Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διατροφή μωρών/νηπίων-Συνταγές-σκέψεις και ιδέες


Vivi.Nik.

Recommended Posts

@Rosemary και έτσι να συνεχίσει τ κοριτσάκι σου! Εμένα στάνταρ θα ξυπνήσει μια δύο φορές μέχρι τις 12. Κάθε μα κάθε βραδυ. Για να κοιμηθεί 5 ώρες συνεχομενα φθάσαμε 9 μηνών κ όχι κάθε βραδυ εννοείται. Χθες πχ κοιμήθηκε 11 παρά ξύπνησε στις 12 για αγκαλιά ξύπνησε στη μια κ μισή για γάλα κ μετά ξύπνησε στις 6. Δηλ τ συνεχόμενο 5ωρο τ κάνει μετά τις 12. Να τ καψετε να τ καψετε! 

@Vivi.Nik. και η δικιά μ τρελαίνεται για κεράσια. Κ σκέτα σε κομμάτια κ στη φρουτοκρεμα. Επίσης της αρέσει πολύ τ βερίκοκο. Δοκίμασε κ νεκταρινι άλλα δ τρελαθηκε. Της βάζω γύρω στο ένα τρίτο μέσα στη φρουτοκρεμα όμως κ εται τ τρώει. Βασικά τ πρωί συνήθως τρώει φρουτοκρεμα δηλ φρούτα αλεσμενα με γιαούρτι. Οπότε παίζω με τα φρούτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ομελέτα σήμερα δεν πήγε όπως ήλπιζα, ίσως γιατί έχουμε θέμα με τα δόντια και τα απογεύματα μας είναι αρκετά δύσκολα. Όταν δουλεύω πρωί προσπαθώ κάθε απόγευμα να τον βγάζω 1-2 ώρες βόλτα να ξεσκαει και να κουράζεται για να κοιμάται καλά τι βράδυ. Αύριο θα το κάνω τι αυγό πάλι με την μπανάνα για να δω αν θα μου βγει καλό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA εμένα τ πρωί δ έχει πολύ όρεξη. Κ η δικιά μ ζορίζεται αυτές τις μερες με τα δόντια. Το απόγευμα έλειψα κι ώρες κ άκου πως της τ έκανε ο μπαμπάς της. Έτριψε μισή ντομάτα τ έριξε στο τηγάνι να πιει τ ζουμί της κ έριξε 2 αβγά χτυπημένα κ λίγο τυράκι. Μ είπε ότι έφαγε ικανοποιητικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@Rosemary και έτσι να συνεχίσει τ κοριτσάκι σου! Εμένα στάνταρ θα ξυπνήσει μια δύο φορές μέχρι τις 12. Κάθε μα κάθε βραδυ. Για να κοιμηθεί 5 ώρες συνεχομενα φθάσαμε 9 μηνών κ όχι κάθε βραδυ εννοείται. Χθες πχ κοιμήθηκε 11 παρά ξύπνησε στις 12 για αγκαλιά ξύπνησε στη μια κ μισή για γάλα κ μετά ξύπνησε στις 6. Δηλ τ συνεχόμενο 5ωρο τ κάνει μετά τις 12. Να τ καψετε να τ καψετε! 

Εμεις εχουμε αλλο θεμα με τον υπνο... Ενω η μικρη κοιμαται 5-8 ωρες σερι, οταν ξυπνησει, συνηθως δε λεει να ξανακοιμηθει αμεσα. Κ οταν λεω αμεσα δεν εννοω μεσα σε 10 λεπτα. Ας ηταν κ σε 20! Σημερα πχ, μου κοιμηθηκε 22:15, ξυπνησε 3:45 κ εχουν περασει 50 λεπτα που την εχω αγκαλια κ την κουναω.. Το ματι γαριδα! Συνηθως την μια ωρα τη θελουμε. Δεν μπορω με τιποτα να την μαθω να κοιμαται μονη-εννοω χωρις αγκαλια. Οποτε την ξαπλωνω χωρις να τη νανουρισω, ακομη κ αν ειναι μισοκοιμισμενη, ξυπναει κ ή γκρινιαζει κατευθειαν ή γελαει μονη της μεχρι να βαρεθει οποτε κ θα γκρινιαξει παλι αν δεν της δωσεις σημασια.. Αρα καταλαβαινετε οτι δεν μπορω να την βαλω στο κρεβατακι της κ εγω να πεσω για υπνο.

Τιθα κανω οταν βαρυνει..??

(Το θεμα θα πρεπει να μετονομαστει σε "διατροφη-ανατροφη-εκπαιδευση μωρων-νηπιων")!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary κ μεις την περάσαμε αυτή ρη φάση σε εκείνη την ηλικία. Ξυπνουσε στις 4 κ έκανε μια ώρα να ξανά κοιμηθεί. Εμένα αυτό π λένε ότι πρέπει να τ βάζεις στην κούνια πριν κοιμηθούν Καλά καλά για να μάθουν να κοιμουνται μόνα τους δ έπιασε ποτέ. Κ πίστεψε με τ προσπάθησα παρά πολυ. Αν την έβαζα μισό κοιμισμένη έβαζε τα κλάματα οπότε αν δ την έπαιρνα πάλι κ προσπαθούσα να την κοιμησω με χάδια κ τραγούδι π λένε εκνευρίζοταν ακόμη πιο πολυ με αποτέλεσμα να μη μπορεί να ηρεμήσει μετά. Τώρα πλέον σχεδόν με σμπρωχνει μόλις την ψιλό πάρει ο ύπνος για να την αφήσω. Λογικο είναι Αφού μεγάλωσε, ζεσταίνεται κ πιάνεται στην αγκαλιά. Όπως βλέπεις η ώρα είναι 6 παρα κ η μικρή μ από τη μια ξύπνησε στις 5.30. Αυτός είναι ο μεγαλύτερος ύπνος π κάνεις. 5 5.30 ώρες στην καλύτερη. Τώρα να δω τι ώρα θα ξύπνησει. Ελπίζω κατά τις 9.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μας. Δύσκολη η σημερινή νύχτα μάλλον για όλους μας! Παρενεργειες του εμβολίου; δόντια; δεν ξέρω, θα δείξει...πάντως εγώ ξύπνησα σαν να με έχουν σπάσει στο ξύλο! 

@Rosemary κι εμεις με αγκαλια τον κοιμιζαμε τις περισσοτερες φορες, τωρα απλως ξαπλωνουμε διπλα του, γυριζει γυρω γυρω, χαλαρωνει, ακουμε παραλληλα και μουσικουλα, θηλαζει και σιγα σιγα αποκοιμιεται. Τις περισσοτερες φορες μονος του ουσιαστικα, με εμας βεβαια διπλα του. Μεσα στη μερα τον κοιμιζω αγκαλια συνηθως, γιατι τον βαζω στην κουνια του, οποτε δεν υπαρχει αλλος τροπος. Εκτος κι αν κοιμηθει στις βολτες μας. Πάντως ο υπνος τους αλλαζει ανα τριμηνο συνηθως και ο τροπος που α  κοιμιζουμε επισης μπορει να αλλαξει. Διαβασα ενα πολυ καλο βιβλια, ειναι βεβαια στα αγγλικα (μου το δανεισε η παιδιατρος) και δινει ωραια tips για τον υπνο, αναλογα με το τι θελει να πετυχει η καθε οικογενεια, πχ συγκοιμιση ή οχι, συνεχομενος υπνος κλπ κλπ. Λέγεται the no cry out sleep solution, gentle ways to help your baby sleep through the night., Elizabeth Pantley. Σε εμας δουλεψε η ρουτινα και στους ημερησιους υπνους, αλλα κυριως η συνεπεια στη βραδινη ρουτινα και καποια ακομα πραγματα, αλλα αυτο εξαρταται από πολλους παραγοντες, οπως ξερουμε ολες μας τίποτα δεν ειναι απολυτο, το καθε μωρακι ειναι διαφορετικο, παντως αν εχεις διαθεση αξιζει να το διαβασεις! Ειναι μεγαλουτσικο να ξερεις, αλλα πολυ ευκολοδιαβαστο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@KONSTANTIA εμένα τ πρωί δ έχει πολύ όρεξη. Κ η δικιά μ ζορίζεται αυτές τις μερες με τα δόντια. Το απόγευμα έλειψα κι ώρες κ άκου πως της τ έκανε ο μπαμπάς της. Έτριψε μισή ντομάτα τ έριξε στο τηγάνι να πιει τ ζουμί της κ έριξε 2 αβγά χτυπημένα κ λίγο τυράκι. Μ είπε ότι έφαγε ικανοποιητικά.

2 αυγά; Και το λες αυτό "ικανοποιητικά"; Και το μισό να έφαγε είναι ποσότητα που με μια σαλάτα χορταίνει ένας ενήλικας!!!! Μια χαρά είσαστε! Εμείς κόψαμε το πρωινό γάλα, δεν είχε κανένα νόημα να πίνει 60ml και να πιστέυει ότι έφαγε. Του κάνω το γάλα με φαρίν λακτέ και το τρώει και ξέρω ότι έφαγε σίγουρα!! Το βράδυ όμως 130-150 ml γαλατάκι το πίνουμε, δεν έχω παράπονο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διωνη, ακριβως τα ιδια μου κανει...

Ενα θα σας πω........ απο τοτε που σας εστειλα.....ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ!!!! Δηλαδη ξυπνησα για πρωινο απο της 3:45.  Κ αγχωθηκα κ με τα κακακια της που ηταν φουλ στη βλεννα...

Vivi, τωρα κλεινουμε τον 3ο μηνα... Λες αυτη να ειναι η δικη μας αλλαγη??? Τρεμω....!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA δ ξέρω πόσο έφαγε άλλα κ τ μισό όπως λες καλά ειναι. Γαλα δηλ όλη τη μέρα πίνει μόνο τ βράδυ αυτά τα 150 μλ;

@Vivi.Nik. Κ μεις την απόλυτη ρουτίνα έχουμε σε όλα άλλα τ παιδί τ βράδυ πέφτει σε παράκρουση. Τώρα είμαστε στη φάση π δ χορταίνει παιχνίδι. Μέσα στη μερα μ κοιμάται τέλεια μισή ώρα στη βολτα στο καρότσι κ γύρω στις 5 για μια ωρα. Μόλις νυστάξει θα ρθει από μόνη της αγκαλιά θα ζαρωσρι κ θα κοιμηθεί στα 2 λεπτά. Ούτε κούνημα Ούτε τπτ. Στα 2 λεπτά την έχω αφήσει ήδη. Απλά κλείνει τα μάτια κ κοιμάται. Τ βράδυ παλεύει να μείνει ξύπνια. Σκέψου ότι μέχρι κ 6 μηνων μετά τις 7 Όχι μόνο δ πηγαίναμε πουθενά άλλα δ ερχόταν κ κόσμος για να μην αναστατώθει κ καλά κ δ κοιμάται. Εννοείται τπτ δ έπιασε. 

@Rosemary λογικά ηταβ τυχαίο. Δ θα στο ξανά κάνει για τόσες ώρες πιστεύω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni στα περισσοτερα μωρακια βοηθαει η ρουτινα, αλλα σε τι βαθμο αυτο εξαρταται... Παντως το θεμα του υπνου λυνεται τις περισσοτερες φορες αφου ολοκληρωθει και η οδοντοφυία. Οπότε έχουμε μέλλον ακόμα!

Εγώ πλέον δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με το θέμα του ύπνου, εννοώ δε στεναχωριέμαι, δε με προβληματίζει τόσο. Το έχω αποδεχτεί και πλέον δε θυμάμαι κιόλας ούτε ξέρω πόσες ώρες συνεχόμενα κοιμάται, τι ώρα ξυπνάει τη νύχτα ή πόσες φορές. Και αυτό με βοήθησε και ψυχολογικά και σωματικά. Νιώθει ενέργεια μέσα στη μέρα (εκτος κι αν παραγινει το κακο, οπως αποψε!) και προσπαθω στον απογευματινο του υπνο να ξεκουραζομαι λιγο κι εγω! Μετα πινω το απογευματινο μου καφεδακι και ειμαι ντουρασελ ξανα μεχρι το βραδυ! Και εννοειται πως κοιμομαστε κι εμεις με τις κοτες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni σήμερα την φαρίν λακτέ με γάλα του την έκανα οπότε στο σύνολο θα πιει παραπάνω και βάλε και τα υπόλοιπα γαλακτοκομικά που τρώει όλη μέρα νομίζω πως κάτι κάνουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 @KONSTANTIA θυμάσαι πόσο περίπου έπινε όταν ήταν 10 μηνων; Ναι καλά κανεις κ τ βάζεις στην κρέμα. Ούτως ή άλλως είναι αρκετά μεγάλος κ καθόλου γάλα να μην πίνει π λέει ο λόγος.

@Vivi.Nik. έχεις ποκυ μεγάλο δίκιο σ αυτό π λες. Κ γω τ χω πλέον αποδεχτεί. Άσε π με τ καιρο προσαρμόζεται κ ο οργανισμός. Δ νιώθω κουρασμένη η εξαντλημένη για να είμαι ειλικρινής. Μόνο όταν ξυπνούσε 10 κ 15 φορες τ βράδυ π κράτησε 2.5 μήνες κ αυτό στην αρχή. Πάνω από 1.5 ώρα συνεχόμενα δ κοιμόμουν. Αλλά κ κει συνήθισε ο οργανισμός.

Πάντως κορίτσια από όταν πήγε στο δωμάτιο της έχω παρατηρήσει ότι κοιμάται ποκυ καλύτερα κ αυτή κ Εμείς. Την πρώτη βδομάδα να σηκωνομουν γύρω στις 4 5 φορες άλλα τώρα τ ποκυ δύο π πίνει κ τ γάλα της. Επίσης αν κ κοιμάται σχετικά αργά, μπορεί 10 μπορεί κ 12, ξυπνάει ευτυχώς γύρω στις 9. Παλιά ξυπνούσε στις 7.30 βαριά 8. Τώρα κατεβάζουμε όλα φα παντζούρια στο σπίτι. Κ όταν λέω όλα, όλα. Σαλόνι κουζίνα δωμάτια. Είδαμε μεγάλη διαφορά. Γτ πριν μόνο π καταλάβαινε ότι ήταν μέρα π άνοιγα την πόρτα για τ γάλα της ξυπνούσε για να παίξει. Ενίοτε τ τραβάει κ ως τις 9.30 10 παρα. Το μεσημέρι κ γω χαλαρώνω οταβ κοιμαται.  Αλλά κ μας η μερα μας είναι γεμάτη κάθε λεπτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να συμπληρώσω ότι είναι πολύ χαρούμενο παιδάκι. Δηλ κ τις μέρες π κοιμάται αργά δ κλαίει δ γκρινιαζει δ μας παιδεύει καθόλου.  Απλα παίζει.

@Vivi.Nik. για να μην ψάχνω τ αλλο θεμα πήραμε ένα βιβλίο εται με χοντρές σελίδες το Που είναι η μαμά μου; ζωάκια στη φάρμα εκδόσεις Ψυχογιός.  Παρά πολυ όμορφο κ έντονα χρώματα κ κρυμμένες εικόνες. Είναι ένα προβατάκια π ψάχνει ρη μαμά τ κ βρίσκει την κότα με τ κοτοπουλακι, τη γάτα με τ γατάκι κτλ μέχρι να βρει τη μαμά του. Η δικιά μ δ μπορεί ακομη να αντιληφθεί τη σχέση μαμάς παιδιού άλλα της αρέσει να τ ξεφυλλίζει. Αν τ αρέσουν φα ζωάκια θα ενθουσιαστεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni δεν θυμάμαι πόσο έπινε τότε αλλά δεν πρέπει να απείχε και πολύ με το τώρα. Δεν έχει πιει ποτέ, ούτε και όταν η διατροφή του ήταν μόνο γάλα, πάνω από 210ml

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. πιστεύω πως η ρουτίνα είναι τ άλφα κ τ ωμέγα ώστε να είναι ήρεμο τ παιδί. Μην ξεχνάμε πως δ έχουν αλλο τρόπο για να ρυθμίσουν τ ρολόι τους. Δ θα πουν α πήγε 2 ώρα για φαί.

@KONSTANTIA άμα σ πω πόσο έπινε εμένα θα πάθεις σοκ. Κόψαμε τ θηλασμο μόλις έκλεισε τ 8 μήνες. Ξεκινήσαμε με 120-150 ml. Έφθασε να πίνει 180 με 200 στις 10 τ βραδυ άλλα τόσα στις 3 κ άλλα τόσα στις 7 τ πρωι. Ενίοτε κ 120 με 150 μλ τ μεσημέρι. Σύνολο 700 με 750 μλ τ βράδυ. Σταδιακά σταμάτησε τ μεσημεριανό. Τώρα έχει 4 5 βράδια π δ θεκει γάλα πριν  υπνο. Ξυπναει γύρω στη μία κ πίνει 210 μλ. Μετά ξυπνάει στις 6 6.30 κ πίνει άλλα τόσα. Ένα πρωινό δ ήθελε καθόλου. Γι αυτό σε ρωτάω για να δω αν είναι νορμάλ. Από τη μια μέρα στην αλλη εκεί π έπινε 700 μλ τ μέρα να πίνει Ούτε 300 σύνολο. Στην καλύτερη δηλ αν πιει 2 φορες να πίνει 400 με 450 μλ σύνολο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni κατάλαβα ποιο βιβλιο λες! Στην ιδια λογικη εμεις εχουμε ενα ποντικακι που ψαχνει τη μαμα του, λεγεται Ο Τζου Τζουκι ψαχνει τη μαμα του και ειναι εκδ. Ικαρος, παλι με κρυμμενες εικονες και σκληρες σελίδες. Αρεσουν πολυ τα βιβλια στα μωρακια μας! Ο δικος μου πλεον επιλεγει ποιο θελει απο τη βιβλιοθηκη και το διαβαζουμε. Συνηθως διαβαζουμε 4-5 στη σειρα χωρις να βαριεται, με πολυ ενθουσιασμο, ειδικα αν ειναι απο τα αγαπημενα του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. αχ τι ωραία! Μακαρι κ η δικιά μ έτσι μα κάνει. Προς τ παρόν χαζεύουμε τις εικόνες κ της δείχνω τα ζωάκια κάνοντας πως κάνει τ κάθε Ένα, τα λουλουδάκια κτλ. Αν τα διαβάσω δ δίνει σημασία ακόμη. Αλλά τα χαζεύουμε μαζί άλλα κ μόνη της τα ξεφυλλίζει κ γελάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwniετσι ειναι η αρχη! Θα δεις, θα τα λατρεψει! Οσο περναει ο καιρος θα ανακαλυπτει και κατι καινουριο στο καθε βιβλιο, αθ δινει σημασια σε κατι διαφορετικο! Κι εμεις εννοειται συνεχιζουμε να λεμε πως κανει το καθε ζωακι και πολλες φορες δε διαβαζω ακριβως το καθε βιβλιο, αυτοσχεδιαζω λιγακι, για να το κανω πιο ενδιαφερον! Οσο περισσοτερο ενθουσιασμο δειχνεις εσυ με διαφορετικες φωνες, εκφρασεις κλπ, τοσο περισσοτερο ξετρελαινονται και αυτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και για να μην ξεφυγω πάλι απ'το θέμα του topic σημερα εφτιαξα μαυροματικα φασολια κοκκινιστα και ο μικρος για ακομη μια φορα ξετρελαθηκε! Απορω που τρελαινεται για οσπρια και λαχανικα και απ την αλλη κρεας, ρυζι και πατατες ουτε να τα φτυσει! Χαιρομαι βεβαια παραλληλα, αν και ξερω οτι τα γουστα τους αλλαζουν απ τη μια μερα στην αλλη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνταγή για ομελέτα φούρνου-για όσα μωράκια δεν προτιμούν το κλασικό βραστό αυγό, αλλά και για μεγαλύτεηρ ποικιλία, για να μη βαριόμαστε:

 

Βράζω περίπου 250 γραμ. πατατες για 10 λεπτά περίπου, δε χρειαζεται να γινουν τελειως μαλακες. (οι ενηλικες μπορειτε και να τις τηγανισετε, αν την θελετε λιγο πιο "βρωμικη"!)

Τις κόβω ροδέλες και τις τοποθετω σε ενα πυρεξ (εγω εχω ενα μεγαλο οβαλ) μεχρι να καλυψουν ολο τον πατο.

Από πάνω βάζω λίγη σαλτσούλα με φρέσκιες ντομάτες ή απλώς ντοματοχυμό έτοιμο και λίγη ρίγανη.

Σε ενα μπολ χτυπάω 8 αυγα, και προσθέτω 200ml γαλα και ο,τι αλλο θελετε (πχ. πιπεριές, αλλαντικό οι μεγάλοι, κομματάκια τυρί... ), ανακατευω και περιχυνω απο πανω. 

Βαζω το πυρεξ στο φουρνο στις αντιστασεις για περίπου μία ώρα! Μυρίζει όλο το σπίτι πίτσα!

 

Υ.Γ. αλάτι, πιπέρι κατά βούληση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι?? Οταν θηλαζατε ταιζατε τα μωρα σας οποτε ζηταγαν ή πριν πεινασουν?

Ρωταω γιατι την μικρη μου πολυ λιγες φορες την ταιζω οταν πειναει. Συνηθως την θηλαζω αρκετα πριν πεινασει.. Σκεφτομαι μηπως αυτο ενοχλει το στομαχακι της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary Ο δικος μου ηταν παντα απαιτητικος οπότε μου το ζητούσε πολύ συχνά, άρα τηρούσα λίγο πολύ το δεν προσφέρω-δεν αρνούμαι... εσύ πόσο συχνά την ταίζεις; με το βάρος και το ύψος πώς τα πάει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην καμπυλη βαρους ειμαστε ακριβως στον μ.ο.  Ημασταν 5,4 κιλα 2,5 μηνων. Στο υψος ειμαστε πανω απο τον μ.ο. 62εκ  2,5 μηνων. Το "δε προσφερω-δεν αρνουμαι" νομιζα οτι ηταν για ηλικιες μωρων που τρωνε στερεες. Οταν ειμαστε σπιτι την ταιζω ανα 1,5 με 2 ωρες.. οταν βγαινουμε εξω την αφηνω  να τι ζητησει (2,5-3 ωρες).

Αυτη την μεθοδο την ξεκινησα απο πολυ νωρις λογω της παλλινδρομησης κ των αναγωγων για να δινω πιο πολλα κ μικρα γευματα... Απλα βλεπω τελευταια αυτες τις βλεννες κ αναρωτιεμαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι?? Οταν θηλαζατε ταιζατε τα μωρα σας οποτε ζηταγαν ή πριν πεινασουν?

Ρωταω γιατι την μικρη μου πολυ λιγες φορες την ταιζω οταν πειναει. Συνηθως την θηλαζω αρκετα πριν πεινασει.. Σκεφτομαι μηπως αυτο ενοχλει το στομαχακι της...

Καλησπέρα κοριτσι μου. Εμεις θηλαζαμε οπότε το ζητούσε.. έκλαιγε την άλλαζα παμπερς και την έβαζα στο στήθος για όσο ήθελε. Αν κοιμόταν κατευθείαν, την έτριβα το αυτάκι της και ξυπνούσε και οταν τελείωνε την έβαζα στην καλαθα της.. μετα παλι οπότε έκλαιγε. Αλλα στην δικιά μας περίπτωση λόγω προωροτητας και ικτερου αν δεν ξυπνούσε στο δίωρο, την ξυπνούσα εγω αναγκάστηκα μεχρι να πάρει τα κιλα τελειομηνου μωρού γιατι ηταν 1970γρ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni ίσως ο δικός μου δεν είναι πολύ του γάλακτος σκέφτομαι αλλά δεν με πειράζει πλέον αφού τρώει με όρεξη το φαγητό του,τα φρούτα του κλπ. Είμαστε στην καμπύλη 3% του βάρους βέβαια αλλά ούτε αυτό θα πρέπει να με απασχολεί γιατί είναι υγιής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...