Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διατροφή μωρών/νηπίων-Συνταγές-σκέψεις και ιδέες


Vivi.Nik.

Recommended Posts

@Rosemary φίλη μου κι εγώ απ'όσο ξέρω το αλκοολ αποβαλλεται από το σώμα μετα απο 2 ωρες περιπου, επισης η μπυρα ειδικα δεν εχει πολυ αλκοολ...Οσο για το καπνισμα, ξερω οτι επιτρεπονται μεχρι 5 τσιγαρα στις θηλαζουσες, αλλα χωρις να θηλασεις επισης τις επομενες 2 ωρες. Αλλα συμφωνω με την @KONSTANTIA το τσιγαρο το θεωρω χειροτερο...αν και στη φαση που το κανεις εσυ δε νομιζω οτι επηρεαζει. Το βρισκω παντως πιο βασανιστικο το 1 την ημερα απ το κανενα! Ο υπνος των μωρων επισης αλλαζει συνεχεια, οποτε σκεψου τι εχει να γινει, αν η μικρη για καποιο λογο ξυπνησει μετα απο 1 ωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA @Vivi.Nik.Με το κρασακι δεν εχω προβλημα φυσικα κ να μην το πιω... αυτο το τσιγαρο ομως, οταν ερχεται το βραδυ το περιμενω... Πριν μεινω εγκυος καπνιζα κανονικα κ με τον νομο!! Ειδικα οταν εβγαινα...χαμος!! Στην εγκυμοσυνη οταν λεμε δε μου ελειψε καθολου, ΚΑΘΟΛΟΥ. Ετσι ειχα αποφασισει να μην το ξαναρχισω (κυριως λογο του παιδιου) κ να καπνιζω μονο στο τσακιρ κεφι!! Μετα αρχισα να διαβαζω σε διαφορα βιβλια θηλασμου κ σε σελιδες του στυλ "mitrikosthilasmos" κ.α. οτι καλυτερα να καπνισεις κ να θηλαζεις παρα να μην θηλαζεις κ οτι αν καπνισεις μετα τον θηλασμο κ περασει 1,5 ωρα εισαι οκ κ οτι η νικοτινη που μενει στον οργανισμο σου παει στο στομαχι κ οχι στα πνευμονια του μωρου.... (βεβαια ολα αυτα μιλαν για μετρημενα τσιγαρα). Τεσπα, με ολα αυτα κατεληξα να κανω ενα τσιγαρο καθε βραδυ-χωρις καμια μαλιστα ενοχη κ πιστευοντας οτι ολα οκ κ οταν σταματησω τον θηλασμο, να καπνιζω 2 το πρωι με τον καφε κ σε αμα βγω σε κανενα μπαρακι..!

Ο λογος που σας εγραψα ειναι γιατι ειχα την υποψια......οτι το ιδιο σκεφτονται κι οι εγκυες που καπνιζουν. Δεν ειναι δηλαδη οτι δε νοιαζονται για το παιδι τους αλλα εχουν πεισει τον εαυτο τους οτι....δεν εγινε κ τιποτα...Φοβαμαι λοιπον μηπως κανω κι εγω το ιδιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/5/2018 at 5:06 ΜΜ, ο/η Rosemary είπε:

Kοριτσια, ειδα σημερα στο "υγεια πανω απ'ολα" μια συνταγη για μους σοκολατας με αβοκαντο κ μιας κ ειναι χωρις ζαχαρη, ειπα να σας την γραψω!!

• 2 ωριμα αβοκαντο (ωριμα για να γινουν κρεμα)

• 90 gr μελι

• 50 gr κακαο

• 3 κουταλιες της σουπας γαλα αμυγδαλου (ή οποιο μας αρεσει πχ καρυδας)

• λιγη βανιλια (προαιρετικα)

Δεν το εχω δοκιμασει, αλλα ελπιζω να ειναι καλο!!

mono prosoxh.. to meli meta apo to xrono ? ap oso 8umamai exete akoma kairo.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhspera koritsia meta apo apousia gia arketo kairo ,

hr8a na sas grapsw ki egw.. (den exw ellhniko plhktologio sas zhtw sugnwmh) 

emeis ksekinhsame siga siga tis trofes mas 6,5 o mikroulhs mou...eutuxws den me exei zorisei..

sumfwna me ton POU kalutera na ksekinhseis me zwmo , kai ka8e 3 mere na pros8eteis kapoio laxaniko

brazw to kreas kai xwrizw se merides (afou kruwsei) bazw sthn katapsuksh kai otan einai na faei o mikros bgazw mia mera apo prin (sto psugeio) na ksepaagwsei kai meta pros8etw ston atmomageira to laxaniko pou 8elw (agaphmena einai karota, arakas) , afou brasoun bazw ligo ladaki, lemonaki

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary εμείς όπως ξέρεις δεν είμαστε γιατροί αλλά λέμε απλά την γνώμη μας πάντα με καλή πρόθεση. Εγώ επειδή είμαι άκαπνη πάντα με ενοχλούσε η μυρωδιά των ανθρώπων που κάπνιζαν και πιστέυω ότι δύσκολα μπορείς να βγάλεις από πάνω σου αυτή την μυρωδιά γιατί πάει στα μαλλιά, στα ρούχα, στα χέρια, στο στόμα κλπ. Σίγουρα το παιδί σου θα εκτεθεί στο μέλλον σε πολύ περισσότερο καπνό και ρύπανση και βλαβερές ουσίες, λίγα θα μπορείς να κάνεις για αυτό. Απλά επειδή το τσιγάρο κάνει και μεγαλύτερο κακό στην υγεία αξίζει να κάνουν όσοι καπνίζουν μια προσπάθεια να το κόψουν. Θα σου πω απλά ότι έχω 2 γονείς στα πρόθυρα ΧΑΠ, η μητέρα μου κινδύνευσε πριν χρόνια σε ένα χειρουργείο να μην ξυπνήσει και ο πατέρας μου σε μια απλή εξέταση με μέθη την προηγούμενη βδομάδα μελάνιασε και ο γιατρός του συνέστησε να το κόψει χθες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Παρασκευαιδου γεια σου κοριτσι μου! Θυμαμαι ειχα διαβασει το post σου, οταν ηρθε στη ζωή ο πρίγκιπας σου και πολυ χαιρομαι που μας ηρθες παλι εδω!

Πολύ καλά κάνεις που προσθέτεις λεμονάκι στο κρέας, με αυτόν τον τρόπο απορροφά το σίδηρο. Επίσης το ελαιόλαδο ωμό όσο γίνεται, για να παίρνει όλα τα καλά λιπαρά. Σωστή και η επισήμανση για το μέλι! Εμείς χρονίσαμε και του έφτιαξα για τουρτα cheesecake με φραουλες και εβαλα μελι στην κρεμα, οποτε καναμε εισαγωγη και στο μέλι! Του το εδωσα και ωμο την επομενη μερα πάνω σε ψωμακι, αλλα δεν μπορω να πω οτι τον ενθουσιασε!

Τί έχει σημερα το μενού κορίτσια; Εμεις γυρισαμε απο παιδιατρο και μαγειρευω κατσικακι με παταουλες και λαχανικα στο φουρνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA και @Rosemary σας αγαπώ! 

Θα συμφωνησω παντως μαζι σου ΚΟΝΣΤΑΝΤΙΑ, εμεις σε μπαράκια ούτε από διπλα δεν περνάμε πια! Ελπίζουμε σε καμιά μεσημεριανή/απογευματινή έξοδο στο τσακιρ κεφι, αν τυχει να ανεβει καμια γιαγια και μας κρατησει τον μικρο! Προς το παρον αυτο εχει γινει 3 ολοκληρες φορες!!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@KONSTANTIA και @Rosemary σας αγαπώ! 

Θα συμφωνησω παντως μαζι σου ΚΟΝΣΤΑΝΤΙΑ, εμεις σε μπαράκια ούτε από διπλα δεν περνάμε πια! Ελπίζουμε σε καμιά μεσημεριανή/απογευματινή έξοδο στο τσακιρ κεφι, αν τυχει να ανεβει καμια γιαγια και μας κρατησει τον μικρο! Προς το παρον αυτο εχει γινει 3 ολοκληρες φορες!!!:P

Εγω παντως περιμενω πως κ πως να ερθει η μαμα μου, να κοιμησω την μικρη κ να βγω στο κοντινο μας μπαρακι-το στεκι μας, κ να χορεψουμε με ξυλινα σπαθια!! Το εχουμε κανει ηδη μια φορα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επανέρχομαι με συνταγή!

Παστίτσιο λαχανικών:

Υλικά:

450gr ανάμεικτα λαχανικά: καρότο, αρακάς, καλαμπόκι, φασολάκια, πιπεριές, κολοκυθάκια, μελιτζάνα, κολοκύθα                       σε ό,τι συνδυασμο θελετε


2 φρέσκες ψιλοκομμένες τομάτες 
1 κλωναράκι μαιντανό ψιλοκομμένο
1/2 ποτήρι του κρασιού ελαιόλαδο
1 κρεμμύδι ξερό ψιλοκομμένο
1 φύλλο δάφνη
1 πακέτο λαζάνια/πένες ολικής άλεσης
1/2 κιλό τυρί γκούντα/κασέρι
(αλάτι
πιπέρι)

Εκτέλεση:

Μαραίνουμε το κρεμμύδι με το ελαιόλαδο σε μια κατσαρόλα. Προσθέτουμε το μαιντανό ανακατεύοντας συνέχεια. Προσθέτουμε τις ντομάτες,( το αλάτι, το πιπέρι) και τη δάφνη. Μόλις πάρουν βράση προσθέτουμε τα λαχανικά μας, ανακατεύουμε για λίγο και προσθέτουμε ένα φλυτζάνι νερό. Σκεπάζουμε το σκεύος και αφήνουμε τα λαχανικά να βράσουν. Στο μεταξύ βράζουμε σε αλατισμένο νερό τα ζυμαρικά μας, τα σουρώνουμε και τα τοποθετούμε σε ταψί.Προσθέτουμε λίγο από το τριμμένο τύρί μας και ανακατεύουμε. Μόλις τα λαχανικά βράσουν και μείνουν με την σάλτσα τους τα προσθέτουμε πάνω από τα μακαρόνια. Καλύπτουμε την επιφάνεια με το υπόλοιπο τυρί. Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 200oC μέχρι να λιώσει το τυρί μας και να πάρει ένα απαλό χρυσαφί χρώμα, περίπου για 15 λεπτά.

 

Εναλλακτικά μπορείτε να κάνετε μια πολύ γρήγορη μπεσαμέλ με 2 αυγά, λίγο τριμμένο σκληρό τυρί και γιαούρτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@KONSTANTIA και @Rosemary σας αγαπώ! 

Θα συμφωνησω παντως μαζι σου ΚΟΝΣΤΑΝΤΙΑ, εμεις σε μπαράκια ούτε από διπλα δεν περνάμε πια! Ελπίζουμε σε καμιά μεσημεριανή/απογευματινή έξοδο στο τσακιρ κεφι, αν τυχει να ανεβει καμια γιαγια και μας κρατησει τον μικρο! Προς το παρον αυτο εχει γινει 3 ολοκληρες φορες!!!:P

Να μαζευτούμε να πάμε όλες μαζί μια φορά! Άσε την @Rosemary να χορεύει τον χορό της βροχής, εγώ έναν παχύ καναπέ θα χρειαστώ και ένα τριπλό μοχίτο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/5/2018 at 7:46 ΜΜ, ο/η Vivi.Nik. είπε:

Μπανανοτηγανίτες:

Βάζουμε στο μούλτι:

  • 2 αυγά
  • 1 μπανάνα

Σε αντικολλητικό τηγάνι με ελάχιστο λαδάκι!

Σερβίρετε με ό,τι σας αρέσει!

Επειδή το προσπάθησα αυτό, πες μου σε παρακαλώ το μείγμα βγαίνει υδαρες ή πιο πυκνό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Να μαζευτούμε να πάμε όλες μαζί μια φορά! Άσε την @Rosemary να χορεύει τον χορό της βροχής, εγώ έναν παχύ καναπέ θα χρειαστώ και ένα τριπλό μοχίτο....

Μη λες μοχιτο!! Μη λες μοχιτοοο!!! Πωωωω!! Δροσερο με δυοσμο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Επειδή το προσπάθησα αυτό, πες μου σε παρακαλώ το μείγμα βγαίνει υδαρες ή πιο πυκνό;

υδαρες, σαν μειγμα για κρεπες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Vivi.Nik. είπε:

υδαρες, σαν μειγμα για κρεπες!

Εγώ έβαλα 1 αυγό με μισή μπανάνα, μου φάνηκε νερουλό και έβαλα και την υπόλοιπη και έγινα πιο πυκτό και στο ψήσιμο κολλούσε αν και είχα βάλει λαδάκι και το τηγάνι ήταν αντικολλητικό....ο μικρός πάντως κάτι τσίμπησε από αυτό αλλά θα το ξαναδοκιμάσω σήμερα με σωστό τρόπο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA το προσπάθησα κ γω κ μ βγήκε μια αποτυχία. Της τ εκανα όμως ομελέτα με κατσικίσιο τυράκι τ αυγό κ επιτέλους τ έφαγε.

Καλε τι έχασα; βραδινή εξοδος;;; τι είναι αυτό;;; έχω να βγω βράδυ από πριν να γεννήσω. Όχι για ποτό Ούτε για ένα φαί δ έχουμε παει. Καθημερινά όμως βγαίνουμε είτε για καφεδακι είτε παίρνουμε καφέ στο χέρι κ περπατάμε οικογενειακώς. Η καλύτερη μας είναι αν δ δουλεύει ο άντρας μ πρωί, κάνουμε κάνα 2 βόλτες με τ καρότσι μήπως κ κοιμηθει κ αν κοιμηθει καθόμαστε κ πίνουμε ένα καφέ με την ησυχία μας. Στους 10 μήνες σχεδόν με τη μικρη την έχουμε αφήσει μια φορά για να πάμε για καφέ απόγευμα, ένα μεσημέρι για να πάμε για φαγητό κ μια μέρα από τ πρωί ως τ απόγευμα π πήγαμε Θεσσαλονίκη οι 2 μας.

Σαν εξόδους ετσι; γτ για καμία ώρα οταβ πάω γυμναστήριο πάει στη γιαγιά. Η οταβ κάνουμε γενική π την παίρνουν οι δικοί μ κ την βγάζουν βόλτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα έχει ομελέτα, όπως λέει η @Diwni με φετούλα όμως! Εμείς κατσικίσιο δεν αγοράζουμε, δεν είναι στις συνήθειές μας.

Έξοδος ε? Έχω λείψει σκ σε γάμο στα Γιάννενα, πέρασα πολύ ωραία αλλά με φάγανε οι τύψεις και οι ενοχές που τον άφησα! Για φαγητό, ούτε κουβέντα, δεν κάθεται πάνω από 10 λεπτά σε ένα σημείο οπότε δεν έχει νόημα να πετάμε τα λεφτά μας σε ταβέρνες και να φεύγουμε τελικά νηστικοί! Καφές στο χέρι και πολύ μας είναι προς το παρόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA χαχαχ τόσο περπάτημα π έχω ρίξει με καφέ στο χέρι στιλακι έχω γίνει. Για φαγητό με τ μωρο μια φορά μόνο βγήκαμε κ ευτυχώς είμασταν με παρέα π είχαν επίσης παιδάκι με καρότσι τα βάλαμε απέναντι κ έτσι έκατσε. Ωραία τα Γιάννενα τα αγαπώ. Εγώ νύχτα ακόμη δ την έχω αφήσει. Αλλά κάνει κ πολλά νούμερα στον υπνο. Η π θα αργήσει να κοιμηθεί η π θα ξυπνήσει πολλές φορές. Γενικότερα με παιδεύει λίγο τ βράδυ γτ κατά τ άλλα είναι εξαιρετικό παιδάκι. Κπ στιγμή όμως πρέπει να γίνει κ αυτό. Για αρχή να ρθουν σπίτι οι γονείς μ να την κοιμησουν κτλ κ να γυρίσουμε σπίτι τ ίδιο βράδυ Εμείς κ αργότερα να αρχίσει να κοιμάται κ εκτός σπιτιού. Μόλις ξεκινήσω δουλειά θα δουλεύω κ βράδυ οπότε πρέπει να συνηθιζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχα! μια απ τα ιδια κι εμεις @Diwni πριν καμια ωρα γυρισαμε απο μια τετοια βολτα εγω με καφεδακι στο χερι, καροτσοβολτα στο παρκο και μετα παιδικη χαρα! Τρελαινεται για κουνιες, τσουληθρα και τραμπαλα! Σημερα συναντησαμε και μια αλλη μαμα-φιλη με τα παιδακια της και περασαμε πολυ ωραια! Αποκοιμηθηκε στην επιστροφη και ακομα δεν εχει ξυπνησει! Εμεις σημερα θα φαμε μπριαμ πρωτη φορα! 

Οσο για τις εξοδους εμεις δεν εχουμε καθολου βοηθεια, ουτε για μια ωρα! Μεγαλη τυχη οποιος την εχει! Θα παμε συντομα ομως στους παππουδες τωρα που πλησιαζει καλοκαιρακι και εκει θα ευχαριστηθουμε βολτες, φυση, καθαρο αερα και μπολικη βοηθεια σε ολα! Ευτυχως μπορω και δουλευω εξ αποστασεως προς το παρον...

Δοκιμαστε και αλμυρα muffins, ισως ειναι πιο ευκολα, αφου δε χρειαζονται τηγανι... Αν δεν εχετε τετοια φορμα, μπορειτε να βαλετε και ολο το μειγμα μαζι και να βγει σαν αλμυρο κεικ με αυγα λαχανικα και τυρακι. Τους παει πολυ ο δυοσμος! @KONSTANTIA στειλε να μου πεις, αν σου πετυχουν τελικα οι μπανανοτηγανιτες, δε μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει... μαλλον πρεπει να παιξεις λιγο με τις αναλογιες...(γιατι απο αυγο σε αυγο και απο μπανανα σε μπανανα υπαρχουν αρκετες δοαφορες μαλλον, τι να πω...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλήθεια με τα καλοκαιρινά φρούτα πώς τα πάνε τα μωρά σας; Εγω εχω ενθουσιαστει που δοκιμαζουμε συνεχως καινουριες γευσεις! Αυτον τον καιρο εχουμε φαει κολλημα με τα κερασια! Χαμος γινεται! Του τα βαζω και στο απογευματινο γιαουρτακι! Κανουμε και προσπαθειες πλεον να φαει μονος του με κουταλακι και καταλαβαινετε, οσες το 'χετε ζησει τι γινεται!!! Μετα όπως είναι κατευθείαν για μπάνιο ολόκληρος! Κι εγω μαζι του!!!:D Πλεον εχουν αυξηθει και οι μπουγαδες μας με τοσα ρουχα που αλλαζουμε ολοι οικογενειακως καθε μερα!:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/5/2018 at 10:40 ΠΜ, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@Παρασκευαιδου γεια σου κοριτσι μου! Θυμαμαι ειχα διαβασει το post σου, οταν ηρθε στη ζωή ο πρίγκιπας σου και πολυ χαιρομαι που μας ηρθες παλι εδω!

Πολύ καλά κάνεις που προσθέτεις λεμονάκι στο κρέας, με αυτόν τον τρόπο απορροφά το σίδηρο. Επίσης το ελαιόλαδο ωμό όσο γίνεται, για να παίρνει όλα τα καλά λιπαρά. Σωστή και η επισήμανση για το μέλι! Εμείς χρονίσαμε και του έφτιαξα για τουρτα cheesecake με φραουλες και εβαλα μελι στην κρεμα, οποτε καναμε εισαγωγη και στο μέλι! Του το εδωσα και ωμο την επομενη μερα πάνω σε ψωμακι, αλλα δεν μπορω να πω οτι τον ενθουσιασε!

Τί έχει σημερα το μενού κορίτσια; Εμεις γυρισαμε απο παιδιατρο και μαγειρευω κατσικακι με παταουλες και λαχανικα στο φουρνο. 

Se euxaristw polu Vivi mou gia ta gluka sou logia.. nai nai wmo to bazw . na sou pw thn alhtheia den to hksera gia to lemonaki pou eleges apla h8ela na dwsw ligaki geush kai prosfata eixa diabasei (epeidh sthn egkumoshnh eixa polu katakrathsh ugrwn) na kopseis alati kai na pros8eseis lemonaki..etsi ki ekana kai pragmati to lemoni antikatesthse to alataki ? alla afou apporofa to sidhrooo akoma kalutera(geush +apporofhsh sidhrou bour sto lemonaki loipon) .. perimenw na er8oume ellada na kanw mia genikh aimatos na doume oti ola einai kala gt dustuxws edw den kanoun ( kai egw exw istoriko me aimopetalia pou den auksanontai, xamhlo aimatokrith)

emeis exoume mosxaraki (apo filo xasaph :-) me araka (agaphmenos) karotaki

pwpw katsikakiiii me patatoulesss mmmmm ax murise elladaaa :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xmmm emeis bradia den bgainoume...den bgainame kiolas...den exei polla edw.. opote den mou exei leipsei tipota oti kaname kanoume. kai gia faghto pame o mikros trelainetai gia boltes kai an einai kai kapoios ekei konta kai tou milhsei ligakiii paei de stamataei na gelaei (pswnara ) ti na ton pw? x8es eixame boltoula gia kafedaki kai olo to magazi tou milouse wx wx h xara tou xaxaxax

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εμενα η μικρη εδω κ 2 μηνες, απαξ κ κοιμηθει το βραδυ, δεν παιζει να ξυπνησει για τις επομενες 5-8 ωρες!! Οοτε θεωρητικα, θα μπορουσαμε να βγαινουμε συχνα, αλλα δυστυχως, οι γονεις μου ειναι πολυ μακρια οποτε.... Κ φανταστειτε οτι εγω σχεδον ολη μου την κυηση την εβγαλα ξαπλα.. Οταν ομως ερθουν οι γονεις μου...................θα το καψουμε αποψε κυρ Στεφανε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...