξειρεις...με τον φοβερο γιατρο!!!).

Μετα αρχισα λιγο λιγο να τα επανεντασσω σε διαφορες μορφες γιατι ειχα διαβασει πως η ολικη αποχη μπορει εν τελει να οδηγησει σε χειροτερη αλλεργια στην νηπιακη ζωη. Η γιατρος μου ειχε πει να το φτασω ως εκει που το ανεχεται το παιδι ετσι ωστε κ να εχει επαφη με τα γαλακτοκομικα κ να μην δυσφορει. Οντως ολα κυλουσαν καλα.. Το μονο συμπτωμα αλλεργιας που ειχε μεινει ηταν τα νερουλα κακακια που καποιες φορες ειχαν αφρο.. Μια φορα βεβαια που εκανα το λαθος κ εφαγα κρεμα γαλακτος η μικρη τρελαθηκε.

Η γιατρος μου ειπε οτι η βλεννα ειναι απο την αλλεργια κ να περιορισω λιγο τις ποσοτητες κ τα γαλακτοκομικα που δεν ειναι πολυ μαγειρεμενα. Σημερα ειμαστε καλυτερα αλλα χθες ηταν πολυ δυσκολη μερα.. Αφου ερεθιστικε κ ο ποπος της τοσες φορες που εκανε κακακια (μπορει κ 7 φορες).

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary για να δουμε, μακαρι! 

Κρίμα που ταλαιπωρειται το καημενακι... έχω ακούσει πολλά μωράκια πάντως να έχουν το ίδιο θέμα, συνήθως όμως γύρω στο χρόνο το ξεπερνάνε από μόνα τους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA μου αυτό ειναι κ τ βασικό. Να είναι υγιή τα παιδάκια μας. Τα κιλά μη σε απασχολούν. Ο ανιψιός μ είναι 6 χρονών κ 15 κιλά. Σαν οδοντογλυφίδα άλλα υγιέστατος!

@Vivi.Nik. όντως ποκυ ωραιο τ μενού σας! 

@Rosemary εύχομαι να είναι περαστικό λ να μην ταλαιπωρηθει αλλο η ζουζούνα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! Σήμερα έχουμε σηκωθεί απ'τις 6μιση, οπότε είπα να περιποιηθώ τα αγόρια μου και έφτιαξα σπέσιαλ πρωινό! Σας στέλνω το σύνδεσμο: https://cookpad.com/gr/sintages/3083097-piperopita-xoris-phullo

Η συνταγή είναι του 5λεπτου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera kai apo mena ,

8ema upnos...xmm isws zhlepsete kapws... eimai apo tis tuxeres o mikros apo 4,5 mhnwn koimatai monos tou , sto dwmatiaki tou kai seri dhladh 20.00-7.00 opote exw xrono na proetoimasw diafora ? auto egine katala8os otan gennh8hkes (epeidh ekana kaisarikh kai ton eixa room in ) ton eixa panw mou ,etsi koimwmastan gia kana 2 ebdomades, sto spiti ton eixa dipla mou gia kana mhna kai meta sto likto, mia mera ton phre o upnos sto rilaks kai ton ebale o antras mou sto krebataki tou(ekeino to bradu koimhthke seri) mono egw den koimh8hka sunexeia phgaina kai ton eblepa. auto htan ka8e bradu thn idia routina kanoume akoma kai th 8esh pou ka8ete o mpampakas gia na tou pei kalhnuxta exoume.. ton bazw mesa ton filaw tou lew poso polu ton agapw bazw kai ti mousikoula tou kai komate sto dilepto..pisteuw an xalasei h routina den to exoume meta.. (to pa8ame sta baptisia tou talaipwrh8hke polu gia na koimh8ei)

8ema twra faghtou peite kapoio allo frouto h laxaniko exw faei skalwma

exw dwsei : mpanana, nektarini,rodakino,abokanto,karpouzi, mhlo, axladi,mago kapoio allo froutaki gia froutokrema?

kai apo laxanika: araka,patata,karotaki, mpokolo,kounoupidi,fasolakia,piperia kokkini

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

Mας ανοιξες την ορεξη Vivi!!! Θα τον μαθεις να τρωει πολυ σωστα τον μπομπιρα σου!! Χιλια μπραβο!!

Η γιατρος μου ειχε μιλησει για πιθανη αλλεργια στο γαλα κ στην αρχη ειχα κοψει τα παντα.. Κ τα κρυφα. Ουτε στην εγκυμοσυνη τετοια στερηση κ ολιγοφαγια (ξειρεις...με τον φοβερο γιατρο!!!).

Μετα αρχισα λιγο λιγο να τα επανεντασσω σε διαφορες μορφες γιατι ειχα διαβασει πως η ολικη αποχη μπορει εν τελει να οδηγησει σε χειροτερη αλλεργια στην νηπιακη ζωη. Η γιατρος μου ειχε πει να το φτασω ως εκει που το ανεχεται το παιδι ετσι ωστε κ να εχει επαφη με τα γαλακτοκομικα κ να μην δυσφορει. Οντως ολα κυλουσαν καλα.. Το μονο συμπτωμα αλλεργιας που ειχε μεινει ηταν τα νερουλα κακακια που καποιες φορες ειχαν αφρο.. Μια φορα βεβαια που εκανα το λαθος κ εφαγα κρεμα γαλακτος η μικρη τρελαθηκε.

Η γιατρος μου ειπε οτι η βλεννα ειναι απο την αλλεργια κ να περιορισω λιγο τις ποσοτητες κ τα γαλακτοκομικα που δεν ειναι πολυ μαγειρεμενα. Σημερα ειμαστε καλυτερα αλλα χθες ηταν πολυ δυσκολη μερα.. Αφου ερεθιστικε κ ο ποπος της τοσες φορες που εκανε κακακια (μπορει κ 7 φορες).

 

euxomai na einai perastika .sou stelnw se mhnuma ena arxeio gia 8hlasmo kai alergies, euxomai na sas boh8hsei ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Παρασκευαιδου ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα τέτοιος ύπνος!!! Μακάρι να συνεχίσετε έτσι!!! Μεγάλη τύχη για τους γονείς αυτό!!!

Από φρούτα μπορείς αυτή την εποχή να δώσεις και κεράσι, βερύκοκο, πεπόνι...

και από λαχανικά παντζάρι και σπανακι (εμας μας ειχε πει απο 7 μηνων), γλυκοπατάτα, κολοκυθάκια, ντομάτα, αγγούρι...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

euxomai na einai perastika .sou stelnw se mhnuma ena arxeio gia 8hlasmo kai alergies, euxomai na sas boh8hsei ?

 

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ(1).pdf

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δεν νομίζω ότι είναι απόλυτο οι βλέννες στα κόπρανα να δείχνουν κάποια αλλεργία σε κάτι. Μην ξεχνάτε ότι τα μωρά έχουν πολύ ανώριμο και ευαίσθητο γαστρεντερικό σύστημα και χρειάζονται χρόνο για να προσαρμοστούν στις τροφές που τους δινουμε ή που καταναλώνουμε εμείς και περνάνε σε αυτά μέσω του θηλασμού. Βέβαια πρέπει να ενημερώνουμε πάντα την παιδίατρο για αυτά τα θέματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Τι φαγητό φτιάξατε σήμερα μανούλες; Εγώ φασολάκια πράσινα στρογγυλά με μοσχάρι!

Κι εγω το ιδιο!! Ετσι για να να εχει υγειινο γευσεις το γαλατακι της..!"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια το ίδιο έφτιαξα κι εγώ την Κυριακή! Χθες κοτόπουλο με πατατούλες στο φούρνο και βλήτα βραστά και σήμερα το μενού έχει φάβα!Συν λίγο ρύζι με κιμά που περίσσεψε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaxax kai egw kotopoulaki me patatoules eixa x8es.

to sth8os to dinw ston mikroulh

brazw to kotopoulo, kai meta krataw to sth8os kai to upoloipo ston fourno me patatoules ktl gia emas

to sth8os to xwrizw se meridoules mia krataw kai tis upoloipes sthn katapsuksh ,

ston atmonageira bazw patatoules karotaki kai thn meridoula , molis einai etoimo rixnw kai to ladaki mas,lemonaki mas kai bou ala exoume oloi faghtaki ?

 

koritsia 8elw na balw pligouri (to sabbato kleinoume 7o) pote lete na kanw eisagwgh???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

 

koritsia 8elw na balw pligouri (to sabbato kleinoume 7o) pote lete na kanw eisagwgh???

Νομίζω ότι μπορείς άφοβα να εισάγεις το πληγούρι, είναι φυσικό προιόν και δεν νομίζω να υπάρχει κίνδυνος αλλεργίας. Άσε που μπορείς να το δώσεις και με 0 δόντια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!! Εχω αρχισει να το  ψαχνω για τις στερεες γιατι ηδη κλεισαμε τον 3ο! (Ξερω πως ειναι νωρις, αλλα ειμαι τρελη κ θελω να ειμαι ετοιμη οταν ερθει η ωρα..!

Κοριτσια ποτε ξενικησατε τις στερεες? Απο αλλες μανουλες ακουω στον 5ο κ απο αλλες στον 6ο μηνα... Επισης το φαγακι το βραζατε ή το κανατε στον ατμο??

@Vivi.Nik. Ηθελα να σε ρωτησω... Απο την αρχη της εισαγωγης των στερεων ξεκινησες να δινεις στον μικρο σου κομματακια αντι για κρεμα ή του εδινες πχ φρουτοκρεμα κ ενα κομματακι μπανανας για να εξεσκειται? Επισης, με το κρεας τι εκανες? Κομματακια ή το αλεθες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα @Rosemary Μόλις κοιμήθηκε ο μικρός και βρήκα χρόνο να σου απαντήσω! Εμείς ξεκινήσαμε τις στερεές μια βδομάδα πριν κλείσει τον έκτο μήνα και μετά από πολύ ψάξιμο γύρω από το θέμα αυτό, θεωρώ ότι καλό είναι να μη βιαστείτε, ακριβώς επειδή το γαστρεντερικό των μωρών είναι ανώριμο νωρίτερα και αφετέρου επειδή πρεέπει να πληρούνται κάποιο κανόνες ετοιμότητας. (το μωρό να στέκεται από μόνο του στο καρεκλάκι ψωρίς υποστήριξη, να δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό που τρώτε εσείς κλπ)

Τις πρώτες πρώτες μέρες δοκίμασα και τους 2 τρόπους και με αλεσμένα και μη. Δηλαδηή έβραζα ένα καροτάκι στον ατμό και του το έδινα στο χεράκι, αλλά έφτιαχνα και πουρέ. Τον πουρέ όμως ούτε να τον φτύσει, Προτίμησα και εγω την άλλη μέθοδο, γιατί μου άρεσε και σαν ιδέα, να παίρνει μόνος του την πρωτοβουλία και να τρώει όσο θέλει. Μου άρεσε που πειραματιζόταν με υφές και που ένιωθε την καθεμια γευση χωριστά! Παρ'ολα αυτα αν ξεκινησετε blw ετοιμασου για μεγαλο χαμο στην κουζινα!!! Σ αυτο μας βοηθησε μια σουπερ σαλιαρα h TINY DOT, υάρχει μόνο στο motherbaby, η οποία περιόρισε κατά πολύ το χαμό, αλλά και πάλι την πλέναμε συνέχεια και όλο και κάτι έπεφτε και κάτω! Μπορείς να ψάξεις για τη μέθοδο αυτή και στο ίντερνετ, ρώτα και την παιδίατρο αν και λίγοι είναι ενήμεροι και οι περισσότεροι δυσανασχετούν ή φοβούνται γιατι δεν εχουν γνώση. Η δική μας μας υποστήριξε, ουτως η αλλως απ τον 8ο και μετα καλο ειναι να σταματανε τα αλεσμενα μας ειχε πει. 

Το κρεας ηταν το πιο δυσκολο. Είτε το φτιάχναμε σε μορφή κιμά, μπιφτεκάκια κλπ, είτε του το δίναμεε σε ίνες. Αλεσμενο δεν εφαγε τιποτα ποτε! Ακομα δεν τρωει τιποτα σε μορφη πουρε. Σουπιτσες ναι, αλλα νερουλες, οχι βελουτε! 

Εμεις ξεκινησαμε με το μεσημεριανο, που ειναι πιο ηπιο για το στομαχακι τους σε σχεση με τα οξινα φρουτα. Δηλαδη με καροτο, μετα γλυκοπατατα, μετα κολοκυθα (ηταν χειμωνας). Προφανως επιλεγεις λαχανικα εποχης. Καναμε 2μερες εισαγωγες. Μετα προσθεσαμε το κρεας. Κατσικι/αρνι/μοσχαρι. Και αργοτερα και το κοτοπουλο. Αυγο και ψαρι πιο μετα. Τα φρουτα τα ξεκινησαμε 2 βδομαδες μετα το μεσημεριανο. Αρχικα με μηλο, μετα μπανανα και αχλάδι και σταδιακα προσθεταμε.

Εμας αργησε πολυ να παρει μπρος στο να τρωει ικανοποιητικη ποσοτητα κι ακομα δηλαδη δεν τρωει παρα πολυ. Αλλα ξεροντας οτι το γαλα ειναι η βασικη τροφη του βρεφους για τον  πρωτο χρονο, δεν αγχωθηκα. Με ενδιεφερε περισσοτερο η ποικιλια και το να δοκιμαζει νεες γευσεις για αν τις συνηθισει σιγα σιγα. Εν τελει προτιμα οσπρια λαχανικα και αυγο και οχι τοσο κρεας. Φρουτα τρωει διαφορα, αλλα οχι ολα. Εχει κι αυτος τις προτιμησεις του, οπως ολοι μας!

Στειλε μου, αν έχεις άλλες απορίες! Θα χαρω να σου πω την εμπειρια μου!

Αρχισα παλι το μπλα μπλα οπως βλέπεις! Είναι να μην πάρω φορα!

Σας φιλώ και τις 2! 

Καλή σας αρχή! (σ ένα τρίμηνο βέβαια!) :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυυυ! Διαβασα καποια πραγματα αλλα εχω κ μια φιλη που μολις μπηκαν στις στερεες, επιχειρησε δωσει πατημενα στο πιρουνι λαχανικα κ το παιδι ομως δεν ετρωγε. Οταν τα εκανε πουρε, εφαγε! Ειναι μαλλον κ στο παιδι. Εγω θα ηθελα να τρωει κομματακια κυριως για την διατηρηση ολων των συστατικων αλλα κ για  "εξερευνηση"!! Αν παρει ομως απο 'μενα......μεχρι κ τωρα οταν πχ τρωω κρεατοσουπα τα κανω ολα με το πιρουνι νιανια (κ την φετα μεσα) γιατι θελω να εχω ισα λαχανικα-κρεας-τυρι, απ'ολα.!!

Προς το παρον μας αρεσει περισσοτερο ή υφη των πετσετε υφασματων!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το "πατημενα" με το πιρουνι ειναι αλλο πραγμα! Η λογικη του blw δεν ειναι το να μην ειναι τιποτα σε μορφη πουρε, αλλα το να τρωει απο την αρχη το παιδι μονο του, χωρις να το μπουκωνει καποιος και προφανως σ' αυτη την ηλικια μονο κομματια μπορει να κρατησει με το χερακι του κι αυτα σε συγκεκριμενο σχημα! Εμας το κουταλι δεν το δεχοταν για μηνες, όλα μονος του! Τωρα που και που μπορει να το δεχτει, αλλα πλεον προσπαθει να φαει μονος του με το αυτο, οπότε είμαστε σ 'αλλη φαση! Δεν ειχα ποτε την τιμή να πώ ότι "τάισα " το παιδι μου, απλως καθομασταν μαζι και τρωγαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως στην αρχη θέλει πολλή υπομονή και επιμονή! Άλλα μωράκια ειναι καλόφαγα εξ αρχής, άλλα το αντίθετο...Να σκκέφτεσαι ότι το πρώτο δίμηνο ειδικά είναι μεταβατικό και το παιδί κυρίως πειραματίζεται! Δε χρειάζεται άγχος δηλαδή! 

Και επίσης κάτι που με βοήθησε εμένα πολύ στην αρχή είναι που κατάλαβα ποια ειναι η διαφορά του gagging από τον πνιγμό... Τα μωρά δηλαδή, ανεξάρτητα απ'το αν τους δωσεις αλεσμενα ή κομμάτια στην αρχή μπορεί να κάνουν αυτό το αντανακλαστικό με τη γλώσσα που νομίζεςι ότι πνίγονται, άλλα ίσα ίσα που αυτό ειναι που τους προστατευει από πνιγμό. Διώχνουν δηλαδή προς τα έξω με τη γλώσσα αυτο που δε μπορουν να διαχειριστούν. Εμας το έκανε πολύ συχνά αυτό στην αρχή, αλλά είχα διαβάσει γι αυτό και ετσι δε φοβηθηκα! Παρ'οτι η εικονα ειναι τρομακτικη!

Και επισης να ξερεις οτι μασανε μια χαρα με τα ουλακια τους, ακομα κι αν δεν εχουν δοντια! Ειναι πολυ σκληρα!

http://www.babyledweaning.gr/στην-πράξη/κατευθυντήριες-γραμμές/

Υπάρχει και μια κλειστη ομαδα στο facebook, αλλα ξερω οτι δεν εχεις...Ισως αν εμπαινες από κάποιου αλλου... να κατεβασεις τα αρχεια που έχουν. Μπορω να στα στειλω κι εγω αν τα θελεις σε κανενα mail!:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Πάντως στην αρχη θέλει πολλή υπομονή και επιμονή! Άλλα μωράκια ειναι καλόφαγα εξ αρχής, άλλα το αντίθετο...Να σκκέφτεσαι ότι το πρώτο δίμηνο ειδικά είναι μεταβατικό και το παιδί κυρίως πειραματίζεται! Δε χρειάζεται άγχος δηλαδή! 

Και επίσης κάτι που με βοήθησε εμένα πολύ στην αρχή είναι που κατάλαβα ποια ειναι η διαφορά του gagging από τον πνιγμό... Τα μωρά δηλαδή, ανεξάρτητα απ'το αν τους δωσεις αλεσμενα ή κομμάτια στην αρχή μπορεί να κάνουν αυτό το αντανακλαστικό με τη γλώσσα που νομίζεςι ότι πνίγονται, άλλα ίσα ίσα που αυτό ειναι που τους προστατευει από πνιγμό. Διώχνουν δηλαδή προς τα έξω με τη γλώσσα αυτο που δε μπορουν να διαχειριστούν. Εμας το έκανε πολύ συχνά αυτό στην αρχή, αλλά είχα διαβάσει γι αυτό και ετσι δε φοβηθηκα! Παρ'οτι η εικονα ειναι τρομακτικη!

Και επισης να ξερεις οτι μασανε μια χαρα με τα ουλακια τους, ακομα κι αν δεν εχουν δοντια! Ειναι πολυ σκληρα!

http://www.babyledweaning.gr/στην-πράξη/κατευθυντήριες-γραμμές/

Υπάρχει και μια κλειστη ομαδα στο facebook, αλλα ξερω οτι δεν εχεις...Ισως αν εμπαινες από κάποιου αλλου... να κατεβασεις τα αρχεια που έχουν. Μπορω να στα στειλω κι εγω αν τα θελεις σε κανενα mail!:-)

με ενδιαφερει πολυ και μενα αυτη η μεθοδος εγω μπηκα το εψαξα απο τοτε που μου το ειπες!!!!!! το εβαλα σην βιβλιοθηκη του μυαλου μου!!!!! 

βεβαια εδω δε το εχω κανει ακομα και εφτασα στο να δω πως θα το βαλω στις στερεες !!!! αλλα ειδες προετοιμαζομαι!!!!!!!!! για να ειμαι μαχιμη!!!!!!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ πως ανάλογα με το παιδί προσαρμόζεις πολλά πράγματα όπως την διατροφή και τον ύπνο κλπ. Μην αγχώνεστε άδικα για πράγματα που είναι στο μέλλον γιατί δαπανάτε ενέργεια από το παρόν σας και τις ανάγκες τις τρέχουσες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...