Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διατροφή μωρών/νηπίων-Συνταγές-σκέψεις και ιδέες


Vivi.Nik.

Recommended Posts

@KONSTANTIA κανονικα με αυτά π τρώει κ τις ώρες π κινείται δ έπρεπε ν έχει τόσα. Είναι καθαρά στο ρυθμό ανάπτυξης μας είπε ο γιατρός. Σήμερα πχ ήπιε γάλα στις 7 τ πρωι. Στις 11.30 αλεσα ένα αχλάδι μισή μπανάνα κ 2 φράουλες κ πρόσθεσα μια κουτακια γιαούρτι. Έφαγε τ μισό. Μετά έφαγε στος 3 ένα μπολ κριθαρακι με μοσχαράκι με σαλτσα π της κανω. Ένα μπολ κανονικό Όχι κάνα τεράστιο. Κ τ απόγευμα θα φάει τραχανά. Τ βράδυ γάλα. Ενδιάμεσα δ τρώει. Άντε κάνα κερασάκι λίγη μπανάνα. Φρούτο δηλαδή. Τ φαγητά της όλα στον ατμο με ελάχιστο λάδι. Δ μπορώ να πω ότι τρώει υπερβολικά. Αλλά στειλτον  μ να δούμε χαχαχ μπορεί να ζηλέψει από τη δικιά μ κ να φάει.

Κ οταβ θηλάζε αποκλειστικά έπαιρνε παρά ποκυ καλό βάρος. Αυτός είναι ο ρυθμός της λέει ο γιατρός. Αλλά πραγματικά γελούσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ το advanced της δέλτα του δίνω από γιαουρτάκι προς το παρόν το τρώει...το αυγό ούτε που να το δει αναγουλιάζει...θα του το δοκιμάσω αργότερα μπας και...θα κανω και τις παραλαγές που είπατε και βλεπουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni καταλαβαίνω ότι δεν τρώει μεγάλες ποσότητες...κάτι βάζεις εσύ μέσα και το φαί πιάνει τόπο! Εμείς το πρωι πίνουμε ελάχιστο γάλα, 30-60 ml, προσπαθώ να συμπληρώνω το πρωινό με δημητριακά, ψωμι με φυστικοβούτυρο κλπ αλλά δεν τραβάει πολύ...Δεκατιανό φρούτα πατημένα με το πιρούνι και γιαούρτι, μεσημεριανό φαγητό κανονικό και είναι το μόνο που τρώει ποσότητα και βάζουμε και τυράκι, λίγο ψωμάκι κλπ, απόγευμα αυτό το αυγό το άτιμο και πριν το γάλα προσπαθώ να προσθέτω κανένα τοστάκι, κανένα μπισκοτάκι και μετά γάλα 100-130 ml...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni σε καταλαβαινω, γιατι κι εγω ολα στο ποδι τα κανω! Απλως ο δικος μου απο 6 μηνων μπουσουλαει, οποτε αλωνιζει και μονος του μεσα στο σπιτι! Σιγα σιγα δε θα χρειαζεται να εισαι τοσο πολυ απο κοντα, θα γινει πιο προσεκτικη και θα κινδυνευει τοσο! (από αυτου του ειδους τα ατυχηματα τουλαχιστον!)

Καλα εεεε πραγματικος γιγαντας το κοριτσι σου!!! Ο δικος μας, που θεωρειται κι αυτος ψηλος και ειναι και αγορι ηταν 76 ποντους 10 μηνων και 9640 νομιζω! Τωρα θα μαθουμε την Τεταρτη που θα παμε κι εμεις παιδιατρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις  τελευταια το χουμε ριξει στους θηλασμους παλι! αμετρητους ομως! σα βρεφος κανονικα! Παντως ισχυει αυτος που λες @Diwni για το ρυθμο αναπτυξης... Ειναι στο dna τους σε μεγαλο βαθμο...το περιβαλλον επγηρεαζει με τη διατροφη, αλλα ως ενα βαθμο... Δηλαδη ο δικος μου δε δικαιολογειται να ειναι τοσο μεγαλοσωμος, γιατι κινειται παααρα πολυ και δεν τρωει πολυ. Αλλα ειναι στο σκαρι του φαινεται! Παροτι οι δυο σας @Ath33 και @Diwni μας εχετε περασει κατα πολυ!!! Θα δειτε βεβαια μεγαλη αλλαγη, οταν αρχισουν να κινονται περισσοτερο! Θα το παρουν σε μπόι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ έχω ξεκινήσει σιγα σιγά και του τα δίνω πατημένα να καταλάβει ότι θα δαγκώνει μην φανταστείτε ποσότητα ίσα ίσα..Πάντως ζηλεύει και θέλει να δοκιμάζει φαγητά συνέχεια..Σήμερα ας πούμε δοκίμασε λίγη φασολάδα με ψίχα..Ξετρελάθηκε αφού έφαγε το φαγητό του κανονικά του είχα μοσχαράκι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. και η δικιά μ μπουσουλαει άλλα πάει εκεί που θεκει για να πιαστεί να σηκωθεί. Στο τραπεζάκι, στον καναπέ, μέχρι κ στο καλοριφέρ πάει κ προσπαθεί να σηκωθεί. Δηλ έλεος! Δ μπορείς να απέχεις πάνω από μισό μέτρο γτ κάπου θα τ φάει τ κεφάλι της. Ναι κ ο γιατρός αυτό μας είπε ότι όταν αρχίσει να περπατάει θα αλλάξει πολύ. Μπορεί κ για μήνες να μην πάρει ούτε γραμμάριο.

Ρε κορίτσια έμας μας έχει τρελάνει στο θέμα ύπνος. Πότε δ κοιμήθηκε ώρες συνεχόμενες η εύκολα. Για 2.5 μήνες ενώ κοιμόταν από τις 10 στην αγκαλιά μ μόλις την έβαζα στο κρεβατάκι ούρλιαζε λες κ την χτυπούσε ρεύμα. Μέχρι τις 2 2.30 δ μπορούσα να την αφήσω. Μετά ξυπνούσε ανά μισή με μια ωρα. Είχα να κοιμηθώ πάνω από μιάμιση ώρα συνεχόμενα 2.5 μήνες. Έστρωσε κάπως τ πράγμα όταν ξεκινήσαμε τ αποθηλασμο δηλ 7.5 μηνων. Κοιμόταν στις 10 ξυπνούσε 2 φορές ως τις 12 ίσα ίσα για αγκαλιά μετά στις 3 για γάλα μετά στις 7 πάλι για γαλα κ στις 8 μια κ εξω. Ενδιάμεσα βέβαια ξυπνουσε μια δύο φορές. Αλλά για πολύ λίγο. Σύνολο δηλ μετά τις 12 σηκωνομουν γύρω στις 4 φορές λ ήμουν πολύ ικανοποιημένη σε σχέση με τις 10 κ 15 π ξυπνούσα. Τώρα έχει 15 μέρες περίπου π αν δ πάει 12 δ κοιμάται. Δ χορταίνει παιχνίδι. Νυστάζει γύρω στις 10 την κάνουμε μπάνιο πίνει γάλα κ χαζό κοιμάται μόλις τελειώσει τ γάλα με σμπρωχνει κ παλεύει να ξύπνησει. Τελικά ξυπνάει κ θέλει παιχνίδια ως τις 12. Κ να πω μετά τ παίρνει ως τ πρωι πάει κ έρχεται. Ξυπναει 3 4 φορες. Μας έχει τεντωσει κανονικα. Δ έχουμε πλέον ούτε μισή ώρα τ βράδυ να χαλαρώσουμε. Ελπίζω να είναι φάση γτ πραγματικά δ θα την παλέψουμε. 

Άσχετο με τ θέμα μας αλλα ήθελα να πω τον πόνο μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni μου κατάλαβα τι λες. Αλλά και πάλι θα δεις, οτι θα γινει πολυ πιο σταθερη σε λιγο καιρο και δε θα αγχωνεσαι να την αφηνεις για λιγο μονη της. Κι ο δικος μου σηκωνεται ορθιος στο πλυντηριο, στο καλοριφερ, στον καναπε και στο κρεβατι, οπως λες και συνηθως κραταει και ταυτοχρονα ενα αυτοκινητακι στο χερι! Αλλα πλεον δεν πεφτει!

Οσο για τον υπνο, καταλαβαινω απολυτα την κουραση σου. Εμεις δε φτασαμε ποτε να ξυπναμε ανα μιση ωρα, αβα 1-2 μονο σε καποιες φασεις που πονουσαν τα δοντια του, αλλα πλεον ξυπναει συνηθως 2 φορες για να θηλασει για 5 λεπτα μεσα στο 9ωρο περιπου που κοιμαται τη νυχτα. Εμας μας βοηθησε πολυ η ρουτινα και μεσα στη μερα και μεσα στη νυχτα. Διαβασα και ενα βιβλιο για αυτο. Το βραδυ δηλαδη γυρω στις 19 00 πανε με το μπαμπα του την απογευματινη βολτα, επιστρεφουν (οσο εγω δουλευω απ το σπιτι), τρωνε στις 20 00, κανουν μαζι το μπανακι και 20 30 παει για υπνο, ακουγοντας χαλαρωτικη μουσικη ή νανουρισματα. Μετα απο λιγο ερχομαι κι εγω, θηλαζει και κοιμαται. Μεσα στη μερα παλι βοηθαει πολυ να εχει προγραμμα σοο γινεται στο φαγητο και τον υπνο. Αλλα τιποτα δεν ειναι απολυτο, αυτο εχω καταλαβει εγω. Και στο τελος ολα τα μωρακια θα μαθουν να κοιμουνται συνεχομενα, άλλα νωρίτερα, άλλα αργότερα. Το θέμα είναι πως αντεχεις μεχρι τοτε! 

Καλη δυναμη μανουλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. κορίτσι μ κ μεις έχουμε απόλυτη ρουτίνα σε όλα. Στη βόλτα στο φαί στον υπνο μέσα στη μερα. Τ βράδυ σεληνιαζεται. Το χειμώνα από τις 8 χαμηλώνα φωτα κάναμε αγκαλίτσες είχαμε χαλαρή μουσική κτλ. Στις 9 μπανάκι κ γάλα. Θηλάζα ακόμη. Ε μέχρι τις 10 10 30 δ κοιμόταν. Τώρα π μεγάλωσε η μερα θα βγούμε βολτα τ απόγευμα θα γυρίσουμε στις 9 και μέχρι να κάνουμε μπάνιο να πιει γάλα πάει 10. Ρ πρωτο καιρό π αρχίσαμε να βγαίνουμε κ τ απογευμα έπεφτε ξέρη. Τώρα έχει καμία 15 20 μερες π αν δ πάει 11.30 12 δ κοιμάται με τπτ. Εννοείται έχουμε σβηστά φώτα, όχι τηλεόραση, κινητά κτλ. Την παίρνει ο ύπνος μετά τ μπάνιο άλλα παλεύει να ξύπνησει. Την βλέπεις δηλ ότι ενώ έχει κλειστά τα μάτια προσπαθεί να σηκωθεί. Ε στο τέλος ξυπνάει κ μας γελάει. Κοίτα τ ξενύχτι κτλ τ χω συνηθίσει. Έχω προσαρμοστεί με λίγες ώρες ύπνου κ είμαι μια χαρα. Δ έχω όμως τ βράδυ έστω μισή ώρα για μένα να χαλαρώσω. Μόλις τελικά κοιμηθεί πέφτω κ γω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, εγώ πάλι έχω ένα πολύ βολικό παιδί στον ύπνο και η αλήθεια είναι ότι το ταλαιπωρώ γιατί την μια βδομάδα το ξυπνάω στις 6 και την επόμενη βδομάδα δεν το ξυπνάω αλλά ξυπνάει μόνος του. Μάλλον είναι στο παιδί αλλά σίγουρα η ρουτίνα τα βοηθάει να συνηθίζουν πιο εύκολα σε ένα πρόγραμμα και να είναι και αυτά και εμείς πιο ήρεμα. Η αλλαγή που παρατήρησα τώρα που μεγαλώνει είναι ότι ενώ κοιμόταν κατά τις 9-9:30 το πρωι μέχρι τις 11-11:30 τώρα δεν το κάνει και φυσικά στη 1 το μεσημέρι είναι σταφίδα, κοιμάται συνήθως νηστικός και τρώει μεσημεριανό όταν ξυπνήσει και το αυγό κατά τις 7 και 9:30 το βράδυ μας έχεις καληνυχτίσει και είναι στο κρεβάτι του...Πως τα κοιμήζετε; Αγκαλιά, μόνα τους?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni το καταλαβαινω αυτο το τελευταιο, γιατι κι εγω πολλες φορες πεφτω ξερη μαζι του! Εχω παααρα πολυ καιρο να δω μια ταινια πχ! Πιστευω ειναι φαση τοτε, θα περασει...Μπορει να βρισκεται σε αναπτυξιακο αλμα και γι αυτο να νιωθει αναστατωση.

@KONSTANTIA εισαι πολυ τυχερη σ αυτο! Συμφωνω μαζι σου και για τη ρουτινα και για το οτι πολλες φορες ειναι στο παιδι, ο,τι και να κανεις αυτο εχει τις συνηθειες του! Λογικα παντως που εκοψε τον εναν υπνο νωρις το πρωι, μεγαλωνει! Εμας κοιμαται 2 φορες ακομα μεσα στη μερα! Μια οπως λες κι εσυ γυρω στις 9μιση 10, γιατι ξυπναμε κι εμεις πολυ πρωι και μια γυρω στις 4...και 8μιση 9 ξεκιναει ο βραδινος υπνος.

Ως προς τον τροπο δεν εχουμε κατι σταθερο. Δηλαδη πχ μεσα στη μερα εγω συνηθως τον κοιμιζω αγκαλια και με νανουρισμα και τον βαζω στην κουνια του. Εκτος βεβαια κι αν τον παρει ο υπνος στη βολτα. Το βραδυ κοιμαται στο κρεβατι μας, αλλοτε μετα απο θηλασμο, αλλοτε με το μπαμπα του απλως χαλαρωνουν και ακουνε απαλη μουσικη και ουσιαστικα κοιμαται μονος του. Ξυπναει 2 φορες συνηθως, τον θηλαζω και ξανακοιμαται κατευθειαν. Ολα αυτα μεχρι τις 6μιση το πρωι που σηκωνομαστε ολοι μαζι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA κλαίω πραγματικά χαχαχ

Εμένα μέσα στη μερα θα κοιμηθει μισή ώρα στο καροτσι στη βόλτα τ πρωί κ αν. Τ μεσημέρι κοιμάται κατά τις 4.30 5 αγκαλιά εννοείται. Μόλις νυστάξει θα ρθει αγκαλιά θα ζαρωσει οπότε την βόλευω μ πιάνει τα μαλλιά κ κοιμάται. Καμία φορά πίνει κ γύρω στα 100 μλ γάλα. Τ βράδυ μέχρι πρότινος έπινε τ γάλα αγκαλιά κ κοιμόταν. Τώρα π μ κάνει αυτά τα νούμερα κοιμάται στις 12 χωρίς γάλα μόνο με αγκαλιά. Μόνη της στο κρεβάτι της δ εχει κοιμηθεί καμία φορα. Τ μεσημέρι μ κοιμάται πολύ εύκολα δηλ στα 2 λεπτά την έχω αφήσει. Τ βράδυ μ βγάζει την πίστη. 

Εγώ από ότι κατάλαβα είναι στο παιδι. Μ λέγαν θα αρχίσει τις στέρεες κ θα κοιμάται, θα κόψεις τ θηλασμό κ δ θα ξυπνάει, θα άρχισει να μπουσουλαει κ θα κοιμάται νωρίς. Τπτ δ υπάρχει σωτηρία χαχα α

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα όταν κοιμόταν 10 10.30 ξυπνούσε 7.30 8. Τώρα π κοιμάται 11.30 12 ξυπνάει 9 9.30. Πάλι καλα δηλαδή. Τουλ δ μπορώ να πω ότι είναι ξύπνια κ γκρινιαζει η κλαίει κτλ. Θέλει παιχνίδι. Δ χορταίνει. Εγώ έχει ένα μήνα π την έχω στο δωμάτιο της. Στο κρεβάτι μας δ την βάλαμε ποτέ οπότε δ δυσκολεύτηκα κ να την βγάλω από τ δωμάτιο μας. Τ βράδυ π ξυπνάει απλά γκρινιαζει. Τ πρωί μιλάει μονή της. Καμία φορά τ πρωι π φεύγει ο άντρας μ για δουλειά αν τύχει κ ξύπνησει εκείνη την ώρα για γαλα την παίρνω στο κρεβάτι μαζί μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου κόλλησε πέρσι το καλοκαίρι ένα χούι που πολύ δυσκολέυτηκα να του το ξεκόψω αλλά επειδή είμαι επίμονη το κατάφερα. Είχε συνηθίσει να κοιμάται στο καρότσι το βράδυ και όταν επιστρέψαμε από διακοπές δεν ήθελε να τον βάλω στο κρεβάτι του αλλά να τον κουνάω στο καρότσι μέσα στο σπίτι....Μας πήρε 10 μέρες να το ξεκόψουμε αυτό! Μετά μου αρρώστησε Γενάρη-Φλεβάρη 2 φορές και φυσικά τον έπαιρνα στο κρεβάτι δίπλα μας για να τον τσεκάρω με τον πυρετό γιατί δεν βασιζόμουν ότι θα σηκώνομαι σαν το ζόμπι και αυτός μπορεί να ψήνεται....Με το που έγινε καλά να μην ξεκολλάει, να κλαίει στο κρεβάτι του, να φωνάζει....Ένα βράδυ που έλειπε ο άντρας μου λοιπόν, τον βάζω μέσα, κάθομαι δίπλα του με την καρέκλα, σηκωνόταν και με αγκάλιαζε γκρινιάζοντας, τον χάιδευα, τον φιλούσα μέχρι που κοιμήθηκε. Δεύτερη μέρα, 15 λεπτά η ίδισ ιστορία, τρίτη μέρα 10 λεπτά, μέσα στην βδομάδα κοιμότανε μόνος του και εξακολουθεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσια, ειδα σημερα στο "υγεια πανω απ'ολα" μια συνταγη για μους σοκολατας με αβοκαντο κ μιας κ ειναι χωρις ζαχαρη, ειπα να σας την γραψω!!

• 2 ωριμα αβοκαντο (ωριμα για να γινουν κρεμα)

• 90 gr μελι

• 50 gr κακαο

• 3 κουταλιες της σουπας γαλα αμυγδαλου (ή οποιο μας αρεσει πχ καρυδας)

• λιγη βανιλια (προαιρετικα)

Δεν το εχω δοκιμασει, αλλα ελπιζω να ειναι καλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, μιας κ εδω μιλατε για διατροφη, χωραει φανταζομαι κ μια ερωτηση για τον θηλασμο..!

Τελευταια, το εχω καθιερωσει κ σχεδον καθε βραδυ, μολις η μικρη κοιμαται πινω μισο ποτηρακι κρασι κ κανω ΕΝΑ τσιγαρο-κ ξεχασα να το πω κ στην παιδιατρο.. (για το ενα τσιγαρο την ημερα της το εχω πει κ μου ειπε οκ, αρκει να περασουν ωρες απο τον επομενο θηλασμο κ να αλλαζω μπλουζα). Η μικρη κοιμαται σιγουρα 4 ωρες κ μπορει να φτασει μεχρι της 8. Κοριτσια, λετε να παιρνει το αλκοολ?

Επισης προχθες το μεσημερι βγηκαμε κ επειδη το μαγαζι που πηγαμε δεν ειχα μπυρα χωρις αλκοολ, πηρα μια κανονικη μπυρα την οποια επινα πολυ αργα...Μεσα σε αυτο το διαστημα θηλασα ομως.

Μη μου χαιδεψετε τα αυτια.. Θελω την πραγματικη σας γνωμη μεχρι να ρωτησω την γιατρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Κοριτσια, μιας κ εδω μιλατε για διατροφη, χωραει φανταζομαι κ μια ερωτηση για τον θηλασμο..!

Τελευταια, το εχω καθιερωσει κ σχεδον καθε βραδυ, μολις η μικρη κοιμαται πινω μισο ποτηρακι κρασι κ κανω ΕΝΑ τσιγαρο-κ ξεχασα να το πω κ στην παιδιατρο.. (για το ενα τσιγαρο την ημερα της το εχω πει κ μου ειπε οκ, αρκει να περασουν ωρες απο τον επομενο θηλασμο κ να αλλαζω μπλουζα). Η μικρη κοιμαται σιγουρα 4 ωρες κ μπορει να φτασει μεχρι της 8. Κοριτσια, λετε να παιρνει το αλκοολ?

Επισης προχθες το μεσημερι βγηκαμε κ επειδη το μαγαζι που πηγαμε δεν ειχα μπυρα χωρις αλκοολ, πηρα μια κανονικη μπυρα την οποια επινα πολυ αργα...Μεσα σε αυτο το διαστημα θηλασα ομως.

Μη μου χαιδεψετε τα αυτια.. Θελω την πραγματικη σας γνωμη μεχρι να ρωτησω την γιατρο...

Θα είμαι ειλικρινής μαζί σου. Το παιδί σου θα γίνει αλκοολικό, δεν το γλιτώνει τπτ.....

Είσαι και μακρυά και δεν μπορώ να σου τραβήξω το αυτί ή το μαλλί....ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ????? Ειλικρινά πιστέυω πως το τσιγάρο επηρεάζει περισσότερο αρνητικά τον θηλασμό παρά 1 ποτήρι μπύρα με 4,5% αλκόολ στην χάση και στην φέξη...Βέβαια σε καταλαβαίνω, εγώ που δεν καπνίζω και δεν κάπνισα ποτέ υπήρχαν στιγμές που ένα τσιγαράκι θα το έκανα από το στρές μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary αυτην την ελαχιστη ποσοτητα αλκοολ στις ωρες που κανει να θηλασει το παιδι την εχεις αποβαλλει απο το αιμα σου μεσω της φυσικης οδου. Αν εχεις αμφιβολιες οταν θα τυχαινει να πίνεις πινε μετα πολυ νερο, δεν υπαρχει περιπτωση για μενα να εχει μεινει κατι. Θα πρεπει δηλαδη ογιατρος να ειναι τελειως της υπερβολης για να σου πει οτι αυτο θα κανει κακο στο παιδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rosemary θα συμφωνησω και εγω με τα κοριτσια οτι δε νομιζω να εχει θεμα !!!! παντως και εγω που δε καπνιζω εχουνε ερθει κατι ωρες να κανω οχι ενα και πιο πολλα !!!! αλλα βαζω ενα τζιν και πινω χαχααχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου εχει λειψει πολυ να πιω μια καιμπυροσκα (βοτκα με λαιμ, ζαχαρη κ δυοσμο)!! Θελω να την βαλω σε ενα τεραστιο νεροποτηρο κ οταν τη ρουφαω να ξεχειλιζει απο το στομα μου!! (Πωπω, θα με περασετε για καμια αλκοολικη). Ε με τοσους μηνες αποχης, χαρμανιασα η δολια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Μου εχει λειψει πολυ να πιω μια καιμπυροσκα (βοτκα με λαιμ, ζαχαρη κ δυοσμο)!! Θελω να την βαλω σε ενα τεραστιο νεροποτηρο κ οταν τη ρουφαω να ξεχειλιζει απο το στομα μου!! (Πωπω, θα με περασετε για καμια αλκοολικη). Ε με τοσους μηνες αποχης, χαρμανιασα η δολια!!

δε εισαι καθολου αλκοολικη σε νιωθω γιατι και μενα μαρεσουν τα ποτακια χαχαχαχαχααχαχ!!!!!!!!!!!!! και επισης με τοσο καιρο αποχη λογικο ειναι!!!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...